Skocz do zawartości

FBI - Sprawa Tima Donaghy oraz sprawa sędziowania w NBA


KarSp

Rekomendowane odpowiedzi

KLIK

 

No to sie porobiło. Kurde kiedyś się cieszyłem(a przynajmniej chciałem wierzyć) że NBA jest czysta, że nie ma czegoś takiego jak w serieA czy u nas w OE. NIestety czar prysł ostatecznie bo złapano pierwsze osoby.. Mam nadzieję że to tylko jeden sędzia, a reszta jest bez zarzutu. Choc teraz pewnie wszyscy zaczna tropic afery w Finale Heat-Mavs, bo do tej serii była przecież masa zażaleń i komentarzy nt refsów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

napewno wiekszosc osob intersujacych sie nba wie o tej sprawie...tim donaghy "ustawial" mecze bo tak to juz mozna spokojnie nazwac zawsze myslalem ze nba jest czyste od tego typu spraw a tu sie okazuje ze jednak nie bo glebszym przyjrzeniu sie tej sprawie zaczolem przegladac youtube i zobaczcie co znalazlem :

http://www.youtube.com/watch?v=w6rl4-7Y ... ed&search=

ten filmik obrazuje jak w jednym meczu mozna zabrac (moze sedzia) jednej druzynie okolo 10 - 20 punktow

tutaj widac jak perfidnie faworyzowani sa cavs i perfidnie widac w kazdym z tych przypadkow faul !

teraz popatrzmy na to jak latwo mozna zabrac druzynie mistrzostwo na ktore jak najbardziej zaslozyla nie ogladlem tego meczu osobiscie i nie wiedzialem ze az takie przekrety tam szly przeciez co ten donaghy robil to sa zaarty bruce kopie nasha w czule miejsce za co powinien dostac flagranta a nie dostaje ,faul na ginoblim ktorego nie bylo i wiele wiecej

i tu stawiam sobie pytanie...czy jeden sedzia mogl to ustawic?

ja mysle jezeli chodzi o mecz SAS PHX wszyscy sedziowie (moze oprocz technicznych) byli w to zamieszani

http://www.youtube.com/watch?v=JZyD3Zju ... ed&search=

kolejne jajca z udzialem sedziow

wade dostaje za kazdym razem faul a kobe rzuca 1 osobistego w tym meczu...

kolejna piekna decyzja...za podanie pilki lol

 

ps - nie widzialem takiego tematu jeszcze jezeli sie dubluje usuncie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale jak pisalem dawno temu na tym forum jak jeszcze pisywalem regularnie, ze tego typu rzec tez sie dzieja w NBA to wiekszosc przesmiewcow mowila, ze nigdy takie cos nie wyplynelo. To ze nie wyplynelo nie znaczny, ze nie istnieje, mowilem to kiedys i mowie to teraz. Wcale nie trumfuje z tego powodu, ze takie rzecy dzieja sie w NBA, jedynie cieszy mnie fakt, ze przesmiewcy, ktorzy nie widziec czemu nie widzieli mozliwosci takich rzeczy w miejscu gdzie sa ogromne pieniadze teraz maja utarte noski.

Korupcja niestety, ale istnieje wszedzie, tyle, ze w zroznicowanych stopniach. W takim kraju jak nasz w wiekszym ze wzgledu na niskie zarobki. W innych krajach przy wysokich zarobkach mniejszym, bo oplacalnosc takiego procederu zaczyna sie dopiero od bardzo duzych kwot.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

KLIK

Oj, jeden z dwóch najtrudniejszych meczy dla obecnych mistrzów być może w to wplątany. NIe dobrze, PO mogą byc wypaczone jak nic bo przecież ten sam sędzia gwizdał chociażby pierwszy mecz GSW-Mavs...

Nie rozumiem, po prostu nie mogę pojąc że człowiek ktory zarabia w przedziale rocznym od 90 do 225 tys dolarów za kurde 7-8 miesięcy prawdziwego gwizdania czyli pracy chce sobie to wszystko rozwalić i jeszcze dorobić mimo że tłucze i tak super pieniądze...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

KLIK

Oj, jeden z dwóch najtrudniejszych meczy dla obecnych mistrzów być może w to wplątany. NIe dobrze, PO mogą byc wypaczone jak nic bo przecież ten sam sędzia gwizdał chociażby pierwszy mecz GSW-Mavs...

Nie rozumiem, po prostu nie mogę pojąc że człowiek ktory zarabia w przedziale rocznym od 90 do 225 tys dolarów za kurde 7-8 miesięcy prawdziwego gwizdania czyli pracy chce sobie to wszystko rozwalić i jeszcze dorobić mimo że tłucze i tak super pieniądze...

apetyt rosnie w miare jedzenia...

napewno wypaczona jest seria spurs - suns a konkretnie game 3 jakich fauli on tam nie gwizdal i jakie gwizdal to parodia

zabral suns mistrzostwo...doslownie...a stern jeszcze to dokonczyl zawieszeniami dla diawa i amare

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzis na ESPN Firstake poswiecili chyba z 3 czy 4 godziny (moze wiecej) na cala debate wliczajac ponad godzinna konferencje prasowa udzielona przez Sterna. Jako, ze mialem sporo wolnego czasu sobie wszytko dokladnie z przewijaniem do tylu przesledzilem. Kilka cytatow:

 

Stern: "This is the most serious situation, the worst situation, that I have ever experienced"

Stern: " I feel betrayed by what happened"

Stern: " Doing the best you can doesnt always mean that criminal activity can be prevented"

"Investigation is part of organized crime probe in New York City"

"July 9th: Tim Doughy resigned from NBA"

"NBA reports issues with Donaghy dating to 2005"

Jedno co wiemy na pewno a raczej mozemy sie domyslac, ze klubu NBa w Las Vegas nie ma i nie bedzie (a rozmowy na ten temat byly czy tez sa prowadzone) Jak komisarz ligi podkreslal z tego co mu wiadomo na chwile obecna Donaghy jest wplatany w obstawianie meczy, ktore sedziowal a takze te ktorych nie sedziowal.

 

Udzielal takze informacji osoba z zewnatrz na temat meczy i ich pzrewidywanego zakonczenia co jest zabronnione i automatycznie rowna sie z wywaleniem z ligi. Od zeszlego roku bodaj liga powolala specjalnych ludzi, ktorzy sledza prace sedziow podczas meczy i kontrowerstyjne decyzje odnotowuja.

 

Donaghy byl zlapany na obstawioaniu meczy wczesniej bodaj w Las Vegas i jakies konsekwencje zostaly z tego wyciagniete (chyba nie pozwolono mu sedziowac play-offow w zeszlym roku) Coz Stern widac wszytko bardzo przezywa bo sie troszke "trzasl" czlowiek ktory z liga zwiazany od ponad 30 lat i mowi, ze to najwieksza sprawa.

 

Z tego co wiem dwoch bukmacherow zamieszanych w sprawe ma byc aresztowanych jeszcze w tym tygodniu. Coz bedzie sie dzialo jak mowil Jalen Rose teraz za kazdym razem ejsli bedzie mial byc wykluczony bedzie staral sie odzyskac swoje pieniadze. Po tym skandalu, juz nic nie bedzie takie samo. Kazda kontrowersyja decyzja bedzie podwazana, a sedziowie beda mieli napewna utrunione zycie prace i wsyztko co sie z tym wiaze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niezla afera z tego wynikla, nawet specjalnie nie chce sie w nia zaglebiac. Bardzo rozczarowala mnie liga, Stern i wszystkie madre glowy w nba. Jak mozna nie widziec ze taki typ jak ten Donaghy cos za bardzo nadgorliwy jest, pierwsza trojka w faulach, wykluczeniach, technikach, mecz NYK-Miami prawie 40 FT dla NY, 8 dla Miami, pare sek do konca, przy linii -4.5 Knicksi musza wygrac 5 punktami, Crawford dostaje dwa osobiste w ostatnich sekundach, wygrywaja NYK 6 pkt, wszystko gra. Srednia pkt zdobytych w nba to jakies 189 pkt na mecz, dziwnie Donaghy gdy sedziuje srednia pkt zdobytych przez dwa zespoly na mecz to 201 czy 202, PRZECIEZ TO 12 pkt roznicy. Las Vegas podobno wykumalo co sie swieci, Stern czy ktos inny z ligi mial tam jakies podejrzenia juz od jakiegos czasu, ale dziwne ze mu pozwolili sedziowac w tym sezonie, ze o PO nie wspomne. To jakas grubsza afera i mam nadzieje ze inni sedziowie nie sa w to zamieszani, jesli sa, to nie widze sensu dalszego ogladania nba i marnowania czasu w najblizszym sezonie, kazdy mecz moze byc ustawiony. Amerykanski sport przezywa bardzo ciezkie czasy, od dopingu w bejzbolu i kolarstwie przez nielegalne walki psow organizowane przez "jednego" z graczy nfl po afere w nba.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi sie wydaje ze ustawiane mogly byc raczej te mecze w ktorych duzych roznic punktowych nie widac, co tez potencjalnie nie wzbudza wielu podejrzen. Przykladowo podyktowanie czy tez umyslne niepodyktowanie kilku rzutow wolnych w meczu na "styku" automatycznie rowna sie wytypowaniu zwyciezcy. Z drugiej strony, maszracje danp, jesli chodzi o te roznice punktowe... ale to tylko pokazuje, ze problem jest ogromny. W moim osobistym przokonaniu zdecydowanie wiecej osob jest zaangazowanych w ten skandal.

 

Co do Vick'a, tez cala sprawe uzaznie sledze prawdopodobnie zostanie wykluczony na ten sezon, prawdopodobnie juz nigdy nie zagra, a to wielka strata bo czlowiek z takim potencjalem, szkoda slow nawet... Ale za bledy trzeba placic a za cos takiego, kiedy doskonale znal konsekwencje tego postepowania to juz nie ma zadnego usprawiedliwienia. Bral podobno udzial w egzekucjach tych psow ktore sie nie nadawaly do walk, nadzorowal transfery itd... I jeszcze te wszytkie szczatki pozakopywane na terenie jego posiadlosci... A co mnie wkurzylo to bodaj fakt, ze Allen Iverson sie za nim wstawil... Juz nie pamietam cp dokladnie tam powiedzial.

 

Ale z drugiej strony maja sie czym podniecac bo tutaj debiut Davida wielkimi krokami sie zbliza i moze na jakis czas zatrze czarne hmury... Zartuje oczywiscie bo jak widze miny komisarzy obu lig to naprawde zdaje sobie sprawe jak obie sprawy sa powazne... Jedno jest pewne to co spotkalo NBA, i Sterna uff... Tragedia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do mnie póki co jeszcze to nie dociera. Przeczytałem jakieś 2-3 artykuły, został mi utarty nos przez Key'a :wink: , słyszę opinie, że to mocna sprawa, ale mimo to jakoś mnie to ciągle nie uderza, nie czuję tego ogromu. Z czasem może to do mnie dotrze. Póki co to tylko (albo aż) jeden sędzia. Mam nadzieję, że to rzeczywiście był odosobniony, pojedynczy przypadek. Najgorzej, jeśli się okaże, że w playoffs ten baran coś wypaczył, bo regular to trochę mniejszy kaliber. Jak dotąd odbieram to tak, że był jeden nałogowiec hazardzista, przesadził i wszedł w niesympatyczne towarzystwo. Tam już się odpowiednio pokotłowało i sędzia został przez okoliczności wmanewrowany w taki proceder. Wierzę, że tylko jedna zebra jest zamieszana. Ale liczę, że teraz liga zacznie się im mocniej przyglądać i może jakimś ubocznym elementem będzie poprawa poziomu sędziowania i wyelimowanie (na tyle, ile się da) niekonsekwencji i różnych ocen takich samych sytuacji, o które tutaj na forum nie raz kruszyliśmy kopie. Oby nie poszło to w drugą stronę, czyli zastraszenie zebr i pogorszenie poziomu :?

 

Amerykanski sport przezywa bardzo ciezkie czasy, od dopingu w bejzbolu [...]

W bejzbolu? Wow, a w jaki sposób można się wspomóc, skoro tam się głównie stoi na bazie albo wali kijem? (ewentualnie krótka przebieżka) :) Ale widać Amerykanie znaleźli pomysł i na to.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do mnie póki co jeszcze to nie dociera. Przeczytałem jakieś 2-3 artykuły, został mi utarty nos przez Key'a :wink: , słyszę opinie, że to mocna sprawa, ale mimo to jakoś mnie to ciągle nie uderza, nie czuję tego ogromu. Z czasem może to do mnie dotrze. Póki co to tylko (albo aż) jeden sędzia. Mam nadzieję, że to rzeczywiście był odosobniony, pojedynczy przypadek. Najgorzej, jeśli się okaże, że w playoffs ten baran coś wypaczył, bo regular to trochę mniejszy kaliber.

Nie no Szaku nie dowierzasz jak za czasow 4 X all stars ze dostali w dupe :) Zartuje nie wnerwiaj sie.

Dla mnie to jeden przypadek rowniez, ale jeden ujawniony. Teraz tylko nie bede musial udawadniac, ze znow snuje spiskowa teorie dziejow.

 

Ja nie wiem co niektorych z was tak dziwi. Tam gdzie ogromne pieniadze tam i korupcja. Z Polski robi sie nie jednokrotnie kozla ofiarnego na tle korupcji lub zlodziejstwa. Wina stoi po stronie prasy, ale nie z tego wzgledu, ze pisza co im slina na jezyk przyniesie tylko dlatego ze opisuja kazdy przypadek. Tak jak mowie w przypadku biedniejszych krajow proceder jest wiekszy w sensie jest wiecej przypadkow ale drobnych. Bogatsze kraje maja mniej przypadkow ale na wieksza skale.

 

PS

A co do utarcia nosa to raczej pamietalem postawe Lorda zdaje sie, ale dobrze ze sie sam przyanles :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Szak oczywiscie ze doping w bejzbolu znacznie ulatwia sprawe, nie tylko dodaje sily uderzeniom (dalej, mocniej, trudniej do obrony) ale wzmacnia wytrzymalosc, wzmacnia szybkosc (wazna w palkarstwie), o innych bajerach w stylu energia, koordynacja nie wspominajac. Barry Bonds ktory pomimo brania koksu bedzie pewnie kiedys HoF pare ladnych lat temu wygladal praktycznie jak kazdy z nas (90kg i te sprawy), teraz ma wielki lep, wielkie cielsko (spokojnie 120kg), nikt mi nie wmowi ze to dzieki jedzeniu czekolady i popijaniu mlekiem. Najlepsze w tym jednak jest ze gdy teoretycznie nie bral koksu mial rowniez dobre wyniki (na tyle na ile orientuje sie w tym nielubianym przeze mnie sporcie), mial ogromny talent (wiem wiem talent to ma 90% graczy, on mial super talent) a teraz juz za chwile juz za chwileczke pobije rekord wszechczasow w home runach, jeden z najtrudniejszych do pobicia rekordow w jakimkolwiek sporcie.

Sorry za offtop, ale to takie wyjasnienie dla Szaka.

@Jmy rowniez krocutkjo i rowniez nie na temat. Komenatrz Iversona idiotyczny, po prostu debilny, trace dla niego szacunek. Gowno mnie obchodzi czy jest murzynem, czy afroamerykaninem ktory mial wychowywal sie w biedzie, czy w slamsie, czy tak go nauczyli chlopacy z ulicy. Organizowanie walki psow (to sa tylko psy jak powiedzial kolejny madry, Clinton Portis z Washington Redskins-potem na kolankach przepraszal), dobijanie tych psow, poddawanie ich torturom itd, rzygac sie chce i mam nadzieje ze Michael Vick jesli naprawde jest winny-wszystko na to wskazuje, ale werdyktu nie ma i poki co nie bedzie, no wiec mam nadzieje ze nigdy juz nie zagra w tej lidze i odsiedzi swoje w pace (poki co max 6 lat, ale zarzutow bedzie wiecej). Trzeba byc skonczynym kretynem, dostac kontrakt w najwazniejszej dla amerykanow lidze sportowej na 120 mln usd i robic walki psow, dla zabawy, dla ekscytacji, dla parudziesieciu tys dolarow, zeby tylko popatrzec na krew i okrucienstwo. Straci Vick kase, straci wolnosc...

Zeby nie bylo totalnego OT, wrze coraz bardziej w prasie amerykanskiej o tym ustawianiu meczow, najpierw troche "wazniejsze" byl doping w MLB i walki psow by Vick, ale z dnia na dzien widze ze rosnie napiecie wokol tego sedziowania, widzialem dzisiaj pare kontrowersyjnych gwizdkow tego pana, jaja nie z tej ziemi. Gwizdze faul na Ginoblim bedac najbardziej oddalonym z trojki arbitrow (kolo srodka parkietu) gdy zaslania mu mu TRZECH graczy akcje, i to z 5 sek opoznieniem gdy rywal SAS zebral juz pilke i ruszal do kontry, a coach druzyny pokrzywdzonej momentalnie dostaje technika za reakcje po tym rzekomym faulu, wow ale sciemy odchodza w tej lidze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Vick must go

NFL: sack Vick

Show Vick what it's like to fight for his life! PUT HIM IN JAIL

To kilka hasel z transparentow, ktore wylapalem... Tez szybko jeszcze pare slow. Broni go Billy Martin, ktory notabene prowadzil sprawy Iversona czy tez Jaysona Williamsa i chyba Juwan Howard oraz Rod Stricklanda... Chyba najbardziej znany wsrod sportowcow w klopotach. Tak czy inaczej "Vick Pleads Not Guilty" zaluje, ze nie moze brac udzailu w treningu przygotowawczym zespolu, a w sadzie powiedzail dwa slowa, ze rozumie stawiane mu zarzuty.

 

Trudno osadzac, ale cos w tym wszytkim musi jednak byc. Co do Iversona w pelni sie zgadzam, mi sie tez ta postawa nie podoba zreszta nie pierwsza i nie ostatnia tego typu. Coz jak to mowia, sportowcem trzeba byc na boisku i poza nim i swiecic przykladem a jak jest w rzeczywistosci to wiadomo. Dlatego ja zawsze cenilem Iversona za postawe na boisku a to co poza nim... wiecej nie popieram niz popieram. Mozna by sobie powiedziec niech sobie robi-a poza boiskiem co im sie podoba, ale niestety jest odwrotnie. A i tak jak sprawa Vicka, glownie uderza w niego samego tak sprawa obstawiania meczy uderza w cala lige. I tak powinno to byc rozpatrywane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak otrzymałem smsa z info o tym spadłem z leżaka na plaży i dostałem niekontrolowanego ataku śmiechu i ludzie gapili się na mnie jak na idiotę :lol:

 

jaka to przyczyna dla tych wszystkich moich spiskowych teorii, które tu wymyślałem może być? może teraz się właśnie okazało, że to po prostu pieniądze :? teraz oczywiście pytanie czy to był odosobniony przypadek co z pewnością z całą stanowczością Stern będzie chciał udowodnić, ale za dużo meczów wyglądało powiedzmy dziwnie zwłaszcza w ostatnich dwóch latach co raz bardziej rzucało się to w oczy i Donaghy mógł być po prostu tym, który wpadł inni jeśli są po prostu mogą być od niego bardziej ostrożni.

 

Stern sam sobie sprowadził ten problem na głowę, karanie za jakiekolwiek krytyczne uwagi pod adresem arbitrów, czynienie ich praktycznie nietykalnymi i właśnie takie przypadki jak ten mogły zacząć się pojawiać gość pomyślał, że publicznie nikt go z jego błędów nie rozlicza, ktokolwiek publicznie podda jego decyzje w wątpliwość zostanie momentalnie uciszany więc czemu nie dorobić sobie na boku :?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dawalem do tego linka na poczatku...

poprostu sedziowie nie lubia kobego a wadea tak proste

Sorki, nie zauważyłem.

 

Moim zdaniem w tym meczu nie chodziło o to czy sędziowie kogoś bardziej lubią... to spotkanie było wyraźnie ustawione, nie było zbyt większych szans na wygranie przez Lakers, Cavs musieli wyjść z tego meczu jako zwycięzcy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wierzę własnym oczom :shock: Chyba każdy z nas miał wiarę w "czystość" ligi zwanej NBA. A tu taka afera :? Van ma pełną rację w stwierdzeniu, że Stern sam sobie to zgotował i sam musi sobie teraz z tym poradzić. Przede wszystkim zbyt "zmiękczył" tą ligę i dał sędziom zbyt dużą swobodę. Nie wiem jak Stern to zrobi , ale musi wyczyścić naszą kochaną ligę z takiego sędziowania i faworyzowania niektórych graczy ( patrz Wade :wink: )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Cześć Wam

 

Zauwazyłem ciekawy artykuł na onecie oto fragment :

 

Sędzia koszykarski Tim Donaghy przyznał się do dwóch zarzutów w sprawie ustawiania wyników spotkań ligi NBA. Grozi mu do 25 lat więzienia.

- Donaghy informował swoich klientów jakie drużyny obstawiać, a jeśli wynik się sprawdzał - otrzymywał od nich pieniądze - wyjaśnił sędzia Carol Bagley Amon.

 

Oprócz informowania Donaghy sam również obstawiał mecze, jednakże do tego nie chciał się przed sądem przyznać.

 

 

 

http://sport.onet.pl/0,1248727,1589555,wiadomosc.html

 

 

 

 

Dlaczego zakładam ten temat ?

Po pierwsze jest on bardzo ciekawy , po drugie pamiętam poruszyłem wczesniej temat ustawiania meczy przeszło rok temu , jak mój znajomy wygrał 20 000 na rzekomo ustawionym meczu , wtedy to zostałem jednogłosnie na forum wyśmiany ... Padały wtedy cytaty :

 

" NBA to cudowna wspaniała elitarna liga , po co mieliby naruszać reputacje ? "

 

" ustawianie ?? ... nie tutaj nie ma mowy "

 

 

I co wy na to drogie żuczki ? Laughing Laughing

 

pozdrwiam

 

o Timie gadaliśmy już jakiś miesiąc temu albo i więcej, więc pewnie temat nie pożyje dłużej niż jeden wieczór :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://sports.espn.go.com/nba/news/story?id=2979605 - Donaghy ma zacząć sypać innych :lol:

chociaż tu chyba chodzi tylko o łamanie zakazu hazardu w ogóle a nie jak w jego przypadku ustawianie meczów, ale zawsze to kolejna skaza na reputacji tak chronionych przez Sterna sędziów.

 

Zabawne jest z tej całej historii to, że gdyby nazwisko Donaghy'ego nie padło gdzieś jak FBI podsłuch miało to pewnie chłop wciąz mógłby robić to co robi aż byłby w wieku Bavetty z prostego powodu jedno zgniłe jabłko byłoby łatwo zauważyć, ale przy tym jak sędziowanie wygląda Donaghy mógł manipulować meczami bez obawy, że zwróci na siebie uwagę, niczym się nie wyróżniał na tle reszty :?

 

Jednak myślę, że lidze to ostatecznie wyjdzie na dobre, sędziom teraz się wszyscy będą uważniej przyglądać więc będą się starali prawidłowo gwizdać, oczywiście niektórym graczom na dobre to nie wyjdzie, ale trudno :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jednak myślę, że lidze to ostatecznie wyjdzie na dobre, sędziom teraz się wszyscy będą uważniej przyglądać więc będą się starali prawidłowo gwizdać, oczywiście niektórym graczom na dobre to nie wyjdzie, ale trudno :wink:

Możliwe, ale zakładając, że tylko jeden był skorumpowany, to przyjąć można, że reszta dobrych zebr i tak starała się zawsze prawidłowo gwizdać. Przecież nikt nie chce srać do własnego gniazda. Wiem, do kogo pijesz, ale jeśli chodzi o drugą stronę tego spektrum, jak to pewnie traktujesz, czyli Bryanta, to nie wiem, czy to będzie takie oczywiste.

 

Czytałem jeden artykuł na ten temat. Ogólnie ocena sędziów w NBA, jak o tym mówił jeden insider, była tak skonstruowana, że z punktu widzenia zebry w większości przypadków lepiej były "coś" zagwizdać niż "połknąć gwizdek". Jeśli dobrze zrozumiałem myśl, którą w tym tekście chciano przekazać, to było tak, że jak gwizdałeś, to znaczy, że rozpoznałeś jakąś sytuację na boisku. I tego stanowiska się łatwiej broniło w razie jakichś dociekań niż jak nie zagwizdałeś nic, bo wtedy mogłeś zostać oskarżony o nieuwagę czy niewiedzę w jakimś temacie. Ogólnie ostatnie lata były w NBA, z punktu widzenia odbioru gry np. przez fanów, czasem oddalania się od idei "pozwolić zawodnikom zdecydować o wyniku". Po prostu zebry wraz ze zmianami w przepisach zaczęły mocniej wchodzić w grę.

 

I teraz, jeśli ten trend będzie zawrócony (ale czy będzie? - nie wiem), to powinno być mniej gwizdania i pozwalania na więcej zawodnikom. Może to ukrócić to, co pewnie gremia :wink: nazywają faworyzowaniem Wade'a, ale czy np. da więcej gwizdków na korzyść faulowanego non stop, jak uważają przeciwne gremia :wink: , Bryanta?

 

No, ale jest jeszcze inny problem. Jeśli dobrze pamiętam, to kilku sędziów złożyło już rezygnacje. Czują się zaszczuci po tej aferze i przewidują więcej maglowania ze strony różnych kontrolerów i "oceniaczy" ich pracy. Komfort pracy im się pogorszył, co w sumie nie dziwi, skoro gracze i trenerzy płacili srogie grzywny, jeśli komentowali ich gwizdanie. Ale to doświadczeni ludzie, wieloletni sędziowie w tej lidze. Jeśli więcej ich odejdzie, to skąd pewność, że nowy narybek będzie lepszy? W końcu też będą potrzebować czasu na nabrania doświadczenia w NBA. Mówiło się póki co o jakiejś 1/6 obecnego stanu kadrowego zebr. Choć osobiście większego eksodusu się nie spodziewam. To dla tych ludzi szczyt kariery w tym zawodzie i gdzie by nie poszli, to by mocno dostali po portfelach, bo nigdzie tyle nie zarobią. No chyba, że w prywatnym biznesie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.