Skocz do zawartości

Coronavirus


RonnieArtestics

Rekomendowane odpowiedzi

Albo to - dwutlenek węgla, juz o tym wspomianłem ale sie powtórze:

" Hiperwentylacja to stan, w którym chory nagle zaczyna zbyt szybko i głęboko oddychać. Hiperwentylacja zwykle przybiera formę ataku paniki"

-co robią wtedy ludzie, mówią ze ktoś sie dusi i wyprowadzaja na świeże powietrze czy tam otwieraja okna żeby było więcej tlenu, bo przeciez jak ktoś duzo i głeboko oddycha to znaczy ze mu tlenu brakuje, a tu niespodzinka:

"Hiperwentylacja to określenie zbyt szybkiego oddychania. Oddech staje jest znacznie głębszy i szybszy niż normalnie - chory bierze więcej niż 20 oddechów na minutę i wydycha dużo tlenu. Zwiększona ilość powietrza wnika do pęcherzyków płucnych powodując zmniejszenie ciśnienia parcjalnego dwutlenku węgla we krwi tętniczej i prowadząc do rozwoju zasadowicy (alkalozy) oddechowej."

- czyli takie paniczne oddychanie powoduje nie brak tlenu a brak dwutlenku węgla co uniemożliwia oddychanie

" W konsekwencji dochodzi do niedotlenienia organizmu, co może jeszcze bardziej przyśpieszać oddech, powodując dalszy spadek zawartości tlenku węgla we krwi."

- dusimy sie bo brakuje nam CO2 😕  więc należy to leczyć podajac choremu dwutlenek węgla a nie wiecej powietrza/tlenu, najczesciej daje sie torebkę w która ktoś oddycha i w zwiazku z tym oddycha coraz większą iloscią CO2

" Choremu może pomóc oddychanie przez papierową torbę lub złożone dłonie. Dzięki temu zwiększy się stężenie dwutlenku węgla we wdychanym powietrzu, co nie pozwoli na zbyt szybkie obniżanie się jego stężenia w organizmie oraz nie dopuści do utraty przytomności. "

https://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/uklad-oddechowy/hiperwentylacja-przyczyny-zbyt-szybkiego-glebokiego-oddechu-aa-ebzg-5QH6-LW4i.html

I jestem przekonany ze dziś wiele z terapii jest takim samym błedem jak wyprowadzanie osoby w hiperwentylacji na świeże powietrze - i nie jest to wina lekarzy (niektórzy akurat hiperwentylacje obecnie świetnie ogarniają)  tylko ogólnego poziomu naszej inteligencji jako ludzi.

 

Edytowane przez darkonza
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że tlenku węgla- czadu, to nam raczej nie brakuje.

Ale rozumiem, że chodziło o składnik gazowanej, bo używasz naprzemiennie.  

 

Wszystkie zjawiska na świecie są oparte na stanie wiedzy/nauki, tak więc z medycyną jest podobnie. Żaden obszar nie jest zdefiniowany dożywotnio.

 

Nie wiem ile ważysz, ale zakładając hipotetycznie, że 100 kg, to masa cząstek elementarnych prawdziwych to mniej niż 2 kilo. Reszta masy jest pochodną ładunków kolorowych hadronu (protonu, neutronu)lub raczej oddziaływań między cząstkami subatomowymi prawdziwymi. Na stan dzisiejszej wiedzy nie potrafimy dzielić kwarków i tak zakładamy, chociaż są potwierdzone tezy, że nie są jednolite. Możliwe, że dzieląc w nieskończoność, masa jest samą energią/grzbietem fali elektromagnetycznej.

Próżnia całkowita ma własne ciśnienie. Czym więc jest.

 

Im więcej wiesz, tym bardziej zdajesz sobie sprawę, ile jeszcze nie wiesz. :) I tutaj dochodzimy do wirusa. Gdyby SARS i MERS zostały potraktowane z powagą, dzisiaj zamiast siedzieć na dup.ch, stalibyśmy w kolejce po szczepienie, a nie stoimy.

I powinno zostać postawione pytanie DLACZEGO? I to głośno, bo ktoś tą sprawę eee... spie...ł bardzo mocno.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Mirwir napisał:

(podstawy matematyki czyli ważne do 2021)

napisałem do końca 2020, na jedno wychodzi jak nie znasz konkretnej daty

 

6 godzin temu, Mirwir napisał:

Sprzedano ~30 k masek za 10 zł = 300 000 zł

sprzedano potencjalny złom zamiast go scrapować i ponosić tego koszt

 

6 godzin temu, Mirwir napisał:

Cena takiej maski obecnie to ~450 zł netto

Czyli zamiast 3 mln zł lepiej jest "zarobić" 300 tysięcy i wydać 27 mln.

źródło tej ceny to? a poza tym i tak trzeba było kupić nowe, skoro miały być bez limitu wiekowego to chyba dobrze że nie ładowano się w dodatkowe koszty odnowienia gwarancji na ~rok

i żeby nie było nie pochwalam tego że nie próbuje się ich użyć awaryjnie w obecnej sytuacji, tu można było dużo więcej zrobić... ale w/w działo się kiedy o epidemii nikt nawet nie fantazjował, więc ogólnie to jest typowe dzisiaj pomijanie całokształtu i wyciąganie pojedynczych zdań bez kontekstu byle klikalność była...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, StaryFan napisał:

Myślę, że tlenku węgla- czadu, to nam raczej nie brakuje.

Ale rozumiem, że chodziło o składnik gazowanej, bo używasz naprzemiennie. 

To nie ja, to błąd w linku który cytowałem

 

1 godzinę temu, StaryFan napisał:

Im więcej wiesz, tym bardziej zdajesz sobie sprawę, ile jeszcze nie wiesz.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Paradoks_Moraveca

Nasze rozumowanie to nowosć w ewolucji, odpowiednik pierwszego stworzenia które probowało chodzić, musiało robić to koszmarnie niezdarnie i setki milionów lat ewolucji wytworzyły gepardy. Rozum operujący techniką to coś strasznie niezdarnego bo nie miał czasu na praktycznie zadną ewolucję, za mało czasu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, polskignom napisał:

Nie wiem czy było, ale wrzucam

https://covid19.healthdata.org/poland

Peak przewidywany za 9 dni jeśli chodzi o potrzeby sprzętowe, 24.04 peak zgonów. Ta prognoza wyglada rewelacyjnie, ciekawe czy się sprawdzi...

Nie wiem czy ta prognoza uwzlgednia ze po drodze sa swieta. Mam co do nich zle przeczucia.

Z tymi 10k ofiar w usa w miesiac to mocno jednak nie doszacowalem...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, fluber napisał:

Nie wiem czy ta prognoza uwzlgednia ze po drodze sa swieta. Mam co do nich zle przeczucia.

 

Mam to samo - obawiam się że starsza część społeczeństwa nie popuści żeby przysłowiowy wnusio nie odwiedził babci na Wielkanoc... Inaczej się śmiertelnie obrazi.

Sądzę, że peak zarażeń może być jakiś tydzień po Świętach. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

27 minut temu, fluber napisał:

W belgii jest rzeznia a nie mowi sie tak duzo o tym. Wczoraj ponad 400 zgonow ale oni maja tylko 11 milionow ludzi w kraju

Niedługo jakaś nowa pani Halinka napisze list do redakcji, że ma to szczęście że mieszka w Belgii. Coś ostatnio Boni chyba chwalił Belgów. 

Edytowane przez DeltaCenter
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

An estimated additional 180 - 195 deaths per day occurring at home in New York City due to COVID-19 are not being counted in the official figures. "Early on in this crisis we were able to swab people who died at home, and thus got a coronavirus reading. But those days are long gone. We simply don't have the testing capacity for the large numbers dying at home. Now only those few who had a test confirmation *before* dying are marked as victims of coronavirus on their death certificate. This almost certainly means we are undercounting the total number of victims of this pandemic," said Mark Levine, Chair of New York City Council health committee

 

btw. art z nyt dot. niskiej śmiertelności w Reichu:

https://www.nytimes.com/2020/04/04/world/europe/germany-coronavirus-death-rate.html

Najciekawszy fragment (bo reszta to zlepek informacji pojawiających się już wcześniej):

Cytat

At the end of April, health authorities also plan to roll out a large-scale antibody study, testing random samples of 100,000 people across Germany every week to gauge where immunity is building up.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, polskignom napisał:

 

a no niestety 10k było niedoszacowane. A 3k zrobią któregoś dnia ;). Prywatna służba zdrowia i mclifestyle zbiera żniwo.

Najbardziej niedoszacowany i tak jest iran. Zgony jak od linijki. Od miesiaca sa w peaku;)

@StaryFan @Zdzich @polskignom @lorak

W moim wojewodztwie jest ciekawy przypadek, byc moze orientujecie sie czy jest tak gdzie indziej:

W powiecie klodzkim mieszka okolo 200 tysiecy mieszkancow. Jest w nim zarazonych w tej chwilo 20 osob.

Z tego 17 w jednym miescie. Kudowie-zdroju, ktora ma 10k mieszkancow i... jest jedynym przejsciem granicznym w powiecie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak spojrzysz na mapę z CV, to dominują miasta z lotniskiem. Zobacz zachodnią granicę z przejściami, ale CV nie wyewoluował w Polsce, więc przejścia graniczne to wąskie gardło, walki z patogenem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, StaryFan napisał:

Jak spojrzysz na mapę z CV, to dominują miasta z lotniskiem. Zobacz zachodnią granicę z przejściami, ale CV nie wyewoluował w Polsce, więc przejścia graniczne to wąskie gardło, walki z patogenem.

nie wydaje mi się, żeby fakt położenia przy granicy miał tu tak decydujące znaczenie. No chyba że w Nachodzie też jest jakieś zagłębie

a co do Twojej uwagi nt. lotnisk, to tak się składa że każde większe miasto ma lotnisko, więc gdzie tu niespodzianka?  (choć oczywiście, im większa ilość ludzi podróżujących, tym większa szansa na przeniesienie wirusa)

 

po prostu są takie case'y jak wspomniana Kudowa Zdrój, czy Krotoszyn (30 tys mieszkańców, 90 zakażonych), a z czego to się już wzięło - czy sporo z tych osób było razem na weselu czy stypie zanim zaczal się lockdown,  czy zarazili się raem w miejscu pracy czy coś innego - ciężko stwierdzić, ale jakby zrobić dobry wywiad środowiskowy to pewnie by się doszło do tego. 

Krotoszyn explained:

https://plus.gloswielkopolski.pl/co-czwarty-chory-na-covid19-w-wielkopolsce-jest-z-krotoszyna-krotoszyn-stal-sie-centrum-epidemii-w-regionie/ar/c1-14903731

wydarzenia w  Krotoszynie chyba nie za bardzo wspiera moją teorię że 

nie wydaje mi się, żeby fakt położenia przy granicy miał tu tak decydujące znaczenie

:P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, rw30 napisał:

nie wydaje mi się, żeby fakt położenia przy granicy miał tu tak decydujące znaczenie. No chyba że w Nachodzie też jest jakieś zagłębie

Nie orientuję się, jak to wygląda teraz, ale Nachod na pewno miał kilka przypadków, kiedy jeszcze w całych Czechach było jakieś 100 przypadków:

https://klodzko.naszemiasto.pl/koronawirus-w-poblizu-polskiej-granicy-od-poniedzialku-nie/ar/c1-7597913

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.