Skocz do zawartości

NHL Winter Classic


Raven2156

Rekomendowane odpowiedzi

NHL Winter Classic - Wikipedia

Czym jest NHL Winter Classic? Fanom hokeja zza oceanu nie trzeba tego przedstawiać! Krótko mówiąc jest to coroczny mecz sezonu regularnego NHL który odbywa się na otwartym terenie (głównie na stadionach baseballowych lub do footballu amerykańskiego).

Pionierski mecz (zwany też jako "Cold War") odbył się w 2001 roku jako spotkanie hokeja uniwersyteckiego pomiędzy odwiecznymi rywalami Michigan State University a University of Michigan. W tamtym czasie mecz ten pobił rekord w największej ilości zgromadzonych ludzi podczas meczu hokejowego w historii. Na stadionie zasiadło aż 74 544 osób co biorąc pod uwagę możliwości stadionu Spartan Stadium jest jego ponad 103% wypełnieniem.

Nie trzeba było długo czekać, bo już 2 lata później po sukcesie "Cold War" a więc w 2003 roku pomysł ten wprowadzono jednorazowo do NHL aby sprawdzić jak się przyjmie pod postacią "The Heritage Classic". Był to pierwszy w historii mecz sezonu regularnego NHL który odbył się na otwartym terenie i zmierzyły się w nim dwie kanadyjskie drużyny - Montreal Canadiens oraz Edmonton Oilers. Oficjalnie został on zorganizowany z racji 25-lecia wstąpienia przez Oilers do ligi oraz 20-lecia zdobycia przez nich Pucharu Stanleya (w 1984 roku). Mecz ten odbył się na stadionie Commonwealth Stadium w Edmonton i na żywo zobaczyło go 57 167 osób. Finalnie zwyciężyli Canadiens pokonując Oilers 4:3.

Sukces obu tych meczy doprowadziło to zapoczątkowania swego rodzaju tradycji. Dokładnie 1 stycznia 2008 roku odbył się pierwszy w historii mecz z serii tzw. "NHL Winter Classic" pomiędzy Buffalo Sabres a Pittsburgh Penguins i odbył się on na Ralph Wilson Stadium (czyli futbolowym stadionie drużyny z NFL - Buffalo Bills). Pomysł przyjął się bardzo dobrze i nie licząc Lockoutu w 2013 oraz pandemii COVID-19 w 2021 roku mecze te odbywają się rokrocznie ciesząc się ogromnym zainteresowaniem wśród fanów na całym świecie.

Tak to wyglądało do tej pory:

  • [NHL Winter Classic 1] 2008 - Ralph Wilson Stadium (NFL) - Pittsburgh Penguins vs Buffalo Sabres (2:1 SO) - 71 217 widzów
  • [NHL Winter Classic 2] 2009 - Wrigley Field (MLB) - Detroit Red Wings vs Chicago Blackhawks (6:4) - 40 818 widzów
  • [NHL Winter Classic 3] 2010 - Fenway Park (MLB) - Philadelphia Flyers vs Boston Bruins (1:2 OT) - 38 112 widzów
  • [NHL Winter Classic 4] 2011 - Heinz Field (NFL) - Washington Capitals vs Pittsburgh Penguins (3:1) - 68 111 widzów
  • [NHL Winter Classic 5] 2012 - Citizens Bank Park (MLB) - New York Rangers vs Philadelphia Flyers (3:2) - 46 967 widzów
  • 2013 - Przeniesione na 2014 rok z racji Lockoutu
  • [NHL Winter Classic 6] 2014 - Michigan Stadium (College Football) - Toronto Maple Leafs vs Detroit Red Wings (3:2 SO) - 105 491 widzów
  • [NHL Winter Classic 7] 2015 - Nationals Park (MLB) - Chicago Blackhawks vs Washington Capitals (2:3) - 42 832 widzów
  • [NHL Winter Classic 8] 2016 - Gilette Stadium (NFL) - Montreal Canadiens vs Boston Bruins (5:1) - 67 246 widzów
  • [NHL Winter Classic 9] 2017 - Busch Stadium (MLB) - Chicago Blackhawks vs St. Louis Blues (1:4) - 46 556 widzów
  • [NHL Winter Classic 10] 2018 - Citi Field (MLB) - New York Rangers vs Buffalo Sabres (3:2 OT) - 41 821 widzów
  • [NHL Winter Classic 11] 2019 - Notre Dame Stadium (College Football) - Boston Bruins vs Chicago Blackhawks (4:2) - 76 126 widzów
  • [NHL Winter Classic 12] 2020 - Cotton Bowl (College Football) - Nashville Predators vs Dallas Stars (2:4) - 85 630 widzów
  • 2021 - Przeniesione na 2022 rok z racji pandemii COVID-19
  • [NHL Winter Classic 13] 2022 - Target Field (MLB) - St. Louis Blues vs Minnesota Wild (6:4) - 38 519 widzów

W tym roku będziemy świadkami pierwszego w historii NHL Winter Classic który odbędzie się ponownie na tym samym stadionie - Fenway Park które na co dzień gości baseballową drużynę MLB Boston Red Sox. W tegorocznym starciu zmierzą się Boston Bruins i Pittsburgh Penguins i będzie to 4 występ na NHL Winter Classic ekipy z Bostonu (zwyciężyli do tej pory 2 z 3) oraz 3 występ Pittsburgha (wygrali 1 z 2).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już oficjalnie, w przyszłym roku 15’ty NHL Winter Classic odbędzie się w Seattle na stadionie MLB Seattle Mariners.

https://www.nhl.com/kraken/fans/winter-classic

Zmierzą się tam dwie najmłodsze w lidze drużyny: Golden Knights vs Kraken.

Edytowane przez Raven2156
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widziałem końcówkę, szczerze prócz wizualnego aspektu tych meczy to one mnie nie porywają, ot taki piknik na swiezym powietrzu z fajna oprawa i pewnie na miejscu to jest super sprawa, ale na ekranie nie oglada sie tego za dobrze. Moze to kwestia odleglosci trybun, nie wiem. Jak nie lubie Bruins tak chyba mieli jedne z najladniejszych bluz jakie widziałem ever w dzisiejszym klasyku. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, Wujek Wójcik napisał:

Widziałem końcówkę, szczerze prócz wizualnego aspektu tych meczy to one mnie nie porywają, ot taki piknik na swiezym powietrzu z fajna oprawa i pewnie na miejscu to jest super sprawa, ale na ekranie nie oglada sie tego za dobrze. Moze to kwestia odleglosci trybun, nie wiem. Jak nie lubie Bruins tak chyba mieli jedne z najladniejszych bluz jakie widziałem ever w dzisiejszym klasyku. 

Dla mnie to jedno z najciekawszych wydarzeń w zawodowym hokeju. :) Mega fajna oprawa (o czym wspomniałeś), bardzo dużo kibiców, fajne klasyczne jerseys no i zazwyczaj wybrane mecze są dość wyrównane co podnosi emocję.

Ale jak to było w tym roku?

2023-winter-classic-logos-penguins-bruin

W tym roku wielu z nas niestety ale mogło się trochę zawieźć. Dlaczego?

Mecz był świetnym pokazem umiejętności obronnych i to jak powinno się to robić według książki. Niestety kiedy obie drużyny zaczynają się murować wychodzi z tego nie do końca pożądany efekt braku akcji ofensywnych godnych zapamiętania. Dowodem na to była chociażby mierna ilość strzałów (po 1 może 2) na każdy przypadający Power Play.

Problemy Pingwinów zaczęły się już w 1Q kiedy to Jarry musiał opuścić boisko z powodu kontuzji i jego miejsce musiał zająć DeSmith. Oczywiście poradził sobie z tym bardzo dobrze co cieszy jednak musiało to w jakimś stopniu wpłynąć na graczy z Pittsburgha. Wszyscy czekaliśmy na popisy chociażby Crosbiego czy Malkina jednak się nie doczekaliśmy. Jedyną bramkę dla Pingwinów zdobył młody Kapanen wyprowadzając ich na prowadzenie.

W tamtym momencie Bruins wzięli się mocno do roboty i było widać, że w końcu zaczynają mocniej pracować nad ofensywą. Potwierdzają to chociażby liczne strzały. Koniec, końców obie bramki zdobył DeBrusk doprowadzając do prowadzenia i finalnego zwycięstwa Bostonu. Co ciekawe na sam koniec meczu Pingwinom udało się wyrównać niestety zabrakło nawet niecałej sekundy po końcowej syrenie a więc bramka nie została uznana.

Mecz ten na pewno nie był najlepszym w historii NHL Winter Classic jednak wartym obejrzenia. :) 

 

Edytowane przez Raven2156
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy okazji jakies pomysly gdzie moge kupic bluze Bruins z winter classic ale dla dziecka, na sklepach bruins sa tylko dla doroslych. Mlody ma dopiero 2 miesiace i pomyka w troche innym odzieniu ale bedzie pamiatka na przyszlosc, juz upolowalem ladna Blackhawks dla 2 latka ;) tatowa szajba hehe, ale jakos trzeba sobie wynagrodzic brak snu i slabe sledzenie tego sezonu...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Wujek Wójcik napisał:

Przy okazji jakies pomysly gdzie moge kupic bluze Bruins z winter classic ale dla dziecka, na sklepach bruins sa tylko dla doroslych. Mlody ma dopiero 2 miesiace i pomyka w troche innym odzieniu ale bedzie pamiatka na przyszlosc, juz upolowalem ladna Blackhawks dla 2 latka ;) tatowa szajba hehe, ale jakos trzeba sobie wynagrodzic brak snu i slabe sledzenie tego sezonu...

Kurczę typowo z Winter Classic będzie pewnie ciężko.

Sprawdzałeś wszystkich oficjalnych sprzedawców? NHL International, Fanatics, Mitchell & Ness i Adidas zagraniczny?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, Raven2156 napisał:

Kurczę typowo z Winter Classic będzie pewnie ciężko.

Sprawdzałeś wszystkich oficjalnych sprzedawców? NHL International, Fanatics, Mitchell & Ness i Adidas zagraniczny?

Tylko oficjalne NHL stronka i Bruins jeszcze poszperam, zalezy mi na tym z naszyta glowa niedzwiedzia inapisem Boston. Chcialbym mu Original 6 uzbierac. Rangersow ma juz po mnie w szafie;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

50 minut temu, Wujek Wójcik napisał:

Tylko oficjalne NHL stronka i Bruins jeszcze poszperam, zalezy mi na tym z naszyta glowa niedzwiedzia inapisem Boston. Chcialbym mu Original 6 uzbierac. Rangersow ma juz po mnie w szafie;)

Świetny pomysł! Przeglądaj, może akurat coś się trafi :) Dawaj znać jak coś ciekawego uda Ci się upolować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Odświeżę trochę temat. Outdoor games w NHL to nie tylko winter classic, ale również m.in. heritage classic czy po prostu stadium series. No i właśnie, w już w przyszły weekend, w ramach stadium series dojdzie do spotkania Hurricanes-Capitals. Myślę, że warto odpalić taki meczyk. 

Tutaj mała ciekawostka odnośnie tego wydarzenia:

Jak już poruszyłem temat tych stadionowych meczów to też wrzucę link do pełnej listy spotkań, które się odbyły w ramach różnych klasyków NHL:

https://en.m.wikipedia.org/wiki/NHL_outdoor_games

Trochę człowiek już tego widział i sądzę, że jest to fajna forma urozmaicenia sezonu regularnego. A jeśli chodzi o to, jakie spotkania szczególnie zapadły w pamięć to na pewno trzeba wyróżnić ten mecz Detroit-Toronto, gdzie ponad 105 tysięcy widzów oglądało z trybun tamto widowisko. Pamiętam też, że stadionowe mecze w Kalifornii, mimo niezbyt sprzyjającej, ciepłej pogody, wychodziły spoko. Z ostatnich lat to mogę jeszcze wspomnieć spotkanie Calgary-Winnipeg. Baśniowa sceneria w Kanadzie i bdb meczyk. Potem Toffoli i jego hattrick przeciwko Avalanche na zakończenie swojej przygody z LA Kings (spora niespodzianka wtedy wynik tamtego spotkania). 

Przydałoby się odświeżyć derby Nowego Jorku w stadionowej odsłonie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 miesięcy temu...

2024_NHL_Winter_Classic_Logo.png?2023081

A jak to będzie wyglądało w tym roku? :) 

W tegorocznym Winter Classic już 1 Stycznia 2024 w T-Mobile Park w Seattle zmierzą się ze sobą Seattle Kraken oraz Vegas Golden Knights. Będziemy więc świadkami starcia dwóch najnowszych drużyn z NHL walczących na otwartym stadionie!

T-Mobile Park jest stadionem na którym rozgrywane są głównie mecze Seattle Mariners grających w lidze MLB. Pojemność stadionu to 47 929 widzów a więc na pewno nie będziemy mogli mówić o rekordzie natomiast liczba kibiców zbliżona do 50 tysięcy robi niesamowite wrażenie!

Już nie mogę się doczekać! :D

 

 

Edytowane przez Raven2156
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...
18 godzin temu, Raven2156 napisał(a):

Daccord pierwszym bramkarzem w historii Winter Classic z czystym kontem! Brawo!! Niesamowity mecz tego Goaliego!

Zasłużone zwycięstwo Kraken. :) 

Ogólnie sporo pewnych interwencji, w tym bardzo ważna przy stanie 1-0 tylko, kiedy Eichel wyszedł z nim sam na sam. Natomiast ta interwencja Daccorda w samej końcówce meczu - poezja. Jak wyszarpać shutout to właśnie w taki sposób :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.