Skocz do zawartości

ATF GOAT WORLDWIDE


Reikai

Rekomendowane odpowiedzi

Teraz, fluber napisał:

A jeśli pisałeś to dla jaj i dobrze wiesz że to poglądy Sokratesa, to tym bardziej kontynuowanie takiej dyskusji jest bez sensu.

jeszcze raz:

nie wiem na ile z tego to Sokrates a na ile Platon

w temacie Sokratesa wiem że nic nie wiem -> czyli taki pick na 13te miejsce

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, Kily napisał:

ale pisałem o historii polskiej "debaty" publicznej ;) a naciąganiem ludzi zajmuje się z grubsza całe życie, po prostu teraz dopada go bankructwo

myślę, że ta dwójka zamyka temat, dodatkowo taki Szczerba jest po socjologii, myślę, że wśród tych dwóch kierunków można by zrobić całkiem zacny Poczet Dzbanów Polskich

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, julekstep napisał:

jeszcze raz:

nie wiem na ile z tego to Sokrates a na ile Platon

w temacie Sokratesa wiem że nic nie wiem -> czyli taki pick na 13te miejsce

Ale to już zostało zbadane i określone i opisane w podręcznikach.

To że to odrzucasz to równie dobrze ja mogę zacząć pisać, że to jakiś rzemieślnik z firmy Gutenberga wymyślił druk, ale Gutenberg był szefem więc zasługi poszły na niego a że nic więcej już nie wymyślił to tylko potwierdza że nie był wynalazca tylko złodziejem Januszem biznesu.

Albo się opieramy na wiedzy powszechnej albo możemy sobie przyznawać miejsca generatorem liczb losowych

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, fluber napisał:

Ale to już zostało zbadane i określone i opisane w podręcznikach.

To że to odrzucasz to równie dobrze ja mogę zacząć pisać, że to jakiś rzemieślnik z firmy Gutenberga wymyślił druk, ale Gutenberg był szefem więc zasługi poszły na niego a że nic więcej już nie wymyślił to tylko potwierdza że nie był wynalazca tylko złodziejem Januszem biznesu.

Albo się opieramy na wiedzy powszechnej albo możemy sobie przyznawać miejsca generatorem liczb losowych

Wiedza powszechna jest to ze postac Sokratesa jest bardziej realistyczna u Ksenofonta (ktory byl lepszym/wierniejszym hisotrykiem niz Platon) i ta postac nie jest zadnym wyjebanym turbo-filozofem - pytanie jest czy Platon mu tyle dodal od siebie (a to ze dodawal mu od siebie jest wiedza powszechna) czy Ksenofont nie ogarnial geniuszu Sokratesa (lub nie byl tak zajarany filozoficznym aspektem jego osoby).

i dziwnie piszesz Edison

Edytowane przez julekstep
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, julekstep napisał:

Wiedza powszechna jest to ze postac Sokratesa jest bardziej realistyczna u Ksenofonta (ktory byl lepszym/wierniejszym hisotrykiem niz Platon) i ta postac nie jest zadnym wyjebanym turbo-filozofem - pytanie jest czy Platon mu tyle dodal od siebie (a to ze dodawal mu od siebie jest wiedza powszechna) czy Ksenofont nie ogarnial geniuszu Sokratesa (lub nie byl tak zajarany filozoficznym aspektem jego osoby).

Które poglądy Sokratesa które wypisałem nie są Sokratesa i na podstawie jakiego podręcznika negujesz ich sokratejskich autorstwo? Konkrety proszę. Ja napisałem syntezę na podstawie ogólnodostępnych recenzowanych źródeł 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, fluber napisał:

Które poglądy Sokratesa które wypisałem nie są Sokratesa i na podstawie jakiego podręcznika negujesz ich sokratejskich autorstwo? Konkrety proszę. Ja napisałem syntezę na podstawie ogólnodostępnych recenzowanych źródeł 

to podaj te źródła

jak są poważne to w nich samych powinna znaleźć się wzmianka o tym jak (i przez czyj pryzmat) poznajemy 'myśl sokratejską'

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, julekstep napisał:

to podaj te źródła

jak są poważne to w nich samych powinna znaleźć się wzmianka o tym jak (i przez czyj pryzmat) poznajemy 'myśl sokratejską'

"Socrates: A Very Short Introduction" autorstwa C.C.W. Taylora

"Socrates: A Man for Our Times" autorstwa Paula Johnsona

i głównie

"The Philosophy of Socrates" autorstwa Thomasa Brickhouse'a i Nicholasa Smitha

I przecież ja nie neguję, że częściowo źródłem wiedzy o Sokratesie są dzieła Platona. Neguję, że to co przypisuje Sokratesowi, nie jest Sokratesa.

Edytowane przez fluber
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, fluber napisał:

I przecież ja nie neguję, że częściowo źródłem wiedzy o Sokratesie są dzieła Platona. Neguję, że to co przypisuje Sokratesowi, nie jest Sokratesa.

cześciwowo

bo pozostałe części to Ksenofont, Arystofanes i pomniejsi sokratycy (ale raczej liczą się głównie Platon i Ksenofont)

 

a co do tej wiedzy powszechnej co do poglądów Sokratesa to jest tak powszechna że nawet jest ukłuty termin 'kwestii sokratejskiej' bez jednosznacznej odpowiedzi kim w zasadzie Sokrates był i które poglądy są faktycznie jego xD

https://en.wikipedia.org/wiki/Socratic_problem

i tu trochę obszerniej

https://plato.stanford.edu/entries/socrates/#SocProWhoWasSocRea

 

faktycznie wszystko wiedza powszechna i zaklepane to co Sokratesa

13 minut temu, fluber napisał:

"Socrates: A Very Short Introduction" autorstwa C.C.W. Taylora

"Socrates: A Man for Our Times" autorstwa Paula Johnsona

i głównie

"The Philosophy of Socrates" autorstwa Thomasa Brickhouse'a i Nicholasa Smitha

a linki dasz?

Edytowane przez julekstep
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, julekstep napisał:

cześciwowo

bo pozostałe części to Ksenofont, Arystofanes i pomniejsi sokratycy (ale raczej liczą się głównie Platon i Arystofanes)

 

a co do tej wiedzy powszechnej co do poglądów Sokratesa to jest tak powszechna że nawet jest ukłuty termin 'kwestii sokratejskiej' bez jednosznacznej odpowiedzi kim w zasadzie Sokrates był i które poglądy są faktycznie jego xD

https://en.wikipedia.org/wiki/Socratic_problem

i tu trochę obszerniej

https://plato.stanford.edu/entries/socrates/#SocProWhoWasSocRea

 

faktycznie wszystko wiedza powszechna i zaklepane to co Sokratesa

a linki dasz?

Jak nie masz wykupionego dostępu od pracodawcy to tych podręczników nie poczytasz;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, julekstep napisał:

ehh nawet przy swoich 'ogólnodostępnych' źródłach musisz fluberować? xD

Ja już napisałem wystarczająco dużo na temat osiągnięć Sokratesa, nie będę Ci piracił książek bo nie umiesz się do tego ustosunkować.

Platon pisał swoje dzieła gdy inni uczniowie Sokratesa wciąż żyli, były tysiące świadków mów Sokratesa. Platon miał 25 lat gdy Sokrates zmarł. Pogląd że 20 lat po śmierci Platon napisał dzieło że zmyslonymi naukami i poglądami sokratesa jest absurdalny. Każdy inny uczeń Sokratesa mógłby wtedy zdyskredytować jego opisy. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, fluber napisał:

Ja już napisałem wystarczająco dużo na temat osiągnięć Sokratesa, nie będę Ci piracił książek bo nie umiesz się do tego ustosunkować.

Platon pisał swoje dzieła gdy inni uczniowie Sokratesa wciąż żyli, były tysiące świadków mów Sokratesa. Platon miał 25 lat gdy Sokrates zmarł. Pogląd że 20 lat po śmierci Platon napisał dzieło że zmyslonymi naukami i poglądami sokratesa jest absurdalny. Każdy inny uczeń Sokratesa mógłby wtedy zdyskredytować jego opisy. 

no wiadomo, przecież jakby ci wszyscy Grecy z których każdy umiał czytać dobrali się do linku z jego dialogami w dzień publikacji (bo jak wiadomo publikowano wtedy natychmiastowo i masowo) to by go zżarli hejtem w necie

xD

co te jełopy na Stanfordzie wypisujo! przecież wszystko co do Sokratesa jest pewne i ustalone! I są na to dowody w postaci ogólnodostępnych linków do których trzeba mieć odpowiedni dostęp!

Edytowane przez julekstep
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, julekstep napisał:

no wiadomo, przecież jakby ci wszyscy Grecy z których każdy umiał czytać dobrali się do linku z jego dialogami w dzień publikacji (bo jak wiadomo publikowano wtedy natychmiastowo i masowo) to by go zżarli hejtem w necie

xD

Ci którzy umieli czytać i interesowało ich co napisał Platon przecież wiedzieli co mówił Sokrates.

Co Ty tu teraz próbujesz tworzyć?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, fluber napisał:

Ci którzy umieli czytać i interesowało ich co napisał Platon przecież wiedzieli co mówił Sokrates.

Co Ty tu teraz próbujesz tworzyć?

to samo o czym masz napisane w (faktycznie ogólnodostępnym) linku ze Stanforda który podałem?

The Socratic problem is a rat’s nest of complexities arising from the fact that various people wrote about Socrates whose accounts differ in crucial respects, leaving us to wonder which, if any, are accurate representations of the historical Socrates. “There is, and always will be, a ‘Socratic problem’. This is inevitable,” said Guthrie (1969, 6)

 

ale jak doznałeś podręcznikowego objawienia to może się tam zgłoś że rozwiązałeś problem i wiesz co jest co -> kariera w filozofii stoi przed Tobą otworem!

 

a Sokrates już k**** wykręcił dziurę w grobie od tego przewracania się widząc jaki pyszałek i neo-sofista go picknął w atfie xD

Edytowane przez julekstep
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, julekstep napisał:

to samo o czym masz (faktycznie ogólnodostępnym) linku ze Stanforda który podałem?

The Socratic problem is a rat’s nest of complexities arising from the fact that various people wrote about Socrates whose accounts differ in crucial respects, leaving us to wonder which, if any, are accurate representations of the historical Socrates. “There is, and always will be, a ‘Socratic problem’. This is inevitable,” said Guthrie (1969, 6)

Ale to jest manipulacja, bo faktem jest, że nie ma stuprocentowej pewności co do autorstwa wszystkich kwestii. 

Ale TO NIE OZNACZA , ŻE W KWESTII SOKRATESA NIE MA NIC PEWNEGO I PODANA PRZEZE MNIE SYNTEZA PRZYPISYWANYCH MU OSIAGNIEC NIE JEST JEGO AUTORSTWA.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, jack napisał:

Przed I wojną światową Stany Zjednoczone pielęgnowały neutralny stosunek do Europy. Dopiero w trakcie wojny nastąpił zwrot, który ma swoje konsekwencje do dzisiaj. Natomiast Rosja dokonała epokowej zmiany, zwrotu o 180st, niesłychanego w odniesieniu do całej historii. 

Zgódźmy się , że w USA po PWS nastąpił nie zwrot, a zwrocik. Oni tam wciąż mieli silne tendencje izolacjonistyczne.  Aż do 7 grudnia 1941. Co do Rosji, pełna zgoda co do zwrotu o 180 stopni. Ale pisałeś wcześniej że stała się mocarstwem. To przed PWS nie była zaliczana do grupy mocarstw? A po 1918 zrobiła się słabiutka tak że pokonała ją odrodzona nienajmocniejsza Rzeczpospolita. Oczywiście w kolejnych latach ZSRR okrzepł i stał się mocarstwem. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, fluber napisał:

Ale to jest manipulacja, bo faktem jest, że nie ma stuprocentowej pewności co do autorstwa wszystkich kwestii. 

Ale TO NIE OZNACZA , ŻE W KWESTII SOKRATESA NIE MA NIC PEWNEGO I PODANA PRZEZE MNIE SYNTEZA PRZYPISYWANYCH MU OSIAGNIEC NIE JEST JEGO AUTORSTWA.

 

ofc, że są pewne rzeczy

- żył

- jego rodzice są znani

- jest pewne że w swoim czasie był popularną postacią w Atenach

- jest pewne że go skazano

- jest pewne że wywarł wielki wpływ na młodego Platona

 

i pewnie kilka innych kwestii :)

co do poglądów filozoficznych to arbitralnie przyjęło się że to co postać Sokratesa wypowiada we wczesnych Dialogach Platona jest faktycznie Sokratesa a to co w średnich i późnych to już sam Platon wygłasza swoje tezy jego ustami...ale to nie jest pewne xD

Edytowane przez julekstep
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, julekstep napisał:

ofc, że są pewne rzeczy

- żył

- jego rodzice są znani

- jest pewne że w swoim czasie był popularną postacią w Atenach

- jest pewne że go skazano

- jest pewne że wywarł wielki wpływ na młodego Platona

 

i pewnie kilka innych kwestii :)

co do poglądów filozoficznych to arbitralnie przyjęło się że to co postać Sokratesa wypowiada we wczesnych Dialogach Platona jest faktycznie Sokratesa a to co w średnich i późnych to już sam Platon wygłasza swoje tezy jego ustami...ale to nie jest pewne xD

A które rzeczy z tego co wypisałem w swojej syntezie się Twoim zdaniem nie zgadzają?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Reikai odpiął/ęła ten temat

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.