Skocz do zawartości

wojna na ukrainie


lorak

Rekomendowane odpowiedzi

7 godzin temu, Gregorius napisał:

Z tym ciężko się w ogóle zgodzić. I każde porównanie tych stron jest krzywdzące. O ile memento1984 żyję w USA (przynajmniej tak myślę) i może tam tv kreuje zupełnie innych obraz i jestem w stanie go zrozumieć to będąc w Polsce nie trzeba dużo wysiłku żeby móc posiłkować się wiadomościami z pierwszej ręki żeby zobaczyć że powszechny obraz w PL na temat wojny nie odbiega znacząco od tego co się faktycznie dzieje. (Pomija się pewne niewygodne wydarzenia które miały miejsce). Pomijam to że duża cześć "dziennikarzy" myli najbardziej podstawowe fakty. 

Na Białorusi w dalszym ciągu może oglądać tv z poza granic Białorusi i choć państwowe TV stara się jak może to ludzie mają szerszy dostęp do informacji. 

W rosji w tv obowiązuje jeden z góry narzucony przekaz i wystarczy oglądać którykolwiek ich program publicystyczy żeby to zrozumieć.

Tak jak pisałem wyżej choć rozumiem dlaczego tak uważasz nie mogę nic poradzić że wewnętrznie czuję się takim postem zdegustowany. Zrównywanie nawet w propagandzie tego jest dla mnie obrzydliwe. 

 

to czy sie zgodzasz nie ma wiekszego znaczenia , wystrczy przesledzic media , np telewizja pis kreuje straszna banke prorzadowa , czy jakiekolwiek media korzystaja ze zrozel rosyjskich no chyba nie , wiec mamy swoje zrodla , i swoja banke informacyjan , nigdzie np nie widzialem artykolu pt ze zdecydowana wiekszosc swiata ma w dupie ta wojne a jedynie sie przyglada i z radoscia obserwuje eskalacje , natomiast najczesciej czytam jak to caly swiat potepia putina co jest wierutna bzdura ,tak samo ruscy maja swoje zrodla i swoja banke . my korzystamy ze zrodel ukrainskich , przeciez to sa mistrzowie manipulacji nawet stworzyli swojego che gueware haha (tylko mi zelenski przypomina che w tym zaroscie wyhodowanym specjalnie na wojne i w militarnej koszulce? )  o ile co do postepow wojsk  raczej sie zgadzam z mediami bo ciezko jest to zafalszowac o tyle reszte traktuje jako szum medialny ,( czyli te twoje b , c ,d  gdzie sugerujesz jakis bunt na bialorusi gdyby batko wyslal chlopakow do wojaczki)  ) 

Cytat

Zrównywanie nawet w propagandzie tego jest dla mnie obrzydliwe. 

obrzydliwe ?   haha proponuje jakies ogarniecie , bo jedyne o czym dyskutujemy to obiektywizm mediow , jesli wierzysz w ruskich soldatow kradnacych kible , w putina ktory juz byl chory na tysiac chorob ,.nie mam nic przeciwko ,caly czas ukraincy tworza szum informacyjny , na tym polega wojna hybrydowa . w swetego mikolaja tez mozesz wierzyc. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, P_M napisał:

To mnie właśnie interesuje, powiedz w kontekście zimy, co, dlaczego i dla której strony będzie przewagą, bo zawsze narracja była, że zła pogoda to problem dla Rosjan, czy teraz jak to UKR ma odbierać tereny, to czy to właśnie dla nich nie będzie problemem? 

Problem jest obecnie taki ,ze we wschodnim Ługańsku po kilkudniowych opadach rzeki są szersze, Polne drogi są pełne błota. To spowalnia atak. Z drugiej strony Ukraina wykorzystała 3 dni intensywnych ulew w Chersoniu i zaatakowali Złotą Białkę bo Rosjanie nie mogli korzystać z lotnictwa i dronów. Więc szybko przełamali Rosjan. Błoto sprzyjają obronie. ale z drugiej strony Rosjanie juz teraz mają problem z logistyką. Do tego zima dla nich będzie koszmarem bo już w lutym i marcu nie mieli ogrzewanych namiotów. ciepłej odzieży. Czy nawet zwykłych piecyków . Może się teraz lepiej przygotują a może nie

3 godziny temu, Reikai napisał:

No ale to było puste biuro wizowe nie używane od lutego zlokalizowane w kompleksie biurowym. Raczej przypadek 

i nie ma to znaczenia. Rosjanie wala czym popadnie ale zakładam ,ze starają się unikać rejonu ambasad bo jakby trafili to mieliby gruby problem 

W dniu 9.10.2022 o 07:42, memento1984 napisał:

Pytam serio, on sie zapadl z tej jednej strony? Jedna wiazka przejezdna lol.

 

Most ma jedną nitkę czynną ale tylko dla osobówek i to jadących dość wolno bo jednak konstrukcja jest uszkodzona. Nie da się jechać ciężarówką kiedy na odcinku 250 metrów most wisi w powietrzu z jednej strony ( zwłaszcza ,ze na zdjęciach od dołu widać że ta druga nitka tez trochę oberwała)

Tak samo jedna nitka kolejowa jest czynna. Ta druga chyba ma uszkodzone podkłady bo tory sie zapadły w dwóch miejscach pod cysternami. . Wydaje się ,ze most kolejowy jest łatwiejszy do naprawienia choć nie wiem jak kilkugodzinny ogeiń paliwa wpłynął na niektóre jego elementy . Druga nitka jest sprawna ale z tego co widziałem to składy towarowe jadą krótsze i mniej obciążone więc chyba nie do końca jest wszystko w porządku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, Gregorius napisał:

Z tym ciężko się w ogóle zgodzić. I każde porównanie tych stron jest krzywdzące. O ile memento1984 żyję w USA (przynajmniej tak myślę) i może tam tv kreuje zupełnie innych obraz i jestem w stanie go zrozumieć to będąc w Polsce nie trzeba dużo wysiłku żeby móc posiłkować się wiadomościami z pierwszej ręki żeby zobaczyć że powszechny obraz w PL na temat wojny nie odbiega znacząco od tego co się faktycznie dzieje. (Pomija się pewne niewygodne wydarzenia które miały miejsce). Pomijam to że duża cześć "dziennikarzy" myli najbardziej podstawowe fakty. 

Na Białorusi w dalszym ciągu może oglądać tv z poza granic Białorusi i choć państwowe TV stara się jak może to ludzie mają szerszy dostęp do informacji. 

W rosji w tv obowiązuje jeden z góry narzucony przekaz i wystarczy oglądać którykolwiek ich program publicystyczy żeby to zrozumieć.

Tak jak pisałem wyżej choć rozumiem dlaczego tak uważasz nie mogę nic poradzić że wewnętrznie czuję się takim postem zdegustowany. Zrównywanie nawet w propagandzie tego jest dla mnie obrzydliwe. 

 

Propaganda w TV/prasie to juz stary, oklepany temat - w Stanach jest teraz  blisko 0 info od strony fox i moze 0.5% info w cnn, tylko jakies wieksze kaboom i relacja jak jest, wyglada coraz bardziej “za siedmioma gorami, za siedmioma lasami”.

nie wiem jak mozna byc zdegustowanym faktem istnienia czegos tak oczywistego jak propagadna i jej narzedzia po obu stronach? 
 

Ukraina szybko zalapala ze jest meeega zapotrzebowanie w spolecznosciowkach, ogarneli wyplyw info (byly strategiczne wtopy jak np UA oddzialy w sali szkoly czy odsloniecie wlasnych waznych pozycji) - za publikacje materialow (tzw strategicznie newralgicznych) mozna pojsc do paki. 
wypelniaja to zapotrzebowanie bardzo skrupulatnie i skutecznie - nie jest to konflikt gdzies tam daleko na pustyni, tylko w miejscu gdzie ludzie na zachodzie maja jakies nienamacalne “przywiazanie”. Tylko coraz wiecej “casuali” (np w USA) przestaje to sledzic i wola raz na tydzien przeczytac cos tam w gazecie albo zobaczyc jakas przebitke w tv i styknie.

 

 

 

Edytowane przez memento1984
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@memento1984 Każda wojna, która jest daleko się opatrzy. W Europie nikogo nie interesowała wojna w Afganistanie do momentu aż USA zaczęło się wycofywać. WOjnę w Syrii ludzie oglądali do momentu pokonania ISIS bo ISIS zagrażało Europie. Jak kalifat padł tak zainteresowanie spadło do zera i nawet analitycy się tym nie zajmują

Ale wojna na Ukrainie to trochę inna bajka. Oczywiście w TW czy gazetach jest tego mniej bo temat się przegrzał i ludzie moga być tym zmęczenie . Z drugiej strony od lutego praktycznie w każdej rozmowie biznesowej temat wojny sie pojawia bo taki ma ona wpływ na otoczenie rynkowe. Nie da się jej uniknąć. NA dodatek to jest wojna toczona w Europie. Gdzie walczy Rosja , która zna prawie każdy. To nie jest anonimowa Syria . Putin jest rozpoznawalny na świecie .

Rosja te wojne już przegrała bo nie osiągnie żadnego ze swoich celów. Ale jeszcze nie wiadomo czy Ukraina jest w stanie wojne wygrać choć niewątpliwie jest teraz stroną wygrywającą

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, ely3 napisał:

 oczywiście w TW czy gazetach jest tego mniej bo temat się przegrzał i ludzie moga być tym zmęczenie . Z drugiej strony od lutego praktycznie w każdej rozmowie biznesowej temat wojny sie pojawia bo taki ma ona wpływ na otoczenie rynkowe.

dokładnie.

dzisiaj większość spółek skarbu państwa oraz instytucji samorządowych wprowadza plany aby ludzi przerzucić na home office z powodu szukania oszczędności na mediach.

nie rozumiem jak ludzie mogą żyć obecnie w przeświadczeniu że wojna nas nie dotyczy ;]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, mistrzBeatka napisał:

to czy sie zgodzasz nie ma wiekszego znaczenia , wystrczy przesledzic media , np telewizja pis kreuje straszna banke prorzadowa , czy jakiekolwiek media korzystaja ze zrozel rosyjskich no chyba nie , wiec mamy swoje zrodla , i swoja banke informacyjan , nigdzie np nie widzialem artykolu pt ze zdecydowana wiekszosc swiata ma w dupie ta wojne a jedynie sie przyglada i z radoscia obserwuje eskalacje , natomiast najczesciej czytam jak to caly swiat potepia putina co jest wierutna bzdura ,tak samo ruscy maja swoje zrodla i swoja banke . my korzystamy ze zrodel ukrainskich , przeciez to sa mistrzowie manipulacji nawet stworzyli swojego che gueware haha

To co Ty mowisz też nie ma wiekszego znaczenia. Tylko to że tvpis kreuje jakiś przekaz to prawda. Dlatego masz różne TV, portale i bardzo różny przekaz tej wojny. Zresztą np taki Wyrwał pisał nie tak dawno jak to Ukraina przegrywa i przegra tą wojnę co na szczęście się nie ziściło. Dodatkowo regularnie możesz przeczytać oświadczenia Putina, Pieskova czy paru innych. Ogolnie mam wrażenie że w dużej części walczysz z przez siebie wymyślonymi tezami. Tak cały świat potępia Putina ze w ostatnich tygodniach były artykuły o : Chinach i Indiach pomagających Putinowi. Misji w Afryce żeby przełamać dominującą pozycje  dyplomacji ruskich czy manifestacje z poparciem dla ruskich w Serbii. (nie mówiąc o Orbanie). A to że nie przekazuje się jako prawdę to co mówią w ruskiej TV to raczej słusznie. Chyba że wierzysz że to UA najechała ruskich, ruscy osiągają wszędzie sukcesy i zniszczyli już wszystkie dostarczone HIMARSY...3 razy.  Więc te bank są tam samo skuteczne jak ruskie banki dostępowe...działają tylko przeciwko ruskim.  Co oczywiście nie oznacza że każda wiadomość w PL ,UE czy USA jest obiektywna. 

Godzinę temu, memento1984 napisał:

nie wiem jak mozna byc zdegustowanym faktem istnienia czegos tak oczywistego jak propagadna i jej narzedzia po obu stronach? 

Nie. Jestem zdegustowany porównywaniem propagandy jednej i drugiej strony. Bo o ile oczywiście Ukraińska propaganda podkręca  pewne zdarzenia ,a pomija niewygodne fakty to nie ma porównania z czymś tak tępym kłamliwym jak to co się dzieje w ruskich mediach.

 

Godzinę temu, mistrzBeatka napisał:

o tyle reszte traktuje jako szum medialny

Bucze też sobie wymyślili? 

 

Godzinę temu, mistrzBeatka napisał:

my korzystamy ze zrodel ukrainskich , przeciez to sa mistrzowie manipulacji nawet stworzyli swojego che gueware haha

nie uważasz że takie porównania są niestosowne? Dla mnie pokazujesz z tym swój stosunek do Ukraińców .

 

Godzinę temu, mistrzBeatka napisał:

,( czyli te twoje b , c ,d  gdzie sugerujesz jakis bunt na bialorusi gdyby batko wyslal chlopakow do wojaczki)  ) 

Można być ignorantem  , można poświecić trochę czasu żeby wyjść poza główne media. Zresztą wydaje mi się że nie bardzo orientujesz się jak wygląda życie na Białorusi i jakie maja nastroje społeczne. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Reikai napisał:

Juz do niego pisałem na whatsappie 😅 może wieczorem cos skrobnie.

Ogólnie powinien chlop założyć patronite bo zasługuje swoimi podsumowaniami żebyśmy mu fundowali kawę.

Wolskiego nie stać na kawę?

Bo jeżeli chodzi o elego3 to ten whatsapp to kiepski sposób komunikacji 😁

Plac zabaw w Kijowie. Miejsce gdzie zbierali się znajomi znajomych. Kumple pojechali dzisiaj w 3 busy z humanitarką, 2 do Lwowa 1 na Kijów. 

Edytowane przez ptak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Gregorius napisał:

Można być ignorantem  , można poświecić trochę czasu żeby wyjść poza główne media. Zresztą wydaje mi się że nie bardzo orientujesz się jak wygląda życie na Białorusi i jakie maja nastroje społeczne. 

ale tak ogolnie to Ukraina opanowala te niby nie-glowne media (spolecznosciowki kazdego typu, dla "kumatych" pozdro600 jak tgram czy mniej kumatych jak twitter/fbuk) zalewem kontrolowanej i dozowanej informacji - fakt ze prowadza moralnie sprawiedliwa wojne nie zmienia tutaj faktu ze na poziomie operacyjnym kontroluja ilosc/jakosc/przekaz. mozna byc ignorantem i myslac, ze wychodzac poza TVP/TVN/Polsat/jakies tam main gazety jest sie wielkim rozkminiatorem bo sie ssa informacyjnego cyca prosto z UA.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, ely3 napisał:

@memento1984 Każda wojna, która jest daleko się opatrzy. W Europie nikogo nie interesowała wojna w Afganistanie do momentu aż USA zaczęło się wycofywać. WOjnę w Syrii ludzie oglądali do momentu pokonania ISIS bo ISIS zagrażało Europie. Jak kalifat padł tak zainteresowanie spadło do zera i nawet analitycy się tym nie zajmują

Ale wojna na Ukrainie to trochę inna bajka. Oczywiście w TW czy gazetach jest tego mniej bo temat się przegrzał i ludzie moga być tym zmęczenie . Z drugiej strony od lutego praktycznie w każdej rozmowie biznesowej temat wojny sie pojawia bo taki ma ona wpływ na otoczenie rynkowe. Nie da się jej uniknąć. NA dodatek to jest wojna toczona w Europie. Gdzie walczy Rosja , która zna prawie każdy. To nie jest anonimowa Syria . Putin jest rozpoznawalny na świecie .

Rosja te wojne już przegrała bo nie osiągnie żadnego ze swoich celów. Ale jeszcze nie wiadomo czy Ukraina jest w stanie wojne wygrać choć niewątpliwie jest teraz stroną wygrywającą

to wiadomo - jako totalny laik ktoremu odechcialo sie sledzic z uwaga wydarzenia na Ukrainie, tak powiedzmy czerwiec-sierpien, slyszac wielkie hasla i hurraoptymizm o zapowiadanej kontr-ofensywie tak sobie rzucilem okiem na te mapy. dla kompletnego militarnego kapcana jak ja (ja nawet nie wiedzialem ze ruscy byli jeszcze w obwodzie charkowskim np na poczatku wrzesnia to myslalem sobie, co to za sukces -> sukcesem to bylo przekonanie mnie jako laika ze ruskich wykopali stamtad kilka miesiecy temu) + patrzac na ta mape myslalem ze dopoki nie ruszy sie front za Cherson i ogolnie zaporoze to bedzie klapa dla Ukrainy (nie wiem czy tam sa same stepy za tymi glownymi liniami wiec tego) bo cos tam ruscy plakali o dostawach wody no i ogolnie odciecie Ukrainy od morza to musi byc spora strata.

 

4 minuty temu, ptak napisał:

Ukraina ma świetny PR, co nie zmienia faktu, że ściele walą maksymalną. Ruskie mają prymitywna propagandę, Ukraińcy robią to na poziomie CNN 

ja wiem ze w europie ludzie mysla ze CNN to jakis gold standard bearer, ale nie zawsze, dlatego w sumie porownanie trafne.

CNN-Headline-Fiery-2.jpg?ve=1&tl=1

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@memento1984

Romanov to jeden z popularnijeszych blogerów rosysjkich . Ma dostęp do wielu żołnierzy i wysoko postawionych oficetów i zobacz co kolo dziś wysmażył

Próbując tłumaczyć dlaczego Rosjanie trafiali most w parku wysmażył teorie ,że celem był budynek misji UE. NAwet Rosjanie nie moga być tak głupi by celować w budynki o statusie dyplomatycznym

A jakby się ktoś zastanawiał jak wygląda most kolejowy Kerczeński to

Ogólnie ta nitka długo nie będzie sprawna. Sama wymiana  torów może nie będzie taka trudna ale na pewno muszą ogarnąć podkład. Prawdopodobnie wymiana kilku elementów. Całościowo ok 2-3 miesięcy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, memento1984 napisał:

to wiadomo - jako totalny laik ktoremu odechcialo sie sledzic z uwaga wydarzenia na Ukrainie, tak powiedzmy czerwiec-sierpien, slyszac wielkie hasla i hurraoptymizm o zapowiadanej kontr-ofensywie tak sobie rzucilem okiem na te mapy. dla kompletnego militarnego kapcana jak ja (ja nawet nie wiedzialem ze ruscy byli jeszcze w obwodzie charkowskim np na poczatku wrzesnia to myslalem sobie, co to za sukces -> sukcesem to bylo przekonanie mnie jako laika ze ruskich wykopali stamtad kilka miesiecy temu) + patrzac na ta mape myslalem ze dopoki nie ruszy sie front za Cherson i ogolnie zaporoze to bedzie klapa dla Ukrainy (nie wiem czy tam sa same stepy za tymi glownymi liniami wiec tego) bo cos tam ruscy plakali o dostawach wody no i ogolnie odciecie Ukrainy od morza to musi byc spora strata.

 

ja wiem ze w europie ludzie mysla ze CNN to jakis gold standard bearer, ale nie zawsze, dlatego w sumie porownanie trafne.

CNN-Headline-Fiery-2.jpg?ve=1&tl=1

Nie mam pojęcia o standardzie CNN, ja w ogóle po za sportem nie oglądam tv. Tyle, że CNN to uznana marka i pewien poziom. Ruscy mają coś co można porównać do telewizji z czasów Urbana i Trybuny Ludu. 

p.s. dlaczego nie da się dodać większego pliku? Jest filmik ostrzegający Rosjan przed wylotem do Ameryki 

Edytowane przez ptak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@P_M Jak trochę uzupełniłem dane to wygląda ,że Ukraina ostatnie to raczej szykowała pozycje do ataku. Podciągała zapasy na front. większośc wiosek zdobytych jest bez walki bo domy sa całe nie widać za dużo uszkodzeń. Widać , że Rosjanie się wycofali z dużej części terenu. Właściwie tylko w Makiiwce w rejonie ługańskim były ciężkie walki ale to zrozumiałe bo tam był most. Nawet jeśli wysadzony to jednak łatwo go odbudować albo oprzec pontonowy. I na dodatek tam jest pasmo wzgórz, które Ukraińcy opanowali. Jak wspomniałem do pokonanie mają jeszcze jedno pasmo i wygląda ,że tam Rosjanie się okopali i jeszcze walki się tam nie toczą. Na kierunku Kupiańsk- Swatowe tam jest więcej walk ale na razie jeszcze nie intensywne.

Rejon Kremniny jest jeszcze bardziej zamglony i to dosłownie . Z jednej strony Ukraińscy żołnierze wrzucili zdjęcie dziś pokazujący wejście do rejonu Rubiżne jakies 10 km na połnoc od Kremniny i to jest autentyk ale nie wiadomo czy zrobilła to regularna armia czy tylko zwiad

Z drugiej strony Rosjanie twierdzą ,ze odbili Terny i Troskie ale nie ma na to żandych dowodów a jak podali ,że odbili Diborwe 5 km od Kremniny to Ukraina puściła film z tej wioski jak rozbili rosyjski zwiad i było tam ok 30-40 trupów. W ogóle Rosjanie ostatnio jako dowód wrzucają film z drona który jest nagle ucięty jak widać, że Ukraina robi kontratak więc wygląda to na ścieme często. Dopóki obie strony konfliktu albo jakieś mega wiarygodne źródło nie potwierdzi to jest to tylko propaganda

Pod Chersoniem też widać ,że Ukraina testuje raczej obronę Rosjan i wchodzi do opuszczonych wioske. Rosjanie mają silną obronę na linii Bruskinkie-Mylove. Do tego wg zdjęć satelitarnych mają dużo bunkrów wokół Berysława. Oraz na dojściu do tamy w Kachowce w wioskach Vesele i Solodka Balka. Do tego od kilku dni budują kolejny pas obrony

Moim zdaniem jeśli tu pójdzie jakiś mocny atak to tylko w południowowschodnim sektorze wzdłuż rzeki Inhulet by odciąć Snihuriwke. Tam jest najmniej bunkrów i łatwiej flankować

Widać ,że od kilku dni Ukraina czyści rejon z min. Naprawia mosty lub stawia pontonowe w oparciu o stare przęsła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 30.09.2022 o 17:46, ely3 napisał:

Ale już widać ,że to nie działo. Już ponad 300tys Rosjan ucieka z kraju by nie pójść na wojne o Donba. dla większości Rosjan to nie jest Rosja. Nienawidzą Ukraińców ale nie chcą walczyć za Zaporoże

Teraz to nawet więcej. Pytanie którzy wyjechali. W Rosji co roku, jest wypuszczana cała masa rezerwistów. Ci z ostatnich naborów, mogliby dość szybko wejść na front. I zasadniczo dopiero teraz był sens przeprowadzić mobilizację.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, starYfaN napisał:

Teraz to nawet więcej. Pytanie którzy wyjechali. W Rosji co roku, jest wypuszczana cała masa rezerwistów. Ci z ostatnich naborów, mogliby dość szybko wejść na front. I zasadniczo dopiero teraz był sens przeprowadzić mobilizację.

Mam w pracy trochę Rosjan , którzy teraz już nie moga wrócic do siebie ( choć głównie to chodzi o odwiedzanie dzieci z pierwszego małzeństwa czy rodziców bo oni z Polski wyjechać nie chca za żadne skarby tego świata) i wg nich to ci Rosjanie są w czarnej D bo w Gruzji czy Kazachstanie są niechętnie widziani . Nikt im tam nie da pracy. Żyją z oszcżedności ale jak długo się tak da? Za chwilę będa i tak musieli wrócic do Rosji i wtedy w pierwszej kolejności idą. Choć wiadomo w Rosji za 200 rubli da sie ominać skanowanie ciężarówki na moście Kerczeńskim to i się da uniknąc powołania do wojska. Inna sprawa ,ze jeden Ukrainiec który ma brata na froncie Kupiańskim wczoraj mi pokazał wiadomość od niego. w zeszłym tygodniu siedzieli w okopach i nagle iwdzą jak od strony Rosjan idą kolesie , którzy sobie przyświecają droge latarką. Załapali 12 Rosjan bo ci mieli pójśc jako zmiana ale zgubili drogę to sobie oświetlali. 3 miało ponad 60 lat. Połowa nie była nigdy w wojsku. Meiliśmy 3 dni szkolenia i trafili na froncie. Na fronice byli od tygodnia. Po przyjeździe zabrano im telefony i wódkę co ich wkurzyło. Ogólnie 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawy wywiad z polskim ratownikiem medycznym działającym na froncie chersońskim. Potwierdza, że biją się tam z elitą ruskiego wojska, które jest świetnie przygotowane do obrony,  bardzo dobrze wyposażone w broń i sprzęt osobisty.  Ruskie mają zbudowane potężne umocnienia i działają bardzo sprawnie i profesjonalnie.

Ukraińska obrona terytorialna jest tam zdecydowanie gorzej wyposażona a rzucają ich do łatania dziur na froncie. 

 

Także ten, łatwo tam nie jest.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, NieMy napisał:

Ciekawy wywiad z polskim ratownikiem medycznym działającym na froncie chersońskim. Potwierdza, że biją się tam z elitą ruskiego wojska, które jest świetnie przygotowane do obrony,  bardzo dobrze wyposażone w broń i sprzęt osobisty.  Ruskie mają zbudowane potężne umocnienia i działają bardzo sprawnie i profesjonalnie.

Ukraińska obrona terytorialna jest tam zdecydowanie gorzej wyposażona a rzucają ich do łatania dziur na froncie. 

 

Także ten, łatwo tam nie jest.

 

 

Wow, naprawde robi wrazenie. niesamowicie ulozony czlowiek.

nie jest tam jednak jak u "benny hilla", zero koloryzowania i bajerowania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W zwiazku z ostrzałem mainstreamowe media podaja że około 30% infratruktury zostało uszkodzone/trafione. 

@ely3 czy jest możliwa ocena jak to wpłynie na zdolości produkcyjne oraz przesyłu, nasz Premier miesiąc temu potwierdził możliwość kupna energii właśnie z Ukrainy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.