Skocz do zawartości

Regulamin Lig Roto


wiLQ

Rekomendowane odpowiedzi

Dokladnie tak to sobie wyobrazalem w wariancie prostym, logicznym i malo skomplikowanym. Przy czym mogloby sie to zamieniac co roku zeby w nastepnym sezonie bylo odwrotnie [tzn 15 do IIA, 16 do IIB]

 

Ale... jak dam poszalec swojej wyobrazni to widze wariant bardziej skomplikowany, ale moze ciekawszy dla calej zabawy. Draft! Tzn GM z najwyzszego spadkowego miejsca jako pierwszy decyduje do ktorej nizszej ligi chce isc, po czym robi to drugi itp itd az do wypelnienia miejsc. Dla awansujacych to samo przy czym o kolejnosci wyboru musialyby decydowac punkty roto. W ten sposob mialoby jakies znaczenie zeby byc lepszym spadkowiczem/awansujacym.

Szalenstwo i przesada czy cos w tym jest?

wiLQ - nauczmy sie chodzic zanim zaczniemy biegac. Na tym etapie - im prosciej tym lepiej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokladnie tak to sobie wyobrazalem w wariancie prostym, logicznym i malo skomplikowanym. Przy czym mogloby sie to zamieniac co roku zeby w nastepnym sezonie bylo odwrotnie [tzn 15 do IIA, 16 do IIB]

 

Ale... jak dam poszalec swojej wyobrazni to widze wariant bardziej skomplikowany, ale moze ciekawszy dla calej zabawy. Draft! Tzn GM z najwyzszego spadkowego miejsca jako pierwszy decyduje do ktorej nizszej ligi chce isc, po czym robi to drugi itp itd az do wypelnienia miejsc. Dla awansujacych to samo przy czym o kolejnosci wyboru musialyby decydowac punkty roto. W ten sposob mialoby jakies znaczenie zeby byc lepszym spadkowiczem/awansujacym.

Szalenstwo i przesada czy cos w tym jest?

Świetne. W dodatku wymagało będzie tylko jednorazowego oświadczenia przed nowym sezonem od osób kontynuujących zabawę, więc nie jest to w ogóle skomplikowane. Porównanie Leszczura jest zatem zupełnie nietrafione, więc z góry odrzucam jego szerszą argumentację ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale... jak dam poszalec swojej wyobrazni to widze wariant bardziej skomplikowany, ale moze ciekawszy dla calej zabawy. Draft! Tzn GM z najwyzszego spadkowego miejsca jako pierwszy decyduje do ktorej nizszej ligi chce isc, po czym robi to drugi itp itd az do wypelnienia miejsc. Dla awansujacych to samo przy czym o kolejnosci wyboru musialyby decydowac punkty roto. W ten sposob mialoby jakies znaczenie zeby byc lepszym spadkowiczem/awansujacym.

Szalenstwo i przesada czy cos w tym jest?

Jak dla mnie też może być. Trzeba by tylko ustalić co z awansowiczem/spadkowiczem, który rezygnuje lub zostaje wyrzucony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnosnie tematu 15 vs 16 druzyn w wyzszych ligach to moim zdaniem kluczowe sa trzy sprawy:

 

1) wiekszosc w zeszlym sezonie psioczyla jaki byl piach na FAsach. Niektorzy przez to odeszli. Wezmy na to poprawke.

15 x 10 to odpowiednik 30 x 5 czyli w aktywnym rosterze w lidze bedzie dokladnie tyle ile starterow w NBA.

 

2) mniej przyjazny draft. Im wiecej druzyn tym bedzie on dluzszy i tym trudniej o wspolny termin. Niby tu chodzi tylko o jedna osobe, ale to tak czy inaczej zmiana w obu kategoriach na gorsze. Tym bardziej, ze talent bedzie bardziej rozproszony.

 

3) w swoim skupieniu na 40% vs 37,5% spadajacych GMow moim zdaniem pomijacie efekt poboczny, a mianowicie, ze trudniej jest wyjsc z #16 na #10 w 16-druzynowej lidze niz z #15 na #9 w 15 druzynowej glownie z powodow wymienionych w 1) i 2).

Generalnie to kwestia dyskusyjna - zależy kto co lubi i jak się czuje na siłach.

Gram w keeperach 20 drużynowych, w FB 10 drużynowej i mam porównanie że w w takiej 10 drużynowej po miesiącu-dwóch po ustabilizowaniu roosterów praktycznie nie było pobrań z FA. W zeszłym roku w roto grałem w div X gdzie było 19 drużyn i na FA jest szrot ale mi ten szrot po części dał awans. Im więcej drużyn tym bardziej się trzeba orientować w tym co się dzieje w NBA i wyłapywać takie "chwilówki" które dużo dają przez kilka meczy. Przy mniejszej ilości teamów będzie miało to mniejsze znaczenie.

 

Ten 16 team ułatwiałby sprawę w wersji ligi która była przez jakiś czas rozważana tzw. hybryda.

Ale przy przejściu na pełne drzewko Wilqa to już nie daje żadnego ułatwienia, bo przeanalizowałem opcję przejścia z 15 na 16 teamów i byłoby do rozdzielenia w IIA i IIB dla tych z III lig 23 miejsc co nijak da się sensownie podzielić, dlatego wycofuję się z propozycji 16 drużynowych lig.

 

Przy 15 drużynowych ligach w dwóch II ligach do obsadzenia będzie 21 miejsc dla GMów z III lig dlatego trzeba to dobrze przeanalizować po 7 października jak będzie wiadomo ilu będzie chętnych do gry na tym poziomie tzn. żeby nie robić zamieszania z tym po ilu ma awansować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do tego gdzie ma trafić spadkowicz czy awansujący to trzeba to od razu określić, bez żadnej opcji draftowania.

Proponuje system jak drabinka w tenisie czy też znany z draftów snake, tzn. dla przykładu z I ligi spada 6 teamów, więc 15,12,11 trafia do IIA, 14,13,10 do IIB.

Nie wiadomo na razie ile będzie grup w III lidze więc trudno to rozpisać ale załóżmy że będą trzy grupy IIIA, IIIB i IIIC (przy trzech grupach łatwiej będzie też uzupełnić 21 miejsc w II ligach o czym pisałem wyżej).

Przy takim układzie III ligi spadających z II ligi podzielić można wg klucza: 15 i 10 do IIIA, 14 i 11 do IIIB, 13 i 12 do IIIC.

 

Awanse z III do II można rozwiązać podobnie tzn. przy założonym przeze mnie wariancie z każdej z III lig awansować musi po 7 drużyn, więc:

- z IIIA awansują 1,4,5 do IIA, 2,3,6,7 do IIB

- z IIIB awansują 1,2,5,6 do IIA, 3,4,7 do IIB

- z IIIC awansują 2,3,6,7 do IIA, 1,4,5 do IIB

 

Poza tym do IIA trafi ten co zajął 7 miejsce w II lidze w sezonie 13/14 a do IIB ci z miejsc 8 i 9.

 

Generalnie wniosek nasuwa się jeden - idealnie nigdy nie będzie ale jasno rozpisane zasady gdzie się trafi zajmując konkretne miejsce pozwolą na uniknięcie zbędnych kwasów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do tego gdzie ma trafić spadkowicz czy awansujący to trzeba to od razu określić, bez żadnej opcji draftowania.

 

{...}

 

Generalnie wniosek nasuwa się jeden - idealnie nigdy nie będzie ale jasno rozpisane zasady gdzie się trafi zajmując konkretne miejsce pozwolą na uniknięcie zbędnych kwasów.

A dlaczego trzeba to określić od razu, zaś draftowanie miałoby prowadzić do kwasów??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A dlaczego trzeba to określić od razu, zaś draftowanie miałoby prowadzić do kwasów??

A znasz jakieś ligi w jakimkolwiek sporcie gdzie przed sezonem nie wiesz gdzie awansujesz lub spadniesz? Zawsze są określone jakieś zasady i klucz przydziału przy ligach równoległych.

A co do draftu to widzę tutaj możliwość patologii gdzie np. wszyscy zwycięzcy III ligi wybierają tą samą grupę II ligi a to doprowadzi do dysproporcji talentu. Bo zakładamy chyba że ten kto wygrał III lige jest lepszy od tych z drugich miejsc ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A znasz jakieś ligi w jakimkolwiek sporcie gdzie przed sezonem nie wiesz gdzie awansujesz lub spadniesz? Zawsze są określone jakieś zasady i klucz przydziału przy ligach równoległych.

A co do draftu to widzę tutaj możliwość patologii gdzie np. wszyscy zwycięzcy III ligi wybierają tą samą grupę II ligi a to doprowadzi do dysproporcji talentu. Bo zakładamy chyba że ten kto wygrał III lige jest lepszy od tych z drugich miejsc ;)

 

Nie znam takich lig, ale co to ma do rzeczy? Nasza może być pierwsza, to raz. Dwa, to w realu podstawowe znaczenie przy grupach na jednym poziomie, ma kwestia geograficzna, która u nas nie występuje. Trzy - będziesz wiedział, że jak zajmiesz odpowiednio wysokie miejsce, to awansujesz poziom wyżej, a to jest istotne. Grupa, w której będziesz grał już zdecydowanie mniej, bo i tak będą to nowi przeciwnicy.

 

Co do dysproporcji talentu, to Twój przykład zakłada nieracjonalne zachowanie menedżerów, więc nie spodziewam się tego. Jaki bowiem sens miałoby iść do grupy silniejszej zamiast potencjalnie słabszej? Taka sytuacja mogłaby mieć co najwyżej miejsce z przyczyn towarzyskich, jednak przy lokowaniu automatycznym też to jest możliwe, bo nie wiemy kto z kim się zna i będzie chciał grać.

 

No i ostatnia sprawa. Założenie, że ten, co wygrał jest lepszy, jest co do zasady słuszne, ale na odcinku jednego sezonu może być wynikiem przypadku (kontuzje, szczęście). Niejeden będzie wolał np. grać z mniej aktywnym na fasach menedżerem, choć zajął on wyższe miejsce, niż z tym, co wybiera wszystkich wartościowych o 5 rano.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sam widzisz Marcos, ze kwestia 21 drużyn do podziału też rodzi kontrowersje. Dla mnie to żadne idealne rozwiązanie, gdyż dzieli się tylko przez 3 i 7. Już sprawa rozdziału poszczególnych miejsc do danych drugich lig stanowi dyskusje, wolę nie myśleć, co będzie, jeśli tych trzecich lig nie będzie 3, a np. 2 lub 4, czyli jakakolwiek parzysta ilość.

 

Będę szczery tutaj, tak jak i w realu - dla mnie odgórne ustanawianie ilości spadków/awansów przed podjęciem decyzji odnośnie ilości trzecich lig to czysty idiotyzm. To powinno być ustanawiane na samym końcu, jak juz sprawa ilości trzecich lig będzie znana.

 

Inna liczba GM-ów z 2 ligi powinna spadać przy dwóch III ligach, inna przy trzech, a jeszcze inna przy czterech.

 

Zawsze będą kontrowersje, kiedy z nieparzystych trzecich lig trzeba awansować do parzystych drugich lig, dlatego trzeba podjąć wszelkie możliwe działania, by ilość 3 lig była jednak parzysta. Wówczas wszystko byłoby o niebo łatwiejsze i uczciwsze.

Edytowane przez bulek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@washko

Wg tego co piszesz to pozycja w lidze w każdym sezonie może być uzależniona tylko od kontuzji czy szczęścia, ale z czegoś trzeba wyjść a zajęte miejsce jakimś wyznacznikiem przecież jest. Jasne że to co napisałem to tylko teoria, ale ja jestem miłośnikiem ustalonego porządku a przy drafcie tego nie ma.

 

@bulek

Przecież napisałem ze to tylko rozważania bo nie jest znana ilość III lig a dopiero po 7 października będzie to jasne i wtedy trzeba będzie ustalić co i jak. Też wolałbym 16 osobowe ligi, można to rozważyć jeżeli będzie więcej zwolenników takiego układu.

Moja propozycja awansów/spadków była tylko takim teoretyzowaniem w opozycji do proponowanego draftu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@washko

Wg tego co piszesz to pozycja w lidze w każdym sezonie może być uzależniona tylko od kontuzji czy szczęścia, ale z czegoś trzeba wyjść a zajęte miejsce jakimś wyznacznikiem przecież jest. Jasne że to co napisałem to tylko teoria, ale ja jestem miłośnikiem ustalonego porządku a przy drafcie tego nie ma.

 

Z miłością nie będę polemizował, bo i tak jestem bez szans :) Zajmuję zatem z góry upatrzone pozycje i czekam na rozwój sytuacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnosnie watpliwosci marcosa, liczba spadkow i awansow wokol III zostanie ustalona po zakonczeniu zapisow, wiec bedzie ona jasna dla wszystkich jeszcze zanim bedzie ustalony termin draftu w kazdej lidze.

 

Zas ta dyskusja uswiadomila mi jedna rzecz... w przyszlym roku sposob podzialu awansowiczow i spadkowiczow miedzy ligi bedzie bez znaczenia bo... i tak trzeba bedzie wymieszac wszystkie na tym samym poziomie. Dlaczego? Bo IIA bedzie sie skladala z GMow, ktorzy w pierwszym sezonie zdobyli miejsca 1-10, a IIB z samych czolowek tegorocznych III. Ergo trzeba bedzie to wyrownac.

Zas jednoczesne odejscie 20 osob z III do II otworzy luke, wiec zamiast babrac sie w uzupelnianie kazdej III oddzielnie chyba lepiej bedzie po prostu wymieszac wszystkich III ligowcow.

 

Takze z pomyslem "draftowania" sobie miejsca w ligach wyjade za rok ;-)

 

 

Zawsze będą kontrowersje, kiedy z nieparzystych trzecich lig trzeba awansować do parzystych drugich lig, dlatego trzeba podjąć wszelkie możliwe działania, by ilość 3 lig była jednak parzysta. Wówczas wszystko byłoby o niebo łatwiejsze i uczciwsze.

Wydaje mi sie, ze latwo to bedzie osiagnac przez dostosowywanie wielkosci lig. Tzn przy 3 III ligach niech awansuje po 6 [i wtedy tylko 3 spada z II], przy 4 ligach niech awansuje po 5, przy 5 ligach niech awansuje po 4... w ten sposob tylko 6 lig byloby z jakims ulamkiem, ale wydaje mi sie, ze nawet to moznaby obejsc tworzac mniejsze 7 lig z awansami po 3. Edytowane przez wiLQ
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tekst, który próbujesz zamieścić jest za długi (15008 znaków). Proszę zredukuj jego długość do 15000 znaków.

Zesz w morde... chociaz jestem dziwnie dumny z faktu, ze _OBA_ FAQi sa leeeeeedwo ponizej limitu ;-)

 

Ale co wazniejsze to uzupelnilem pare pytan wynikami z ankiet, dodalem jedno nowe i ...

to chyba tyle jesli chodzi o zasady? Czy cos jeszcze jest do zalatwienia?

Edytowane przez wiLQ
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

i tak trzeba bedzie wymieszac wszystkie na tym samym poziomie. Dlaczego? Bo IIA bedzie sie skladala z GMow, ktorzy w pierwszym sezonie zdobyli miejsca 1-10, a IIB z samych czolowek tegorocznych III.

Nie wiem jak Ty to policzyłeś ale wg mnie w II lidze zostanie tylko 3 GMów z miejsc 7-9 bo Ci z miejsc 1-6 awansują do I ligi a Ci z miejsc 10-15 spadną do III ligi (mam nadzieję że nie kombinujesz żeby z I ligi miało spaść więcej niż z II ligi ;) ).

Dlatego tych trzech trzeba rozdzielić tak samo jak tych 6 spadających z I ligi i będziesz miał 9 Gmów na 30 miejsc czyli do obsadzenia przez tych z III lig będzie 21 miejsc.

Ja w takiej swojej propozycji rozpisałem jak można to podzielić na dwie ligi żeby nie było tak ze tych 9 gra w IIA a ci z III lig uzupełniają IIA i całą IIB.

Edytowane przez marcos
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

marcos, uwzglednilem tych spadajacych z I [tzn w przyszlorocznym IIA bedzie 5 GMow, ktorzy w 1 sezonie zajeli miejsca 1-5]. I z tego co mi wiadomo czescia kompromisu bylo po 5 spadkow/awansow w tym sezonie miedzy I, a II... ale jak ma byc od razu 6 dla mnie tez moze byc.

 

BTW, pytanie natury technicznej, jaki jest najlepszy sposob na przeprowadzenie publicznie losowania? Bo planowalem wrzucic oddzielne listy graczy wg stazu na http://www.random.org/lists/ i tyle, ale moze ktos ma lepszy pomysl?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.