Skocz do zawartości

Prognozy na przyszłość


RappaR

Czy uważasz, że świat zmierza w dobrym kierunku?  

40 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Czy uważasz, że świat zmierza w dobrym kierunku?

    • Tak, uważam, że świat zmierza w dobrym kierunku, za 10 lat będzie lepiej niż teraz, a za dwadzieścia lat lepiej niż za 10 lat.
    • Nie, nie uważam, że postępujące zmiany na świecie idą w dobrym kierunku


Rekomendowane odpowiedzi

3 minuty temu, lorak napisał(a):

zdefiniuj "dobry kierunek". w sensie chodzi ci o jakieś obiektywne kryterium w stylu PKB świata będzie rosło, czy po prostu o subiektywne odczucie każdego z nas odnośnie tego, co jest dobre?

Czy III Rzesza w 1939 była według Ciebie obiektywnie lepsza od republiki Weimerskiej w 1929?

W PKB widać różnicę. 

 

Pytam o subiektywne uczucie każdego z userów wedle jego moralności i spojrzenia na świat 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, MarcusCamby napisał(a):

Poczekaj jak demografia odbije się na rynku mieszkań, to Ci uśmiech szybko spełznie z pyska :)

jakiego pyska? Pan i pełnym zdaniem 

4 minuty temu, LAF napisał(a):

Póki co jest 2-0 w lidze więc chyba póki co wszystko idzie w dobrym kierunku prawda @Koelner ?

dokładnie i jeszcze żeby z kranu leciał dżony łojker

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

54 minuty temu, RappaR napisał(a):

Widzę, że jestem krytykowany za swoje czarne wizje, więc postanowiłem stworzyć ankietę z bardzo prostym pytaniem

My już tyle napierdzielamy o tym na forum że świat zmierza w złą stronę ze postawiłbym raczej pytanie czy teraz jest lepiej na świecie niż było 10 lat temu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zależy co też masz na myśli świat.

W Europie będzie coraz gorzej, a np w takiej Azji(w większości krajów tam gdzie są młode społeczeństwa) będzie co raz lepiej.

Plus zmiany które zaobserwowaliśmy tutaj nie wszędzie mają miejsce. Na przykład w takiej Tajlandiii, Kambodży nie ma cyfrowego pieniądza prawie w ogóle, dalej wszystko idzie gotówką, nie zanosi się na zmianę w najbliższej przyszłości.

Edytowane przez mcreativo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W przeciwieństwie do kolegów wyżej potraktuję temat nieco poważniej.
Po pierwsze bardzo trudno określić, co masz na myśli przez subiektywne uczucie każdego z userów w kontekście pytania czy świat zmierza w dobrym kierunku, gdyż tak naprawdę:
a) każdy z nas ma swój mały świat.
b) nasze małe światy są raczej niewspółmierne do możliwości całego świata.
c) w zależności od miejsca w którym jesteś kierunek w którym on podąża jest nieco inny, patrz sytuacja mieszkańca Korei Północnej, mieszkańca USA, mieszkańca Niemiec, Francji czy Polski.

Po twoich ostatnich wpisach można wyczuć pewną tendencję do bardzo niskiej oceny "moralnej zgnilizny zachodu". Myślę jednak, że dopada Cię "Zeitgeist", czego doświadcza każde pokolenie, które wystarczająco długo snuje się po tej planecie, a które wkrótce pożegna się ze swoją młodością. Już w Babilonie pisano o upadku moralności, także nie jest to nic nowego i jest to motyw ciągle przewijający się w historii świata.
Zasadniczo od strony materialnej, a właściwie to usługowo-możliwościowej (bo tendencja braku własności wśród obywateli będzie postępować) progres nadal będzie się dokonywał i w ogólnym rozrachunku będzie żyło się łatwiej, choć nie oznacza to od razu, że szczęśliwiej.

Na pewno jeszcze za naszego życia, któreś pokolenie stanie przed dylematem wyboru życia szczęśliwego, łatwego, wirtualnego i nieodróżnialnego od rzeczywistości, a brutalniejszego i niespełniającego marzeń na zawołanie prawdziwego. Z pewnością postępować będzie ukorporacyjnienie naszego świata, bo możliwości tych największych będą przekraczały możliwości wielu Państw i jak pisałem też wcześniej, można podejrzewać, że tendencje globalne będą naciskały w utworzeniu ubezwłasnowolnionego nowoczesnego prekariatu w oparciu o system bankiersko-kredytowo-korporacyjny. Obywatel, który będzie zmuszony do pracy w machinie korporacyjnej żyjąc może i wygodnie, ale bez możliwości ucieczki z tegoż systemu, czego zalążki już widzimy, bo możliwości ograbienia klasy średniej i niższej pokazały chociażby ostatnie 2 lata.

Gdzie w tym wszystkim moralność? Oddolne ruchy wszelakich inicjatyw, fundacji są mocno widoczne i wraz z rozwojem cywilizacji mimo wszystko dalej przemy mozolnie bo mozolnie, ale do przodu, pomimo powykoślawianych do granic możliwości idei równości, sprawiedliwości, ale po prostu nadal się uczymy. Bardzo trudno będzie nam pozbyć się wbudowanego w nas kulturowo, językowo trybializmu. Paradoksalnie przedstawiony gatunek ludzki w Star Treku Następne Pokolenie byłby takim moim ideałem jeżeli chodzi o to, jak jako ludzkość moglibyśmy się zachowywać i chciałbym dożyć do tych czasów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wystarczy porównać sobie rok 2019 z latami 2020-2022

Napędzany medialnie strach, pozamykane lasy,boiska, place zabaw, ludzie w maskach, przyłbicach, kaskach chroniących przed wirusem, puste ulice, nakładane areszty domowe na przedszkolaki, leczenie przez telefon, pozamykane przychodnie i szpitale, sterowanie ludźmi tak że na widok kogoś bez maseczki reagowali jak trupy z Walking Dead na żywych ludzi, 5-miesieczny areszt dla kobiety bo w czasie kwarantanny poszła do apteki, kubki ze zdezynfekowanymi ołówkami w sklepach Ikei, dystanse, zakaz mycia aut, wkładanie patyczków niemalże w sam mózg, szturmy na sklepy po papier toaletowy, ciągle budowanie napięcia.......... które miało się kiedyś skończyć "wytrzymajcie jeszcze. Już niedługo nastąpi powrót do normalności" 

Szczepcie się, szczepcie się, szczepcie się, jeden, drugi, booster, kolejny booster, nadchodzi nowy wariant. Zginą miliony, nadejdzie covidowe tsunami, zginie 10 milionów Polaków, testujcie ścieki, ryby, bliskich przy wigilijnym stole. Polacy Wielkanoc spędza na cmentarzach...... po czym Putin z Zelenskim wywołują sobie wojenkę i rusza kolejna machina - ten ruski agent, ten ruska onuca, Slava, Slava, Slava.... :)

 

Przedstawiłbyś taki scenariusz komus w 2015 roku o połowie ludzkości która godzi się na takie życie przez kilka lat i jeszcze będzie później tego bronić. Myślę, że mina tej osoby byłaby bezcenna. Ale zostałaby nazwana szurem i kacapem :)

 

Tak, tak. Świat staje się lepszy. 

Edytowane przez DLT_Braddock
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, mcreativo napisał(a):

Zależy co też masz na myśli świat.

W Europie będzie coraz gorzej, a np w takiej Azji(w większości krajów tam gdzie są młode społeczeństwa) będzie co raz lepiej.

Plus zmiany które zaobserwowaliśmy tutaj nie wszędzie mają miejsce. Na przykład w takiej Tajlandiii, Kambodży nie ma cyfrowego pieniądza prawie w ogóle, dalej wszystko idzie gotówką, nie zanosi się na zmianę w najbliższej przyszłości.

Z Europą oczywiście masz rację, ale w tej Azji to największe gospodarki też mają ogromne problemy z dzietnością (Korea Płd największe)

Ogólnie ostatnie nadzieja w 2024 i wyborach w USA, wygrana Trumpa albo DeSantisa moze jeszcze coś uratować

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

41 minut temu, the_secret napisał(a):

Z Europą oczywiście masz rację, ale w tej Azji to największe gospodarki też mają ogromne problemy z dzietnością (Korea Płd największe)

Ogólnie ostatnie nadzieja w 2024 i wyborach w USA, wygrana Trumpa albo DeSantisa moze jeszcze coś uratować

I co wygrana Trumpa albo DeSantisa zmieni? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, RappaR napisał(a):

Widzę, że jestem krytykowany za swoje czarne wizje, więc postanowiłem stworzyć ankietę z bardzo prostym pytaniem

To pytanie wcale nie jest proste bo nie okresliles:
1) co oznacza "dobry kierunek"?
Swiatowy pokoj? Jakies miary bogactwa czy wynalazkow?
Jakosc/dlugosc zycia? Zdrowie? Ekologia? Swiatopoglady/moralnosc?
Jest od cholery roznych kryteriow, ktorymi mozna sie kierowac i...

13 godzin temu, RappaR napisał(a):

Pytam o subiektywne uczucie każdego z userów wedle jego moralności i spojrzenia na świat 

Dla samej ankiety warto by bylo by wszyscy dyskutowali o tym samym, a nie kazdy o swojej wersji.

2) dla kogo lepiej?
Dla mnie osobiscie lub mojej rodziny? Dla jakiejs konkretnej grupy ludzi np dla forumowiczow?
Dla naszego kraju? Dla CALEJ globalnej populacji?

Poniewaz czesto jest tak, ze grupy/kraje maja sprzeczne interesy to co dla jednych bedzie "lepiej" dla drugich automatycznie bedzie "gorzej" bo bedzie sie odbywac ich kosztem.
Im wieksza przyjmiesz pule do rozwazenia tym bardziej jest to powiazane ze soba.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, wiLQ napisał(a):

To pytanie wcale nie jest proste bo nie okresliles:
1) co oznacza "dobry kierunek"?
Swiatowy pokoj? Jakies miary bogactwa czy wynalazkow?
Jakosc/dlugosc zycia? Zdrowie? Ekologia? Swiatopoglady/moralnosc?
Jest od cholery roznych kryteriow, ktorymi mozna sie kierowac i...

I każdy ma własne :)

16 minut temu, wiLQ napisał(a):

Dla samej ankiety warto by bylo by wszyscy dyskutowali o tym samym, a nie kazdy o swojej wersji.

2) dla kogo lepiej?
Dla mnie osobiscie lub mojej rodziny? Dla jakiejs konkretnej grupy ludzi np dla forumowiczow?
Dla naszego kraju? Dla CALEJ globalnej populacji?

Poniewaz czesto jest tak, ze grupy/kraje maja sprzeczne interesy to co dla jednych bedzie "lepiej" dla drugich automatycznie bedzie "gorzej" bo bedzie sie odbywac ich kosztem.
Im wieksza przyjmiesz pule do rozwazenia tym bardziej jest to powiazane ze soba.

Ale celem ankiety nie jest dyskusja, ale wyrażenie swojej opinii.

 

Wyobraź sobie, że masz pytanie w ankiecie czy uprawiasz dobry seks i chcesz to ustandaryzować.

I na przykład każesz gejom odpowiadać na pytanie o ilość stosunków pochwowych i na tej podstawie stwierdzasz czy mają dobry seks czy nie.

Dla każdego to coś innego, po prostu. Tutaj nie chodzi o standaryzacji, tutaj chodzi o czyjeś odczucia. Tylko tyle

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, RappaR napisał(a):

I każdy ma własne :)

Ale celem ankiety nie jest dyskusja, ale wyrażenie swojej opinii.

To rozumiem, ale co w ten sposob mierzysz jak ankieta nie ma wspolnego mianownika?
Nawet ciezko to nazwac ogolnym sentymentem skoro moga sie mieszac rozne kryteria [w tym osobiste i globalne!].

Co do Twojej analogii to jest nietrafiona bo "dobry seks" to juz mocno ograniczona tematyka w porownaniu do "lepiej dla swiata".

 

1 minutę temu, RappaR napisał(a):

Dla każdego to coś innego, po prostu. Tutaj nie chodzi o standaryzacji, tutaj chodzi o czyjeś odczucia. Tylko tyle

To nie wiem ktora opcje wybrac gdy wg mnie dla jednych bedzie lepiej, a dla innych gorzej.
Ale sie udzielilem bo bardziej mnie ciekawi dyskusja niz wynik ankiety ;-]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, wiLQ napisał(a):

To nie wiem ktora opcje wybrac gdy wg mnie dla jednych bedzie lepiej, a dla innych gorzej.
Ale sie udzielilem bo bardziej mnie ciekawi dyskusja niz wynik ankiety ;-]

Jak zawsze. Czyjś zysk jest czyjąś stratą.

2 minuty temu, wiLQ napisał(a):

To rozumiem, ale co w ten sposob mierzysz jak ankieta nie ma wspolnego mianownika?
Nawet ciezko to nazwac ogolnym sentymentem skoro moga sie mieszac rozne kryteria [w tym osobiste i globalne!].

Co do Twojej analogii to jest nietrafiona bo "dobry seks" to juz mocno ograniczona tematyka w porownaniu do "lepiej dla swiata".

Czyjeś odczucia!

Nie tylko szkiełko ;) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.