Skocz do zawartości

defensywa LeBrona


lorak

Rekomendowane odpowiedzi

jestem nieco podłamany dzisiejszą porażką, szczególnie że stała się ona faktem dzięki takiemu rzutowi Mariona... Mariona, który przez cały mecz nic nie trafił. a pudłował, bo pilnował go LeBron :-)

 

w związku z tym mam pomysł. nie ulega wątpliwości, że James w tym sezonie znacznie poprawił defensywę. zawsze miał warunki do tego, aby być świetnym obrońcą, ale dopiero teraz zaczęła go interesować gra na swojej połowie parkietu.

 

defensywę indywidualną ciężko jest zmierzyć, ale moglibyśmy spróbować zrobić coś takiego. bo jeśli znajdzie się kilku chętnych, to myślę, że dalibyśmy radę. na bieżąco opisywalibyśmy jego defensywę od lutego, a może i zajęli się też poprzednimi miesiącami sezonu. wiecie, kogo pilnował, jaką ten ktoś miał skuteczność, jakie zagrania defensywne w ważnych momentach wykonał LeBron (a trochę ich było) itd.

 

są jacyś chętni? jeśli tak, to podawajcie od razu propozycje jak takie coś mogłoby wyglądać i przedyskutujemy sprawę tak, żebyśmy do lutego mieli już wykrystalizowaną metodę badawczą :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak sprawdzic czy Lebron dobrze bronił rzut przeciwnika którego krył??Bierze się np. Mariona % z gry z całego sezonu i porównuje z % danego meczu kiedy krył go James i obliczamy różnice.

 

Czyli z Suns

 

Marion którego krył James w sezonie ma 51,9%Fg a w meczu 1-4 czyli 25%FG co daje różnice 26,9 na +

 

 

Trochę głupie :P Ale już jakiś pomysł jest :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę Lorak, że po tym, jak jakieś 3 lata temu na forum e-basketu zabrałeś się za udowadnianie "clutchyzmu" Jamesa, teraz postanawiasz coś podobnego zrobić z obroną. :) Wtedy z tego co pamiętam zabrakło ci czasu na opisanie całego sezonu i w pewnym momencie stanąłeś. Teraz sądzę, że powinno się to udać, bo wspólnymi siłami i możliwości (NBA LP :)) są większe.

 

Przede wszystkim musimy ustalić, czy idziemy na łatwiznę i będziemy przytaczać skuteczność gracza, którego najcześciej LeBron krył, czy nie i chcemy zgromadzić skuteczności akurat tych rzutów, które zostały oddane przy kryciu LBJ-a. To drugie byłoby oczywiście lepsze, ale też znacznie trudniejsze do zrealizowania. Dlatego proponowałbym pierwszą opcję z wyróżnieniem ważniejszych wyjątków jak np. przejęcie krycia Kobe'ego w ostatnich minutach meczu z Lakers. No i czy mamy siłować się na jakieś opisy, czy tylko przytaczać statystyki i najbardziej spektakularne czy mające bardzo duże znaczenie zagrania? Proponowałbym chyba jednak to drugie, aby uniknąć powtarzania się. No i zdecydowanie jestem za analizą również pierwszych trzech miesięcy. Sądzę, że jakby było wystarczająco chętnych i jakbyśmy się sprężyli, to po ASG mielibyśmy to gotowe.

 

Na pewno nie zastąpi to tego, co dostrzeże ludzkie oko podczas oglądania meczów, ale mając takie dane odnośnie skuteczności LeBrona moglibyśmy na koniec zrobić jakieś podsumowanie i łatwo wyliczyć jak obrona Jamesa wpływa na procent trafień rywali. Sądzę, że w przekroju całego sezonu byłaby to liczba dość dobrze oddająca rzeczywistość.

 

Aha, i LeBron teraz nagle nie zainteresował się obroną. Wyraźną poprawę było widać już choćby 2 lata temu, która cały czas ma miejsce. Ale i w zeszłym sezonie było widać kolosalny wpływ defensywy Jamesa na graczy, których krył. Choćby Prince z serii z Pistons. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to jest cholernie trudna sprawa Lorak sam kiedyś odnośnie Bryanta parę lat temu myślałem nad czymś takim, ale tutaj za dużo różnych czynników należałoby wziąć pod uwagę. Dany gracz może świetnie grać w obronie, ale bez odpowiedniej pomocy partnerów nic nie zdziała, musi być odpowiednia komunikacja, pomoc wysokich, pilnowany gracz może również po prostu nie mieć dnia albo może być świetnie pilnowany tak indywidualnie jak i zespołowo, ale będzie wszystko trafiał i obronie trudno będzie cokolwiek zarzucić mimo, że efektu tych starań nie będzie widać itd

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

LeBron dopiero w swoim 4 sezonie zaczal grac jakis D, momentami byl nawet niezly, mial przeblyski, a o tym ze jest materialem na dobrego obronce wiedzieli/wiedza wszyscy. W swoim 5 sezonie jeszcze bardziej sie poprawil, stal sie kompletnym obronca, a co najwazniejsze potrafi obrona wygrywac mecze. Nie tylko jego D on-ball jest czasem czyms z rodzaju "lockdown", ale takze jego D off-ball jest znakomity i potrafi sie znalezc tam gdzie trzeba w odpowiednim czasie, nie gubi sie w rotacji, gosc jest nawet inteligenty, dodatkowo poprawil sie w bloku. Jedyna rzecz jaka rzucala mi sie w oczy bardzo czesto (w poprzednich sezonach) to taka, ze James bankowo nie radzil sobie jak ktos gral plecami do kosza na nim. Tak bylo rok temu, teraz za malo ogladalem spotkan aby zopiniowac to, ale jesli i w tym elemencie sie poprawil, nikt nie ma latwego zycia postup'ujac go, to byc moze predzej czy pozniej LeBron zalapie sie do jakiejs piatki obroncow. Jako forward ma lekko przesrane niestety poniewaz jest cala masa innych forwardow, ktorzy przede wszystkim stanowia czolowke defensywna w lidze. Wiec co z tego, ze James jest iles tam krotnie lepszy pod wzgledem obrony niz to bylo chociazby w rookie year, co z tego ze byc moze jak nikt inny zasluguje na miejsce w piatce obroncow juz w tym roku, jak jest jeszcze wielu, ktorzy moze niekoniecznie sa lepsi ale na pewno maja lepsze opinie w przeciagu calej kariery wyrobiona, a do All-Defensive Team trafia sie za opinie moim zdaniem, a nie za to co sie soba aktualnie prezentuje w danym sezonie. Jak juz ktos tam raz trafi to ciezko go stamtad zdjac ;].

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najlepiej od razu dać mu nagrodę dla DPOTY. :lol: Na dokładkę jeszcze MIP, no bo poczynił taki cholerny postęp. 8) A za całokształt jeszcze MVP. :| heronim bez przesady, James poprawił swoją grę w obronie, ale mówienie (a właściwie pisanie), że zasłużył na to aby, być w pierwszej piątce obrońców jest imho wielkim nieporozumieniem. Że tak powiem, to jeszcze nie ta liga. :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najlepiej od razu dać mu nagrodę dla DPOTY. :lol: Na dokładkę jeszcze MIP, no bo poczynił taki cholerny postęp. 8) A za całokształt jeszcze MVP. :| heronim bez przesady, James poprawił swoją grę w obronie, ale mówienie (a właściwie pisanie), że zasłużył na to aby, być w pierwszej piątce obrońców jest imho wielkim nieporozumieniem. Że tak powiem, to jeszcze nie ta liga. :lol:

O ile pamietam to nie uzylem ani razu pojecia "pierwsza piatka" tylko mowilem ogolnie w tej kwestii, bez znaczenia czy to by byla pierwsza czy druga piatka. Overall James jest najlepszym obronca Cleveland i na pewno czolowka w lidze na SF. Predzej czy pozniej uwazam, ze sie tam dostanie i to dlatego ze sobie zasluzy dobra gra po tej drugiej stronie parkietu, niekoniecznie dlatego, ze nazywa sie LeBron James ;>.

 

Kolejna sprawa to DPOTY. Jak juz taki prze zajebisty obronca, ktory z obrona ma tyle wspolnego co przewodzenie w stystystyce blokow w lidze, a sam nie jest w stanie wylaczyc nikogo z gry, gra w jednej z najgorszych defensywnych druzyn w lidze, wygrywa ta nagrode to mnie juz nie jest w stanie nic zdziwic ;]]]]]. Mowa tu rzecz jasna o Cambym.

 

(sory ale nie moglem sie powstrzymac :mrgreen: )

 

DPOY powinno byc czyms na wylacznosc jak MVP, powinni w stawce liczyc sie tylko zawodnicy z najlepszych defensywnych zespolow w lidze. Wtedy moze by sie i guardom dostalo pare statuetek, w kazdym razie byloby ciekawiej.

 

Jeszcze odnosnie LeBrona. Uwazam, ze skoro potrafi grac lockdown D, ma potezny impact na obrone Cavaliers, to dlaczego to jeszcze nie jest "ta liga" obroncow? Ja osobiscie nie widze przeciwskazan, aby James predzej czy pozniej zlapal sie do piatki najlepszych obroncow w lidze. Mysle, ze wciaz wiele osob go niedocenia, ale to sie z czasem zmieni.

 

A tak na marginesie, James to jest jedna z takich osob, ze dostaja to czego chca. Skoro on kiedys powiedzial, ze chcialby znalezc sie w jakiejs piatce najlepszych defensorow w lidze, to znaczy ze tak sie stanie ;].

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

LeBron powraca po kontuzji kostki i zdobywa 28 punktow, 11 zbiorek i 7 asyst. - grał troche ostroznie, podobal mi sie moment w ktorym tak przystepowal jak antylopa, zeby sprawdzic swoja kostke, a pozniej szarża, wejście pod kosz i wsad, ale do obrony przechodząc, to wczoraj LJ zagrał w niej średnio, ale w końcu come-back po urazie.

 

(O poprawie defensywy) LeBon: "To był jeden z moich celów przed tym sezonem. Chciałem stać się lepszym defensywnym graczem. W czwartej kwarcie obrona zaczyna startować i kończy mecze."

(O przystępowaniu do obrony) LeBron: "To zależy od podejścia. Nie lubię, kiedy gracz, którego kryję punktuje. Mam umiejętności by mu na to nie pozwolić. Ja po prostu pragnę, aby osoba, jaką bronię miała jak najtrudniejszą pozycję do rzutu. Jestem w tym konsekwentny, a to pozwala mi się czuć pewnym w defensywie."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.