Skocz do zawartości

Rozważania o wierze o Bogu i KK


fluber

Rekomendowane odpowiedzi

13 godzin temu, lorak napisał:

 

czyli gdy za X lat muzułmanie przegonią w liczebności chrześcijan, to będzie bardziej prawdopodobne, że Allah istnieje, a nie Jehowa?

Myślę, że fakt iż wiele roznych ludów, kultur z ich różna historia i tradycjami niezależnie od siebie doświadcza istnienia jakiegoś Boga powinno dawać dużo do myślenia. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, fluber napisał:

Myślę, że fakt iż wiele roznych ludów, kultur z ich różna historia i tradycjami niezależnie od siebie doświadcza istnienia jakiegoś Boga powinno dawać dużo do myślenia. 

Nie możesz tak skonstruować tego zdania. Co najwyżej możesz powiedzieć, że twierdzą o doswiadczeniu istnienia jakiegoś boga.
Inna sprawa, że ilość wyznawców nie zmienia prawdziwości ich twierdzeń.
Mamy wiele historycznych przypadków, gdzie bardzo duża liczba osób potrafi być w błędzie :)

Z resztą co tu dużo pisać, kiedyś to "doświadczenie istnienia boga" ludzie nazywali wyładowania atmosferyczne, za które odpowiadał Zeus.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, P_M napisał:

Nie możesz tak skonstruować tego zdania. Co najwyżej możesz powiedzieć, że twierdzą o doswiadczeniu istnienia jakiegoś boga.
Inna sprawa, że ilość wyznawców nie zmienia prawdziwości ich twierdzeń.
Mamy wiele historycznych przypadków, gdzie bardzo duża liczba osób potrafi być w błędzie :)

Raczej że to co odczuwają tak właśnie interpretują ( bo chyba nie masz na myśli że kłamią). I z jakiegoś powodu czują to wszędzie i próbują w jakiś sposób to opisać tworząc religie. 

A co to odczucie oznacza? Jasne że nie wiemy. Może ewolucja wytworzyła w nas taki miraż, nie wiem. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 godzin temu, Koelner napisał:

przestań pi*****ić :P wiesz o co chodzi, pucują mu lampę dla 10% poparcia plus wysyłają hajs czyli on ich korumpuje w różnych sposób jak ostatnio jakiś hajs dla tv trwam. stare jak świat, przyszedł ksiądz do Mieszka i mówi mu „ ziomek, macie taką religie że zaraz pojawi się od Ciebie silniejszy i mądrzejszy, zajebie Cię i dla bezpieczeństwa Twoją rodzinę i po co Ci to? ja za to mam religie która da Ci władze że Twoi synowie będą dziedziczyć, rodzina będzie bezpieczna i będziemy ze świątyń gadać ludziom że jesteś namiestnikiem bożym i bóg tak chciał, wchodzisz w to? A on jasne” i tak do dzisiaj nam zostało 

Jak widać, jednak artykuł, nie dość, że nie był oczywisty, to jeszcze Ciebie przerosło zrozumienie go 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 godzin temu, julekstep napisał:

kiedy ostatni raz odczułeś 'władzę' księdza?

wczoraj, no i teraz, bo mi o tym przypomniałeś ; ]

21 godzin temu, julekstep napisał:

w zakładzie mechanicznym też często występuje struktura hierarchiczna -> tylko co w związku z tym? (pustosłowia w stylu 'dolewania oliwy do ognia' można sobie darować)

naprawdę chcesz to tak porównywać? zresztą, tak czy inaczej odchodzenie ludzi od kościoła po części ma miejsce właśnie dlatego, że to jest organizacja zepsuta od góry do dołu.

21 godzin temu, julekstep napisał:

Allah = Jehowa lol 

według tradycji tak, ale w praktyce to różni bogowie.

7 godzin temu, fluber napisał:

Myślę, że fakt iż wiele roznych ludów, kultur z ich różna historia i tradycjami niezależnie od siebie doświadcza istnienia jakiegoś Boga powinno dawać dużo do myślenia. 

po pierwsze, to co już zauważył PM. po drugie, nawet jeśli jakiś bóg istnieje, to od tego daleka droga do boga osobowego, a tym bardziej właśnie takiego, o jakim mówi KK (+ są przecież systemy wierzeń bez bogów). po trzecie, jest coraz więcej ludzi, którzy nie doświadczają istnienia żadnego boga i nic nie wskazuje na to, aby ten trend miał się zatrzymać, bo taka jest natura naszej ewolucji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, lorak napisał:

po pierwsze, to co już zauważył PM. po drugie, nawet jeśli jakiś bóg istnieje, to od tego daleka droga do boga osobowego, a tym bardziej właśnie takiego, o jakim mówi KK (+ są przecież systemy wierzeń bez bogów). po trzecie, jest coraz więcej ludzi, którzy nie doświadczają istnienia żadnego boga i nic nie wskazuje na to, aby ten trend miał się zatrzymać, bo taka jest natura naszej ewolucji.

Antyklerykalizm w Polsce to wynik ewolucji?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, lorak napisał:

wczoraj, no i teraz, bo mi o tym przypomniałeś ; ]

grube traumy

4 minuty temu, lorak napisał:

naprawdę chcesz to tak porównywać? zresztą, tak czy inaczej odchodzenie ludzi od kościoła po części ma miejsce właśnie dlatego, że to jest organizacja zepsuta od góry do dołu.

jakbys napisal 'zepsuta do szpiku kosci' to by to rowniez nic nie wnosilo, ale byloby bardziej poetycko!

5 minut temu, lorak napisał:

według tradycji tak, ale w praktyce to różni bogowie.

nie wiem - nie jestem wojujacym ateista i - co za tym idzie - nie mam na tyle rozwinietych potrzeb 'metafizycznych' zeby to w praktyce odrozniac xD

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, Reikai napisał:

W sumie trochę tak, wierzono kiedyś w Trygława, Zeusa czy innego Pioruna,  w czym katolicki Bóg jest fajniejszy od nich czy też bardziej wiarygodny?

Przychodzi pora i na tą religie.

Według mojej subiektywnej opinii jest fajniejszy pod tym względem, że istnieje i nie jest wytworem ludzkiej wyobraźni. 

Ale pamiętaj, że to tylko moje subiektywne zdanie. Gdybym miał silną więź z Zeusem, to pewnie inaczej bym gadał.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.