Skocz do zawartości

Regulamin Lig Roto


wiLQ

Rekomendowane odpowiedzi

Podstawowe ustawienia lig są w FAQ dla debiutantów FB: http://www.e-nba.pl/topic/3012-faq-dla-debiutantów-w-fb/

W tym miejscu jest druga i ostatnia cześć uzupełniająca regulamin o szczegóły i szczególiki, które zwykle są umieszczone drobnym druczkiem w umowach 😉
Zachowałem formę FAQa bo chyba lepiej pasuje do sytuacji oddzielnych acz jednolitych jedno-sezonowych lig.

Niech ten watek będzie poświęcony na wszystkie obecne i przyszłe dyskusje o zasadach.

 

Spis treści dotyczący pozostałych kwestii wewnątrz-ligowych:
14. Co robić jeśli nie mogę osobiście uczestniczyć w drafcie?
15. Co się stanie z nie wydanym na drafcie budżetem?
16. Czy wszystkie wymiany miedzy GMami będą akceptowane?
17. Kiedy jest deadline na przeprowadzanie wymian w lidze?
18. Są jakieś wyjątki dla limitu rozegranych gier na danej pozycji?
19. Co się dzieje gdy dwóch graczy ma taka sama liczbę punktów roto na koniec sezonu?

Spis treści tematów dotyczących całych rozgrywek i powiązań między ligami:
20. Dlaczego ligi są widoczne publicznie? Czy mój adres e-mailowy widzą wszyscy?
21. Kto i na jakiej zasadzie zostanie komisarzem każdej z lig?
22. Jak nowi gracze zostaną przypisani do lig?
23. Jak wygląda uzgodniony system awansów i spadków miedzy ligami?
24. W jaki sposób zostaną utworzone ligi na najniższym poziomie drzewka?
25. W jaki sposób zostaną utworzone ligi na pozostałych poziomach drzewka?
26. Kto zostaje uznany za znikającego GMa? Jakie są tego konsekwencje?
27. Kto zostaje uznany za olewającego gracza? Jakie są tego konsekwencje?
28. Z powodu okoliczności przez długi okres nie będę miał czasu grać co mam zrobić by uniknąć kar za olanie rozgrywek?
29. Kto i na jakiej zasadzie zastąpi olewających lub rezygnujących graczy?
30. Czy ligi mogą się różnić jakimiś ustawieniami? Jeśli tak to jakimi?

 

14. Co robić jeśli nie mogę osobiście uczestniczyć w drafcie?

Terminy draftów we wszystkich ligach będą dobierane z uwzględnieniem dostępności wszystkich graczy, ale gdyby nie było możliwe znalezienie wspólnej daty lub gdyby nagle coś komuś wypadło i nie mógłby uczestniczyć osobiście są wtedy 3 wyjścia z tej sytuacji:

1) przenieść się do równoległej ligi gdzie draft jest w pasującym terminie. Ta opcja wymaga znalezienia na własną rękę [lub z pomocą komisarzy/organizatora] osoby z równoległej ligi chcącej się przenieść z dowolnego powodu z równoległej ligi do Twojej. W praktyce pewnie najlepiej to zrobić albo przez wysłanie wiadomości do komisarza swojej ligi z prośbą o transfer albo poprzez ogłoszenie w wątku gdzie organizuje się liga z pasującym terminem. Jak obie osoby potwierdza, że chcą się przenieść na forum w wątku obu lig lub w prywatnej wiadomości do komisarzy/organizatora i obaj komisarze tych lig nie będą protestować przeciw takiej zmianie to dokonają korekty w składach.

2) poprosić zaufanego kolegę, żeby draftował za Ciebie - najlepiej wg przygotowanych przez Ciebie wycen. Zazwyczaj lepiej się sprawdzi jakąś myśląca osoba niż automat, który zastępuje każdego nieobecnego GMa.

3) w ostateczności trzeba zdać się na algorytmy licytacji na Yahoo. Niestety nie działają one idealnie...
Dlatego po testach w mockach moja rada jest taka: ustaw w systemie Yahoo własne pensje w taki sposób, żeby zebrać jak najwięcej zawodników, w których mocno wierzysz lub których lubisz/chcesz mieć.

Najłatwiej to osiągnąć poprzez wykluczenie dużej grupy niechcianych zawodników [opcja "exclude" niech ma choćby ponad sto nazwisk!], ale można też poprzez manipulowanie pensji - im bardziej chcesz danego gracza tym bardziej podnieś jego domyślna pensje na Yahoo, a im bardziej chcesz kogoś unikać tym bardziej obniż jego pensje.

Taki sposób wciąż nie będzie idealny, ale będzie lepszy niż automat bo przynajmniej stworzy podstawę składu, która chciałeś mieć oraz będzie jak najbardziej zbliżony do efektów kupowania na żywo.

Ale generalnie należy dążyć do sytuacji by wszyscy byli osobiście na drafcie bo nie dość, że to moment gdy rodzi się drużyna to także taka aukcja może być zwyczajnie dużą frajdą.

 

15. Co się stanie z nie wydanym na drafcie budżetem?

Cała zaoszczędzona kwota przechodzi na tzw. Waiver Budget, czyli budżet z którego możemy licytować graczy wywalanych w trakcie sezonu ze wszystkich drużyn. Domyślnie każdy GM ma na starcie 100$ plus to co zaoszczędzi na drafcie. Po co taki przepis? Żeby na końcu draftu był wybór co robić z zostawiona kasa, a nie zbędnie podbijać graczy, których i tak się kupi bo nikt inny nie może podbić.

Ale w praktyce lepiej wydać sensownie kasę na drafcie niż ją trzymać na wydatki, których może nie być.

 

16. Czy wszystkie wymiany miedzy GMami będą akceptowane?

Po zaakceptowaniu na Yahoo każda wymiana poddawana jest pod ocenę pozostałych GMow. Robi się po to by uniknąć kontrowersji gdy jeden gracz oddaje drugiemu np gwiazdę za leszcza co nie ma żadnego sensu i mogłoby sztucznie zepsuć tabelę ligi.

W praktyce wygląda to tak, że jeśli określona liczba menadżerów (30% z wszystkich grających) postawi JAWNE veto [w formie posta na forum ligowym lub na Yahoo] - transfer automatycznie jest anulowany przez komisarza danej ligi [albo poprzez zablokowanie wiszącej wymiany albo poprzez edytowanie składów]. Na postawienie veta będzie czas przez 48 godziny [liczone od ok. 9-10 rano następnego dnia po zaakceptowaniu] i każdy we własnym zakresie podejmuje decyzję czy wymiana jest podejrzana czy można zrozumieć gdzie obie strony w tym widzą swój potencjalny zysk.

Uwaga techniczna: zeby wprowadzic w/w nowa zasade od sezonu 2017/18 ustawienie ligowe na Yahoo musi byc "Trades reviewed by Commissioner" zamiast dotychczasowego "Votes (all league managers)".

 

17. Kiedy jest deadline na przeprowadzanie wymian w lidze?

To najbliższa data jaką umożliwia Yahoo, która jest ponad miesiąc przed końcem sezonu regularnego NBA. Ma to na celu zmniejszenie zagrożenia na kontrowersyjne wymiany, które decydowałyby o tabeli w końcówce oraz sezon rozstrzyga się w składach zebranych do tego momentu plus pobrani za darmo zawodnicy, którzy są dostępni do samego końca.

 

18. Są jakieś wyjątki dla limitu rozegranych gier na danej pozycji?

Po osiągnięciu limitu gier na danej pozycji Yahoo przestaje wliczać statystyki zdobyte przez graczy na nich wystawionych.

Ale jest jeden drobny wyjątek, mały błąd na Yahoo pozwala rozegrać więcej niż dozwolone na pozycjach UTIL - dla niej limit liczy się nie dla pojedynczej pozycji, ale dla sumy limitów i wynosi 246 (3x 82 mecze). I tak jeśli zostanie do wykorzystania tylko 1 ze 246 meczów - to można umieścić w składzie trzech graczy na UTIL i wszyscy będą punktować. Żeby oszczędzić wszystkim zbędnych komplikacji w końcówce uznajemy, że jest to dozwolone.

 

19. Co się dzieje gdy dwóch graczy ma taka samą liczbę punktów roto na koniec sezonu?

Wtedy decyduje liczba zdobytych pierwszych miejsc w poszczególnych kategoriach. Gdyby dla obu drużyn była taka sama to wtedy decyduje liczba zdobytych drugich miejsc itp itd aż do rozstrzygnięcia.

 

20. Dlaczego ligi są widoczne publicznie? Czy mój adres e-mailowy widzą wszyscy?

Z reguły ligi prywatne są dostępne tylko dla jej uczestników, ale ponieważ chcemy stworzyć większe rozgrywki wprowadzamy taką modyfikację by gracze ze wszystkich lig mogli obserwować co się dzieje w innych na Yahoo. Dzięki temu można udzielać się w dyskusjach obcych lig, porównywać tabele między ligami czy nawet wyciągać wnioski dla swojej drużyny.

Co do adresu mailowego odpowiedz brzmi nie. Tylko gracze z Twojej ligi mogą go odczytać natomiast jedyne co widać z zewnątrz to nazwa drużyny zaś ID GMa i adres e-mail są wyświetlane jako {--hidden--}.

 

21. Kto i na jakiej zasadzie zostanie komisarzem każdej z lig?

Typowymi zadaniami komisarza ligi jest ustalenie terminu draftu pasującego wszystkim uczestnikom, przygotowanie ligi na Yahoo zgodnie z przyjętymi ustawieniami, zaproszenie tam wszystkich graczy z danej ligi oraz rozstrzyganie wszelakich wewnętrznych sporów jeśli jakieś się pojawia [wliczając w to sytuacje gdy zostaje wywalona zdrowa gwiazda gdzie ustaliliśmy tylko to, ze ma wrócić ona do oryginalnej drużyny].

W praktyce wybór komisarzy wygląda tak - przed losowaniem składów na danym poziomie pytam wśród tej grupy uczestników osoby, które były już komisarzami w rozgrywkach [lub takie z największym doświadczeniem w fantasy lub chociaż aktywne na forum] czy chcą i mogą pełnić tą funkcję w swojej lidze w najbliższym sezonie. Potwierdzenia powodują, że dopisuję do ich nicków [c] i staram się zebrać ich jak najwięcej na danym poziomie, więc po losowaniu składów tylko wybieram komu przypadnie ten zaszczyt [gdzie główne kryteria to aktywność i brak zarzutów jako komisz w zeszłym sezonie, a tie-breakerem jest krótszy czas odpisywania na prywatne wiadomości na forum bo to często się przydaje].

W przypadku gdyby liga była niezadowolona ze swojego komisarza i jego poczynań można go odwołać minimum większością głosów z danej ligi. Oczywiście wtedy należy natychmiast przeprowadzić głosowanie kto miałby zostać nowym komiszem.

 

22. Jak nowi gracze zostaną przypisani do lig?

Wszyscy gracze dołączający do rozgrywek będą przypisywani do lig na najniższym poziomie drzewka [w tym sezonie to poziom III], ale ponieważ będą one równolegle nie ma znaczenia gdzie trafisz, nie będzie decydowała kolejność zapisów i może dołączyć naprawdę duża liczba chętnych z równymi szansami na szybki awans do I ligi [pytanie 23].

Ponieważ te nowe ligi mają niepewną jakość i stabilność dla podwyższenia grywalności powstała możliwość grania z wybranymi przez siebie GMami pod warunkiem, że:
- potwierdzą oni na forum chęć grania z Tobą [tzn jak 3 kumpli chce grać ze sobą cała trójka musi potwierdzić chęć wspólnej gry w jednej lidze],
- wciąż będzie możliwość przeprowadzenia losowania składów na poziomie wg równych grup [tzn przykładowo jak się zgłosi 3 GMów z doświadczeniem 10 lat to ta trójka nie będzie mogła grać razem bo ta liga byłaby wyjątkowa pod względem doświadczenia wobec innych nowych].

 

23. Jak wygląda uzgodniony system awansów i spadków miedzy ligami?

Rozgrywki mają strukturę w postaci drzewka tzn jest jedna liga I, dwie ligi II, 4 ligi III itp itd. Takie podejście powoduje, że nawet przy dużej liczbie uczestników droga na szczyt jest relatywnie krótka bo wystarczy mieć dwa podiumowe sezony i po sprawie [w tradycyjnym formacie teraz byłyby zapisy do 7-8 ligi!!].

Odnośnie awansów i spadków to w kompletnej części drzewka [I i II] w każdej lidze wygląda to tak samo tzn 6 drużyn z najniższych miejsc spada na poziom niżej zaś 3 drużyny z najlepszym wynikiem awansują na poziom wyżej. Taki rozkład jest niezbędny by utrzymać rozwidlające się drzewko.

Natomiast w niekompletnej części drzewka [aktualnie poziom III] będzie toczyć się walka o miejsca zwolnione przez spadkowiczów z poziomu II. Ile to konkretnie będzie miejsc to zależy od liczby zapisanych oraz dzielenia bez reszty możliwych awansów przez liczbę lig z poziomu III [tzn tak żeby awansowało i spadalo tyle samo GMów]. W praktyce z każdej ligi III awansuje minimum 3 GMów [gdyby powstało ich 4], a max 4 [jeśli powstanie ich 3 lub mniej]. W przypadku gdy na poziomie III lig powstanie mniej niż 3 to będzie mniej spadków z II [przy 1 lidze spadnie po jednej osobie z kazdej, przy 2 ligach po dwie, przy 3 ligach spadna po 3 osoby itp itd].

 

24. W jaki sposób zostaną utworzone ligi na najniższym poziomie drzewka?

Po zakończeniu zapisów [pytanie 13] liczba nowych chętnych będzie głównym czynnikiem decydującym ile powstanie nowych lig. Tzn podzielimy liczbę uczestników tak aby w każdej lidze była jak najrówniejsza liczba drużyn, ale nie mniejsza niż 9 i nie większa niż 17 zawsze starając się osiągnąć optimum tzn okolice 12-15 zespołów i preferując większa liczbę lig nad ich głębie.

Czyli w praktyce do 17 nowych chętnych powstanie jedna liga, od 18 do 32 nowych zapisów powstaną 2 ligi, od 33 do 45 powstaną 3 ligi, od 46 do 60 powstaną 4 ligi i tak dalej. Wszystkie będą równoległe i staną się umownym III poziomem rozgrywek.

Ponieważ zapisani nowi chętni mogą się drastycznie różnić umiejętnościami to żeby poziom nowych lig był mniej więcej równy wszyscy doświadczeni gracze w FB zostaną losowo rozdzielni między ligi na podstawie lat doświadczenia w fantasy, a następnie to samo spotka pozostałe grupy. W ten sposób każda liga będzie miała mniej więcej podobne proporcje uczestników. Chociaż trzeba pamiętać, że bycie doświadczonym graczem nic nie gwarantuje o czym przekonuje się boleśnie kilka osób w każdym sezonie 😉

Przy okazji to uzasadnienie dlaczego przy zapisach warto dodawać ile lat się gra w fantasy... pamiętając, że te dane można łatwo zweryfikować albo przez google albo przez profil na Yahoo.

 

25. W jaki sposób zostaną utworzone ligi na pozostałych poziomach drzewka?

Po zebraniu potwierdzeń uczestnictwa i uzupełnieniu ewentualnie powstałych luk [pytanie 29] zostanie przeprowadzone losowanie w grupach wg zajętego miejsca w zeszłym sezonie.

Przy pełnym drzewku będzie to coroczne losowanie z podziałem na grupy 1-3, 4-6, 7-9, 10-12, 13-15.
W przypadkach zastępstw GMowie trafiają do grupy losowania wg miejsca, które sami zajęli, a nie wg miejsca GMa, którego zastępują.

Samo losowanie technicznie zostanie przeprowadzone tak - po podzieleniu GMów na w/w grupy i zaczynając od tej z najwyższego zajętego miejsca każdą taką grupę wrzucę w postaci listy na http://www.random.org/lists/ wcisnę "randomize" i wynik po kolei od góry będę przypisywał wężykiem do poszczególnych lig na danym poziomie drzewka.

 

2S. Czy przejrzaleś regulamin? Jaki sens ma to ewidentnie tendencyjne pytanie?

Dopisałem ten punkt 21 września 2015 [czyli po dodaniu do regulaminu świeżo przegłosowanych zmian] jako formę testu ile osób faktycznie przegląda/sprawdza regulamin w czasie organizacji i to po tym jak zaznaczyłem, ze nastąpiły w nim zmiany.

Jeśli natrafiłeś na ten fragment to gratulacje, dzięki za poświęcenie czasu i mam prośbę żebyś nie wspominał o tym na forum ani nikomu prywatnie tylko wysłał mi wiadomość, że to zrobiłeś. W ten spoóob mogę ocenić ile nowych osób czyta regulamin...

 

26. Kto zostaje uznany za znikającego GMa? Jakie są tego konsekwencje?

Za znikającego GMa przed draftem jest uznawany ktoś kto przez 7 pełnych dni od rozpoczęcia organizacji jego ligi przez komisza lub od deadline na potwierdzenie udziału w rozgrywkach [w zależności która jest późniejsza]:
- nie dołączył do utworzonej ligi na Yahoo oraz
- nie odpisał na żadną prywatną wiadomość na forum od komisarza lub organizatora rozgrywek oraz
- nie napisał żadnego posta w wątku swojej ligi lub prywatnej wiadomości do komisarza z wyjaśnieniem opóźnienia.

Na najniższym poziomie drzewka taki GM zostanie zastąpiony z listy rezerwowej kimś o jak najbardziej zbliżonym stażu gry w fantasy NBA. Przy wielu pasujących kandydatach zadecyduje kolejność zapisów.

Na pozostałych poziomach drzewka taki GM zostanie zastąpiony zgodnie z procedurą z pytania 29, ale tylko do momentu draftu w lidze, z której przechodzi oraz draftu w lidze do której przechodzi. Gdyby było po drafcie w którejś lidze to nie zostanie zastąpiony.

Za znikającego GMa między draftem, a początkiem sezonu NBA jest uznawany ktoś kto:
- nie napisał posta w wątku swojej ligi o swojej planowanej nieobecności na drafcie oraz
- nie był obecny na drafcie swojej ligi na Yahoo oraz
- w 3 dni po drafcie nie odpisał na żadną prywatną wiadomość na forum od komisarza lub organizatora rozgrywek oraz nie napisał żadnego posta w wątku swojej ligi lub prywatnej wiadomości do komisarza z wyjaśnieniem takiej sytuacji.

Na najniższym poziomie drzewka taki GM zostanie zastąpiony z listy rezerwowej kimś o jak najbardziej zbliżonym stażu gry w fantasy NBA kto będzie gotowy przejąć już wydraftowany [i potencjalnie słaby] skład. Przy wielu pasujących kandydatach zadecyduje kolejność zapisów.

Na pozostałych poziomach drzewka taki GM nie zostanie zastąpiony i jeśli nie wróci to stanie się...

Za znikającego GMa w trakcie sezonu jest uznawany ktoś kto przez okres minimum 2 tygodni w trakcie sezonu w NBA:
- nie wykonał żadnej zmiany w swoim składzie na Yahoo oraz
- nie napisał żadnego posta w wątku ligi lub prywatnej wiadomości do komisarza z wyjaśnieniem braku aktywności.

Skład takiego GMa na każdym poziomie drzewka zostanie pozostawiony w swojej oryginalnej postaci aż do końca sezonu [lub powrotu do aktywności GMa] bez żadnej interwencji komisarza czy osób z zewnątrz. Ewentualne konsekwencje takiego postępowania dla znikającego GMa w trakcie sezonu są opisane w pytaniu niżej.

 

27. Kto zostaje uznany za olewającego gracza? Jakie są tego konsekwencje?

Sposób liczenia punktów roto opiera się na założeniu, że wszystkie drużyny rozgrywają identyczną lub podobną ilość gier. W związku z tym jak ktoś odpuszcza na dłużej i kończy z np 750 meczami to sztucznie zaburza układ tabeli co uznaliśmy za psucie zabawy innym.

Dlatego został przyjęty automatyczny system kar mający zniechęcać do takiego działania graczy planujących kontynuowanie rozgrywek. Opiera się on na tabeli po zakończeniu sezonu oraz opcji "Last League Activity" z Yahoo, która jest datą dokonania ostatniej zmiany w składzie [tzn pobranie zawodnika albo przeniesienie kogoś z ławki do aktywnego składu]. W praktyce wygląda to następująco:

- jak ktoś nie dogra 35 gier [lub więcej] ORAZ nie dokona żadnej zmiany w składzie przez minimum 30 dni [lub więcej, liczone jest to od godziny pierwszego meczu ostatniego dnia sezonu regularnego w NBA] to jest automatycznie uznawany za olewającego gracza i wykluczany z rozgrywek w następnym sezonie.

- jak ktoś nie dogra 35 gier [lub więcej] LUB nie dokona żadnej zmiany w składzie przez 30 dni [lub więcej, liczone jest to od godziny pierwszego meczu ostatniego dnia sezonu regularnego w NBA] to jest dyscyplinowany automatyczną degradacją o poziom w stosunku do wywalczonego [o ile nie jest już w najniższej].

W przypadkach spornych [np jak ktoś wyląduje blisko umownej granicy i/lub przy podaniu uzasadnienia takiej sytuacji na forum] o zakwalifikowaniu kogoś do w/w określeń zadecyduje komisarz danej ligi [bo dokładniej śledził swoją ligę niż ja].

 

28. Z powodu okoliczności przez długi okres nie będę miał czasu grać, co mam zrobić by uniknąć kar za olanie rozgrywek?

Fantasy jest tylko zabawą, więc doskonale zdajemy sobie sprawę, że będą okoliczności gdy przez długi okres śledzenie garstki dryblasów zza oceanu będzie miało niski priorytet w planach dnia. W takich sytuacjach postaraj się tylko dać znać co się dzieje i poproś kogoś na forum czy wśród znajomych by dokonywał choćby podstawowych ruchów w składzie [jak zastępowanie kontuzjowanych graczy zdrowymi]. To z reguły powinno wystarczyć i na pewno unikniesz podstawowego problemu u olewających tzn brak komunikacji. Jak ktoś nie zagląda przez ponad miesiąc to nie wiemy czy znalazł się w szpitalu czy zwyczajnie mu się znudziło, ale historycznie dużo bardziej prawdopodobnym wyjaśnieniem jest to drugie. Natomiast jak w nieplanowany sposób wylądowałeś gdzieś na długo odcięty od wszelkiej komunikacji ze światem... to masz poważniejsze zmartwienia niż udział w rozgrywkach FB 😉

 

29. Kto i na jakiej zasadzie zastąpi olewających lub rezygnujących graczy?

Na najniższym poziomie drzewka będą to po prostu nowi uczestnicy.

Natomiast uzupełnieniem luki w lidze na wyższym poziomie drzewka będzie GM z bezpośrednio niższego poziomu drzewka, który w poprzednim sezonie zajął najwyższe miejsce nie premiowane awansem oraz miał najlepszy tiebreaker z pytania 19 oraz nie kwalifikował się na olewusa.

Tzn przykładowo, gdyby powstała luka w lidze na poziomie II to miejsce przejmie ten GM z poziomu III, który zajął w poprzednim sezonie 4 miejsce i wygrał najwięcej kategorii w grupie drużyn z 4 miejsca w III. W przypadku tej samej ilości wygranych kategorii zadecydują drugie miejsca w kategoriach itp itd aż do rozstrzygnięcia.

W przypadku gdy będzie brakowało osób na niższym poziomie drzewka do wypełnienia luk na wyższym to zastępstwa będą pochodzić ze strefy spadkowej z lig równoległych na tym samym poziomie w kolejności GMowie z najwyższego miejsca, którzy grali do końca, a gdy brakuje to GMowie z najwyższego miejsca, którzy zostali uznani za częściowych olewusów, a gdy brakuje i w ostateczności to nowo zapisani po kolejności zapisów.

 

30. Czy ligi mogą się różnić jakimiś ustawieniami na Yahoo? Jeśli tak to jakimi?

Jest kilka technicznych wyjątków, a konkretnie:
- data i godzina draftu są dopasowywane pod GMow z konkretnej ligi niezależnie od pozostałej części rozgrywek,
- szczegółowe ustawienia aukcji pt "Nomination Time Limit" oraz "Bid Time Limit", które decydują głównie o czasie jaki ma być poświęcony na draft, mogą być ustawione przez komisza na wg niego najlepsza opcje dla danej godziny rozpoczęcia,
- nazwa ligi i ewentualnie indywidualny link,
- wielkości lig na poziomie III mogą być różne od 15 bo to zależy od konkretnej liczby zgłoszeń.

Ale poza tym wszystkie ligi powinny mieć takie same ustawienia w następujących opcjach: wielkość ligi na pełnych poziomach drzewka [po 15 GMow], typ punktowania Roto, pozycje zawodników [włącznie z 1 x IL!], zliczane kategorie, brak maxa na trejdy i FAsy, data trade deadline, tryb i kwota waiverów, tryb pobierania FAsow [Daily-Today, przeglosowanie w sezonie 2016/17 - http://www.e-nba.pl/topic/4976-update-regulaminu-tryb-pobierania-fasow-2/, brak "Can't Cut list", tryb i czas wetowania, upublicznienie ligi, max gier na pozycje, data startu sezonu, typ draftu ["Live Auction Draft] oraz wielkość budżetu.

W 2017/18 doszła nowa opcja pt "Add injured players directly to an injury slot" i niech bedzie ustawiona na "NO".

Jeśli zauważyliście, ze w Waszej lidze jest ustawione coś inaczej niż w innych to dajcie o tym znać komiszowi, a gdyby on jakimś cudem nie chciał tego poprawić, to w ostateczności organizatorowi czyli mi.

Edytowane przez wiLQ
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem gdzie wrzucać uwagi/veto co do regulaminu ale że dyskusja głównie leci tutaj to żeby nie rozdrabniać wątków popisze tutaj.

 

Wilq, padła propozycja co do tego żeby ligi od sezonu 14/15 były po 16 GMów co będzie na dłuższą metę wygodniejsze o czym już pisałem wcześniej (znaczną część kopiuję) bo było dużo głosów że spadek po 40% z ligi to za dużo i to był taki kompromis pomiędzy 5/15. Parzysta liczba lig i spadających będzie ułatwiać wszelkie działania na etapie drzewka bo np. mamy 16 GMów w I lidze spada 6, awansuje po 3 z II lig, z drugiej spada po 6 GMów a z trzecich awansuje po 3 GMów.

Wtedy co do ewentualnych dalszych lig to ich ilość musiałaby być parzysta albo podzielna przez 3 zeby awansowało np. z III ligi 2x6GMów, 3x4GMów, 4x3GMów itp. to ułatwi organizację.

I najważniejsze co do czego wnoszę wyraźne veto to proponowane zasady zastępowania olewatorów i rezygnujących wpisane w pkt 26 bo stosowanie tiebrekerów czy wskaźnika punktacji pomiędzy ligami równoległymi będzie niesprawiedliwe, bo te ligi nie będa porównywalne (możesz się z tym nie zgadzać ale to jest niestety minus drzewka).

Dlatego żeby nie powodować takiej konieczności wybierania najlepszego spośród kilku lepiej to uprościć tzn. jeżeli przed nowym sezonem wycofałby się jakiś GM to jeżeli to był taki co awansował to zastępuje go pierwszy z jego ligi który nie awansował, a jeżeli był to taki który się utrzymał to zostaje w danej lidze ten z najwyższej pozycji który miał spaść, jeżeli rezygnuje taki który spadł z wyższej to jego miejsce również zajmuje ten z najwyższej pozycji który miał spaść.

To doda Ci tak bardzo oczekiwanej przez Ciebie walki do końca, ale nie pomiędzy ligami na co nie masz wpływu tylko wewnątrz własnej ligi bo lepiej będzie zająć najwyższe miejsce spadkowicza licząc że się jednak utrzymam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem gdzie wrzucać uwagi/veto co do regulaminu ale że dyskusja głównie leci tutaj to żeby nie rozdrabniać wątków popisze tutaj.

 

Wilq, padła propozycja co do tego żeby ligi od sezonu 14/15 były po 16 GMów co będzie na dłuższą metę wygodniejsze o czym już pisałem wcześniej (znaczną część kopiuję) bo było dużo głosów że spadek po 40% z ligi to za dużo i to był taki kompromis pomiędzy 5/15. Parzysta liczba lig i spadających będzie ułatwiać wszelkie działania na etapie drzewka bo np. mamy 16 GMów w I lidze spada 6, awansuje po 3 z II lig, z drugiej spada po 6 GMów a z trzecich awansuje po 3 GMów.

Wtedy co do ewentualnych dalszych lig to ich ilość musiałaby być parzysta albo podzielna przez 3 zeby awansowało np. z III ligi 2x6GMów, 3x4GMów, 4x3GMów itp. to ułatwi organizację.

15 GMow w lidze i 6 awansujacych/spadajaych wcale nie utrudnia organizacji, wrecz przeciwnie, ;]

 

w kazdym razie "40% spadajaych" to troche demagogiczny argument i do mnie zupelnie nie trafia. bedziemy musieli w tej sprawie tez zrobic glosowanie z IMO takimi opcjami: 15-6 lub 16-6. i ja bede zdecydowanie za pierwsza z nich bo jestem za jak najmniejszymi ligami i za jak nawieksza rotacja (m. in. z takich wzgledow, ze wtedy wiecej osob o cos walczy czy ze szybciej osiagniemy stan docelowy jesli chodzi o poziom lig)

 

I najważniejsze co do czego wnoszę wyraźne veto to proponowane zasady zastępowania olewatorów i rezygnujących wpisane w pkt 26 bo stosowanie tiebrekerów czy wskaźnika punktacji pomiędzy ligami równoległymi będzie niesprawiedliwe, bo te ligi nie będa porównywalne (możesz się z tym nie zgadzać ale to jest niestety minus drzewka).

lepsze takie rozwiazanie niz premiowanie kolejnego w danej lidze. moze to bowiem doprowadzic do np. takiej sytuacji, ze ligi IIA awansowalo 6 do I i wszyscy oni odpuszczaja zabawe. w mysl twojej propozycji ich miejsce powinno zajac trzech, ktorzy sie w IIA utrzymali oraz trzech, ktorzy z IIA spadli do III....

 

poza tym jesli chcesz sie trzymac argumentu, ze "ligi nie sa porownyalne", to rownie dobrze mozesz podwazyc cala koncepcje Wilqa, bo przeciez z tego powodu nie powinno tyle samo osob spadac/awansowac z kazdej ligi ;]

Dlatego żeby nie powodować takiej konieczności wybierania najlepszego spośród kilku lepiej to uprościć

a co jest trudnego w tym, ze premiujemy GMow z najlepszym dorobkiem punktowym?!

 

To doda Ci tak bardzo oczekiwanej przez Ciebie walki do końca, ale nie pomiędzy ligami na co nie masz wpływu tylko wewnątrz własnej ligi bo lepiej będzie zająć najwyższe miejsce spadkowicza licząc że się jednak utrzymam.

walka do konca bedzie wlasnie przy propozycji Wilqa, bo nie dosc, ze 12 z 15 GMow dotyczy awans/spadek, to jeszcze tych trzech "srodkowych" ma dodatkowy powod do srobowania wyniku punktowego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w kazdym razie "40% spadajaych" to troche demagogiczny argument i do mnie zupelnie nie trafia. bedziemy musieli w tej sprawie tez zrobic glosowanie z IMO takimi opcjami: 15-6 lub 16-6. i ja bede zdecydowanie za pierwsza z nich bo jestem za jak najmniejszymi ligami i za jak nawieksza rotacja (m. in. z takich wzgledow, ze wtedy wiecej osob o cos walczy czy ze szybciej osiagniemy stan docelowy jesli chodzi o poziom lig)

 

Myślę że do wielu taka duża rotacja nie trafi co było widać już w głosowaniu wcześniejszym wątku Januarego. Czekam zatem niecierpliwie na ankietę w tej sprawie.

 

lepsze takie rozwiazanie niz premiowanie kolejnego w danej lidze. moze to bowiem doprowadzic do np. takiej sytuacji, ze ligi IIA awansowalo 6 do I i wszyscy oni odpuszczaja zabawe. w mysl twojej propozycji ich miejsce powinno zajac trzech, ktorzy sie w IIA utrzymali oraz trzech, ktorzy z IIA spadli do III....

Przeczytaj jeszcze raz co sam napisałeś i jeżeli to mają być argumenty to każdy można w ten sposób zbijać. Po pierwsze to z IIA i IIB będzie awansowało po 3 GMów a nie po 6, a po drugie naprawdę wierzysz ze tacy co awansują to w następnym sezonie rezygnują? Nawet jak coś takiego nieprawdopodobnego co napisałeś się stanie to awansują kolesie z miejsc 4-6 więc żadni to spadkowicze. Tylko nie pisz w odpowiedzi "a co jeżeli Ci też zrezygnują?" bo to już będzie śmieszny argument ;)

 

poza tym jesli chcesz sie trzymac argumentu, ze "ligi nie sa porownyalne", to rownie dobrze mozesz podwazyc cala koncepcje Wilqa, bo przeciez z tego powodu nie powinno tyle samo osob spadac/awansowac z kazdej ligi ;]

 

W ligach równoległych poziom rywalizacji nigdy nie będzie taki sam (nie myl z niskim poziomem), możesz z Wilqiem pisać poematy ale tego nie zmienicie i wcale nie chcę podważać tutaj awansów/spadków z takich lig tylko sposób uzupełnienia vacatu. Nawet jak będą tam same tuzy to może być sytuacja gdzie "olewator" zaburzy tabelę i wtedy taki z miejsca 4 będzie miał łatwiej. Poza tym możesz mieć ligę w której jest zdecydowany lider a potem 6 prowadzących zaciętą rywalizację o miejsca 2-7 i wtedy jest ciasno z punktami i ten z 4 miejsca był o włos ale wynik punktowy średni, a możesz mieć ligę w której były kominy 4 grało praktycznie tylko ze sobą a reszta jakoś słabo wyszła albo miała 2-3 olewatorów. I co wtedy? Zbierze się specjalna komisja do spraw awansów i spadków i oceni który jest lepszy choć wiadomo jaki wpływ mają tacy "olewatorzy" na tabelę". Dalej uważasz że miejsca 4 w różnych ligach będą porównywalne?

 

walka do konca bedzie wlasnie przy propozycji Wilqa, bo nie dosc, ze 12 z 15 GMow dotyczy awans/spadek, to jeszcze tych trzech "srodkowych" ma dodatkowy powod do srobowania wyniku punktowego.

Przeczytaj jak wyżej jeszcze raz co piszesz - nie 12 z 15 tylko 9/15 dotyczy awans/spadek (przy założeniu ze lig jest 1/2/4/8). A w tym co ja napisałem to nie będzie rywalizacji do końca wśród potencjalnych spadkowiczów o jak najwyższe miejsce???

Tu raczej problem jest ideologiczny tzn. czy chcesz promować GMa z wyższej ligi czy GMów z niższych lig. Nie piszę tutaj że sprawdzonego bo kazdy może mieć duże chęci do gry, ale przynajmniej takiego który grał na wyższym poziomie, bo chyba takie jest założenie że im wyżej tym lepszy poziom.

Wielu tu podnosiło analogie do kopanej i w kopanej tak jest że zwykle utrzymuje się spadkowicz a nie promuje się pierwszego z niższych, no chyba że wkracza "zielony stolik" ale tego tutaj chyba też nie chcemy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę że do wielu taka duża rotacja nie trafi co było widać już w głosowaniu wcześniejszym wątku Januarego.

wielu? to bylo raptem kilka osob, do tego niektore nie bardzo wiedzialy nad czym glosuja. mysle, ze teraz wiekszosc zaglosuje za tym, co jest najrozsadniejsze, czyli 15-6, ale to sie oczywiscie przekonamy jak Wilq zrobi ankiete.

 

Przeczytaj jeszcze raz co sam napisałeś i jeżeli to mają być argumenty to każdy można w ten sposób zbijać. Po pierwsze to z IIA i IIB będzie awansowało po 3 GMów a nie po 6,

jasne, moj blad, pozna pora - pisalem wybity ze snu i wkurzony na komary ;]

 

W ligach równoległych poziom rywalizacji nigdy nie będzie taki sam (nie myl z niskim poziomem), możesz z Wilqiem pisać poematy ale tego nie zmienicie i wcale nie chcę podważać tutaj awansów/spadków z takich lig tylko sposób uzupełnienia vacatu. Nawet jak będą tam same tuzy to może być sytuacja gdzie "olewator" zaburzy tabelę i wtedy taki z miejsca 4 będzie miał łatwiej. Poza tym możesz mieć ligę w której jest zdecydowany lider a potem 6 prowadzących zaciętą rywalizację o miejsca 2-7 i wtedy jest ciasno z punktami i ten z 4 miejsca był o włos ale wynik punktowy średni, a możesz mieć ligę w której były kominy 4 grało praktycznie tylko ze sobą a reszta jakoś słabo wyszła albo miała 2-3 olewatorów. I co wtedy? Zbierze się specjalna komisja do spraw awansów i spadków i oceni który jest lepszy choć wiadomo jaki wpływ mają tacy "olewatorzy" na tabelę". Dalej uważasz że miejsca 4 w różnych ligach będą porównywalne?

czy nie sadzisz, ze tego samego mozna uzyc jako argumentu przeciw twoje propozycji? tzn. nastepny w kolejce po rezygnujacym z danej ligi wcale nie musi byc najlepszym (a wiec najabardziej zasugujacym na awans) GM ze wszystkich dostepnych na danym poziomie (II, III itd).

 

Przeczytaj jak wyżej jeszcze raz co piszesz - nie 12 z 15 tylko 9/15 dotyczy awans/spadek

w I jest to 12 z 15, dalej oczywiscie masz racje jesli chodzi o liczbe, ale nie o zalozenia ;]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy nie sadzisz, ze tego samego mozna uzyc jako argumentu przeciw twoje propozycji? tzn. nastepny w kolejce po rezygnujacym z danej ligi wcale nie musi byc najlepszym (a wiec najabardziej zasugujacym na awans) GM ze wszystkich dostepnych na danym poziomie (II, III itd).

"Najbardziej zasługujący" to trochę niejasne pojęcie. Ja pisałem o prostej zasadzie, a nie skomplikowanym tłumaczeniu który awansuje z 4 miejsca (Wilq sam w regulaminie piszę że to skomlikowane ;) )

 

w I jest to 12 z 15

Dalej jesteś wkurzony na komary czy niewyspany? Powiedz mi gdzie tych 6 dodatkowych z I ligi chcesz wysłać? Przecież z 15 czy 16 GMów z I ligi spadnie 6, a reszta zostaje więc raczej jak już to w I lidze będzie 6 z 15/16 ;)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki Wojtek za dowod, ze ktos to przeczytal! ;-)

Kopiowalem to pytanie 9 z poprzedniega FAQa stad zamieszanie, a odpowiedz brzmi dwie. Juz poprawilem.

 

Przy okazji wielki LOL bo technicznie w zeszlym sezonie wszyscy grali niezgodnie z regulaminem!

Ladnie to podkresla szybkie tempo w jakim sie to wszystko dzialo...

Edytowane przez wiLQ
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnosnie tematu 15 vs 16 druzyn w wyzszych ligach to moim zdaniem kluczowe sa trzy sprawy:

 

1) wiekszosc w zeszlym sezonie psioczyla jaki byl piach na FAsach. Niektorzy przez to odeszli. Wezmy na to poprawke.

15 x 10 to odpowiednik 30 x 5 czyli w aktywnym rosterze w lidze bedzie dokladnie tyle ile starterow w NBA.

 

2) mniej przyjazny draft. Im wiecej druzyn tym bedzie on dluzszy i tym trudniej o wspolny termin. Niby tu chodzi tylko o jedna osobe, ale to tak czy inaczej zmiana w obu kategoriach na gorsze. Tym bardziej, ze talent bedzie bardziej rozproszony.

 

3) w swoim skupieniu na 40% vs 37,5% spadajacych GMow moim zdaniem pomijacie efekt poboczny, a mianowicie, ze trudniej jest wyjsc z #16 na #10 w 16-druzynowej lidze niz z #15 na #9 w 15 druzynowej glownie z powodow wymienionych w 1) i 2).

Edytowane przez wiLQ
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co byście powiedzieli wprowadzenie kategorii ast/tov zamiast samego tov ? Wydaje się to bardziej przybliżać rzeczywistą wartość graczy.

 

15 x 10 to odpowiednik 30 x 5 czyli w aktywnym rosterze w lidze bedzie dokladnie tyle ile starterow w NBA.

 

Ciekawa opserwacja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Yup, tez uwazam, ze to dobra propozycja na przyszle lata jak juz wiekszosc bedzie miala dosyc samych strat.

Ale na razie 9-cat jest standardem Yahoo i wielu rankingow, wiec to bylaby tylko dodatkowa komplikacja.

 

Co do uwagi marcosa odnosnie rezygnacji to rzeczywiscie latwiejsze i sensowniejsze, wiec to zaraz poprawie.

Edytowane przez wiLQ
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki Wojtek za dowod, ze ktos to przeczytal! ;-)

Kopiowalem to pytanie 9 z poprzedniega FAQa stad zamieszanie, a odpowiedz brzmi dwie. Juz poprawilem.

 

Przy okazji wielki LOL bo technicznie w zeszlym sezonie wszyscy grali niezgodnie z regulaminem!

Ladnie to podkresla szybkie tempo w jakim sie to wszystko dzialo...

To mnie zasmuciłeś, bo myślałem, że różnica w kategoriach nie będzie jedyną wobec FBBest.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No jak to?

 

- Nie masz w swojej lidze mnie i wiLQa

- nie oglądasz pijanych facjat na drafcie

- masz więcej rywali w lidze, w dużej mierze różnych od kiperowych...

- na drafcie licytujesz kogo chcesz, zamiast cierpliwie znosić uśmiech Barta od ucha do ucha, oglądającego sobie na lapku hajlajty Durnia :-)

 

Mało????????

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja jeszcze mam pytanie czy będzie wcześniej wiadomo do której ligi awansuje/spada dane miejsce w lidze?

Tzn. czy np. 16-ty w I lidze spada do IIA, 15-ty do IIB, itp.

Dokladnie tak to sobie wyobrazalem w wariancie prostym, logicznym i malo skomplikowanym. Przy czym mogloby sie to zamieniac co roku zeby w nastepnym sezonie bylo odwrotnie [tzn 15 do IIA, 16 do IIB]

 

Ale... jak dam poszalec swojej wyobrazni to widze wariant bardziej skomplikowany, ale moze ciekawszy dla calej zabawy. Draft! Tzn GM z najwyzszego spadkowego miejsca jako pierwszy decyduje do ktorej nizszej ligi chce isc, po czym robi to drugi itp itd az do wypelnienia miejsc. Dla awansujacych to samo przy czym o kolejnosci wyboru musialyby decydowac punkty roto. W ten sposob mialoby jakies znaczenie zeby byc lepszym spadkowiczem/awansujacym.

Szalenstwo i przesada czy cos w tym jest?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.