Skocz do zawartości

2013/14 wstępny wygląd lig po zakończeniu obecnego sezonu/podsumowanie


matek

Co z użytkownikami porzucającymi zabawę w trakcie sezonu?  

41 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Co z użytkownikami porzucającymi zabawę w trakcie sezonu?

    • Nie dopuszczenie do gry w sezonie 2013/14
      32
    • Degradacja ligę niżej w stosunku do wywalczonej
      24


Rekomendowane odpowiedzi

@Wilq

Nie wiem jaki sens eksperymentować skoro jest sprawdzony system - sam to tak nazwałeś ;)

Twoja propozycja może i ładnie wygląda, ale naprawdę się nie sprawdzi.

Podam parę przykładów:

- mija sezon, masz ustalone składy lig i nagle rezygnuje jeden z GMów z ligi 2B, którego GMa z 3-ich lig awansować bo są przecież 4 równorzędne?? W systemie jednoligowym jest to proste - ten z najwyższej pozycji.

- przygotowujemy się do sezonu, mamy pelną 1 lige, dwie 2 ligi, i trzy pełne trzecie ligi oraz 5 GMów w czwartej 3 lidze, i co wtedy zrobić żeby było sprawiedliwie?? Zmieniać znowu zasady spadków i awansów dla trzecich lig? W jednoligowej robi się ostatnią ligę 20 drużynowa a zasady awansu takie same.

- poziom rywalizacji w ligach równoległych może być różny, co zawsze może być powodem problemów, bo jak namawiasz nowych to będą to ludzie z różnym doświadczeniem i jak ich potem sprawiedliwie podzielić? W jednoligowej na każdym poziomie masz równy poziom dla wszystkich w danej lidze, bez zadnych preferencji.

 

Twoja propozycja może i ładnie wygląda i powodowana była szczytnym pobudkami ale po prostu się w życiu nie sprawdzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żeby była jasność - ogólnie jestem za systemem który już powiedzmy przyjeliśmy, z zaznaczeniem, że jesli będzie duzo nowych ludzi do grania to można skorzystać z Twojej propozycji wilQu. Chciałym być fair i dla obecnych i nowych graczy.

Proponuję wszystkie 3 ligi które miały powstać zostawić tak jak to jest i nie ruszać ich - będzie to w porządku wobec wszystkich którzy zgodzili się na to zarówno rok temu jak i po zakonczeniu sezonu. Pozatym, myślę że akurat nie masz nic przeciwko temu, ten system jest ogólnie mówiąc dobry i w większości się z tym zgadzamy. Ewentualne zmiany zrobiłbym dalej, w obrębie nowe powstających lig dla nowych graczy, uważam po prostu że nie fair jest żeby gracz z hipotetycznej ligi 5 musiał starać się o awans wyżej rok dłuzej niż gracz z hipotetycznej ligi 4, tylko przez to że zgłosił się do nas o 2 dni dłużej :]

Z chęcią widziałym dla nowych coś co już sprawdzilismy - ligi równorzędne, sami przeciez graliśmy w takich i nikt nie narzekał. Ma to swoje wady oczywiście, chociażby w tym co napisał bodajże qas, że poziom tych lig może być różny, ale hej!, czy nie mielismy takiego problemu rok temu? ^^

 

I jeszcze raz znowu słowko do marcosa, jakoś tak wychodzi.

 

Jesteś, interesujesz się, czuwasz, masz chęci to się zgłaszasz jak najszybciej, a jeżeli ktoś pod koniec października orientuje się że za chwilę startuje sezon no to jego strata.

Własnie po sobie wiem że nie jest tak do końca, mimo zainteresowania i szczerych chęci nie było mi łatwo znaleść czegoś fajnego, a wierz mi że szukałem dużo. Sam juz nawet nie pamiętam jak trafiłem na e-nba. Nie wszyscy wiedzą do końca co to fantasy(jak ja rok temu) i nie wiedzą że są sztywne terminy zapisu i startu lig. Pozatym zobacz sam ile osób wystartowało w naszej trzeciej powstałeej lidze, do której zapisy zaczeły się już po ustaleniu składów dywizji east i west.

Nie ma sensu na siłę pomagać nowemu, jak będzie dobry i aktywny to sobie poradzi z awansem nawet z ostatniej ligi.

Z tym się całkowicie zgadzam, nie ma sensu przepychanie na siłę kogoś kto nie chce grać czy jest niezdecydowany. Ktoś chce grać to niech czyta, interesuje się i akceptuje przyjęte przez starszych graczy warunki. Po prostu bądzmy fair wobec owych nowych graczy :]

 

I do Qasa

Chyba, ze nie wiedziales o istnieniu tej ligi... Sorry, ale nie kupuje tego argumentu gdy rozni ludzie w roznym momencie dowiaduja sie o zapisach. Trudno winic ludzi, ze nie przegladaja kazdych zakatkow na forum... tym bardziej gdy kogos nie ma na tym forum.

Nie wszyscy są starymi fanami i wyjadaczami nba i fantasy, niektórzy jak ja interesują się całym tym cyrkiem od niedawna, i naprawdę uwierz mi, troszkę to trwa żeby się w to wkręcic i dowiedzieć o istnieniu wszystkiego.

 

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jaki sens eksperymentować skoro jest sprawdzony system - sam to tak nazwałeś

Na tym polega rozwoj, ze probujesz czegos nowego, a nie kurczowo trzymasz sie tego co bylo.

 

Twoja propozycja może i ładnie wygląda, ale naprawdę się nie sprawdzi.[...] Twoja propozycja może i ładnie wygląda i powodowana była szczytnym pobudkami ale po prostu się w życiu nie sprawdzi

Skad wiesz, ze sie nie sprawdzi jak nikt tego nie probowal ani nie chcesz tego sprobowac? Najpierw trzeba pokazac dlaczego sie nie sprawdzi, wiec ciesze sie, ze podales przykladowe problemy, wlasnie na taka krytyke liczylem.

 

- mija sezon, masz ustalone składy lig i nagle rezygnuje jeden z GMów z ligi 2B, którego GMa z 3-ich lig awansować bo są przecież 4 równorzędne?? W systemie jednoligowym jest to proste - ten z najwyższej pozycji.

W mojej propozycji tez jest to proste: ten z najwyzej pozycji z najlepszym wynikiem.

 

- przygotowujemy się do sezonu, mamy pelną 1 lige, dwie 2 ligi, i trzy pełne trzecie ligi oraz 5 GMów w czwartej 3 lidze, i co wtedy zrobić żeby było sprawiedliwie??

Wtedy tworzysz 3 ligi i dzielisz ta 5 GMow miedzy ligami. Zreszta to powinno wg mnie byc podejscie do obu propozycji: najpierw zbieramy chetnych, a pozniej dzielimy, a nie dzielimy co akurat teraz wpadlo na forum.

 

- poziom rywalizacji w ligach równoległych może być różny, co zawsze może być powodem problemów, bo jak namawiasz nowych to będą to ludzie z różnym doświadczeniem i jak ich potem sprawiedliwie podzielić? W jednoligowej na każdym poziomie masz równy poziom dla wszystkich w danej lidze, bez zadnych preferencji.

Nie rozumiem tego argumentu. Jak tworzysz NA RAZ dwie ligi to w obu propozycjach bedziesz mial sytuacje, ze jakos musisz ich podzielic, nie? I w obu propozycjach ligi nie musza byc rowne.

 

 

 

Żeby była jasność - ogólnie jestem za systemem który już powiedzmy przyjeliśmy, z zaznaczeniem, że jesli będzie duzo nowych ludzi do grania to można skorzystać z Twojej propozycji wilQu.

Dlatego napisalem, ze nie wiem jak to interpretowac, bo to albo/albo ;-)

 

Ewentualne zmiany zrobiłbym dalej, w obrębie nowe powstających lig dla nowych graczy

Rozpoczecie drzewka od III ligi zamiast od II tez jest jakims rozwiazaniem, ale wtedy a) moglaby powstac mniejsza liczba lig [iMHO max dwie] i B) II liga stalaby sie waskim gardlem. Dla jasnosci, to nie jest zly pomysl i cos takiego rozwazalem, wiec jak wiekszosc preferuje taka hybryde to bym to jak najbardziej poparl.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podobnie jak Qooniu jestem debiutantem (t.zn. rok temu byłem) i podzielam zdanie, że dla kogoś kto nie grał nigdy w fantasy a chciałby znaleźć jakąś ligę, samo dostanie się tu jest zajebistą frajdą, bez znaczenia czy to będzie 3,4 czy 5 liga. Miałem naprawdę sporą podjarke przystępując do rywalizacji z takimi tuzami.

Dyskusja o propozycjach Wilqa to na razie tylko gdybanie. Dziś nie wiemy jeszcze ilu nas się w sumie uzbiera.

Jeśli chodzi o zaginionych w akcji w trakcie sezonu, to jestem za ich degradacją do niższej ligi. Jedną i ostatnią szansę bym dał.

I niech się ten sezon w końcu zacznie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie (i Panie, jeżeli nie dostrzegłem tylko przez przeoczenie :-)).

 

Rozprawialiśmy z wiLQiem o tej koncepcji nieco, zanim poszedł z nią w świat, czyli tutaj.

Poczytałem sobie nieco Wasze komentarze i dość czytelna jest dla mnie przede wszystkim rozbieżność w postrzeganiu potencjału tych rozgrywek.

 

wiLQ, podobnie zresztą jak ja oraz kilka osób spośród znanych nam maniaków, widzi w e-nba szansę na stworzenie platformy będą cej podwalinami pod coś na kształt najbardziej renomowanej w Polsce rywalizacji roto. Nie chcę tu szafować nośnymi hasłami typu "Mistrzostwa Polski" czy innymi tego typu, ale faktem jest, że od jakiegoś już czasu odczuwaliśmy potrzebę połączenia różnych istniejących w kraju środowisk w bardzo mocny system lig. Nasz kiperek to po pierwsze właśnie formuła kiperowa, po drugie hermetyczna liga z różnymi barierami wejścia, jak choćby ograniczona liczebność miejsc i wymagana deklaracja gotowości do udziału w drafcie/aukcji live. Miałem nadzieję rozwinąć w coś szerszego Ligę Ekspertów, w oryginalnie koncepcji Maćka Kwiatkowskiego rywalizację dla ludzi piszących o koszu i nie tylko. Ta też jednak ograniczona jest do rozmiaru jednej ligi i tak już pewnie zostanie.

 

Z tym większą ciekawością dołączyłem do Was. Dziś mogę powiedzieć, że pomysł zdecydowanie wypalił. I zdaje się budzić zainteresowanie coraz szersze. Nie wiem, być może nie od razu będzie to rewolucja na skalę wszystkich polskich fantasybasketowych społeczności. Ba, może Wy wcale nie macie ochoty, by uczynić z tych rozgrywek twór dalece wykraczający poza ramy osobowe tego forum? Mam nadzieję, że tak nie jest, skoro tacy outsiderzy jak ja bywają zapraszani :-)

 

Koncepcja woŁKa z pewnością zakłada , że "będzie się działo" w ligach e-nba. I ja takie założenie rozumiem. Nie to, że od naszej decyzji tutaj zależy jakoś szczególnie wiele, że jest to decyzja kluczowa... Ogólnie macie absolutnie świadomość, jak tego typu rozgrywki organizować, widzę tu sporo doświadczenia i rozsądnych argumentów. Jaka decyzja nie zostałaby podjęta - będzie dobrze. Zresztą, zawsze co roku jest możliwość ewolucji systemu, pewne koncepcje mogą rodzić się "na placu boju", do pewnych wniosków ligi mogą dojrzewać, docierając się.

 

A jednak apeluję - rozważcie dobrze propzycję wiLQa. Facet wsławił się kilkoma bardzo sensownymi propozycjami w naszej lidze, choć pierwsze reakcje bywały sceptyczne. System wzorowany nieco na polskich rozgrywkach kopanej rzeczywiście ma sens przede wszystkim jeżeli założymy dynamiczny rozwój rozgrywek. Jak dotąd wszystkie moje wątpliwości dało się w tym przypadku przedyskutować i wyjaśnić.

 

Nie będę, jak pisałem wyżej, uprawiał tu jakiegoś szczególnie agresywnego lobbingu. Jeżeli jednak miałbym się określić w ewentualnym głosowaniu - dałbym koncepcji wiLQa szansę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie (i Panie, jeżeli nie dostrzegłem tylko przez przeoczenie :-)).

 

Rozprawialiśmy z wiLQiem o tej koncepcji nieco, zanim poszedł z nią w świat, czyli tutaj.

Poczytałem sobie nieco Wasze komentarze i dość czytelna jest dla mnie przede wszystkim rozbieżność w postrzeganiu potencjału tych rozgrywek.

Ja rowniez bylem w panelu dyskusyjnym zanim wiLQ przyszedł z ofertą tutaj i generalnie poparłbym tę koncepcję.

Oczywiście stanowi ona wyzwanie od strony organizacyjnej, ale znajac wiLQ'a wiem, że byłby bardzo aktywnie zaangażowany w przełożenie teorii na praktykę.

Głowne wyzwanie to konieczność panowania nad organizacją całych rozgrywek i wielu lig przez jedną lub kilka osób. Ale to jest tak czy inaczej konieczne po przekroczeniu przez system masy krytycznej, czyli w praktyce pewnie więcej niż równoległe 2 ligi. A to zdaje się być faktem już w najbliższym sezonie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podobnie jak Qooniu jestem debiutantem (t.zn. rok temu byłem) i podzielam zdanie, że dla kogoś kto nie grał nigdy w fantasy a chciałby znaleźć jakąś ligę, samo dostanie się tu jest zajebistą frajdą, bez znaczenia czy to będzie 3,4 czy 5 liga.

Kazdy z nas byl kiedys debiutantem, wiec mial to uczucie, ale gdy samo zapisanie sie przestaje byc frajda to jakie kluczowe czynniki decyduja o zostaniu w rozgrywkach? Zwlaszcza po pierwszych niepowodzeniach? Poza oczywistymi "podoba mi sie ta gra" czy "upor w dazeniu do celu" wg mnie sa to dwie rzeczy istotne dla tej dyskusji: ludzie i format.

 

Wydaje mi sie, ze im wiecej aktywnych, komunikatywnych i dobrych GMow w rozgrywkach tym wiecej ludzi bedzie kontynuowalo gre i chcialo dolaczyc. A format ma o tyle znaczenie, ze a) decyduje o tym z iloma GMami sie bezposrednio zetkniesz [im wiecej tym lepiej] i B) mocno wplywa na to kto sie zapisze.

 

Tzn zalozenie fafdziesiatej ligi fantasy points przyciagnie tylko debiutantow [bo wszyscy weterani juz albo maja swoja lige tego typu albo maja takich dosyc], zalozenie nastej ligi roto/h2h przyciagnie mieszany tlum w zaleznosci od oryginalnosci ustawien, zalozenie n-tego systemu spadkow i awansow bedzie mialo taki sam efekt. Zwroccie uwage, ze juz w tej chwili oferujemy aukcje co nas wyroznia wsrod tlumow katujacych sie snakiem, ale jak stworzymy pierwszy drzewkowy system spadkow i awansow kazdy weteran sie przynajmniej zainteresuje bo po prostu nigdy w cos takiego nie gral.

 

Taka jest przynajmniej moja teoria ;-) I nie dosc, ze moge sie mylic to jeszcze moge za bardzo pisac ze swojego punktu widzenia, ale wlasnie dlatego rzucilem pomysl pod ogien krytyki ;-)

 

Dyskusja o propozycjach Wilqa to na razie tylko gdybanie. Dziś nie wiemy jeszcze ilu nas się w sumie uzbiera.

Niezaleznie od tego ile sie uzbierala jakis format musimy przyjac ;-) Takze dyskusja jest potrzebna.

 

 

 

W tamtym roku konferencje były problemem, których dzięki stabilizacji ligi mieliśmy uniknąć. I 5 zespołów spadających z 1 ligi (33%) to i tak dużo, ale 6 (40%) to już przesada.

W jaki sposob konferencje byly problemem?

A stabilizacja ligi bedzie w kazdym przypadku bo po prostu mamy wiecej czasu i doswiadczenia.

I dlaczego 6 to przesada, a 5 to duzo? W systemie spadkow i awansow wlasnie o to chodzi by byla migracja GMow, a poniewaz jestesmy na poczatku drogi i wielu nowych GMow jeszcze dolaczy wg mnie zaleta rozwiazania jest wiekszy ruch miedzy ligami.

 

 

wiLQ, podobnie zresztą jak ja oraz kilka osób spośród znanych nam maniaków, widzi w e-nba szansę na stworzenie platformy będą cej podwalinami pod coś na kształt najbardziej renomowanej w Polsce rywalizacji roto.

Moze nie tyle renomowanej co skupiajacej jak najwiecej dobrych GMow. I z podbudowka dla nowych by mogli oni sprobowac smakow rozgrywki i z czasem stawac sie dobrymi GMami.

 

Zwroccie uwage, ze format Robinsona moze spowodowac powstanie banki: jak nagle dolaczy grupka weteranow to np V liga bedzie lepsza niz III. I latami beda sie wymieniac! W mojej propozycji nastapiloby to znacznie szybciej.

 

może Wy wcale nie macie ochoty, by uczynić z tych rozgrywek twór dalece wykraczający poza ramy osobowe tego forum? Mam nadzieję, że tak nie jest, skoro tacy outsiderzy jak ja bywają zapraszani :-)

Hmmmmmm... moze od tego trzeba bylo zaczac ;-)

Bo jak zalozeniem tych lig bylo "tylko dla e-nba" to juz tu stosowany format mialby duzo wiecej sensu.

 

System wzorowany nieco na polskich rozgrywkach kopanej rzeczywiście ma sens przede wszystkim jeżeli założymy dynamiczny rozwój rozgrywek. Jak dotąd wszystkie moje wątpliwości dało się w tym przypadku przedyskutować i wyjaśnić.

Ano wlasnie, rozumiem jak ktos sie przyzwyczail do juz dzialajacego rozwiazania czy zwyczajnie nie lubi eksperymentowac, ale najlepszym sposobem na pozbycie sie tego pomyslu [poza glosowaniem] to wskazanie problemow jakie moze wywolac [tak jak to zrobil marcos strone wczesniej]. Jeden punkt gdzie to sie moze rozleciec, a gdzie eksplodowac w twarz i dyskusja jest wlasciwie skonczona. Ale bez tego punktu pisanie "sie nie sprawdzi" to zwykly poki co nieuzasadniony sceptycyzm.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze szybki update sytuacji: na razie w skrocie wyglada to tak, ze QAS, matek, january i marcos sa przeciw. kaziu999999, zalias, Slawek i ja za zas bulek, Masud, Lukacs i Qooniu chyba cos pomiedzy [tzn "zalezy od liczby uczestnikow" albo brak jasnej deklaracji].

 

Co prawda wyslalem PMy do wszystkich GMow [zreszta powinniscie czesc widziec w polu adresata], ale jak ktos zna skuteczniejszy sposob szybkiego dotarcia do kogos z reszty uczestnikow [mail, sms, fb, gg itp itd] to mialbym prosbe byscie to zrobili na wlasna reke. Im szybciej sie ogarniemy tym lepiej dla organizacji lig niezaleznie od przyjetego formatu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jestem jak najbardziej za propozycją WIlqa i mam nadzieję , że między innymi dzieki temu ta liga wykorzysta swój potencjał i przekształci się z czasem w coś takiego, o czym mówił Sławek.

Popieram i też jestem za. Wierze że Wilq wszystkiego dopilnuje organizacyjnie.

 

Pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Również bym się opowiedział za systemem mieszanym. Niezbyt mi się podoba 6 spadkowiczów, i tak Wilq, uważam, że 5 a 6 robi różnicę - zawsze to jednak jeden spadkowicz mniej, przez to rywalizacja o to ostatnie premiowane utrzymaniem miejsce może być ciekawsza. Zresztą mimo tylko 1 sezonu rozegranego, nie uważam, by sytuacja wskazywała na aż 6 spadkowiczów. 40% to po prostu za dużo i jeśli tak porównujemy do ligi kopanej, to tam na pewno nie znajdziemy przykładu, który byłby analogią. Nie róbmy precedensu, naprawdę.

 

Opowiadam się za jedną 1 ligą, jedną 2 lig, dwiema 3 ligami i kilkoma na poziomie 4 ligi. Podobnie jak w kopanej, drzewko by się zaczęło od 3 ligowego poziomu.

 

Duża ilość spadkowiczów to nie rotacja wśród uczestników - to przesiew. Grozi sytuacją, iż wielu wartościowych userów by się pałętało po niższych ligach. Jestem zwolennikiem nie doprowadzania do takich sytuacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mialbym prosbe byscie nie pisali tylko "system mieszany", a rozwijali co macie na mysli [tak jak zrobil to bulek]. Bo polaczyc pomysly mozna na wiele roznych sposobow. Czy ma byc po jednej I i II, ale dwie III i cztery IV itp? Czy trzy III? Albo trzy IV? Czy z kazdym nizszym poziomem ma sie podwajac czy przybywac po jednej? Po ile ma byc awansow i spadkow miedzy ligami?

 

uważam, że 5 a 6 robi różnicę - zawsze to jednak jeden spadkowicz mniej, przez to rywalizacja o to ostatnie premiowane utrzymaniem miejsce może być ciekawsza.

Chwila, tzn im mniej potencjalnych spadkowiczow tym ciekawsza rywalizacja o utrzymanie? Bo ja bym powiedzial, ze im wiecej bo po prostu wiecej GMow to dotyczy. Zreszta w kazdym przypadku ta liczba jest wzieta z sufitu, bo dlaczego nie 3 albo polowa? Jest to rzecz umowna i w mojej propozycji ona wynika glownie z drzewkowosci ukladu, a nie z tego, ze 6 uznalem za najlepsza liczbe.

 

Opowiadam się za jedną 1 ligą, jedną 2 lig, dwiema 3 ligami i kilkoma na poziomie 4 ligi. Podobnie jak w kopanej, drzewko by się zaczęło od 3 ligowego poziomu.

"Kilkoma" to niezbyt konkretnie bo albo 2, 3 albo 4... ale tez cos takiego rozwazalem i dodajmy taka opcje do glosowania jak ktos preferuje taka hybryde nad ktorys "czysty" wariant.

Moim zdaniem problemem w tej wersji jest, ze w tym sezonie nam powstanie cala III liga i jakas czesc IV... czyli znowu wyjdzie kwestia kolejnosci zapisow i decydowania kto ma zaczac nizej i dlaczego.

 

Duża ilość spadkowiczów to nie rotacja wśród uczestników - to przesiew. Grozi sytuacją, iż wielu wartościowych userów by się pałętało po niższych ligach

Eee yyyy, tzn to zle, ze w nizszych ligach tez beda dobrzy GMowie? Bo ja bym to postrzegal jako zalete. Od kogos nowicjusze musza sie uczyc.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja chciałbym zauważyć tylko, że zmiana ustaleń z poprzedniego sezonu co do podziału jest nie fair dla tych którzy do końca walczyli o miejsce w pierwszej 10. Teraz gdybyśmy zrobili równoległe dwie grupy 2 ligi okaże się, że gra była o nic i dalej bedą musieli rywalizować z tymi samymi ludźmi co olali ligę i skończyli na ostatnich miejscach i wszyscy dalej będą mieli takie same szanse w awansie do 1 ligi. Trudno teraz dojść kto walczył, a kto odpuścił końcówkę, ale większość ludzi z ostatnich miejsc pod koniec już nie była aktywna.

Po drugie równoległe grupy 2 ligi zawsze będa nierówne i do 1 ligi mogą awansować słabsi gracze, dlatego 2 ligę też bym zostawil tylko jedną tak jak pierwszą, to daje pewność że w przyszłości w 1 lidze bedą grać najlepsi gracze.

Równoległe grupy zastosował bym od 3 ligi z dwoma grupami i jeśli zbierze się wiecej graczy to 4 liga z czterema grupami itd..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.