Skocz do zawartości

All-Defensive Teams i DPotY


Lucc

Rekomendowane odpowiedzi

All-Defensive First Team

 

C Howard

F Garnett

F James

G Bryant

G Paul

 

All-Defensive Second Team

 

C Duncan

F Battier

F Artest

G Wade

G Rondo

 

 

No jak dla mnie to parę zmian bym jednak porobił ... Garnett do świetny obrońca, ale mnóstwo czasu nie grał ... No i chyba jednak Wade zasłużył na bycie w 1st teamie ...

 

A 2nd team? Battier? Ile lat można jechać na opinii? (może się uprzedziłem do niego, ale on nie gra już poprostu tego co kiedyś...) Rondo? Jakoś nie zauważyłem u niego aż tak wybitnych umiejętności defensywnych ... Artest ujdzie, Wade wiadomo, Duncan - można się kłócić czy byli lepsi, ale z grubsza można uznać za słuszne;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do tej defensywnej piątki to nie wiem jakim cudem Paul przed Wadem? Rozumiem, że wybierali po statsach bo obaj są średnimi defensorami 1 na 1. Widocznie te 0.5 stl więcej było decydujące a bloki nie wliczały się jeśli chodzi o guardów :D

 

Ciekawe jak rozwiążą All NBA Team... nie wierzę, że w miejsce Wade'a znowu dadzą Paula :?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

James w tym roku zupełnie inaczej niż w poprzednich wysoko notowany na drugim miejscu w DPOTY i oczywiście w 1 piątce defensorów. Nie mam żadnych wątpliwości, że o każdej porze dnia i nocy wziąłbym go w obronie przed Battierem. Dużo szybszy, dużo silniejszy, i do przyklejenia się do rywala z każdej pozycji i do nieziemskich bloków z pomocy, i szybsze ręce itd. No i to on jest filarem najlepszej defensywy w lidze.

 

A dostał Howard bo musiał. Wysocy mają w tej kategorii zdecydowanie łatwiej i jeśli notuje się tyle bloków przy dobrej zespołowej obronie to ma się tę nagrodę zapewnioną. Choć braki u niego wciąż (choć coraz mniej) są widoczne, to akurat jego wpływ na obronę jest niepodważalny i nie ma co mieć pretensji o ten wybór.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kily, błagam, przestań z tym Jamsem i nie spuszczajmy sie grupowo nad jego obroną. Tak jak piszesz, że Howard musiał to i bron musiał. A to co robi Battier chociażby na Bryancie, to ja czegoś takiego w życiu w wykonaniu brona nie widziałem... przechwyty i bloki to tylko statystyki, ja jestem zdania, że ta nagroda powinna być przyznawana za coś innego...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No chyba przede wszystkim za skuteczne powstrzymywanie rywali. Tak mi się przynajmniej wydawało. A LeBron to najlepszy defensor najlepszej defensywy, który naprawdę potrafi ograniczyć bronionych rywali (jak i jest świetny w pomocy), co pokazywał wielokrotnie. W przypadku Bryanta również, a co w wykonaniu kogoś widzieliśmy? No cóż, przejrzyj sobie dokładnie osiągnięcia Bryanta ze starć z Cleveland, zwłaszcza w 4 kwartach gdzie najczęściej można było zobaczyć LeBrona na nim. Bo nie chce mi się szukać tych akcji z przyciśnięciem i wymuszaniem dziwnych rzutów przez ręce czy wyrywaniem piłki przy wjazdach pod kosz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

LeBron to najlepszy defensor najlepszej defensywy

i to dokładnie miałem na myśli pisząc, że musiał. Ty zdaje się miałeś dokłądnie to samo pisząc o Howardzie, więc chyba się rozumiemy.

a jeśli chodzi o defensywę na Bryancie to widziałem oba mecze z Cavs i widziałem parę meczy Lakers - Rockets i dla mnie defensywy Lebrona i Battiera na KB, contestowanie jego rzutów, ustanie mu w obronie, trzymanie się zawsze o te pół kroku przed nim, to wszystko jest po prostu nie do porównania dla mnie.

 

A ilość steali wcale nie musi współgrać z jakością defensywy (np. wielki defensor Allen Iverson, pozdr Gumbas;]). Bloki już prędzej, ale nawet razem wzięte ze stealami nie przebijają tego co robi Battier i to właśnie cenię najbardziej.

 

Joseph, KB się rozgrzewa, a nie trzęsie. Aż go nosi na te play offy ;) pozatym to jest mistrzowski avatar stworzony przez Karczusia, którego z tego miejsca gorąco pozdrawiam;]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

James w tym roku zupełnie inaczej niż w poprzednich wysoko notowany na drugim miejscu w DPOTY i oczywiście w 1 piątce defensorów. Nie mam żadnych wątpliwości, że o każdej porze dnia i nocy wziąłbym go w obronie przed Battierem.

:lol:

 

wam naprawde odjebalo. sorry.

 

moglbys kiedys obejrzec sobie mecz houston - lakers i cavaliers - lakers gdy kobego bronia battier i james?

 

jeszcze rok i dowiemy sie ze james powinien dostac coty :mrgreen:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesz PI3TR45, po pierwsze porównywanie obrony Jamesa i Battiera na Bryancie, zwłaszcza zamykając się do tego sezonu po prostu mija się z celem, bo niby na jakim podłożu to zrobić? Przede wszystkim to Lakers grali z Cavs dwa razy, a z Rockets 6, w tym dwa razy w PO, gdzie Battier musi wypruć z siebie flaki w obronie, by myśleć o kontynuowaniu sezonu po tej serii. A patrząc na to, jak mało w tym sezonie widzieliśmy LeBrona na Bryancie i jak wiele Battiera na nim, to naprawdę trudno tu o porównania. Choć faktem jest, że Kobe sobie z Battierem daje teraz radę, a z Cavs podobnie jak w poprzednich latach grał zdecydowanie poniżej swojego przeciętnego poziomu.

 

Po drugie dlaczego niby o tym kto jest lepszym obrońcą ma decydować obrona akurat na Bryancie. Tym bardziej, że moim podstawowym argumentem za LeBronem jest jego wszechstronność. To, że jest świetny i z pomocy i 1 na 1 i że przede wszystkim kryje zawodników ze wszystkich pozycji. Nie twierdzę, że Battier nie jest wszechstronny, ale porównywanie obrony akurat na przykładzie Bryanta na pewno jest mu na rękę nie tylko z tego powodu, że spędza na jego kryciu nieporównywalnie więcej minut.

 

A te stealsy i bloki sobie daruj. Bo akurat szybkie ręce i świetna umiejętność czytania zamiarów rywali do notowania przechwytów czy blokowanie ludzi przy 360 dunkach i inne cuda nieosiągalne dla innych ludzi to tylko bardzo miłe dodatki do jego obrony, którą zobaczysz po "osiągnięciach" krytych przez niego rywali. Nie będę przypominał trzymanie takich Prince'ów w ciągu serii PO na kilkunasto (!) procentowej skuteczności, ale spójrz choćby na krycie prawdziwej gwiazdy Pierce'a w ubiegłorocznych PO, który nie licząc meczu życia, jaki trafił mu się w G7 po prostu nie istniał. W RS też tego typu obrazków jest pełno, tylko przy tegorocznej dominacji często zwyczajnie w treningowym tempie Cavs bez problemu wygrywali. Ale gdy tylko była potrzeba, to LeBron przeróżnych zawodników potrafił przycisnąć tak, że nie sposób dziwić się głosującym na DPOTY czy piątki defensywne akurat w tym roku (bo to, że tak późno uświadomili sobie poziom obrony LeBrona jest akurat zabawne). Kobe'ego akurat LeBron rzadko kryje, ale niejedną kosmiczną akcję w obronie na nim mam w pamięci, a jego skuteczności były naprawdę słabe przy kryciu Jamesa. Zresztą jak chcesz to sam sobie przejrzyj i przypomnij mecze z ostatnich, powiedzmy trzech, lat.

 

LeBron to najlepszy defensor najlepszej defensywy

i to dokładnie miałem na myśli pisząc, że musiał. Ty zdaje się miałeś dokłądnie to samo pisząc o Howardzie, więc chyba się rozumiemy
Tylko widzisz LeBron w bardzo podobnej sytuacji był rok temu, a jakoś wyróżniany kompletnie nie był (jak i oczywiście nikt inny z Cavs). Dopiero gdy Cavs weszli ze zwycięstwami na pierwszy plan głosujący otworzyli oczy. A z Howardem chodziło mi przede wszystkim o to, że to podkoszowy, a ci mają w głosowaniu na DPOTY z zasady łatwiej. Dodając nieźle spisującą się obronę Magic i jego 3 bpg, co bardzo lubią głosujący - nie było za bardzo możliwości, by przy kontuzji Garnetta tej nagrody nie dostał.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze nie liczymy tutaj PO, tylko sam RS, więc Battier grał na KB max 4 razy, ale on zawsze tak gra, więc czy to jest 7 mecz PO czy RS to on siedzi na nim, contestuje wszystko co tylko się da i KB zdobywanie punktów przychodzi na prawdę ciężko. Więc nie pisz, że on teraz sobie falki wypruwa, bo to PO.. mecze Cavs - Lakers były również bardzo ważne (ważniejsze niż LAL-Rox w RS) więc LB master J też mógł się lepiej postarać :)

 

Nie wykręcaj się też że mało widzieliśmy LBJ na KB, bo akurat w LA mieli się kryć na wzajem i KB z dislocated finger dawał radę i w ataku i w obronie. Sporo swoich punktów zdobył właśnie na Jamsie. Nie mam nic lepszego pod ręką, więc rzuć okiem na to:

Cavaliers -at- Lakers - 1/19 - SD Highlights

Lakers -at- Cavaliers - 2/8 - HD Highlights

wiem, że to tylko punkty Bryanta i nie ma akcji kiedy obrona sobie z nim radzi, ale widać jedną ważną rzecz - Lebron nawet jak contestuje, to jest dużo dalej od KB, nie jest w stanie się tak blisko niego utrzymać przed nim, co Battier daje radę uczynić. KB Lebrona mijał wiele razy, post upował, rzucał nad nim, pod nim i obok ;) Nie jest to żaden dowód (w stylu rzucił mu X razy, więc LBJ jest słaby), ale pokazuje jak daleko broni Lebron i jak ma problemy, żeby ustać Bryantowi na szybkości.

A jeśli LBJ nie bronił KB, a waszym zdaniem podstawowy obrońca na niego czyli West był kontuzjowany to kto miał bronić KB? Ben Wallace? :) Jeśli Lebron to jest top2 defensorów (przynajmniej w obrębie swojej pozycji) to KB musi dobrze kryć.

 

Pozatym nie pisz, że LBJ jest zajebisty bo broni wszytskich (no oprócz centrów), bo Battier też broni mnustwo graczy i też jest wszechstronny i też dobrze broni z pomocy.

 

Nie wykręcaj się też tym, że dlaczego obrona na Bryancie ma decydowć, bo to ja napisałem, że to co robi Battier na KB to kosmos, a Ty wyskoczyłeś ze stwierdzeniem, że LBJ rrobi lepszą/porównywalną robotę, a to nie prawda.

 

Napisałem wcześniej, że Battier to dla mnie DPotY i fani Howarda mogliby mieć do mnie trochę pretensji, więc ujmijmy to tak, że Battier na obwodzie, a Howard pod koszem, bo wiadomo, że ciężko porównywać te 2 obrony.

 

PS. a już wyciąganie ostatnich 3 lat na KB.. no pamiętam, pamiętam te faule w rogu boiska i parę innych i nie tylko na KB. Wszystkie nieodgwizdane. Tylko co to ma udowodnić? :) i jak się to ma w kontekście tegorocznego sezonu? nijak?

 

A z Howardem chodziło mi przede wszystkim o to, że to podkoszowy, a ci mają w głosowaniu na DPOTY z zasady łatwiej. Dodając nieźle spisującą się obronę Magic i jego 3 bpg, co bardzo lubią głosujący - nie było za bardzo możliwości, by przy kontuzji Garnetta tej nagrody nie dostał.

No i dokłądnie analogicznie z LBJem - najbardziej charakterystyczna postać świetnej defensywy zespołowej, sporo steali, bloków, większość efektownych. Przy braku Garnetta i kontuzjowanym sezonie Duncana nie było możliwości, żeby nie był w czołówce...

I tak, masz rację, ze wysokiemu łatwiej zdobyć tą nagrodę jeśli jest się częścią dobrej defensywy i dużo się blokuje i zbiera, ale po 1 Howard jest podstawą tej defensywy, a po 2 w Cavs nie ma nikogo takiego (dobrze broniącego wysokiego z blokami i zbiórkami), więc automatycznie Lebron wyrasta na tego przysłowiowego Howarda Cavaliers.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No super, dałeś dwa zbiory highlightów powybieranych przez kibiców Lakers z ich niezwykle udanych meczów i co? I chcesz na tej podstawie oceniać cały RS, tak? Fajnie, tylko że te hihglightsy właśnie nie uwzględniają tego, że w tym meczu w LA Kobe skończył z 40% skutecznością, a szerokim łukiem omija się akcje tego typu jak z tego filmiku:

http://www.nba.com/video/channels/award ... _nbae.nba/

Chyba nie tędy droga.

 

Pozatym nie pisz, że LBJ jest zajebisty bo broni wszytskich (no oprócz centrów), bo Battier też broni mnustwo graczy i też jest wszechstronny i też dobrze broni z pomocy.

O tym pisałem, tylko z drugiej strony chyba nie masz wątpliwości, że korzystniej dla Battiera jest porównywać obronę na KB, niż na np. Nowitzkim czy Paulu? A co do obrony z pomocy to doceniam ustawianie się na ofensy, ale ogółem to jednak inna półka. Są po prostu rzeczy których osiągnąć się nie da i nigdy nikt nie będzie się bał pomocy Battiera tak jak czapy czy wybicia piłki od Jamesa.

 

Nie wykręcaj się też tym, że dlaczego obrona na Bryancie ma decydowć, bo to ja napisałem, że to co robi Battier na KB to kosmos, a Ty wyskoczyłeś ze stwierdzeniem, że LBJ rrobi lepszą/porównywalną robotę, a to nie prawda.

Ja napisałem, że James jest moim zdaniem lepszy, a co za tym idzie Battier nie jest DPOTY. A jak piszesz o DPOTY to jakim prawem ma się to ograniczać do drobniutkiego (zwłaszcza w przypadku Jamesa) wycinka z całego sezonu?

 

PS. a już wyciąganie ostatnich 3 lat na KB.. no pamiętam, pamiętam te faule w rogu boiska i parę innych i nie tylko na KB. Wszystkie nieodgwizdane. Tylko co to ma udowodnić? :) i jak się to ma w kontekście tegorocznego sezonu? nijak?

To jest nic innego jak zwiększenie znikomej próbki, jeśli już mamy się koniecznie trzymać tego Bryanta. A obrona LBJ-a się raczej od tego czasu nie pogorszyła. ;)

 

No i dokłądnie analogicznie z LBJem - najbardziej charakterystyczna postać świetnej defensywy zespołowej, sporo steali, bloków, większość efektownych. Przy braku Garnetta i kontuzjowanym sezonie Duncana nie było możliwości, żeby nie był w czołówce...

I tak, masz rację, ze wysokiemu łatwiej zdobyć tą nagrodę jeśli jest się częścią dobrej defensywy i dużo się blokuje i zbiera, ale po 1 Howard jest podstawą tej defensywy, a po 2 w Cavs nie ma nikogo takiego (dobrze broniącego wysokiego z blokami i zbiórkami), więc automatycznie Lebron wyrasta na tego przysłowiowego Howarda Cavaliers.

Tylko rok temu sytuacja w defensywie Cavs się wiele nie różniła, a James dostał całe 4 punkty w głosowaniu na dwie piątki defensorów (nikt inny z Cavs pkt. nie dostał). :D

 

P.S. A tamtym obrońcą, "co ciekawe", nie był Ben Wallace, tylko SG Cavs Pavlović, który też przewijał się na tych highlightsach na Bryancie. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No super, dałeś dwa zbiory highlightów powybieranych przez kibiców Lakers z ich niezwykle udanych meczów i co? I chcesz na tej podstawie oceniać cały RS, tak? Fajnie, tylko że te hihglightsy właśnie nie uwzględniają tego, że w tym meczu w LA Kobe skończył z 40% skutecznością, a szerokim łukiem omija się akcje tego typu jak z tego filmiku:

http://www.nba.com/video/channels/award ... _nbae.nba/

Chyba nie tędy droga.

napisałem co miały te hajlajty pokazać, ale wolałeś tego nie zauważyć, zapytać co miały pokazać i nie odpowiedzieć na to co pokazały :)

a filmik mi się nie ładuje...

 

O tym pisałem, tylko z drugiej strony chyba nie masz wątpliwości, że korzystniej dla Battiera jest porównywać obronę na KB, niż na np. Nowitzkim czy Paulu? A co do obrony z pomocy to doceniam ustawianie się na ofensy, ale ogółem to jednak inna półka. Są po prostu rzeczy których osiągnąć się nie da i nigdy nikt nie będzie się bał pomocy Battiera tak jak czapy czy wybicia piłki od Jamesa.

Na Nowitzkim również Battier nie ma się czego wstydzić, więc nie bądź taki pewien :) a na Paulu to obaj specjalnych cudów raczej nie zdziałają, ale sądząc po tym co obaj pokazują na KB, to Battier jest szybszy na nogach i ma lepszą pracę stóp.

Druga sprawa, że to Ty wyskoczyłeś z textem, że James sobie radzi lepiej/porównywalnie na KB niż Battier, więc nie zmieniaj teraz tematu. Już drugi raz muszę to pisać.

 

Tylko rok temu sytuacja w defensywie Cavs się wiele nie różniła, a James dostał całe 4 punkty w głosowaniu na dwie piątki defensorów (nikt inny z Cavs pkt. nie dostał). :D

nie miej pretensji do mnie tylko do głosujących :) jakby to odemnie zależało, to w tym roku przyznałbym mu tylko parę głosów więcej (co nie oznacza, że zgadzam się z ilością zeszłoroczną czy z tegoroczną) niż w zeszłym, a to dlatego, że efekty tej waszej super defensywy są jeszcze lepiej widoczne.

 

P.S. A tamtym obrońcą, "co ciekawe", nie był Ben Wallace, tylko SG Cavs Pavlović, który też przewijał się na tych highlightsach na Bryancie. ;)

wiem kto go sporo bronił, bo oglądałem oba mecze. Zapytałem kto miał go bronić jeśli nie najlepszy (Twoim/waszym zdaniem) obrońca Cavs na pozycjach 2 i 3? Podalem nazwisko Bena, bo on przynajmniej kiedyś był na poziomie defensywnym, który wyróżniał go na tle ligi. Ty za to podajesz Saszkę. Rozumiem w takim razie, że do najcięższych zadań defensywnych wysyłacie Saszkę na SG/SF rywali? graty 8)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Druga sprawa, że to Ty wyskoczyłeś z textem, że James sobie radzi lepiej/porównywalnie na KB niż Battier, więc nie zmieniaj teraz tematu. Już drugi raz muszę to pisać.

Na pewno nie pisałem w tym temacie, że lepiej, natomaist pisałem, że nie należy się do tego ograniczać, bo to samo w sobie żadnego z nich nie czyni lepszym defensorem. Ale skoro tak bardzo nalegasz na ten temat, to łap w przybliżeniu porównanie dokonań Bryanta przeciwko Houston i Cleveland z tego sezonu:

 

Houston:

31 ppg, 52% FG

 

Cleveland

19 ppg, 43% FG

 

Wiadomo, że to nie zamyka sprawy, bo nie mamy dokładnych danych o tym kiedy kto kogo krył, liczba gier i minut nie będzie podobna, nie uwzględnia to pomocy rywali itd. Ale na pewno nie wpływa to na korzyść Battiera. No i to już są jakieś fakty, a nie subiektywna ocena pracy nóg, bliskości kontaktu, gracji z jaką się pije wodę itd. W koszykówkę grało już wielu świetnych defensorów, bronili w różnym stylu, ale doceniano ich przede wszystkim za efekty.

 

Tylko rok temu sytuacja w defensywie Cavs się wiele nie różniła, a James dostał całe 4 punkty w głosowaniu na dwie piątki defensorów (nikt inny z Cavs pkt. nie dostał). :D

nie miej pretensji do mnie tylko do głosujących :) jakby to odemnie zależało, to w tym roku przyznałbym mu tylko parę głosów więcej (co nie oznacza, że zgadzam się z ilością zeszłoroczną czy z tegoroczną) niż w zeszłym, a to dlatego, że efekty tej waszej super defensywy są jeszcze lepiej widoczne.
Ja tylko chciałem pokazać, że wcale "nie musiał", skoro rok temu w podobnej sytuacji go nie doceniano.

 

wiem kto go sporo bronił, bo oglądałem oba mecze. Zapytałem kto miał go bronić jeśli nie najlepszy (Twoim/waszym zdaniem) obrońca Cavs na pozycjach 2 i 3? Podalem nazwisko Bena, bo on przynajmniej kiedyś był na poziomie defensywnym, który wyróżniał go na tle ligi. Ty za to podajesz Saszkę. Rozumiem w takim razie, że do najcięższych zadań defensywnych wysyłacie Saszkę na SG/SF rywali? graty 8)

Mając zdrowego Westa to nie wchodzi w grę. Ale w przeciwnym razie zdarzało się tak i nie wychodziło wcale źle. Jeśli Sasha wychodzi jako startowy SG jest po prostu naturalnym matchupem dla SG rywali. Tak było w tych meczach z Lakers i tak samo było np. w serii z Nets sprzed dwóch lat, gdzie z dobrą pomocą naprawdę fajnie wychodziła obrona z nim na Carterze.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaki Battier? Najlepszy jest przecież Delonte West.

a drugi jest Pavlovic. W końcu w takiej kolejności przydzielają krycie dla najgroźniejszych SG rywali Dołączona grafika

 

Podsumowując, bo już koledzy wyżej podsumowali całą naszą dyskujsę, ale ja też słowo podsumowania napiszę;]

To Ty wyskoczyłeś z Lebronem na Bryancie (A LeBron [...] naprawdę potrafi ograniczyć bronionych rywali, co pokazywał wielokrotnie. W przypadku Bryanta również) w odpowiedzi na moje zachwyty nad obroną Battiera na Bryancie. Dopisałeś też, że wziąłbyś go (bez niepotrzebnych skojarzeń ;) ) zawsze i wszędzie ponad Battierem (a więc w przypadku KB również). Nie dziw się więc, że rozpatrujemy obronę na KB :) sam w ten temat wszedłeś. Tak się niestety składa, że w obronie na Bryancie sporo lepiej wypada Bettier, a Lebron jednak nie zawsze nadąża, daje się post upować Bryantowi ( :!: ), trzema się też sporo dalej niż Battier i częściej daje się mijać (a podobno jest szybszy ktoś tu chyba pisał...). Prawda jest taka, że Lebron może i jest szybki, ale nie ma takiej pracy nóg w obronie, a pozatym Battier jest zawodnikiem z ogromnym IQ i pomaga mu to także w obronie drużynowej i mimo, że nie sadzi takich super efektownych bloków do top10 jak Lebron to uwierz, że jego grającego z pomocy też się zawodnicy boją. Druga sprawa, że jest też mocno niedoceniany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.