Skocz do zawartości

Kto skacze najwyżej ?


ghost41

Rekomendowane odpowiedzi

Ostatnio przegladając strony internetowe całkiem przypadkiem natrafiłem na ciekawe zdjęcie Geralda Greena wyskakującego do obręczy. Trochę tym zainspirowany postanowiłem poszperać wiecej i zagłebić sie w temat wyskoku dosięznego. Do tego, że czarnoskórzy koszykarze potrafią skakać nikogo przekonywać nie trzeba, z bardziej znanych skoczków z NBA można chocby przytoczyć Jordana który w najlepszych swoich wynikach uzyskiwał 41 cali czyli ok 104 cm wyskoku dosiężnego. Lebron James i Vince Carter regularnie po 43 cale czyli ok 109 cm. Bohater poniższego zdjęcia G. Green aż 46 cali czyli ok 117 cm. Kubański siatkarz grający w lidze włoskiej miał zasięg w ataku na wysokości 4,05m, niestety nie ma informacji jaki miał wykok dosięzny. Mało kto natomiast mógłby sie spodziewać, że przedstawiciele innej dyscypliny gdzie defacto skacze sie dość mało moge te wyniki przebić. W standardowych testach zawodnicy futbolu amerykańskiego Terrell Owen i Randy Moss uzyskiwali po 50 cali - 127 cm wyskoku dosiężnego. Jest natomiast ciekawa postac która te wyniki bije na głowe, francuski zawodnik który zapisał sie w historii sportu jako bramkarz francuskiej drużyny piłki nożnej, jednoczesnie rekordzista francji w skoku wzwyż, niewysoki mierzac 5'11 Kadour Ziani, którego wyskok dosięzny podobno zmierzono na 56 cali - 142 cm !!! niewiarygodne....

 

Jeśli macie jakieś ciekawe informacje piszcie...

 

https://picasaweb.google.com/103281061947545281585/OstatnioZaktualizowane?authkey=Gv1sRgCJ-3pIzEqYzP-gE#slideshow/5994835276639388818

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dwie osoby, o których pomyślałem w pierwszej kolejności to właśnie Holm i Spud Webb. Ten drugi miał podobno vertical rzędu 46. Obaj panowie byli wyraźnie niżsi niż średnia w uprawianych przez nich dyscyplinach, stąd to wrażenie. Podobny wynikiem podobno legitymował się James White.

 

Pewne rzeczy ciężko zweryfikować, wiadomo - czasami przez upływ czasu, a czasami internet lubi opowiadać bajki. Ciekaw jestem ile dosiężnego miał Earl ;The Goat; Manigault, mówi się że ok. 52, ale kto to teraz zweryfikuje.

 

Kadour Ziani jest nawet w Księdze Rekordów Guinessa z rezultatem... 60 cali. To pokazuje, że musimy brać sporą poprawkę na niektóre wyniki.

 

No i jest ten DJ Stephenson, o którym już wspomniano w innym temacie.

Edytowane przez Jinks
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy dobrym tropem podążam, ale wydaje mi się, że siatkarze mają przewagę wagi, siatkówka nie jest kontaktowa.

To nie ma nic do rzeczy a sprawa jest o wiele bardziej prosta i wynika z formy treningu. Pomijajac fakt ze u siatkarzy wyskok dosiężny jest naturalnym elementem w grze powtarzanym w treningu/meczy dziesiatki jak nie setki razy, w koszykówce jest juz inaczej. Trening siatkarzy opierał sie od "zawsze" na tej formie wyskoku w koszykówce niestety europejskie metody przygotowania fizycznego dalece odbiegały od własciwego i pomijano bardzo istotne elementy o których amerykanie wiedzieli już dawno. Ogólnie mówiac trening motoryczny szczegolnie w polsce nadal kuleje ( nie bede zagłębiał się w szczególy ) i stąd te różnice

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze w siatce moim zdaniem wyskok jest ważniejszy, szczególnie dla przyjmujących i atakujących. W koszu jest na pewno bardzo przydatny, ale nie jest to takie być albo nie być. Ważniejsza wydaje mi się dynamika, szybkość, pierwszy krok.

 

Po drugie, jak to kiedyś zasłyszałem, siatkarze skaczą jak pojebani. Praktycznie w co drugiej akcji siatkarz wykonuje pełny wyskok czy to do bloku czy ataku. Kosz to głównie bieganie, w siatce skakanie stąd te różnice.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.