Skocz do zawartości

Czy ktoś się jeszcze tym zajmuje??? - prasa o NBA


shorty

Rekomendowane odpowiedzi

Hej!!!

Jestem nowy na tym forum więc dopiero się tutaj aklimatyzuje. Shciałbym poruszyć tutaj temat pras o NBA, która nigdzie się nie ukazuje. Dlaczego nikt się tym nie zajmuje???

Jeszcze kilka lat temu można było kupić sobie jakiś miesięcznik typu Magic Basketball czy Pro-Basket a aktualnie to nic takiego się nie ukazuje. Przecież w tym naszym zakichanym kraju jak widać jeszcze paru ludzi się interesuje koszykówka a szczególnie zawodowa ligą NBA. Wszyscy kibice zostali odcięci od prasy przez co napewno osłabiła się ich wiedza o tym sporcie. Podobna sprawa jest z transmisją spotkań ligi NBA. Można je zobaczyć praktycznie tylko w płatnym Canal+ a jak wiadomo pakiet z niebieskim canal+ to jest spory wydatek. Przecież gdy Jordan grał w NBA to można było oglądać mecze w TV publicznej najpierw na tvp2 a potem na tvn. Czemu to się skończyło. Moim zdaniem przez to zainteresowanie koszykówką w naszym kraju ogromnie spadło a skutki tego widać choćby w osiągnięciach naszej "wspaniałej reprezentacji".

Dla mnie to jest niezrozumiałe że przestaje sie inwestować w sport który jest jedną z najbardziej popularnych dyscyplin na świecie. Czy kiedyś To się zmieni i każdy kto choćtroch polubi ten sport będzie miał do niego swobodny dostęp? Nie sądzę i myśle że trzeba coś z tym zrobić ale jeszcze nie wiem co. Musimy walczyc o popularyzacje tego pięknego sportu w naszym kraju!!!

A jeszcze jedno gdyby ktos wiedział o jakichś polskich czasopismach o NBA to proszę dać mi znać i jeszcze podobna sprawa z meczami nba:)

Pozdro!!!!!1

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj shorty!

 

Mnie to kiedyś też dziwiło ale trzeba to w Polsce zrozumieć w szerszym aspekcie, przede wszystkim finansowym:

 

- wydaje się coś co przynosi dochód, a dochód bierze się z ceny produktu lub ceny powierzchni reklamowej

- trzeba określić grupę docelową

- trzeba konkurować z innymi mediami

 

I tak: w Polsce cieżko na prasie sie zarabia , a sport i prasa to już w ogóle inne buty

Musimy zrozumieć że jest nas zapaleńców coraz mniej..... a z kasą u tej grupy docelowej oj czuje ze jest jeszcze słabiej ( niech nikt nie czuje sie urażony)

Przykład MagicBB swietny.... gazetka super, papier kredowy, ale sam cykl wydawniczy nie pozwalał na zaistnienie jako jakiegoś extra źródła info

nie ma szansy obecnie na sukces w porównaniu do siłu netu!

Kiedyś ( za czasów MagicBB) nie było tyle info i wielu z nas pewnie poznawało siłę składów ekip niejordanowskich........

gazeta była fantastyczna ( dodatek przedsezonowy!!! i plakaty)...ale w złotych jej czasach PADŁA FINANSOWO!!!! teraz nie widzę szans odrodzenia..... sam się przyznam że Basket czytam w Emipku!

 

KASA KASA KASA

 

Ps. spójrz jak nas mało na forum i porównaj to z sensownym nakładem 100.000 egz

 

W Polsce jednak kosz jest mało popularny ( nie łudzmy się) a i popatrzmy na prasę piły lub żużla ( bez obrazy ale czy są to mocne tytuły?)

 

kasa kasa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Równiez witam.

 

I musze od razu powiedziec - swietny temat !

 

Mnie ta sprawa "gniecie" juz od odbrych kilku lat (a tak dokladnie to od czasu splajtowania PB i MB).

 

I o ile moge sie zgodzic z ignazzem co do tego ze faktycznie gazetki upadly finansowo to co do przyczyn bym dyskutował...

 

Po pierwsze to nie uwazam zeby zainteresowanie bylo male; jest stosunkowo duzo kibicow / obserwatorow NBA w kraju, choc ich liczba wlasnie spadla po tym jak przestaly sie ukazywac wszlekie gazetki tematyczne.

 

Mowisz ignazz o konkurencji... ale ja wlasnie tego nie rozumiem (nie Ciebie a tej konkurencji ;-) ) - przeciez MB bylo bezkonkurencyjne w swojej dziedzinie, jedyna praktycznie tak aktualna i porzadna merytorycznie gazeta w kraju. Wydaje mi sie ze chodzi tu wlasnie o ten papier, technike, wklady pieniezne w wydawnictwo. Koszty wydania byly chyba za drogie (pamietacie jak z miesiaca na miesiac podnosili cene ?). Niektorych (jak np mnie) ta horrendalna w pewnym momencie cena nie zrażała, innych tak. Byc moze wydawcy uznali że mimo podnoszenia ceny, dalej koszty produkcji sa wyzsze od zyskow ze sprzedazy, albo bynajmniej sprzedaz nie wyrownuje strat... i w tym bym upatrywal zaprzestania dzialalnosci. Kibicow raczej malo nie bylo, w moim kiosku MB schodzil jak swieze buleczki...

 

Teraz sprawa pewnego konfliktu, a mianowicie porownanie kosza do pilki noznej... tu widac potwierdzenie Twojej tezy ze kosz duzo mniej popularny i prasa koszykarska ma mniej nabywcow od prasy pilkarskiej. Ale nie mozesz mowic o marnosci pilkarskich wydawnictw :>

 

"Pilka Nozna" o ile dla mnie byla marna jakies 10 lat temu, tak teraz stoi na naprawde wysokim poziomie (praktycznie 50 stron do czytania, a nie jak kiedys, 5 stron fajnych, reszta nudy), do tego kolorowa, sliski papier, ciekawe tematy itd... (do tego wychodzi "PN Plus")

 

Mamy tez pomniejsze tygodniki (Nasza Legia), zapozyczone (Football Magazyn, chyba tak to sie nazywa), no i mysle ze cos tam jeszczeb y sie znalazlo co pominalem ;-)

 

A co do tej koszykowki jeszcze to temat trzeba by bylo dobrze zbadac. Z jednej strony jak mowilem nie chce mi sie wierzyc zeby zainteresowania nie bylo (przeciez sa gazety o tematyce duzo mniej popularnej a mają "wziecie"; magazyny o broni, kotach, psach, czy bodaj nawet golfie, czy sportach ekstremalnych) i mysle ze to wina poteznych kosztow wydania... Z drugiej strony moglo rzeczywiscie nie byc zainteresowania (badz zainteresowanie spadajace) w co jednak watpie... juz predzej np ludzie rezygnowali z kupna gazety gdy podnosily sie koszty zakupu... (pierwszy numer MB kosztowal chyba ok.4-5zl bodaj?), pamietam ze jak poprosilem ojca zeby mi kupil ta gazete to sie zlapal za glowe ze tyle sobie spiewają (a on rzadko narzeka na ceny :P) - nota bene; bardzo niewielu mialo pierwsyz nr MB wsrod wszystkich kibicow ktorych znalem... ;-)

 

Dodatkowo ta cena rosła i rosła... zatem, jak mowie, moze bylo tak ze ludzie z rezygnacją machali ręką "bo za drogo", a moze bylo tak ze redaktor naczelny stwierdzil ze to nieoplacalna inwestycja bo trzeba by bylo caly czas podnosic cene zeby zarobic, a w ten sposob nie mozna by bylo poszerzac dzialalnosci i zwiekszac nakłady...

 

PS. musze dodac ze jako bardzo zapalony adept dziennikarstwa (z bujnymi planami na przyszlosc w tej dziedzinie ;-) ) mam marzenie aby reaktywowac temat NBA w polskiej prasie... mam mase pomyslow jak co by mialo wygladac, jak mialoby zaciekawic i byc oryginalnie przedstawione, wyrozniac sie na tle innych sporotwych magazynow itd itp... ale to juz dyskusja na inny temat ;-)

 

ps2. nawet wiem kogo bym poprosil o wspolprace lub zaproponowal etat :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dość sporo numerów MB zachowałem do dzisiaj i leżą teraz w szafie :) pierwszy numer wyszedł w październiku 1994 i kosztował 35 000 zł 8)

sporo mi tego poginęło, ale najstarszy jaki mam to własnie drugi numer z łysym na okładce i przeglądem drużyn przed sezonem 1994/95 :)

 

dlaczego już nikt nie wydaje :?: raz to popularność basketa, która po prostu nie jest na takim poziomie jak kopana i co ważniejsze moim zdaniem już w miarę powszechny dostęp do internetu a co za tym idzie wszelkich bieżących informacji z tej ligi, w Magicu większość informacji, statystyk, opisów meczów czy poszczególnych drużyn dostawaliśmy z miesięcznym poślizgiem, teraz wystarczy wejść na stronę i mamy wszystkie informacje jakich potrzebujemy, podobnie ze wszelkimi zdjęciami, wywiadami itp. byłoby fajnie gdyby znowu coś w kierunku NBA w prasie się ruszyło, ale szczerze mówiąc wątpię w to :?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dlaczego już nikt nie wydaje Question raz to popularność basketa, która po prostu nie jest na takim poziomie jak kopana i co ważniejsze moim zdaniem już w miarę powszechny dostęp do internetu a co za tym idzie wszelkich bieżących informacji z tej ligi, w Magicu większość informacji, statystyk, opisów meczów czy poszczególnych drużyn dostawaliśmy z miesięcznym poślizgiem

mnie także się wydaje, że główny problem leży w kiepskiej "świeżości" danych.....np. mój starszy kupuje parę dni w tygodniu Wyborczą, a tam często jest jakiś art/nius o NBA ale ja nigdy nie biorę gazety do ręki, bo wiem, że raczej nie znajdę tam niczego, o czym jeszcze bym nie wiedział....niestety w dobie netu mało kto szuka najnowszych informacji w prasie i oparcie takiej literatury na niusach to kiepski pomysł.....myślę, że dałoby się to może przezwyciężyć, gdyby pismo miało innowtorski wygląd, składało się z jakichś ciekawych i niebanalnych autorskich analiz pisanych przez ludzi, którzy się naprawdę na NBA znają (jak np. taki choćby felieton Wujca i Rutkowskiego, który sam spowodowałby pewnie, że wielu z nas kupiłoby poniedziałkową Wyborczą gdyby nie było tych feleitonów dostępnych w necie)...tym myślę takie pismo miałoby szansę zdobyć szerszą popularność, bo fanów koszykówki choć nie ma tylu co piłki, to na pewno nie brakuje (szczególnie nastolatków)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja pamiętam jak byłem mały. Każdego miesiąca czekałem na dwa dni w miesiącu, w których wychodził MB i PB. Zawsze leciałem do kiosku, kupowałem wracałem do domu i czułem się jak Król 8) Znałem chyba na pamięc każdą stronę w/w gazet. Od czasu do czasu w MB ukzaywały się karty z zawodnikami. Oczywiście mam to wszystko do dziś, kurcze piękne wspomnienia...

 

Mimo, iż większośc tych gazet w dzisiejszych czasach nie była by na bierząco (wtedy nikt prawie nie wiedział co to internet, i czekało się z utęsknieniem na jakieś wieści zza oceanu) to chętnie bym kupował taką gazete. Można mówić, ze to wszystko jest w internecie itd. ale taką gazetę będe mógł przynajmniej pokazać dziecku.. zarazić go miłością do basketa (jak takowe będe miec) bo do internetu raczej się nie dopcha :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dość sporo numerów MB zachowałem do dzisiaj i leżą teraz w szafie :) pierwszy numer wyszedł w październiku 1994 i kosztował 35 000 zł 8)

sporo mi tego poginęło, ale najstarszy jaki mam to własnie drugi numer z łysym na okładce i przeglądem drużyn przed sezonem 1994/95 :)

 

dlaczego już nikt nie wydaje :?: raz to popularność basketa, która po prostu nie jest na takim poziomie jak kopana i co ważniejsze moim zdaniem już w miarę powszechny dostęp do internetu a co za tym idzie wszelkich bieżących informacji z tej ligi, w Magicu większość informacji, statystyk, opisów meczów czy poszczególnych drużyn dostawaliśmy z miesięcznym poślizgiem, teraz wystarczy wejść na stronę i mamy wszystkie informacje jakich potrzebujemy, podobnie ze wszelkimi zdjęciami, wywiadami itp. byłoby fajnie gdyby znowu coś w kierunku NBA w prasie się ruszyło, ale szczerze mówiąc wątpię w to :?

A ja pamietam opchnąłem pierwszy nr osiedlowemu bossowi za 10 zł i nigdy tych pieniedzy nie zobaczylem ;-)

 

A fajny byl... pamietam jak z rozdartą papą czytalem o finale Knicks - Rockets :P (to byl wlasnie premeirowy nr jesli dobrze mi sie wydaje)... Przegladalem go dzien w dzien, od deski do deski, nie mogac uwierzyc ze od tej pory nie tylko skrotowe tabele czy wiadomosci od ojca kumpla z Ameryki beda moimi jedynymi informacjami o tej lidze ;-)

 

I dalej bede sie upieral przy swojej teorii o wysokich nakldach :P Pamietacie przeciez rowniez Pro Basket - fakt faktem, wczesniej wycofali go ze sprzedazy ale tam juz kompletnie nic nie bylo z informacji o tym jak kto gra, tylko felietony, teksty od kuchni itp...

 

Greg00 - tu musze przyznac Ci racje; Rutkowski i Wujec są super, a czyta sie ich wysmienicie i ciagle chce wiecej ! A razem z takimi jak Pol, Wołowski, czy Sarzało stanowią naprawde wysoki poziom i dizwie sie ze tkwią w takim gównie jakim jest brukowiec zwany "GW" :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie będe się rozwodzić zbyt długo na ten temat...strasznie żałuje i wciąż boleje że nie wydaja juz MB :cry: ...do tej pory mam wszystkie numery...nie mam tylko 3 pierwszych bo nie zorientowałem sie w czas ze cos takiego wychodzi...ale miałem wtedy 11lat...mało tego musze to powiedzieć:TO DZIĘKI MAGIC BASKETBALL ZACZĄŁEM INTERESOWAC SIE KOSZYKÓWKĄ I NBA!!!za PB juz troche mniej tesknie choc tez mam do tej pory wszytskie numery...to nie wszytsko w tygodniku a pozniej miesieczniku "Basket" tez było swojego czasu sporo wiadomości o NBA i tez kolekcjonowałem kazdy numer...Fakt wtedy internetu nie miałem i nawet o tym nie marzyłem wiec było to dla mnie jedyne zrodlo informacji ale nawet kiedy juz internet miałem to czekałem z ustęsknieniem na dzień w którym ukazywały sie te pisma w kiosku...biegłem do kiosku jak głupi i czytałem choc teoretycznie wszytsko mogłem znaleźć w internecie...

I dlatego własnie uważam że podawanie jako przyczyne nie ukazywania sie aktualnie zadnego pisma o tematyce NBA tego że informacje w nich podawane nie bylyby aktualne jest śmieszne...ilu z was zajżałoby do takiego pisma jak MB czy PB gdyby znowu sie ukazało?Dam sobie uciąc reke i noge że wszyscy!z jednej prostej przyczyny...sentyment i miłość do koszykówki (no to dwie przyczyny)...

Przecież w tych pismach były również artykuły z których moglimsy sie dowiedziecczegoś na co w internecie nie zwróciliśmy uwagi...a nawet jak wiedzielismy o czyms to było to pisane z punktu widzenia danego dziennikarza i to wciąż było ciekawe...pozatym plakaty...kto by sobie powiesił teraz plakaty z Wade'em Kobe'm czy James'em?pewnie nie jeden z was...ja też...a teraz co sobie na sciane przykleic mozecie i skad?

No i jeszcze jedna sprawa....strony w internecie sa wciaz uaktualniane i do niektórych artykułów juz sie nie da wrócić...oczywiscie mozna je zapisac na dysku ale czy to to samo co zajrzec do pisemka położyć sie w wyrku i poczytać o NBA...to jest jak archiwum...dzieki temu coś zostaje a nie liczy sie tylko to co jest...

no troche sie rozpisałem jednak...sorry...

Reasumujac...nikt mi nie wmówi że nie ma sensu już wydawać czasopism o NBA i koszykówce i że nie byłoby to nieopłacalne...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dam sobie uciąc reke i noge że wszyscy!z jednej prostej przyczyny...sentyment i miłość do koszykówki

no i kaleką byś został!!! :wink:

Zresztą chyba wychodzi Basket czy cos takiego raz w miesiącu a moze częściej bądz rzadziej.

Fajnie chłopaki powspominac jak to bywało z prasą gdy sie kupywałó MB czy probasket, ale jak to w tej piosence...."ale to już było i nie wróci więcej".

Cholera swoją drogą Kore ja tez sprzedałem swoje MB za 0 złotych i to nie jeden egzemplarz, ale dość sporo.

to co pisali poprzednicy wtedy był boom na NBA to raz, w TV ciągle te same druzyny więc człowiek choć na zdjęciach mógł zobaczyć innycg graczy i zdobyć jakieś informację, to dwa. Trzy, sławetne statystyki opisy meczy z minionego miesiąca czyli to czego namiastke dawała telegazeta. Art. dotyczące poszczególnych graczy które dla przecietnego zjadacza chleba były w tym czasie nieosiągalne.

Cos tam jeszcze by wymyślił....

A teraz wszytko to masz na www

ładnie podane na bieżąco, mozesz sobie tez druknąc jak jara cię papier.

Oczywiście w Stanach wychodzi koszykarska prasa, ale nim u nas przetłumacza drukna rozwiozą to jz bedziesz mial to na www.

do tego cena takiej gazety.

Sądze ze gdyby na rynku istniało zapotrzebowanie na tego typu prase to byłby w naszym zasiegu. NIe ma ,to znka ze to nieopłacalny biznes.[/i]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tam do tej pory mam dosyć sporo tych wszystkich "periodyków" ale nigdy nie traktowałem ich jako bierzącego źródła informacji. Była to raczej forma dodprężenia się, ponieważ bardzo dużą przyjemność sprawiało mi czytanie o koszykówce :wink: Praktycznie każdy czyatłem po paredziesiąt razy mimo, że znałem je już na pamieć czytałem nadal i nadal i nadal...

Ale jak już mówiłem to były raczej dostarczyciele ciekawostek i czysto historycznej wiedzy natomiast jeśli chodzi o wydarzenia bierzące statystyki itd. to posiłkowałem się stronami 265-267 w telegaziecie :wink:

W sumie nawet jakoś nie pamiętam kiedy przestały się te czasopisma ukazywać poprostu zbiegło się to czasem z moim chwilowym przestojem w czynnym interesowaniu się NBA.

 

kto by sobie powiesił teraz plakaty z Wade'em Kobe'm czy James'em

Na pewno nie ja :wink: Przedewszystkim z tego powodu, zawodncy grający w NBA przestali być dla mnie bohaterami, wzorami do naśladowani itd. Może przychodzi to z wiekem ale chyba raczej nie bo do tej pory pokój mam obwieoszny w Jordanach Olajuwonach Robinsonach Barkleyach Paytonach i Drexlerach... Co innego oczywiście gdyby w tych bierzących numerach pojawiały się plakaty właśnei w stylu tych wyżej wymienionych zawodników :wink:

 

Co do stron traktujących o NBA to właśnie brakuje mi na nich tego co było domeną tych wszystkich Pro Basketów i Magic Basketbboli (czy tam ów :wink: ) (przez moment wychodziło chyba też coś o nazwie FIBA...) czyli artkółów skupiajacych się na jednym danym problemie, zawierających jakąś tam opowieść, historię którą naprwadę (przynajmniej mi :wink: ) czytało się naprawdę przyjemnie (chociażby numer MB opowiadający historię Bulls bodajże wydany po 5 mistrzostwie który przez spory czas był moją biblią i nie rozstawałem się z nim na krok :wink: ). Newsy newsami ale generalnie większość można przelecieć po nagłówkach i już mniej więcej wiesz o co chodzi. Natomiast nie ma za bardzo co poczytać "dla przyjemnośći" :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja rowniez do tej pory trzymam wszystkie MB w szufladach...nawet się przyznam, że często do nich wracam. Znam je na pamięć, a mimo to często czytam ponownie :P . PB mam tylko dwa egzemplarze. MB to było to! Spora garść wiadomości, ciekawostek, artykułów. Mój nastarszy egzemplarz mam z finałów ORL-HOU...do tego I rok klasy sportowej (4 klasa podst.)...koszykówka...i tak rozpoczęła się moja historia z tym sportem. Piękne czasy :cry:

 

Zaprzestałem kupowania MB jakoś chwile przed jego zniknięciem z rynku. Powód? Kasa i to, że jakoś w moim mieście nieregularnie zaczęli go sprowadzać do kiosków, a chwile potem MB został "unicestwiony" całkowicie.

 

Przyznam, że w tym czasie moje zainteresowanie NBA spadło. Z TV polskiej również wycofano programy, następnie zapitolili mi DSF z kablówki i jedynym źródłem NBA pozostała mi...telegazeta 8) . Dopiero, gdy kilka lat temu moja kochana Mamuśka zafundowała mi neta moja dawna miłość...NBA ponownie pojawiła się w moim życiu, tak więc nie sądze, by plan reanimowania w Polsce magazynów o NBA miał jakikolwiek sens. Internet jest ciągle i ciągle co raz bardziej popularny i dostępny...jak juz wposmnieliście wszystkie informacje można łatwo i przyjemnie sprawdzać codziennie, na bieżąco bez potrzeby wydawania kasy na magazyn, w którym zawarte informacje mają sporawy poślizg.

 

Tak, czy siak tęskno mi za czasami MB i Hej hej tu NBA w wykonaniu Szaranowicza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja pamiętam jak byłem mały. Każdego miesiąca czekałem na dwa dni w miesiącu, w których wychodził MB i PB. Zawsze leciałem do kiosku, kupowałem wracałem do domu i czułem się jak Król 8) Znałem chyba na pamięc każdą stronę w/w gazet. Od czasu do czasu w MB ukzaywały się karty z zawodnikami. Oczywiście mam to wszystko do dziś, kurcze piękne wspomnienia...

 

Mimo, iż większośc tych gazet w dzisiejszych czasach nie była by na bierząco (wtedy nikt prawie nie wiedział co to internet, i czekało się z utęsknieniem na jakieś wieści zza oceanu) to chętnie bym kupował taką gazete. Można mówić, ze to wszystko jest w internecie itd. ale taką gazetę będe mógł przynajmniej pokazać dziecku.. zarazić go miłością do basketa (jak takowe będe miec) bo do internetu raczej się nie dopcha :wink:

Zrobiło się sentymentalnie na forum, ale to dobrze, bo fajny temat się nawinął. Też mam kilkanaście numerów obu gazet, głównie PB który uważałem za ciekawszy, bo było więcej wywiadów i artykułów. A to co piszesz, Mich@lik to jak ze zdjeciami, teraz każdy wali fotk cyfrówkami i ma ich gigabajty na kompie, co jest wygodniejsze, bezpieczniejsze i przede wszystkim wiele tańsze, ale jak tak sie poogląda stare albumy z dzieciństwa, z wywoałnymi i powklejanymi fotkami, to też sie robi sentymentalnie. Myślę, ze to jest na podobnej zasadzie, zostają miłe wspomnienia, ale teraz nawet jakby te gazety reaktywować, to nie sądzę, że byłoby wielu chętnych nawet wśród zagorzałych fanów. No chyba, ze na jakieś duże plakaty ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cholera swoją drogą Kore ja tez sprzedałem swoje MB za 0 złotych i to nie jeden egzemplarz, ale dość sporo.

to co pisali poprzednicy wtedy był boom na NBA to raz, w TV ciągle te same druzyny więc człowiek choć na zdjęciach mógł zobaczyć innycg graczy i zdobyć jakieś informację, to dwa. Trzy, sławetne statystyki opisy meczy z minionego miesiąca czyli to czego namiastke dawała telegazeta. Art. dotyczące poszczególnych graczy które dla przecietnego zjadacza chleba były w tym czasie nieosiągalne.

I to prawdziwie małą namiastkę ;-) Pamietam do dzis jak sprawdzajac TG poznawalem nowe nazwy druzyn jak "New York Knickerbockers" czy "Portland T Blazers" a do tego byly podawane tylko 2 czy 3 pierwsze miejsca w kazdej dywizji, a wszystkie informacje o NBA zawierały jedynie 2 czy 3 strony (wyniki + skrocone tabele)... To byla dopiero egzotyka :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadzma się z tym że w dobie internetu kupowanie prasy jest zupełnie zbędne. Moim zdaniem reaktywacja takich projektów jak MB czy P-B przyniosła by jednak większą popularność koszykówce. Zgadzam się, że w internecie można znależć wszystko i być zupełnie na bieżąco ale osobiście uwarzam, że net dostarcza taki ogrom informacji i róznego rodzaju ciekawostek, że niektórych może to zrażać. Bo wygląda to tak wchodzisz na neta, sprawdzasz jakież newsy, szukasz określonego tematu i okazuje się że spędziłeś przed kompem kilka godzin. Niestety taka jest prawda. Nie każdy ma na to czas i może sobie na to pozwolić. A taka gazetka... wszystko poukładane, kilka ciekawych artykółw, analizy drużyn i składów i kilka informacji z wyższej półki po które nigdy nie sięga się w necie. Poza tym wszystko ładnie wydane, poręczne i możesz czytać w każdej wolnej chwili co nie powinno wywoływać bólu oczu. Przerywasz kiedy chcesz i zawsze możesz do tego wrócić. odnośnie statystyk, to zupełnie się zgadzam jest wówczas miesiąc poślizgu i zamiszczanie ich w gazecie nie ma za bardzo sensu. Jednak taką prasę może traktować jako posumowanie całego miesiąca w NBA i po zebraniu tych wszystkich informacji możne je oceniać i analizować. Spójżcie na to w ten sposób, że jeżeli dowiecie się o jakieś sensacji w necie to ta wiedza po niej szybko się ulotni a w takiej gazecie... Jeszcze jedna sprawa trudno tu mówić o tym że gazeta nie ma sensu bo wszystko jest w neci, dla mnie to żaden argument. Spójrczie na piłkę nożna. W kiosku znajdziecie kilka tytułów a przecież w interneci informacji nie brakuje. Ja bardzo tęsknie za koszykarską prasą... Czasami dobrze jest przeczytać kilka opinii o zespołach, taktykach czy sytuacji w jakiej znajduje sie liga. Brakuje mi tego bardzo!!! Bo w necie jest wszystko ale ta ilość informacji po prostu jest nie możliwa do sprawdzenia i do zapamiętania. Cieszę się, że w dzisiejszej POlsce można znależć jeszcze kilku wiernych fanów taj najlepszej ligi świata. To nastraj optymistycznie. Pozdro!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To byly piekne czasy, kiedy kupowalo sie MB :(

Tylko wtedy mozna bylo czytac gazetke z ponadmiesiecznym poslizgiem, a i tak byc guru jesli chodzi o wiedze o NBA w okolicznym towarzystwie :) Ja nie kolekcjonowalem kolejnych numerow, bo nie mam takiej natury. Czesc pociąłem i powkładałem za okładki zeszytów (ale miałem zajebiste, wszystkie ciemniaki w szkole myslały, że to oryginalne :P ), a reszta niedawno poszla do pieca na podpałke. To byl magazyn z klasa. Wysoka cena, a i wysoka jakosc. Co zabawne, od pewnego momentu sami reklamowali na ostatniej stronie, to co jakis czas pozniej przyczynilo sie do ich upadku - http://www.nba.com :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pozatym plakaty...kto by sobie powiesił teraz plakaty z Wade'em Kobe'm czy James'em?pewnie nie jeden z was...ja też...a teraz co sobie na sciane przykleic mozecie i skad?

Z tego co wiem to w Bravo Sport sa czasami plakaty z graczami NBA, przynajmniej kiedyś były oprócz MB i PB w dziecinstwie kupowałem BS (wstyd sie teraz przyznawać :roll: ) i tam pod koniec były dwie do czterech stron o najlepszej lidze koszykówki... wycinałem to, wkładałem do "koszulek" no i do segregatorów - piękna sprawa jak teraz patrze na te własne zbiory, kiedys to były czasy bez neta trzeba było sobie radzić szczególnie jak sie było fanatykiem mniej znanego sportu, gdzie nie było duzo informacji o swoich idolach, zepołach itd.

 

Co do dwóch polskich magazynów to jak tak teraz patrze to PB był moim zdaniem lepiej zrobiony - lepszy papier (wszystkie moje MB sa teraz bez okładek a PB całkiem całkiem sie trzymają, jeden nawet jak nowy), więcej mniej dostepnego info (z tego co pamiętam to o zyciu prywatnym koszykarzy troche pisano), duzo ciekawostek, ładniejsza grafa... no i w obydwu gazetach: masa wywiadów, opisów, statsów (ale to przewaznie w MB). Pro też było chyba droższe, moze dlatego pierwsze padło bo jakośc kosztuje.

 

PS. Może jakaś petycja albo coś w tym roddzaju, kurde ja gdybym miał taką możliwośc to bym jak najbardziej kupował co miesiąc magazyn polski o NBA, zapewne było by więcej takich osób, chocby tylko na tym forum.

 

PS2. Pamietam jak pare lat temu jak już miałem Cyfre+, przyszła do mnie do chaty babka która przeprowadzała ankiete dotyczącą TV Cyfrowej (100zł za to dostaliśmy więc wpuściliśmy ją). Pytała miedzy innymi o to jakich programów jest za mało, które są zbędne itd... i na każde pytanie odpowiadałem tak samo: że chciałbym żeby na C+ były mecze ligi NBA. Po jakimś czasie NBA zagościła w Canale+ Niebieskim, niewiem czy moje gadanie pomogło ale cos w tym musi być więc warto może poruszać takie tematy żeby w kraju było więcej meczów NBA w TV czy jakiegoś polskiego magazynu w kioskach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tą ankietą to wcale nie jest głupi pomysł tylko trzeba było by się zmobilizować i coś takiego zorganizować. Czemu nie? może i by coś z tego wyszło... Ja na przykład poszedłem wczoraj do księgarni i kupiłem sobie miesięcznik Slam i teraz ma straszną radochę gdy mogę sobie go poczytac. naprawdę jeżeli chodzi o mnie to sprawia mi to straszną frajdę!!!

Więc może gdyby się zgłosiło kilku zwolenników wydawania czasopism o NBA to można by coś pomyśleć i zakombinować... Może nawet byśmy cosik zdziałali przecież nie zaszkodzi spróbować a do odważnych świat należy!!!

Tylko trzeba sie zjednoczyć bo w jedności siła!!!

Czekam więc na jakieś propozycje :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cholera swoją drogą Kore ja tez sprzedałem swoje MB za 0 złotych i to nie jeden egzemplarz, ale dość sporo.

I kto tu sie smieje z moich tranzakcji finansowych :twisted:

 

Co do gazet to tez uwazam ze ciezko by bylo teraz cos otworzyc bo trzeba by miec naprawde znajacych sie na tym ludzi, bo newsy nie przyciagnal a artykuly musialyby byc naprawde z najwyzszej połki a ciezko, wiec mogloby by byc z tym ciezko. A i tak nie wiadomo czy by sie to przyjelo bo jak ktos chce przeczytac newsy to włacza nba.com czy strony z serwisu e-nba, a jak chce sobei poczytac opinie innych ludzi to wchodzi na forum i tez moze znalezc analizy z najwyzszej półki. To musialoby byc cos orginalnego, ciekawego, cos co by przyciągalo.

Co do "basketu" to kupiłem kilka nr'ów a potem to rzuciłęm bo bylo zbyt malo dla mnie NBA i za duzo rzeczy ktore juz wiedizałem(nie wiemjak to jest teraz ale kupiłem chyba 3 pierwsze numery)

MB i PB to nie moje czasy. Miałem kiedys tylko jeden nr MB nie wiem ktory wiem ze z ogromnym plakatem Bulls za czasów Jordana, Rodmana itd.. Nie wiem co jednak sie z nim teraz stalo, pamietam tylko ze mama niespecjalnie mi chciala kupic bo drogi był wiec chyba to juz te starsze czasy tej gazety.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...

echhh to byly swietne czasopisma :) mam komplet wszystkich jakie sie pojawiły na rynku - zarówno Magic Basketball jak i ProBasket. Co więcej pisałem pracę magisterską na temat MB :)

w polsce NBA nie ma szczescia. pamietam jak kiedys jeden z szefow sportu w tvp po kilku latach nieobcnosci NBA w ogolnodostepnej tv na pytanie dlaczego nie ma odpowiedzial ze robili badania i zainteresowanie najlepsza koszykarską liga swiata jest niewielkie. ciekawe czy gdyby przez 5 lat nie puszczali w tv plebani czy innego szajsu ogladalnosc mieliby duzą... i jakos nie dociera do nich, ze ilosc osob na forach i stronach poswieconych NBA liczy sie w setkach tysiecy.

na szczescie w C+ mozna ogladac NBA i jak obliczyłem - przy 8 meczach na miesiac jeden mecz kosztuje niecale 5 zł :) gdybym chcial na mecze skakac do pubu - wiecej wydałbym na samo piwo niz na abonament C+ :D

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

ja osobiście nie narzekam... zamówiłem prenumeratę basketu(bo w mojej miescinie nie sprzedają), ostatnie 6 stron jest o NBA czegos sie tam mozna dowiedziec... chociaz i tak net jest niezastopiąny. Ostatnio byłem w empiku i zauwazylem fajną niemiecką gazete o NBA (23zł) zeby to było bo angilesku to bym wzial bez wachania.. a szkoda, te strony jakies kolorowe... e szkoda gadac...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.