Skocz do zawartości

wojna na ukrainie


lorak

Rekomendowane odpowiedzi

32 minuty temu, ignazz napisał:

Zależy z której strony nadleciała kulka. Tym bardziej ze jak pisałem Polacy odbierani byli wrogo w ACz i nie szli oni do natarcia a raczej umierali w batalionach budowlanych z wycieńczenia i głodu. A to statystyka Ruska. 

Masz jakieś dane na temat śmiertelności z wycieńczenia i głodu? 

 

29 minut temu, DLT_Braddock napisał:

Bądź pierwszy. 

To akurat praca na pełen etat, by dobrze zbadać temat. Niemniej - jeśli mamy dane jedynie z jednej radiodepeszy bez żadnych dowodów na istnienie takowych struktur, to równie dobrze możemy wierzyć w milionowe armie starożytnej Persji i Atlantydę 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, RappaR napisał:

Masz jakieś potwierdzenie stanów NSZ? Dasz jakieś dowody na ich stany?

 

Starałem się nie brać danych ze źródeł prawicowych lub eneszetowskich. Na stronie Encyklopedia PWN jest podane że w 1943 przed scaleniem z AK liczebność NSZ liczyły 73,5 tys ludzi. Oczywiście nie jest to liczba ludzi w lesie z bronią, bo tyle uzbroić i wykarmic się nie da, tylko zaprzysiezonych do organizacji. W lesie naraz mogło być do 10000.Tak samo jak AK stan 400000, ale z bronią pewnie było 40000. Jak ktoś zginął zastępował go nowy. Nikt nie trzymal setek tysięcy ludzi w lesie bo to nie miało sensu. I tak nie było dla wszystkich broni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, DRK napisał:

Starałem się nie brać danych ze źródeł prawicowych lub eneszetowskich. Na stronie Encyklopedia PWN jest podane że w 1943 przed scaleniem z AK liczebność NSZ liczyły 73,5 tys ludzi. Oczywiście nie jest to liczba ludzi w lesie z bronią, bo tyle uzbroić i wykarmic się nie da, tylko zaprzysiezonych do organizacji. W lesie naraz mogło być do 10000.Tak samo jak AK stan 400000, ale z bronią pewnie było 40000. Jak ktoś zginął zastępował go nowy. Nikt nie trzymal setek tysięcy ludzi w lesie bo to nie miało sensu. I tak nie było dla wszystkich broni.

Encyklopedia PWN bierze to zaś z jednej radiodepeszy.

Jedna, słynna Brygada Świętokrzyska liczyła 800 żołnierzy. Znajdź mi pozostałe 70 tysięcy :) Jakoś na 1% sił dziwnie wiele się im poświęca uwagi :)

Co do AK - w trakcie wojny różne meldunki dowódców różniły się o 100k, więc z tym stanem 400000 to bym nie szalał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 minuty temu, RappaR napisał:
33 minuty temu, DRK napisał:

 

Encyklopedia PWN bierze to zaś z jednej radiodepeszy.

Jedna, słynna Brygada Świętokrzyska liczyła 800 żołnierzy. Znajdź mi pozostałe 70 tysięcy :) Jakoś na 1% sił dziwnie wiele się im poświęca uwagi :)

Źle mnie zrozumiałeś choć sądziłem że jasno się wyraziłem. Wyraźnie zaznaczylem , że  z bronią w ręku jednocześnie było do 10 tys ludzi. Tłumaczylem też dlaczego było tak a nie inaczej. 

Co do sławy BŚ to zawdzięcza ona to peerelowskiej propagandzie. Stąd ta popularność, przede wszystkim u antagonistów NSZ. Mniej popularne, a szkoda jest BZ ,,Koło" czy Zgrupowanie ,,Chrobry" ll walczące w PW. Tylko tam było 2-3 tys NSZ żołnierzy, ale o tym niewygodnie pamiętać w niektórych kregach, bo wyjdzie że NSZ walczylo z Niemcami.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, DRK napisał:

Jeszcze raz. Ja nie neguję strat W CAŁEJ WOJNIE Polski na ok 6 mln. W tym prawie 3 mln polskich Żydów. Ale sam napisałeś. Ale Ty upierasz się że  PO   1 LIPCA 1944  Niemce wymordowali na zachod od Wisly ponad milion Polaków. Ujmując PW trzeba jeszcze szukać 800K. Mogę podać nazwy kikudziesieciu albo i więcej jak trzeba polskich wsi wymordowanych na Wołyniu. Dasz radę to samo zrobić w skali 8 razy większej dla Wlkp, Pomorza, Slaska.??? Albo chociaż w takiej samej. Mówi się że Wołyń to trochę zapomniana zbrodnia. Ale jednak jakieś rocznice sie obchodzi. To co w takim razie powiedzieć o 800K zamordowanych (wg Ciebie)  za Wisłą w drugiej połowie 1944? Trzeba o tym powiedzieć Mularczykowi i prezesowi to zażadają od Niemców drugie tyle reparacji.

No chyba że trochę przesadzileś z tym ponad milionem.

Tak z ciekawości, dlaczego dzielisz polskich obywateli na Żydów i nie Żydów?

Tak z ciekawości, po co były NSZ? Nie walczyły z Niemcami, przed Sowietami uciekły. Jedyne co im szło całkiem nieźle to współpraca z Niemcami w kwestii ukrywających się Żydów i zwalczanie komunistycznej partyzantki.

Skończmy temat polskiej partyzantki w czasie wojny bo żadnego z niej pożytku nie było a strat co nie miara.

Rosja już się nie oszukuje, wie że jedyne co mogą zrobić to bombardowanie miast. To z kolei jest Ukrainie na rękę. Mogą pokazać jaka Rosja jest barbarzyńska, wzbudza współczucie, dostaną wsparcie. A zabici cywile? No cóż taka jest wojna 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, RappaR napisał:

Encyklopedia PWN bierze to zaś z jednej radiodepeszy.

Jedna, słynna Brygada Świętokrzyska liczyła 800 żołnierzy. Znajdź mi pozostałe 70 tysięcy :) Jakoś na 1% sił dziwnie wiele się im poświęca uwagi :)

Co do AK - w trakcie wojny różne meldunki dowódców różniły się o 100k, więc z tym stanem 400000 to bym nie szalał

Przecież to wszystko  łatwo sobie można policzyć. Co do takiej AK, bierzesz sobie np. książkę Sagana "AK, podokręg Rzeszów". Tam masz wymienione podokręgi, inspektoraty, obwody, placówki i listę osób z imienia i nazwiska. Dodajesz i masz ludzi pod bronią.

Godzinę temu, ptak napisał:

 

Tak z ciekawości, po co były NSZ? Nie walczyły z Niemcami, przed Sowietami uciekły. Jedyne co im szło całkiem nieźle to współpraca z Niemcami w kwestii ukrywających się Żydów i zwalczanie komunistycznej partyzantki.

Po to były, żeby chronić miejscową ludność, robić całą robotę wywiadowczą AK i zlikwidować jednego generała w zasadzce. A i w jednym się zgodzę z tobą- likwidować komunistycznych agentów. I po to, żeby dzisiejszym fanom czerwonych idei skakała gula. :) Z mojej strony koniec w tym wątku. Nie o tym jest ten temat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, ptak napisał:

Tak z ciekawości, dlaczego dzielisz polskich obywateli na Żydów i nie Żydów?

Bo to było istotne. Ta bardzo duża grupa została przez Niemców eksterminowana w przytlaczajacej większości przed 1 lipca 1944(wszystkie wieksze getta Warszawa, Kraków, Białystok)więc nie mogli należeć do tego miliona o ktorym pisał kolega Rappar. Jak inaczej to można ująć?

3 godziny temu, ptak napisał:

Tak z ciekawości, po co były NSZ? Nie walczyły z Niemcami, przed Sowietami uciekły. Jedyne co im szło całkiem nieźle to współpraca z Niemcami w kwestii ukrywających się Żydów i zwalczanie komunistycznej partyzantki.

Jak sam napisałeś zwalczaly komunistyczną partyzantke,ale też bandy rabunkowe, walczyły z Niemcami chociażby w PW. Na zachód odeszła jedynie BŚ (czego nie mogą jej zapomnieć komuniści, pewnie woleliby się z nią po lasach strzelać - bardzo pokrętna jest czerwona logika) Reszta walczyła z Sowietami i ich marionetkami, a niektóre z ich bitew są na tablicach na Grobie Nieznanego Żołnierza np Kuryłówka

I faktycznie zrobiliśmy duży off topic w interesującym wątku. Lepiej nie nadużywajmy cierpliwosci modów, którzy i tak wykazali się wielką lagodnoscią.

Edytowane przez DRK
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

https://www.politico.eu/article/vladimir-putin-war-europe-ukraine-gas-inflation-reduction-act-ira-joe-biden-rift-west-eu-accuses-us-of-profiting-from-war/

"Nine months after invading Ukraine, Vladimir Putin is beginning to fracture the West. 

Top European officials are furious with Joe Biden’s administration and now accuse the Americans of making a fortune from the war, while EU countries suffer. 

(...)

Despite the energy disagreements, it wasn't until Washington announced a $369 billion industrial subsidy scheme to support green industries under the Inflation Reduction Act that Brussels went into full-blown panic mode.

“The Inflation Reduction Act has changed everything," one EU diplomat said. "Is Washington still our ally or not?”"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy jest znana ilość KRABów jaka dostała od nas Ukraina? W ostatnich tygodniach (poza ostatnim) było tu w wątku duże zamieszanie, więc mogłem przeoczyć jak już ktoś o tym pisał bo najpierw ofensywa pod Charkowem, później odzyskanie Chersonia i na końcu Przewodów. I jakoś nie zwróciłem uwagi że podobno na Ukrainie jeszcze w październiku było  już ponad 50 Krabów. Byłem pewien że tylko 18.  I to jeszcze nie są te z kontraktu z HSW tylko darowizna. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

https://weekend.gazeta.pl/weekend/7,177334,29154381,stad-nikt-sie-nie-wyniesie-damian-na-przyklad-ma-powazniejsze.html

"Z jedną rzeczą na granicy może być problem.  

Podczas pierwszej migracji, w lutym, ogromny ciężar świadczenia pomocy spadł na barki wolontariuszy. Nie profesjonalistów, tylko zwykłych ludzi, którzy z całej Polski zjechali, żeby pomagać. Ktoś nagle zaczął rozdawać ubrania, 18-latka z Białegostoku wyręczała policjantów i sama koordynowała transport uchodźców w Hrebennem, w Medyce lokalna restauracja wydawała posiłki, tysiące kierowców rozwoziło Ukraińców własnymi samochodami po kraju, zapraszało do swoich domów i mieszkań. Bez pospolitego ruszenia Polaków państwo nie poradziłoby sobie z tym wysiłkiem. Czy dzisiaj stać nas na kolejną falę pomocy? Mam wątpliwości.  

Na granicy usłyszałem głosy, które jeszcze pół roku temu były nie do pomyślenia. Wszyscy moi rozmówcy współczuli bombardowanym Ukraińcom, niektórzy jednak byli już pomaganiem zmęczeni. 

Na przykład sprzedawczyni w barze przy granicy. 

– My tu, proszę pana, mieliśmy nieformalny punkt pomocy. Tu cały czas wchodzili ludzie, grzali się, jedli, telefony ładowali. Myśmy im niczego nie żałowali, pomagaliśmy, jak mogliśmy. Jedną rodzinę wzięłam z mężem do siebie. I powiem panu, że drugi raz bym tego nie zrobiła. Niewdzięczne dziewczyny takie, nastolatki z Kijowa, nic nie pomagały, w domu nie sprzątały po sobie. Mówiły, że by chciały pozwiedzać Kraków, Wrocław. Ja na to: Dziewczyny, rozejrzyjcie się, wy myślicie, że nas stać na podróże? Z czego wam damy? 

– A jakimi samochodami niektórzy przyjeżdżali – dorzucił z kuchni mąż. 

Albo mężczyzna z kantoru na przejściu w Medyce. 

– Ukraińcy tu przyjeżdżają, ale na koniec tygodnia, podpisać kwitek, żeby dostać 500 plus. Zostają jeden dzień i wracają do siebie. U nas wszyscy to wiedzą. Ja rozumiem, jakby tu mieszkali, dzieci tutaj chodziłyby do szkoły, to niech dostają, proszę bardzo. No ale zabierać tutaj i wracać do siebie? To chyba nie tak powinno wyglądać. 

(...)

Artem jest przekonany, że możemy się nie doczekać. Zabieram go na stopa spod przejścia w Medyce. Jedzie tylko na najbliższy parking. Ma specjalną misję – odbiera samochody terenowe, które wolontariusze skupują w Europie dzięki pieniądzom ze zbiórki. Artem zabiera je na Ukrainę, gdzie dostają pancerz i wysyłane są na front.  

Nazwa projektu mało sympatyczna dla polskiego ucha – "Bandera cars", ale organizatorzy akcji tłumaczą, że nie chodzi o prowokowanie Polaków. To nawiązanie do słów rzecznika rosyjskiego ministerstwa obrony, który na początku wojny opowiadał, że Ukraińcy używają pikapów, tak jak w Syrii, i nazywają je banderomobilami. A polsko-ukraińska historia? Artem interpretuje ją po swojemu: – Na Wołyniu wielka tragedia była. Nasz naród był młody, głupi, chłopi popili i stała się straszna rzecz. A też dużo było prowokacji ruskich, bo przebrał się jeden rusek z drugim w polskie szaty i poszedł atakować wieś ukraińską, potem się ubrał w ukraińską koszulę i poszedł podpalać polskie wsie. I tak nas skłócili ze sobą.  "

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na Ukrainie średnio dobrze się dzieje chwilow. rosjanie przerzucili sporo odziałów pod Bahmut i Donieck. A nawet pod Swatowe. Rosjanie ostatnie 10 dni na pewno zdobyli więcej terenu niż Ukraina  Ukraina ma niewielkie postępy by nie powiedzieć żadne. Na południu od Bahmutu Wagnerowcy sie przebili zdobyli kilka wiosek. Straty ponoszą ogromne. Widziałem filmy których tu nie umieszcze gdzie w zasięgu wzroku leżało 50 trupów.. Kilka BMP-1 z całą załogą trupów. Straty ogromne ale Wagnerowcy rzucają jedną falę więźniów za drugą . Straty idą w setki tysiace ale się przebijają. Do tego w ten rejon rosja przerzuciła ogrom artylerii. Przewaga jest znowu 5-6 razy. Ukraina jeszcze nie przerzuciła ani jednej brygady z Chersonia i nie wiem tak do końca czemu. Ale pewnie jakis plan jest. Ukraina coś szykuje ale nie jestem w stanie powiedzieć gdzie chioć np od 10 dni jedyny odcinek frontu gdzie naprawdę mają przewagę w artylerii to Polohy bo cały rejon bombardują intensywnie. Niemniej to bardzo zły okre dla Ukrainy. Nie ma na razie zagrożenie upadku ważniejszych miast , Na razie tracą wioski o małym znaczeniu strategincznym. Ale gorsze jest to, że Ukraina utraciła inicjatywę tzn nadal atakuje w rejonie Kremnina-Swatowe ale mają niewielki postęp ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, ely3 napisał:

Na Ukrainie średnio dobrze się dzieje chwilow. rosjanie przerzucili sporo odziałów pod Bahmut i Donieck. A nawet pod Swatowe. Rosjanie ostatnie 10 dni na pewno zdobyli więcej terenu niż Ukraina  Ukraina ma niewielkie postępy by nie powiedzieć żadne.  ...

dzien "90" zbliza sie wielkimi krokami, az sie boje przeliczenia postepow ; ]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, memento1984 napisał:

dlaczego?

Dlatego że są dwie rzeczy, których nie należy robić na tym forum:

  • kwestionować Victora Wembanyama jako najdoskonalszego talentu w ciągu ostatnich 20 lat i zasadności seryjnego przegrywania meczy w tym sezonie, aby pozyskać go z numerem #1 draftu
  • kwestionować lub oceniać inaczej niż entuzjastycznie działania UKR w wojnie - jest tylko jedna osoba na forum, która ma moralne prawo i kompetencje, aby ewentualnie to uczynić; tą osobą nie jesteś ty.

Jeżeli nie możesz pogodzić się z powyższymi wytycznymi, powinieneś rozważyć zawieszenie swojej aktywności na forum. Musisz wyjść ponad siebie i zrozumieć, że brak jednomyślności i podążania za jedynym właściwym kierunkiem dyskusji nikomu nie służy. Powinieneś iść zawsze za trendem, robić to czego oczekuje większość - nie kwestionować, nie pytać, nie zastanawiać się. Żyć i umierać w cieniu elyt.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, T+?%hZ<A<5ZZB~5L napisał:

kwestionować lub oceniać inaczej niż entuzjastycznie działania UKR w wojnie - jest tylko jedna osoba na forum, która ma moralne prawo i kompetencje, aby ewentualnie to uczynić; tą osobą nie jesteś ty.

Wszystkim, którzy tak bardzo nie lubią Ukraińców i cieszą się, że dostają wpierdol od ruskich,  życzę aby za kilka lat, po upadku Ukrainy, spotkali się z ukraińskimi żołnierzami wcielonymi do ruskiego wojska,  na polu boju w państwach Bałtyckich. Wtedy będą mogli zemścić się za Wołyń i wszystkie inne krzywdy, które ich bolą.

 

Osobiście nie jestem fanem Ukraińców, nie lubię  mentalności  ludzi  ze wschodu ale  jest dla mnie oczywiste,  że lepiej mieć ich po swojej stronie niż po przeciwnej (po wchłonięciu przez Rosję).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@memento1984 @T+?%hZ<A<5ZZB~5L (i inni niezalezni mysliciele nie idacy z pradem, ktorzy kwestionuja, pytaja, zastanawiaja sie i nie zyja oraz nie umra w cieniu elyt) tak z ciekawości, co Wami kieruje ze trzymacie kciuki za przegrana Ukrainy, a co za tym idzie śmierć i cierpienia wielu cywili, zniszczenia i wpadnięcia w szpony ruskiego dwugłowego orla, któremu zawsze jest mało. Dlaczego "kibicujecie" państwu agresorowi i sytuacji mocno skopiowanej z 1939 roku.

Tak po ludzku. Tak zwyczajnie. Nie szkoda Wam tych co zginęli, rannych, sierot, potraconych majatkow, tych co potracili bliskich? Czy w imię zaszłości historycznych i zbrodni popełnionych przez przodkow współczesnych Ukraincow zacieracie reca bo dzisiaj cierpią? Dobrze im tak, nich maja za dwoje?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.