Skocz do zawartości

Polityka w Polsce


Borys

Rekomendowane odpowiedzi

11 minut temu, josephnba napisał:

Konto swoje czy w ZUS?

 

Zastanawia mnie dlaczego chcąc wejść do IKE mam pozbyć się 15% swojej kasy?

Przecież już raz mi fiskus zajumał kasę przy wypłacie, później rząd wziął sobie jeszcze połowę, a teraz kolejny chce mnie ograbić 

 

Masz się pozbyć 15% kasy bo rząd na tyle wyliczył swoją obsługę :) Ponadto jak weźmiesz do IKE to będzie Twoja kasa (przynajmniej w teorii - ludzie na Cyprze sądzili, że kasa w bankach jest ich :) ) a w drugi przypadku zostanie wtoczona do systemu i będzie na 14 emeryturę :)

Po nas choćby potop. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, darkonza napisał:

To trochę dziwne ale im więcej pieniędzy PIS pompuje w gospodarkę dotacjami i socjalami tym bardziej wyróżniamy się niskim bezrobociem, choć przecie dookoła mówią ze socjal rozleniwia i patologia rezygnuje z pracy by żyć z zasiłków

Z 15 mln bezrobotnych to 13 mln dotyczy strefy euro . I dane Eurostatu zawsze muszą przejść weryfikacje https://www.bankier.pl/wiadomosc/Stopa-bezrobocia-we-Wloszech-spadla-Pulapka-w-danych-Eurostatu-7874397.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

34 minuty temu, Koelner napisał:

Z 15 mln bezrobotnych to 13 mln dotyczy strefy euro . I dane Eurostatu zawsze muszą przejść weryfikacje https://www.bankier.pl/wiadomosc/Stopa-bezrobocia-we-Wloszech-spadla-Pulapka-w-danych-Eurostatu-7874397.html

Dane muszą przejść weryfikację jak wynika z nich że PiS cos robi dobrze:) a i tak byśmy mieli najniższe bezrobocie w Europie, nieważne kto rządzi:) jaki Ty jesteś czasem smieszny Koelner:) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, fluber napisał:

Dane muszą przejść weryfikację jak wynika z nich że PiS cos robi dobrze:) a i tak byśmy mieli najniższe bezrobocie w Europie, nieważne kto rządzi:) jaki Ty jesteś czasem smieszny Koelner:) 

Nie rozumiem , gdzie ja napisałem negatywnie na PiS ? Jak dane pokazują grupa wyszehradzka sobie nieźle radzi i połączenie to z socjalem ( z czego słynie np Szwecja ) jest dla mnie jak to ująłeś „czasem śmieszne” :) . 

Edytowane przez Koelner
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

46 minut temu, fluber napisał:

a i tak byśmy mieli najniższe bezrobocie w Europie, nieważne kto rządzi:)

Wybacz ,że dopytam ale uważasz ,że jakby rządził ktoś inny to bysmy nie mieli najniższego ?

2 godziny temu, Me Myself and I napisał:

ciekawe ile by zostało jakby wyjął z tego Wrocław, pewnie koniec kolejki

Raczej nie bo wciąż bys miał Legnicę ze strefą. Miałbyś KGHM. Miałbys fabryki Toyoty itp. Akurat Dolny Śląsk jest mocny bo ma wiele stref ekonomicznych. Wiele zakładów powstało poza aglomeracją wrocławską. 

@fluber

I jeszcze jedno - niskie bezrobocie wcale nie oznacza ,że u nas więcej osób pracuje niż np w Holandii.. Polska ma wciąż niski procent osób pracujących. Wciąż jesteśmy poniżej 70% . Więc w takiej Austrii choć stopa bezrobocia jest większa to jednak u nich pracuje 74% więc u nas jest duże ukryte bezrobocie co niestety ma też wpływ na emerytury 

Mała korekta procenty od tego jaki się wezme zakres wieku - czyli w 20-64 mamy 73% ale już 16-67 mamy poniżej 70%

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

38 minut temu, ely3 napisał:

Wybacz ,że dopytam ale uważasz ,że jakby rządził ktoś inny to bysmy nie mieli najniższego ?

Nie mam zielonego pojęcia:) Dane historyczne wskazują jednak, że działania rządu mają wpływ na poziom bezrobocia w danym kraju, więc prawdopodobieństwo tego, że byśmy mieli jest z pewnością mniejsze niż 1:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

56 minut temu, fluber napisał:

Nie mam zielonego pojęcia:) Dane historyczne wskazują jednak, że działania rządu mają wpływ na poziom bezrobocia w danym kraju, więc prawdopodobieństwo tego, że byśmy mieli jest z pewnością mniejsze niż 1:)

Podaj dane historyczne :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, ely3 napisał:

I jeszcze jedno - niskie bezrobocie wcale nie oznacza ,że u nas więcej osób pracuje niż np w Holandii.. Polska ma wciąż niski procent osób pracujących. Wciąż jesteśmy poniżej 70% . Więc w takiej Austrii choć stopa bezrobocia jest większa to jednak u nich pracuje 74% więc u nas jest duże ukryte bezrobocie co niestety ma też wpływ na emerytury

Ale u nas ten procent rośnie, a przeciez miał maleć "bo socjal". Okazuje się ze ten procent spadł rekordowo w czasie gdy socjalu nie było prawie żadnego, a teraz rośnie wraz z rosnącym socjalem.

Teoria "rozleniwianie" socjalem okazuje się błedna, albo raczej jej wpływ na rzeczywistość gospodarczą jest mniejszy od wpływu drugiej teorii mówiącej że:

dużo kasy na rynku poprawia koniunkturę i rosnące obroty firm, to z kolei wpływa na większą chęć przedsiębiorców do tworzenia nowych miejsc pracy których by nie stworzyli gdyby sytuacja rynkowa była trudna (czesto takich które w trudnym czasie nie sa niezbędne) . Mniejsze bezrobocie tworzy większą presję na wzrost płac, wyższe płace powodują większa chęć do podejmowania pracy (w końcu dla wyższych płac ludzie gotowi porzucac rodziny i emigrowac), więc rośnie odsetek zatrudnionych, to zwiększa wpływy podatkowe i z PIT i VAT... i tak dalej.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, darkonza napisał:

Ale u nas ten procent rośnie, a przeciez miał maleć "bo socjal". Okazuje się ze ten procent spadł rekordowo w czasie gdy socjalu nie było prawie żadnego, a teraz rośnie wraz z rosnącym socjalem

Jak zwykle bierzesz sobie dwa fakty sklejasz teorie . Nie popierasz tego żadnym dowodem i jeszcze olewasz fakty

W Polsce poziom zatrudnienia spadał od 1990 do 2004 po czym po wejściu do UE gwałtwonie wzródł potem był stagnacja w latach 08-12 i potem znowu stopniowo skokowo wzrost

MA to niewiele wspólnego z socjałem lub jego brakiem.  Na początku lat 90 tych poziom zatrudnienia spadał bo po komunie odziedziczyliśmy mnóstwo przerostów zatrudnienia. Typu 1 miasto 1 fabryka jak Świdnik albo rzesza PGR czy zakłady pracy zaprojektowane na 1000 osób w których pracowało 5 tys a produkowały tyle co na Zachodzie zakłady 200 osobowe. Ogromne bezrobocie na początku lat 90 albo pod koniec lat 90 tyh miało niewiele wspólnego z socjałem ale złą strukturą przedsiębiorstw. Tak samo jak potrzeba było zmiany mentalności by we Włoszech czy Hiszpanii w latach 90 tych kobieto skokowo zaczęły chodzić do pracy 

 

Poza tym od wprowadzenie 500+ mamy prawie 6% więcej zatrudnionych mężczyzn 5% kobiet. Przed wprowadzeniem 500+ dla okresu 4 lat . Zatrudnienie kobiet wzrosło o 8% a męzczyzn tylko o 6%. Jak widać wprowadzenie 500+ znacząco zahamowało chęć kobiet do podejmowania pracy 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

40 minut temu, ely3 napisał:

Jak zwykle bierzesz sobie dwa fakty sklejasz teorie . Nie popierasz tego żadnym dowodem i jeszcze olewasz fakty

Ja? A nie Ci co mówią ze socjal rozleniwia i powoduje spadek zatrudnienia? Jak zwykle mi przypisujesz olewanie faktów

40 minut temu, ely3 napisał:

MA to niewiele wspólnego z socjałem lub jego brakiem. 

To jest nowośc dla mnie, nie wiem czy akurat Ty ale z połowa forum upierała się ze socjal musi spowodowac ze patola bedzie sobie siedziec w domu i żyć z zasiłków, więc to do nich powinieneś mówić ze zatrudunienie nie ma nic wspólnego z socjalem.

40 minut temu, ely3 napisał:

 Na początku lat 90 tych poziom zatrudnienia spadał bo po komunie odziedziczyliśmy mnóstwo przerostów zatrudnienia. Typu 1 miasto 1 fabryka jak Świdnik albo rzesza PGR czy zakłady pracy zaprojektowane na 1000 osób w których pracowało 5 tys a produkowały tyle co na Zachodzie zakłady 200 osobowe. Ogromne bezrobocie na początku lat 90 albo pod koniec lat 90 tyh miało niewiele wspólnego z socjałem ale złą strukturą przedsiębiorstw.

Jak zwykle bierzesz sobie dwa fakty i sklejasz sobie teorię :)

bfd5c7e26d6518-645-395-0-0-645-395.png

Mieliśmy zła "strukturę zatrudnienia" po PRL-u a później nam sie zrobiła zła struktura zatrudnienia w okolicach roku 2000 po 10 latach reform, prywatyzacji i poprawy efektywności :P

40 minut temu, ely3 napisał:

Poza tym od wprowadzenie 500+ mamy prawie 6% więcej zatrudnionych mężczyzn 5% kobiet. Przed wprowadzeniem 500+ dla okresu 4 lat . Zatrudnienie kobiet wzrosło o 8% a męzczyzn tylko o 6%. Jak widać wprowadzenie 500+ znacząco zahamowało chęć kobiet do podejmowania pracy 

Teraz to sobie jaja chyba robisz.  :D

W tym samym poscie piszesz najpierw ze socjal nie ma niewiele wspólnego z poziomem zatrudnienia i tłumaczysz zmiany innymi czynnikami po czym kilka wersów niżej zaczynasz mówic ze jednak socjal ma wiele wspólnego i hamuje chęć zatrudnienia.

W dodatku zatrudnienie kobiet wciąz rośnie a Ty piszesz ze 500+ hamuje chęć kobiet do podejmowania pracy. Jakby chęc do pracy kobiet zmalała to ich zatrudnienie by spadło.

40 minut temu, ely3 napisał:

 po czym po wejściu do UE gwałtwonie wzródł

Tak, bo wejscie do UE spowodowało ze na "rynku" pojawiło się wiecej kasy, to samo spowodowało 500+, więcej kasy, wiecej miejsc pracy, więcej osób moze pracować.

I generalnie nie wiem po co wchodzę w dyskusję o innych tematach, przecież ja tylko się kłócę z twierdzeniem ze socjal spowoduje ze ludzie będą porzucac pracę. To jest nieprawda i ostatnie 5 lat dobitnie to pokazało. Polska mimo gwałtownego wzrosu wydatków socjalnych ma najniższe bezrobocie, twierdzenie ze socjal bezrobocie zwiększa więc zupełnie leży. Najprawdopodobniej inne czynniki sa ważniejsze, a socjal albo nie wplywa albo wręcz obniża bezrobcie skoro nasze jest najniższe a wczesniej bez socjalu nigdy nie było.

p.s Zreszta podobne było gadanie ze jak zacznie rosnąc płaca minimalna to bezrobocie wzrośnie, a tu i minimalna rosnie, i socjal a bezrobocie najnizsze.

Edytowane przez darkonza
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 godzin temu, Sebastian napisał:

Masz się pozbyć 15% kasy bo rząd na tyle wyliczył swoją obsługę :) Ponadto jak weźmiesz do IKE to będzie Twoja kasa (przynajmniej w teorii - ludzie na Cyprze sądzili, że kasa w bankach jest ich :) ) a w drugi przypadku zostanie wtoczona do systemu i będzie na 14 emeryturę :)

Po nas choćby potop. 

Jak każdy rząd będzie tak chętnie obsługiwał mój portfel to faktycznie niezależnie od tego czy będę w OFE ike czy zusie, wysokość emerytury będzie taka sama...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

44 minuty temu, josephnba napisał:

Jak każdy rząd będzie tak chętnie obsługiwał mój portfel to faktycznie niezależnie od tego czy będę w OFE ike czy zusie, wysokość emerytury będzie taka sama...

Każdy rząd jest w tym zakresie chciwy. Widzi pieniądze i chce zabrać ile może :) Dlatego ludzie robią wszystko aby nie płacić. Jak to powiedział Wielki Szu: Graliśmy uczciwie: Ty oszukiwałeś, ja oszukiwałem - wygrał lepszy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Każdy rząd jak do tej pory wypłaca wyższe emerytury niż go stać, bo składki ZUS nie pokrywają emerytur. Złudzenie że rząd nas okrada wynika z przywilejów emerytalnych róznych grup społecznych ale przede wszystkim kobiet. Stąd zdarzają się wyliczenia mężczyzn ile by mieli jakby sami sobie odkładali. Natomiast nie bardzo można poczytać o wyliczeniach kobiet ile by nie miały gdyby same sobie emeryturę organizowały. One chyba średnio pobieraja kasę przez około 20 lat. Mężczyźni jakieś 7 lat. Tak więc meżczyźni płacą sumarycznie więcej składek, a kobiety dostają sumarycznie więcej emerytur przez te 20 lat.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • matek zablokował(a) ten temat
  • Reikai odblokował(a) ten temat

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.