Skocz do zawartości

Polska scena polityczna w Internecie


Findek

Rekomendowane odpowiedzi

To Ty bierzesz średnie zarobki, a nie ja. Od początku odnosiłem się do tej konkretnej sytuacji. 

To ty pisałeś o zarobkach u nas, a nie u Ciebie w firmie. 

 

To prawda, numbeo pokazuje dużą dysproporcję w cenach, jednocześnie wciąż wychodzi na to że płaca realna jest 2-3 razy niższa u nas niż na zachodzie, to nie jest piętro, to jest przepaść.

No ale slowo wiedziec a rozumiec/pojmowac znacza cos innego wiec wywracasz teraz kota ogonem.

 

W tym kontekście to samo. 

 

 

Moja kolezanka pracuje w ochronie srodowiska w jednym z najwiekszych polskich miast. Jest w trakcie robienia doktoratu i jej pensja wynosi okolo 3000zl netto na miesiac kiedy w Londynie na start ze swoim doswiadczeniem dostalaby okolo 40000 funtow/rok na dzien dobry wiec roznica jest ogromna.

Porównujesz Londyn, który ma najwyższe średnie zarobki w Unii Europejskiej. Porównaj miasto, które ma podobną pozycję w Wielkiej Brytanii do miasta, w którym twoja koleżanka robi.

 

Z drugiej strony minimalna na zachodzie jest na nedznym poziomie i np. w Londynie za takie zarobki nie poszalejesz. ALE to nadal lepsza opcja dla kogos kto bez kwalifikacji nie moze znalezc pracy w Polsce. Nie wiem co twoj znajomy robi ze nie moze uzbierac kasy na wyjazd na Ukraine(!!!!)

I na zachodzie więcej osób robi za minimalną niż w Polsce. 

Jeździ na wózki widłowym i nawet ma powyżej minimalnej, wciąż koszty życia mu zjadają wszystko.

 

Statystyki swoje a zycie swoje.Zalezy jakie produkty.

Porownywalem z ojcem ceny w Polsce i w UK (za pomoca strony angielskiego Tesco) i fakt, niektore produkty sa tansze w Polsce, ale naprawde wiekszosc jest podobnej ceny albo to sa roznice 10-20 pensow.

Jedyne co jest o wiele drozsze na zachodzie to czynsz, transport i uslugi.

Nie byłem jeszcze w UK, ale byłem w ostatnim czasie w Lidlu w Portugalii, Francji i we Włoszech. W Portugalii 20% różnicy w cenie, we Francja i we Włoszech ponad dwa razy. Gówniana szynka kosztowała po 15 euro za kilo, mleko po półtorej euro. Nie pamiętam wszystkiego, ale ogólne wrażenie to ogromna różnica cen żywności. 

Dla porównania jak byłem na Ukrainie, to akurat miałem wrażenie, że ceny w hipermarkecie są jak w Polsce. 

Edytowane przez RappaR
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ty pisałeś o zarobkach u nas, a nie u Ciebie w firmie. 

 

Zestawiłem Ci przykład na podstawie bliźniaczego stanowiska w firmie zatrudniającej ludzi w dwóch różnych krajach.

 

Stwierdzenie 2-3 razy niższa wyszło z porównania cen na numbeo przy założeniu że  odnosimy się do pensji na podobnych stanowiskach w PL i BE.

 

Ale nawet jeżeli weźmiemy średnią stawkę godzinową w PL wg Eurostatu 27zł i średnią stawkę w Belgii 37,9€ i zestawimy z cenami w numbeo to różnica wyjdzie wyższa.

 

Zestawienie ilości zakupionych produktów w PL i BE za jedną stawkę godzinową:

	PL	BE	PL(szt/h)	BE(szt/h	
Mleko	2.54	0.89	10.63	        42.58	400.61%
Chleb	3.09	1.59	8.74	        23.84	272.80%
Ryż	3.43	1.49	7.87	        25.44	323.13%
Jaja	8.58	2.11	3.15	        17.96	570.80%
Kurczak	16.78	8.42	1.61	        4.50	279.74%
Wołowina33.05	13.38	0.82	        2.83	346.73%
Edytowane przez Cardi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zestawiłem Ci przykład na podstawie bliźniaczego stanowiska w firmie zatrudniającej ludzi w dwóch różnych krajach.

I wyśmiałem porównanie na podstawie jednej, jedynej firmy sytuacji w krajach liczących łącznie 60 mln ludzi.

 

Stwierdzenie 2-3 razy niższa wyszło z porównania cen na numbeo przy założeniu że  odnosimy się do pensji na podobnych stanowiskach w PL i BE.

Nie, odnosimy się do pensji na jednym stanowisku, skąd wziąłeś liczbę mnogą?

 

 

Ale nawet jeżeli weźmiemy średnią stawkę godzinową w PL wg Eurostatu 27zł i średnią stawkę w Belgii 37,9€ i zestawimy z cenami w numbeo to różnica wyjdzie wyższa.

A jeśli weźmiemy miesięczną, to wtedy w Polsce mamy w euro 871 euro do 2170.

I średnia stawka godzina w Polsce według eurostatu w 2017 to 9,36 euro, czyli 40,6 złotego po aktualnym kursie.

Czy Ty myślisz, że ja jestem za głupi by sprawdzić to, czy samemu nie jesteś w stanie podać poprawnych danych?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I wyśmiałem porównanie na podstawie jednej, jedynej firmy sytuacji w krajach liczących łącznie 60 mln ludzi.

 

Nie, odnosimy się do pensji na jednym stanowisku, skąd wziąłeś liczbę mnogą?

 

A jeśli weźmiemy miesięczną, to wtedy w Polsce mamy w euro 871 euro do 2170.

I średnia stawka godzina w Polsce według eurostatu w 2017 to 9,36 euro, czyli 40,6 złotego po aktualnym kursie.

Czy Ty myślisz, że ja jestem za głupi by sprawdzić to, czy samemu nie jesteś w stanie podać poprawnych danych?

 

https://innpoland.pl/142225,dane-eurostatu-zarobki-w-polsce-na-tle-europy-srednie-wynagrodzenie

 

Dane za 2017, fakt nie najnowsze, sugerowałem się datą artykułu, która była z 2018 z marca, tak czy owak dane dla Belgii są też z tego roku, więc jeżeli w 2018 stawka w PL to 40,6zł to w ciągu roku srednia stawka godzinowa w Polsce wzrosła o 50%

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

https://innpoland.pl/142225,dane-eurostatu-zarobki-w-polsce-na-tle-europy-srednie-wynagrodzenie

 

Dane za 2017, fakt nie najnowsze, sugerowałem się datą artykułu, która była z 2018 z marca, tak czy owak dane dla Belgii są też z tego roku, więc jeżeli w 2018 stawka w PL to 40,6zł to w ciągu roku srednia stawka godzinowa w Polsce wzrosła o 50%

https://ec.europa.eu/eurostat/statistics-explained/index.php/Hourly_labour_costs

Nie prościej sprawdzić sam eurostat?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podałem Ci link do eurostatu. 

 

No tak, Radio Zet mogło źle przepisać, a ta stronka z której korzystałem też mogła się rąbnąć.

 

No to lecimy, dane Eurostatu, 9.36€ wg google to 40.17pln

	PL	BE	PL	BE	
Mleko	2.54	0.89	15.81	44.55	281.70%
Chleb	3.09	1.59	13.00	24.94	191.82%
Ryż	3.43	1.49	11.71	26.61	227.22%
Jaja	8.58	2.11	4.68	18.79	401.37%
Kurczak	16.78	8.42	2.39	4.71	196.71%
Wołowina33.05	13.38	1.22	2.96	243.81%

2-3 razy jak najbardziej się zgadza. 

Edytowane przez Cardi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak, Radio Zet mogło źle przepisać, a ta stronka z której korzystałem też mogła się rąbnąć.

 

No to lecimy, dane Eurostatu, 9.36€ wg google to 40.17pln

	PL	BE	PL	BE	
Mleko	2.54	0.89	15.81	44.55	281.70%
Chleb	3.09	1.59	13.00	24.94	191.82%
Ryż	3.43	1.49	11.71	26.61	227.22%
Jaja	8.58	2.11	4.68	18.79	401.37%
Kurczak	16.78	8.42	2.39	4.71	196.71%
Wołowina33.05	13.38	1.22	2.96	243.81%

2-3 razy jak najbardziej się zgadza. 

Dobra, a teraz pytanie - dlaczego porównujesz godzinowe, a nie miesięczne?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A Ci wypłacają pensję co godzinę, czy co miesiąc?

 

Co miesiąc, eurostat podaje stawkę godzinową, ich też możesz zapytać dlaczego. Stawka godzinowa ma to do siebie, że żeby ją zarobić należy przepracować w Polsce i w Belgii 60minut, żeby zarobić stawkę miesięczną w Belgii i w Polsce przepracujemy różną ilość minut, także chyba stawka godzinowa wydaje się bardziej laboratoryjnym środowiskiem?

 

Wiem, że w Polsce pracuje się więcej godzin w miesiącu niż w Belgii, wiem też że wolisz się z tego powodu odnieść do miesiąca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co miesiąc, eurostat podaje stawkę godzinową, ich też możesz zapytać dlaczego. Stawka godzinowa ma to do siebie, że żeby ją zarobić należy przepracować w Polsce i w Belgii 60minut, żeby zarobić stawkę miesięczną w Belgii i w Polsce przepracujemy różną ilość minut, także chyba stawka godzinowa wydaje się bardziej laboratoryjnym środowiskiem?

 

Wiem, że w Polsce pracuje się więcej godzin w miesiącu niż w Belgii, wiem też że wolisz się z tego powodu odnieść do miesiąca.

Czy generalnie kapitalizm i tak chwalona przez Ciebie Korea Południowa nie polegają na pracy?

Tym bardziej, że żyjesz nie za to co zarobiłeś przez godzinę, a przez miesiąc, więc jest to dużo mniej kwestia laboratoryjna, a dużo bardziej praktyczna. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy generalnie kapitalizm i tak chwalona przez Ciebie Korea Południowa nie polegają na pracy?

Tym bardziej, że żyjesz nie za to co zarobiłeś przez godzinę, a przez miesiąc, więc jest to dużo mniej kwestia laboratoryjna, a dużo bardziej praktyczna. 

 

Korea Południowa chwalona przeze mnie? Skoro podlinkowałeś mi dane Eurostatu wg stawki godzinowej to na jej podstawie policzyłem, że płaca realna w Polsce jest 2-3 razy niższa niż w Belgii, jeżeli w odniesieniu miesięcznym zamiast widełek 190%-400% będą 175%-380% pewnie będziesz pytał o stawkę roczną, nie mam czasu ani ochoty się w to bawić. W godzinę w Belgii i w Polsce pracuje się tyle samo minut, w ciągu miesiąca w Belgii pracuje się mniej minut niż w Polsce. Porównanie dotyczyło jednakowej ilości przepracowanych minut. Jeżeli Ci to nie pasuje to trudno. Zabawa w naginanie statystyk pod tezę mnie nie interesuije.

Edytowane przez Cardi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Korea Południowa chwalona przeze mnie? Skoro podlinkowałeś mi dane Eurostatu wg stawki godzinowej to na jej podstawie policzyłem, że płaca realna w Polsce jest 2-3 razy niższa niż w Belgii, jeżeli w odniesieniu miesięcznym zamiast widełek 190%-400% będą 175%-380% pewnie będziesz pytał o stawkę roczną, nie mam czasu ani ochoty się w to bawić. W godzinę w Belgii i w Polsce pracuje się tyle samo minut, w ciągu miesiąca w Belgii pracuje się mniej minut niż w Polsce. Porównanie dotyczyło jednakowej ilości przepracowanych minut. Jeżeli Ci to nie pasuje to trudno. Zabawa w naginanie statystyk pod tezę mnie nie interesuije.

Ja już dałem mapkę z wyliczeniem miesięcznej płacy realnej, czyżbyś już o niej zapomniał?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • ely3 zablokował(a) ten temat
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.