Skocz do zawartości

wojna na ukrainie


lorak

Rekomendowane odpowiedzi

21 minut temu, agresywnychomik napisał:

W zwiazku z ostrzałem mainstreamowe media podaja że około 30% infratruktury zostało uszkodzone/trafione. 

@ely3 czy jest możliwa ocena jak to wpłynie na zdolości produkcyjne oraz przesyłu, nasz Premier miesiąc temu potwierdził możliwość kupna energii właśnie z Ukrainy.

Nie jestem specem od energetyki ale Ukraina ma kilka elektrownii atomowych . Głóni odbiorcy energetyki jak huty stali są zniszczone lub w rękach rosyjskich. Fabryki chemiczne nie pracują albo dopiero zaczynają się rozkręcać . Oni mogą teraz mieć nadmiar prądu. Ale nie wiem tak szczerze jaki jest bilans. ROsjanie bombradują ale raczej elektrociepłownie. Duże TRAFO ale w elektrownie atomowe nikt nie walnie a obalenie kilku słupów energetycznych da się łatwo naprawić. 

Z drugiej strony Niemiecki IRIS już jest na Ukrainie od wczoraj. Drugi ma być na poczatku grudnia. Amerykańskie NASCAMY mają byc jeszcze w październkiku i to też będą 2

Niemcy mają kolejne 2 IRISY dostarczyć na początku stycznia 

Co do frotnu to widać ,że Ukraina znowu jest w fazie zbierania zapasów, amunicji , paliwa, smarów, cżęści zamiennych żywności. Rosjanie twierdzą ,ze Ukraina ma już 40 tys żołnierzy na froncie Kupiańsk-Swatowe. Rosja zdązyła wybudować linie obronne ale zrobiła to w taki dziwaczny sposób bo w linii prostej wykonała zarówno okopy jak i pułapki na czołgi.. 

Rosjanie twierdzą ,że zrobili kontratak pod Kremnina i odbili kilka wiosek między innymi Terny i Trotskie tylko ,ze nie ma na to dowodu. Dane z FIRMS pokazują ,że Rosjanie nadal bombardują ten teren więc albo bombardują samych siebie albo to kolejne ściema

Pod Chersoniem na razie to głównie pracuje artyleria. i są wioski jak Borozenskie w których nawet Rosjanie piszą, że Ukraina im tam niszczy wszystko. Są jakies walki ruchy ale pokrywa to raczej mgła wojny.

Ogólnie od 3-4 dni jest ewidentnie cisza. Ukriana sobie wypacowała pozycje do ataku zarówno pod Chersoniem jak i Swatowe. wiadomo ,że Rosjanie siedzą teraz na przygotowanej linii obronnej i teraz Ukraina musi ją złamać. Pod Chersoniem nie będzie to proste bo tam jest rozbudowany system @Reikai pamiętasz jeszcze swój hurraoptymizm? 

Ale pod Swatowe wygląda to tak ,ze Ukraina ma więcej żołnierzy i więcej artylerii a Rosja ma tak naprawde tylko 1 linie obrony. i większośc miast ma w dolinie z dominującymi wzgórzami na zachodzie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Media głównego nurtu informują że ukraińska obrona plot strącila 4 ( słownie cztery) wrogie śmigłowce szturmowe, prawdopodobnie ka-52. Żeby było bardziej rekordowo piszą że dokonali tego w 18 minut. Żeby było jeszcze lepiej donoszą że tych śmigłowców zestrzeleno co najmniej 4. Może więcej. Nie mam nic przeciwko, ale mam trochę naturę niewiernego Tomasza. Dopóki tu na forum nie będzie potwierdzenia to nie uwierzę😉

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@DRK

Realnie to takie doniesienia brzmią tak jak rosyjskie informacje o zdobyciu wczoraj Troskie , Terny i całego rejonu a dziś jest film jak Rosjanie bombardują ukraińskie pozycje na .....wschód od Tern .... I nagle jest mowa  o silnym kontrataku. Tylko w sumie jeden Rybar ciągle uparcie twierdzi ,że Rosjanie odbili te wioski a jedynie Terny są w szarej strefie. To też pokazuje jego wiarygodność

4 heliktoptery w 18 minut byłoby realne jakby mieli kilka mysliwców  w powietrzu. Z ziemi to musiałby być mały cud.. Ka-52 ma sporo flar. Jest prawie awykonalne by trafić 4 heliktoptery bo już po pierwszym trafieniu reszta by ustawiła taką ściane flar ,że kolejne trafienie byłoby trudne. Do tego Rosjanie rzadko latają formacją aż4 heliktopterów. Raczej latają dwójkami. Trudniej wykryć . Zawsze potrafią się chronić wzajemnie. Nie widziałem żadnego filmu a jak skasowali pod Kupiańskiem 3 myśliwce Rosjanom to od razu się pojawiły. Choć w Limaniu np znaleziono resztki Su-34 , którego nikt wcześniej nie zgłaszał więc  nie zawsze znamy wszystkie straty

W ogóle rejon Svatove brzmi ciekawie bo

W ogóle Rosjanie od kilku dni bombardują pozycje , które niektórzy nadal uważają za pozycje rosyjskie. Tak naprawdę to ukraina wyszła na linię wzgórz i na ostatnią linię oporu. Moim zdaniem jeszcze nie atakowali głównej linii obrony .. Ale wydaje się ,że obecnie skupiają się głównie na kierunku Swatowe. Nawet nie czyszczą połnocnego rejonu Charkowa. Font od miesiąca stoi w miejscu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tutaj komentarz Macrona co do odpowiedzi Francji na ewentualny atak atomowy na Ukrainę:
" Francja nie użyje broni jądrowej przeciwko Rosji, jeśli Federacja Rosyjska uderzy na Ukrainę - zapowiedział prezydent Emmanuel Macron w wywiadzie dla kanału France 2. Podkreślił, że mówienie o możliwych atakach nuklearnych tylko pogarsza sytuację. - Im mniej o tym rozmawiamy, tym mniej rozdmuc***emy zagrożenie i tym więcej mamy pewności siebie. Zbyt wiele osób o tym mówi – powiedział Macron "

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

5 godzin temu, Orus92 napisał:

A tutaj komentarz Macrona co do odpowiedzi Francji na ewentualny atak atomowy na Ukrainę:
" Francja nie użyje broni jądrowej przeciwko Rosji, jeśli Federacja Rosyjska uderzy na Ukrainę - zapowiedział prezydent Emmanuel Macron w wywiadzie dla kanału France 2. Podkreślił, że mówienie o możliwych atakach nuklearnych tylko pogarsza sytuację. - Im mniej o tym rozmawiamy, tym mniej rozdmuc***emy zagrożenie i tym więcej mamy pewności siebie. Zbyt wiele osób o tym mówi – powiedział Macron "

 

"W to mi graj. Dzięki Emmanuel. Na Ciebie można liczyć" - W. W. Putin.

Edytowane przez Szabla
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Szabla napisał:

 

"W to mi graj. Dzięki Emmanuel. Na Ciebie można liczyć" - W. W. Putin.

Tyle, że Macron powiedział to co mówią też nieoficjalnie Amerykanie. PRzecież nikt nie walnie atomówką w Rosję bo to będzie wypowiedzenie wojny i rozpętanie 3 wojny śiwatowej, która zgładzi Rosję ale jesli oprócz niej jakiś kraj zostanie nuklearną pustynią to niestety Polska bo do nas mają za blisko by ktoś strącił rakiety

USA, Francja czy UK zapowiadają konwencjonalną odpowiedź - jest mowa o zatopieniu całej floty Czarnomorskiej albo zniszczenie lotnisk z bombowami strategicznymi albo to co kiedyś pisałem zatopienie kilku okrętów podwodnyc

Nie za bardzo wiem czemu akurat się ludzie oburzają na tę wypowiedź Macrona. To akurat jest real politik dla całego NATO.  Niemcy przerzucili już IRISA, Francuzi dali 3 systemy HIMARS podrasowane z 14 które mają. Niemcy dadzą kolejne haubice. Ogólnie w ciągu miesiąca dojdzie calkiem sporo systemów obrony przeciw rakietowej choć IRIS zdecydowanie najlepszy

Z frontu idą takie wieści ,ze Ukraina posuwa się po drodze Kupiańsk-Swatowe

Wg Ukraińców to zdjęcia ma ok 2-3 dni bo wtedy była taka pogoda. Wczoraj i dziś jest inna.

W ogóle od kilku dni Rosjanie kreują dziwną propagandę. Ogłaszają zdobycie wioske po czym następnego dnia pokazują film z drona który temu zaprzecza. Dziś pokazali film z ataku na Opitne , które podobno zdobyli 2 dni ( to jest na południe od Bahmutu). Wagnerowcy chyba się wpakowali w pułapkę bo zdobyli Iwanahrad tylko ,że pół godziny później Ukraińcy uderzyli z 3 stron . Zmietli wsparcie i wytłukli podobno wszystkich wagnerowców , którzy zostali w wiosce. Ogólnie wagnerowcy i kadyrowcy sa znienawidzeni bo sami są brutalni . Tam się raczej jeńców nie bierze

Cena za gaz na giełdzie w Amsterdamie spadła do poziomu 150 euro . A pod koniec sierpnia było 350... Putinowi właśnie się sypie układanka... Większość dużych krajów już ogarnęła dostawy z innych kierunków. Do tego narzucili oszczędności i ceny idą w dół

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czym innym mogą być  słowa podane do publicznej wiadomości, czym innym podczas rozmów w "cztery oczy".

Macron tymi słowami (jeśli faktycznie tak z Wołodią sobie gaworzyl) zmniejszył w głowie Putina  zagrożenie że strony Zachodu. Niewiele, ale zmniejszone jest. Francja z głowy. Czas na urabianie innych i opinii publicznej w tych krajach. 

A moim zdaniem powinien żyć w niepewności, czy taki ruch Rosji się opłaci. Może nie potwierdzać ewentualnego ataku "karcącego",  ale też i nie wykluczać. 

A czym będzie konwencjonalna odpowiedź NATO jak nie otwartą drogą do ewentualnego ataku przez rusków, co byłoby już w 100% zgodne i wcale nie naciągane z ich doktryną o użyciu broni nuklearnej?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie ciekawi jak Ukraińcy rozwiązuje problemy z zaopatrzeniem. Widziałem prywatne zdjęcia ludzi z OT. Każdy element munduru z innego kompletu, broń kalibru 5.56 (NATO) ukraińska armia jak każda w krajach byłego ZSRR używa wariantów kałacha i kalibru 7.62. ja rozumiem że nie dla OT nie ma kamizelek, hełmów i normalnych butów, ale żeby mundurów nie było? No chyba, że to taki syf że nikt ich nosić nie chce.

Koleś dziękował za prezent w postaci podrasowanego 4x4

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

53 minuty temu, ptak napisał:

Mnie ciekawi jak Ukraińcy rozwiązuje problemy z zaopatrzeniem. Widziałem prywatne zdjęcia ludzi z OT

Obrona terytorialna to jest zlepejk.Część to policja częśc to ochotnicy. Straż pożarna. Większość załatwia sobie auta prywanymi knałami z Polski ze Szwecji z Kanady. Tu sie niewiele zmieni choć ostatnio Ukraina zaczęła dawać pojazdy opancerzone zwłaszcza BMP-1 czy BMP-LTB zdobywane na Rosjanach lub otrzymane od Greków czy Czechów. Jednostki Zmechanizowane operują już tylko na zachodnim sprzęcie ewentualnie BTR-4 ukraińskiej produkcji lub Kozaki albo Tigry. Dlatego te stare typy są w końcu dostępne dla terytorialsów ale jeśli chodzi o resztę to trzeba pamiętać ,że Ukraina otrzymuje sprzęt od wielu krajów . Więc potem terytorialsi dostają pzegląd umundorowania zachodniego. Mundurów czy hełmów po Rosjanach nie przejmą. Więc tu niestety jest słabo. Kamizelki , dobre hełmy tego wciąż jest za mało. Tu akurat dużo tego Niemcy dostarczaja. Polska też całkiem mocno wspiera. To co też jest na niezłym poziomie to pakiety medyczne. Ukraina ma sporo tego ale znowu misz masz od wielu armii co nie zmienia faktu ,że Rosjanie jak udało im się zdobyć jeńców to przede wszystkim kradli właśnie pakiety medyczne czy jedzenie bo sami dostają takie produkowane w latach 70tych

Niestety nadal sporo Gwardii Narodowej czy OT ma kaski albo czapki zamiast porządnych helmów. Kamizelek to nie ma prawie nikt Choć i tak Ukraina stara sie wysyłać takie oddziały na 3 miesięczne szkolenie do UK, Kanady., Szwecji. To jest ta różnica ,że Ukraina już nie rzuca terytorialsów czy oddziałó paramilitarnych jak Prawy Sektor świeżo po mobilizacji tylko stara się ich szkolić 3 miesiące. I praktycznie nigdzie nie idą oni w szpicy choć np Liman to oni atakowali od południa ale to było wiązanie ogniem bo fizycznie wbrew temu co pisali Rosjanie nie szturmowali miasta. I strat praktycznie nie ponieśli

11 godzin temu, Szabla napisał:

Czym innym mogą być  słowa podane do publicznej wiadomości, czym innym podczas rozmów w "cztery oczy".

A niby się czym różnią? Skoro te same uszy słuchają i wiedża jaka jest opinia NATO, Atomem w nich nie walną ale uderzą konwencjonalnie na tyle mocno ,ze zaboli ale nie na tyle mocno by Rosja była pod ścianą. Oczywiście każdy pretekst jest dobry by wywołać 3 wojnę światową ale Rosja wie ,że walka z NATO zakończy się dramatycznie a w przypadku atomowej zostaną spopieleni. NATO odpowie tak ,ze Rosja straci spory potencjał w rejonie Ukrainy i może przez to całkowicie przegrać a jedna bomba atomowa nie złamie Ukraińców. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już nie pamiętam kto ale ktoś tu się pultał o Białorusinów ,że nie będa się buntować przeciw Łukaszence. No cóż jak na razie to oni oddają swoje uzbrojenie Rosjanom. I sporo T-72 A plus armat pojechały do rosji

Rosjanie mają problemy z artylerią i dla separatystów wyslali armatę D-1 152mm. I niby ok tylko ,że to są armaty z lat 40 tych i 50 tych . A robią to dlatego ,że ta armata korzysta z innych pocisków i się okazało ,że tego jeszcze mają sporo na magazynie w odróznieniu od pocisków do MIST. Pod Światowe i Sieiwierodonieck jest sprowadzana artyleria pamiętająca II wojnę Światowej. NAwet dla rosyjskich blogerów jest to powód do wstydu

Ukraina powoli testuje wytrzymałość rosysjkiego systemu. Wczoraj uderzyli dronem w trafo w Kursku. Straty niewielkie. Dziś skasowali duży skład amunicji w Biełgorodzie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@ely3 orientujesz się może jaka jest sytuacja pod Bahmutem? Ukraińskie źródła mówią mało poza tym że się trzymają i jest bardzo ciężko ale stracili tylko dwie wioski na południowy wschód od miasta. Ruscy po ogłoszeniu wielkiej ofensywy i informacji o wycofywaniu się wojsk UA zamilkli.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Gregorius napisał:

@ely3 orientujesz się może jaka jest sytuacja pod Bahmutem? Ukraińskie źródła mówią mało poza tym że się trzymają i jest bardzo ciężko ale stracili tylko dwie wioski na południowy wschód od miasta. Ruscy po ogłoszeniu wielkiej ofensywy i informacji o wycofywaniu się wojsk UA zamilkli.

 

15 godzin temu, ely3 napisał:

Ogłaszają zdobycie wioske po czym następnego dnia pokazują film z drona który temu zaprzecza. Dziś pokazali film z ataku na Opitne , które podobno zdobyli 2 dni ( to jest na południe od Bahmutu). Wagnerowcy chyba się wpakowali w pułapkę bo zdobyli Iwanahrad tylko ,że pół godziny później Ukraińcy uderzyli z 3 stron . Zmietli wsparcie i wytłukli podobno wszystkich wagnerowców , którzy zostali w wiosce. Ogólnie wagnerowcy i kadyrowcy sa znienawidzeni bo sami są brutalni . Tam się raczej jeńców nie bierze

A ja myślałem ,że ktoś mnie czyta a tu @Gregorius nie zauwązył ,że 15 godzin temu wrzuciłem opis... Smuteczek

A poważnie to Wagnerowcy utknęli w fabryce asfaltu. Od miesiaca nie są w stanie sie tam przebić. Było dużo gadania o walkach ulicznych w mieście ale juz nawet większość prorosyjskich analityków w to nie wierzy. Po tym jak się też sparzyli z Opitne to też są ostrożni. Wagnerowcy pchają co się da ale mają duże straty . Czeczeni też tam walczą ale nie ci od TIK Toki tylko poważne siły . ale pomimo brutalności nie są w stanie przebić się przez 93 Zmechanizowaną. Do tego jeszcze dochodzi totalny marazm w Soledarze. Front od 3 tygodni się nie rusza. Nikt nie ma sił na walki. Jedynie co to wydaje się ,że Ukraina opanowała ruiny Berestowe. Wagnerowcy atakowali jakiś czas intensywnie Spirne ale już sobie odpuścili po tym jak przez 10 dni nie byli w stanie zdobyć jednej przepompowni gazu. Wagnerowcy stracili dwóch najważniejszych dowódców w ciągu 3 tygodni i powoli tracą chęć do walki. Armia rosyjska co do zasady się na nich wypięła bo ci non stop się wywyższają. Rosjanie budują swoje okopy .

Ogólnie Wagnerowcy do spółki z Kadyrowcami mają swoje sukcesy w tym rejonie ale biorąc pod uwagę brak współpracy z armią rosyjską to mają one średni sens

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, ely3 napisał:

A ja myślałem ,że ktoś mnie czyta a tu @Gregorius nie zauwązył ,że 15 godzin temu wrzuciłem opis... Smuteczek

Opis czytałem 😉. Wierzyć ruskim nie wierze ale wysyp różnych informacji..(oczywiście bez żadnych zdjęć-video) w ostatnich 6-7h jest większy niż wcześniej. Dlatego zastanawiałem się czy faktycznie coś większego jest na rzeczy. Tym bardziej że UA od paru dni podkreśla dużo wyraźniej niż wcześniej jak trudna jest sytuacja.

Nie rozumiem polityki informacyjnej wokół Bahmutu z obu stron ostatnio.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogólnie jest to samo. Tzn może jedynie jest więcej kadyrowców niż kiedyś ale mniej wagnerowców. Ogólnie rzucają wszystkie siły ale efekty są średnie choć mogą złamać gdzies Ukraińców tego nie można wykluczyć. Tyle ,że własciwie całość ciężkich walk ogranicza sie do wąskiego pasa o szerokości 5 km na południe od Bahmutu. Wschód czy cały rejon Soledara praktyznie zastygł. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.