Skocz do zawartości
lorak

wojna na ukrainie

Rekomendowane odpowiedzi

W Polsce istnieje przeświadczenie ze Niemcy są największym hamulcowym pomocy UKR w EU. Coś maja pecha bo te wydarzenia dotykają ich jakby byli liderem obozu antyPutinowskiego. Pech? Przypadek? Czy po prostu u nas media bardziej proamerykańskie kreują taki obraz blokujących. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
5 minut temu, ignazz napisał:

proamerykańskie kreują taki obraz blokujących. 

Niemcy mają pecha że są tak odbierani bo Scholz jest bardzo arogancki i ich komunikaty i obietnice brzmią bardzo źle. Do tego Niemcy blokują nawet sprzedaż cięższego sprzętu z fabryk zbrojeniowych. Natomiast nie zmienia to faktu że Niemiecka pomoc jest 5 pomocą pod względem bezwzględnej kwoty wydanej na pomoc. Pod względem relacji do PKB koło 20 miejsca. 

Francja, Włochy czy Hiszpania dostarczają dużo mniej i nie ma takich komentarzy. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
4 minuty temu, Gregorius napisał:

Niemcy mają pecha że są tak odbierani bo Scholz jest bardzo arogancki i ich komunikaty i obietnice brzmią bardzo źle. Do tego Niemcy blokują nawet sprzedaż cięższego sprzętu z fabryk zbrojeniowych. Natomiast nie zmienia to faktu że Niemiecka pomoc jest 5 pomocą pod względem bezwzględnej kwoty wydanej na pomoc. Pod względem relacji do PKB koło 20 miejsca. 

Francja, Włochy czy Hiszpania dostarczają dużo mniej i nie ma takich komentarzy. 

Niemcy odpowiadają za nordstream i praktycznie częściowo za cały bałagan na wschodzie. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
6 minut temu, Koelner napisał:

Niemcy odpowiadają za nordstream i praktycznie częściowo za cały bałagan na wschodzie. 

to też. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
17 minut temu, Gregorius napisał:

serio?

ja tam z Macrona mam podśmiec***ki bo ośmiesza się jak mało kto :) 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Godzinę temu, Gregorius napisał:

Piątą pomocą a którą są gospodarką w Europie i czemu wielokrotnie blokowali już dostawy z innych krajów na UA? Nie mają pecha tylko takie są fakty.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Godzinę temu, Koelner napisał:

Nigdy nie umieli w Ostpolitik

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

@ely3 jakieś newsy z frontów. Wolski coś na YT wczoraj gadał, że niby szykuje się kolejna gruba ofensywa ze strony UKR, ale mniej mu wierzę niż Tobie ;)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
21 minut temu, P_M napisał:

@ely3 jakieś newsy z frontów. Wolski coś na YT wczoraj gadał, że niby szykuje się kolejna gruba ofensywa ze strony UKR, ale mniej mu wierzę niż Tobie ;)

Juz do niego pisałem na whatsappie 😅 może wieczorem cos skrobnie.

Ogólnie powinien chlop założyć patronite bo zasługuje swoimi podsumowaniami żebyśmy mu fundowali kawę.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
1 minutę temu, P_M napisał:

Już rozmawiałem prywatnie z @Reikai, że byłem kilka dni out na sprawy rodzinne więc sprawdzałem tylko pobieżnie informacje

Ale ogólnie to jest tak ,że 

1 - W rejonie Swiatowe Ukraina dzień w dzień przesuwa się bliżej miasta. Rosjanom zostało już niewiele wzgórz do obrony. Jesli padną to topografia terenu jest taka, że miasta nie obronią. Już zresztą wysadzili mosty w mieście oraz na połnoc od niegot

2 - W rejonie Chersonia coś tam próbują ale wygląda to raczej na testowaniu obrony i przejmowaniu opuszczonych terenów.. Są oczywiście intensywne walki w rejonie Bruskinskie i Borozenske a dane FIRMS pokazują ,ze intensywne walki toczą się w rejonie wioski Kalyniwskie

Niezależnie od dzisiejszych bombardowań to Ukraina ma wciąz inicjatywę. Rosjanie pozornie ustabilizowali front. ale mówimy o 3 dniowej stabilizacje gdzie Ukraina i tak jakies wioski zdobyła jak Piatichatki albo weszła i np takie Borozeńskie jest pół na pół obecnie

W Swiatowe Ukraine jest ok 7 km od przejęcie kontroli nad dominującymi wzgórzami. W ciagu ostatnich 7 dni wyzwoliła więcej terenów niż Rosjanie zdobyli od 1 czerwca. Czy nastąpi duże uderzenie w najbliżsyzch dniach? To raczej pewniak ale nie jestem pewien gdzei bo z jednej strony wygląda to tak jakby Ukraina intensywnie bombardowała rejon Tokmaku od tygodnia i nawet przejęła jedną wioskę bodajże Robotyne ale nie  jestem pewien jak silną obrone mają tam Rosjanie. 

Wydaje się ,że głównym celem obecnie jest opanowanie rejonu Swatowe i późniejszy atak na Starobilsk. Bo to wydłuży znacząco tranport z Rosji .. Ale tu Ukraina po prostu mozolnie spycha Rosjan z ich pozycji

Wciąz nie wykluczam kolejnego mocnego uderzenia w kierunku Nowej Kachowki ale tu nie jestem pewien bo wygląda na to ,że Ukraina zabrała jednostki pancerne z frontu. Teraz głównie widze obronę terytorialną czy piechotę morską atakującą pod Chersoniem a jednostki Zmechanizowane zostały wycofane. 

Może rzeczywiście pójdzie uderzenie na Tokmak. A potem Melitopol. Tylko nie jestem pewien czy Ukraina ma isły by atakować aż na 3 frontach? Ługańsk jest priotytetem bo tam mają dużo dobrych oddziałów. Widać ,że nie zostały zabrane z frtonu. Grilują Rosjan. Atakują ich non stop i przejmują teren. Rosjanie wprawdzie mają mikro sukcesy pod Bahmutem gdzie przejęli 2 wioski ale realnie to nie ma znaczenia jęsli padńie północny Ługańsk a tu są spychani na całym froncie poza Kremniną gdzie Ukraina jest dość spokojna. 

6 minut temu, Reikai napisał:

Ogólnie powinien chlop założyć patronite bo zasługuje swoimi podsumowaniami żebyśmy mu fundowali kawę.

Bez jaj . To wszystko pro publico bono

Najważniejsze jest w tej wojnie posiadać inicjatywę. Ukraina ma ja od 5 tygodni. I może sobie przerzucać środki by wykonać atak. To Rosja musi się zastanawiać cały czas co zrobi Ukraina. I gdzie przeruzcić środki czy zmobilizowanych żołnierzy. Ukraina ma pełzającą ofensye w Ługańsku. Wg FIRMSU codziennie zdobywają 1 czy dwie wioski. . 

Fajnie jest mieć spektakularne ataki gdzie w dwa dni sypie się front i jestem pewien ,że Ukraina ma środki by wykonać jeszcze jedno czy  dwa silne uderzenia w najblizszych dwóch tygodniach by przed zimą i roztopami przejąc jak najwięcej terenu

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
29 minut temu, ely3 napisał:

Już rozmawiałem prywatnie z @Reikaifajnie jest mieć spektakularne ataki gdzie w dwa dni sypie się front i jestem pewien ,że Ukraina ma środki by wykonać jeszcze jedno czy  dwa silne uderzenia w najblizszych dwóch tygodniach by przed zimą i roztopami przejąc jak najwięcej terenu

To mnie właśnie interesuje, powiedz w kontekście zimy, co, dlaczego i dla której strony będzie przewagą, bo zawsze narracja była, że zła pogoda to problem dla Rosjan, czy teraz jak to UKR ma odbierać tereny, to czy to właśnie dla nich nie będzie problemem? 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
7 godzin temu, Gregorius napisał:

Z tym ciężko się w ogóle zgodzić. I każde porównanie tych stron jest krzywdzące. O ile memento1984 żyję w USA (przynajmniej tak myślę) i może tam tv kreuje zupełnie innych obraz i jestem w stanie go zrozumieć to będąc w Polsce nie trzeba dużo wysiłku żeby móc posiłkować się wiadomościami z pierwszej ręki żeby zobaczyć że powszechny obraz w PL na temat wojny nie odbiega znacząco od tego co się faktycznie dzieje. (Pomija się pewne niewygodne wydarzenia które miały miejsce). Pomijam to że duża cześć "dziennikarzy" myli najbardziej podstawowe fakty. 

Na Białorusi w dalszym ciągu może oglądać tv z poza granic Białorusi i choć państwowe TV stara się jak może to ludzie mają szerszy dostęp do informacji. 

W rosji w tv obowiązuje jeden z góry narzucony przekaz i wystarczy oglądać którykolwiek ich program publicystyczy żeby to zrozumieć.

Tak jak pisałem wyżej choć rozumiem dlaczego tak uważasz nie mogę nic poradzić że wewnętrznie czuję się takim postem zdegustowany. Zrównywanie nawet w propagandzie tego jest dla mnie obrzydliwe. 

to czy sie zgodzasz nie ma wiekszego znaczenia , wystrczy przesledzic media , np telewizja pis kreuje straszna banke prorzadowa , czy jakiekolwiek media korzystaja ze zrozel rosyjskich no chyba nie , wiec mamy swoje zrodla , i swoja banke informacyjan , nigdzie np nie widzialem artykolu pt ze zdecydowana wiekszosc swiata ma w dupie ta wojne a jedynie sie przyglada i z radoscia obserwuje eskalacje , natomiast najczesciej czytam jak to caly swiat potepia putina co jest wierutna bzdura ,tak samo ruscy maja swoje zrodla i swoja banke . my korzystamy ze zrodel ukrainskich , przeciez to sa mistrzowie manipulacji nawet stworzyli swojego che gueware haha (tylko mi zelenski przypomina che w tym zaroscie wyhodowanym specjalnie na wojne i w militarnej koszulce? )  o ile co do postepow wojsk  raczej sie zgadzam z mediami bo ciezko jest to zafalszowac o tyle reszte traktuje jako szum medialny ,( czyli te twoje b , c ,d  gdzie sugerujesz jakis bunt na bialorusi gdyby batko wyslal chlopakow do wojaczki)  ) 

Cytat

Zrównywanie nawet w propagandzie tego jest dla mnie obrzydliwe. 

obrzydliwe ?   haha proponuje jakies ogarniecie , bo jedyne o czym dyskutujemy to obiektywizm mediow , jesli wierzysz w ruskich soldatow kradnacych kible , w putina ktory juz byl chory na tysiac chorob ,.nie mam nic przeciwko ,caly czas ukraincy tworza szum informacyjny , na tym polega wojna hybrydowa . w swetego mikolaja tez mozesz wierzyc. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
1 minutę temu, P_M napisał:

To mnie właśnie interesuje, powiedz w kontekście zimy, co, dlaczego i dla której strony będzie przewagą, bo zawsze narracja była, że zła pogoda to problem dla Rosjan, czy teraz jak to UKR ma odbierać tereny, to czy to właśnie dla nich nie będzie problemem? 

Problem jest obecnie taki ,ze we wschodnim Ługańsku po kilkudniowych opadach rzeki są szersze, Polne drogi są pełne błota. To spowalnia atak. Z drugiej strony Ukraina wykorzystała 3 dni intensywnych ulew w Chersoniu i zaatakowali Złotą Białkę bo Rosjanie nie mogli korzystać z lotnictwa i dronów. Więc szybko przełamali Rosjan. Błoto sprzyjają obronie. ale z drugiej strony Rosjanie juz teraz mają problem z logistyką. Do tego zima dla nich będzie koszmarem bo już w lutym i marcu nie mieli ogrzewanych namiotów. ciepłej odzieży. Czy nawet zwykłych piecyków . Może się teraz lepiej przygotują a może nie

3 godziny temu, Reikai napisał:

No ale to było puste biuro wizowe nie używane od lutego zlokalizowane w kompleksie biurowym. Raczej przypadek 

i nie ma to znaczenia. Rosjanie wala czym popadnie ale zakładam ,ze starają się unikać rejonu ambasad bo jakby trafili to mieliby gruby problem 

W dniu 9.10.2022 o 07:42, memento1984 napisał:

Pytam serio, on sie zapadl z tej jednej strony? Jedna wiazka przejezdna lol.

Most ma jedną nitkę czynną ale tylko dla osobówek i to jadących dość wolno bo jednak konstrukcja jest uszkodzona. Nie da się jechać ciężarówką kiedy na odcinku 250 metrów most wisi w powietrzu z jednej strony ( zwłaszcza ,ze na zdjęciach od dołu widać że ta druga nitka tez trochę oberwała)

Tak samo jedna nitka kolejowa jest czynna. Ta druga chyba ma uszkodzone podkłady bo tory sie zapadły w dwóch miejscach pod cysternami. . Wydaje się ,ze most kolejowy jest łatwiejszy do naprawienia choć nie wiem jak kilkugodzinny ogeiń paliwa wpłynął na niektóre jego elementy . Druga nitka jest sprawna ale z tego co widziałem to składy towarowe jadą krótsze i mniej obciążone więc chyba nie do końca jest wszystko w porządku.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
7 godzin temu, Gregorius napisał:

Z tym ciężko się w ogóle zgodzić. I każde porównanie tych stron jest krzywdzące. O ile memento1984 żyję w USA (przynajmniej tak myślę) i może tam tv kreuje zupełnie innych obraz i jestem w stanie go zrozumieć to będąc w Polsce nie trzeba dużo wysiłku żeby móc posiłkować się wiadomościami z pierwszej ręki żeby zobaczyć że powszechny obraz w PL na temat wojny nie odbiega znacząco od tego co się faktycznie dzieje. (Pomija się pewne niewygodne wydarzenia które miały miejsce). Pomijam to że duża cześć "dziennikarzy" myli najbardziej podstawowe fakty. 

Na Białorusi w dalszym ciągu może oglądać tv z poza granic Białorusi i choć państwowe TV stara się jak może to ludzie mają szerszy dostęp do informacji. 

W rosji w tv obowiązuje jeden z góry narzucony przekaz i wystarczy oglądać którykolwiek ich program publicystyczy żeby to zrozumieć.

Tak jak pisałem wyżej choć rozumiem dlaczego tak uważasz nie mogę nic poradzić że wewnętrznie czuję się takim postem zdegustowany. Zrównywanie nawet w propagandzie tego jest dla mnie obrzydliwe. 

Propaganda w TV/prasie to juz stary, oklepany temat - w Stanach jest teraz  blisko 0 info od strony fox i moze 0.5% info w cnn, tylko jakies wieksze kaboom i relacja jak jest, wyglada coraz bardziej “za siedmioma gorami, za siedmioma lasami”.

nie wiem jak mozna byc zdegustowanym faktem istnienia czegos tak oczywistego jak propagadna i jej narzedzia po obu stronach? 

Ukraina szybko zalapala ze jest meeega zapotrzebowanie w spolecznosciowkach, ogarneli wyplyw info (byly strategiczne wtopy jak np UA oddzialy w sali szkoly czy odsloniecie wlasnych waznych pozycji) - za publikacje materialow (tzw strategicznie newralgicznych) mozna pojsc do paki. 
wypelniaja to zapotrzebowanie bardzo skrupulatnie i skutecznie - nie jest to konflikt gdzies tam daleko na pustyni, tylko w miejscu gdzie ludzie na zachodzie maja jakies nienamacalne “przywiazanie”. Tylko coraz wiecej “casuali” (np w USA) przestaje to sledzic i wola raz na tydzien przeczytac cos tam w gazecie albo zobaczyc jakas przebitke w tv i styknie.

Edytowane przez memento1984

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

@memento1984 Każda wojna, która jest daleko się opatrzy. W Europie nikogo nie interesowała wojna w Afganistanie do momentu aż USA zaczęło się wycofywać. WOjnę w Syrii ludzie oglądali do momentu pokonania ISIS bo ISIS zagrażało Europie. Jak kalifat padł tak zainteresowanie spadło do zera i nawet analitycy się tym nie zajmują

Ale wojna na Ukrainie to trochę inna bajka. Oczywiście w TW czy gazetach jest tego mniej bo temat się przegrzał i ludzie moga być tym zmęczenie . Z drugiej strony od lutego praktycznie w każdej rozmowie biznesowej temat wojny sie pojawia bo taki ma ona wpływ na otoczenie rynkowe. Nie da się jej uniknąć. NA dodatek to jest wojna toczona w Europie. Gdzie walczy Rosja , która zna prawie każdy. To nie jest anonimowa Syria . Putin jest rozpoznawalny na świecie .

Rosja te wojne już przegrała bo nie osiągnie żadnego ze swoich celów. Ale jeszcze nie wiadomo czy Ukraina jest w stanie wojne wygrać choć niewątpliwie jest teraz stroną wygrywającą

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
3 minuty temu, ely3 napisał:

oczywiście w TW czy gazetach jest tego mniej bo temat się przegrzał i ludzie moga być tym zmęczenie . Z drugiej strony od lutego praktycznie w każdej rozmowie biznesowej temat wojny sie pojawia bo taki ma ona wpływ na otoczenie rynkowe.

dokładnie.

dzisiaj większość spółek skarbu państwa oraz instytucji samorządowych wprowadza plany aby ludzi przerzucić na home office z powodu szukania oszczędności na mediach.

nie rozumiem jak ludzie mogą żyć obecnie w przeświadczeniu że wojna nas nie dotyczy ;]

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Godzinę temu, mistrzBeatka napisał:

to czy sie zgodzasz nie ma wiekszego znaczenia , wystrczy przesledzic media , np telewizja pis kreuje straszna banke prorzadowa , czy jakiekolwiek media korzystaja ze zrozel rosyjskich no chyba nie , wiec mamy swoje zrodla , i swoja banke informacyjan , nigdzie np nie widzialem artykolu pt ze zdecydowana wiekszosc swiata ma w dupie ta wojne a jedynie sie przyglada i z radoscia obserwuje eskalacje , natomiast najczesciej czytam jak to caly swiat potepia putina co jest wierutna bzdura ,tak samo ruscy maja swoje zrodla i swoja banke . my korzystamy ze zrodel ukrainskich , przeciez to sa mistrzowie manipulacji nawet stworzyli swojego che gueware haha

To co Ty mowisz też nie ma wiekszego znaczenia. Tylko to że tvpis kreuje jakiś przekaz to prawda. Dlatego masz różne TV, portale i bardzo różny przekaz tej wojny. Zresztą np taki Wyrwał pisał nie tak dawno jak to Ukraina przegrywa i przegra tą wojnę co na szczęście się nie ziściło. Dodatkowo regularnie możesz przeczytać oświadczenia Putina, Pieskova czy paru innych. Ogolnie mam wrażenie że w dużej części walczysz z przez siebie wymyślonymi tezami. Tak cały świat potępia Putina ze w ostatnich tygodniach były artykuły o : Chinach i Indiach pomagających Putinowi. Misji w Afryce żeby przełamać dominującą pozycje  dyplomacji ruskich czy manifestacje z poparciem dla ruskich w Serbii. (nie mówiąc o Orbanie). A to że nie przekazuje się jako prawdę to co mówią w ruskiej TV to raczej słusznie. Chyba że wierzysz że to UA najechała ruskich, ruscy osiągają wszędzie sukcesy i zniszczyli już wszystkie dostarczone HIMARSY...3 razy.  Więc te bank są tam samo skuteczne jak ruskie banki dostępowe...działają tylko przeciwko ruskim.  Co oczywiście nie oznacza że każda wiadomość w PL ,UE czy USA jest obiektywna. 

Godzinę temu, memento1984 napisał:

nie wiem jak mozna byc zdegustowanym faktem istnienia czegos tak oczywistego jak propagadna i jej narzedzia po obu stronach? 

Nie. Jestem zdegustowany porównywaniem propagandy jednej i drugiej strony. Bo o ile oczywiście Ukraińska propaganda podkręca  pewne zdarzenia ,a pomija niewygodne fakty to nie ma porównania z czymś tak tępym kłamliwym jak to co się dzieje w ruskich mediach.

o tyle reszte traktuje jako szum medialny

Bucze też sobie wymyślili? 

my korzystamy ze zrodel ukrainskich , przeciez to sa mistrzowie manipulacji nawet stworzyli swojego che gueware haha

nie uważasz że takie porównania są niestosowne? Dla mnie pokazujesz z tym swój stosunek do Ukraińców .

,( czyli te twoje b , c ,d  gdzie sugerujesz jakis bunt na bialorusi gdyby batko wyslal chlopakow do wojaczki)  ) 

Można być ignorantem  , można poświecić trochę czasu żeby wyjść poza główne media. Zresztą wydaje mi się że nie bardzo orientujesz się jak wygląda życie na Białorusi i jakie maja nastroje społeczne. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
3 godziny temu, Reikai napisał:

Juz do niego pisałem na whatsappie 😅 może wieczorem cos skrobnie.

Wolskiego nie stać na kawę?

Bo jeżeli chodzi o elego3 to ten whatsapp to kiepski sposób komunikacji 😁

Plac zabaw w Kijowie. Miejsce gdzie zbierali się znajomi znajomych. Kumple pojechali dzisiaj w 3 busy z humanitarką, 2 do Lwowa 1 na Kijów. 

Edytowane przez ptak

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi