Skocz do zawartości

F A Q


Stromile

Rekomendowane odpowiedzi

 • Co to jest Fantasy Basketball?

  Jest to internetowa gra menedżerska bazująca na rzeczywistych aktualnych statystykach prawdziwych graczy NBA. Za poszczególne zdobycze w różnych kategoriach statystycznych(punkty, zbiórki, asysty itp.) są przyznawane punkty, tzw. fantasy points. Celem menedżera każdej z drużyn jest zdobycie jak największej liczby tych punktów. Zwycięzcą zostaje ten GM, który pod koniec sezonu regularnego będzie miał najwięcej fantasy points na koncie.

  [/*:m:2mhvkukc]

 • Jakie będą kompetencje uczestników ligi Fantasy Basketball?

  Uczestnicy tej gry wcielą się w role General Managers, którzy poza polityką transferową, pozyskiwaniem/zwalnianiem free agents, będą także odpowiadali za ustalanie składu na dany dzień, scouting. Słowem GM w lidze Fantasy Basketball to człowiek-orkiestra, który to w swoim klubie sprawuje władzę absolutną.

  Nie będzie za to żadnych elementów trenerskich typu wyznaczanie strategii meczowej, trening w celu poprawienia walorów zawodników itp.

  [/*:m:2mhvkukc]

 • Jak przebiega gra?

  Gra zaczyna się od draftu, w którym to General Managers(czyli Wy) wybierają z puli wszystkich graczy NBA swoją drużynę. Po drafcie każdy z GM będzie dysponował własnym teamem składającym się z wybranych zawodników. Gracze zaczną punktować dla swoich GM'ów wraz z początkiem rozgrywek ligi NBA (w tym sezonie 28 października 2003r.), a ostatni raz będą punktowali w ostatnim dniu sezonu regularnego (w tym sezonie - 14 kwietnia 2004r.).

  [/*:m:2mhvkukc]

 • Czy będzie trzeba ściągnąć jakiś specjalny programik aby móc uczestniczyć w grze?

  Nie. Wszelkie zmiany/ustawienia w swoich drużynach(zmiana wyjściowego składu, transfery itp,) będziecie dokonywali na stronie internetowej serwera na którym będziemy grali. Wystarczy więc najzwyklejsza przeglądarka internetowa(IE, Netscape itp).

  [/*:m:2mhvkukc]

 • Czy będzie trzeba wklepywać ręcznie statystyki zawodników?

  Nie. Wszystko działa automatycznie. Serwer automatycznie aktualizuje punktację danego zawodnika po każdym jego meczu i na bieżąco podaje wszystkie potrzebne liczby/dane zarówno poszczególnych zawodników jak i całej drużyny danego GM'a. Rok temu graliśmy na Yahoo! i stronka świetnie się sprawdziła - oferowała bardzo wysoki poziom, dostępność do wielu opcji, charakteryzowała się wysoką bezawaryjnością, a nade wszystko można było tam grać za darmo(co jest prawdziwym ewenementem - zdecydowana większość serwerów każe sobie płacić za granie).

  [/*:m:2mhvkukc]

 • Ile czasu trzeba poświęcić na Fantasy Basketball?

  To zależy od Was. Nie ma czegoś takiego jak codzienna zbiórka GM'ów o godz. 17:00 na 60min. Każdy we własnym zakresie decyduje o tym jak często i kiedy włączy stronkę naszej ligi aby coś ustawić/zmienić. Jednynym momentem kiedy absolutnie wszyscy GM'owie muszą się zebrać razem i posiedzieć trochę czasu jest draft. Po nim może być tak, że jeden GM włączy stronkę za 3 miesiące, a drugi codziennie będzie siedział po 3 godziny.

  [/*:m:2mhvkukc]

 • Czy wszyscy zawodnicy ze składu będą zdobywali punkty dla swojej drużyny?

  Tak i nie. Każdy zawodnik danej drużyny będzie zdobywał punkty. Ale nie wszystkie te punkty będą naliczane do łącznej sumy punktów danej drużyny. Z spośród wszystkich swoich zawodników każdy GM wybierze swój wyjściowy skład, który będzie zdobywał dla niego punkty, pozostali zawdonicy drużyny powędrują na ławkę rezerwowych i mimo, że zdobędą oni jakieś punkty(ławka rezerwowych w FB nie jest równoznaczne z tym, że w real-life też nie będą grali), to nie będą one naliczane GM'owi. Oczywiście można na bieżąco można dokonywać zmian kto będzie grał, a kto będzie rezerwowym.

  [/*:m:2mhvkukc]

 • Czy moja drużyna będzie codziennie rozgrywała mecze?

  Tak i nie. Trzeba pamiętać o tym, że mimo, że w tej lidze teoretycznie jesteśmy właścicielami zawodników z NBA, to z kim i kiedy dany zawodnik zagra nie zależy od nas tylko od terminarzu wyznaczonego przez władze ligi NBA(na które raczej nie mamy wpływu ). Tak więc jednego dnia cały Wasz skład będzie punktował, drugiego połowa, a jeszcze innego dnia dwóch.

  [/*:m:2mhvkukc]

 • Jak będzie wyglądał mój wyjściowy skład? Czy mogę tam wstawić kogo chcę?

  Jest spora dowolność jeśli idzie o rotację składem. Są jednak pewne ograniczenia. Każdy zawodnik ma przypisaną(przez serwer na którym będziemy grali) pozycję(lub pozycje) na których może grać(oczywiście te pozycje odpowiadają rzeczywistości). I tego trzeba się trzymać(nie będzie można wstawić centra na pozycję rozgrywającego nawet jeśli wszyscy nasi rozgrywajkowie będą kontuzjowani).

  [/*:m:2mhvkukc]

 • Czy serwer będzie miał kontrolę nad przebiegiem gry?

  Nie. Serwer jest tylko narzędziem (bazą danych), którym będziemy się posługiwali. Kontrolę na przbiegiem gry będzie miał jeden z GM'ów posiadający specjalne uprawnienia, tzw. Komisarz Ligi (jest odpowiednikiem admina na forach).

  [/*:m:2mhvkukc]

 • Jak dokładnie będzie wyglądała punktacja?

  Jak już wspomniałem zdobycze zawodników w róznych kategoriach statystycznych będą przeliczane(przez serwer) na fantasy points. To w jaki sposób poszczególne kategorie będą przeliczane na te punkty ustala Komisarz Ligi. W punktacja z zeszłego sezonu dobrze się sprawdziła, więc prawdopodobnie będziemy się tego trzymali. Szczegóły w kolejnych postach.

  [/*:m:2mhvkukc]

 • Jak będą przebiegały transfery?

  Jak sobie tego zażyczycie. Transfery będzie dogadywali między sobą we własnym zakresie, na GG czy na Forum. Kwestie kontraktowe nie będą brane pod uwagę (co daje dużą swobodę i umożliwia transfery typu Mutombo za Dalibora Bagaricia). Po wykonaniu transferu Komisarz Ligi zatwierdza transfer i na drugi dzień zawodnicy są już w swoich nowych klubach.

  [/*:m:2mhvkukc]

 • Jakie będą pozycje w wyjściowym składzie do obsadzenia?

  W zeszłym sezonie starting-lineup liczyło 8 pozycji(przy całym składzie liczącym 15 pozycji): PG, SG, SF, PF, C, 3xUtils(czyli dowolnie). I raczej w tym sezonie pozostaniemy przy tym układzie.

  [/*:m:2mhvkukc]

 • Co znaczą takie oznaczenia pozycji jak np. G?[list:2mhvkukc]
 • G = Guard = PG + SG (czyli jeśli zawodnik ma przy opisie G to może grać zarówno na PG jak i na SG). [/*:m:2mhvkukc]
 • F = Forward = SF + PF[/*:m:2mhvkukc]
 • GF = Guard / Forward = SG + SF[/*:m:2mhvkukc]
 • FC = PF + C[/*:m:2mhvkukc]
[/*:m:2mhvkukc]

[*]Pełną instruckję do Fantasy Basketball ze wszystkimi szczegółami i niuansami można znaleźć na oficjalnej stronie gry na serwerze Yahoo![/*:m:2mhvkukc][/list:o:2mhvkukc]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak już wspomniałem wyżej zdobycze poszczególnego gracza w danej kategorii punktowej są przeliczane na tzw. fantasy points, które decydują o wartości gracza i pozycji drużyny. Niżej przedstawiona punktacja została wprowadzona na początku zeszłego sezonu. Ponieważ dobrze się sprawdziła będziemy w dalszym ciągu z niej korzystać.

 • Oddany rzut z gry: -1 fantasy points [/*:m:2wy70peo]
 • Celny rzut z gry: 2 fp [/*:m:2wy70peo]
 • Oddany rzut za 3 punkty: -0.5 fp [/*:m:2wy70peo]
 • Celny rzut za 3 punkty: 1.5 fp [/*:m:2wy70peo]
 • Zdobyty 1 punkt: 2 fp [/*:m:2wy70peo]
 • Zdobyta 1 zbiórka: 4 fp [/*:m:2wy70peo]
 • Zdobyta 1 asysta: 5 fp [/*:m:2wy70peo]
 • Zdobyty 1 blok: 7 fp [/*:m:2wy70peo]
 • Zdobyty 1 przechwyt: 8 fp [/*:m:2wy70peo]
 • Popełniony 1 faul: -2 fp [/*:m:2wy70peo]
 • Popełniona 1 strata: -5 fp[/*:m:2wy70peo]

Przykład:

Zdobycz np. Samaki Walker'a w danym meczu: 14pkt, 11zb, 3as, 1blok, 1 przechwyt, 4 faule, 2 straty, 6-11 z gry, 1-1 za trzy

 

Czyli przeliczając na fantasy points: 28fp + 44fp + 15fp + 7fp + 8fp - 8fp - 10fp + 12fp - 11fp + 1.5fp - 0.5fp = 86 fantasy points (bardzo przyzwoity wynik)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To co napiszę w tym poście jest B A R D Z O - - W A Ż N E. Może wydawać się zawiłe ale jest bardzo ważne dla uczestników aby to zrozumieli. Jeśli teraz nie załapiecie, to w trakcie już trwania rozgrywek(najlepiej jak najwcześniej) zajrzyjcie tu jeszcze raz.

 

Każda z wymienionych pozycji w P.13 (pierwszy post). ma swój limit liczby występów = 82. To znaczy, że można rozegrać na każdej z pozycji maksymalnie 82 spotkania. Nie więcej. Jeśli limit na jakieś pozycji zostanie wyczerpany, punkty zdobyte na tej pozycji w meczu nr 83 i każdym następnym nie będą już dodawane do konta GM'a.

 

PG - 82

SG - 82

SF - 82

PF - 82

C - 82

Util - 82

Util - 82

Util - 82

 

Co to oznacza - weźmy dla przykładu dajmy na to Tima Duncana(PF). Zakładając, że będzie zdrowy przez cały sezon to, jest jasne iż obsadzicie go na PF przez cały sezon i rozegra tam 82 spotkania.

Ale pamiętajmy, że Tim nie będzie grał codziennie(gdyby grał codziennie zamiast 82 meczy w sezonie miałby ich ok. 250). Komuś więc może przyjść do głowy(a uwierzcie mi - w zeszłym sezonie sporo osób zrobiło ten błąd), że w dzień kiedy Tim nie będzie grał wstawi kogoś innego na PF, dla przykładu Waltera McCarty'ego - wedle myśli "co mi zaszkodzi Walter zdobędzie mi parę dodatkowych punktów gdy Tim nie gra". Nic bardziej mylnego - szkodzi i to jeszcze jak. Każdy rozegrany mecz na PF przez McCarty'ego to jeden mecz mniej dla Tim'a Duncan'a. Czyli jeśli McCarty rozegra na PF 20 spotkań to oznacza, że Duncan już będzie miał do rozegrania tylko 62 spotkania(po tych 62 meczach, w których będzie zdobywał punkty, jego osiągnięcia w meczu nr 63 i każdym następnym nie będą dodawane do puli punktów jego właściciela). Jaka jest różnica punktowa w tych 20 spotkaniach które rozegrał McCarty i w tych 20 które mógłby rozegrać Duncan nie muszę chyba mówić.

 

Jaki z tego morał :?: - jeśli na jakieś pozycji macie zawodnika dużo lepszego niż jego zmiennik nie ruszajcie go w ogóle tego lepszego z jego pozycji, chyba, że dozna kontuzji lub bardzo znacząco spadnie jego forma.

 

Nie można też przegiąć w drugą stronę - jeśli Duncan z powodu kontuzji opuści 5 spotkań z powodu kontuzji to wiadomo, że rozegra w sezonie max 77 spotkań. Wtedy możecie śmiało wpuścić na jakieś 5 spotkań McCarty'ego. Bo jeśli nie zrobicie tego będziecie mieli nie wykorzystane 5 spotkań i trochę punktów stracicie.

 

Niektórym może to się wydawać proste i oczywiste, ale dla przestrogi powiem, że w minionych rozgrywkach tylko jeden uczestnik (spośród 11) rozegrał całkowitą ilość spotkań na wszystkich pozycjach. Pozostali albo nie wykorzystali do końca limitu spotkań, albo przekroczyli limit na długo przed końcem sezonu stosując zbyt dużą rotację. Podsumowania zeszłych sezonów: 2003-04 2004-05 mogą Wam okazać się całkiem przydatne :) .

 

W razie pytań/ niejasności - pytać śmiało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 • 1 rok później...

Wobec faktu iż w zeszłym sezonie było kilka niejasności odnośnie spraw związanych z przebiegiem rozgrywek, wraz ze Stromile'm postanowiliśmy umieścić podstawowe przepisy związane z ich przebiegiem. Mają one na celu przede wszystkim usprawnienie pewnych mechanizmów, wyklarowanie tego, co nie dla wszystkich było jasne - słowem ma się nam przyjemniej grać :)

 

Poniższy regulamin będzie się tyczył 3 kwestii, które uznaliśmy, że mają największe znacznienie: Milka's Fair Play Rule (tzw. zasady ogólne), Rule 60 (tzw. zasada o transferach) oraz Wzloty & Upadki Rule (tzw. zadasy o awansach i spadkach).

 

 • Odnośnie zasadach ogólnych - nie akceptuje się współpracy między poszczególnymi GM-ami, tworzenia się grup i podgrup w danej lidze – każdy ma sobie radzić sam.

  [/*:m:7auxula5]

 • Odnośnie transferów[list:7auxula5]
 • wykluczone są wszelkie transakcje na zasadzie wypożyczeń („ja Ci dam tego i tego bo ja ich nie używam, a Tobie mogą się przydać”), wymian "czasowych", czy z klauzulą "powrotną". Każda wymiana jest rozpatrywana odrębnie i w oderwaniu od innych transakcji.

  [/*:m:7auxula5]

 • Przy rozpatrywaniu transferów komisarz będzie kierował się przede wszystkim tzw. „Zasadą 60" (a właściwie 15-60 :wink: ). Polega ona na:

   

  Oblicza się wartości fantasy points (fp) dla wszystkich zawodników ujętych w scenariuszu wymiany.

   

  Wartość ta to średnia arytmetyczna z uzyskiwanych fantasy points danego zawodnika z ostatniego miesiąca, w którym rozegrał on ponad połowę meczy w swojej drużynie (jeśli z jakiegoś powodu nie zdołał rozegrać takowej liczby spotkań - brana jest średnia ogólna z rozgrywek). W okresie między draftem a rozpoczęciem nowego sezonu uwzględnia się średnie fp za cały poprzedni sezon.

  Dla każdej ze stron sumuje się powyższe wartości i porównuje. By wymiana mogła być zatwierdzona, różnica między stronami nie może być większa niż 15%.

   

  Przykład 1

  Drużyna A oddaje Lamara Odoma (średnia arytmetyczna z uzyskiwanych fantasy points z ostatniego miesiąca – 80fp) i Eltona Branda (100fp) w zamian za Kevina Garnetta (130fp) i Desmonda Masona (60fp) z drużyny B. Obliczamy średnie fp według reguły podanej wyżej i otrzymujemy:

  Drużyna A oddaje: 80 + 100 = 180fp

  Drużyna B oddaje: 130 + 60 = 190fp

   

  [(190-180)/180] x 100% = 5.55% <-> wymiana zatwierdzona

   

  Przykład 2

  Drużyna A oddaje Shawna Mariona (110fp) i Ray Allena (80fp) w zamian za LeBrona Jamesa (130fp) i Bena Wallace’a (90fp) z drużyny B. Obliczamy średnie fp według reguły podanej wyżej i otrzymujemy:

  Drużyna A oddaje: 110 + 80 = 180fp

  Drużyna B oddaje: 130 + 90 = 220fp

   

  [(220-190)/190] x 100% = 15,8% <-> wymiana niezatwierdzona

   

  W przypadku, gdy po jednej stronie jest większa liczba zawodników niż po drugiej, to do tej mniej licznie reprezentowanej strony dodaje się 60fp w miejsce każdego "brakującego" zawodnika.

   

  Ujmując krótko zasadę działania: X + 60 + 60 = Y + Z + N

   

  Przykład 3

  Drużyna A oddaje Kevina Garnetta (130fp) za Carmelo Anthony'ego (70fp) i Stephona Marbury'ego (90fp) z drużyny B. Postępujemy jak wyżej, tyle że po stronie drużyny A dodajemy 60fp dlatego, że jest różnica jednego zawodnika między stronami wymiany. Drużyna A oddaje: 130 + 60 = 190fp

  Drużyna B oddaje: 70 + 90 = 160fp

  [(190-160)/160] x 100% = 18,75% <-> wymiana niezatwierdzona.

  [/*:m:7auxula5]

 • Komisarz danej ligi zastrzega sobie prawo do odstępstw od wyżej wymienionych przepisów w przypadkach uzasadnionych (decyzję o tym, czy dany przypadek rozpatrywać odrębnie komisarz podejmuje w konsultacji z komisarzami pozostałych lig)

  [/*:m:7auxula5]

 • Po zatwierdzeniu wymiany przez obie strony, czeka ona 2 dni, zanim jej ustalenia (czyli transfer zawodników) wejdą w życie. Ten okres (status "pending trade") nie może ulec skróceniu. To czas dla komisarza, by sprawdził, czy wymiana jest w porządku. Jeśli tak jest, to nie wetuje i pozwala, by wymiana po upływie dwóch dni sama weszła w życie.[/*:m:7auxula5]
[/*:m:7auxula5]

[*]Odnośnie spadków i awansów - po sezonie GM-owie, którzy zajmą trzy czołowe miejsca w swojej lidze, awansują do wyższej ligi. GM-owie, którym się nie poszczęściło i zakończyli rywalizację na którymś z trzech ostatnich miejsc - spadają do niższej ligi.

Jako, że w lidze #1 nie da się awansować wyżej, trzej zwycięzcy jak i kolejnych czterech menedżerów, uzyskują miejsce w przyszłorocznym drafcie analogiczne do miejsca, które zajęli w klasyfikacji.

W którejś z pośrednich lig kolejność draftu wygląda następująco: pierwsze picki dostają uczestnicy, którzy pozostają w danej lidze (analogicznie do kolejności w jakiej zakończyli poprzednie rozgrywki). Za nimi wybierają GM-owie, którzy do danej ligi awansowali (analogicznie...itd.). Dopiero po nich wybierają uczestnicy, którzy spadli z ligi wyższej (kolejność analogiczna...itd.).

W przypadku rezygnacji któregoś z uczestników, do ligi awansuje uczestnik sklasyfikowany najwyżej w niższej lidze, dostając w lidze, do której wstępuje, ostatni wybór w drafcie.[/*:m:7auxula5][/list:o:7auxula5]

 

Uwaga, uwaga!!!

Wprowadzona zostaje zmiana odnośnie kolejności wybierania w drafcie w pośrednich ligach. Kolejność jest następująca:

- pierwsze miejsca dla osób pozostających w danej lidze, wg kolejności od najlepszego do najgorszego w danej grupie,

- kolejne miejsca naprzemiennie: najlepszy spadkowicz, najlepszy awansowicz, drugi spadkowicz, drugi awansowicz itd.

 

Uwaga, uwaga!!!

Oto sprecyzowane stanowisko odnośnie mechanizmu uzupełniania wolnych miejsc. Mianowicie, jeśli po sezonie (lub przed rozpoczęciem następnego) w jakieś lidze z zabawy zrezygnuje któryś z jej uczestników, prawo do zajęcia jego miejsca otrzymuje osoba, która w lidze niższej zajęła w poprzednich rozgrywkach najwyższe, ale wówczas niepremiowane awansem, miejsce. Czyli, ujmując skrótowo, powstałe braki uzupełniane są kolejnymi najlepszymi ludźmi z ligi niższej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 • 10 miesięcy temu...
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

  • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
 • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.