Skocz do zawartości

Polityka w Polsce


Borys

Rekomendowane odpowiedzi

58 minut temu, Gregorius napisał(a):

Popatrz jakie zamówienia poszły do przemysłu na czołgi i armatohaubice kosztem Polskiego przemysłu. Sponsorujemy im rozbudowę własnych linii produkcyjnych wybierając sprzęt gorszy od naszego.

czyli zblizymy sie do S Korei bo mamy kadry a oni nam beda budowac czolgi i armatohaubice : )

34 minuty temu, RappaR napisał(a):

Ja jeszcze potrafię jedną rzecz

Kiedy ktoś z mojej rodziny jest chory, pomagam mu :)

A Nowa Zelandia żadnej i ma o 50% wyższe PKB per capita od nich

S Korea ma 4 firmy, po prostu

Czyli niczym. Maroko też sąsiaduje z UE, ma populację wielkości Ukrainy, znacznie młodszą i nie spodziewam się nowego tygrysa gospodarczego.

 

Ukraina nie ma czynników wzrostowych, jedną z najgorszych demografii na świecie, wyniszczony wojną kraj i widmo Rosji na wschodzie.

Ten kraj się nie rozwijał przez 30 lat, w momencie kiedy wszystko się tam walnęło, mają się odbić dzięki zamówieniu na armatohaubice?

 

Maroko to tak sasiaduje z Europa jak Meksyk z Kanada.

w Maroku nikt nie bedzie (prawdopodobnie) inwestowal w high-end wyrobnictwo, w Polsce sa lepsze warunki do tego.

Ukraina bedzie z nami konkurowac w low-end wyrobnictwie, w takich gospodarkach jak DE/FRA moze nie beda chcieli dawac "ryby" (pieniedzy) Ukrainie i dadza im "wedke" (jakies preferencje ekonomicznie w niektorych galeziach) niech ida zarabiac i konkurowac z baltykami w jakis low-end bieda produktach/uslugach + rolnictwo. raczej malo prawdopodobne, ale to EU i jest sporo interesow ktore sie beda scierac.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, RappaR napisał(a):

Jeśli zaś chodzi o ogół pracowników w wieku produkcyjnym i osoby mające 60 lat uważasz za młode, to 81% Chińczyków w wieku produkcyjnym posiada wykształcenie średnie ukończone, 19 % wykształcenie podstowe i niższe, a 19% posiada wykształcenie wyższe

Coś jeszcze Ci przetłumaczyć?

Chyba już nic.

Cytat

Zacznijmy od wyników badań, które przeprowadzili akademicy ze Stanford University oraz chińskiego Shaanxi Normal University. Po analizie chińskich danych statystycznych z 2015 roku badacze stwierdzili, że ok. 30 proc. chińskiej siły roboczej (czyli dorosłych osób w wieku 25-64 lata) posiada jakieś wykształcenie średnie.

Cytat

Jeśli porówna się te dane ze wskaźnikami państw rozwiniętych, to Chiny wypadają blado. Dla krajów rozwiniętych udział osób ze średnim wykształceniem wśród całej siły roboczej wynosi bowiem 78 proc. W przypadku takich krajów, jak USA, Niemcy czy Japonia, jest jeszcze wyższy, gdyż przekracza 90 proc.

W przypadku państw o średnim dochodzie Chiny również wypadają gorzej. Na przykład 46 proc. siły roboczej w Brazylii ma wykształcenie średnie. Dla Turcji wskaźnik wynosi 36 proc., dla Meksyku – 34 proc. Chińskie liczby najbardziej przypominają wskaźniki znacznie biedniejszej od Chin Indonezji, gdzie zaledwie 31 proc. osób w wieku produkcyjnym ma wykształcenie średnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, memento1984 napisał(a):

Maroko to tak sasiaduje z Europa jak Meksyk z Kanada.

w Maroku nikt nie bedzie (prawdopodobnie) inwestowal w high-end wyrobnictwo, w Polsce sa lepsze warunki do tego.

Ukraina bedzie z nami konkurowac w low-end wyrobnictwie, w takich gospodarkach jak DE/FRA moze nie beda chcieli dawac "ryby" (pieniedzy) Ukrainie i dadza im "wedke" (jakies preferencje ekonomicznie w niektorych galeziach) niech ida zarabiac i konkurowac z baltykami w jakis low-end bieda produktach/uslugach + rolnictwo. raczej malo prawdopodobne, ale to EU i jest sporo interesow ktore sie beda scierac.

8 km cieśniny plus bezpośrednia granica Hiszpanii

 

Różnica między Ukrainą, a Polską jest obecnie taka jak między Polską, a Szwajcarią.

A Ty chcesz by kraj, gdzie wszscy młodzi wyjechali nadrabiał cokolwiek

3 minuty temu, starYfaN napisał(a):

Chyba już nic.

National Bureau of Statistics of China. "Table 2-25 Population Aged 6 and over by Age, Gender and Education Attainment". China Statistical Yearbook 2021. Archived from the original on 1 February 2022. Retrieved 8 January 2022. (Overall population aged between 25 and 64 years is 818 million. Population with secondary only is 507.7 million; with post-degrees is 155.7 million.)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, RappaR napisał(a):

 

A Ty chcesz by kraj, gdzie wszscy młodzi wyjechali nadrabiał cokolwiek

 

masz jakies dane ze wszyscy (20-40? ~6.5mln mezczyzn) mlodzi wyjechali? pytam szczerze.

do konkurencji w low endowych produktach/uslugach znajda wystarczajaca ilosc ludzi w ~40mln kraju. kwestia czy i jak EU bedzie im chciala pomoc stwarzajac sprzyjajace warunki, po zakonczeniu wojny. nikt tam nie bedzie budowal fabryk ~intela.

ukraine-population-pyramid-2020.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, memento1984 napisał(a):

masz jakies dane ze wszyscy (20-40? ~6.5mln mezczyzn) mlodzi wyjechali? pytam szczerze.

 

Nie, nie znajdę. Nie jestem w stanie znaleźć danych potwierdzających hiperbolę.

3 minuty temu, memento1984 napisał(a):

do konkurencji w low endowych produktach/uslugach znajda wystarczajaca ilosc ludzi w ~40mln kraju. kwestia czy i jak EU bedzie im chciala pomoc stwarzajac sprzyjajace warunki, po zakonczeniu wojny. nikt tam nie bedzie budowal fabryk ~intela.

Chodzi o stosunek populacji.

Koszty rozkładają się na całe społeczeństwo, a zarabiają tylko ludzie pracujący

"Ukraine is unlikely to recover demographically from the consequences of the war. Even in 2040 it will have only about 35 million inhabitants, around 20% fewer than before the war (2021: 42.8 million) and the decline in the working-age population is likely to be the most severe and far-reaching." The study took different scenarios, from a "best case" (end of the war in 2023 without much further escalation) to a "worst case" (end of the war in 2025 with further escalation) into account. Flight from war affects especially the southern and eastern regions and especially educated women of child-bearing age and their children. With an estimate of more than 20% of refugees not returning, study author Maryna Tverdostup concludes that this will lead to long-term shrinking and will significantly impair the conditions for reconstruction"

 

Przed wojną już Ukraina wyglądała tak:

 

Age structure
0–14 years Increase 15.4%
15–64 years Decrease 68.4%
65 and over

Negative increase 16.2% (2017)

 

 

https://www.worldometers.info/world-population/ukraine-population/

A straciła 7 mln ludzi, zgadnij w jakich grupach wiekowych najbardziej

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, RappaR napisał(a):

Nie, nie znajdę. Nie jestem w stanie znaleźć danych potwierdzających hiperbolę.

Chodzi o stosunek populacji.

Koszty rozkładają się na całe społeczeństwo, a zarabiają tylko ludzie pracujący

"Ukraine is unlikely to recover demographically from the consequences of the war. Even in 2040 it will have only about 35 million inhabitants, around 20% fewer than before the war (2021: 42.8 million) and the decline in the working-age population is likely to be the most severe and far-reaching." The study took different scenarios, from a "best case" (end of the war in 2023 without much further escalation) to a "worst case" (end of the war in 2025 with further escalation) into account. Flight from war affects especially the southern and eastern regions and especially educated women of child-bearing age and their children. With an estimate of more than 20% of refugees not returning, study author Maryna Tverdostup concludes that this will lead to long-term shrinking and will significantly impair the conditions for reconstruction"

 

Przed wojną już Ukraina wyglądała tak:

 

Age structure
0–14 years Increase 15.4%
15–64 years Decrease 68.4%
65 and over

Negative increase 16.2% (2017)

 

 

https://www.worldometers.info/world-population/ukraine-population/

A straciła 7 mln ludzi, zgadnij w jakich grupach wiekowych najbardziej

 

bieda bedzie jeszcze wieksza jak przed wojna, problemy demograficzne narosna, korupcja nie zniknie. nadal bedzie to duzy kraj na dorobku tuz przy granicy z EU. EU nie da im tak poprostu zgnic. to tak jak byc naiwnym ze Indie nie beda kupowaly taniej ruskiej ropy na wojennej promocji.

https://migration-demography-tools.jrc.ec.europa.eu/atlas-migration/displacement-Ukraine#Magn

 

Edytowane przez memento1984
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, memento1984 napisał(a):

Zmieniam temat? S Korea ma kilka korporacji produkujacych rozpoznawalne produkty na calym swiecie, szkoda sie dzisiaj z nimi porownywac. 
 

No trudno porównywać polską gospodarkę do koreańskiej , gdyż nasze zacofanie można liczyć w dziesiątkach lat.,U nas pierwsza elektrownia atomowa ma ruszyć za kilkanaście lat tam pracuje ponad 20 od dawna. Nie mówiąc o tym że my musimy kupić, a oni potrafią sami zrobić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minuty temu, mayor napisał(a):

No trudno porównywać polską gospodarkę do koreańskiej , gdyż nasze zacofanie można liczyć w dziesiątkach lat.,U nas pierwsza elektrownia atomowa ma ruszyć za kilkanaście lat tam pracuje ponad 20 od dawna. Nie mówiąc o tym że my musimy kupić, a oni potrafią sami zrobić.

poki co jest boom (przynajmniej byl w 2022), zylujemy rekordy jako fajne zaplecze. PL pracownik IT jest uradowany ze pracuje za $40-50/h brutto jako podwykonawca, placi jakies smieszne prefencyjne skladki zus, leczy sie w PL sluzbie zdrowia i patrzy z gory na "plebs".

pewnych rzeczy nie przeskoczymy bez reorganizacji i to nie jest kwestia jednej kadencji "jednych" czy "drugich". 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 30.11.2023 o 06:30, josephnba napisał(a):

Przestępstwa są od zawsze ale faktycznie jest jakaś niebezpieczna ostatnio prawidłowość co do takich sytuacji o których pisze Reikai 

Faktycznie ostatnio jakby więcej tych nożowych akcji się dzieje 

https://wiadomosci.wp.pl/nozownik-w-szkole-w-warszawie-ranny-uczen-6970556322798144a

https://www.polsatnews.pl/wiadomosc/2023-12-05/poznan-napad-z-bronia-w-centrum-miasta-trwa-oblawa/

To tylko dzis

Ostatnie dni jakies morderstwo babci przez wnuczka I kilka dziwnych akcji. Serio, odlepilo sie ludziom troche.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Reikai napisał(a):

 

Godzinę temu, Reikai napisał(a):

Serio, odlepilo sie ludziom troche.

https://www.google.com/search?client=opera&q=number+of+armed+robberies+in+us&sourceid=opera&ie=UTF-8&oe=UTF-8

 

W USA się dokonuje tylko z tych z użyciem broni palnej jeden napad co 40 minut

 

Jeśli zdarzeniem dnia jest napad z bronią - wiedz właśnie, że ludzie się bardzo uspokoili

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

46 minut temu, RappaR napisał(a):

 

https://www.google.com/search?client=opera&q=number+of+armed+robberies+in+us&sourceid=opera&ie=UTF-8&oe=UTF-8

 

W USA się dokonuje tylko z tych z użyciem broni palnej jeden napad co 40 minut

 

Jeśli zdarzeniem dnia jest napad z bronią - wiedz właśnie, że ludzie się bardzo uspokoili

USA a Polska to zupełnie inne realia 

Nie ma jak tego porównać 

Edytowane przez josephnba
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, RappaR napisał(a):

20 lat temu krojono masowo na polskich dzielnicach, kastety, maczety itd

Było tego dużo, dużo więcej

Rozboje, porachunki kibolskie itp

 

Krojono faktycznie więcej 

Ale czy takich pojebanych akcji jak ojcowie matki mordujące dzieci było więcej? Nie wiem, nie pamiętam, wydaje mi sie jednak że nie aż tyle 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

29 minut temu, josephnba napisał(a):

Krojono faktycznie więcej 

Ale czy takich pojebanych akcji jak ojcowie matki mordujące dzieci było więcej? Nie wiem, nie pamiętam, wydaje mi sie jednak że nie aż tyle 

Za 20 lat tej akcji też pamiętać nie będziesz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, josephnba napisał(a):

 

Ale czy takich pojebanych akcji jak ojcowie matki mordujące dzieci było więcej? Nie wiem, nie pamiętam, wydaje mi sie jednak że nie aż tyle 

Jest więcej.,Kradzieży może jest mniej ,ale spraw związanych z przemocą domową jest o wiele więcej., Ostatnio widziałem się z MBS , która pracuje jako kuratorka w sądzie rodzinnym od ponad 30 lat i mówiła ,że nigdy tyłu spraw o pozbawienie władzy rodzicielskiej nie było,  po numeracji sygnatur akt w tym roku mieli już ponad 600, kiedy 10 lat wstecz oscylowało wokół 300.,Ponad dwie sprawy dziennie w sądzie, który nie ma rejonu o wyjątkowo gęstej populacji, na dodatek przez ostatnie lata systematycznie się wyludnia. Mało tego jak jest już wyrok odbierający rodzicom prawa ,to tygodniami nie ma możliwości go wykonać, gdyż brakuje miejsc w ośrodkach i rodzinnych domach dziecka .,Takie dzieci są jeszcze bardziej narażone na eskalację przemocy bo po wyroku tatusiowie i mamusie są pozbawieni programu flaszka plus, pić się chce, jęzory szeleszczą, a tu pasożyty kręcą się po chacie i jeszcze żreć darmozjady wołają 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, RappaR napisał(a):

Za 20 lat tej akcji też pamiętać nie będziesz

A krojenie pamiętam 

Zabójstwa/egzekucje Wołomin/Pruszków pamiętam 

Pamiętam też ganianki punk/skin gdzie dochodziło do pobić ale bez sprzętów i co najwyżej zęba ktoś stracił lub mu pióra obcięli 

Więc takich spraw jak zabójstwo dziecka przez ojca żołnierza czy zabójstwo chłopaka byłej dziewczyny z samobójem na ulicy też będę pamiętał 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, mayor napisał(a):

Typowe pi****lenie.,Tak zawsze było, tylko teraz lewackie media robią z tego coś niezwykłego 

Tak mi się przypomniała niezwykła sytuacja w moim życiu.

Kilkanaście lat temu zostałem potrącony na przejściu dla pieszych i trafiłem na OIOM. Mój ojciec od razu się zainteresował i przyjechał. Ciekawe czy bym przeżył, gdyby mój ojciec był niewykształconą pijaczyną? Ciekawe pytanie z rana.

2 godziny temu, josephnba napisał(a):

A krojenie pamiętam 

Zabójstwa/egzekucje Wołomin/Pruszków pamiętam 

Pamiętam też ganianki punk/skin gdzie dochodziło do pobić ale bez sprzętów i co najwyżej zęba ktoś stracił lub mu pióra obcięli 

Więc takich spraw jak zabójstwo dziecka przez ojca żołnierza czy zabójstwo chłopaka byłej dziewczyny z samobójem na ulicy też będę pamiętał 

https://www.gazetakongresy.pl/o-tym-mowila-cala-polska-10-najglosniejszych-spraw-kryminalnych-po-roku-1989-roku/

https://wiadomosci.onet.pl/kraj/dziesiec-zbrodni-ktore-wstrzasnely-polska-w-xxi-w/d0m2t5d

https://gloswielkopolski.pl/glosne-zabojstwa-niewyjasnione-zbrodnie-i-tajemnicze-znikniecia-kryminalny-poznan-z-lat-90-nadal-kryje-wiele-zagadek-jakich/ga/c1-14767938/zd/41836812

 

Wszystkie znałeś/pamiętałeś?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

43 minuty temu, RappaR napisał(a):

Tak mi się przypomniała niezwykła sytuacja w moim życiu.

Kilkanaście lat temu zostałem potrącony na przejściu dla pieszych i trafiłem na OIOM. Mój ojciec od razu się zainteresował i przyjechał. Ciekawe czy bym przeżył, gdyby mój ojciec był niewykształconą pijaczyną? Ciekawe pytanie z rana.

Niewykształcone osoby nie udzielają pomocy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

56 minut temu, RappaR napisał(a):

Tak mi się przypomniała niezwykła sytuacja w moim życiu.

Kilkanaście lat temu zostałem potrącony na przejściu dla pieszych i trafiłem na OIOM. Mój ojciec od razu się zainteresował i przyjechał. Ciekawe czy bym przeżył, gdyby mój ojciec był niewykształconą pijaczyną? Ciekawe pytanie z rana.

https://www.gazetakongresy.pl/o-tym-mowila-cala-polska-10-najglosniejszych-spraw-kryminalnych-po-roku-1989-roku/

https://wiadomosci.onet.pl/kraj/dziesiec-zbrodni-ktore-wstrzasnely-polska-w-xxi-w/d0m2t5d

https://gloswielkopolski.pl/glosne-zabojstwa-niewyjasnione-zbrodnie-i-tajemnicze-znikniecia-kryminalny-poznan-z-lat-90-nadal-kryje-wiele-zagadek-jakich/ga/c1-14767938/zd/41836812

 

Wszystkie znałeś/pamiętałeś?

Weź k**** przestań, bo znowu przekraczasz granicę. Śmierć czyjegoś dziecka nie jest tematem do żartów.

12 minut temu, Koelner napisał(a):

Niewykształcone osoby nie udzielają pomocy?

Chodzi o to, że Mayorowi umarło dziecko, a ten zrobil sobie z tego temat do dokuczan, że to przez Mayora.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   1 użytkownik

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.