Skocz do zawartości

Polityka w Polsce


Borys

Rekomendowane odpowiedzi

3 godziny temu, polskignom napisał:

Dużo firm przenosi/przenosiło produkcje/usługi. To teraz powiedz mi Sebastian dlaczego aż tyle firm wraca z Indii? :) Przecież jak wiadomo koszta tam są niższe...i jak wiadomo tylko to się liczy :) 

Ja wiem ,że tu są eksperci od wszystkiego ( nie piję do Ciebie) ale może opowiem jak wygląda obecna rzeczywistość w handlu światowym

1  - Coś takiego jak ciągły łańcuch dostaw z Chin do Europy nie isnieje. Są branże gdzie kompletnie zniknął import z Chin albo ogólnie pojetej Azji ( dotyczy to też Korei, Indii itp) bo nie ma kontenerów. Gdzieś 1/3 liczby kontenerów jest zablokowana w USA, Brazylii i Europie gdzie stoi w portach nie odebrana i ani nie można jej sprzedać ani wykorzystać

2 - Frachty morskie za kontener skoczyły z 1,5 tys dolarów  ( tyle płaciłem w październiku 20) do 9 tys dolarów ( tyle się płaci dziś)

3 -Fracht kolejowy kosztuje w tejchwili 12-13tys dolarów za kontener. Można taniej nawet za 9 tysi przez Mongolie ale to jest dobre dla tych co lubią rosyjska ruletke. Jak jeden mój dostawca puścił pociąg tą trasę to zamiast w listopadzie towar otrzymałem w lutym bo dość często potrafią anulować przejazd

4- Na dzień dzisiejszy w chińskich portach możesz mieć towar i moga ci go nie załadowac na statek bo nie będzie kontenerów albo ktoś zapłaci więcej za załadunek . Surowce idą w górę bo wielu dostawców nie ma jak załatwić dużej ilości kontenerów. Korzystają na tym europejskie firmy chemiczne ( ceny niektórych surowców wzrosły o jakieś 80-90 % w stosunku do wrzesnia przed druga falą) firm surowcowe ( KGHM siedzi teraz na żyle złota bo nawet z Ameryki Płd czy Płn ciężko coś ściągnąć) 

Ceny plastiku którego pełno wokół Was wzrosły mocno więc za chwilę wszystko zacznie iść w górę. Od odzieży poprzez naczynia telewizory czy nawet auta ( Wolksvagen stał 2 tygodnie bo nie może dostawać wiązek na czas od dostawców z USA czy Chin) . Handel transatlantycki oberwał i korzystać na tym powinny firmy polskie i rumuńskie bo jesteśmy najtańsi w ramach UE

Eksport/import usług oberwał bo jak nikt nie lata to czasem cieżko się pewne rzeczy omawia plus całe otoczenie zewnętrzne biznesowo polityczno zdrowotne

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko, ze łańcuch się przerwał przez covid, pytanie czy firmy wyciągną z tego wnioski czy zyski będą tymczasowe dla Pl czy Ro (zakładam to drugie). Anyway, w tym nie siedzę, wiec ciężko mi dyskutować, ale po moich doświadczeniach z Indiami, to zakładam, ze duża cześć firm się sparzy (również produkcyjnych).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Sebastian napisał:

Koszty pracy tam rosną ale wciąż są średnio trzy razy niższe niż w Polsce. I tak wiele firm ucieka stamtąd ale do krajów o jeszcze niższych kosztach. Natomiast gro firm tam pozostaje bo:

 

Są 3 razy niższe w takim Jiangsu? Przypomina, że to region 3 razy ludniejszy od Polski

Bo firmy tam emigrują, a nie pod granicę z Mongolią

Godzinę temu, Sebastian napisał:

- przeniesienie produkcji kosztuje a w wielu fabrykach (tak zresztą jak i u nas) pensje są dalekie od tych średnich 3000 juanów. 

 

Zwykle wyżej - zaniżają biedne, rolnicze, zacofane rejony interioru, gdzie jest mało przemysłu

 

Ogólnie pieniądz idzie tam gdzie jest pieniądz. Afryka ma 6 razy niższe koszty pracy niż średnie w Chinach, 10 razy mniejsze niż w tych częsciach Chin, do których idą inwestycje, a mimo to ma 5-6 razy mniejszą liczbę inwestycji zagranicznych mimo porównywalnej liczby ludności

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, RappaR napisał:

Są 3 razy niższe w takim Jiangsu? Przypomina, że to region 3 razy ludniejszy od Polski

Bo firmy tam emigrują, a nie pod granicę z Mongolią

Zwykle wyżej - zaniżają biedne, rolnicze, zacofane rejony interioru, gdzie jest mało przemysłu

 

Ogólnie pieniądz idzie tam gdzie jest pieniądz. Afryka ma 6 razy niższe koszty pracy niż średnie w Chinach, 10 razy mniejsze niż w tych częsciach Chin, do których idą inwestycje, a mimo to ma 5-6 razy mniejszą liczbę inwestycji zagranicznych mimo porównywalnej liczby ludności

https://www.bankier.pl/wiadomosc/Chinczyk-vs-Polak-Kto-ma-wyzsze-dochody-7806402.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Swoją droga ciekawe, populacja pracujących Koreańczyków spadła do poziomu z roku 1997. W sumie często się przywołuje ich jako przykład rozwoju etc. (Mało kto oczywiście wspomina, ze to nic innego jak rozwój gospodarki centralnie sterowanej). Ale krach tego modelu będzie fajnym punktem odniesienia, co demografia może zrobić z gospodarka rozwinięta. A w nowym ladzie o imigracji ani słowa -> stad myśle, ze to program typowo pod przedterminowe wybory.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, polskignom napisał:

Swoją droga ciekawe, populacja pracujących Koreańczyków spadła do poziomu z roku 1997. W sumie często się przywołuje ich jako przykład rozwoju etc. (Mało kto oczywiście wspomina, ze to nic innego jak rozwój gospodarki centralnie sterowanej). Ale krach tego modelu będzie fajnym punktem odniesienia, co demografia może zrobić z gospodarka rozwinięta. A w nowym ladzie o imigracji ani słowa -> stad myśle, ze to program typowo pod przedterminowe wybory.

Ale w strategii bezpieczeństwa, którą opublikowali w 2020 jest informacja, że nastawiają się na imigrantów. I znów myślę, że się tym nie chwalą bo mogli by skonfundować swoich wyborców. W końcu na początku byli przeciw "uchodźcom". Oczywiście ja wiem, że czym innym są ludzie z bliskiej nam kulturowo Ukrainy a innym przypadkiem są masy Arabów. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Sebastian napisał:

Ale w strategii bezpieczeństwa, którą opublikowali w 2020 jest informacja, że nastawiają się na imigrantów. I znów myślę, że się tym nie chwalą bo mogli by skonfundować swoich wyborców. W końcu na początku byli przeciw "uchodźcom". Oczywiście ja wiem, że czym innym są ludzie z bliskiej nam kulturowo Ukrainy a innym przypadkiem są masy Arabów. 

Ale wiesz, nastawianie się, a realna walka o człowieka to te 2 różne sprawy. Ale fakt, głównie zakładam, ze ani słowa o imigracji jako, ze cześć elektoratu, kolokwialnie mówiąc, nie jest zwolennikami przybyszy z zagranicy...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, Sebastian napisał:

Ale w strategii bezpieczeństwa, którą opublikowali w 2020 jest informacja, że nastawiają się na imigrantów. I znów myślę, że się tym nie chwalą bo mogli by skonfundować swoich wyborców. W końcu na początku byli przeciw "uchodźcom". Oczywiście ja wiem, że czym innym są ludzie z bliskiej nam kulturowo Ukrainy a innym przypadkiem są masy Arabów. 

Zauważyłem w Trojmiescie , że jest więcej kolorowych ( szczególnie kurierka ) więc nie wiem czy po cichu nie otwieraj się ale tak aby nikt nie słyszał :) z reszta wystarczy ze TVP i Rydzyk przedstawią ich jako ludzi i elektorat się da przekonać :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, Koelner napisał:

Zauważyłem w Trojmiescie , że jest więcej kolorowych ( szczególnie kurierka ) więc nie wiem czy po cichu nie otwieraj się ale tak aby nikt nie słyszał :) z reszta wystarczy ze TVP i Rydzyk przedstawią ich jako ludzi i elektorat się da przekonać :) 

Ja bym tak pochopnym wniosków nie  wyciągał :) 

8 minut temu, polskignom napisał:

Ale wiesz, nastawianie się, a realna walka o człowieka to te 2 różne sprawy. Ale fakt, głównie zakładam, ze ani słowa o imigracji jako, ze cześć elektoratu, kolokwialnie mówiąc, nie jest zwolennikami przybyszy z zagranicy...

Wiesz nie da się ukryć, że Putin dbając o Rosję dba też trochę o Polskę. Im dłużej trwa kiepska sytuacja na zachodniej Ukrainie tym dla nas lepiej. Ci co do nas przyjeżdżają będą ściągać rodziny i powinniśmy im to jakoś ułatwić. Ich asymilacja powinna być szybka. A przy okazji nie zaszkodzi wydrenować Ukrainę z fachowców i ludzi w wieku 20-40 lat. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pieniadz idzie tam gdzie mam kombinacje taniej siły roboczej z infrastrukturą. W Polsce nie ma inwestycji na ścianie wschodniej bo tam brakuje specjalistów i infrastruktury. Dlatego nie ma inwestycji w Afryce bo stamta cięzko jest wywozić np auta do Europy do tego brak specjalistów. Niewiele jest branż gdzie chodzi tylko  o taniego pracownika. ( może odzież ale dlatego Chiny sa już za drogie)

Jak ktoś sprowadza proces inwestycyjny tylko do prostej zasady - tani pracownik lub duży rynek zbytu to się myli. Bo rzadko tak to działa. Polska miała długo kombinacje silnej edukacji , dobrej znajomości języków, pracowitości i elastyczności w biznesie. I to nam dawało przewagę . Z drugiej strony Centra usług powstają w Polsce przede wszystkim bo jesteśmy tańsi od Szwedów czy Niemców ale lepiej wyedukowani od Rumunów czy Turków. I nie mamy hinduskiego akcentu co wielu rozmówców podobno wkurza. Ale są branże gdzie Rumuni zabiorą nam miejsca pracy i ja już to widze w niektórych branżach . Oni są tam gdzie my 12 -15 lat temu  i konkuruja na razie ceną .A za chwile poprawią jakość. 

Tesla inwestuje w Niemczech bo jednak tam będzie główny rynek zbytu i główny rynek walki z europejskimi producentami. Im zależy by to było made in Germany - inaczej Volkswagen by ich rozjechał 

Są branże jak odzież gdzie przy masówce liczy się by to było tanio ale nikt nie stworzy zaawansowanej technologicznie fabryki w rejonie gdzie nie będzie miał kto obsługiwać a koszty logistyczne będą miało duży udział w cenie kosztowej ... 

Nie wiem czy ktoś sobie zdaje sprawę dlaczego w pewnym momencie masowo powstawały fabryki telewizorów w Polsce? Nie dlatego ,że byliśmy tańsi od Chińczyków. Bo nie byliśmy. ale dlatego ,że z Polski można było szybciej reagować na potrzeby rynku,. Że koszty napraw gwarancyjnych dla fabryki z Polski to było mikro procent a koszt sprowadzenia części do uszkodzonej serrii przekraczał często wartość telewizorów. Pomijam już to ,że liczba uszkodzonych modeli była 3 krotnie niższa dla produkcji w Polsce... 

@Sebastian

Pomijam już, że wolę Gruzinów czy Białorusinów to jednak głównym probleme są cały czas procedury. Jakby uprościli choćby nadawanie pobytu dla dzieci urodzonych w Polsce to by się ludzie nie bali rodzić dzieci. Bo jednak problem z przekroczeniem granicy dla takiego dziecka istnieje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, ely3 napisał:

Nie wiem czy ktoś sobie zdaje sprawę dlaczego w pewnym momencie masowo powstawały fabryki telewizorów w Polsce? Nie dlatego ,że byliśmy tańsi od Chińczyków. Bo nie byliśmy. ale dlatego ,że z Polski można było szybciej reagować na potrzeby rynku,. Że koszty napraw gwarancyjnych dla fabryki z Polski to było mikro procent a koszt sprowadzenia części do uszkodzonej serrii przekraczał często wartość telewizorów. Pomijam już to ,że liczba uszkodzonych modeli była 3 krotnie niższa dla produkcji w Polsce... 

Pisałem o tym Rapparowi. To jest duży problem. Rynek jest zalany tanizną z Azji ale na te fajne rzeczy trzeba czekać 90-120 dni. To mocno "niedzisiejsze". Dziś człowiek chce mieć dziś, najdalej jutro a jak musi poczekać miesiąc to obdzwoni w tym czasie wszystkich wokół - może załatwią szybciej. 

 

4 minuty temu, ely3 napisał:

Pomijam już, że wolę Gruzinów czy Białorusinów to jednak głównym probleme są cały czas procedury. Jakby uprościli choćby nadawanie pobytu dla dzieci urodzonych w Polsce to by się ludzie nie bali rodzić dzieci. Bo jednak problem z przekroczeniem granicy dla takiego dziecka istnieje

Białorusini to wiadomo, że stara Litwa i ściągniecie ich byłoby najkorzystniejsze ale wątpię aby Łukaszenka pozwolił na na jakąś masową emigrację. Sytuacji z Gruzją nie znam zupełnie, nie interesowałem się i nie wiem nawet jak w tej chwili tam gospodarka i społeczeństwo wygląda. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, Sebastian napisał:

I Pisałem o tym Rapparowi. To jest duży problem. Rynek jest zalany tanizną z Azji ale na te fajne rzeczy trzeba czekać 90-120 dni. To mocno "niedzisiejsze". Dziś człowiek chce mieć dziś, najdalej jutro a jak musi poczekać miesiąc to obdzwoni w tym czasie wszystkich wokół - może załatwią szybciej. 

 

Białorusini to wiadomo, że stara Litwa i ściągniecie ich byłoby najkorzystniejsze ale wątpię aby Łukaszenka pozwolił na na jakąś masową emigrację. Sytuacji z Gruzją nie znam zupełnie, nie interesowałem się i nie wiem nawet jak w tej chwili tam gospodarka i społeczeństwo wygląda. 

I nie masz dużej kolonii Gruzinów wokół siebie? Białorusini wyjeżdżają zwłaszcza ci co mieszkają koło Grodna. Jeśli chodzi o Gruzinów to mam wrażenie ,że są aktywniejsi. U mnie są 4 piekarnie gruzińskie , chyba z 3 restauracje. i Do tego jeszcze 3 ormiańskie a ukraińskie może 2 z czego jedna to tylko pierogi sprzedaje. W sklepach też sporo więcej towarów gruzińskich niż ukraińskich.. Gruzini są mniej marudni, bardziej pracowici tylko niestety mają problem z alkoholem jak to górale niestety

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

30 minut temu, ely3 napisał:

Ale są branże gdzie Rumuni zabiorą nam miejsca pracy i ja już to widze w niektórych branżach . Oni są tam gdzie my 12 -15 lat temu  i konkuruja na razie ceną .A za chwile poprawią jakość. 

Rumunia nie jest dla nas mimo wszystko wielka konkurencja, bo jest ich za mało. Cześć zgarna, ale mała. To wciąż kraj 2x mniejszy od nas z gorsza demografia (choć ostatnie lata fajnie przyspieszyli), ale jednak to u nas jest większy potencjał, bo wschod będzie do nas ciągnął (Ukraińcy, Rosjanie, Białorusini itd). Do Rumunii już tak chętnie nie wyjada. 
Rumunia ma populacje ~2x mniejsza a podobny ubytek ludności (biorąc pod uwagę tylko przyrost natuaralny -> szacunki imigracyjne w obu krajach od czapy). Ale maja teoretycznie milion osób, który może chętnie wróci z Włoch i UK. Ale aż tak dobrze w kwestii powrotów Rumunów się nie interesuje ;) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, mac napisał:

Apropo Rumunii to ma imponujące wyniki w OM:

https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_countries_by_medal_count_at_International_Mathematical_Olympiad

Polska najwięcej ze wszystkich krajów brązowych medali.

Ale ostatnio już nie takie dobre:

https://www.imo-official.org/year_country_r.aspx?year=2020

A poza tym są ciekawsze konkursy:) 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, mac napisał:

Apropo Rumunii to ma imponujące wyniki w OM:

https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_countries_by_medal_count_at_International_Mathematical_Olympiad

Polska najwięcej ze wszystkich krajów brązowych medali.

ehh a pomyśleć że jak kiedyś kolega Węgier mi się chwalił jak to oni są mocni z matematyki to mu odpowiedziałem coś w stylu 'sraty taty dupa w kraty'

teraz mi trochę głupio :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, fluber napisał:

@darkonza jakiś komentarz na temat wpływu komunizmu na zdolności matematyczne? ;)

chyba im bardziej pojebany język tym lepiej ogarniają też inne rzeczy :P 

(a reprezentanci USA to tutaj pewnie w sporej części wyglądają jak reprezentanci...prawie każdego kraju w ping ponga xD)

Edytowane przez julekstep
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • matek zablokował(a) ten temat
  • Reikai odblokował(a) ten temat

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.