Skocz do zawartości

ATF GOAT WORLDWIDE


Reikai

Rekomendowane odpowiedzi

3 minuty temu, agresywnychomik napisał:

Kurcze chyba coś z prądem ale nie jestem pewien.

To akurat z powodu impaktu. Ale chociażby przekładnia planetarna, która do dziś to absolutna podstawa w każdej nowoczesnej dziedzinie od robotyki, przez energetykę po motoryzację, lotnictwo, przemysł wojskowy itd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, fluber napisał:

Wiedza o tym czym jest np. odśrodkowy regulator obrotów jest ogólnie dostępna. Gdzie był wykorzystywany poza silnikiem parowym również. Watt to nie tylko maszyna parowa.

nom

w innych silnikach :)

tak jak druk był wykorzystywany nie tylko do drukowania Biblii ale też innych rzeczy (np. książek z których uczył się młody James Watt, nie mówiąc o młodym Flojberze)

Edytowane przez julekstep
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, julekstep napisał:

nom

w innych silnikach :)

tak jak druk był wykorzystywany nie tylko do drukowania Biblii ale też innych rzeczy (np. książek z których uczył się młody James Watt, nie mówiąc o młodym Flojberze)

Druk Biblii i druk podręcznika to taka różnica jak między maszyna parową, pompą i silnikiem wysokoprężnym?

Boże...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, julekstep napisał:

aha

jeszcze daj ogólnodostępny link do którego trzeba mieć specjalny dostęp, napisz że korzystasz z cytowanych naukowych źródeł i będziemy mieli pełen rytuał fluberowania za sobą

 

no ale dobrze wiedzieć że oceniasz picki przez pryzmat pickującego i przestaje dziwić czemu to tak wszystkim dookoła zarzucasz!

Tu masz link z opisem co usprawnił Watt w maszynie parowej (wadliwa maszyna czekała 60 lat na udoskonalenie)

https://grzegorzczekala.pl/calmedu/artykuly/historia-maszyny-parowej/

A to ciekawostka:

https://rynekmotocyklowy.pl//artykuly/nowe-xviii-wieczne-zawieszenia-do-skuterow-piaggio

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, jack napisał:

Tu masz link z opisem co usprawnił Watt w maszynie parowej (wadliwa maszyna czekała 60 lat na udoskonalenie)

https://grzegorzczekala.pl/calmedu/artykuly/historia-maszyny-parowej/

A to ciekawostka:

https://rynekmotocyklowy.pl//artykuly/nowe-xviii-wieczne-zawieszenia-do-skuterow-piaggio

 

ale ja nie krytykuję tego picku przecież -> powinien być wysoko

ot śmieję się z flojberta :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, julekstep napisał:

nom, jako taki jest średniawką, ale idealnie wpasowany (pewnie tylko Gandhi lepiej :P )

Nie widzę powodu by stawiać Ghandiego ponad Mandelą. Co przemawia za Hindusem to fakt, że był w jakimś stopniu inspiracją dla Mandeli. Ale to z jakiego poziomu startował Mandela, ile lat za swoje przekonania przesiedział w więzieniu (27!) a na końcu został wybranym w wyborach prezydentem państwa. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Gregorius napisał:

Data zakończenia średniowiecza.  Nuda. Nic to nie zmieniło 

Wydarzenie ( mam na myśli upadek cesarstwa), które zostało uznane za początek nowej ery, zakończenie tysiącletniego okresu w historii swiata i skutkowało cała masa zmian o charakterze globalnym nic nie zmieniło?:)

I to niby nie jest hejt?:) Tylko pewnie konstruktywna krytyka, która nie ma w związku z prywatnymi sympatiami:)

Serio, jak ktoś nie potrafi oddzielić niechęci do uczestnika gry od rzeczowej oceny jego wyboru, to niech nie gra, bo to nie ma żadnego sensu, bo nie tylko chodzi o to kto wygra, ale też o stworzenie w miarę obiektywnego rankingu w każdej z kategorii. 

Tyle w temacie:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, jack napisał:

Nie widzę powodu by stawiać Ghandiego ponad Mandelą. Co przemawia za Hindusem to fakt, że był w jakimś stopniu inspiracją dla Mandeli. Ale to z jakiego poziomu startował Mandela, ile lat za swoje przekonania przesiedział w więzieniu (27!) a na końcu został wybranym w wyborach prezydentem państwa. 

ja tam mam Gandhi wyżej jako totalny wzór tego styku polityki z aktywizmem 

Mandela trochę wtórny + u niego są tam jakieś rysy (ale dalej bardzo fajny pick akurat pod tak sformułowaną kategorię)

4 minuty temu, fluber napisał:

Wydarzenie ( mam na myśli upadek cesarstwa), które zostało uznane za początek nowej ery, zakończenie tysiącletniego okresu w historii swiata i skutkowało cała masa zmian o charakterze globalnym nic nie zmieniło?:)

I to niby nie jest hejt?:) Tylko pewnie konstruktywna krytyka, która nie ma w związku z prywatnymi sympatiami:)

Serio, jak ktoś nie potrafi oddzielić niechęci do uczestnika gry od rzeczowej oceny jego wyboru, to niech nie gra, bo to nie ma żadnego sensu, bo nie tylko chodzi o to kto wygra, ale też o stworzenie w miarę obiektywnego rankingu w każdej z kategorii. 

Tyle w temacie:)

podbicie stolicy państwa które od lat było na krawędzi (i wybrano akurat tę datę bo fajna symbolika ostatecznego upadku Cesarstwa Rzymskiego) -> skutkowało całą masą zmian o charakterze globalnym, przełom!

rewolucja piśmienna, która kilkukrotnie zwiększyła 'potencjał naukowy' Europy -> meh, nie ma tu nic do oglądania, rozejść się, w Chinach podobnie robili 300 lat wcześniej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, fluber napisał:

Wydarzenie ( mam na myśli upadek cesarstwa), które zostało uznane za początek nowej ery, zakończenie tysiącletniego okresu w historii swiata i skutkowało cała masa zmian o charakterze globalnym nic nie zmieniło?:)

I to niby nie jest hejt?:) Tylko pewnie konstruktywna krytyka, która nie ma w związku z prywatnymi sympatiami:)

Serio, jak ktoś nie potrafi oddzielić niechęci do uczestnika gry od rzeczowej oceny jego wyboru, to niech nie gra, bo to nie ma żadnego sensu, bo nie tylko chodzi o to kto wygra, ale też o stworzenie w miarę obiektywnego rankingu w każdej z kategorii. 

Tyle w temacie:)

Żeby było jasne żartowałem. Data przez swoją symbolikę ważna:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, julekstep napisał:

 

rewolucja piśmienna, która kilkukrotnie zwiększyła 'potencjał naukowy' Europy -> meh, nie ma tu nic do oglądania, rozejść się, w Chinach podobnie robili 300 lat wcześniej

Tak jak mówiłem, gdyby była kategoria wynalazek, a nie wynalazca to druk byłby znacznie wyżej u mnie niż będzie Gutenberg.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, julekstep napisał:

wiem

O kolumbie napisałem, że to prawdopodobnie jedynka w kategorii wg mnie, o żadnym z pozostałych Twoich wyborów nic nie napisałem. Fakty są takie, że relatywnie nisko ( w stosunku do momentu wyboru) oceniam ten wybór, głównie przez to, że z punktu widzenia wynalazczości to niewielkie usprawnienie prostego technicznie wynalazku. Jasne, miał on duże znaczenie.

Zacytuję za Wikipedią: XV w., Europa – duch reformacji gwałtownie zwiększył zapotrzebowanie na słowo pisane, równolegle w kilku krajach europejskich doszło do wynalezienia ruchomej (a raczej wymiennej) czcionki, największy sukces odniósł Jan Gutenberg drukując BiblięZa wynalazcę europejskiej wersji czcionki, wpierw drewnianej, potem metalowej, uchodzi Holender Laurens Janszoon Coster prowadzący swoją działalność w holenderskim mieście Haarlem w początkach XV w., a więc około 20 lat wcześniej niż Gutenberg w Moguncji. Jako wynalazcy czcionki w Europie wymieniani są również: Jean Brito (Brugia, Belgia), Pamphilo Castaldi (Feltre, Włochy) oraz Prokop Waldvogel – czeski złotnik działający w Awinionie (Francja).

Można o mnie napisać wiele rzeczy, ale na pewno nie to, że kieruje się sympatiami przy krytykowaniu czy propsowaniu wyborów. Albo jakimiś znajomościami, zwłaszcza że nie wiem czy na forum jest ktokolwiek kogo jeszcze nie wkurwiłem;) 

Po prostu w tej kategorii mam takie, a nie inne kryteria, nic osobistego. 

Edytowane przez fluber
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, fluber napisał:

O kolumbie napisałem, że to prawdopodobnie jedynka w kategorii wg mnie, o żadnym z pozostałych Twoich wyborów nic nie napisałem. Fakty są takie, że relatywnie nisko ( w stosunku do momentu wyboru) oceniam ten wybór, głównie przez to, że z punktu widzenia wynalazczości to niewielkie usprawnienie prostego technicznie wynalazku. Jasne, miał on duże znaczenie.

Zacytuję za Wikipedią: XV w., Europa – duch reformacji gwałtownie zwiększył zapotrzebowanie na słowo pisane, równolegle w kilku krajach europejskich doszło do wynalezienia ruchomej (a raczej wymiennej) czcionki, największy sukces odniósł Jan Gutenberg drukując BiblięZa wynalazcę europejskiej wersji czcionki, wpierw drewnianej, potem metalowej, uchodzi Holender Laurens Janszoon Coster prowadzący swoją działalność w holenderskim mieście Haarlem w początkach XV w., a więc około 20 lat wcześniej niż Gutenberg w Moguncji. Jako wynalazcy czcionki w Europie wymieniani są również: Jean Brito (Brugia, Belgia), Pamphilo Castaldi (Feltre, Włochy) oraz Prokop Waldvogel – czeski złotnik działający w Awinionie (Francja).

Można o mnie napisać wiele rzeczy, ale na pewno nie to, że kieruje się sympatiami przy krytykowaniu czy propsowaniu wyborów. Albo jakimiś znajomościami, zwłaszcza że nie wiem czy na forum jest ktokolwiek kogo jeszcze nie wkurwiłem;) 

Po prostu w tej kategorii mam takie, a nie inne kryteria, nic osobistego. 

ale czemu wyciąłeś ten fragment propsujący Gutenberga (szczególnie w kontekście Twojej wcześniejszej krytyki od strony 'ilościowej')?

XV w., Europa – duch reformacji gwałtownie zwiększył zapotrzebowanie na słowo pisane, równolegle w kilku krajach europejskich doszło do wynalezienia ruchomej (a raczej wymiennej) czcionki, największy sukces odniósł Jan Gutenberg drukując Biblię (zobacz: Biblia Gutenberga), był też wynalazcą aparatu do odlewania czcionek z wymiennych matryc oraz prasy drukarskiej. Jego pierwszy drukowany krój pisma zaskakuje nawet dziś dojrzałością typograficzną. Za wynalazcę europejskiej wersji czcionki, wpierw drewnianej, potem metalowej, uchodzi Holender Laurens Janszoon

bardzo nieładnie, ale nawet się nie zdziwiłem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Reikai odpiął/ęła ten temat

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.