Skocz do zawartości

Polska scena polityczna w Internecie


Findek

Rekomendowane odpowiedzi

Tej ciekawostki chyba nie wklejałem:

obok siebie leża kapitalistyczne i demokratyczne Haiti

Kapitalistyczne i demokratyczne haiti?:)

Ten sam eurostat podaje:

 

https://ec.europa.eu/eurostat/tgm/table.do?tab=table&init=1&language=en&pcode=tps00071&plugin=1

 

BE 41,3h/week

PL 41,9h/week

 

Zakładając że średnio w miesiącu pracuje się 21 dni mamy Belgia 173,5h Polska 176h

200-300 procent które podajesz to przesada. Chociazby wedlug minimalnej pensji w ue w pps zaden kraj nie wypada od nas 2 razy lepiej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mógłbyś podlinkować źródło tej mapki?

Wikipedia.

https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_European_countries_by_average_wage

 

Ten sam eurostat podaje:

 

https://ec.europa.eu/eurostat/tgm/table.do?tab=table&init=1&language=en&pcode=tps00071&plugin=1

 

BE 41,3h/week

PL 41,9h/week

 

Zakładając że średnio w miesiącu pracuje się 21 dni mamy Belgia 173,5h Polska 176h

Wynikałoby z tego, że średnia pensja w Belgii to około 6500 euro. Dla porównania mają minimalną na poziomie 1500 euro. 

Dlatego ja od początku preferowałem, by używać miesięcznych zarobków, ponieważ to najbardziej miarodajne porównanie tego, kto za ile miesięcznie żyje. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wikipedia.

https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_European_countries_by_average_wage

 

Wynikałoby z tego, że średnia pensja w Belgii to około 6500 euro. Dla porównania mają minimalną na poziomie 1500 euro. 

Dlatego ja od początku preferowałem, by używać miesięcznych zarobków, ponieważ to najbardziej miarodajne porównanie tego, kto za ile miesięcznie żyje. 

 

Dlatego podlinkowałeś dane eurostatu ze stawką godzinową.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kapitalistyczne i demokratyczne haiti? :smile:

 

No a jakie...

"Haiti jest republiką z prezydentem wybieranym w głosowaniu powszechnym. Według powszechnych ocen rządy w Haiti rzadko sprawowane były jednak w demokratyczny sposób, ponieważ kolejni prezydenci często stosowali autorytarne metody. Aktualnie obowiązująca konstytucja, wzorowana na francuskiej i amerykańskiej, została wprowadzona w 1987 roku, kiedy prezydentem był Leslie Manigat. W późniejszym okresie była czasowo zawieszana i ograniczana i dopiero w 1994 roku została wprowadzona na nowo."

 

Nawet konsystucję maja najlepszą!

Edytowane przez darkonza
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli to jest liczone jako ppp i skorygowane o koszty zycia wiec w sumie Cardi niezle sie wyglupil z tymi dowodami na jajkach i wolowinie:)

 

Faktycznie, podanie czystych liczb to wygłupienie się w porównaniu do posiłkowania się danymi, które są "jakoś tam" liczone :)

 

1. Wg mapki Rappara jest 15% więcej na korzyść Belgii, wg PPS na podstawie płacy minimalnej jest już 66% więcej (1494 do 897)

2. Nie odnosiłem się do płacy minimalnej tylko średniej.

3. Dane odnośnie cen wziąłem z portalu, na który powoływał się Rappar

 

Ale to ja się wygłupiłem :)

Nie, to Ty podlinkowałeś. Ja cały czas chciałem pisać o miesięcznej. 

 

 

 

 

No tak :) Ty nie linkowałeś

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie, podanie czystych liczb to wygłupienie się w porównaniu do posiłkowania się danymi, które są "jakoś tam" liczone :smile:

Czyste liczby są podane z eurostatu - price index. Ty zamiast tego liczyłeś jajka i wołowinę.

 

No tak :smile: Ty nie linkowałeś

W reakcji na Twój artykuł. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie, podanie czystych liczb to wygłupienie się w porównaniu do posiłkowania się danymi, które są "jakoś tam" liczone :smile:

 

Nie "jakoś tam" bo purchasing power parity nie można sobie liczyć "jakoś tam". 

 

 

 

Ale to ja się wygłupiłem :smile:

 

No strasznie, bo porównać cenę jajek chleba, jajek, czy wołowiny w Polsce i w Belgii i twierdzić, że to mówi więcej o realnych zarobkach niż ppp, to jest straszny wygłup.

No a jakie...

"Haiti jest republiką z prezydentem wybieranym w głosowaniu powszechnym. Według powszechnych ocen rządy w Haiti rzadko sprawowane były jednak w demokratyczny sposób, ponieważ kolejni prezydenci często stosowali autorytarne metody. Aktualnie obowiązująca konstytucja, wzorowana na francuskiej i amerykańskiej, została wprowadzona w 1987 roku, kiedy prezydentem był Leslie Manigat. W późniejszym okresie była czasowo zawieszana i ograniczana i dopiero w 1994 roku została wprowadzona na nowo."

 

Nawet konsystucję maja najlepszą!

 

W Kubie był jeden rząd i jeden plan, w Haiti w tym czasie były ze 3 wojne domowe, 7 zamachów stanu, ze 4 razy rządy przejmowało wojsko i było jakichś 5 mega katastrof naturalnych. 

 

A w rankingu demokracji Haiti jest w tej chwili na ostatnim miejscu spośród tych, w których nie ma dyktatury.

 

Rozumiem do czego zmierzasz, ale nie nazywaj Haiti kapitalistyczną demokracją, proszę:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyste liczby są podane z eurostatu - price index. Ty zamiast tego liczyłeś jajka i wołowinę.

 

W reakcji na Twój artykuł. 

 

Przystałeś na dyskusję o stawce godzinowej linkując te dane eurostatu, mogłeś podlinkować dane miesięczne jeżeli chciałeś na ich podstawie prowadzić dyskusję. Powoływałeś się na portal z którego wziąłem pierwsze z góry dane, żeby pokazać że różnica jest większa niż 14% które wynika z Twojej mapki. Wyszło to co pisałem w pierwszym poście od którego dyskusja się zaczęła: "Chyba dośc mocno mijasz się z prawdą"

 

Nie "jakoś tam" bo purchasing power parity nie można sobie liczyć "jakoś tam". 

 

 

No strasznie, bo porównać cenę jajek chleba, jajek, czy wołowiny w Polsce i w Belgii i twierdzić, że to mówi więcej o realnych zarobkach niż ppp, to jest straszny wygłup.

 

No to jak jest liczone? Co jest brane pod uwagę jako składowa?

 

Nie twierdziłem że te przykładowe ceny mówią więcej niż inny wskaźnik, po prostu od takich danych wyszliśmy - Rappar powoływał się na ten portal, więc pojawiły się w dyskusji. Fakt jest taki, że nawet porównując mapkę, PPS i jajka z wołowiną to 14% od 66% jest 4~ razy dalej i 66% od 200-300% jest 4~ razy dalej, ale tylko ja się wygłupiłem :smile:

Edytowane przez Cardi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przystałeś na dyskusję o stawce godzinowej linkując te dane eurostatu, mogłeś podlinkować dane miesięczne jeżeli chciałeś na ich podstawie prowadzić dyskusję. Powoływałeś się na portal z którego wziąłem pierwsze z góry dane, żeby pokazać że różnica jest większa niż 14% które wynika z Twojej mapki. Wyszło to co pisałem w pierwszym poście od którego dyskusja się zaczęła: "Chyba dośc mocno mijasz się z prawdą"

Nie, rozpocząłem dyskusję o miesięcznej pensji i to jej chciałem się cały czas trzymać. Po prostu poprawiłem Ciebie podlinkując Ci dane z eurostatu. Ale ja cały czas chciałem dyskusji o miesięcznej pensji. A ta jest około 2 tysiące euro netto w Belgii przy około 850 euro w Polsce. W realnej płacy zaś jest znacznie niższa. Żadnego 3 razy nie ma, jak próbowałeś twierdzić. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ładną tezę wymyśliłeś.

Od razu zapytaj:

dlaczego nasze media wychwalają poziom życia Haiti?

o to bym nie zapytał

Tylko czemu śmieją sie z Kuby skoro Haiti jest biedniejsze? Przeciez to bez sensu :)

Na osobistą prośbę Donalda Trumpa.

Co wygrałem?

Gdybyśmy tylko wiedieli ze masz rację.

Myślę że wątpie, że za to to bardziej odpowiada ten "mainstream" który Trumpa atakuje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cała wasza dyskusja sprowadza się po prostu do wielkości siły nabywczej jaką ma pracownik po godzinie pracy.

Zapewne Cardiemu chodzi o to, że przykładowy Niemiec za godzinę pracy jest w stanie zakupić strzelam 10 litrów benzyny, a Polak 2.

 

Obrzucanie się kwotami zarobków nominalnych jest absurdem kiedy rozpatruje się życie w kompletnie innych gospodarkach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie, rozpocząłem dyskusję o miesięcznej pensji i to jej chciałem się cały czas trzymać. Po prostu poprawiłem Ciebie podlinkując Ci dane z eurostatu. Ale ja cały czas chciałem dyskusji o miesięcznej pensji. A ta jest około 2 tysiące euro netto w Belgii przy około 850 euro w Polsce. W realnej płacy zaś jest znacznie niższa. Żadnego 3 razy nie ma, jak próbowałeś twierdzić. 

 

Twierdziłem że się mocno mijasz z prawdą, którą miałeś na mapce. Jeżeli powołujemy się na PPS, który polajkowałeś fluberowi, to zamiast 14% z mapki jest 66% wg PPS. Jeżeli bierzemy dane z numbeo to wychodzi to co pisałem wcześniej, wciąż powołując się na dane pensji minimalnej w obu krajach, na które się od początku dyskusji nie powoływałem (stawka godzinowa była średnia, a nie minimalna). Podałeś mapkę, potem przywołałeś numbeo, na podstawie numbeo pokazałem że pierwsze z brzegu produkty z listy są w większej dysproporcji niż sugeruje mapka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • ely3 zablokował(a) ten temat
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.