Skocz do zawartości

ATF GOAT WORLDWIDE


Reikai

Rekomendowane odpowiedzi

@Braveheart22

O ile Vermeer to mój nr1 w malarstwie choć niewielu go aż tak ocenia  o tyle Tolkien to wybór pod to forum.

Tolkien fajny ale w skali historii literatury nigdy by nie był w TOP10

Vermeer to co robił ze światłem, perspektywą to geniusz.. Jego obrazy są przełomowe i wcale. Jego obrazy to są unikaty . Lubię Rembrandta Van Gogha ale on jest dla mnie osobiście nr 1 . W ogóle jego dzieła sa o niebo lepsze od każdego obrazu Leonarda. Da Vinci ale pojedzcie do Luwru zobaczcie sobie Mona Lisę a potem pójdzie zobnaczyć choćby Korończarkę

I specjalnie porównuje małe obrazy . KAżdy ma swój gust nie będę przekonywał do bólu ale Vermmer moim zdaniem ponad Van Goghiem Picasso czy Michałem Aniołem. Do dyskusji Rembrandt

Tolkien zaś fajnie super ale wybitny to on nie jest. Choć z drugiej strony widze ,że tu większosć korzysta z rankingów internetowych robionych przez Anglosasów bo inaczej nie moge sobie wytłumaczyć takiego Joyce'a tak wysoko. Czy nawet tego Szekspira jako nr 1 . Jestem pewien niestety ,że znakomici pisarze nie zostaną wybrani bo po prostu w tych brytyjsko amerykańskich rankingach ich nie ma a są tam Rosjanie ( ze względu na ekranizacje np Tołstoj) czy mieszakńcy wysp brytyjskich. 

Ja nie mówię ,że taki Szekspir to nie jest TOP3 bo pewnie biorąc ogólną rozpoznawalność to pewnie jest choć osobiście cenię wyżej innych nie wymienionych jeszcze. 

Tak więc Tolkien to taki se wybór historycznie choć może biorąc pod uwagę audytorium to pewnie zbierze sporo głosów

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, ely3 napisał:

Tolkien zaś fajnie super ale wybitny to on nie jest. Choć z drugiej strony widze ,że tu większosć korzysta z rankingów internetowych robionych przez Anglosasów bo inaczej nie moge sobie wytłumaczyć takiego Joyce'a tak wysoko. Czy nawet tego Szekspira jako nr 1 . Jestem pewien niestety ,że znakomici pisarze nie zostaną wybrani bo po prostu w tych brytyjsko amerykańskich rankingach ich nie ma a są tam Rosjanie ( ze względu na ekranizacje np Tołstoj) czy mieszakńcy wysp brytyjskich. 

Ja nie mówię ,że taki Szekspir to nie jest TOP3 bo pewnie biorąc ogólną rozpoznawalność to pewnie jest choć osobiście cenię wyżej innych nie wymienionych jeszcze. 

Tak więc Tolkien to taki se wybór historycznie choć może biorąc pod uwagę audytorium to pewnie zbierze sporo głosów

Trochę się z Toba zgadzam ale tylko w tym względzie że umyka nam wielu pisarzy z poza naszego kręgu kulturowego (nawet nie mamy odpowiedniej wiedzy o pisarzach Hiszpanskich, Francuskich nie mówiąc o Ameryce półdniowej czy Dalekim wschodzie. Co gorsza cześć wyborów jest ewidentnym wyszukaniem jakiegoś ranking i kopia bez głebszej refleksji z jakiegoś rankingu. 

Natomiast nie zgadzam się w kwestii wybitności Tolkiena i ogólnej oceny. W literaturze dzieję się pewna odwrotność tego co filmie. Tzn. nowsze filmy i rezyserowie mają dużo lepszy odbiór poza paroma przesadnie mitologizowanymi przez krytyków. W literaturze zbyt wysoka jest ocena starych dzieł które w naszych czasach nie są nawet dobrze techniczne napisane nie mówiąc o treści czy samej fabułę.  Zresztą w filmach też czasem widać na siłę nadawanie etykietę filmów wybitnych totalnym gniotą "zrozumiałą" tylko przez wyższa kastę ludzi oświeconych.

Ja do oceny literatury staram się dlatego nie patrzyć na krytyków czy suchą-techniczną ocenę książki ale na to jak duży autor wywarł wpływ na swoje czasy i swoich następców. Tolkien dla mnie spełnia wszystkie wymogi żeby być bardzo wysoko.  Wprowadził fantastykę do głównego nurtu, zainspirował olbrzymia ilość autorów i do tej pory zdobywa rzesze fanów. Technicznie jego książki też są bez zarzutu , a praca wykonana nad kreacja całego świata i języków są niepowtarzalne.  Ilu Twoim zdaniem autorów miało taki impact? 

Przy czym Tolkien też nie jest numerem na mojej liście w tym momencie. Ale Tolkien to nie tylko hype za nim stojący.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie przesadzalbym tez ze znaczeniem wprowadzenia fantastyki do glownego nurtu i stawianiem Tolkiena zbyt wysoko, skoro mamy wybranego w tej kategorii Dostojewskiego, ktorego kazdy z utworow moglby stanowic podstawe do traktatu filozoficznego albo Szekspira - najwazniejsza postac w historii teatru. Tolkiena zdecydowanie mam na dalszej pozycji, moze tylko przed tym bustem Homerem. Trudno oprzec sie wrazeniu, ze na tym tle bohaterowie jego powiesci sa czarno-biali, a te historie sa tylez czarujace co blahe tym bardziej, ze Tolkien tworzyl w czasach najwiekszych kataklizmow zwiazanych z deficytem humanizmu, wojnami swiatowymi, rewolucjami i wszechobecnym nihilizmem. 

Edytowane przez ernie9005
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

39 minut temu, ernie9005 napisał:

A Machiavelli to nie byl pisarz? 😀

byl aktywnym politykiem, ktory na starosc opisywal swoje doswiadczenia i spostrzezenia z czego korzystaly kolejne pokolenia politykow

ojciec chrzestny (praktycznej) polityki :P

Edytowane przez julekstep
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Gregorius napisał:

czy Dalekim wschodzie

Wiesz ja nie mówię ,,ze macie pokochać Oe Kenzaburo czy Shusaku Endo  bo japoaska literatura jest specyficzna ale już bez przesady ,że nie znana jest

 

4 godziny temu, Gregorius napisał:

Francuskich nie mówiąc o Ameryce półdniowej

Przecież tam są pisarzy znani na całym świecie. Ale mi przede wszystkim chodziło ,że jak spojrzysz na rankingi tworzone przez czasopisma niemieckie czy francuskie to tam takie Joyce;a nie ujrzysz.. Więc branie jako jedyną opcję brytyjskich list All time jest okrojonym punktem widzenia.. Na polskich listach też nie ujrzysz

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

49 minut temu, julekstep napisał:

ojciec chrzestny (praktycznej) polityki

I wyjątkowej klasy nieudacznik co skończył na wygnaniu. Ksiązki wydano pośmiertnie. Niczego w sumie wielkiego nie dokonał jako polityk

Lepszy pisarz , może nauki społeczne ale polityk to raczej wysokiej klasy nieudacznik. Nic mu nie wyszło politycznie. A Ty się nabijałeś z wyboru Chruchilla?

Wybraeś polityka, którego trudno będzie wyciagnąć z ostatniego miejsca

RAptem ok 10 lat w czynnej polityce i doprowadził do tego ,że kraj został podbity przez Hiszpanów. Pozbawiony wszelkiej władzy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, ely3 napisał:

I wyjątkowej klasy nieudacznik co skończył na wygnaniu. Ksiązki wydano pośmiertnie. Niczego w sumie wielkiego nie dokonał jako polityk

Lepszy pisarz , może nauki społeczne ale polityk to raczej wysokiej klasy nieudacznik. Nic mu nie wyszło politycznie. A Ty się nabijałeś z wyboru Chruchilla?

Wybraeś polityka, którego trudno będzie wyciagnąć z ostatniego miejsca

RAptem ok 10 lat w czynnej polityce i doprowadził do tego ,że kraj został podbity przez Hiszpanów. Pozbawiony wszelkiej władzy.

Arystoteles tez sie mylil w wiekszosci swoich tez - a jednak tym ze jako pierwszy takowe tezy na danych polach postawil przysluzyl sie kolejnym pokoleniom.

Machiavelli to ikona, symbol i osoba z ktorej czerpaly kolejne pokolenia wybitnych politykow.

Impakt na kategorie niepodwazalny.

ale ofc jak ktos bedzie glosowal na podstawie list w stylu - 'kto wygral najwiecej wyborow' itp to nie doceni tego

Edytowane przez julekstep
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, julekstep napisał:

Arystoteles tez sie mylil w wiekszosci swoich tez - a jednak tym ze jako pierwszy takowe tezy na danych polach postawil przysluzyl sie kolejnym pokoleniom.

Machiavelli to ikona, symbol i osoba z ktorej czerpaly kolejne pokolenia wybitnych politykow.

Impakt na kategorie niepodwazalny.

ale ofc jak ktos bedzie glosowal na podstawie list w stylu - 'kto wygral najwiecej wyborow' itp to nie doceni tego

ciekawy komentarz jak na kogoś kto się smial z Walta Disneya

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, Qcin_69 napisał:

ciekawy komentarz jak na kogoś kto się smial z Walta Disneya

gdzie sie smialem z Waltw?

Smialem sie z tego ze polowa grajacych miala go jako sleepera a Ty picknales go jako drugi wybor w kategorii

przeciez nawet tonowalem to co pisal ely3 piszac ze to solidny pick tylko poszedl za wczesnie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, julekstep napisał:

gdzie sie smialem z Waltw?

Smialem sie z tego ze polowa grajacych miala go jako sleepera a Ty picknales go jako drugi wybor w kategorii

przeciez nawet tonowalem to co pisal ely3 piszac ze to solidny pick tylko poszedl za wczesnie

ciekawi słowo sleeper odnośnie kategorii artystycznych (czyli tych najbardziej subiektywnych z subiektywnych) - bo ze wszystkie są subiektywne, to chyba oczywiste, nie po to subiektywnie wybrałem najbardziej subiektywnego z filozofów żeby pisać ze cokolwiek tu jest obiektywne

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, julekstep napisał:

Machiavelli to ikona, symbol i osoba z ktorej czerpaly kolejne pokolenia wybitnych politykow.

Wymień jego sukcesy jako polityka?

Przecież on nawet za życia nie był  w stanie wydać tych swoich ksiażek

Wyjątkowej maści nieudacznika żeś wybrał. Za życia nic mu sie nie udało. Dosłownie nic. Nawet jak ktoś wybierze Kwaśniewskiego to będzie wyżej od Twojego Florentczyka co skończył pozbawiony wszelkich godności praw.

Pwotórze wymien jego sukcesy polityczne

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, Qcin_69 napisał:

ciekawi słowo sleeper odnośnie kategorii artystycznych (czyli tych najbardziej subiektywnych z subiektywnych) - bo ze wszystkie są subiektywne, to chyba oczywiste, nie po to subiektywnie wybrałem najbardziej subiektywnego z filozofów żeby pisać ze cokolwiek tu jest obiektywne

eeee

nie wybrales jeszcze nikogo w filozofii?

a Nietzsche juz poszedl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, ely3 napisał:

Wymień jego sukcesy jako polityka?

Przecież on nawet za życia nie był  w stanie wydać tych swoich ksiażek

Wyjątkowej maści nieudacznika żeś wybrał. Za życia nic mu sie nie udało. Dosłownie nic. Nawet jak ktoś wybierze Kwaśniewskiego to będzie wyżej od Twojego Florentczyka co skończył pozbawiony wszelkich godności praw.

Pwotórze wymien jego sukcesy polityczne

czy 'sukcesy polityczne' maja byc jedynym wyznacznikiem w tej kategorii?

czy obrazy maja byc jedynym wyznacznikiem w sztuce bo akurat Ty nie cenisz rzezby (to deprecjonowanie Michala Aniola, ktory powinien tu byc luzno jedynka jest zabawne tak swoja droga)

czy zarobiona kasa ma byc jedynym wyznacznikiem w biznesie?

bez googla malo kto tu bedzie umial wskazac wszystkie sukcesy polityczne wybranych ludkow, za to kazdy bedzie znal powiedzonka w stylu 'cel uswieca srodki' albo termin makiawelizm

2 minuty temu, Qcin_69 napisał:

przybywam z przyszłości 

ale Nietzsche juz poszedl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, julekstep napisał:

 

bez googla malo kto tu bedzie umial wskazac wszystkie sukcesy polityczne wybranych ludkow, za to kazdy bedzie znal powiedzonka w stylu 'cel uswieca srodki' albo termin makiawelizm

 

Próbujesz sprowokować kogoś do wyboru politologa?;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, fluber napisał:

Próbujesz sprowokować kogoś do wyboru politologa?;)

nope - kazdy niech sobie wybiera co chce

mi sie termin polityka kojarzy jednoznacznie z postacia Machiavellego (i jeszcze paroma osobami) - przepraszam ze nie bazuje w tej zabawie na listach i AI !

Edytowane przez julekstep
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Reikai odpiął/ęła ten temat

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.