Skocz do zawartości

wojna na ukrainie


lorak

Rekomendowane odpowiedzi

7 godzin temu, darkonza napisał:

Czechów amerykanie zapomnieli urobić mediami ze ten rurociąg grozi ich bezpieczeństwu (moze za mały kraj i sie nie chciało?) i gadaja z sensem. U nas za to wszyscy ładnie naumiani przez media ze nam ta rura groźna

Czesi historycznie nie maja konfliktu interesu z Rosja .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, darkonza napisał:

"Rząd USA wie, że gazociąg Nord Stream 2 jest bliski ukończenia i uważa go za poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa energetycznego Europy oraz dla amerykańskiego bezpieczeństwa narodowego. (...) Administracja, Kongres i obie partie zjednoczyły się w wysiłkach mających zapewnić, że gazociąg pozostanie nieukończony i że zagrożenia nie staną się rzeczywistością" - głosi list republikańskich senatorów. "

https://forsal.pl/biznes/energetyka/artykuly/7795720,amerykanskie-sankcje-port-w-sassnitz-rozmy-miedzy-niemcami-a-usa.html

Ci to wala na bezczela bzdury i nikt sie ich nie czepia :)

 

" Podczas debaty zorganizowanej przez Instytut Polityki i Społeczeństwa prywatnego uniwersytetu Cevro wiceminister przemysłu i handlu Czech Rene Nedela powiedział we wtorek, że rezygnacja z projektu Nord Stream 2 (NS2) oznaczałaby wzrost krajowych cen energii.

....

Nedela podkreślił też, że NS2 zapewni krajowej sieci gazociągów stabilizację, poprzez zwiększenie różnorodności źródeł dostaw.

https://tvn24.pl/biznes/ze-swiata/wiceminister-przemyslu-czech-nord-stream-2-ustabilizuje-ceny-energii-ra911200-4506634

Czechów amerykanie zapomnieli urobić mediami ze ten rurociąg grozi ich bezpieczeństwu (moze za mały kraj i sie nie chciało?) i gadaja z sensem. U nas za to wszyscy ładnie naumiani przez media ze nam ta rura groźna

Czechom Ruscy za przesył gazu nie płacą a nam jeszcze tak. Dla nas lepiej aby Ruscy transportowali jak najwięcej gazu przez nasze terytorium. Ale  rozumiem, że Tobie - wielbicielowi ZSRR i Stalina - bliższe są interesy Rosji niż Polski. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, darkonza napisał:

"urobić mediami ze ten rurociąg grozi ich bezpieczeństwu (moze za mały kraj i sie nie chciało?) i gadaja z sensem. U nas za to wszyscy ładnie naumiani przez media ze nam ta rura groźna

Z Rosjanami od lat schemat" dilu" jest taki sam. Przyjeżdżasz do Rosji, wszystko jest dograne, jest słitasnie, dla zacieśnienia przyjacielskich stosunków wieczorna imprezka - dziewczynki i hektolitry wódki - kiedy deal? Da, da, da jutro wsio podpiszemy. Następnego dnia nagle pojawiają się problemy, przychodzi Boris jakiś któremu trzeba posmarować bo ma kontakty na Kremlu, jeszcze Sasza związany z FSB i paru innych. Ogólnie warunki umowy zmieniają się. Człowiek z zachodu na wielkim kacu, pod presją i traktowany jak szpion. 

Problem z tą Rosja jest taki, że sprzedaż gazu nie jest dla nich okazją do dobrego zarobku. Tu dalej priorytetem jest ich doktryna "wasal albo wróg". O tym wszystkim mówił raport Komisji Europejskiej sprzed kilku lat. 

Poza tym Gazprom jest tak niezależny od Kremla, że dziwnym trafem przed szczytem NATO w Polsce, wizytą Trumpa, pierwszą dostawą amer gazu zawsze pojawiały się problemy z przesyłem gazu przez Jamał. 

Powiedz mi : ile Polska rocznie zarabia na tranzycie rosyjskiego gazu???????? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Sebastian napisał:

Czechom Ruscy za przesył gazu nie płacą a nam jeszcze tak. Dla nas lepiej aby Ruscy transportowali jak najwięcej gazu przez nasze terytorium.

Przecież robimy co możemy by nam przestali płacić, od ruskich kupujemy nie dlatego ze chcemy, nie dlatego ze jest tanio, kupujemy dlatego ze z innych źrodeł nie pokryjemy obecnego zapotrzebowania.

4 godziny temu, Sebastian napisał:

Ale  rozumiem, że Tobie - wielbicielowi ZSRR i Stalina - bliższe są interesy Rosji niż Polski. 

Interesem Polski było pozwolić na gazociag omijajacy Ukrainę, skoro do tego nie doszło nasz interes został pogrzebany. Ruskie uznały nas za szkodnika i starja sie od nas uniezależnić, ta klamka zapadła już dawno

Z drugiej strony u nas nikt postrzega tego przesyłu gazu przez Polskę jako jakiś zysk czy przywilej, ze to daje nam pieniadze, wszyscy za to mówią ze kupowanie od ruska jest śmiertelnie groźne i ze należy z tym skończyć, z czym akurat ja się zupełnie nie zgadzam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, darkonza napisał:

Przecież robimy co możemy by nam przestali płacić, od ruskich kupujemy nie dlatego ze chcemy, nie dlatego ze jest tanio, kupujemy dlatego ze z innych źrodeł nie pokryjemy obecnego zapotrzebowania.

Interesem Polski było pozwolić na gazociag omijajacy Ukrainę, skoro do tego nie doszło nasz interes został pogrzebany. Ruskie uznały nas za szkodnika i starja sie od nas uniezależnić, ta klamka zapadła już dawno

Z drugiej strony u nas nikt postrzega tego przesyłu gazu przez Polskę jako jakiś zysk czy przywilej, ze to daje nam pieniadze, wszyscy za to mówią ze kupowanie od ruska jest śmiertelnie groźne i ze należy z tym skończyć, z czym akurat ja się zupełnie nie zgadzam.

Oczywiście, że trzeba od Ruskich kupować ale musimy mieć dywersyfikację źródeł dostaw a tego wbrew temu co ludzie myślą nie da się zrobić bez kupowania z tych źródeł nawet wtedy gdy teoretycznie nie jest nam to potrzebne. 

Nie chcieliśmy pozwolić aby Ruscy ominęli Ukrainę po to aby nie mogli ich szantażować i z tego samego powodu nie chcemy NS2. 

Ponadto Rosja nie sprzedaje gazu w sposób rynkowy. Normalnie cena zależy od czynników ekonomicznych a u Ruskich od czynników politycznych. Ciężko w takim przypadku mówić o realnym partnerstwie biznesowym. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, Sebastian napisał:

Oczywiście, że trzeba od Ruskich kupować ale musimy mieć dywersyfikację źródeł dostaw a tego wbrew temu co ludzie myślą nie da się zrobić bez kupowania z tych źródeł nawet wtedy gdy teoretycznie nie jest nam to potrzebne. 

 

Oczywiście ze dywersyfikacja jest dobra.

14 minut temu, Sebastian napisał:

Nie chcieliśmy pozwolić aby Ruscy ominęli Ukrainę po to aby nie mogli ich szantażować i z tego samego powodu nie chcemy NS2.

W jaki sposób ruscy mogliby szantażować Ukrainę budując rurociąg omijajacy ten kraj? W jaki sposób budowa NSII da ruskim możliwość szantażu Polski? Zupełnie tego nie rozumiem.

Znaczy wiem ze to jest "wierszyk" którego uczą media, ale prosze o wytłumaczenie mechanizmu szantażu.

16 minut temu, Sebastian napisał:

Ponadto Rosja nie sprzedaje gazu w sposób rynkowy. Normalnie cena zależy od czynników ekonomicznych a u Ruskich od czynników politycznych.

To też jest wierszyk. Np. Apple sprzedaje po innych cenach w USA i w Europie i jest ok.

Z ruskimi jest podobnie, sprzedaja róznym krajom po róznych cenach. Jak sie z nimi dogadujesz jak łukaszenka masz taniej, przestajesz sie dogadywac masz drożej. Normalka. Mój operator telefonii komórkowehj też dał mi zniżke na gaz... znaczy abonament bo sie zgodziłem ze wysyła mi rachunki drogą elektroniczna i nie musi papierów słać. Coś za coś. Tak jest wszędzie, a to czy sie nazwie to polityką, czy poszanowaniem własnych interesów to tylko sprawa nazewnictwa.

Więc jak ruskim interesem jest brak baz USA w Polsce to pewnie mozna by wykopac amerykanów i mieć za to gaz taniej, podobny mechanizm jak z faktura papierową i elektroniczna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, darkonza napisał:

Z ruskimi jest podobnie, sprzedaja róznym krajom po róznych cenach. Jak sie z nimi dogadujesz jak łukaszenka masz taniej, przestajesz sie dogadywac masz drożej. 

Łukaszenka tak się z nimi dogadał, że sprzedał/oddał za darmo? tą połowę kraju, która była jeszcze coś warta. 

Nie chce mi się grzebać, ale na taniej mi to nie wygląda.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

26 minut temu, StaryFan napisał:

Łukaszenka tak się z nimi dogadał, że sprzedał/oddał za darmo? tą połowę kraju, która była jeszcze coś warta. 

Nie chce mi się grzebać, ale na taniej mi to nie wygląda.

Jego przemysł opierał sie na tanich surowcach, podobnie jak przemysł Ukrainy. Teraz ze Łukaszenka nieposłuszny to ruskie chca przejśc na rozliczenia po cenach rynkowych. Pewnie Łukaszenka zmięknie.

Nie wiem o jakim oddaniu połowy kraju mowa (nie orientuje się) ale my oddaliśmy pół kraju zupełnie za darmo w latach 90-tych i na przełomie wieków, tyle ze drugiej stronie:

https://forsal.pl/artykuly/1070802,panstwa-europy-srodkowo-wschodniej-to-kolonie-zachodu-jest-juz-za-pozno-aby-odzyskaly-kontrole-opinia.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, darkonza napisał:

Jego przemysł opierał sie na tanich surowcach, podobnie jak przemysł Ukrainy. Teraz ze Łukaszenka nieposłuszny to ruskie chca przejśc na rozliczenia po cenach rynkowych. Pewnie Łukaszenka zmięknie.

Nie wiem o jakim oddaniu połowy kraju mowa (nie orientuje się) ale my oddaliśmy pół kraju zupełnie za darmo w latach 90-tych i na przełomie wieków, tyle ze drugiej stronie:

https://forsal.pl/artykuly/1070802,panstwa-europy-srodkowo-wschodniej-to-kolonie-zachodu-jest-juz-za-pozno-aby-odzyskaly-kontrole-opinia.html

Pewnie, że oddaliśmy. Ceną taniego gazu Łukaszenki, była sprzedaż tych gałęzi przemysłu który pasował ruskim. Nie muszę dodawać, że temat nie podlegał negocjacjom.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, StaryFan napisał:

Przecież pisałem, że nie było negocjacji :) 

Cały czas a negocjacje, przeciez gdyby ich nie było to by dawno łukaszenkę zmusili do oddania władzy.

Teraz po wyborach Ci z zachodu boją sie ze łukaszenka będzie bardziej skłonny do ustępstw

https://forsal.pl/swiat/aktualnosci/artykuly/7795340,bialorus-wybory-protesty-cios-dla-lukaszenki-kompromisy-z-rosja.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, darkonza napisał:

Cały czas a negocjacje, przeciez gdyby ich nie było to by dawno łukaszenkę zmusili do oddania władzy.

Mają na pęczki spolegliwych, wiernych, uległych zarządców kołchozu? Pewnie tak, ale z szansą na dyktaturę, tylko jednego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cichanouska na Litwie . Dlaczego jako „niby” lider regionu oraz państwo podnoszące się z kolan jesteśmy rozgrywani w polityce międzynarodowej jak dzieci ? Morawieckiego UE olała , USA dogadali się z Mińskiem sprawie kandydatki aby wylądowała na Litwie , słabo to wyglada .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, Koelner napisał:

Cichanouska na Litwie . Dlaczego jako „niby” lider regionu oraz państwo podnoszące się z kolan jesteśmy rozgrywani w polityce międzynarodowej jak dzieci ? 

A Białoruś kogokolwiek obchodzi? Białorusinów też? 

@darkonza ile Polska zarabia na Jamale? 

Edytowane przez DeltaCenter
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, darkonza napisał:

 

Nie wiem o jakim oddaniu połowy kraju mowa (nie orientuje się) ale my oddaliśmy pół kraju zupełnie za darmo w latach 90-tych i na przełomie wieków, tyle ze drugiej stronie:

https://forsal.pl/artykuly/1070802,panstwa-europy-srodkowo-wschodniej-to-kolonie-zachodu-jest-juz-za-pozno-aby-odzyskaly-kontrole-opinia.html

Jak widać lepiej się wychodzi na tym że oddasz pół kraju zachodowi niż Rosji:) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.