Skocz do zawartości

NFL


macias

Rekomendowane odpowiedzi

@kucio - szacuneczek, że to wszystko ogarniasz, i fajnie się to czyta, ale do obejrzenia meczu bejsbolowego mnie nie przekonasz ;]

 

Mecz to trwa pewnie ze 3h? I jeszcze jedno niezbyt mądre pytanie - jaki wpływ na mecz mają opady deszczu? Trenerzy stosują wtedy jakieś specjalne zagrywki, zawodnicy mają przygotowane jakieś inne kije, rękawice, łapaczki(?)?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawodnicy obrony drużyny przeciwnej usiłują uniemożliwić zdobywanie jardów drużynie atakującej. W tym celu starają się przewidzieć plany atakujących i wyprzedzać ich posunięcia. Po rozpoczęciu akcji próbują rozszyfrować grę przeciwnika i jak najszybciej złapać zawodnika posiadającego piłkę. Często obronie udaje się cofnąć atak nawet o kilka jardów i może się zdarzyć, że np. w 3 próbie zawodnicy ataku są zmuszeni zdobyć 16 jardów, by nie stracić piłki. Największym sukcesem obrony jest przechwycenie piłki rzuconej górą (interception) bądź, gdy sprawi, że przeciwnik zgubi piłkę (fumble). Zawodnik defensywy, który wyłuska piłkę (fumble recovery), może wtedy, przy wsparciu kolegów z formacji, próbować zdobyć przyłożenie.

 

Tutaj cytat z tego, co wrzucił Kraso z tych zasad i parę niezrozumiałych kwestii.

Co ile jardów się liczy to przesuwanie do przodu bądź do tyłu? Linie są namalowane co 10 jardów i czy to oznacza, że w tych 4 próbach musisz dociągnąć do tej kolejnej 10-jardowej linii, czy może się np. poprzesuwać 3x po 3 jardy i potem jeszcze jard? 

Czy interception jest równoznaczne z tym, że atak przejmuje drużyna, która przejęła piłkę, jeżeli to był pierwsza, druga lub trzecia próba na jakiejś wysokości boiska? Czy jeżeli nie uda się jej wykonać touchdownu ( drużynie broniącej ), to drużyna atakująca wykonuje kolejną swoją próbę?

 

Zupełnie tez nie rozumiem, na czym polegają faule w tej grze. O co chodzi z niedozwoloną formacją ofensywną i z przytrzymywaniem zawodników obrony? Mam wrażenie, że to drugie występuje cały czas w tej grze:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chcę zepsuć przyjemności Kuciowi tłumaczenia zasad, toku meczu, formacji, przewinień itd. ale istnieje bardzo ciekawa strona o NFL

 

nflblog.pl

 

Przez cały sezon świeża dawka z tego co się dzieje podczas każdego weekendu plus wszystko co obok. Ma też parę wpisów dla "młodych":

http://nflblog.pl/slowniczek/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz 4 próby do przejścia 10 yardów. Jeśli przekroczysz 10 yardów zaczynasz od nowa swoje próby, aż do zdobycia punktów.

 

Tutaj jednak jest haczyk. Bezpiecznym i standardowym rozwiązaniem jest granie 3 prób. Jeśli zagrasz 3 próby po 3 yardy i wyjdziesz grać 4, to jeśli nie zdobędziesz brakującego yardu to piłka z automatu trafia w ręce przeciwnika z miejsca w którym ty zaczynałeś 4 próbę.

 

Czyli ta droga do przodu jest liczona co jeden yard?

 

 

 

Jeśli chodzi o Interception to zasada prosta. Jak obrona złapie piłkę wyrzuconą przez rozgrywającego to on może biec prosto do end zone przeciwnika i zdobywa 6pkt tak jakby był to TD. Jeśli jednak po przechwycie obrońcę z piłką powali ktoś z formacji ataku to akcja się kończy i atak (tej drużyny, która zrobiła int) wychodzi i gra z tego miejsca, gdzie została zatrzymana akcja.

 

Czyli interception oznacza, że drużyna atakująca traci piłkę

 

 

Tak samo jest przy fumble. Jak atak straci piłkę i obrona ją podniesie to może z nią zdobyć przyłożenie, a jeśli powalą obrońcę z piłką wcześniej to atak (drużyny, która zebrała fumble) rozpoczyna  mijesca, gdzie akcja zostałą zatrzymana.

 

No to rozumiem teraz, czemu qb jest najważniejszy w drużynie, stracić piłkę wcale nie jest trudno.

 

 

No mniej więcej tak wychodzi. Mecz Eagles @ Patriots to pierwszy mecz od 3 lat i 14 od 73 roku. Co ciekawe 2 SB grają ze sobą.

 

Grają tydzień po tygodniu ze względu na zachowanie flow rozgrywek. Nikomu by się nie chciało czekac 2tyg na kolejne spotkanie.

 

No i dzięki temu 8 miesięcy to full recovery nawet przy zerwanych ACL dla tych zawodników. Chociaż są i tacy co 2 lata wracają jak np. Teddy Bridgewater, któremu na treningu rozleciała się rzepka.

 

 

Jakby grali co 2 tygodnie to wychodziłoby mniej więcej jedno spotkanie na dzień, to chyba z punktu widzenia transmisji powinno być całkiem spoko.

 

Ja jeszcze mam takie pytanie odnośnie liczby akcji na mecz. Jak to mniej więcej wygląda? Wydaje mi się, że w ciągu jednej kwarty jedna drużyna nie ma zbyt dużo posiadań w ataku, bo skoro jest 40 sekund na akcję, po 3 próby na przejście 10 jardów, a tych dziesiątek jest trochę do zrobienia plus jeszcze czas akcji, no to wydaje się, że można całą kwartę atakować i raczej powinno być trudno o jakieś wielkie powroty, jak, z tego co pamiętam, w ostatnim Super Bowl? Czy to nie zabija trochę emocji?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chcę zepsuć przyjemności Kuciowi tłumaczenia zasad, toku meczu, formacji, przewinień itd. ale istnieje bardzo ciekawa strona o NFL

 

nflblog.pl

 

Przez cały sezon świeża dawka z tego co się dzieje podczas każdego weekendu plus wszystko co obok. Ma też parę wpisów dla "młodych":

http://nflblog.pl/slowniczek/

Widzę, że są fajnie wyjaśnione pozycje na boisku, aczkolwiek muszę przyznać, że zasady tego sportu wcale nie są proste, jak kucio pisał wcześniej. Im dłużej to czytam, tym trudniejsze mi się to wydaje:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja jeszcze mam takie pytanie odnośnie liczby akcji na mecz. Jak to mniej więcej wygląda? Wydaje mi się, że w ciągu jednej kwarty jedna drużyna nie ma zbyt dużo posiadań w ataku, bo skoro jest 40 sekund na akcję, po 3 próby na przejście 10 jardów, a tych dziesiątek jest trochę do zrobienia plus jeszcze czas akcji, no to wydaje się, że można całą kwartę atakować i raczej powinno być trudno o jakieś wielkie powroty, jak, z tego co pamiętam, w ostatnim Super Bowl? Czy to nie zabija trochę emocji?

 

Football to sport stworzony do emocji przez swoje zasady. Czas jest zatrzymywany w określonych sytuacjach np. niecelne podanie, wyjście z piłką poza boisko. Faktycznie tempo gry jest zależne od fazy. Na początku meczu drużyny wykorzystują pełny czas na wznowienie akcji, powoli się przemieszczają, nikt z WR raczej nie dba aby wychodzić poza pole aby zatrzymać zegar.

 

Diametralnie się to zmienia kiedy trzeba gonić wynik :-) dupa się pali i drużyny grają no huddle, QB rzucają po rogach aby WR złapał piłkę i wyszedł poza pole gry i zatrzymał zegar, szybko wznawiają akcje a nie czekają 40 sekund, są time outy, 2-minute warning. Sędziowie też zatrzymują czas "dla siebie" aby sprawdzić decyzję na boisku itd. Są przecież fumble, interceptions... Dużo się dziać może. Często jest 3 minuty do końca meczu a jeszcze zmieni się prowadzenie 3 razy bo drużyny w minutę zrobią drive'y (posiadania).

Wzorowo to co napisałem obrazuje ostatnie 6 minut meczu w Divisional Round Minnesota vs New Orleans. 

 

Dziesiątek nie zawsze jest dużo, bo podasz na 50 yardów albo przebiegniesz 35, 2-3 akcje i jest touchdown (np. pierwsza seria punktowa Patriots w Superbowl [edit: w 3 kwarcie]).

 

http://nflblog.pl/2014/04/zarzadzanie-zegarem/

Edytowane przez Stratosfear
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No nie bardzo rozumiem o co pytasz. QB może podać nawet na 99 yardów i zdobyć TD w jednym podaniu. Tak jak Brady z Wesem Walkerem.

 

 

O to skąd startuje atak. Załóżmy, że jest pierwsza próba i startuje z linii 30 jardów i atakująca drużyna zdobędzie 3 jardy, czy to oznacza, że druga próba jest już rozpoczynana 3 jardy dalej, a do zdobycia w pozostałych próbach zostaje tylko 7 jardów oraz jeżeli tak, to czy te przesunięcia ataku liczy się w pełnych jardach, połówkach jardów, czy atak startuje z wysokości dokładnie tego punktu, w którym zatrzymano atak?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, druga próba zaczyna się 3 yardy dalej niż pierwsza próba i jest wtedy 2nd and 7. Piłka wyznacza line of scrimige (linia wznowienia). Tam gdzie upadnie tam jest akcja. Liczy się pełne yardy, chyba, że piłka wyląduje mniej niż yard przed linią 10 yardów. Wówczas jest inches. Czyli mniej niż jard. No, ale to tylko w tym przypadku. Pojedyńcze jardy wyznaczają te króciutkie linie.

 

Super, dzięki za wyjaśnienie wszystkich nurtujących mnie kwestii. Poczytałem trochę o pozycjach w tym blogu i interesuje mnie jedna rzecz. Z tego, co jest tam napisane, zarówno w ataku, jak i w obronie podział na pozycje jest nieregularny tzn. można wystawić w ograniczonym zakresie np. z jednym RB, z dwoma TE, z jednym TE i podobnie w obronie. Chciałem zapytać, jak to wygląda w przepisach, jeśli chodzi o możliwość reagowania zmianami? Tzn. na każdą zmianę ustawienia w ataku może być zmiana w ustawienia w obronie i odwrotnie. Czy można to zmieniać, co każdą akcję? Czy można się bawić w takie podmienianie zawodników nawet w jednej akcji? Bo taka zabawa zaczyna wtedy wyglądać, jak szachy. Strasznie to skomplikowane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co nie zmienia faktu, że to nie jest zbyt atletyczna sylwetka i takich typów, którzy wyglądają na stałych bywalców mcdonalda w każdej drużynie jest sporo :smile:

 

Tony please:)

 

https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_National_Football_League_Olympians

 

Czesto waga podczas kariery to wymogi pozycji tu fajny przyklad jak chlop zrzucil wage po zakonczeniu gry (byl Centrem)

 

http://www.latimes.com/health/la-he-nick-hardwick-qa-20170506-htmlstory.html

 

Co do meczu

 

Eagles win (moja druga druzyna) :)

 

Patriots lose :)

 

Podanie do QB na TD, kopia akcji ktora nie wyszla NE :)

 

Mecz byl dobry i w sumie otwarty do konca, Bapti tu byla hail mary :)

 

Eagles wroca mocniejsi przypominam ze grali bez miedzy innymi Kelce i Wentza - poziom pro bowl.

 

Za Folesa moga wyciagnac naprawde fajne picki - future is bright.

 

ahh nastepny final Chargers - Eagles to chyba bym pojechal na grila do Atlanty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Super, dzięki za wyjaśnienie wszystkich nurtujących mnie kwestii. Poczytałem trochę o pozycjach w tym blogu i interesuje mnie jedna rzecz. Z tego, co jest tam napisane, zarówno w ataku, jak i w obronie podział na pozycje jest nieregularny tzn. można wystawić w ograniczonym zakresie np. z jednym RB, z dwoma TE, z jednym TE i podobnie w obronie. Chciałem zapytać, jak to wygląda w przepisach, jeśli chodzi o możliwość reagowania zmianami? Tzn. na każdą zmianę ustawienia w ataku może być zmiana w ustawienia w obronie i odwrotnie. Czy można to zmieniać, co każdą akcję? Czy można się bawić w takie podmienianie zawodników nawet w jednej akcji? Bo taka zabawa zaczyna wtedy wyglądać, jak szachy. Strasznie to skomplikowane.

 

tak mozna, jednak trzeba to robic szybko, czesto zdarza sie ze jest na boisku zbyt duzo zawodnikow sa tez kary za tzw "illegal formation"

 

zapoznaj sie z pojeciem "no huddle offence" - w skrocie szybka gra w ataku ktora ma zdezorientowac obrone.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jest to skomplikowane.

 

Na boisku może przebywać maksymalnie 5 reciverów i nie ważne, czy to jest 5 WR, czy TE, albo RB, a nawet FB. Max to 5 w dowolnej konfiguracji. Może być ich mniej oczywiście. Zasada dla maxa jest taka QB + 5 nie łapiących + 5 reciverów. Zawsze na boisku za to musi być 5 osób, które łapać nie mogą.

 

Ogólnie zasada panuje taka, że to atak dyktuje obronę. Przed snapem (wzowienie akcji spod dupy) ustawiana jest zagrywka. QB dostaje informacje przez radio co grają i wbiega tam np. QB OL i 5 WR.

 

Wówczas kapitan obrony dostaje przez radio informacje jaka formacja wyjdzie na to ustawienie w ataku i wówczas na boisko wbiega formacja, która ma to wybronić. No i tutaj mogą wyjść jak chcą, bo nie ma ograniczeń. Mogą wyjść 11 cornerbackami nawet :grin:

 

Zmian jest nieograniczona ilość. Eagles np. przed każdym snapem rotowali linią defensywną.

 

Wyjątkiem jest no huddle - to co napisał Chomik. To jest trochę tak, że jak gonisz atak to zamiast czasu na ustawiania i zmienianie formacji, grasz tym co masz i szybko wznawiasz akcje, aby obrona nie miała czasu na reakcję.

 

@Chomik

 

Wracasz do fantasy?

 

jak mnie Killi zaprosi :) nie pytajcie sie tylko slijcie zaproszenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla wszystkich zainteresowanych poznaniem i zrozumieniem zasad NFL mam po znajomosci dobra rade... zamiast sie wczytywac w slowniki pelne niezrozumialych pojec czy dlugie szczegolowe opisy brzmiace jak po chinsku najszybciej mozna to przyswoic zwyczajnie ogladajac jeden caly mecz z trzema warunkami:

1) NIE na zywo tylko z odtworzenia [najlepiej z pliku, a nie streamingu] bo musi byc mozliwosc wielokrotnego zatrzymywania i cofania video o np 30 sekund by sie spokojnie przyjrzec na wszystkie skladowe tego co sie wlasnie wydarzylo [akcja do ogarniecia przytlacza kazdego poczatkujacego! Rozlozone na czesci pierwsze to jest duzo bardziej strawne],

2) koniecznie z komentarzem, w ktorym sie rozumie wszystko poza okresleniami typowo footballowymi [innymi slowy albo znajomosc angielskiego albo trzeba szukac czegos w innym jezyku]. Transmisje sa z reguly prezentowane dla casualow, wiec sporo mozna podchwycic podstawowych koncepcji/hasel/slowek z tego latwego zrodla i dla ulatwienia sa one przedstawione na konkretnym dla danego meczu przykladzie/kontekscie.

3) uzywac wyjasnien z google do danego niezrozumialego okreslenia tylko wtedy gdy nie podchwycisz jego znaczenia po wielu razach uslyszenia, a najlepiej dopiero sie za to zabrac po obejrzeniu calego meczu [bo duuuuuuuzo rzeczy sie przyswoi w trakcie oszczedzajac kupe czasu gdyby googlowac za kazdym razem].

 

 

A dolaczajac do kacika pytan to mam historyczne, jak zmienialy sie zasady co kwalifikuje sie jako "catch"?

Bo jak na moje oko to sie robi coraz mniej intuicyjne, a coraz bardziej wymagajace kamer slow-mo high-def.

Jak cos trzeba ogladac fifnascie razy by podjac decyzje 50/50 to moze zapedzili sie za daleko? ;-)

Edytowane przez wiLQ
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co nie zmienia faktu, że to nie jest zbyt atletyczna sylwetka i takich typów, którzy wyglądają na stałych bywalców mcdonalda w każdej drużynie jest sporo :smile:

To nie są konkursy Mister America tylko futbol.Na wielu pozycjach większa masa ciała może być atutem,j.Na przykład nasz jedynak w NFL Sebastian Janikowski (K) kiedy w 2016 zrzucił 15 funtów narzekał ,że stracił na sile wykopu., 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

A dolaczajac do kacika pytan to mam historyczne, jak zmienialy sie zasady co kwalifikuje sie jako "catch"?

Bo jak na moje oko to sie robi coraz mniej intyicyjne, a coraz bardziej wymagajace kamer slow-mo high-def.

Jak cos trzeba ogladac fifnascie razy by podjac decyzje 50/50 to moze zapedzili sie za daleko? ;-)

 

Bardzo dobre pytanie sam jestem ciekawy :)

 

Zgadzam sie z Twoim zdaniem Panie kolego, aczkolwiek w niedziele az tak strasznie review mi nie przeszkadzaja - staram sie miec odpalony mecz (przewaznie Chargers) plus jakis drugi lub Red zone.

 

Aha dla poczatkujacych / potencjalnych fanow  tak NFL to tylko 16 meczy w sezonie per team plus PO, jednak chcialbym zwrocic wasza uwage na to ze offsezon w NFL to zupelnie inna bajka niz w NBA, potrafi byc naprawde emocjonujacy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do pierwszego to polecam konsolowcom kupić Maddena i po prostu pograć. PCtowcom pobrać Maddena 08 i też pograć. Ja się tak uczyłem.

Straciles 99% chetnych po hasle "kupic" ;-)

Wg mnie gra to super metoda na przejscie z casuala na wyzszy poziom [zwlaszcza odnosnie sensu/dzialania zagrywek!], ale duzo gorsza dla swiezakow, ktorzy chca tylko zrozumiec zasady bo to wymaga wiecej czasu i moze glowa eksplodowac od samych opcji do wyboru.

 

Co do catchu WilQ to daj Pan spokój. To wymaga poprawki [...]

Na jaka? Czy mi sie tylko wydaje czy kiedys to bylo jasniejsze/prezycyjniejsze?

 

Zgadzam sie z Twoim zdaniem Panie kolego, aczkolwiek w niedziele az tak strasznie review mi nie przeszkadzaja - staram sie miec odpalony mecz (przewaznie Chargers) plus jakis drugi lub Red zone.

Nie pisalem tego z punktu widzenia czasu tylko precyzji definicji. Serio mi sie wydaje, ze jakis uparty prawnik by mogl podwazyc wyniki tych meczow na podstawie tego co zostalo uznane za "catch", a co nie. Edytowane przez wiLQ
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Straciles 99% chetnych po hasle "kupic" ;-)

Wg mnie gra to super metoda na przejscie z casuala na wyzszy poziom [zwlaszcza odnosnie sensu/dzialania zagrywek!], ale duzo gorsza dla swiezakow, ktorzy chca tylko zrozumiec zasady bo to wymaga wiecej czasu i moze glowa eksplodowac od samych opcji do wyboru.

 .

 

Madden jest na Androidzie / IOs za darmo tzn nie trzeba kupowac kart.

 

P.s. tylko ostroznie ze 2 lata temu wydalem z 5k na karty, zona do dzis nie wie ale co sie nauczylem.... LOL

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.