Skocz do zawartości

wojna na ukrainie


lorak

Rekomendowane odpowiedzi

2 minuty temu, Gregorius napisał:

Widziałem ten film. I bardzo prawdopodobne że masz racje. z innej strony ciężko polegać na takich filmach skoro 1h przed upadkiem Izumy też były filmy że nic się nie dzieje

Ale na Izium szły oddziały spadochronowe i specjalne. Tam sytuacja była dynamiczna tylko nie wierrzyłem w bzdury ,że Rosjanie masowo się poddają z białą flagą. A lotnisko w Doniecku o początku wojny jest spokojne bo tam atak jest bez sensu. Nic nie wnoi. Ukraina ma tam mega solidne bunkty których Separatyści nie są w stanie zdobyć ale tam nie ma artylerii bo nawet nie ma gdzie ustawić bo jest szczere pole. Atak to byłoby samobójstwo a Ukraina powinna się skupić na sensownych celach tj odciie całegp północnego Donbasu. Silne ataki na Łysyczańsk czy Rubiżne mają duża szanse powodzenie tak samo chwycenie przyczółku na  Oskilu a potem atak na Trojskie czy Swatowe .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@memento1984 Jeszcze jedno. Otóż w okolicach Iziumu stacjnowała 1 armia pancerna. Rejonu Hrakowe -Iwaniwka broniła 18 dywizja zmotoryzowana i w ofólw `11 korpus armijny. Nie licząc Zaporoża to były najsilniejsze rosyjskie ugrupowania na całym Wschodzie. .W Donbasie mają zdewastowaną 8 armię, nowo sformowany 3 korpus z które 228 pułk rzucil ido obrony Kupiańska i skończyło sie szybkim rozbiciem ..

To ,że Ukraina rozbiła najsilniejsze rosyjskie ugrupowanie na Wschodzie pokazuje ,że tam nie za bardzo kto ma im stawić opór. JA ci pisałem w drugi dzien ataku co uważam za sukces. Ukraina osiągneła to o wile łatwiej i szybciej. I teraz mają jeszcze kilka dni na kontynuowanie operacji

Tak przy okazji --- To się nazywa wyczucie chwili przez Amerykanów

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro atak na północ kontynuuje obrona teryroialna to znaczy ,że Ukraina już gdzie indziej szykuje przełamanie,. Cały czas mnie ciekawi co jest na południe od Iziumu bo trochę cisza a cięzko uwierzyć ,że ROsjanie wyciągnęli wszystkie oddziały 1 armii pancernej

Rosjanie dziś cały dzień bombardowali Kisieliwke pod chersoniem i choć nie oznacza tego ,że Ukraina tam weszła to na pewno Rosjan już tam nie ma

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Krotkie podsumowanie

Wolę skupić się na tym co w miarę pewne a nie na plotkach

Dzoeń 5 ofensywy pod Kupiańskiem.

Rosyjska obrona posypała się całkowicie. W ciągu nocy padł Kupiańsk i IZium. Walki były ale nie jakies intensywne. widziałem jakiś film spadochronairza jak w Iziumie zniszczyli dwa czołgi. Ukraina zdobyła ok 10 miasto Savinci i praktycznie wynali Rosjan z całego południowego rejonu. Trudno mi powiedzieć czy jeszcze jakieś jednostk isą czy ich nie ma. Informacje o zdobyciu tamy w Starym Oskole czy mostu w Borowej nie są potwierdzone i nie do końca wiadom jaki jest status. Ukraina zgarnęła ogromne ilosci sprzętu i jeńców. W drugiej części dnia Ukraina rzuciła brygady obrony terytorialnej od oczyszczenia północy. Wg zdjęc mozemy powiedzieć ,że Ukraina podeszła pod wielki Burluk oraz pół godziny temu poszło potwierdzenie ,ze weszli do Wołczańska ale jeszcze nie mają całego miasta pod kontrolą. Walk prawie nie ma bo Rosjanie są zdemoralizowani i uciekają na widok ukraińskiego pojazdu czy czołgu Dane z FIRMS pokaxują troche ognia na północ od Kupianska ale po rosyjskiej stronie rzeki

Rosjanie ponieśli druzgocącą klęskę

 

Limań - wg dowódcy oddziałó atakujących na razie Liman jest w rękach separatystów za to Jampil raczej ukraiński. Ukraina weszła do rafinerii koło Łysyczańska i trwają walki

Reszta rzeczy to na razie plotki. Moim zdaniem Ukraina pewnie się teraz przegrupuje i spróbuje zdobyć przyczółek na Oskole albo przerzuci siły i uderzy z większa siłą na Limań i Rubiżne

 

Chersoń - trochę zapomnainy rejon ale Ukraina spokojnie poprawia swoje pozycje zwłaszcza w rejonie przyczółku. Zdobyli w ostatnie 2 dni 4 wioski

Najważniejsza jest Bruskinskie bo to był mocno umocniony punkt.

Dodatkowo nad rzeką przejęli kontrolę nad Małą Sedymeniucą. ale ważniejszy jest atak na południe gdzie zdobyli rejon wiosek  Chkalowe -Stepowe i Wyszene.

Celem ofensywy jest Nowa Kahowka i widać ,że Ukraina próbuje się przebić. Rosjanie są spychani dzień w dzień a trudno im to ogarnąc logistycznie bo tam akurat Ukraina dominuje i w powietrzu i artylerii

W teh chwili Rosjanie straszą ,że Ukriana gromadzi wojska w Vuhledarze skąd mogą wypwoadzić silny atak na Wołnowachę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już wczoraj widziałem ten film z Iziumu ale dziś jest powiterdzone. 45 tysieczne ważne miasto jest puste i pełne rosyjskiego sprzętu

nikt nie wie co tak naprawdę się dzieje na południe od rzeki. Czy Rosjanom udało się ewakuować znajdujące się tam oddziały.. Widziałem przez ostatnie 24 godziny tylko jeden film na południe od miasta gdzie Ukraina spaliła dwa pojazdy opancerzone próbujące uciekać.

To na razie jest spora zagadka. Tak samo jak nie do końca wiem czy ROsjanie naprawdę ustanawiają obronę na rzece ( co jest ryzykowne bo Ukraina już ma przyczółki na Siewiernym Dońcu na ich zapleczu a tam stacjonują głównie oddziały separatystów

Jestem prawie pewien ,że Ukraina dziś będzie czyścić teren na północ od Szewczenkoowe -Kupiańsk bo moim zdaniem tam jest teraz częściowo zeimia niczyja. Częściowo Rosjanie tam wciąz są. Ukraina głównie pchnęła oddziały obrony terytorialnej na Wołczańsk .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, P_M napisał:

To są jednostki, które się do czegoś nadają czy już niesprawny złom? Generalnie wow, dużo tego tam jest. 

Niestety ten film był z Krymu... Mój błąd zapomniałem ,ze już kiedyś widziałem .

Ale ten jest na pewno z rejonu Iziumu

Izium był zapleczem 4 dywizji Pancernych .. Dwóch Zmechanizowanych.. On był centrum pełnej dywizji artyleryjskiej... Tam będzie pewnie ponad 200 różnego rodzaju opuszczonych uszkodzonych pojazdów i to głównie czołgów T-80. Wygląda na to ,że Rosjanie rzeczywiście wycofali się ale jak Anglicy pod Dunkierką zostawili większość ciężkiego sprzętu

Ogólnie to ja się zastanawiam jak oni ogarną obronę na rzece. Mają poskładane byle jak jednostki. Taka 18 dywizja Strzelców jednego dówódcę straciła w Kupiańsku , drugiego w Iziumie co pokazuje jaki chaos był przy wycofywaniu się. Jednostki przerzucone pod Kupiańsk zostały praktycznie od razu zniszczone bo nie było jednego dowództwa. Teraz Rosja ma na rzece misz masz wszystkiego. Jakieś bataliony separatystów. Rozczłonkowane dywizje. Z dużymi stratami w sprzęcie i artylerii. . Wojsko , ktore własnie dostało łupnia. Utraciło zapasy paliwa, amunicji jedzenia. Teraz trzeba na nowo ich zorganizować, zaopatrzyć.. Ustanowić jedno dowództwo . Nie mają pol minowych, nie mają zbyt dużo artylerii. To mogą być ciekawe 2-3 dni o ile Ukraina ma jeszcze siły na kolejny atak bo może być tak ,że skala ataku na tyle ich zaskoczyło ,że oni też mogą nie mieć wystarczającego zapasu paliwa bo akurat amunicje to im Rosja dostarczyła

Już widać ,że wczoraj na pólnoc pchnęli jednostki terytorialne i tempo postępów spadło. Pewnie nie mają za dużo czołgów , raczej BMP i lekką artylerie.

Rosjanie opuścili swój główny punkt oporu na pólnoc od Charkowa. Krótko mówiąc Ukraina w niecały tydzień wyzwoliła cały rejon charkowski. Pewnie formalnie nadal są tereny gdzie nie ma jeszcze Ukraińców ale to ,że nie widzimy zdjęć z niektórych wiosek z flagami to może być conajwyżej oznaką ,że się Ukrainie flagi skończyły bo tak szybko Rosjanie uciekają

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rosjanie w ramach odchodu uderzyli w serię obiektów infrastruktury krytycznej. Bez prądu zostało pół Ukrainy. Naprawianie infrastruktury trwa

▪️ Obwód Połtawski
▪️ Obwód Sumski.
▪️ Obwód Charkowski.
▪️ Obwód Dniepropietrowski.
▪️ Odeski region, częściowo.
▪️ Obwód doniecki.

A to c***ki. Dostaja wpierdol w walce, to typowo po frajersku wsadzaja palec w oko. Ale czego sie spodziewac po tych zwierzetach.

Edytowane przez Reikai
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mija 200 dzień wojny. Podusmuje to w sposób sportowy

Kijów - 1-0 dla Ukrainy

Czernichów 2-0 dla ukrainy

Sumy 3- 0

Charsków - właśnie dostali nokaut 4-0

Ługańsk- no tu akurat gonga dostała Ukraina 4-1

Donieck - no tu mam remis bo jednak w wielu miejscach się nic nie zmieniło. ROsjanie coś tam zdobyli choć głównie to odcięty od reszty Ukrainy Mariupol 4,5-1,5

Zaporoże- no tu choć północnego rejonu nie zdobyli to jednak Rosjanie bezdyskusyjnie dominują 4,5-2,5

Cherson - to zostawie na koniec ale tu tez przeewwaga Rosjan..... na razie 4,5-3,5

Mikołajów - tu zdeycdowania kontra Ukrainy 5.5-3,5

Jak na razie Ukraina prowadzi na punkty. Oczywiście to nie takie proste ale..

Ukraina w tydzień wyzwolił 6% zajętych terenów. Rosjanie musieli sobie odpuścić nawet Charków bo nie mieli kim utworzyć nowej linii obrony, Wspomniałem ,ze od 3-4 dni przyczółek inhuletski trzeszczy bo Ukraina dzień w dzień zdobywa kolejne tereny. Dziś gruchnęło ( co ciekawe cały internet cytuje naszego Wolskiego oby się nie zbłaźnił tym razem) ze Rosjanie cofnęli się od 5 do 10 km bliżej Chersonie i to na całym froncie. Wygląda to na powolny odwrót. Oni mają coraz mniej amunicji . A 30 tys doborowych żołnierzy nie przerzucą na raz jak się front załamie. leiej skracać front i wycofywać partiami. Tak to na mój gust wygląda.

Jesli chodzi o Charków to moim zdaniem bitwa nie jest skończona. To oczywiste ,ze ostatnie 48 h Ukraina skupiła się na konsolidacji terneów. PRzywracaniu kontroli na granicy. Czyszczenie terenu z maruderów, Z zostawionego sprzętu Na razie samych czołgów do naprawy wyszło ok 80. Sporo samobieżnej artylerii zwłaszcza w Iziumie

A teraz jak to się zaczęło.

Ukraina rzuciła 15 czołgów z czego połowa miała trałowanie min. PRzebili się przez pola. Jak 202 batalion Ługański zobaczył 15 czołgów plus 2 kompanie piechoty to zwiali albo się poddali .Jak padł ten jeden punkt to się zaczęło domino. W Wołchowym Jarze wbili się 2 godziny po wyłomie. Rosjanie mieli tam 2 plutony donbrego wojska ale tylko 1 czołg i 2 BMP -3 . Jak Ukraina zniszczyła czołg to sie od razu poddali. I tak to szło. Rosjanie zanim oganęli obronę kolejnej pozycji to już tam była ukraińska grupa bojowa. A po drodze kasowali oddziały policyjne. Ługańczyków. Oddziały tyłowe rosyjskie. Potem robil izasadzki na wycofukących sie z  frontu Rosjan.

W ogóle to była czesto taktyka. Od przodu atakuje Ukraina a na zapleczu pojawiały się czujki tych co się przełamali. Rosjanie nie wytrzymywali i zwiewali. Łaczne straty Rosjan to od 7 do 10 tys żołnierzy zarówno zabitych, rannych ,jenców. Ukrainskie straty są miniimalne bo tak naprawde nigdzie im Rosja nie stawiła oporu. Bałaklija padła w 4 godziny. Kupiańsk  do którego rzucili 3 tys żołnierzy z róznych armii padł w około 10 godzin. Większość tych co przysłali jako  posiłki poszła w rozsypke albo zginęła.

Nie do końca wiadomo ile tak naprawdę odziałów i żołnierzy Rosjanie wyciągneli. Dziś Ukraina trafiła konwój rosyjski pod Svatowe

By nie było za rózowo Ukraina na fali entuzjazmu próbowała odbić Pisky ale wpadli pod zmasowany ogień i stracili dwa T-72 i ok 50 żołnierzy.

 

Ciekawe gdzie dokładnie się Rosjanie wycofali w Chersoniu ale podobno opuścili rejon Snichuriwki bo ta pozycja była zbyt wysunięta oraz rejon Archangielskie -Dawiidy Bród

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeoczyłem to wczoraj

Jeśli tak jest naprawdę to rzeczywiście albo Rosjanie się cofają w rejonie albo jednak powoli to mielenie ich od 2 tygodnia zrobiło swoje.

Są tez informacje ,że w rejonie Chersonia były oddziały separatystów , które zeszły z pozycji. Zdjęcia satelitarne pokazują ,że wczoraj na ich pozycjach były 4 pojazdy a jeszcxze 3 dni temu trochę powyżej 10. Jest coraz więcej dowodów ,że rzeczywiscie Rosjanie opuszczają pierwsza a czasem druga linię obrony

Kluczowe pytanie jest o kolejny ruch Ukrainy

1 - Logiczny wydaje sie atak na pólnocny Donbas. Wczoraj było widać ,ze Rosjanie nie zatrzymali się na Oskole tylko większość utratowanych wojsk przerzucają na  południe. Bo skoro Ukraina już na drugiej stronie Dońca i są blisko  Limania i Łysyczańska to jest spore ryzyko kolejnego przełamania i odcięcia Rosjan. Skoro Ługańczycy pozwolili Ukrainie zdobyć przyczółek i nie wypchnęli ich to niech się teraz sami martwią. Widać, że północny Donbas został pozostawiony samemu sobie. Na Oskole też Rosjanie mają obronę tylko w kilku punktach

2 - Od kilku dni coś się dzieje w okolicach Vuhledaru bo Ukraina zdobyła jedną czy dwie wioski i są raporty jakoby tam jest najsłabszy punkt obrony Rosjan ale nie wiem na ile to podpucha a na ile rzeczywistość

3- Ukraina może się też skupić na zmieleniu po prostu Rosjan w Chersoniu bo jednak widać ,ze brak amunicji plus bycie poza parasolem GRADÓW ( mogą strzelać tylko zza rzeki) daje im sie w kość. Tu Ukraina ma przewagę właśnie w artylerii Tu Rosjanie też mają problem z naprawami sprzętu więc wiele czołgów , BMP tkwi na pozycjach jako metalowe bunkry bo już się nie ruszą

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, karpik napisał:

Ten wątek jest piękny.

Najlepsze ,że z tego co tam widze to tam jest jeden TOS-1  spalony.

Nie sądzę by Ukraińska armia tam dotarła ale to kolejny dowód ,że praktycznie nie ma Rosjan w tym rejonie a to jest bezpośrednie zaplecze frontu na rzece Oskoł. O ile jeszcze jakis front tam jest

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy czytaliście ale bardzo dużo wskazuje że szykuje się kolejna ofensywa UA w najbliższych dniach. Gdzie? Ciężko powiedzieć. Ru boja się o Mariupol .

Cherosoń moim zdaniem w 1-2 tygodnie pęknie (czuje że do końca tygodnia ale tam są wciąż duże siły). Szczególnie że dziś zdałem sobie z czegoś w sumie oczywistego ale o czym się mało pisze. To że na zachodniem brzegu Dniepru występują potężne braki zaopatrzenia (smary, amunicja, jedzenie) to jedno ale co gorsza dla ruskich cięzszy sprzet wojskowy wbrew pozorom nie jest przygotowany do dużego zużycia i ciągle używany bardzo szybko staje się złomem. Na Zachodnim brzegu ruscy praktycznie nie mają możliwości remontu swojego sprzętu. Myślę że zobaczymy niedługo dużo sprzętu który musiał zostać podczas wycofywania się na kolejna linie obrony bliżej Chersonia.

@ely3, @Hoolifan widzieliście już gdzieś zdjęcia z użycia bojowego PT-91 ? Bo ja sobie nie przypominam. Do tej pory tylko ex-PL T72 widziałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, Gregorius napisał:

Już atakują. i co najlepsze całkiem nowymi czołgami które ruscy zostawili :D

No pod Bałakliją uzywali dużo T-72 zdobycznego . Teraz w Iziumie zdobyli warstaty 1 armii więc samych T-80 mają już ok 30-40 podobno. A na razie widziałem tylko magazyny 4 dywizja Pancernej . Tylko ,że muszą to wyremontowac a nie jestem pewien czy mają do wszystkiego części.

42 minuty temu, Gregorius napisał:

widzieliście już gdzieś zdjęcia z użycia bojowego PT-91

Nie widziałem ale czeskie i polskie T-72 widać dopiero teraz jakieś 3-4 miesiące po tym jak się na nich szkolili. PT-91 pewnie będą w użyciu za miesiąc

 

43 minuty temu, Gregorius napisał:

Ciężko powiedzieć. Ru boja się o Mariupol .

Pisałem o tym ,że niby wokół Vuhledaru ale pamiętaj ,że Ukraina nie atakuje aż tak oczywistych miejscach

2 godziny temu, ely3 napisał:

Kluczowe pytanie jest o kolejny ruch Ukrainy

1 - Logiczny wydaje sie atak na pólnocny Donbas. Wczoraj było widać ,ze Rosjanie nie zatrzymali się na Oskole tylko większość utratowanych wojsk przerzucają na  południe. Bo skoro Ukraina już na drugiej stronie Dońca i są blisko  Limania i Łysyczańska to jest spore ryzyko kolejnego przełamania i odcięcia Rosjan. Skoro Ługańczycy pozwolili Ukrainie zdobyć przyczółek i nie wypchnęli ich to niech się teraz sami martwią. Widać, że północny Donbas został pozostawiony samemu sobie. Na Oskole też Rosjanie mają obronę tylko w kilku punktach

2 - Od kilku dni coś się dzieje w okolicach Vuhledaru bo Ukraina zdobyła jedną czy dwie wioski i są raporty jakoby tam jest najsłabszy punkt obrony Rosjan ale nie wiem na ile to podpucha a na ile rzeczywistość

3- Ukraina może się też skupić na zmieleniu po prostu Rosjan w Chersoniu bo jednak widać ,ze brak amunicji plus bycie poza parasolem GRADÓW ( mogą strzelać tylko zza rzeki) daje im sie w kość. Tu Ukraina ma przewagę właśnie w artylerii Tu Rosjanie też mają problem z naprawami sprzętu więc wiele czołgów , BMP tkwi na pozycjach jako metalowe bunkry bo już się nie ruszą

Zacytuje samego siebie... Ja nie wiem na ile jednak Ukraina ma teraz możliwości. Oni jednak zużyli dużo paliwa, oleju, amunicji itp. TO nie jest tak prosto od razu wykonać duża ofensywę . Dlatego choć najciekwasze opcje daje Vuhledar bo maja już przyczółek. Blisko jest Wołnowacha. wiadomo ,ze tam są głównie separatyści to jednak nie wiem na ile Ukraina ma siły by rozcinać Rosjan na pół. Bo jednak tu by mieli na lewo 2 armię Doniecką stojące w Doniecku a na prawo 2 armie rosyjskie pod Melitopolem i pewnie jakieś oddziały na wprot w Mariupolu. Dla mnie to kuszące ale i ryzykowne. Lepiej dla nich wykonać wariant 1

Odzyskac cały północny Donbas łącznie z siewierodonieckiem i Łysyczańskeim bo Ługańscy zostali sami

No i rozjechanie Chersonie bo tu jest cała armia wyizolowana. 25 tys żołnierzy. No i Chersoń jest prestiżowy.

Oba kierunki maja jeden plus. Po tym jak zabezpieczą zdobyce to nie będzie tak łatwo zrobić kontratak. . Rosja ma jakieś korpusy pod Kurskiem i teraz sporo pod Biełgorodem ale jakoś nie ruszają tych oddziałów.

Rosja nie jest słaba by wchodzić klinem w nich Choć akurat gdyby celem było samo zdobycie Wołnowachy to tak .. Ale pójście na Mariupol na dzień dzisiejszy jest niemożliwe

A i coś sie dzieje

Wg kolesia z tego rejonu to jest rejon Łysyczańsk-Liman-Kremina bo tam są lasy tego typu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Gregorius napisał:

 

@ely3, @Hoolifan widzieliście już gdzieś zdjęcia z użycia bojowego PT-91 ? Bo ja sobie nie przypominam. Do tej pory tylko ex-PL T72 widziałem.

Nie i jestem przekonany, że nie weszły jeszcze do walki, bo na Twitterze od razu zrobiłby się niemały szum, podobnie jak było to z przekazanymi T-72. Póki co cisza i dobrze. Niech się na nich w spokoju szkolą :)

Jeśli chodzi o postępy na froncie, to w weekend byłem mocno wyłączony, ale widzę, że ofensywa trochę zwolniła. Niespecjalnie powinno to dziwić jeśli weźmiemy pod uwagę to, jak dużo terenu zajęli w kilka dni Ukraińcy, więc nieszczególnie mnie to martwi. Kolosalne wrażenie robią za to filmy z porzuconym rosyjskim sprzętem, bo tu nie mówimy już tylko o plutonach złożonych z kilku BWP czy BTR-ów, tylko o całych kompaniach czołgów, które wpadły w ręce Ukraińców bez walki. Oczywiście nie są to straty, których Rosjanie nie będą w stanie uzupełnić, ale wizerunkowo jest to dla nich koszmarem, bo tego nie da się wybronić. Spod Kijowa też wycofywali się bardzo szybko, ale tam udało im się zrobić to w sposób +/- zorganizowany, podczas gdy w obwodzie charkowskim doszło do panicznej ucieczki przypominającej raczej Dunkierkę (z zachowaniem skali). Nie ma to jak bić się o dany rejon przez kilka miesięcy tylko po to, żeby stracić go następnie w kilka dni praktycznie bez walki.

Analizując dostępne w sieci zdjęcia oraz filmy widać, że Rosjanie próbowali Ukraińców zatrzymać, ale to, co chaotycznie pchali w stronę Charkowa, było z łatwością niszczone przez ukraińskich specjalsów w zasadzkach. Nie mając rozpoznanego terenu Rosjanie dosłownie wjeżdżali im pod lufy, więc spodziewam się, że straty ukraińskie w zestawieniu z rosyjskimi będą abstrakcyjnie niskie biorąc pod uwagę, że to Ukraińcy byli stroną atakującą. Błyskotliwe zwycięstwo, które niestety bardzo ciężko będzie powtórzyć na innych odcinkach frontu.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.