Skocz do zawartości

Sondaż polityczny


RappaR

Jaką opcję polityczną popierasz w nadchodzących wyborach?  

56 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Jaką opcję polityczną popierasz w nadchodzących wyborach?

    • Prawo i Sprawiedliwość
      10
    • Koalicja Obywatelska
      10
    • Konfederacja
      20
    • Trzecia droga
      10
    • Lewica
      6

Ankieta została zamknięta

  • Aby zagłosować w tej ankiecie, prosimy się zalogować lub zarejestrować.
  • Ankieta została zamknięta 13.10.2023 o 05:59

Rekomendowane odpowiedzi

5 minut temu, P_M napisał(a):

Ale to Ty rzuciles błędna tezą odnośnie US i bogactwa 25-30 latków, a nie ja jakąkolwiek tezę odnośnie EU czy Polski, po prostu walnąłeś babolca, przyznaj i po sprawie. Wrzucilem Ci przykład OFE i ZUSu tylko dodatkowo, żeby pokazać jaka jest metodologia liczenia majątku z linka, który wrzuciłeś. To, co teraz robisz to rozmywanie tematu i nie mam zamiaru dać się w to wciągnąć. I nie jesteś off 50-70k tylko dla mediany przy Under 35 jesteś 6-8krotnie off... 

jesli zinterpretowales ze $300k-400k to bylo dla pojedynczej osoby ponizej 30lat to ok, trzeba zaczac pisac jasniej (taki urok pisania na odpierdol na publicznym forum).

clue bylo takie, ze osoba ktora zarabia przecietnie (okolo mediNy) przez pierwsze 8-10lat pracy odlozy na wlasny wklad (300-400k) i zaklada rodzine jak przecietny Joe. Ty chcesz wrzucic bezrobotnych 18-23latkow i mi pojechac ze jest 6-8x off, a ja ci tlumacze ze ludzie z mojego przykladu maja blizej do grupy 35latkow i sa troche powyzej mediany.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, memento1984 napisał(a):

jesli zinterpretowales ze $300k-400k to bylo dla pojedynczej osoby ponizej 30lat to ok, trzeba zaczac pisac jasniej (taki urok pisania na odpierdol na publicznym forum).

clue bylo takie, ze osoba ktora zarabia przecietnie (okolo mediNy) przez pierwsze 8-10lat pracy odlozy na wlasny wklad (300-400k) i zaklada rodzine jak przecietny Joe. Ty chcesz wrzucic bezrobotnych 18-23latkow i mi pojechac ze jest 6-8x off, a ja ci tlumacze ze ludzie z mojego przykladu maja blizej do grupy 35latkow i sa troche powyzej mediany.

 

Ale to są jakieś kolejne piramidalne bzdury jakie piszesz. Mamy dane household income w Stanach czyli wszystkich członków rodziny. 

https://dqydj.com/household-income-percentile-calculator/ biorąc medianę lub trochę powyżej masz c.a 600-800k USD dla całego domostwa, które są raczej zawyżone,bo biorą osoby z pełnego spektrum wieku. Do tego dodaj do spłaty kredyty konsumenckie, kredyty studenckie) i zwykłe wydatki na życie, jedzenie, ciuchy, dach nad głową

już nie wspomnę o tym, że się wykręcasz i zmieniasz kompletnie warunki swojej tezy. 

I to nie ja chcę wrzucić 18-23 latków. To Ty dałeś tezę 20-30 i taki link wrzuciłeś z Under 35, a teraz zmieniasz na 32 + jeszcze dodajesz jakieś absurdalne założenie, że to wyjątkowi 32,ktorym bliżej do 35+ gdzie twoją oryginalną tezą była większość młodych Amerykanów z przedziału 20-30 ma 300-400k zaoszczedzone (tutaj też ułatwienie z mojej strony, bo Ty wspomniales o czystej zaoszczędzone gotówce, ja im daje wszelkie możliwe assety, bo liczę net worth), więc nawet moje założenia z marnej mediany dla Under 35 dają Ci ogromnego boosta, a i tak przeokrutnie się pomyliłeś. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

46 minut temu, P_M napisał(a):

Ale to są jakieś kolejne piramidalne bzdury jakie piszesz. Mamy dane household income w Stanach czyli wszystkich członków rodziny. 

https://dqydj.com/household-income-percentile-calculator/ biorąc medianę lub trochę powyżej masz c.a 600-800k USD dla całego domostwa, które są raczej zawyżone,bo biorą osoby z pełnego spektrum wieku. Do tego dodaj do spłaty kredyty konsumenckie, kredyty studenckie) i zwykłe wydatki na życie, jedzenie, ciuchy, dach nad głową

już nie wspomnę o tym, że się wykręcasz i zmieniasz kompletnie warunki swojej tezy. 

I to nie ja chcę wrzucić 18-23 latków. To Ty dałeś tezę 20-30 i taki link wrzuciłeś z Under 35, a teraz zmieniasz na 32 + jeszcze dodajesz jakieś absurdalne założenie, że to wyjątkowi 32,ktorym bliżej do 35+ gdzie twoją oryginalną tezą była większość młodych Amerykanów z przedziału 20-30 ma 300-400k zaoszczedzone (tutaj też ułatwienie z mojej strony, bo Ty wspomniales o czystej zaoszczędzone gotówce, ja im daje wszelkie możliwe assety, bo liczę net worth), więc nawet moje założenia z marnej mediany dla Under 35 dają Ci ogromnego boosta, a i tak przeokrutnie się pomyliłeś. 

32 lata wynika ze robisz baczelora w wieku 23 i pracujesz blisko 8-10lat. A ty mi heheazkujesz ze nie ma bata bo golasy i cyk 20-30. Jesli twoim zdaniem moja teza to byl ktos zaraz po studiach lib 2-3lata po z 300-400k to sie nie zrozumielismy.

W dniu 10.10.2023 o 18:55, memento1984 napisał(a):

Wiekszosc mlodych mysli ze bylejaka praca ma byc gwarantem posiadania domu/mieszkania na kredycie. Politycy po kazdej stronie oceanu to pieknie wykorzystuja. Ja zatrudniam takich wlasnie 20-30letnich i oni skrupulatnie oszczedzaja i przez 8 lat na luzaku wkraczajac w wiek 30lat maja teraz po $300k-400k odlozone co im spokojnie starcza na cokolwiek tam potrzebuja zeby zalozyc rodzine

@P_M wiekszosc takich ludzi powyzej (30paro latkow oszczedzajacych przez ~8lat) bedzie miala wlasnie 300-400k - powinienem dodac ze chodzi mi o pare ludzi ktorzy zakladaja rodzine a nie kazdy z osobna, ale myslalem ze taki orzel jak ty to odczyta z ostatniego zdania.

amerykanskie 401K i IRA to jest roPorzadzalny majatek w przeciwienstwie do polskich OFE. Zus nigdzie tam nie jest liczony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, memento1984 napisał(a):

jesli zinterpretowales ze $300k-400k to bylo dla pojedynczej osoby ponizej 30lat to ok, trzeba zaczac pisac jasniej (taki urok pisania na odpierdol na publicznym forum).

To trzeba było mówić, że masz na myśli dwójke 40 latków 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, memento1984 napisał(a):

Jesli twoim zdaniem moja teza to byl ktos zaraz po studiach lib 2-3lata po z 300-400k to sie nie zrozumielismy.

NIe to nie byla twoja teza. Przejechałem się po twojej oryginalnej tezie i nawet dałem kilka punktów ułatwiających twoje oryginalne założenia, a i tak nic to nie dało. Ty podałeś swój dowód anegdotyczny na bazie osób, które zatrudniasz czyli na bardzo niewielkim polu danych ekstrapolując to, że większość młodych jest w stanie uzbierać po 8 latach pracy 300-400k, zeby móć założyć rodzinę i tu twój cytat ponownie:

W dniu 11.10.2023 o 00:55, memento1984 napisał(a):

Wiekszosc mlodych mysli ze bylejaka praca ma byc gwarantem posiadania domu/mieszkania na kredycie. Politycy po kazdej stronie oceanu to pieknie wykorzystuja. Ja zatrudniam takich wlasnie 20-30letnich i oni skrupulatnie oszczedzaja i przez 8 lat na luzaku wkraczajac w wiek 30lat maja teraz po $300k-400k odlozone co im spokojnie starcza na cokolwiek tam potrzebuja zeby zalozyc rodzine.

Biorąc mediane household income robię Ci kilkukrotne ułatwienie:
po pierwsze: przez 8 lat masz 600-800k gdybyś żył za 0,00 USD. Dla Mediany, Ty podałeś większość, więc musiałbym tak naprawdę brać także przedział 30-50%
po drugie: Jest to income bez ograniczen wiekowych, co jak widać po wielu danych w Stanach +35 zarabiają zdecydowanie więcej.
Po trzecie: powiedziałeś, żeby założyć rodzinę, czyli wychodzi że mówisz o pojedynczej osobie, tutaj ponownie masz dane household income, więc ułatwienie.
Po czwarte: Twój własny link podaje median wealth dla 35-44 na poziomie 126k i 186k dla przedzialu 45-54.
Ilość ułatwień względem oryginalnej tezy:
1. Household - czyli domostwo duża szansa, że mówimy o więcej niż jednej osobie
2. Metodologia liczenia majątku, gdzie wliczane są konta emerytalne.
3. Annual Household Income dla trzeciego kwintyla (60%) to 145k usd, czyli mniejszość, a nie wiekszosc jak w twojej oryginalnej tezie, miałoby problem przy normalnych kosztach życia w Stanach odłożyć 300-400k USD i ponownie mówimy tu o Household, a nie pojedynczej osobie, gdzie to zadanie jest ułatwione.

Nie jestem autorem strony demagog, żeby to dokłądniej rozbijać, ale to straszny babol był i tyle...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, RappaR napisał(a):

Czyli w Twoim przykładzie zatrudniasz obie osoby z pary?

 

nie, ale wiem gdzie i na jakiej pozycji pracuje ich "significant other" - rozrzut zarobkow PMow (do mojego "oszacowania") nie jest jakis kolosalny, jak spogladam w glassdoor.

19 minut temu, P_M napisał(a):


1. Household - czyli domostwo duża szansa, że mówimy o więcej niż jednej osobie
2. Metodologia liczenia majątku, gdzie wliczane są konta emerytalne.
3. Annual Household Income dla trzeciego kwintyla (60%) to 145k usd, czyli mniejszość, a nie wiekszosc jak w twojej oryginalnej tezie, miałoby problem przy normalnych kosztach życia w Stanach odłożyć 300-400k USD i ponownie mówimy tu o Household, a nie pojedynczej osobie, gdzie to zadanie jest ułatwione.

Nie jestem autorem strony demagog, żeby to dokłądniej rozbijać, ale to straszny babol był i tyle...

dobra zeby bylo jasno - start po studiach (0 experience, pierwsza praca -> think PM) $70k/osoba, 5-15% bonus + 5k w akcjach - po 6-10 latach expa okolice 120k/osoba, 5-15% bonus, plus 5k w akcjach. Significant other bardziej start 60k teraz 90k. (dlatego moja uwaga nt bardziej 50-70 percentyl, nie spojrzalem w dane).

policz sobie jakas srednia wazona start kariery <-> 8lat expa.

oszczedzaja $2500 miesiac (dla prostoty, $1250 na osobe) przez ostatnie 8lat i wrzucaja w jakis boggle head koszyk inwestycyjny SP500. nie licze im 12% kontrybucji 401k (6% own i 6% match by employer).

nie bylo latwiejszego okresu niz ostatnia dekada zeby dokladnie takie pieniadze odlozyc w ~8lat majac przecietna, prosta robote po prawie jakichkolwiek studiach.

czy $2500/miesiac to gigantyczna kwota dla kogos kto na poczatku kariery mial ~130k/rok? ale mozna wziac nowy samochod w leasingu 700-900$/miesiac, dwa telefony po $150/line, subskrypcje to jakis serwisow ($100/miesiac), dodatkowe ciuchy $300/miesiac, restauracja co drugi dzien, starbucks i $2500 nie ma. takich tez znam.

50 minut temu, RappaR napisał(a):

To trzeba było mówić, że masz na myśli dwójke 40 latków 

mialem na mysli ludzi ktorzy po skonczeniu jakichkolwiek studiow (23-24lata?) i przepracowaniu okolo 8lat maja okolo trzydziesci pare lat i chca zalozyc rodzine majac budzet $300k-$400k. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, memento1984 napisał(a):

nie, ale wiem gdzie i na jakiej pozycji pracuje ich "significant other" - rozrzut zarobkow PMow (do mojego "oszacowania") nie jest jakis kolosalny, jak spogladam w glassdoor.

dobra zeby bylo jasno - start po studiach (0 experience, pierwsza praca -> think PM) $70k/osoba, 5-15% bonus + 5k w akcjach - po 6-10 latach expa okolice 120k/osoba, 5-15% bonus, plus 5k w akcjach. Significant other bardziej start 60k teraz 90k. (dlatego moja uwaga nt bardziej 50-70 percentyl, nie spojrzalem w dane).

policz sobie jakas srednia wazona start kariery <-> 8lat expa.

oszczedzaja $2500 miesiac (dla prostoty, $1250 na osobe) przez ostatnie 8lat i wrzucaja w jakis boggle head koszyk inwestycyjny SP500. nie licze im 12% kontrybucji 401k (6% own i 6% match by employer).

nie bylo latwiejszego okresu niz ostatnia dekada zeby dokladnie takie pieniadze odlozyc w ~8lat majac przecietna, prosta robote po prawie jakichkolwiek studiach.

czy $2500/miesiac to gigantyczna kwota dla kogos kto na poczatku kariery mial ~130k/rok? ale mozna wziac nowy samochod w leasingu 700-900$/miesiac, dwa telefony po $150/line, subskrypcje to jakis serwisow ($100/miesiac), dodatkowe ciuchy $300/miesiac, restauracja co drugi dzien, starbucks i $2500 nie ma. takich tez znam.

mialem na mysli ludzi ktorzy po skonczeniu jakichkolwiek studiow (23-24lata?) i przepracowaniu okolo 8lat maja okolo trzydziesci pare lat i chca zalozyc rodzine majac budzet $300k-$400k. 

Nie chce mi się sprawdzać tego co piszesz ale obserwuję teraz rynek łodzi i historie osób które kupują (pełno tego jest na YT) to realnie jest tak, że w Europie większość kupujących to 40+ a w USA kupują "dzieciaki" parę lat po studiach albo 2-3 lata po podjęciu pracy. Mówimy o łódkach za 200-300 tys dolarów. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Sebastian napisał(a):

Nie chce mi się sprawdzać tego co piszesz ale obserwuję teraz rynek łodzi i historie osób które kupują (pełno tego jest na YT) to realnie jest tak, że w Europie większość kupujących to 40+ a w USA kupują "dzieciaki" parę lat po studiach albo 2-3 lata po podjęciu pracy. Mówimy o łódkach za 200-300 tys dolarów. 

obracajac sie w grupie ludzi gdzie placimy $55k/rok za szkole K-12 nie slyszalem zeby dzieciaki (<30lat) kupowaly lodzie za $200k. middle-class mloda osoba (<30lat) przy ~$100k/rok jest teoretycznie stac na kredyt na lodz za $200k, kredyt 10lat (7%) i $2,300/miesiac, ale to jest piramidalnie glupie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

51 minut temu, memento1984 napisał(a):

obracajac sie w grupie ludzi gdzie placimy $55k/rok za szkole K-12 nie slyszalem zeby dzieciaki (<30lat) kupowaly lodzie za $200k. middle-class mloda osoba (<30lat) przy ~$100k/rok jest teoretycznie stac na kredyt na lodz za $200k, kredyt 10lat (7%) i $2,300/miesiac, ale to jest piramidalnie glupie.

Mogą też kupić w kilku łódkę do spółki i to nie jest piramidalne głupie.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • matek zablokował(a) ten temat
  • Reikai odblokował(a) ten temat

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.