Skocz do zawartości

Czy wierzysz w Boga?


Przem

Rekomendowane odpowiedzi

Nie mam jak tego sprawdzic , ale cos mi nie pasuje w Twoim opisie z poprzedniego posta na ten temat (moge sie mylić). Natomiast tu moze byc kwestia np. patentu lub technologii (intel za moich czasów był w stanie robic węższe ścieżki na układach scalonych, nie wiem jak to jest teraz).

 

Intel i AMD mają umowę według której wymieniaja się patentami. Jeśli ktoś coś opatentuje, drugi ma prawo z tego korzystać.

"Węższe ścieżki" to tzw. proces technologiczny, obecnie Intel uzywa 14nm, a AMD w procesorach zacznie go używac za pół roku. Jednak ta sprawa nie ma zadnego przełozenia na architekturę  i tajemnice w niej zawarte. Niższy proces to tylko możliwość gęstszego upakowania tranzystorów.

Ludzie którzy zrobili tą architekturę zaskoczyli nawet swoich szefów, ich zadaniem był zrobic mobilne słabsze procki. Zrobili coś co wyparło wszystko inne. Zanim ten procesor z Izraela się pojawił AMD robiło lepsze, wydajniejsze procki

http://pclab.pl/art28399-9.html

BTW: nie mam czasu na wiecej zagadek , zwłaszcza , ze nie posuwają tematu...

Ok, sorry że Cie namawiałem do takich odpowiedzi bo tyle sie napisałeś że mi teraz głupio :P

W każdym razie rozumiesz tą teorię pewnie lepiej niż ja, co jednak nie oznacza ze rozumiesz ja w pełni :)

Większosc ludzi nie jest w stanie dojśc do tego poziomu co zaprezentowałeś, sa w stanie wykuć odpowiedzi. Zrozumienie to wtedy gdy jesteś w stanie sam bez pomocy wydedukować odpowiedź.

Obiecuję ze pytam ostatni raz, bo pytam teraz o to czego sam nie mogę wydedukować.

Wielu profesorów w taki sposób tłumaczy grawitację poprzez zakrzywienie przestrzeni.

Sam ją tak tłumaczę :)

Problem w tym że moim zdaniem ten model działa tylko dzięki grawitacji newtonowskiej.

Jeśli puszczę kulkę ruchem jednostajnym obok masywnego obiektu to ona po prostu zejdzie niżej po krzywiźnie lejka ale w zaden sposób nie przestanie poruszac się prostoliniowo tylko wyjdzie do góry i poleci dalej.

Obserwowany na modelu efekt lejka działa tak naprawdę dzięki ziemskiej grawitacji, w rzeczywistym modelu w kosmosie nie ma żadnych powodów by się kulka po lejku zsunęła w dół skoro nie ma grawitacji rozumianej po newtonowsku.

Rozumiesz mnie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grawitacja zakrzywia ruch fotonów (bezmasowych) a grawitacja Newtonowska tego nie potrafi. Na wiecej teraz nie mam czasu, ale to czy lejek "złapie" kulkę zalezy od prędkości kulki i od głębokości lejka (i jak blisko lejka przejdzie kulka) poza tym kazda krzywizna zakrzywia lot kulki, popatrz jak jest w golfie jak sie strzela po krzywym stoku. Moze rozumiem o co ci chodzi, ale w tej chwili nie mam czasu postaram sie pozniej

Grawitacja zakrzywia ruch fotonów (bezmasowych) a grawitacja Newtonowska tego nie potrafi. Na wiecej teraz nie mam czasu, ale to czy lejek "złapie" kulkę zalezy od prędkości kulki i od głębokości lejka (i jak blisko lejka przejdzie kulka) poza tym kazda krzywizna zakrzywia lot kulki, popatrz jak jest w golfie jak sie strzela po krzywym stoku. Moze rozumiem o co ci chodzi, ale w tej chwili nie mam czasu postaram sie pozniej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grawitacja zakrzywia ruch fotonów (bezmasowych) a grawitacja Newtonowska tego nie potrafi. Na wiecej teraz nie mam czasu, ale to czy lejek "złapie" kulkę zalezy od prędkości kulki i od głębokości lejka (i jak blisko lejka przejdzie kulka) poza tym kazda krzywizna zakrzywia lot kulki, popatrz jak jest w golfie jak sie strzela po krzywym stoku. Moze rozumiem o co ci chodzi, ale w tej chwili nie mam czasu postaram sie pozniej

 

 

Chyba mnie nie zrozumiałeś.

Chodzi mi o to że ten model jest błędny.

Wyobraź sobie ten eksperyment na stacji kosmicznej gdzie nie mamy grawitacji

Kulka przeleciałaby przez taki lejek w linii proste nie zakrzywiając toru swojego lotu bez względu na to jaki mamy lejek, zakrzywienie przestrzeni (krzywizna lejka) nie wpłynęłoby na kierunek ruchu kulki, do tego konieczna jest newtonowska grawitacja która przeciez oficjalnie nie istnieje a jest tylko przybliżeniem tego co obserwujemy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam nadzieje ze to bedzie krótka poprawna odpowiedz:

Chodzi Ci o to, ze w przykładzie z membrana dziala ten pokaz dzieki normalnej grawitacji, w rzeczywistości masz lejek w 4ech wymiarach a nie dwoch, i dla planety krążącej po orbicie , czy dla fotonu kierunek prosto jest skrzywiony w kierunku lejka (a czas płynie wolniej bliżej środka lejka co sprawdzono latając samolotami z zegarami atomowymi). W modelu Einsteina niepotrzebne jest przyciąganie Newtonowskie, bo sama przestrzeń jest zakrzywiona (czyli prosto do przodu okazuje sie byc po łuku w okolicy lejka) ale w przykładzie potrzebna jest grawitacja bo lejek w membranie jest zakrzywieniem nie przestrzeni a podpory ruchu. Zamiast piłki wyobraź sobie plamkę atramentu jadąca po powierzchni membrany. Ona wpadnie w lejek bez grawitacji, bo po prostu nie moze oderwać sie od membrany tylko musi isc po membranie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam nadzieje ze to bedzie krótka poprawna odpowiedz:

Chodzi Ci o to, ze w przykładzie z membrana dziala ten pokaz dzieki normalnej grawitacji, w rzeczywistości masz lejek w 4ech wymiarach a nie dwoch, i dla planety krążącej po orbicie , czy dla fotonu kierunek prosto jest skrzywiony w kierunku lejka (a czas płynie wolniej bliżej środka lejka co sprawdzono latając samolotami z zegarami atomowymi). W modelu Einsteina niepotrzebne jest przyciąganie Newtonowskie, bo sama przestrzeń jest zakrzywiona (czyli prosto do przodu okazuje sie byc po łuku w okolicy lejka) ale w przykładzie potrzebna jest grawitacja bo lejek w membranie jest zakrzywieniem nie przestrzeni a podpory ruchu. Zamiast piłki wyobraź sobie plamkę atramentu jadąca po powierzchni membrany. Ona wpadnie w lejek bez grawitacji, bo po prostu nie moze oderwać sie od membrany tylko musi isc po membranie.

Ok, lejek jest trójwymiarowy a my patrzymy z 4 wymiarów. Plamka pójdzie po membranie zacznie sie obniżać (widąc tylko w 4 wymiarze)  ale później wyjdzie po drugiej stronie zachowując kierunek poruszania się. Niby dlaczego miałaby skręcić w kierunku tej masy w środku lejka? Tak samo jak zagłębiała się w lejek tak samo z niego zacznie wychodzić w górę.

Nie ma przyciągania, ani oporu powierzchni lejka które mogłyby zmienic jej kierunek ruchu.

 

p.s. Żeby lepiej to zrozumiec można sobie zrobić lejek z kartki w kratkę i prześledzić droge takiej plamki czy kulki dzięki narysowanym liniom. Kulka musi pójść prosto, zakręt byłby możliwy tylko po przyłożeniu siły która zepchnie kulkę z lini po której idzie. Ta siła to pasuje do grawitacji newtonowskiej, ale zupełnie nie pasuje do grawitacji "einsteinowskiej" bo tam nie ma sił a zakrzywienie które w zaden sposób nie tłumaczy przejscia z jednej linii na drugą

Edytowane przez darkonza
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie karta. Wyobraź sobie membranę płaska 2wymiarowa. Na niej linie proste w kratkę (prostopadle). Membrana jest z gumy. Jesli teraz wciśniesz membranę palcem robiąc lejek linie w lejku beda zakrzywione tak? Teraz plamka idąca po lini wpada w luk, a ruch prostoliniowy idzie NIE PO ŁUKU tylko po stycznej do łuku. Wiec plamka zjedzie z linii po stycznej.

To nie jest dokładna analogia ale jedynie pomoc w zrozumieniu jak to dziala. I tak, model z membrana wykorzystuje grawitację, i nie działałby w bezwładności.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie karta. Wyobraź sobie membranę płaska 2wymiarowa. Na niej linie proste w kratkę (prostopadle). Membrana jest z gumy. Jesli teraz wciśniesz membranę palcem robiąc lejek linie w lejku beda zakrzywione tak? Teraz plamka idąca po lini wpada w luk, a ruch prostoliniowy idzie NIE PO ŁUKU tylko po stycznej do łuku. Wiec plamka zjedzie z linii po stycznej.

To nie jest dokładna analogia ale jedynie pomoc w zrozumieniu jak to dziala. I tak, model z membrana wykorzystuje grawitację, i nie działałby w bezwładności.

 

7 minuta , 8 sekunda - stop klatka

Wyobraźmy sobie że księzyc nadlatuje od strony monitora po jednej z tych linii, z jakiego powodu księzyc ma opuścić tą linie i skręcić w lewo zamiast poruszac się dalej tak jak się poruszał. Jeśli ma opuścić linię musi na niego zadziałac jakaś siła, ale bez grawitacji newtonowskiej nie ma zadnej siły.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale rozumiesz co to jest styczna do łuku ,tak? I ze po wygięciu lini prostej staje sie ona łukiem , tak? To wtedy prosto przed siebie nie jest po luku tylko po stycznej. To jakas siła musiałaby dzalac na księżyc zeby utrzymać go na dotychczasowej linii bo linia uległa odkształceniu. Kierunek prosto do przodu nie jest juz po linii. A ruch prostoliniowy odbywa sie po linii tak? Tylko linia idąca idealnie przez środek lejka nie bedzie miała ugięcia w bok tylko w dół, wszystkie inne maja ugięcie w dół i w bok. I to w bok jest juz nie po linii prostej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale rozumiesz co to jest styczna do łuku ,tak? I ze po wygięciu lini prostej staje sie ona łukiem , tak? To wtedy prosto przed siebie nie jest po luku tylko po stycznej. To jakas siła musiałaby dzalac na księżyc zeby utrzymać go na dotychczasowej linii bo linia uległa odkształceniu. Kierunek prosto do przodu nie jest juz po linii. A ruch prostoliniowy odbywa sie po linii tak? Tylko linia idąca idealnie przez środek lejka nie bedzie miała ugięcia w bok tylko w dół, wszystkie inne maja ugięcie w dół i w bok. I to w bok jest juz nie po linii prostej.

 

Rozumiem i wiem że stycznych do łuku jest nieskończenie wiele.

W omawianym modelu ktoś sobie założył że księżyc schodzi po stycznej która akurat mu pasuje bo jest  wychylona w stronę ziemi a ja nie rozumiem dlaczego akurat po tej.

Dlaczego nie po pierwszej stycznej do łuku jaka się pojawia po zakrzywieniu? To by była styczna po prawej stronie łuku a nie po lewej.

Jeśli już księżyc ma zejść po stycznej (których jest nieskończenie wiele i nie są w żaden sposób wyróżnione) to czemu po którejś tam zamiast po pierwszej?

 

i spokojnie, ja głupi pytam a Ty mi tłumaczysz :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie rozumiem co to znaczy styczna po prawej i czemu pierwsza styczna jest po prawej?

Liczą sie tylko styczne po płaszczyźnie (zakrzywionej) membrany, a luk wygięcia jest zawsze :

a) w dół (ale styczne sa wtedy poza membrana, a ruch poza membrana jest zakazany)

B) wgniecie do wewnątrz lejka (wtedy styczne sa do wewnątrz, a do zewnątrz sa "sieczne").

Poprawna (dozwolona) styczna zawsze bedzie do środka.

 

Jakby to jeszcze jaśniej? Wyobraź sobie balon, proste na balonie sa juz zakrzywione,tak? Załóżmy ze masz prosta na balonie, jak naciśniesz balon w dowolnym punkcie, zrobisz wgłębienie, to zwiększasz zgiecie prostej, ale ruch prostoliniowy po powierzchni balonu bedzie cały czas po prostej (wygięcie w 3wymiarach nie ma tu znaczenia bo styczne wychodzą poza balon, czyli poza wymiar świata).

Teraz wyobraź sobie druga linie, "równoległa" do pierwszej w geometrii balonu. Jesli naciśniesz palcem pierwsza linie , to druga ugnie sie w dół i w bok. Ugięcie w dół sie nie liczy bo styczne wyjdą poza balon. Ugięcie w bok ma zawsze styczne do środka ugięcia.

 

Teraz wyobraź sobie ze balon jest rozmiaru galaktyki a ty masz przed sobą jego kawałek, ktory jest membrana do doświadczenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie rozumiem co to znaczy styczna po prawej i czemu pierwsza styczna jest po prawej?

Liczą sie tylko styczne po płaszczyźnie (zakrzywionej) membrany, a luk wygięcia jest zawsze :

a) w dół (ale styczne sa wtedy poza membrana, a ruch poza membrana jest zakazany)

B) wgniecie do wewnątrz lejka (wtedy styczne sa do wewnątrz, a do zewnątrz sa "sieczne").

Poprawna (dozwolona) styczna zawsze bedzie do środka.

 

Jak pisałeś wszystkie linie maja ugięcie w bok i w dół z wyjątkiem tej środkowej która ma tylko w dół. Jeśli księżyc ma zboczyć z linii prostej (znaczy tej która sie zagina) to moze to zrobić już na początku odkształcenia, a więc niejako spaść z linii od razu "w prawo", a nie grzecznie pojechać w dół i dopiero tam spaść "w lewo".

Ale dobra tam geometrię to już chyba trzeba jednak na żywo a nie przez forum.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.