Skocz do zawartości

All Time Soccer Fantasy - finał: Mentor vs Kily


Kily

Rekomendowane odpowiedzi

Mentor vs Kily

 

Głosować mogą wszyscy użytkownicy mający na koncie minimum 100 postów (nie można jednak oczywiście głosować na własny mecz. Głosowanie do wtorku do 23.59.
 
Mentor

ddj81j.png

 

Gianluca Pagliuca (1994-1996) - ma bronić, jeżeli będzie przy tym robił wygibasy i śmiesznie wyglądał to nic nie szkodzi.

David Alaba (2012-2014) - Motór! Ma grać ofensywnie, niech z Riberym będą jak Vincent Vega i Jules Winnfield, jak Flip i Flap, jak Shrek i Osioł.

Fernando Hierro (1996-1998) - z duetu środkowych obrońców to Hiszpan będzie tym od gry piłką jeżeli zajdzie taka potrzeba. Naturalnie przy ofensywnych SFG ma się starać zrobić użytek z głowy albo nogi.

Jürgen Kohler (1995-1997) - uzbrojony w imię z umlautem i Walthera P38 ma być tym złym gliną w obronie. Warunki fizyczne do walki z każdym rywalem zarówno pod swoją bramką jak i w polu karnym rywala przy SFG.

Mauro Tassotti (1992-1994) - defensywnie usposobiony boczny obrońca, oczywiście będzie miał nie tylko bieg wsteczny, ale od fajerwerków i pajacyków są w zespole inni, Mauro ma dobrze i mądrze wyglądać.

Edgar Davids (2001-2003) - krawaty wiąże (słabszą nogą), usuwa ciąże a w mojej pomocy będzie robił to co będzie trzeba. Skoncentrowany nieco bardziej na lewej stronie nie zapomni o asekuracji Alaby, spróbuje się też w ofensywnym trójkącie z Bawarczykami.

Diego Simeone (1997-1999) - zorientowany nieco bardziej defensywnie od Holendra z lekkim wychyłem w prawym kierunku. O ile Tassotti prędzej zostawi zbyt duży napiwek niż dziurę do załatania, o tyle nie mam zamiaru zmuszać Messiego do ciężkiej pracy w defensywie. Jeżeli przeciwnik będzie wyprowadzał kontry po stratach z prawej strony to Diego spróbuje być pierwszy na miejscu zbrodni.

Djalminha (1999-2001) - podczas gry dwójka szatanów będzie odrąbywać nogi, Brazol ma za zadanie pleść wianki i szerzyć dobro. Przede wszystkim w postaci odważnych podań, strzałów z dystansu i pląsów indywidualnych. Z racji tego, że to nieco mniej znane (tak sądzę) nazwisko to pozwolę sobie w drodze wyjątku przypomnieć, że w wybranych sezonach jako pomocnik był bardzo bramkostrzelny - 25 goli.

Franck Ribèry (2011-2013) - pomiędzy rywalami czuje się swobodnie niczym kieszonkowiec w wąskich portowych uliczkach Marsylii. Z czarnym BBK w zębach ma robić robotę na lewej stronie, do spółki z Alabą a nawet Davidsem jeżeli potrzebne będzie wsparcie. Może wedle uznania łamać do środka, grać do linii i podawać albo kombinować na mniejszej przestrzeni w środku. Głównie jednak flanka, w środku rzadziej.

Edinson Cavani (2011-2013) - grot formacji ofensywnej, koledzy mają sadzić i palić a Urus legalizować.

Lionel Messi (2010-2012) - ma być Messim i w ataku robić to co uzna za stosowne. Zwolniony z zadań defensywnych, większość akcji rozpoczyna na prawej stronie, ale jeżeli zajdzie taka potrzeba/chęć to może się ustawiać też głębiej i bliżej środka pola. Zresztą wiadomo, dosyć znany koleżka.

Kapitan - Mauro Tassotti
Rzuty wolne - do strzałów prawą nogą pierwszy Cavani, lewą nogą Djalminha/Messi albo Alaba z dalszej odległości. Do podań Messi.
Rzuty rożne - Messi
Rzuty karne - Hierro

Dwa słowa o grze, krótko bo mieliśmy się nie bawić w drobiazgowe analizy.

Jak atakuję? Preferuję grę szybką i bezpośrednią, atak pozycyjny to alternatywa/drugi wybór. Ustawiam się szeroko, gram głównie skrzydłami, ale jeżeli uda się dzięki temu otworzyć więcej przestrzeni na środku to Davids z Djalminhą mogą próbować robić z tego użytek. Na lewej flance Alaba bardzo ofensywnie, ciągła współpraca z Riberym. Na prawej nieco inaczej bo Tassotti ma być usposobiony defensywnie więc nie będzie szukał gry kombinacyjnej ani obiegania Argentyńczyka. Messi gra co chce, czyli dużo zejść do środka, jeżeli zajdzie potrzeba to wspomaga pomoc a bliżej prawej strony przesuwa się wtedy lewonożny Djalminha. Cavani również nie zapuszcza korzeni w polu karnym rywala tylko pokazuje się do gry Leo, inaczej niż w przypadku ataków z lewej strony kiedy to ma się jednak trzymać bardziej pola karnego i tam być gotowym na wykańczanie akcji. Zmuszony do ataku pozycyjnego wciąż będę szukał szybszych rozwiązań, indywidualnych zrywów i nie stronił od strzałów z dystansu. Długie akcje nie leżą specjalnie w moim interesie.

Jak bronię? Przede wszystkim pressing/kontrpressing na połowie rywala w pierwszych sekundach po stracie piłki, to element defensywny, ale jednocześnie silnik napędzający bezpośrednią grę i kontrataki. Stąd wybór Davidsa i Simeone w pomocy. Oczywiście pressing to strategia zespołowa, nie będę oszukiwał, że Messi nagle stanie się psem gończym, ale Ribery ma już wystarczająco dużo charakteru i zadziorności a Cavani to też pracuś. Jeżeli nie uda się odebrać piłki albo zmusić przeciwnika do błędu w pierwszych sekundach po stracie piłki, luzuję poślady, cofam się i przyjmuję ataki na spokoju. Nie gram pressingiem na własnej połowie, taka gra wymaga bardzo dużo siły i rodzi faule, nie chcę regularnych SFG rywala w pobliżu własnej bramki. Środkowi obrońcy ustawieni raczej głęboko, skoro nie stawiam na atak pozycyjny i spychanie rywala do obrony to nie potrzebuję tak bardzo wysuniętej do przodu linii obrony, co prawda pomogłaby w skuteczniejszym pressingu, ale kosztem zagrożenia w postaci piłek za plecy i konieczności częstej gry na spalonego. Jeżeli przeciwnik rozpoczyna grę od bramki to Cavani stara się naciskać lepiej wyprowadzającego piłkę ŚO rywala jeszcze zanim ten otrzyma futbolówkę. Jeżeli oponent dysponuje jednym, zdecydowanie wyróżniającym się rozgrywającym to mogę oddelegować do niego plastra w postaci Davidsa lub Simeone. Jeżeli ma więcej niż jednego tego typu zawodnika to rezygnuję z plastrowania.

Stałe fragmenty gry? Przy rzutach wolnych zdecydowanie preferuję bezpośrednie uderzenia, nawet z dalszej odległości (Alaba). Rzuty rożne na różne sposoby, nie mam do tego wybitnej paczki więc trzeba nadrabiać pomysłowością. Pole karne atakuję głównie czwórką Hierro, Kohler, Simeone i Cavani przy czym w ramach różnorodności staram się nie powtarzać wariantów a przynajmniej nie bezpośrednio po sobie żeby nie ułatwiać rywalowi przygotowania się. Bezpośrednie dośrodkowania z piłkarzami ustawionymi w polu karnym, dośrodkowania na całą grupę wbiegającą w pole karne, krótkie dośrodkowania na przedłużenie piłki głową (z reguły rodzą sporo chaosu a chaos we własnym polu karnym to wróg broniącego), krótkie rozegrania z wycofaniem piłki i próbą rajdu w pole karne albo uderzenia z dystansu. Chcę próbować na różne sposoby żeby empirycznie sprawdzić jak sobie radzi rywal z danym wariantem. Do piłki przy rzutach rożnych podchodzi Messi z Riberym (Francuz do krótkiego rozegrania), Djalminha przed polem karnym szuka okazji do strzału, Tassotti, Alaba i Davids cofnięci. Przy rzutach rożnych w obronie wracają wszyscy poza Messim, trójka Kohler-Hierro-Cavani kryją indywidualnie, Ribery i Tassotti pilnują słupków, Djalminha wychodzi do wykonującego próbując utrudnić wykonanie, Davids na skraju pola karnego żeby doskoczyć w razie wycofywanej/wybijanej piłki. Pozostali (Simeone i Alaba) pilnują strefowo gorzej upilnowane obszary albo pozostałych zawodników rywala w zależności od tego jak dużą ilością graczy ten atakuje przy kornerach. Messi wysoko, ale pamiętając o pozycji spalonej, głupi nie jest.

Bankowo o czymś zapomniałem, ale miało być ogólnie to jest ogólnie.


Kily

 

75aa57bf24a7cbf2.jpg

Kapitan - Didier Deschamps.
 
Rzuty wolne (strzał):
- prawa noga (+ takie nie wiadomo na którą nogę    ;)) - Cristiano Ronaldo;
- lewa noga (+ bardzo dalekie odległości) - Adriano.
 
Rzuty rożne i dośrodkowania z rzutów wolnych:
- prawa strona - Deco;
- lewa strona - Roberto Donadoni.
 
Rzuty karne - Cristiano Ronaldo.
 
Przy rzutach rożnych i rzutach wolnych 'z boku' w polu karnym zawsze meldują się: Adriano, Cristiano Ronaldo, Walter Samuel i Sergio Ramos. Do tej grupy dołączają wymiennie (a czasami łącznie) Paul Ince i Giuseppe Bergomi (przy czym jeśli Bergomi wchodzi w pole karne, Ince zostaje w okolicach szesnastego metra, a reszta asekuruje tyły).
 
Opis gry:
 
Na początku zaznaczę, że absolutnie wszyscy moi zawodnicy ustawieni są na swoich nominalnych pozycjach z lat, w których ich wybrałem i będą grać to, co grali w tym czasie. Nie ma tu w zasadzie kszty udziwnienia pod tym względem. Dlatego jeśli pamiętasz np. Franka De Boera tylko ze środka obrony, to musisz sobie uświadomić, że we wskazanym przeze mnie okresie w Ajaksie był lewym obrońcą i to na tej pozycji wygrał to co najważniejsze w jego karierze.
 
Dlaczego takie ustawienie? Z wielu powodów uważam je za optymalne, ale podam 2 najważniejsze:
1) po pierwsze dlatego, że to najbardziej 'zwycięskie' ustawienie tego ćwierćwiecza, które w różnych kosmetycznie zmienianych wariantach towarzyszyło wielu drużynom triumfującym od jego początku aż do końca, zarówno w piłce klubowej jak i reprezentacyjnej;
2) po drugie dlatego, że najlepiej nadaje nadaje się do gry moimi zawodnikami, a w szczególności służy Ronaldo, który właśnie w tego typu ustawieniu strzela sami sprawdźcie ile goli i zdobywa sami sprawdźcie ile asyst.
 
Jeśli chodzi o podstawowe założenia dotyczące stylu gry, to wiadomo, że wszystko zależy od przeciwnika, a w szczególności ilość kontrataków (tych szczególnie wiele przewiduję oczywiście głównie przeciwko ofensywnym drużynom opartym na ataku pozycyjnym, gdzie w kontrach główną rolę będą pełnić Ronaldo i Adriano). Będę starał się jednak grać wszechstronny zbilansowany atak, a główną bronią będzie gra skrzydłami (oboma), przy czym obaj skrzydłowi będą grali zarówno do linii, jak i (nieco częściej) do środka.
 
Oprócz tego będzie u mnie sporo wymienności pozycji, co widać już po schemacie, ale to też nie jest nic zaskakującego, bo z tego ci gracze byli/są znani i robili/robią to na co dzień. Jedyne co oryginalne to wymienność pozycji w ataku pomiędzy Bergomim a Ramosem.
 
1 - Manuel Neuer (2012-2014)
- Tak jak go znają ci co oglądają współczesną piłkę, łącznie z grą na przedpolu
2 - Sergio Ramos (2010-2012)
- Standardowo środkowy obrońca, który często wyprowadza akcje. Od czasu do czasu jednak przy akcjach ofensywnych wymienia się pozycją z Bergomim (w obronie zostaje środkowym obrońcą) i czasami próbuje nieco odważniej wzmacniać prawe skrzydło (wówczas Bergomi łata dziurę po Ramosie i bezwzględnie zostaje 'na tyłach').
3 - Walter Samuel (2002-2004)
- Zgodnie z nazwą pozycji i ksywką ('Ściana') ma zadania typowe dla środkowego obrońcy.
4 - Giuseppe Bergomi (1992-1994)
- Zadania ofensywne dość ograniczone, bez rajdów do linii końcowej, jedynie w razie potrzeby rozciągania gry powinien próbować dośrodkowań (raczej z głębi pola). W obronie standardowo przeciwko lewym skrzydłowym (+ uwaga zawarta przy Ramosie).
5 - Frank De Boer (1994-1996)
- Jak Bergomi, tylko z drugiej strony (bez uwag o wymienności pozycji).
6 - Didier Deschamps (1996-1998)
- Zadania przede wszystkim defensywne: próby przechwytów w okolicy środka, łatanie dziur, schodzenie do podwojeń gdy już rywal ma piłkę w okolicy pola karnego. W ataku po odbiorze piłki to on najczęściej decyduje jak otworzyć akcję (czy zagrać do przodu do Deco czy też od razu próbować zagrać na jedno lub drugie skrzydło). Okazyjnie, przy dłuższej obecności w ataku Ronaldo, Deco schodzić będzie na prawe skrzydło, a Deschamps pełnić będzie rolę rozgrywającego rozdysponowującego piłki przede wszystkim na oba skrzydła.
7 - Paul Ince (1992-1994)
- Zadania przede wszystkim defensywne: jak u Deschamsa. W ataku głównym zadaniem jest szukanie miejsca do oddania strzału z dystansu; czasami, przy dośrodkowaniach, wbiega w pole karne.
8 - Deco (2003-2005)
- Zadania zdecydowanie ofensywne. Rozgrywający, który oprócz rozdzielania piłek pomiędzy skrzydła (gdy nadarza się okazja do zagrania prostopadłego podania do Adriano lub Ronaldo oczywiście też ma za zadanie to uczynić) czasami próbuje robić przewagę poprzez drybling przeciwko wyższym rywalom i szukanie prostopadłych podań do Ronaldo i Adriano. Do tego szuka miejsca do oddania strzału z dystansu. Czasami schodzi na prawą stronę (kiedy? patrz u Donadoniego), z której dośrodkowuje w pole karne. Zadania defensywne ograniczone.
9 - Roberto Donadoni (1992-1994)
- Gra ze skrzydła (ze sporą ilością dryblingów) zarówno do linii, jak i do środka. W pierwszym wariancie dogrania w pole karne (głównie górą, ale i dołem) lub ewentualnie strzał z bliższego dystansu, w drugim dogrania dołem w pole karne lub nieco do tyłu na strzał z dystansu. Dość często wymienia się pozycjami i schodzi na lewą stronę (wówczas miejsce na prawej zajmuje bądź Deco (Ronaldo w ataku i wariant 4-4-2) bądź Ronaldo (proste odwrócenie pozycji skrzydłowych). Zadania defensywne dość ograniczone, ale ma być aktywny w pressingu.
10 - Cristiano Ronaldo (2012-2014)
- Centralna postać ofensywy, która gra de facto na dwóch pozycjach (lewe skrzydło + atak). Zadania na lewym skrzydle zbliżone do tych u Donadoniego na prawym, przy czym przy schodzeniu do środka chętnie szuka strzałów z dystansu oraz akcji dwójkowych z Adriano (względnie trójkowych akcji kombinacyjnych z Adriano i Deco). Przy akcji prowadzonej prawym skrzydłem obowiązkowo walczy o pozycję w polu karnym. Zadania defensywne tylko przy niektórych stałych fragmentach rywala.
11 - Adriano (2003-2005)
- Środkowy napastnik, który przy każdym dośrodkowaniu jest w polu karnym i walczy w powietrzu. Gdy gra ze skrzydła przechodzi do środka nierzadko wycofuje się do tyłu (na szpicy zostaje Ronaldo) i szuka miejsca do strzału z dystansu. Zadania defensywne tylko przy niektórych stałych fragmentach rywala.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obie drużyny mają b.mocny atak, ale defensywna czwórka (De Boer, Bergomi, Samuel, Ramos) to jak na finał atf po prostu bieeeda (nawet mimo tego, że Neuer ze swoją grą na przedpolu jest chyba najlepszym bramkarzem pod tą biedę) - pamiętajmy też, że w finałach często gra się do pierwszej bramki - stąd wartość obrony jeszcze wzrasta.

 

Mentor

Edytowane przez julekstep
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jakim cudem w jednej jedensatce Mentor ma aż dwóch genialnych TOP 10 w historii defensywnych pomocników. Para Simeone -Davids nie pozwoliłaby oddać ani jednego strzału z dystansu więc praktycznie duża częśc ofensywy Cristiano i Deco byłaby zneutralizowana .

 

Mentor

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • wiLQ zablokował(a) ten temat
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.