Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Kilka tygodni temu zacząłem uczyć się grać w szachy i zacząłem się zastanawiać, czy może na forum jest jakaś większa grupa osób, które gra na absolutnie niezobowiązującym poziomie, po prostu dla rozrywki i zabawy. Jako, że zawsze lepiej pograć w swojskim gronie niż z jakimiś szachistami, to pomyślałem, że może zacznę temat i dowiem się też kilku rzeczy które dla początkującego są istotne:

1. Gdzie gracie? Chess.com, kurnik, lichess i ewentualnie dlaczego?

2. Czy śledzicie jakieś kanały szachowe polskojęzyczne lub anglojęzyczne, żeby można było się czegoś dowiedzieć lub nauczyć?

3. Czy znacie jakieś dobre materiały do tego, żeby nauczyć się czegoś więcej niż tego, jakie są zasady i w którą stroną przesuwać bierki?:)

@Alonzo @january @lorak @Qcin_69 chodzą plotki na forum, że gracie, to prawda?:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@fluber te trzy strony są ok do grania, ale do nauki kurnik odpada, bo nie ma tam zadań - a rozwiązywanie ich to świetny sposób na poprawienie skilla. poza tym możesz pooglądać analizy partii, np. tutaj są dobrze omawiane: https://www.youtube.com/channel/UC7_tK6JLTJDYPzHR76o85vQ/videos w sumie na początku to ćwicz przede wszystkim debiuty oraz matowanie (http://zadania.szachowe.pl/index.html).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@lorak kanał marianczello sledze juz jakis czas, troche zaczalem od drugiej strony, czyli od ogladania zanim postanowilem ze bede probowal uczyc sie grac. Partie historyczne sa calkiem pomocne i logiczne, gorzej z tymi nowymi, gdzie partii carlsena nie ogarniam ani troche i zupelnie nie rozumiem co i dlaczego robi. Ogladam tez analizy na szachowym uniwersytecie, kanal o wiele mniejszy ale bardzo duzo materialu i fajnie pogrupowane tematycznie.

Na razie zalozylem konto na chess i sprobuje przebrnac przez ich lekcje. Zadan taktycznych tez sa tam tysiace wiec jest na czym cwiczyc.  Za debiuty dopiero bede sie bral, ich ilosc troche mnie przeraza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Alonzo jak zwykle zbyt miły - ja tam jestem mocno średni , @january robił ze mna to co Gortat z Linn Ann tyle ze mi się to nie podobało ;) 

ogolnie gram dość rzadko, choć miewam momenty w życiu gdzie na chwile stara zajawka wraca na kilka dni - również polecam kanał Marianczello, przyjemnie się go słucha ;) no i powodzenia w grze, jak już będziesz słaby+\sredni- to daj znać zagramy raz czy dwa !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

26 minut temu, fluber napisał:

A ilu szachistów w polsce w tej chwili gra zawodowo i jest sie w tej chwili w stanie utrzymac z gry w szachy?

25 lat temu grałem w szachy na poziomie II / III ligi na 3 szachownicy. Miałem jakieś 1800-1900 pkt w rankingu i mogę ci powiedzieć ,że

1 - Wtedy ok 30-40 ludzi żyło tylko z szachów ( i jakieś 20 kobiet) . Plus pewnie jakieś 200-300 które z szachów miało drugą pensje bo jeździli po turniejach regionalnych by zgarniać nagrody, choć wtedy to oprócz pieniężnych był czasem komplet porcelany Chodzież

2- Nie wiem co Ignazz ma na myśli mówiąc zawodostwo ale co do zasady to raczej sport nastolatków. Niemniej ja by dojść prawie do poziomu mistrza krajowego poświęcalem jakieś 15 h w tygodniu. A kolega który został mistrzem krajowych i miał ranking ok 2200 to ćwiczył 4 godziny dziennie.. Niestety szachy to pamięciówka do pewnego momentu. Dopiero od środka partii zaczynają się prawdziwe szachy dlatego ja miałem dużo sukcesów bo grałem partią angielską którą wtedy prawie nikt nie grywał i ludzi popełniali błędy  w otwarciach

3 - Wtedy tylko z szachów utrzymywali się dzieciaki poniżej 20roku życia i to grającego na poziomie arcymistrza. W tym sporcie raczej na poziomie krajowym wielkich pieniędzy nie było

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Nie wiem gdzie to wrzucić a osobnego tematu zakładał nie będę. Mamy chyba kilka maniaków szachów na forum. Bodajże @january @Qcin_69 @Alonzo i na pewno ktoś jeszcze. 

W propozycjach na youtube podrzuciło mi stronkę jakiegoś gościa który słusznie przez jednego z komentujących został nazwany Dariuszem Szpakowskim szachów. Mimo, że mój poziom jest gdzieś mułem a ogonem suma to ogląda mi się go z nieukrywaną przyjemnością, szczególnie jak robi powtórki z historycznych partii typu Kasparov vs deep blue, albo inni wielcy tej gry/sportu ( dla niektórych ).

Generalnie polecam.

https://www.youtube.com/c/MarianczelloDominoni/videos

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Eld Marianczello zajebisty, ja ogólnie grałem sporo jako dzieciak, potem miałem ponad 10 lat przerwy i zacząłem na nowo coś tam grać (choć niewiele jeszcze) właśnie po tym jak natrafiłem na jego analizę jakiejś historycznej partii Tala jakieś 2 lata temu (No ale znowu zrobiłem przerwę) i po Gambicie (jak pewnie całkiem spora liczba osob) zacząłem grać na nowo- przez ostatnie 3 miesiące zagrałem ponad 300 partii i nawet ranking na chessie mi prawie do 1300 skoczył xD także mam nadzieje ze do końca 2k21 uda mi się do tego 1500 dobić choć droga jeszcze daleka :D Generalnie @fluber w fife nam się nie udało ale w szachy można coś zagrać! 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.