Skocz do zawartości

Ciekawostki...


danp

Rekomendowane odpowiedzi

Jako ciekawostkę można powiedzieć, że nie ma w tym nic niezwykłego.

Polecam poczytać o paradoksie dnia narodzin. https://pl.wikipedia.org/wiki/Paradoks_dnia_urodzin

To działa na tej samej zasadzie.

 

Tam jest wzór i można wyliczyć, że:

 

Procentowo szanse,  że z 10 losowo wybranych ludzi w Ameryce 2 urodziły się w Akronie wynosi około: 3%

Procentowo szanse,  że z 20 losowo wybranych ludzi w Ameryce 2 urodziły się w Akronie wynosi około: 12%

Procentowo szanse,  że z 50 losowo wybranych ludzi w Ameryce 2 urodziły się w Akronie wynosi około: 54%

Procentowo szanse,  że z 120 losowo wybranych ludzi w Ameryce 2 urodziły się w Akronie wynosi około: 99%

 

Tymi losowo 10 wybranymi ludźmi mozę być np  top 10 all time. I jeśli zaliczymy tam Currego i Lebrona to prawdopodobieństwo wynosi 3% owszem małe ale nic nie zwykłego. Ten sam szpital na 3 zmniejsza szanse do około 1%.

Przecież w paradoksie chodzi dzień urodzin, a nie o miejsce urodzenia. Paradoks dnia urodzin wynika z tego, że dni w roku jest tylko 365/6 i w efekcie wszystkich ludzi grupujesz w maksymalnie 366 koszykach. Jeżeli bierzesz pod uwagę miejsce urodzenia, to szpitali na świecie masz duuużo więcej niż 366 ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przecież w paradoksie chodzi dzień urodzin, a nie o miejsce urodzenia. Paradoks dnia urodzin wynika z tego, że dni w roku jest tylko 365/6 i w efekcie wszystkich ludzi grupujesz w maksymalnie 366 koszykach. Jeżeli bierzesz pod uwagę miejsce urodzenia, to szpitali na świecie masz duuużo więcej niż 366 ;)

Wiesz, to na tej samej zasadzie szerokość geograficzna piramidy Cheopsa odpowiada prędkości światła w próżni. Możliwych zbiegów okoliczności i dyscyplin jest także o wiele, wiele więcej. Mogli się urodzić tego samego dnia, chodzić do tej samej szkoły albo rodzice przeprowadzić się na tą samą ulicę. Do tego dodać, że jest więcej sportów niż koszykówka i tak dalej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesz, to na tej samej zasadzie szerokość geograficzna piramidy Cheopsa odpowiada prędkości światła w próżni. Możliwych zbiegów okoliczności i dyscyplin jest także o wiele, wiele więcej. Mogli się urodzić tego samego dnia, chodzić do tej samej szkoły albo rodzice przeprowadzić się na tą samą ulicę. Do tego dodać, że jest więcej sportów niż koszykówka i tak dalej.

Mi chodzi tylko o to, że nie można stosować paradoksu dnia urodzin do miejsca urodzenia danej osoby. Czyli statystyki podane przez mcreativo nie są poprawne.

 

Zresztą na tzw. 'chłopski rozum' widać, że "Procentowo szanse,  że z 120 losowo wybranych ludzi w Ameryce 2 urodziły się w Akronie wynosi około: 99%" to jest nieprawda.

 

345 mln ludzi, bierzesz z nich 120 i masz 99% szans, że 2 urodziły się w Akronie?!?!?

Edytowane przez KIJEK_PL
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W aglomeracji Akron mieszka 700 tysięcy ludzi, więc akurat wychodzi coś na oko ta sama proporcja. 

Napiszę jeszcze raz - paradoks dnia urodzin dotyczy tylko dnia urodzin, bo tam masz z góry zdefiniowaną liczbę dni w roku i możesz wtedy takie statystyki jak mcreativo pisał tworzyć. Nie możesz tego odnosić do czegokolwiek innego, bo przy innej liczbie koszyków statystyka będzie inna. Pierwsza suma w opisie z Wiki jest liczona dla k=365.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proporcja jest w dacie urodzin 0,27; a w tym przykładzie 0,25. Podobne liczby dając podobne wyniki. Pewnie wyjdzie trochę inaczej, ale też w okolicach 95%+.

To nie jest zależność liniowa, liczy się liczba koszyków, a nie stosunek liczby koszyków do liczby wylosowywanych obiektów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie jest zależność liniowa, liczy się liczba koszyków, a nie stosunek liczby koszyków do liczby wylosowywanych obiektów.

Możnaby podzielić ludność USA na koszyki 700k. Nie chce mi się szukać dokładnych wzorów i obliczać, ale jestem pewien na 100%, że to:

Procentowo szanse,  że z 10 losowo wybranych ludzi w Ameryce 2 urodziły się w Akronie wynosi około: 3%

Procentowo szanse,  że z 20 losowo wybranych ludzi w Ameryce 2 urodziły się w Akronie wynosi około: 12%

Procentowo szanse,  że z 50 losowo wybranych ludzi w Ameryce 2 urodziły się w Akronie wynosi około: 54%

Procentowo szanse,  że z 120 losowo wybranych ludzi w Ameryce 2 urodziły się w Akronie wynosi około: 99%

 

Jest w przybliżeniu prawdziwe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możnaby podzielić ludność USA na koszyki 700k. Nie chce mi się szukać dokładnych wzorów i obliczać, ale jestem pewien na 100%, że to:

Procentowo szanse,  że z 10 losowo wybranych ludzi w Ameryce 2 urodziły się w Akronie wynosi około: 3%

Procentowo szanse,  że z 20 losowo wybranych ludzi w Ameryce 2 urodziły się w Akronie wynosi około: 12%

Procentowo szanse,  że z 50 losowo wybranych ludzi w Ameryce 2 urodziły się w Akronie wynosi około: 54%

Procentowo szanse,  że z 120 losowo wybranych ludzi w Ameryce 2 urodziły się w Akronie wynosi około: 99%

 

Jest w przybliżeniu prawdziwe.

Jak chcesz dzielić ludność na koszyki po 700k skoro losujesz pojedyncze osoby? Rozumiesz w ogóle, na czym polega eksperyment w tym paradoksie dnia urodzin?

A wzorów nie musisz nigdzie szukać, bo zostały podane na tacy w poście: https://pl.wikipedia.org/wiki/Paradoks_dnia_urodzin.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak chcesz dzielić ludność na koszyki po 700k skoro losujesz pojedyncze osoby? Rozumiesz w ogóle, na czym polega eksperyment w tym paradoksie dnia urodzin?

A wzorów nie musisz nigdzie szukać, bo zostały podane na tacy w poście: https://pl.wikipedia.org/wiki/Paradoks_dnia_urodzin.

Masz populację 280 milionów z której losujesz osoby. Jako, że to losowanie, nie ma znaczenia ilość zbiorów, a tylko proporcje pomiędzy różnymi. Masz taką samą szansę na wylosowanie czerwonej piłeczki jeśli jest 1 czerwona piłeczka i 2 niebieskie, jak wtedy kiedy jest 100 czerwonych piłeczek i 200 niebieskie. Masz aglomerację Akron 700 tysięcy. Czyli stosunek jest 0,7:280. Czyli stosunek 1:400. Czyli przy 120 losowo wybranych osobach w USA mamy p(120,400), jestem pewien, że wyjdzie, że jeśli wybierzesz 120 losowo wybranych osób urodzonych w Ameryce, wyjdzie Ci, że na ponad 99% dwie urodziły się w Akron. 

Edytowane przez RappaR
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz populację 280 milionów z której losujesz osoby. Jako, że to losowanie, nie ma znaczenia ilość zbiorów, a tylko proporcje pomiędzy różnymi. Masz taką samą szansę na wylosowanie czerwonej piłeczki jeśli jest 1 czerwona piłeczka i 2 niebieskie, jak wtedy kiedy jest 100 czerwonych piłeczek i 2 niebieskie. Masz aglomerację Akron 700 tysięcy. Czyli stosunek jest 0,7:280. Czyli stosunek 1:400. Czyli przy 120 losowo wybranych osobach w USA mamy p(120,400), jestem pewien, że wyjdzie, że jeśli wybierzesz 120 losowo wybranych osób urodzonych w Ameryce, wyjdzie Ci, że na ponad 99% dwie urodziły się w Akron. 

Oj stary, zaczynam powątpiewać w Twoje statystyki, które podajesz przy okazji dyskusji na tematy czysto związane z grą.

 

Wszystko wymieszałeś totalnie, nawet nie wiem, jak to skwitować. Piszesz bzdury z punktu widzenia matematycznego, mylisz pojęcia i dalej upierasz się, że wszystko jest liniowe. Trudno, nie będę Cię przekonywał dalej, że funkcja p jest nieliniowa. Widać nie umiesz się po prostu przyznać, że nie masz racji i będziesz się upierał, że białe jest czarne.

 

Na koniec jeszcze raz: p(n,k) != p(x*n,x*k), gdzie x jest liczbą naturalną > 1.

 

A to zdanie:

 

Masz taką samą szansę na wylosowanie czerwonej piłeczki jeśli jest 1 czerwona piłeczka i 2 niebieskie, jak wtedy kiedy jest 100 czerwonych piłeczek i 2 niebieskie

to jest kompromitacja :]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A to zdanie:

 

to jest kompromitacja :]

Miało być 100 i 200, już poprawiłem. 

 

Oj stary, zaczynam powątpiewać w Twoje statystyki, które podajesz przy okazji dyskusji na tematy czysto związane z grą.

 

Wszystko wymieszałeś totalnie, nawet nie wiem, jak to skwitować. Piszesz bzdury z punktu widzenia matematycznego, mylisz pojęcia i dalej upierasz się, że wszystko jest liniowe. Trudno, nie będę Cię przekonywał dalej, że funkcja p jest nieliniowa. Widać nie umiesz się po prostu przyznać, że nie masz racji i będziesz się upierał, że białe jest czarne.

Co powiesz na zakładzik - jeśli biorąc losowych 120 osób urodzonych w USA co najmniej 2 pochodzi z Akron na 99%, ja wygrywam 120 złoty, jeśli nie, ty wygrywasz. Będę miał motywację, by poszukać dobrego wzoru. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co powiesz na zakładzik - jeśli biorąc losowych 120 osób urodzonych w USA co najmniej 2 pochodzi z Akron na 99%, ja wygrywam 120 złoty, jeśli nie, ty wygrywasz. Będę miał motywację, by poszukać dobrego wzoru. 

Nie musisz szukać wzoru, bo jest podany w Wikipedii. Przepisałem go nawet w excelu:

=(1+PIERWIASTEK(1-8*k*LN(0,01)))/2

Ten wzór dla k = 365 daje 58,48296505.

Jak zamiast 365 ustawisz k = 318000000, to wychodzi 54119,70397, więc ni cholery nie jest to 120, tylko duuużo więcej.

 

Nie chcę się zakładać, bo żaden fun z wygranej jak nie ma elementu losowego, którego nie jesteś pewien.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miało być 100 i 200, już poprawiłem. 

 

Co powiesz na zakładzik - jeśli biorąc losowych 120 osób urodzonych w USA co najmniej 2 pochodzi z Akron na 99%, ja wygrywam 120 złoty, jeśli nie, ty wygrywasz. Będę miał motywację, by poszukać dobrego wzoru. 

W USA rodzi się 4 000 000 dzieci rocznie,z tego 6 000 w Summit County.,Czyli ok. jedno na 666 dzieci. Prawdopodobieństwo żeby wylosować  dwoje dzieci urodzonych w Akron wynosi jeden na 666 do kwadratu (666X666)=443 556.Czyli jedna na 443 556 par noworodków może być urodzona w Akron.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W USA rodzi się 4 000 000 dzieci rocznie,z tego 6 000 w Summit County.,Czyli ok. jedno na 666 dzieci. Prawdopodobieństwo żeby wylosować  dwoje dzieci urodzonych w Akron wynosi jeden na 666 do kwadratu (666X666)=443 556.Czyli jedna na 443 556 par noworodków może być urodzona w Akron.  

Podszedłeś ze strony demograficznej, a nie statystycznej, ale wyniki byłyby prawdopodobnie zbliżone ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podszedłeś ze strony demograficznej, a nie statystycznej, ale wyniki byłyby prawdopodobnie zbliżone ;)

Ze strony statystycznej jest jeszcze mniejsze prawdopodobieństwo. Gdyż w parze noworodków musi być dwóch chłopców,czyli trzeba wykluczyć pary dziewczynka/dziewczynka i chłopiec/dziewczynka .,Dodatkowo musi być dwóch czarnoskórych chłopców, a tylko 12% populacji Ohio jest African American., 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.