Skocz do zawartości

wojna na ukrainie


lorak

Rekomendowane odpowiedzi

9 minut temu, polskignom napisał:

”jpmorgan has processed funds that were earmarked for interest payments due on dollar bonds held by Russian government and sent the money on to Citi”

Wiec nie ma defaultu, a zamrożone środki się odmrozily. 

100 pare mln :) .

Wiadomo, że wszyscy nie odejdą, ale w zasadzie to nic nie zmienia. Po prostu na dzisiaj Rosja nie zbankrutowała technicznie.

A nie zbankrutowała, bo by to nic nie dało.

Cytat

 Ambasador Rosji w Bośni i Hercegowinie zagroził w wywiadzie dla bośniackiej telewizji, że Moskwa zareaguje, gdyby kraj ten chciał wstąpić do NATO.

🤣 Mapy też mają z lat 90ch, czy tylko żarcie?

330px-Bosnia_and_Herzegovina_in_Europe.s

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, polskignom napisał:

Ciężko coś z tymi sankcjami idzie...

”jpmorgan has processed funds that were earmarked for interest payments due on dollar bonds held by Russian government and sent the money on to Citi”

Wiec nie ma defaultu, a zamrożone środki się odmrozily. Bez względu na to jak ta wojna się skończy i czy jest wariacja Putina czy czymś więcej, to wiara w utrzymanie sankcji, solidarność zachodu i brak business as usual ma kruche podstawy.

Tak na szybko to Leroy, Total, Nestle, Auchan, JPM i cała banksterka UE zostaje, a taki Goldman to nawet wciska ruskie aktywa. 

 

Też nie lubię żydowskiej banksterki i imperialistycznego USA mordującego milionami.

Ale jesteśmy z nimi w tym samymi koszyku, fajnie jakby ktoś ich ukarał za ich działania, ale k**** - wtedy my też oberwiemy.

Więc nie rozumiem czemu tak bardzo kibicujesz Chinom i Rosji

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wcześniej była narracja, ze wyjdziemy zajedziemy, teraz narracja o skali :). Wcześniej była solidarność zachodu, dziś wiadomo, ze wszyscy nie wyjdą. 
 

A to było 3 tyg temu.

Po prostu biznes z emocji przeszedł do kalkulacji, 3 tyg. wystarczyły, żeby nie pojawiły się rysy, a zajebiste problemy w różnych kwestiach...rozsadzilo rynki commodities, LME zachowuje się jak moskiewska giełda etc etc

https://www.google.pl/amp/s/businessinsider.com.pl/gospodarka/zaskakujacy-efekt-wojny-gigantom-energetycznym-brakuje-gotowki/9zm462v.amp

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, starYfaN napisał:

100 pare mln :) .

Wiadomo, że wszyscy nie odejdą, ale w zasadzie to nic nie zmienia. Po prostu na dzisiaj Rosja nie zbankrutowała technicznie.

A nie zbankrutowała, bo by to nic nie dało.

🤣 Mapy też mają z lat 90ch, czy tylko żarcie?

330px-Bosnia_and_Herzegovina_in_Europe.s

Z Serbii ich najadą 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, RappaR napisał:

Też nie lubię żydowskiej banksterki i imperialistycznego USA mordującego milionami.

Ale jesteśmy z nimi w tym samymi koszyku, fajnie jakby ktoś ich ukarał za ich działania, ale k**** - wtedy my też oberwiemy.

Więc nie rozumiem czemu tak bardzo kibicujesz Chinom i Rosji

Nie kibicuje, wciąż nie wiem skąd ta teoria się u Was wziela. Po prostu uważam, ze zachod ani ani jest przygotowany, a od tej rozpierduchy wszyscy dostaniemy 3x bardziej i nie zgadzam się, ze gra z Rosja na wyniszczenie jest polska racja stanu (ani gospodarczo, bo rozpierducha nas wszystkich zadziwi, ani militarnie, bo konflikt może się zajebiscie niebezpiecznie na nas rozlać). 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

48 minut temu, starYfaN napisał:

Nie przesadzałbym z tym wracaniem. To już inne ryzyko inwestycyjne.

Po tym jak Rosja ukradła samoloty dużo firm nie będzie chciało mieć z nimi nic wspólnego - będą im sprzedawać ale nie będą tam inwestować. 

 

48 minut temu, polskignom napisał:

taki Goldman to nawet wciska ruskie aktywa. 

Tak samo robili w 2008. Dla nich liczy się tylko prowizja, inwestorzy zawsze się znajdą bo świat nie znosi próżni. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

32 minuty temu, polskignom napisał:

przeciez to nic nowego, nie pierwszy i nie ostatni raz to sie wydarzylo. smiesznie sie czyta art w FT w oryginale a pozniej "sensacyjny" BI.

#2

czyli slusznie zrobily banki, zalegle zobowiazania Rosja moze regulowac (przynajmniej narazie odsetki od obligacji) - inaczej tak jak ruski wczoraj powiedzial, bylaby to bandyterka (duzy lol) a taki collapse to by nie przeszedl bez echa i konsekwencji (pewnie trzeba by sie zabrac za rozparcelowanie tych zobowiazan z obligacji). dlatego makron mial taka mine srajacego weza ostatnio, jakby mu jego so-gen czkawki dostal.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poniewaźż mnie bardziej interesuje aspekt wojskowy niż jakies fantazje na temat ukrytych celów ekonomicznych to wciąż nie moga pojąć kto zarządza Wschodnią Grupą wojskową po śmierci dowódcy 28 armi Kolesnikowa. Ukraina tydzien odbiła Niżnyj i tak naprawdę wszystko prawie na południe od tej miejscowości.

Od kilku dni też panują nad całym rejonem Priluków tj na południe od drogi Sumy- Kijów. Ukraina panuje nad 30-40 km odinkiem drogi. Wiadomo ,ze ze względu na przewagę artylerii nie mogą ustawić stałej blokady ale co rusz robią zasadzki. Efekt tylko z dziś

I kolejny konwój z dziś

Przecież to jest samobójstwo

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, polskignom napisał:

Nie kibicuje, wciąż nie wiem skąd ta teoria się u Was wziela. Po prostu uważam, ze zachod ani ani jest przygotowany, a od tej rozpierduchy wszyscy dostaniemy 3x bardziej i nie zgadzam się, ze gra z Rosja na wyniszczenie jest polska racja stanu (ani gospodarczo, bo rozpierducha nas wszystkich zadziwi, ani militarnie, bo konflikt może się zajebiscie niebezpiecznie na nas rozlać). 

Europa dostanie 3x bardziej? Osłabienie Rosji nie jest polską gracją stanu? Konflikt rozleje się na nas? Przyznam że tezy jakie postawiłeś nie są nawet odważne ale zahaczają o propagandę żeby nie powiedzieć mocniej że ruski troll, tak to wygląda szczerze.

1.W jaki sposób Europa ma dostać bardziej niż Rosja skoro same włochy mają większe PKB niż kraj który zbudowany jest z kartonu, przymocowany trytytką żeby się wszystko nie rozleciało? Tak, mamy problem jeśli chodzi o surowce i wszyscy będziemy musieli to przeboleć przez jakiś czas.

2.Będziemy musieli to przeboleć dlatego że słaba Rosja jest naszą racją stanu od paru wieków, jest gwarancją naszego rozwoju dlatego lepiej przeboleć to teraz niż za parę lat mieć dużo większy problem a dużo wskazuje że mielibyśmy go już teraz gdyby nie waleczność ukrainy.

3.Jeśli nikt niemądry nie podejmie decyzji o zamknięciu nieba nad ukrainą to wojna nam nie grozi z prostej przyczyny - rosja nie ma na to już środków.

 

Możemy wchodzić w szczegóły ale nie wiem czy jest sens bo Twoje argumenty z gruntu są absurdalne oczywiście moim zdaniem :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1) no ja uważam, ze exposure całego biznesu, uzależnienie od rosyjskich surowców wraz z cyklem podwyzek stop tym się skończy. Wykresami i numerkami mi się nie chce męczyć. Po prostu wolniej niż w Ru.

2) jeśli zakładając, ze będzie bolało 2x nniej to ja w to wchodzę z zamkniętymi oczami. Po prostu tego nie widze :) 

3) tu już wcześniej pisałem, ze uważam, ze Rosja tej wojny nie może przegrać, wiec zostawi w najlepszym wypadku przy porażce spalona ziemie. Ma na to 100 sposobów, jeśli np. Wasz scenariusz, ze w sumie my tylko musimy przeboleć, a Rosja będzie na kolanach, to tym bardziej Putin nie będzie miał nic do stracenia.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, ely3 napisał:

Poniewaźż mnie bardziej interesuje aspekt wojskowy niż jakies fantazje na temat ukrytych celów ekonomicznych to wciąż nie moga pojąć kto zarządza Wschodnią Grupą wojskową po śmierci dowódcy 28 armi Kolesnikowa. Ukraina tydzien odbiła Niżnyj i tak naprawdę wszystko prawie na południe od tej miejscowości.

Od kilku dni też panują nad całym rejonem Priluków tj na południe od drogi Sumy- Kijów. Ukraina panuje nad 30-40 km odinkiem drogi. Wiadomo ,ze ze względu na przewagę artylerii nie mogą ustawić stałej blokady ale co rusz robią zasadzki. Efekt tylko z dziś

I kolejny konwój z dziś

Przecież to jest samobójstwo

 

na dluzsza mete - na krotkim "odcinku" to Putinowi podskoczylo poparcie i ma teraz (ostatnia) szanse zeby cos z tego ugrac. Ja nie wiem jak Ukraina ma wspierac te swoje sily w takiej liczbie, eg wszyscy mezczyzni 18-60, kto ich nakarmi? kiedy ruscy zaczna atakowac te konwoje z bronia z zachodu? ruscy mimo sankcji nadal moga wspierac swoje wojsko (nawet nieudolnie, przy tych stratach na poziomie 3-4tys martwych i 10-12 ciezko rannych w miesiac) bo nikt im zakladow nie bombarduje. propaganda jak widac dziala dobrze i zanim ludzie sie zorientuja na duza skale ze cos nie gra albo ze ta "specjalna misja" nie ma sensu (przyjdzie gruba bieda) to minie kilka dobrych miesiecy. "mlodzi, zdolni, atrakcyjni" (i zachodnio "kumaci") z dwoch duzych miast to moze 5-10% populacji z czego 1/4 bedzie miala odwage sie odezwac a co dziesiaty wyjdzie na ulice -> jesli amerykanie maja w wiezieniach ~0.7% populacji to czemu ruscy by nie mogli wrzucic swoich i dojechac z represjami 0.2-0.3% populacji?

*a operacja zarzadzaja poprostu tak, jakby Ukraincy mieli miec partyzantki z granatami z II WS, brak struktur i brak checi do obrony - tutaj grubszy zonk, przynajmniej pierwszy miesiac jak tyle osob chwycilo za bron. teraz bedzie coraz ciezej sie bronic.

Edytowane przez memento1984
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, memento1984 napisał:

 kiedy ruscy zaczna atakowac te konwoje z bronia z zachodu

To nie nastąpi bo tak naprawdę Rosja nie ma obecnie czym atakować tego, Ma rakiety które potrafią precyzyjnie niszczyć stacjonarne cele. Ale z ruchomymi radzą sobie kiepsko i to widać w tej wojnie

22 minuty temu, memento1984 napisał:

Ja nie wiem jak Ukraina ma wspierac te swoje sily w takiej liczbie,

Cały świat ich dotuje. Nie tylko bronią ale i pieniędzmi. Nigdy nie było takiej solidarności. To prędzej Rosja może mieć problem bo już teraz Ukraińcy lokalnie przechodzą do skutecznych kontataków. Rosjanie wbrew lansowanej tutaj teorii rzucili swoje najlepsze jednostki..

Tam są praktycznie wszystkie jednostki powietrznodesantowe którymi dysponują. 604 brygada Specnazu. Piechota morska. Najlepsze dywizje pancerne. Rosgwardia ma tam większość swoich sił. Poborowych nie rzucą bo to się skończyło dezercjami. Wszystkie jednostki walczące w Syrii już walczą. To nie przypadek ,że nie ruszyli sił z Nadniestrza bo te odziały by zostały szybko rozbite. Rosja ma jeszcze zapas w postaci Kalibrów itp ale jesli chodzi o żołnierzy to nie mają czego rzucić tak od ręki

Proponuje śledzić różne twitty z anonsami zgonów żołnierzy rosyjskich. Oni w niekórych jednostkach powietznodesantowych stracili praktycznie wszystkich dowodców. Rosjanie na tej wojnie nie tylko tracą sprzęt ale i bardzo wielu weteranów. Doświadczonych dowódców. Tracą kwiat swojej armii, Myślę ,że ich zgony zbliżają sie do 10 tys i jakieś 22-25 tys rannych

Tu masz tylko z ostatnich 30 minut

Dowódca batalionu 22 gwardyjskiej brygady

 

Na naszych oczach wykluwa się nowe pole walki. Drony które wyszukują punkty dowodzenia. Kolumny wojsk. Zasadzki. I skutecznie albo nakierowują ogień albo same bombardują.. Tak naprawdę chyba nikt obecnie nie jest na to przygotowany. Rosjanie zwłaszcza ale czytałem ,że i Amerykanie mieliby spore problemy. Ukraińcy lepiej opanowali drony i to widać ... Do tego skutecznie atakują wozy dowodzenia bo one generują sporo szumu a Rosjanie od dawna nie walczyli z normalną armią i popełnia kardynalne błędy Więc Ukraina dośc skutecznie uderza w takie punkty

Do tego Rosjanie utracili możliwość szyfrowania. Większość komunikacji idzie otwartymi kanałami lub kanałami które Ukraina podłsuc***e dzięki zdobytemu sprzętowi. Do tego zachodnie wywiady podrzucają im dane z podsłuchu. To ilu wysokich ranga dowódzców już zginęło jest nieprawdopodobne.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Sewer napisał:

3.Jeśli nikt niemądry nie podejmie decyzji o zamknięciu nieba nad ukrainą to wojna nam nie grozi z prostej przyczyny - rosja nie ma na to już środków.

Naprawdę chciałbym podzielać Wasz optymizm. 

Przykładowo wg analityków wojskowych Rosja straciła do tej pory ok 200 czołgów. Wg tych samych ekspertów Rosja przed inwazją miała ok 3500 czołgów plus kolejnych 1500 w ciągu 6 miesięcy.

Rozumiem przekaz w źródłach ukraińskich, który ma budować morale i podnosić na duchu ale my powinniśmy patrzeć na to bardziej realnie.

Gdzieś na twiterze widziałem zlepek nagłówków gazet z września 1939 roku ale nie znalazłem tego natomiast znalazłem coś podobnego:

https://wiadomosci.onet.pl/kraj/ii-wojna-swiatowa-wrzesien-1939-co-pisaly-polskie-gazety-o-wojnie-z-niemcami/ndq5gn4

Nie przypomina Wam to czegoś? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, ely3 napisał:

Już ci napisałem. Rosja wycofuje się ze wszystich terenów. . Płaci ogromne odszkodowanie by naprawić zniszczenia. Rezygnuje ze wsparcia dla Ługańska i Doniecka i Ukraina może przejać te tereny. Zobowiązuje się wycofać z Białorusi i nie przeprowadzać ćwiczeń bliżej niż 100 km od granicy

Co jest sprawiedliwego w tym, że pozwalamy komuś na podbój? 
Jedyny sposób w jaki Ługańsk i Donieck powinien zostać włączony do Ukrainy, to na drodze referendum

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Kepler napisał:

Naprawdę chciałbym podzielać Wasz optymizm. 

Przykładowo wg analityków wojskowych Rosja straciła do tej pory ok 200 czołgów. Wg tych samych ekspertów Rosja przed inwazją miała ok 3500 czołgów plus kolejnych 1500 w ciągu 6 miesięcy.

Rozumiem przekaz w źródłach ukraińskich, który ma budować morale i podnosić na duchu ale my powinniśmy patrzeć na to bardziej realnie.

Gdzieś na twiterze widziałem zlepek nagłówków gazet z września 1939 roku ale nie znalazłem tego natomiast znalazłem coś podobnego:

https://wiadomosci.onet.pl/kraj/ii-wojna-swiatowa-wrzesien-1939-co-pisaly-polskie-gazety-o-wojnie-z-niemcami/ndq5gn4

Nie przypomina Wam to czegoś? 

Nie jestem mega optymistą, polskignom ma racje z tym że Rosja powoli nie ma nic do stracenia ale to się dla nich nie może dobrze skończyć i mam tu na myśli wierchuszkę kremlowską bo przeciętnym człowiekiem nikt się tam nie przejmuje (ale wielkich protestów też nie można wykluczyć mimo wszystko) Mogą próbować zostawić spaloną ziemię ale z każdym dniem tym co robią na ukrainie ich bardziej degraduje i dłużej będą się z tego wygrzebywać.Ta sytuacja nie może trwać w nieskończoność dla obu stron.

 

Rosja może ma ok.3500 czołgów ale to są tylko cyfry, duża część musi być rozmieszczona na gigantycznej rosyjskiej granicy a pewnie 60-70% nie jest nawet na chodzie a już ukompletowanie sprzętu i sprowadzenie go na front to kolejne miesiące, trudno nie być umiarkowanym optymistą - Rosja już nie wykona swojego planu i to jest wielki sukces.Na szczęście dla nas bo ostatnie 30 lat zostało przespane, zarządzanie naszym wojskiem to komuna i potrzebne są fundamentalne zmiany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.