Skocz do zawartości

Polska scena polityczna w Internecie


Findek

Rekomendowane odpowiedzi

 

oczywiście, ze suwerenem jest Konstytucja.

prawo jest ponad Narodem, bo jeśli nie jest, to czekają nas sądy ludowe pod nadzorem komisarzy partyjnych, a to już stalinizm, a nie prawo

w kraju demokratycznym.

 

 

Dziwne, bo definicja suwerena brzmi następująco: podmiot sprawujący niezależnie władzę zwierzchnią, nawet w wikipedii masz w nawiasie synonim słowa suweren, uprzedzam, że nie jest to konstytucja

https://pl.wikipedia.org/wiki/Suweren_(spo%C5%82ecze%C5%84stwo)

 

A co mówi na ten temat Konstytucja, czyli Twoim zdaniem suweren? 

 

  • Art. 4.

1. Władza zwierzchnia w Rzeczypospolitej Polskiej należy do Narodu.

 

 

Ojej, jak mi przykro

 

 

 

że PIS niszczy trójpodział władzy zapisany w Konstytucji, mimo że nie ma większości potrzebnej do zmiany tejże, więc używa trybu

zwykłych ustaw, czym znów łamie prawo ?

 

za samo to są 3 lata pudła. 

 

o podporządkowaniu SN i KRS partii politycznej już nie wspomnę, zeby nie mieszać.

 

 

 "Niszczy trójpodział władzy" to nie jest konkret. Równie dobrze mogę napisać, ze Ty teraz łamiesz trójpodział władzy. I co z tego? W jaki sposób łamie konstytucję? Przecież TK już się wypowiedział, na temat najbardziej kontrowersyjnego zapisu ustawy, że nie łamie. Mam też zacytować, co Konstytucja mówi na temat orzeczeń TK?

 

Jakiej partii politycznej podporządkowane zostają KRS i SN? Nie widziałem takiego zapisu w ustawie.

 

 

 

"nadzwyczajna kasta przestanie rządzić"

 

jasne, zastąpi ją jeszcze bardziej nadzwyczajna kasta, mogąca wpływać na wyniki i tryb wyborów, prześladować opozycję i niezależne media itd.

 

prostemu Kowalskiemu moze się nic nie stanie, o ile będzie cicho siedział i pozwalał nadzwyczajnej kaście robić swoje.

tak rządzi mafia w Neapolu i ma szacun na dzielni, najwyraźniej są pewne grupy ludzi, które nie potrzebują żyć w praworządności.

 

to dokładnie mentalnośc pokazana w "Manderlay" Larsa Von Triera : czarni mogą być wolni, ale zamiast tego występują przeciwko swoim wyzwolicielom i sami zamykają się w klatce niewolnictwa. Lepszy zły pan, który pierze batem przez tyłek, ale daje michę i czworaki niż wolność.

 

witamy w Polsce AD 2017, tacy ludzie dali władzę tym politycznym gangsterom. I jeszcze im uszami przyklaskują w politycznej demolce. taka zemsta za to, ze im się w tej Polsce nie udało dorobić jachtu i willi z basenem. Nie oni są jednak winni swojego, wg nich, nieudanego życia. Winni są 'oni", czyli ustroj państwa, "elity", "komuchy i złodzieje", "kondominium rosyjsko-germańskie" itd.

 

Dobrze będzie, jak, cytując klasyka : niczego nie będzie.

 

 

A teraz SN nie może tego robić, tylko ta ustawa to wprowadza?

 

Radzę zdobywać wiedzę na temat trójpodziału władzy w Polsce i na świecie z książek, a nie z filmów Larsa von Triera

 

Wciąż proszę o konkrety. Zadam pytanie wprost: według jakiego mechanizmu z ustawy PIS będzie mógł wpływać na wyniki wyborów, prześladować opozycję i niezależne media?

 

 

 

"w większości krajów Europy..."

 

NIE ŁAMIE SIĘ KONSTYTUCJI !!! 

dotarło ?

 

W Bawarii właśnie wprowadzono bezterminowe areszty prewencyjne. Nie wiesz o czym piszesz

 

 

 

procedowanie w Sejmie bez zachowania zasad regulaminu, zmiana ustroju : ze złamaniem Konstytucji przejęcie TK, ze złamaniem Konstytucji rozwałka trójpodziału władzu, ze złamaniem Konstytucji przejęcie SN. generalnie : zamach stanu.

 

w sumie : dzień jak co dzień, inni to mają problemy ! w Niemczech arabski uchodźca batona podchrzanił ze sklepu, uwierzysz ?

 

"to czy ktos jest samotna matka..."

 

nie ktoś tylko kobieta, chyba że znasz samotną matkę płci męskiej.

 

Polecam obejrzeć retransmisję obrad sejmu i komisji. Tam przed każdym kontrowersyjnym punktem wypowiadało się Biuro Analiz Sejmowych, które decydowało o tym, czy procedowanie jest zgodne, czy niezgodne z regulaminem sejmu. Nie wydarzyło się w trybie procedowania nic, co nie wydarzyło się już wcześniej za poprzedniej kadencji i nikt nikogo za to do odpowiedzialności nie pociągnął.

 

Znam ktosiów, którzy nie są samotnymi matkami

 

 

 

"załóżmy że..."

 

wystarczy, że każde dziecko będzie miało jedno swoje dziecko i tak w kółko. I populacja przetrwa. Mniejsza, ale zdrowsza, zamożniejsza, lepiej wykształcona.

 

wielodzietnośc udaje się rzadko, gros takich rodzin produkuje biedę i bezradność przenoszone z pokolenia na pokolenie.

na wielodzietnośc, to sobie moze pozwolić rodzina bogata , tyle ze dziwnym trafem tak się nie dzieje, a wielodzietnośc

dotyczy zwykle ludzi niewykształconych, żyjących z MOPSu, nadużywających, no i nie majacych zielonego pojęcia o antykoncepcji, ale  za to dysponujących swoimi głosami w wyborach.

 

Radzę się podszkolić z matematyki albo z reguł programu 500+, bo w którejś z tych dziedzin masz poważne braki :nevreness: Niestety nie wiem z której

 

Przejrzyj też listę najbogatszych Polaków i sprawdź ilu z nich ma więcej niż jedno dziecko. Potem daj znać, jaki procent najbogatszych Polaków to patologia, ok?

 

Jak masz jakieś dowody na to, że nadużywający alkoholu mają więcej dzieci niż nienadużywający to wrzuć źródło, a jak nie to przestań bredzić, o czymś, o czym nie masz pojęcia

 

 

 

jak ostatni będzie umierał, to z uśmiechem na ustach, skrętem w twarzy i cycatą pielęgniarką w łapach.

a wy nadal będziecie brodzić w gumnie po kolana, ale za to chwalić się tym, ze "trwacie !'

 

przypomina mi się ironiczna piosenka Kabaretu MOralnego Pokoju z referenem "A my przynajmniej żyjemy" - na pewno

jest w sieci, polecam, doskonale oddaje stan umysłu ludzi tobiepodobnych.

 

Serdecznie życzę spełnienia marzeń, przynajmniej w tej pierwszej części, gratuluję aspiracji

 

 

 

od czego ?

od zasiłków chyba :]

 

No jak to? przecież rodziny wielodzietne to najgorszy element. Alkoholicy, palacze? Wiesz ile jest podatku w butelce wódki, czy paczce fajek? Patologia płaci większe podatki od Ciebie

 

 

 

a zwij se jak chcesz, na jedno wychodzi.

Powtarzam : jak PIS chce bawić się w św. Mikołaja, to niech robi to ze swoich pensji poselskich i senatorskich.

 

PIS się nie bawi w świętego Mikołaja, tylko zwiększa dzietność Polaków, żeby nam system emerytalny nie kipnął, żebyś mógł na starość umierać przy cycatej pielęgniarce

 

 

"wiekszoscia 3/5 bedzie wybieral KRS"

 

zdominowany przez Pisowskich nominatów.

rzeczywiście, zasadnicza róznica.

Lol.

 

Jak PIS mający 50% posłów w sejmie ma wybrać własnych sędziów większością 3/5? Zdradzisz mi?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Artlan

Napisałeś, ze: "1. Ratio legis tej ustawy to przede wszystkim zemsta za skazanie Kamińskiego oraz podważenie legalności jego ułaskawienia."

http://www.e-nba.pl/topic/3967-polska-scena-polityczna-w-internecie/page-820

 

To bzdura.

Posiedzenie SN w sprawie Kamińskiego jest 9 sierpnia, vacatio legis ustawy wynosi 30 dni, a ustawa nie jest jeszcze podpisana. Ktokolwiek z opozycji mówi, że w ustawie o SN chodzi o Kamińskiego najzwyczajniej w świecie kłamie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@fluber

 

"władza zwierzchnia należy do Narodu"

 

Naród ustanowił Konstytucję, żeby wyznaczała granice i zasady postępowania wybieranych przez niego rządów, a więc

de facto postawił ją ponad własną doraźną wola i kaprysami.

 

kto łamie te zasady, powinien zostać rozliczony i wsadzony do więzienia.

 

"niszczy trójpodział wladzy to nie jest konkret"

 

a co tutaj nie jest konkretem ?

 

"TK już się wypowiedział"

 

TK, który PIS, z pomocą prezydenta, łamiąc Konstytucję podprządkował sobie i złamał politycznie :]

nie rozśmieszaj mnie.

 

"jakiej partii politycznej zostają podporządkowane KRS i SN"

 

tej, która ma większośc w Sejmie aktualnie.

 

"A teraz SN nie moze tego zrobic ?"

 

czego ?

 

"radze zdobywac wiedze o trójpodziale władzy"

 

uczę się od najlepszych prawników w tym kraju, których uważnie słucham od wielu dni.

ty jak widać wolisz udawac, zę znasz się na wszystkim bez pomocy ludzi, którzy poświęcili temu całe życie i są uznawani za specjalistów : aborcja, prawo, obróbka skrawaniem, nie ma róznicy.

 

rozumiem, ze jak cię boli ząb, to sam go plombujesz w domu przed lustrem klejem do tapet, bo co tam jakiś konował dentysta będzie w twarzy grzebał i udawał, że zna się lepiej na tej robocie.

 

"z filmów Von Triera"

 

a'propos filmu Von Triera mówiłem o niewolniczej mentalności częsci Polaków, a nie o "trójpodziale władzy", naucz się

czytać ze zrozumieniem albo dwa razy.

 

"wg jakiego mechanizmu z ustawy PIS bedzie mogl wpływac na wyniki wyborow"

SN zatwierdza ważność lub nieważność wyborów.

wierzyć na słowo PISowi, ze nie wykorzysta wybranego przez siebie SN do np. stwierdzenia o nieważności wyborów pozbawiających go władzy, stołków, kasy, wpływów, i narażający na wieloletnie więzienie za złamanie Konstytucji, 

na podstawie jakiegos kruczka prawnego ? 

 

bardziej wierzę menelowi, który mówi, ze odda te 5 zł na piwo, którymi uratowałem mu życie po raz nie wiem który.

 

"Biuro Analiz Sejmowych"

 

czy BAS odniosło się do zgodności propjektu dot. SN w kontekście naruszenia lub nie zasad Konstytucji RP ?

 

"nie naruszono procedur"

 

sam tryb procedowania ustawy sprzecznej z Konstytucją jak ustawy zwyczajnej jest naruszeniem prawa i procedur.

 

"radze sie podszkolic"

typowa odzywka kogoś, kto próbował zagiąc, ale został spławiony i nie umie przełknąć faktu, ze poszło to tak gładko.

 

"patologia", to biedota, która mnoży sie bez sensu.

napisałem, ze "wielodzietnośc udaje się rzadko", a więc nie neguję że to się zdarza, i dodałem "na wielodzietnośc to moze

sobie pozwolic rodzina bogata", więc najpierw przeczytaj 2 razy co napisalem, a potem dopiero wjeżdzaj ze swoimi

tekstami, bo nie chce mi się prostować twoich niedoróbek.

 

"jak masz dowody..."

 

mogą być znajomości wśród ludzi zajmujących się pomocą społeczną w paru duzych miastach w Polsce ?

 

"gratuluje aspiracji"

 

dziękuję.

żyję w zgodzie z nimi.

I wierz mi : jak będę umierał, to będę miał w nosie, czy Polaków będzie 38 mln czy 3 coma 8 mln.

dla świata i matki Ziemi nie ma to żadnego znaczenia.

mozę mieć znaczenie tylko dla ludzi, którzy żadnego własnego życia nie posiadają i muszą swojemu istnieniu

nadawać sens, który odbiera im człowieczeństwo,a  sprowadza do roli witkacowskiej kreatury sterowanej

przez głupawe nawoływania polityków, klechów i innych demagogów.

 

"alkoholicy... patologia placi wieksze podatki od ciebie"

 

nie śmiałbym konkurować z suwenirem... sutenerem... suWerenem, uff, trudne słowo.

a swoją drogą, czyżby wzmocniony finansowo suweren przeszedł z kombinowanej dykty na tanie wino po legalu ? 

 

"PIS zwieksza dzietnosc Polakow"

 

za 15 złotych dziennie :]

 

"żeby system emerytalny"

 

to parada jest...

co roku państwo trwoni dziesiątki miliardów na przywileje róznych górników, rolników, kler i innych cwaniaków, ale

zamiast je cofnąć, to woli "inwestować w dzietność".

 

zamiast odwagi i mądrego gospodarowania publicznym groszem : więcej dzieci, bo one zarobią !

to jest tak głupie, że nawet już nie smieszne.

 

państwa z największym przyrostem naturalnym, za rok 2014 ;

 

1`/ Niger

2. Uganda

3 Burundi

 

same pączki z lukrem 

 

171 Niemcy

175 Czechy

180 Japonia

 

no a tutaj upadek i spodziewana tragedia budżetowa

 

"Jak PIS ma wybrac"

 

obliczono, ze wraz z przystawkami [m.in posłowie  z koła założonego przez Kornela Mazowieckiego] brakuje mu tylko 2 głosów.

Edytowane przez vasquez
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wycinek z prasy codziennej :

 

"W trakcie debaty nad nową ustawą o SN jeden z senatorów PiS złożył do niej aż pięć poprawek (...) Senator Bobko zakwestionował m.in przepis zakładający wygaszenie trwającej kadencji I prezes Sądu Najwyższego. Tymczasem Konstytucja stanowi, że urząd ten sprawuje się przez 6 lat. Senator PiS nie miał wątpliwości, że nie ma żadnego sposobu, by pogodzić to z brzmieniem ustawy.

 

- Przepis Konstytucji jest jednoznaczny, zrozumiałaby go [nawet] moja wnuczka - tłumaczył dziennikarzom relacjonującym wydarzenia w Sejmie"

 

 

wnuczka senatora pokonuje 230 posłów PiSu w 1 rundzie przez nokaut 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

"władza zwierzchnia należy do Narodu"

 

Naród ustanowił Konstytucję, żeby wyznaczała granice i zasady postępowania wybieranych przez niego rządów, a więc

de facto postawił ją ponad własną doraźną wola i kaprysami.

 

kto łamie te zasady, powinien zostać rozliczony i wsadzony do więzienia.

 

Przeczytaj pogrubiony fragment, a potem pomyśl, które z tych dwóch ma władzę zwierzchnią i dlaczego?

 

 

 

"niszczy trójpodział wladzy to nie jest konkret"

 

a co tutaj nie jest konkretem ?

 

NISZCZY TRÓJPODZIAŁ WŁADZY

 

 

 

 

"TK już się wypowiedział"

 

TK, który PIS, z pomocą prezydenta, łamiąc Konstytucję podprządkował sobie i złamał politycznie :]

nie rozśmieszaj mnie.

 

To czym się zajmuje TK masz napisane w Suwerenie :nevreness:

 

 

 

"jakiej partii politycznej zostają podporządkowane KRS i SN"

 

tej, która ma większośc w Sejmie aktualnie.

 

3/5? Czyli żadnej, cieszę się, ze pomogłem CI do tego dojść.

 

 

 

"A teraz SN nie moze tego zrobic ?"

 

czego ?

 

Unieważnić wyborów.

 

 

 

1)"radze zdobywac wiedze o trójpodziale władzy"

 

uczę się od najlepszych prawników w tym kraju, których uważnie słucham od wielu dni.

ty jak widać wolisz udawac, zę znasz się na wszystkim bez pomocy ludzi, którzy poświęcili temu całe życie i są uznawani za specjalistów : aborcja, prawo, obróbka skrawaniem, nie ma róznicy.

 

rozumiem, ze jak cię boli ząb, to sam go plombujesz w domu przed lustrem klejem do tapet, bo co tam jakiś konował dentysta będzie w twarzy grzebał i udawał, że zna się lepiej na tej robocie.

 

2)"z filmów Von Triera"

 

a'propos filmu Von Triera mówiłem o niewolniczej mentalności częsci Polaków, a nie o "trójpodziale władzy", naucz się

czytać ze zrozumieniem albo dwa razy.

 

3)"wg jakiego mechanizmu z ustawy PIS bedzie mogl wpływac na wyniki wyborow"

SN zatwierdza ważność lub nieważność wyborów.

wierzyć na słowo PISowi, ze nie wykorzysta wybranego przez siebie SN do np. stwierdzenia o nieważności wyborów pozbawiających go władzy, stołków, kasy, wpływów, i narażający na wieloletnie więzienie za złamanie Konstytucji, 

na podstawie jakiegos kruczka prawnego ? 

 

bardziej wierzę menelowi, który mówi, ze odda te 5 zł na piwo, którymi uratowałem mu życie po raz nie wiem który.

 

4)"Biuro Analiz Sejmowych"

 

czy BAS odniosło się do zgodności propjektu dot. SN w kontekście naruszenia lub nie zasad Konstytucji RP ?

 

5)"nie naruszono procedur"

 

sam tryb procedowania ustawy sprzecznej z Konstytucją jak ustawy zwyczajnej jest naruszeniem prawa i procedur.

 

6)"radze sie podszkolic"

typowa odzywka kogoś, kto próbował zagiąc, ale został spławiony i nie umie przełknąć faktu, ze poszło to tak gładko.

 

"patologia", to biedota, która mnoży sie bez sensu.

napisałem, ze "wielodzietnośc udaje się rzadko", a więc nie neguję że to się zdarza, i dodałem "na wielodzietnośc to moze

sobie pozwolic rodzina bogata", więc najpierw przeczytaj 2 razy co napisalem, a potem dopiero wjeżdzaj ze swoimi

tekstami, bo nie chce mi się prostować twoich niedoróbek.

 

7)"jak masz dowody..."

 

mogą być znajomości wśród ludzi zajmujących się pomocą społeczną w paru duzych miastach w Polsce ?

 

8)"gratuluje aspiracji"

 

dziękuję.

żyję w zgodzie z nimi.

I wierz mi : jak będę umierał, to będę miał w nosie, czy Polaków będzie 38 mln czy 3 coma 8 mln.

dla świata i matki Ziemi nie ma to żadnego znaczenia.

mozę mieć znaczenie tylko dla ludzi, którzy żadnego własnego życia nie posiadają i muszą swojemu istnieniu

nadawać sens, który odbiera im człowieczeństwo,a  sprowadza do roli witkacowskiej kreatury sterowanej

przez głupawe nawoływania polityków, klechów i innych demagogów.

 

9)"alkoholicy... patologia placi wieksze podatki od ciebie"

 

nie śmiałbym konkurować z suwenirem... sutenerem... suWerenem, uff, trudne słowo.

a swoją drogą, czyżby wzmocniony finansowo suweren przeszedł z kombinowanej dykty na tanie wino po legalu ? 

 

10)"PIS zwieksza dzietnosc Polakow"

 

za 15 złotych dziennie :]

 

11)"żeby system emerytalny"

 

to parada jest...

co roku państwo trwoni dziesiątki miliardów na przywileje róznych górników, rolników, kler i innych cwaniaków, ale

zamiast je cofnąć, to woli "inwestować w dzietność".

 

zamiast odwagi i mądrego gospodarowania publicznym groszem : więcej dzieci, bo one zarobią !

to jest tak głupie, że nawet już nie smieszne.

 

państwa z największym przyrostem naturalnym, za rok 2014 ;

 

1`/ Niger

2. Uganda

3 Burundi

 

same pączki z lukrem 

 

171 Niemcy

175 Czechy

180 Japonia

 

no a tutaj upadek i spodziewana tragedia budżetowa

 

12)"Jak PIS ma wybrac"

 

obliczono, ze wraz z przystawkami [m.in posłowie  z koła założonego przez Kornela Mazowieckiego] brakuje mu tylko 2 głosów.

 

1) Najlepsi prawnicy w kraju to ci z TVN, czy z TVP? I jak to stwierdziłeś, którzy są najlepsi? Ci z którymi się zgadzasz?

2) Wiedzę o mentalności Polaków też radzę czerpać z innego źródła niż Lars von Trier. Ja rozumiem, że obrazki, czasem nawet bardzo atrakcyjne, ale to nie jest odpowiednio źródło wiedzy.

3) SN jest wybierany przez KRS, a nie PIS. Znowu piszesz o czymś co najlepsi prawnicy w kraju Ci wmówili, zamiast przeczytać ustawę. 

4) To nie należy do kompetencji BAS. BAS zajmuje się tym, czy można skrócić wystąpienie posła do minuty, pominąć dyskusję na temat poprawki lub głosować poprawki w sposób zblokowany. Podpowiem, że BAS stwierdził, że wszystko to jest zgodne z Regulaminem Sejmu, żębyś nie musiał szukać.

5) Zdradzisz mi kto stwierdza konstytucyjność ustawy, której nie ma? To jest naprawdę ciekawe zagadnienie.

6) A może patologia to bezdzietni fani Von Triera nie dający żadnego pożytku społeczeństwu?:)

7) Nie mogą:)

8) Typowe pasożytnicze podejście do życia.

9) Dzięki uszczelnianiu podatków przez PIS, tak

10) Widzisz, jak niewiele trzeba było:)

11) Mylisz przyczynę ze skutkiem, Uganda nie stała się biedna, bo wzrósł im przyrost naturalny, a Niemcy nie stały się bogate, bo miały ten przyrost naturalny mały, ale to temat na osobną dyskusję.

12) Dalej ciężko z tą matematyką, ale podpowiem, że 3/5*460-2<3/5*460. Odpowiedź na moje pytanie brzmi: nie może. Nie mówiąc o tym, że przystawki nie należą do PIS .

wycinek z prasy codziennej :

 

"W trakcie debaty nad nową ustawą o SN jeden z senatorów PiS złożył do niej aż pięć poprawek (...) Senator Bobko zakwestionował m.in przepis zakładający wygaszenie trwającej kadencji I prezes Sądu Najwyższego. Tymczasem Konstytucja stanowi, że urząd ten sprawuje się przez 6 lat. Senator PiS nie miał wątpliwości, że nie ma żadnego sposobu, by pogodzić to z brzmieniem ustawy.

 

- Przepis Konstytucji jest jednoznaczny, zrozumiałaby go [nawet] moja wnuczka - tłumaczył dziennikarzom relacjonującym wydarzenia w Sejmie"

 

 

wnuczka senatora pokonuje 230 posłów PiSu w 1 rundzie przez nokaut 

 

Mam nadzieję, że wnuczka senatora rozumie również ten zapis: :nevreness:

  1. W razie zmiany ustroju sądów lub zmiany granic okręgów sądowych wolno sędziego przenosić do innego sądu lub w stan spoczynku z pozostawieniem mu pełnego uposażenia.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"które ma władze zwierzchnia"

 

Konstytucja.

ona określa ramy działania państwa, wyznacza zasady i granice prowadzenia polityki.

 

I podlega zmianiom tylko dlatego, ze zapisane zostało, że można ją zmienić mając w Sejmie większośc konstytucyjną.

 

to jest pytanie pt : kto ma władzę zwierzchnią w moralności chrześcijańskiej : przykazanie miłości bliźniego czy wola kościoła ?

kościół sam ustanowił przykazanie miłości bliźniego jako imperatyw swojego funkcjonowania, więc postawił je ponad sobą i zobowiązał się do służebności wobec niego.

 

ustanawiając nad sobą Konstytucję Naród w ten sposób pozbył się "władzy zwierzchniej" na rzecz porządku, prawa i norm wynikającym z tejże Konstytucji, mającym - przynajmniej w teorii - zapobiegać chaosowi, anarchii i politycznej chuliganerii.

 

"niszczy trójpodział władzy"

 

słusznie.

pozbaawiając niezależności władzę sądowniczą.

 

"3/5 czyli żadnej"

 

jesteś nieprzygotowany do mertorycznej rozmowy.

 

zapis brzmi : "3/5 głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów" 

 

jaki problem... cichcem przygotować nadzwyczajne posiedzenie Sejmu, cały PiS na miejscu, politycy opozycji dostaja SMSy w ostatnim momencie, nie ma ich na sali, PiS przegłosowuje wszystkie przepchnięte kandydatury.

 

"unieważnic wyborów"

 

mówimy o SN, który dzisiaj jest niezależny versus SN, który będzie marionetką w rękach partii politycznej.

dzisiaj może, ale trzyma się zasad i reguł prawa.

w drugim wariancie : moze dostać polityczne polecenie unieważnienia wyborów.

 

jesteś tak krótkowzroczny, że naprawdę nie dostrzegasz jakie niebezpieczeństwa nadużyć niosą ze sobą te pisowskie

ustawy ?

 

ja już pomijam złamanie Konstytucji, bo jak widzę zupełnie masz to w poważaniu.

 

1] w TVP nie ma prawników, są propagandyści głównie, którzy zajmują się dyskredytowaniem i obsobaczaniem "wrogów ludu". TVN24 nie posiadam, więc też nie patrzę i nie słucham.

 

2] z filmów Von Triera nie "czerpię wiedzy o mentalności Polaków", bo nie o tym one traktują. Dokonałem porównania, z którym mozesz si ę nie zgadzać, ale za 3 razem mógłbyś je wreszcie rozpoznać.

 

3] nadal wybór będzie należał do polityków, co jest niekonstytucyjne. Poza tym, jak drzwi zostaną uchylone, to zawsze będzie można 'dopracować" ten przepis jakąs nowelą i przepchnąć kolanem, tak ze na końcu wybór odbędzie się zwykła większością sejmową.

Nie wolno otwierać żadnych furtek do zapisów godzących w Konstytucję. Kropka. Dasz palec, zjedzą rękę.

 

4] skoro ustawa w swoich propozycjach zawiera zapisy łamiące Konstytucje, to w ogole nie powinna zostać dopuszczona do procedowania.

 

5] "ustawy ktorej nie ma"

 

a to ciekawe, naprawdę ? to czym oni się tam zajmowali w ostatnich dniach ?

 

7] no to musisz żyć z moim przekonaniem o słuszności własnej opinii, popartym znajomością tematu polegającą na kontakcie

z ludźmi zajmującymi się tym na codzień i mających wiedzę także od innych ludzi na codzień się tym zajmujących

 

8] wolę okreslenie : zdroworozsądkowe i prawidłowo usytyowane wobec układu odniesienia

 

9] "dzięki uszczelnieniu podatków"

 

serio ? 60 mld deficytu w projekcie budżetu i jakieś uszczelnienie nastąpiło ?

 

I po co te podwyżki opłat ? woda, prąd itd. 

rząd wygląda jakby rozpaczliwie szukał kasy, a nie delektował się sukcesem

 

10] za 15 zł, to tamagochi lepiej sobie kupić 

 

11] im mniejsze liczebnie państwo tym mniejsze rozwarstwienie społeczne. sztuczne stymulowanie rozrodu nie

ma sensu, bo na to łapią się głównie ludzie niemądrzy i prymitywni. mówiąc dosadnie : narybek z tego siewu będzie

upośledzony w dużej mierze.

 

12] o tym już było

 

"w razie zmiany ustroju sądów"

 

a to chyba najpierw Konstytucję trzeba zmienić. 

 

albo złamać.

Edytowane przez vasquez
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

ustanawiając nad sobą Konstytucję Naród w ten sposób pozbył się "władzy zwierzchniej" 

 

Myślę, że nawet wnuczka przywoływanego przez Ciebie senatora zrozumiałaby z poniższego zapisu Konstytucji, czy Naród pozbył się władzy zwierzchniej, czy ją posiada. Dalsza dyskusja w tym punkcie jest bezcelowa, skoro nie umiesz przeczytać poniższego zdania i twierdzisz, że oznacza ono, ze Naród pozbył się władzy zwierzchniej.

 

Władza zwierzchnia w Rzeczypospolitej Polskiej należy do Narodu.

 

 

 

 

to jest pytanie pt : kto ma władzę zwierzchnią w moralności chrześcijańskiej 

 

Papież. 

 

 

 

"niszczy trójpodział władzy"

 

słusznie.

pozbaawiając niezależności władzę sądowniczą.

 

 

Aha. Problem w tym, że władza sądownicza w Polsce nigdy nie była niezależna. W związku z tym trudno pozbawić ją było czego, czego nigdy nie miała. Odsyłam w tej sprawie do konstytucji.

 

 

 

zapis brzmi : "3/5 głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów" 

 

jaki problem... cichcem przygotować nadzwyczajne posiedzenie Sejmu, cały PiS na miejscu, politycy opozycji dostaja SMSy w ostatnim momencie, nie ma ich na sali, PiS przegłosowuje wszystkie przepchnięte kandydatury.

 

 

Zajebiście, a co powiesz na ten zapis? :smile:

Ustawę o zmianie Konstytucji uchwala Sejm większością co najmniej 2/3 głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów

 

 

 

"unieważnic wyborów"

 

mówimy o SN, który dzisiaj jest niezależny versus SN, który będzie marionetką w rękach partii politycznej.

dzisiaj może, ale trzyma się zasad i reguł prawa.

w drugim wariancie : moze dostać polityczne polecenie unieważnienia wyborów.

 

jesteś tak krótkowzroczny, że naprawdę nie dostrzegasz jakie niebezpieczeństwa nadużyć niosą ze sobą te pisowskie

ustawy ?

 

 

A teraz nie może dostać takiego polecenia, bo? 

 

 

 

1] w TVP nie ma prawników, są propagandyści głównie, którzy zajmują się dyskredytowaniem i obsobaczaniem "wrogów ludu". TVN24 nie posiadam, więc też nie patrzę i nie słucham.

 

2] z filmów Von Triera nie "czerpię wiedzy o mentalności Polaków", bo nie o tym one traktują. Dokonałem porównania, z którym mozesz si ę nie zgadzać, ale za 3 razem mógłbyś je wreszcie rozpoznać.

 

3] nadal wybór będzie należał do polityków, co jest niekonstytucyjne. Poza tym, jak drzwi zostaną uchylone, to zawsze będzie można 'dopracować" ten przepis jakąs nowelą i przepchnąć kolanem, tak ze na końcu wybór odbędzie się zwykła większością sejmową.

Nie wolno otwierać żadnych furtek do zapisów godzących w Konstytucję. Kropka. Dasz palec, zjedzą rękę.

 

4] skoro ustawa w swoich propozycjach zawiera zapisy łamiące Konstytucje, to w ogole nie powinna zostać dopuszczona do procedowania.

 

5] "ustawy ktorej nie ma"

 

a to ciekawe, naprawdę ? to czym oni się tam zajmowali w ostatnich dniach ?

 

7] no to musisz żyć z moim przekonaniem o słuszności własnej opinii, popartym znajomością tematu polegającą na kontakcie

z ludźmi zajmującymi się tym na codzień i mających wiedzę także od innych ludzi na codzień się tym zajmujących

 

8] wolę okreslenie : zdroworozsądkowe i prawidłowo usytyowane wobec układu odniesienia

 

9] "dzięki uszczelnieniu podatków"

 

serio ? 60 mld deficytu w projekcie budżetu i jakieś uszczelnienie nastąpiło ?

 

I po co te podwyżki opłat ? woda, prąd itd. 

rząd wygląda jakby rozpaczliwie szukał kasy, a nie delektował się sukcesem

 

10] za 15 zł, to tamagochi lepiej sobie kupić 

 

11] im mniejsze liczebnie państwo tym mniejsze rozwarstwienie społeczne. sztuczne stymulowanie rozrodu nie

ma sensu, bo na to łapią się głównie ludzie niemądrzy i prymitywni. mówiąc dosadnie : narybek z tego siewu będzie

upośledzony w dużej mierze.

 

12] o tym już było

 

"w razie zmiany ustroju sądów"

 

a to chyba najpierw Konstytucję trzeba zmienić. 

 

albo złamać.

1) Przecież tam się wypowiadają i sędziowie i profesorowie prawa. Nie przyjmujesz oczywistych faktów, które nie pasują do Twojej tezy.

3) Jak wybór będzie należał do polityków skoro KRS to Krajowa Rada Sądownictwa i siedzą w niej w większości sędziowie? A to ona będzie wybierać SN?  Który artykuł Konstytucji jest łamany w tej ustawie? KONKRETY PROSZĘ

4 i 5) Jedynym organem w Polsce, który określa konstytucyjność ustaw jest TK, a żby mógł ją określić, to ustawa musi wejść w życie. Istnieje coś takiego jak domniemanie konstytucyjności, poczytaj o tym. Ta ustawa jest konstytucyjna dopóki TK nie stwierdzi, że nie jest. Wtedy będzie niekonstytucyjna.

7) No cóż, za to Ty musisz żyć ze świadomością posiadania mądrości a priori, pewnie nie jest lekko żyć z tym wśród tylu idiotów dookoła:)

9) Deficyt to różnica między przychodami, a wydatkami do budżetu państwa. Uszczelnienie podatkowe nie dotyczy wydatków, tylko przychodów, ba dotyczy przychodów z podatków. Przychody z podatków są rekordowo wysokie. Dlaczego? Bo uszczelniono system podatkowy. Kurtyna.

10) Prowadź Wodzu:)

11) Dlatego podałeś przykład Nigru, Ugandy i Burundi, jako przykłady patologii, a Niemcy jako przykład pozytywny, choć te 3 kraje nie mają łącznie tyle ludności co Niemcy... Tak nawiasem mówiąc to najbogatsze są kraje o największej gęstości zaludnienia, czy najmniejszej? Współczynnik Giniego jest najmniejszy gdzie? 

12) Po co? Ten zapis konstytucji nie wystarczy, żeby sejm mógł zmieniać ustrój sądów? Jak powinno być to napisane jaśniej, zebyś zrozumiał kto ustala ustrój sądów według konstytucji?

  1. Ustrój i właściwość sądów oraz postępowanie przed sądami określają ustawy.
Edytowane przez fluber
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kilka luźnych spostrzeżeń na chłodno z całej tej sytuacji:

 

Wielki podziw dla prezydenta, z pakiety ustaw przejmujących sądy zrobił pakiet ustaw, które prowadzą sądownictwo w dobrym kierunku. Żadnych rewolucji nie ma, rozumiem zastrzeżenia, co do wygaszenia mandatów sędziów SN i skrócenia kadencji profesor Gersdorf, ale upartyjnienie po poprawkach nam szczęśliwie nie grozi. Właściwie jeżeli nawet Kaczyński miał plan przejęcia sądów, to Duda mu go całkowicie rozpierdzielił.

 

Ustawę o ustroju sądów powszechnych Duda powinien koniecznie podpisać, ustawę o KRS raczej też, ustawę o SN trzeba poprawić, weto wcale by mnie w tym przypadku nie zdziwiło.

 

Zarzuty o łamanie konstytucji, dyktaturę, zamach stanu itd. kompletnie wyssane z palca. Rozumiem jednak, że ludzi może niepokoić większy wpływ władzy ustawodawczej na władzę sądowniczą. Mnie to nie niepokoi, ale w Polsce do tej pory nie było aż takiej ingerencji władzy ustawodawczej w sądowniczą, nie dziwię się protestującym ( oczywiście tym normalnym, na szczęście jest ich większość)

 

PIS uprawia demokrację w stylu trochę Blitzkrieg. Ich filozofia ma oczywiście uzasadnienie. Szli do wyborów z jakimś programem, przedstawili ten program, wygrali wybory, zdobyli większość, realizują jedną po drugiej ustawy, które pewnie napisali wtedy, kiedy byli w opozycji. Wiedzą, że drugi raz taka szansa może się nie powtórzyć i chcą zrealizować, jak największą część swojego programu, jaką się da. Zaczęli, niestety, od zemsty na PO za to, że próbowała bezczelnie przejąć TK, potem wprowadzili te najgłośniejsze projekty, teraz realizują dalszą część programu. Lepiej by było, gdyby projekty były znane wcześniej, konsultowane i omawiane, bo ludzie mają poczucie niepewności i strachu i jest to jak najbardziej zrozumiałe. 

 

Boję się, że protesty pójdą w złym kierunku. Protestowanie pod domem Kaczyńskiego to nie jest dobry pomysł. Do tego momentu muszę pochwalić protestujących, prawie wszyscy zachowują się godnie i spokojnie. No i muszę pochwalić policję, która paradoksalnie jest łagodniejsza wobec opozycji niż była "poprzednia policja". Choć oczywiście poprzednia policja to byli ci sami ludzie co teraz, tylko mieli inne "rozkazy z góry". 

 

Skandalicznie prezentuje się telewizja polska w czasie tych protestów. PIS nie może przejmować TVP w ten sposób. Oczywiście naturalnym jest, że telewizja nieco sprzyja partii rządzącej, do tego już się zdążyliśmy przyzwyczaić, ale Kurski przekroczył już jakiś czas temu próg, który ustawiła ostatnio PO i to sporo. Ludzie nie lubią, jak się robi z nich idiotów, nie lubią jak ich się obraża i nienawidzą hipokryzji i pora, żeby ktoś to w TVP zrozumiał.

 

Skandaliczne jest także zachowanie opozycji, jawna kradzież obywatelskich protestów, którzy zjednoczonej opozycji mają prawie tak samo dosyć, jak zmian pisu. Zachowanie w sejmie poniżej wszystkiego. Szczególnie bolesne było dla mnie zachowanie senatora Rulewskiego, którego bardzo szanuję. No ale to było nic w porównaniu z młodymi gniewnymi posłami, którzy kradli mikrofony, rzucali kartkami w komisję i gasili światło w trakcie obrad w reakcji na procedury, które sami zapoczątkowali w poprzedniej kadencji. Żenada.

 

No i przede wszystkim żenujące było zachowanie Kaczyńskiego, który stracił nad sobą panowanie. Niestety nie udało się go zatrzymać, wpadł na mównicę i przedstawił najgłupsze przemówienie, jakie można było w tamtym momencie zaprezentować. Sprowokowany jak dziecko przez opozycję dał chyba największy ładunek paliwa do tych społecznych protestów.

 

PIS padł ofiarą własnej narracji robienia w sądach rewolucji. Żadnej rewolucji nie ma. Będą sądzić ci sami sędziowie tych samych obywateli. Sąd straci trochę swojej niezależności i bardzo dobrze, bo o ile posła, czy senatora trudno pociągnąć do odpowiedzialności, to w przypadku sędziów do tej pory było to najczęściej niemożliwe. Reforma nie ma jednak nic wspólnego z kończeniem postkomunizmu, czy czymkolwiek podobnym.

 

Ogólnie PIS koncertowo spieprzył sprawę, był na górce, budżet realizują jak nikt w historii, gospodarka kwitnie, ludzie chcą reformy sądownictwa i nawet nie ma potrzeby jej uzasadniać (tzn. jest potrzeba uzasadnienia co chce się zrobić, ale nie ma potrzeby przekonywania, ze potrzebna jest reforma). Wszyscy wiemy, że sądy działają źle, wszyscy oczekujemy zmian. A wszystko to przez ogromne poczucie pewności siebie. No i pogardę, co w przypadku PIS jest szczególnie smutne, bo sami padali jej ofiarą podczas rządów platformy, a teraz traktują z pogardą porządnych obywateli krzycząc o ubekach i zdrajcach. Nikogo to już nie grzeje, bo tym razem nie protestują ubecy tylko normalni zaniepokojeni obywatele. 

 

PIS grzeszy pychą.

 

A ta kroczy przed upadkiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Sefore"Naród" nie upoważnia władzy przez siebie wybranej do łamania Konstytucji.@vasquezPisząc to do @fluber łamiesz art.4 Konstytucji RP.Nic nie jest ponad narodem który jest suwerenem.Tylko nie wyjeżdżaj mi tu zaraz z nacjonalizmiem.Suweren może być ograniczony przez prawo z racji ,że jesteśmy państwem demokratycznym.Jeśli Konstytucja jest suwerenem to partia x wpisuje do niej ,że na wieczność dysponuje 3/5 głosów w sejmie i ma wywalone : )Wysłałem Ci screena z mojego telefonu z odpowiednim artykułem więc nie zgadzasz się z Konstytucją ;).Suweren w myśl umowy społecznej zrzeka się części władzy aby dało się żyć w społeczeństwie.Przylładem takiego zrzeknięcia się jest właśnie prawo w tym Konstytucja RP.@fluberoczywiście, ze suwerenem jest Konstytucja.prawo jest ponad Narodem, bo jeśli nie jest, to czekają nas sądy ludowe pod nadzorem komisarzy partyjnych, a to już stalinizm, a nie prawow kraju demokratycznym.

 

Dziwne, bo definicja suwerena brzmi następująco: podmiot sprawujący niezależnie władzę zwierzchnią, nawet w wikipedii masz w nawiasie synonim słowa suweren, uprzedzam, że nie jest to konstytucjahttps://pl.wikipedia.org/wiki/Suweren_(społeczeństwo)A co mówi na ten temat Konstytucja, czyli Twoim zdaniem suweren?
  • Art. 4.

1. Władza zwierzchnia w Rzeczypospolitej Polskiej należy do Narodu.Ojej, jak mi przykro

Edytowane przez Sefore
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@fluber oczywiście, ze suwerenem jest Konstytucja. prawo jest ponad Narodem, bo jeśli nie jest, to czekają nas sądy ludowe pod nadzorem komisarzy partyjnych, a to już stalinizm, a nie prawo w kraju demokratycznym.

 

To już by było kompletne pomieszanie pojęć, gdyby prawo było ponad Narodem, a suwerenem była Konstytucja. Przecież to wola Narodu jest prawem (cyt. za Robertem Mazurkiem). Konstytucja to nic innego, jak wola Narodu. Oczywiście, jeżeli prawo zostanie ustanowione, to naród zobowiązuje się do tego, aby jej przestrzegać, ale robi to dlatego, że taka jest wola Narodu. 

 

Natomiast PIS nie może oczywiście łamać Konstytucji tylko dlatego, że został wybrany przez suwerena ( Naród), bo Naród sam kiedyś ustalił, w jakich granicach wola narodu w wyborach parlamentarnych może być realizowana.

 

Wydaje mi się, że rozumiem, co chcesz powiedzieć, to znaczy, że Naród musi przestrzegać prawa. Tak, musi i w tym kontekście jest od tego prawa zależny. Chyba, że je zmieni. A skoro może je zmienić, to stoi ponad nim. Możemy zdecydować o nowej konstytucji, możemy zdecydować, że nasz kraj konstytucji w ogóle nie będzie miał. 

 

Cała ta dyskusja to tylko problem nazewnictwa, bo chyba wszyscy się zgadzamy, że PIS nie może łamać konstytucji, tylko dlatego, że w wyborach parlamentarnych wybrał go suweren.

 

Tutaj jest mniej więcej opisana moja opinia:

Edytowane przez fluber
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To już by było kompletne pomieszanie pojęć, gdyby prawo było ponad Narodem, a suwerenem była Konstytucja. Przecież to wola Narodu jest prawem (cyt. za Robertem Mazurkiem). Konstytucja to nic innego, jak wola Narodu. Oczywiście, jeżeli prawo zostanie ustanowione, to naród zobowiązuje się do tego, aby jej przestrzegać, ale robi to dlatego, że taka jest wola Narodu.

 

Natomiast PIS nie może oczywiście łamać Konstytucji tylko dlatego, że został wybrany przez suwerena ( Naród), bo Naród sam kiedyś ustalił, w jakich granicach wola narodu w wyborach parlamentarnych może być realizowana.

 

Wydaje mi się, że rozumiem, co chcesz powiedzieć, to znaczy, że Naród musi przestrzegać prawa. Tak, musi i w tym kontekście jest od tego prawa zależny. Chyba, że je zmieni. A skoro może je zmienić, to stoi ponad nim. Możemy zdecydować o nowej konstytucji, możemy zdecydować, że nasz kraj konstytucji w ogóle nie będzie miał.

 

Cała ta dyskusja to tylko problem nazewnictwa, bo chyba wszyscy się zgadzamy, że PIS nie może łamać konstytucji, tylko dlatego, że w wyborach parlamentarnych wybrał go suweren.

 

Tutaj jest mniej więcej opisana moja opinia:

 

Chciałem zrobić multi cytat z telefonu ale nie wyszło.To co zacytowałeś to nie moje a vasqueza

Ale mój przekaz zrozumiałeś w 100%.

Edytowane przez Sefore
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Konstytucja oczywiście suwerenem żadnym nie jest (nie wiem co to za bzdura i nie wiem skąd wyciągnęła to Gersdorf, która ogólnie jest mądrą kobietą). Mało tego, nasz Konstytucja jest na maxa hujowa, bardzo lewicowa, dająca parlamentowi ZA DUŻO swobody w ograniczaniu podstawowych praw (np. własności), niemniej jednak zostało zgodnie z obowiązującą wówczas procedurą przyjęta i dopóki się jej nie zmieni to PiS nie powinien jej łamać.

 

Z TK było tak, że jak pisałem - zrypali tam, ale nie miałem nic przeciwko bo i tak by w końcu przejęli tę instytucję. Zdaje się że mniej więcej teraz już bez robienia żadnych ruchów wyprzedzających mieliby 8 sędziów. 

 

Ze skracaniem kadencji jest zupełnie inaczej, tu po prostu wchodzą w kompetencje których nie mają.

 

I już zupełnie nawet w oderwaniu od praworządności itd... w ten sposób Polska straci pewnie dużo świetnych prawników pracujących za stosunkowo niewielkie pieniądze. Oczywiście wszystkich sędziów SN nie znam, ale tych których znałem z uczelni uważam za absolutny top topów jeżeli chodzi o prawników.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Konstytucja oczywiście suwerenem żadnym nie jest (nie wiem co to za bzdura i nie wiem skąd wyciągnęła to Gersdorf, która ogólnie jest mądrą kobietą).

 

Domyślam się ,że z preambuły do Konstytucji.Jeśli tak to to ogromne uproszczenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Ze skracaniem kadencji jest zupełnie inaczej, tu po prostu wchodzą w kompetencje których nie mają.

 

Problem jest w tym, że jest właściwie tylko jeden punkt, w którym można powiedzieć, że łamią konstytucję w ustawie o SN, czyli ten:

 

  1. Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego powołuje Prezydent Rzeczypospolitej na sześcioletnią kadencję spośród kandydatów przedstawionych przez Zgromadzenie Ogólne Sędziów Sądu Najwyższego.

 

oraz jeden punkt w ustawie o KRS, czyli ten:

 

Kadencja wybranych członków Krajowej Rady Sądownictwa trwa cztery lata.

 

ale jednocześnie w konstytucji są inne zapisy, na podstawie dokonują zmian potencjalnie niekonstytucyjnych, a mianowicie ten:

 

  1. W razie zmiany ustroju sądów lub zmiany granic okręgów sądowych wolno sędziego przenosić do innego sądu lub w stan spoczynku z pozostawieniem mu pełnego uposażenia.

oraz ten:

 

Ustawa określa granicę wieku, po osiągnięciu której sędziowie przechodzą w stan spoczynku.

 

W związku z tym tutaj powinien się ewentualnie wypowiedzieć trybunał, moim zdaniem tu nie ma łamania konstytucji.

 

A po dodaniu poprawek Dudy nie ma groźby podporządkowania sądów jednej partii.

To jest mistrzostwo świata:

https://twitter.com/stanczykmaciej/status/888851018812981248

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problem jest w tym, że jest właściwie tylko jeden punkt, w którym można powiedzieć, że łamią konstytucję w ustawie o SN, czyli ten:

 

  1. Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego powołuje Prezydent Rzeczypospolitej na sześcioletnią kadencję spośród kandydatów przedstawionych przez Zgromadzenie Ogólne Sędziów Sądu Najwyższego.

 

oraz jeden punkt w ustawie o KRS, czyli ten:

 

Kadencja wybranych członków Krajowej Rady Sądownictwa trwa cztery lata.

 

ale jednocześnie w konstytucji są inne zapisy, na podstawie dokonują zmian potencjalnie niekonstytucyjnych, a mianowicie ten:

 

  1. W razie zmiany ustroju sądów lub zmiany granic okręgów sądowych wolno sędziego przenosić do innego sądu lub w stan spoczynku z pozostawieniem mu pełnego uposażenia.

oraz ten:

 

Ustawa określa granicę wieku, po osiągnięciu której sędziowie przechodzą w stan spoczynku.

 

W związku z tym tutaj powinien się ewentualnie wypowiedzieć trybunał, moim zdaniem tu nie ma łamania konstytucji.

 

A po dodaniu poprawek Dudy nie ma groźby podporządkowania sądów jednej partii.

To jest mistrzostwo świata:

https://twitter.com/stanczykmaciej/status/888851018812981248

Prezes (Pierwszy Prezes) to organ SN (a KRS to szczególnego rodzaju kolegialny organ), sędzia to zawód prawniczy. Te przepisy dotyczą różnych rzeczy.  Co prawda nie wyobrażam sobie żeby np. sędzia w stanie spoczynku albo sędzia sądu rejonowego (np. gdyby w ten sposób pis chciał ukarać Gersdorf) był Przesem SN, ale cytowany przez Ciebie przepis jest wystarczającym powodwem żeby PPSN nie przenosić w stan spoczynku.

 

No i ustawa może nie naruszać nawet żadnego konkretnego przepisu, ale być niezgodna rozpatrywana jako całość z zasadami konstytucyjnymi. Nie wiem czy tak jest (nie specjalizuje się w prawie konstytucyjnym i nie mam czasu żeby robić porządne badanie na ten temat) ale skoro tylu konstytucjonalistów wyraża obawy i zarzuty to według mnie PiS nie powinien tych zmian wprowadzać zwykłymi ustawami.

 

Co prawda jakby robili to co robią mając większość konstytucyjną to nadal byłby kwik i straszenie sankcjami itd.. (choć w przypadku tej reformy naprawdę może się to negatywnie odbić gospodarczo na Polsce), ale przynajmniej nikt nie mógłby im zarzucić brak mandatu do przeprowadzania tych zmian. A naprawę nie ma nic gorszego od zarzutu uzurpacji władzy bo to de facto jest równoznaczne z zamachem stanu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • ely3 zablokował(a) ten temat
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.