Skocz do zawartości

modzi-kryteria


josephnba

Rekomendowane odpowiedzi

1 - (bo nikt jeszcze nie zaproponował) Wilq

2 - dystansu

3 - bany z miejsca za a) fejkospamkonta B) rynsztokowe pojazdy personalne (ty c***u, ty kurwo etc), za irytujące pi****lety (nieprzyjemne, kompletnie od rzeczy, wywołujące niesmak u innych użytkowników) standardowa droga -> ostrzeżenie, ban krótki, ban długi, permaban

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 - (bo nikt jeszcze nie zaproponował) Wilq

Wilq jest już modem, a raczej nie będzie chciał więcej działów.

 

 

1. Julekstep, Kucio, Elwood, Przemek_Orliński

2. Nadzoruje dyskusje, wydziela tematu, banuje spamerów i kasuje reklamy

3. Spamowanie reklam, ogólnie pojęty spam, regualrne i celowe rozwalanie tematów dyskusji

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze primo proponuję na czas głosowania przenieść ten temat do działu NBA, bo raczej nie każdy użytkownik zagląda do piwnicy.

 

1. Roger, kucio, ely3, P_M, Elwood

2. By był gotów stać na straży porządku prawnego, odnowionego, demokratycznego E-NBA, wydzielania tematów kiedy robi się gnój, usuwania zbędnych postów zazwyczaj jednozdaniowców nie wnoszących nic do tematu, spamerzy - reklamodawcy -trolle idą do piachu od razu, dbania o porządek dyskusji (to może być zaraz oburzenie i pytania) ale w duchu ekosystemu tego forum, i na koniec najważniejsze: żeby nowo mianowany pan dzielnicowy nie zamienił się w strażnika ze Stanford.

3. Upomnienie w temacie by nie robić bardachy (publiczne), jeżeli to nie przyniesie skutku wiadomość na PW (już na linii mod - szkodnik) - jeżeli to nie pomaga ban na 3 dni. I oczywiście za chamskie odnoszenie się do innego użytkownika (kurwo, c***u itp, itd) ban z miejsca. Fakekonta nawet nie trzeba pisać...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz niemam dostępu do komputera, jutro z rana będę w podróży, także zrobię odpowiedni temat z przeniesieniem potrzebnych postów za 2 dni do działu NBA. Nie ma co się spieszyć z wyborami. Narazie niech najwięcej osób napisze odpowiedź na 3 pytania i później zobaczymy kto najczęściej się przewija w kandydaturach . Dopiero później zapytam zainteresowanych czy chcą być modami i na końcu głosowanie.

 

Nie sugerujcie się czy ktoś jest modem, czy kiedyś mówił, że nie chce byc itp. Temat ma za zadanie wyłonić i pokazać użytkowników, którzy zdaniem większości nadają się na bycie modem...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na poczatek mam pare pytan odnosnie technicznych mozliwosci moderowania/forum bo glownie od tego zalezy moja opinia jak to powinno dzialac...

 

1) czy mozna calkiem zrezygnowac z kasowania niespamowych postow?

Tzn przykladowo zeby kontrowersyjne posty zostawaly tam gdzie byly napisane, ale zeby kazdy wyraznie widzial iz uzytkownik dostal za niego jakies upomnienie od moda. Moglby sie on jakos roznic wygladem [inny kolor tla?], a w wariancie najbardziej lopatologicznym zeby byl jednozdaniowy dopisek na poczatku wielkimi literami "za ten post uzytkownik X dostal ostrzezenie od moda Y z powodu Z".

 

Wydaje mi sie, ze w tej chwili nagle znikajace posty wywoluja wieksze oburzenie niz tresc tych usuwanych wypowiedzi, a do tego calkiem znika slad co jest karalnym zachowaniem, wiec nie ma zadnych przykladow czego unikac dla pozostalych. Przejrzystosc kto jest karany, za co i przez kogo IMO wprowadzalby wiekszy porzadek na forum i zrozumienie uzytkownikow odnosnie ich wykroczen i pracy modow. A propos...

 

2) czy sa lub czy moga istniec jakies statystyki zwiazane z modami?

Wg mnie nie da sie obiektywnie oceniac pracy modow [rowniez tej pozytywnej!] bez kontekstu danych. Ktory mod najwiecej banuje? Ktory mod najwiecej kasuje postow? Ktory mod wydziela najwiecej watkow? Ktory najczesciej bywa na forum? itp itd. Nie mam pojecia jak nawet sprawdzic odpowiedzi na te pytania, a wydaje mi sie, ze to nie tylko zwiekszyloby docenienie ich pracy, ale rowniez ewentualne odsiewanie tych modow, ktorzy zwyczajnie przestali byc aktywni, a wiec powinni zostac zastapieni swieza krwia.

Ba! Dzieki temu moznaby zobaczyc na czym w ogole w praktyce polega praca moda [ktos wspomnial, ze najlepiej gdy ich wcale nie widac w akcji... takie statsy by pokazywaly, ze nie sa zbedni i warto czasem docenic].

 

3) czy banowane konta musza byc kasowane w calosci? Albo innymi slowy czy jest cos takiego jak blokowanie konta?

Nie bardzo rozumiem dlaczego jest usuwany caly "dorobek" uzytkownika. Jak ktos napisze 1000 normalnych postow, a potem przez tydzien bedzie bluzgal na wszystkich bez powodu to dostanie bana i forum traci tych 1000 normalnych postow? Czy tylko mi sie wydaje to bardzo nieoptymalne?

 

4) czy moze istniec wielostopniowy i wielowarstwowy wplyw modow na szkodliwe posty i uzytkownikow?

Wg mnie bledem jest banowanie niespamowych kont przez jednego moda za skasowane wypowiedzi [zwlaszcza w polaczeniu z efektami 1) gdy nie wiadomo kto i za co to zrobil!] bo z tego za latwo mozna dojsc do negatywnych i czesto niesprawiedliwych wnioskow odnosnie forum. IMO poza w/w przejrzystoscia to powinno byc bardziej stopniowe i wielosobowe. Tzn przykladowo jak kontrowersyjny post oznaczy jeden mod to bylby z tego jeden punkt karny, a jak oznaczy go 3 modow to 3 pkt karne. Iles tam punktow karnych [3?] to ostrzezenie, ze nastepny taki post to blokada konta na jeden dzien [przy 5?], potem nastepne iles tam punktow karnych [w sumie 10?] to ban na kilka dni i automatyczne przypomnienie, ze nastepne punkty karne to juz blokowanie konta na stale. W ten sposob unikaloby sie zbyt czestych tu sytuacji, ze to jakis mod sie na mnie uwzial albo popelnil blad bo zareagowal emocjonalnie.

 

1 - (bo nikt jeszcze nie zaproponował) Wilq

Wilq jest już modem, a raczej nie będzie chciał więcej działów.

Zostalem modem w dziale Roto zeby nie zawracac regularnie gitary matkowi o duperele odnosnie zamykania, wydzielania, podklejania i przesuwania watkow co sie chyba sprawdzilo. Ale nie dzialaloby to rownie dobrze w pozostalych dzialach bo nie jestem w nich aktywny i sledze tylko pojedyncze wybrane watki.

 

P.S. Patrzac po liczbie wpisow w tym watku chyba trzeba poruszyc ten temat w dziale "NBA".

Edytowane przez wiLQ
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja już wielokrotnie wypowiadałem się na temat mojego sposobu moderowania, który jest dość mocno liberalny :)
Staram się głównie wydzielać tematy, dbać o porządek na forum, żęby nie było spamerskich tematów. Jeżeli chodzi o ostrzeżenia to chyba nigdy nie skorzystałem, gdyż raczej sama dorosła brać tu siedzi, a drobne wycieczki ad personam dodają uroku :)

Chętnie nadal będę robił to, co robię jako moderator, gdyż ślęcze tu przez długie godziny, czytając naszych użytkowników.
Jako, że zaglądam też to działu inne stosunkowo często, to mogę też w tym dziale być moderatorem, gdyż na chwilę obecną jestem tylko w dziale NBA.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mam tutaj zbyt długiego stażu, ale swoje zdanie w sprawie modów mogę wyrazić. Sam spędziłem w tej roli wiele lat, na całkiem dużym forum o podobnej specyfice, więc uważam, że wiem jak sprawa wygląda 'od środka'.

Osobiście jestem zwolennikiem dosyć liberalnego podejścia. Na forum przeważają dorośli ludzie, masa osób dobrze się zna, nie potrzeba tutaj przesadnego brania w karby. Ostrzeżenia i bany powinny być ostatecznością, rozumiem konieczność przestrzegania regulaminu i netykiety, ale potrzeba elastyczności bo klasztorny rygor nikomu nie jest potrzebny i nijak ma się do klimatu NBA jako takiego. 

 

Z drugiej strony moderatorzy nie powinni się wahać ani szczególnie tłumaczyć ze swoich decyzji. Jeżeli delikwent w swoim forumowym CV zapisać może jedynie sianie fermentu i plucie jadem to trzeba uderzać szybko, precyzyjnie i konkretnie. Nie mówię o totalnej eksterminacji, ale krótkie bany (do tygodnia czasu) potrafią robić robotę. Z perspektywy lat ostrzeżenia wydają mi się być przeżytkiem, dziś preferowałbym właśnie takie krótkie, ale wymierne kary, zamiast zbierania punktów.

Moderator jak sędzia, lepiej kiedy go nie widać, ale czasem powinien się pokazać (nie tylko kiedy czas sprzątać i/lub karać, czasem powinien pójść przodem i nakreślić granice jeżeli wątek ma potencjał do rozróby) a wtedy musi być pewny i zdecydowany. Nie będę oceniał pracy poszczególnych kolegów bo niektórych w akcji nie zauważam co może oznaczać, że działają bardzo dobrze, ale mogą się też opierdalać jak ja w swoich ostatnich latach.

W sprawie offtopiców również jestem liberalny. Oczywiście fajnie jest kiedy wszystkie wątki mamy uporządkowane (łatwiej potem odnaleźć konkretne wpisy w razie potrzeby), ale dyskusje nie zawsze przebiegają w ten sposób i nie ma sensu przeszkadzać w wymianie zdań pod pretekstem tego, że część wpisów nieco bardziej pasowałaby do innego wątku. Czasem dobrym wyjściem jest wydzielanie i przenoszenie postów do odpowiednich tematów kiedy kurz opadnie, ale po pierwsze to sporo roboty dla modów, a po drugie trzeba się zastanowić czy to nie rozbije wątku. To wszystko robota dla ochotników a okresowe wymiany personelu nie są niczym złym. Wypalenie zawodowe straszna rzecz  :rugby:

 

Dobrze jest też (niestety) kiedy osoby moderatorów odpowiadają userom. Przykładowy Kubbas nie ma obecnie dobrej prasy i siłą rzeczy część osób będzie kwestionować jego decyzje i oceniać inaczej niż w przypadku pozostałych szeryfów. Nie musi to mieć wiele wspólnego z działaniami samego Kubbasa, ale fakt faktem takie rzeczy mają znaczenie, łaska użytkownika na pstrym koniu jeździ a renoma ma znaczenie, jak wszędzie. Umówmy się, że rola moderatora to nie jest żadne prestiżowe ani intratne stanowisko, czasem łatwiej wymienić moderatora niż przepychać się z forumową hołotą  :onthego: Nawet jeżeli rozsądek i logika podpowiadają, że nie powinno się ustępować. Lepiej sobie ułatwiać życie zamiast utrudniać, elo.

Edytowane przez Mentor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przy okazji kto to jest DawPI? 

 

gościa nie znam a jestem tu już długo....

 

 

edit:

koniecznie przenieście ten temat do NBA, ja natrafiłem na niego przypadkiem bo już wszystko ogarnąłem w dziale NBa i zaczałem z nudów czytać Inne i w lapu capu zauwazyłem że ktos wrzucił jakieś wrzuty na modów 

i wtedy dopeiro zaczałem szukać gdzie takie tematy są :tongue:

 

edit2:

no to ja zgłasza Ignazza, gośicu wydaje się bardzo zrównoważone, jest czesto co widać po liczbie postów i jako skarbnik ostatnio mimo dymu z Vanem dobrze się sprawdził

Edytowane przez Dnc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja kompletnie nie chce osob ktore sie tutaj reklamuja jako modzi gdzies indziej, mentor najpierw reklamujesz siebie w dosyc obszernym elaboracie poczym na koniec miedzy wierszami atakujesz kubbasa, potrzebna jest swieza krew bez zadnych starych nalecialosci :)

 

moderator wg. mnie powinien lagodzic dyskusje a nie dolewac oliwy do ognia ,  nie powinien byc agresywny w swoich wypowiedziach i generalnie powinien byc osoba ogolnie lubiana i postronna pozatym powinien trzymac merytoryczny poziom na forum  bo mimo wszystko jest tez przykladem dla innych forumowiczow moja lista:

luki , wilq , bigmanfan , jendras ,    troche mniej merytoryczni ale dobre duchy tego forum : alonzo , ignazz.

ignazz bylby bardzo dobra opcja : ma juz swoje lata i doswiadczenie zyciowe , praca pozwala mu byc na forum 24/7 :)  ,  bezkonfliktowy 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie się wydaje, że moderator powinien być przede wszystkim spokojny (nie działać pod wpływem emocji), "czuć klimat" i samemu nie dawać gorszącego przykładu (co wolno wojewodzie, to nie wolno Tobie...). Nade wszystko kluczowy jest czas i chęci. Jak ktoś wie, że np. nie podoła to niech otwarcie pisze, bo szkoda zachodu.

 

Uważam, że fajnie by było gdyby czas na moderkę znaleźli LeweBiodroSmoko, Kucio, Przemek Orliński, Julekstep, Elwood, Ely3. Pewnie jeszcze parę osób, ale te przyszły mi w tej chwili na myśl :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja kompletnie nie chce osob ktore sie tutaj reklamuja jako modzi gdzies indziej, mentor najpierw reklamujesz siebie w dosyc obszernym elaboracie poczym na koniec miedzy wierszami atakujesz kubbasa, potrzebna jest swieza krew bez zadnych starych nalecialosci  :smile:

 

Nie taki był mój cel, ja już się nigdzie w moderatorkę nie będę bawił bo mi się znudziło dawno temu a i czasu nie mam już tak wiele. Nie reklamowałem siebie a przedstawiałem swoje spostrzeżenia z perspektywy kogoś kto się w to bawił. Może dla kogoś okazały się bardziej pomocne niż dla Ciebie, mam nadzieję.

 

Kubbasa raczej delikatnie broniłem zaznaczając, że może być na cenzurowanym bez względu na to jakie będzie podejmował działania. Może robić wszystko równie dobrze jak inni, ale być pod lupą a jak się ktoś przyczepi to łatwo mieć obiekcje, taka fucha. Moderator ma z górki jeżeli jest powszechnie lubiany czy jakkolwiek to nazwać, to proste.

 

Świeża krew się przydaje bo po jakimś czasie ludzie tracą zapał. Co prawda nie wiem jak jest tutaj, ile jest drobnej roboty, ale świeży szeryf zawsze będzie działał z większym entuzjazmem przez pewien okres czasu. Zmiany w moderacji przynoszą też czasem jakieś mniej lub bardziej drobne zmiany na forum, przewietrzenie dobrze robi i nie jest to w żadnym razie atak na kogokolwiek.

 

Gdybym miał wytypować jedną osobę to dla mnie faworytem byłby Elwood, ale jakby się zastanowić to na pewno znalazłoby się wielu potencjalnych kandydatów. Tyle tylko, że to kwestia chęci i czasu, od tego trzeba zacząć. Poza tym moderka daje więcej ograniczeń niż możliwości, przynajmniej w kwestii własnej osoby. Szary user może czasem dać się ponieść, pozwolić sobie na więcej. Moderatorom każdy patrzy na ręce, wszystko ma być na tip top. 

 

Aczkolwiek tak generalnie 'praca' tutaj nie powinna być trudna, środowisko raczej dorosłe, nie trzeba userów niańczyć. Co innego porządkowanie dyskusji jeżeli komuś zależy na porządku w tematach. Ja od zawsze nienawidziłem przenoszenia postów i wydzielania wątków toteż twardo stałem przy liberalnym stanowisku w tej kwestii  :onthego:

Edytowane przez Mentor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak dla informacji wszystkich, wyłowiłem po IP ścieżkę jednego kolesia... 

 

just like mike -> JessieJames -> LakeShow -> Gerwazy -> ... 

 

RappaR, dzięki za zgłoszenie, badałem to już jakiś czas, ale dopiero niedawno IP z jego kilku kont zaczęły się pokrywać. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.