Skocz do zawartości

Wojna płci


RappaR

Rekomendowane odpowiedzi

6 minut temu, lorak napisał(a):

jak rozumieć to "lepiej"? bo jeśli za punkt odniesienia przyjmiemy podobno to najważniejsze życie, to jednak lepiej miały kobiety, gdyż prawdopodobieństwo wcześniejszej śmierci z powodu wojska oraz cięższej pracy było większe niż z powodu porodu.

Wśród chłopstwa średnia długość życia kobiet była niższa niż mężczyzn i wynosić mogła około 25 lat

https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Kobiety_w_średniowieczu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, Pablo81 napisał(a):

Wśród chłopstwa średnia długość życia kobiet była niższa niż mężczyzn i wynosić mogła około 25 lat

https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Kobiety_w_średniowieczu

a jakieś inne źródło? 

poza tym czy jest też wpis na wiki "mężczyźni w średniowieczu"?

Edytowane przez lorak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, Pablo81 napisał(a):

Poszukaj.

Ty nie podałeś żadnego źródła w swoim poście.

szukałem i o mężczyznach nie widzę takiego wpisu. może za mało grzebałem, a może go nie ma - jeśli to drugie, to ciekawe dlaczego.

natomiast sam artykuł na wiki jest zmanipulowany, bo w książce, na którą się powołuje, już na następnej stronie jest mowa o dłuższym życiu kobiet w średniowieczu. po prostu sytuacja zmieniała się wraz z kolejnymi wiekami - no ale to nie pasowało do tezy autorów, więc pominięto, bo kto w dzisiejszych czasach sprawdza przypisy ; ]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

39 minut temu, julekstep napisał(a):

hyhy w Twoim linku drugą wymienioną rolą społeczną kobiety ze średniowiecza jest WDOWA xDDDD

Sam widzisz ,że ówczesny świat był mezczyzno-centryczny. Rola kobiety ustalana była w odniesieniu do mężczyzny.

34 minuty temu, lorak napisał(a):

szukałem i o mężczyznach nie widzę takiego wpisu. może za mało grzebałem, a może go nie ma - jeśli to drugie, to ciekawe dlaczego.

natomiast sam artykuł na wiki jest zmanipulowany, bo w książce, na którą się powołuje, już na następnej stronie jest mowa o dłuższym życiu kobiet w średniowieczu. po prostu sytuacja zmieniała się wraz z kolejnymi wiekami - no ale to nie pasowało do tezy autorów, więc pominięto, bo kto w dzisiejszych czasach sprawdza przypisy ; ]

Wklej jakieś źródło, bo po tym , jak kiedyś przez 20 stron udowadniales, że związki kazirodcze są spoko, jesteś średnim autorytetem dla mnie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, Pablo81 napisał(a):

Sam widzisz ,że ówczesny świat był mezczyzno-centryczny. Rola kobiety ustalana była w odniesieniu do mężczyzny.

jeśli już to dzisiejsze źródła powstają w kobieto-centrycznym środowisku (czego dowodzi samo istnienie takiej pozycji w wiki 🙃)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

36 minut temu, RappaR napisał(a):
Cytat

Additionally, according to DeWitte
(2011), based on the samples from East Smithfield cemetery and the mass grave site, “The
results indicate that the excess mortality associated with several osteological stress markers was
higher for men than for women. This suggests that in this medieval population, previous
physiological stress increased the risk of death for men during the Black Death to a greater extent
than was true for women.” (DeWitte, 2011).

nawet w czymś tak wydawałoby się losowym, jak zaraza, mężczyźni mieli ciężej z powodu wcześniejszych przeżyć ; ]

poniżej też jest ciekawe w świetle rewelacji z tego linku Pablo:

Cytat

Until somewhat recently, medieval men were believed to have had longer life
expectancies than women, even so, documents as early as the 14th century state otherwise
(Bullough and Campbell, 1980). There is little empirical data to confirm these claims though, as
accurate data on age at death for both males and females generally don’t appear until during the
18th century (DeWitte, 2011).

 

18 minut temu, Pablo81 napisał(a):

Wklej jakieś źródło, bo po tym , jak kiedyś przez 20 stron udowadniales, że związki kazirodcze są spoko, jesteś średnim autorytetem dla mnie

po różnych stronach stałem, więc nie jest to wykluczone, ale akurat żebym na tym forum tak robił, to sobie nie przypominam, więc mógłbyś poratować linkiem? ciekaw jestem jakie argumenty wytoczyłem.

a co do źródła to masz, poniżej kolejna strona po tej, którą wiki podaje w przypisie odnośnie 25 lat:

image.thumb.png.79a107bd22bf34393871e6fd2cbc51f7.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, lorak napisał(a):

nawet w czymś tak wydawałoby się losowym, jak zaraza, mężczyźni mieli ciężej z powodu wcześniejszych przeżyć ; ]

poniżej też jest ciekawe w świetle rewelacji z tego linku Pablo:

 

po różnych stronach stałem, więc nie jest to wykluczone, ale akurat żebym na tym forum tak robił, to sobie nie przypominam, więc mógłbyś poratować linkiem? ciekaw jestem jakie argumenty wytoczyłem.

a co do źródła to masz, poniżej kolejna strona po tej, którą wiki podaje w przypisie odnośnie 25 lat:

image.thumb.png.79a107bd22bf34393871e6fd2cbc51f7.png

A Str. 241 wkleisz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, lorak napisał(a):

image.png.7714998e9709efe6348203a698d7c99b.png

I co?

Wikipedia kłamie? 

Czy ty kłamiesz?

W ogóle na tej stronie pełno rewelacji, nie tylko o długości życia , ale też o komforcie życia kobiet.

A takie perełki , jak celowe zabijanie dziewczynek dopełnia obrazu szczęścia.

Co za wstrętny mainstreamowo-feministyczny autor książki @julekstep :(

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Pablo81 napisał(a):

Wikipedia kłamie? 

Czy ty kłamiesz?

wpis na wiki manipuluje, ponieważ przedstawia tylko info pasujące autorom do tezy (tj. stan z pierwszych wieków średniowiecza - a i to nie wiadomo na ile zgodny z rzeczywistością, bo danych za tamten okres nie ma).

Edytowane przez lorak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, lorak napisał(a):

jak rozumieć to "lepiej"? bo jeśli za punkt odniesienia przyjmiemy podobno to najważniejsze życie, to jednak lepiej miały kobiety, gdyż prawdopodobieństwo wcześniejszej śmierci z powodu wojska oraz cięższej pracy było większe niż z powodu porodu.

Co do długości życia to chyba są zdania podzielone i nie chce mi się w to mieszać. Natomiast mnie interesuje kwestia jakości tego życia. Bo tutaj ktoś twierdzi, że to mężczyźni w dawnych czasach byli dyskryminowani i jako główny przykład podaje wojnę, gdzie to uprzywilejowani mężczyźni je wywoływali w zdecydowanej większości i to ci mężczyźni wysyłali innych mężczyzn do walki i ja tu nie widzę żadnej płciowej dyskryminacji. Kobiety nie wywoływały wojen i nie wysyłały ludzi na śmierć poza kilkoma wyjątkami.

Zresztą jest kilka przykładów królów, gdzie mieli po kilka żon, a z kolei wdowa po królu raczej za często nie dostawała kolejnej szansy.

Natomiast nie wmówisz mi chyba, że córka króla czy szlachcica miała lepsze perspektywy niż syn. Jeśli @RappaR wolałby w tamtych czasach urodzić się kobietą to ciężko mi to w ogóle skomentować. Przecież nie porównujemy księżniczki do chłopa, bo to nie ma żadnego sensu.

Nawet syn chłopski miał możliwość przejąć majątek ojca natomiast córka nie miała nic.

A co do pracy to mężczyźni przynajmniej mogli gdzieś pracować, natomiast z zatrudnieniem kobiet był raczej problem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, The Game 85 napisał(a):

Co do długości życia to chyba są zdania podzielone i nie chce mi się w to mieszać. Natomiast mnie interesuje kwestia jakości tego życia. Bo tutaj ktoś twierdzi, że to mężczyźni w dawnych czasach byli dyskryminowani i jako główny przykład podaje wojnę, gdzie to uprzywilejowani mężczyźni je wywoływali w zdecydowanej większości i to ci mężczyźni wysyłali innych mężczyzn do walki i ja tu nie widzę żadnej płciowej dyskryminacji. Kobiety nie wywoływały wojen i nie wysyłały ludzi na śmierć poza kilkoma wyjątkami.

Zresztą jest kilka przykładów królów, gdzie mieli po kilka żon, a z kolei wdowa po królu raczej za często nie dostawała kolejnej szansy.

Natomiast nie wmówisz mi chyba, że córka króla czy szlachcica miała lepsze perspektywy niż syn. Jeśli @RappaR wolałby w tamtych czasach urodzić się kobietą to ciężko mi to w ogóle skomentować. Przecież nie porównujemy księżniczki do chłopa, bo to nie ma żadnego sensu.

Nawet syn chłopski miał możliwość przejąć majątek ojca natomiast córka nie miała nic.

A co do pracy to mężczyźni przynajmniej mogli gdzieś pracować, natomiast z zatrudnieniem kobiet był raczej problem.

Problem ze na wakacjach nie mam dostępu do literatury, ale tak. 

Wojny historycznie polegały na zdobyciu zasobów, zasobów które zawsze konsumowaly kobiety. David M Banks zbadał kultury na całym świecie, zawsze transfer zasobów szedł od mężczyzn do kobiet. 

Więc przyczyną wojen z nielicznymi wyjątkami była konieczność zaspokojenia kobiet. 

We wszystkich dostępnych informacjach transfer zasobów zawsze szedł od mężczyzn do kobiet. 

 

Jesli masz jakies informacje, że gdzieś w jakimś okresie albo w jakiejś kulturze było inaczej, podaj. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.