Skocz do zawartości

sezon 2013/14 - głosowanie nr 1


lorak

czy chcesz aby od sezonu 2014/15 obowiązywał  

38 użytkowników zagłosowało

  1. 1. czy chcesz aby od sezonu 2014/15 obowiązywał

    • system Wilqa
    • system "klasyczny"


Rekomendowane odpowiedzi

jako że powstało nam trochę zamieszania i na pewno nie wszyscy też dokładnie śledzili dyskusję w sąsiednim wątku otwieramy ankietę (nie jest to moja samowolka, lecz działanie ustalone m. in. z Bulkiem i Matkiem) dotyczącą tego, czy od sezonu 2014/15 liga ma przyjąć formę zaproponowaną przez Wilqa.

 

dla osób niezorientowanych w temacie krótkie wyjaśnienie:

zakładamy, że liga będzie nam się rozrastać i jest szansa aby powstało tu coś wyjątkowego w naszym kraju jeśli chodzi o fantasy basketball. dlatego też Wilq postanowił ulepszyć system rozgrywek. "klasycznie" bowiem przyjęło się, że w miarę dochodzenia nowych graczy tworzą oni po prostu kolejną ligę, co prowadzi do tego, że jeśli będziemy mieć wielu chętnych (a na to mamy nadzieję!), to część z nich będzie grać w szóstej, siódmej, czy nawet ósmej lidze. rodzi to taki problem, że zanim wszyscy GMs się wymieszają i ci rzeczywiście najlepsi będą w dwóch-trzech najwyższych ligach, to minie wiele lat.

 

żeby tego uniknąć Wilq postanowił wprowadzić rozwiązanie, które sami przecież zastosowaliśmy rok temu - ligi równoległe. w skrócie (po szczegóły odsyłam do postu Wilqa zacytowanego niżej) chodzi o to, że zamiast pierwszej, drugiej, trzeciej, czwartej, piątej, szóstej, siódmej i kolejnych lig mielibyśmy jedną ligę pierwszą, dwie ligi drugie i cztery ligi trzecie (i oczywiście ewentualnie dalej jeśli byłoby dość chętnych). dzięki temu GMs między ligami mieszaliby się sprawniej, a więc tym samym szybciej osiągnęlibyśmy stan docelowy (czyli najlepsi GMs w najwyższych ligach), a jednocześnie cały czas byłaby otwarta dość szybka droga dla nowych dobrych GMs, gdyby tacy do nas dołączali w kolejnych sezonach (na co również liczymy).

 

część z nas chciała to wprowadzić już w tym roku, ale pojawił się słuszny argument, że to by krzywdziło tych, którzy w zeszłym sezonie bili się o drugą ligę (bo zrównano by ich z tymi, którzy spadli do trzeciej). dlatego też głosowanie dotyczy dopiero sezonu 2014/15 i jeśli ta propozycja przejdzie, to wszyscy obecni gracze będą wiedzieli "o co walczą".

 

o głosowanie proszę tylko GMs, którzy grali w jednej z trzech lig rok temu.

 

wyniki ankiety są jawne, więc nie ma potrzeby oddawania głosu w wątku, ale uzasadnienie będzie mile widziane ;]

 

poniżej post Wilqa z opisem jego systemu (tylko jedno zastrzeżenie: po zakończeniu tej ankiety będziemy głosować nad ilością drużyn w lidze - tj. czy zwiększyć ją do 16 - oraz ilością awnsujących/spadających - 5 czy 6. tak więc na to nie zwracajcie uwagi oceniając propozycję Wilqa, bo chodzi o główną strukturę i przewagę nad modelem klasycznym).

 

Mamy juz wrzesien, wiec czas powoli sie organizowac, ale zanim zalozymy watki na ten sezon z poszczegolnymi ligami i zapisami wg mnie trzeba rozstrzygnac kwestie jak te ligi maja wygladac teraz i w przyszlosci. Aktualna propozycja Robinsona to tradycyjny liniowy podzial ligowy z modyfikacja, ze mistrz awansuje o dwie ligi, a ostatnie miejsce spada o 2 ligi.

 

Przemyslalem temat roznych wariantow jak mozna podzielic ligi i w tej koncepcji widze jedna wielka wade:

za szybko wydluza sie droga do I ligi. Zakladajac, ze bedzie chetnych na 4 lub wiecej lig [a prawie na pewno bedzie] z tej ostatniej tylko dwie osoby beda mogly w 2 lata awansowac do I ligi [i to pod warunkiem, ze wygraja dwa razy, dla reszty realna droga juz bedzie 3 lata i wiecej gdyby lig przybywalo]. Wg mnie to za malo i w ten sposob przypadkowo stworzymy sztuczna bariere dla mozliwej liczby chetnych... a jestesmy dopiero w 2 sezonie istnienia! Troche za wczesnie by sie tak zamykac formatem.

 

Powinnismy tu myslec o aktualnych 3 ligach czy o powolnym rozwoju z ciagle przybywajaca grupka zainteresowanych? Wg mnie zdecydowanie to drugie. W zwiazku z tym mam propozycje, ktora jest wg mnie rownie prosta i elegancka, ale ktora oferuje znacznie wieksza elastycznosc przy tworzeniu lig i realniejsze szanse na dojscie do I ligi pomimo zwiekszajacej sie liczby chetnych.

 

W skrocie ponizsza wersja to coroczne odtwarzanie doswiadczenia z zeszlego sezonu [ktore moim zdaniem sprawdzilo sie wysmienicie] tylko bezposrednim celem w pierwszym sezonie bylaby II liga, a nie I. Tzn zasada byloby podwajanie lig z kazdym nizszym poziomem przez co mocno skraca sie droga na szczyt [2 lata z 7 ligi!!!! dla porownania, realnie zajeloby to 4-5 lat wg pomyslu Robinsona] i jest ogromna elastycznosc w przyjmowaniu nowych ludzi. Tzn wygladaloby to tak [+/- to awans/spadek z tego miejsca, w przykladach pisze A, B, C, ale to bylyby dywizje wschodnie, zachodnie itp]:

 

 

I liga 1 ////////// II liga A1+ ///////// II liga B1+

I liga 2 ////////// II liga A2+ ///////// II liga B1+

I liga 3 ////////// II liga A3+ ///////// II liga B1+

I liga 4 ////////// II liga A4 ////////// II liga B1

I liga 5 ////////// II liga A5 ////////// II liga B1

I liga 6 ////////// II liga A6 ////////// II liga B1

I liga 7 ////////// II liga A7 ////////// II liga B1

I liga 8 ////////// II liga A8 ////////// II liga B1

I liga 9 ////////// II liga A9 ////////// II liga B1

I liga 10- /////// II liga A10- /////// II liga B1-

I liga 11- /////// II liga A11- /////// II liga B1-

I liga 12- /////// II liga A12- /////// II liga B1-

I liga 13- /////// II liga A13- /////// II liga B1-

I liga 14- /////// II liga A14- /////// II liga B1-

I liga 15- /////// II liga A15- /////// II liga B1-

 

III liga A1+ //////// III liga B1+ //////// III liga C1+ //////// III liga D1+

III liga A2+ //////// III liga B2+ //////// III liga C2+ //////// III liga D2+

III liga A3+ //////// III liga B3+ //////// III liga C3+ //////// III liga D3+

III liga A4 ////////// III liga B4 ////////// III liga C4 ////////// III liga D4

III liga A5 ////////// III liga B5 ////////// III liga C5 ////////// III liga D5

III liga A6 ////////// III liga B6 ////////// III liga C6 ////////// III liga D6

III liga A7 ////////// III liga B7 ////////// III liga C7 ////////// III liga D7

III liga A8 ////////// III liga B8 ////////// III liga C8 ////////// III liga D8

III liga A9 ////////// III liga B9 ////////// III liga C9 ////////// III liga D9

III liga A10 ///////// III liga B10 ///////// III liga C10 ///////// III liga D10

III liga A11 ///////// III liga B11 ///////// III liga C11 ///////// III liga D11

III liga A12 ///////// III liga B12 ///////// III liga C12 ///////// III liga D12

III liga A13 ///////// III liga B13 ///////// III liga C13 ///////// III liga D13

III liga A14 ///////// III liga B14 ///////// III liga C14 ///////// III liga D14

III liga A15 ///////// III liga B15 ///////// III liga C15 ///////// III liga D15

 

 

Czyli z kazdej 15-druzynowej ligi spadaloby po 6 GMow i przez to po 3 teamy z 2 niszych lig moglyby wejsc na ich miejsce.

 

Zwroccie uwage, ze w ten sposob moglibysmy przyjac do 60 nowych GMow w tym sezonie lub w przyszlych... i nie dosc, ze kazdy z nich mialby atrakcyjna droge na szczyt - "2 razy na podium i jestes w 2 lata w I lidze" [brzmi realnie, nie?] to jeszcze nie mialaby znaczenia zwykla kolejnosc zgloszen [wg mnie dziwnie by bylo gdy pierwszy w kolejce zapisow trafial do III ligi, a ostatni do V, przeciez dolaczyli przed tym samym sezonem!]. W razie gdyby nie uzbieralo sie dokladnie 4 x III ligi tez zaden problem bo mozna utworzyc po prostu mniej III lig i wtedy albo awansowac wiecej ludzi albo niech mniej spada z II. Takie rownolegle ligi pozwalalyby tez na mieszanie skladow czy transfery co ladnie sie sprawdzi gdy komus nie bedzie pasowala data draftu [tak jak to zrobil bulek w zeszlym roku] albo gdy ktos bedzie chcial zmienic otoczenie. Co wiecej, dzieki takiemu szerokiemu wahlarzowi mozliwosci ile rownoleglych lig mozna sklecic nie bedzie zeszlorocznego problemu, ze kazdy nowy chetny powoduje komplikacje jak on wplynie na reszte: w w/w wariancie moznaby tylko otworzyc zapisy, poczekac np do konca wrzesnia i konkretna ilosc chetnych zadecyduje ile bedzie III lig i jakiej wielkosci beda bo mozna ogarnac dowolna kombinacje GMow miedzy 12 a 60.

 

Co Wy na to?

 

Przy okazji dobrze by bylo by wszyscy zaglosowali w wiszacej ankiecie bo poki co to mamy ledwo 1/3 glosow, a jest to decyzja wplywajaca na sklady. W zwiazku z tym wyslalem dzisiaj PMy do wszystkich GMow z zeszlorocznych lig tak by zaczac dyskusje i porzadnie sie zorganizowac. Bo im predzej sie ogarniemy z zasadami tym wiecej czasu bedzie mozna zostawic na otwarte zapisy i rekrutacje nowych graczy.

 

Dopisek dla jasnosci: podalem w tym poscie swoj najlepszy pomysl i chetnie wyjasnie kazda watpliwosc wobec niego, ale nie traktujecie tego jako zakonczenie dyskusji, wrecz przeciwnie, zachecam do dzielenia sie pomyslami jak to wszystko najlepiej rozegrac by bylo najmniej wad i najwiecej zalet. To jest najlepszy czas by sie nimi podzielic, bo pozniej juz bedzie coraz trudniej, a teraz mamy tydzien czy dwa na spokojnie obgadanie tematu w gronie uzytkownikow, ktorzy grali w zeszlym sezonie i porownanie rozwiazan miedzy soba.

Edytowane przez lorak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pamiętajcie aby głosować BĘDĄC ZALOGOWANYM ;] kto zagłosował jako niezalogowany proszony jest o powtórkę.

Karol - w ten sposob wyniki beda zafałszowane! No chyba, ze kazdy odda głos jako zalogowany i nie.

BTW - nie mozna dac takiej ankiety w watku tylko dla zalogowanych? Cos jak na forum kipera gdzie mamy czesc działów ukrytych?

 

Poza tym skoro głosowanie dotyczy sezonu 2014/15 to powinno być dostepne dla wszystkich, a nie tylko zeszłorocznych uczestników.

Bo nieomal gotowy jestem podnieść larum, że to jawna NIESPRAWIEDLIWOŚĆ ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Karol - w ten sposob wyniki beda zafałszowane! No chyba, ze kazdy odda głos jako zalogowany i nie.

te pokazane automatycznie będą zafałszowane, ale policzymy tylko głosy zalogowanych, więc powinno być ok. (np. w tym momencie według forum jest 4-2, ale dwa z tych czterech głosów oddali niezalogowani, więc w praktyce wynik to 2-2).

 

BTW - nie mozna dac takiej ankiety w watku tylko dla zalogowanych? Cos jak na forum kipera gdzie mamy czesc działów ukrytych?

nie wiem ;] teraz niestety nie można nawet edytować tej ankiety, a aby założyć nową i zobaczyć czy jest taka opcja, to trzeba też otworzyć nowy temat.

 

Poza tym skoro głosowanie dotyczy sezonu 2014/15 to powinno być dostepne dla wszystkich, a nie tylko zeszłorocznych uczestników.

Bo nieomal gotowy jestem podnieść larum, że to jawna NIESPRAWIEDLIWOŚĆ ;-)

w twoją gotowość nie wątpię ;) ale prosiłbym o niekomplikowanie już spraw. nie wiemy jeszcze nawet ilu będzie graczy, a chcemy aby to wszystko w końcu ruszyło. nowi muszą się liczyć z tym, że wchodzą do ligi, której zasady ustalili "oryginalni" członkowie. i ta jedna kwestia nie podlega dyskusji, IMO oczywiście... ;]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgoda z Lorakiem. Nowi nie powinni decydować o kształcie ligi, do jakiej wchodzą. Decydują się grać na zasadach, jakie będą obowiązywać, albo nie.

 

Może to brutalne, ale taka jest naturalna kolej rzeczy. Ukrainiec, który przyjeżdża do Polski, też nie bierze udziału w wyborach. Jak się stanie Polakiem, wtedy dopiero może.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgoda z Lorakiem. Nowi nie powinni decydować o kształcie ligi, do jakiej wchodzą. Decydują się grać na zasadach, jakie będą obowiązywać, albo nie.

Tu sie zgodzę. Dlatego nie pyskowałem za wiele na temat obecnego sezonu.

Ale jest mowa o rozgrywkach przyszloroczonych, czyli w domyśle takich które będą dla mnie drugim sezonem! Zatem dopóki nie dowiem się iż w tym sezonie mnie nie chcecie to jak najbardziej powinienem miec prawo do wypowiedzi.

 

Wasze prawo jest tę wypowiedź zignorować.

 

A odnośnie tych porównań na które sobie tak uprzejmie pozwoliłeś - nie zadam sobie nawet minimalnego trudu, żeby je skopać. Wierz w co tam sobie chcesz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jako jeden z nowych zgadzam się z lorakiem i bulkiem - nie zamierzam tu się kłócić o jakieś swoje prawa mniejszości :P Wychodzę z założenia, że nawet jak zmienicie zasady jakoś tak hardcarowo, że odechce mi się grać to przymusu nie ma, a grając zgadzam się na panujące zasady.

 

EDIT:

Nie doczytałem, że chodzi o sezon 2014/15 (jakoś cały czas myślałem o tym nadchodzącym). Pomijając fakt, że wcześnie się za to zabieracie to w tym momencie cały czas rozumiem brak głosowania nowych, ale jednak fakt faktem, że chyba można to przesunąć o jakieś pół roku i wtedy wziąć pod uwagę osoby dochodzące w tej edycji.

Edytowane przez liv
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Liv - zabieramy się za to specjalnie z jednosezonowym wyprzedzeniem, że każdy GM znał przed sezonem o co gra - wszelkie zasady spadków/awansów muszą być przed tym sezonem znane.

 

Co do Waszych głosów - napiszcie do Loraka. Jeśli się zgodzi, nie ma problemu, mi to naprawdę wszystko jedno.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To czekajcie Panowie w takim wypadku zasady obowiązują od edycji 13/14 czy 14/15 bo to trochę nieprecyzyjne. Ja rozumiem, że zasady przechodzenia pomiędzy ligami są efektywne już od sezonu 13/14 bo jak się skończy to premiowanie/spadanie będzie zgodnie z tą regułą i w ten sposób będzie ustalana rozpiska graczy w ligach na sezon 14/15. Jakby były efektywne od 14/15 to dla mnie logicznie to by oznaczało, że wejdą w życie po zakończeniu sezonu w 2015 (czyli w przyszłym roku premiowanie byłoby jeszcze po staremu czy jak wolicie "klasycznemu").

To tylko tak na szybko jak ja to zrozumiałem bo przeczytałem post Leszczura i się zamotałem już od kiedy co wchodzi (możliwe, że on też). W skrócie w pytaniu w ankiecie wg mnie powinno być 13/14, ale to pierdoła. Tak czy siak nie mam tu żadnych obiekcji ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie. Zasady wejdą w życie od sezonu 14/15, czyli z początkiem tego sezonu. A przed tym sezonem muszą być znane wszelkie zasady, kto z jakiego miejsca awansuje wyżej i kto z jakiego miejsca spada, żeby nie było nieporozumień. Dzięki temu każdy teraz będzie wiedział, jakie musi zająć miejsce, żeby awansować, ewentualnie się utrzymać. Stąd wszystko musi być uzgodnione już teraz, bo prawo nie działa wstecz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba zbyt mocarstwowe plany panowie, bo jeszcze nie spotkałem się z rozgrywkami, gdzie byłoby 60 aktywnych użytkowników, a co dopiero ponad 100, jak planuje Wilq. Dobrze będzie, jak rokrocznie zbierzemy tych 45-48 do trzech lig jak dotychczas. Jestem zatem za dotychczasowym układem i tak głosuję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przydałby się jakiś deadline bo nie będzie chyba czekać aż wszyscy oddadzą głos?

głosowanie będzie trwało albo do niedzieli (wtedy też zaczniemy reklamować ligę na szerszą skalę), albo do uzyskania wiekszości za jedną z opcji. większość na chwilę obecną to 25 głosów, bo w zeszłym roku grały w sumie 53 osby, 4 zrezygnowały, więc 49 jest uprawnionych do głosowania. 18 z nich jeszcze tego nie zrobiło, mimo że do każdej (poza 2 - zapchana skrzynka) została wyslana PW, a część z nich była nawet od tego czasu na forum i nie raczyła zagłosować ;]

Edytowane przez lorak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sluszna uwaga, tamta ankieta nie byla jawna, a to mozna zrobic oddzielnie od reszty...

tylko najpierw musimy ustalic kto sie kwalifikuje na olewajacego! To w takim razie proponuje tak...

 

jedna ankieta "przy jakich warunkach uznajemy, ze GM za bardzo odpuscil gre przez co zaburzyl tabele?"

1) zadnych,

2) niedograne minimum 30 gier

3) niedograne minimum 50 gier

4) ostatnia aktywnosc w lidze ponad 2 tygodnie przed koncem

5) ostatnia aktywnosc w lidze ponad miesiac przed koncem

6) niedograne minimum 30 gier ORAZ ostatnia aktywnosc w lidze ponad 2 tygodnie przed koncem

7) niedograne minimum 50 gier ORAZ ostatnia aktywnosc w lidze ponad miesiac przed koncem

 

 

 

druga ankieta po rozstrzygnieciu pierwszej "co zrobic z olewajacymi [wg definicji ustalonej w 1]"?

1) nic, kazdy dostaje druga szanse,

2) nic, ale za drugim razem wywalenie z rozgrywek

3) degradacja o poziom

4) wywalenie z rozgrywek na rok

5) wywalenie z rozgrywek na zawsze

 

Co Wy na to? Czy za duzo opcji? Jak wszystko OK to moge zalozyc i wyjasnic poszczegolne opcje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co Wy na to? Czy za duzo opcji? Jak wszystko OK to moge zalozyc i wyjasnic poszczegolne opcje.

Tak jak pisalem - to czy ktos sie loguje czy nie jest bez znaczenia dla wynikow. Jestem zwolennikiem dosc mocnych restrykcji, ale 30 gier to stosunkowo malo. 40? 50? W sumie bez znaczenia jaka opcja zwyciezy, bo i tak jest to wartosc arbitralna.

 

Niemniej jednak bedac czlowiekiem niezwykle wrednym (co doskonale wiesz) zadam Ci dwa pytania. Po pierwsze kto jest uprawniony do glosowania nad tymi zmianami (tylko managos zeszloroczni? tylko ci ktorzy nie maja gwiazdek? wszyscy?). Lepiej to ustalic juz teraz.

I po drugie - od kiedy chcielibyscie to wprowadzic? Bo prawde mowiac chcac byc absolutnie konsekwentnym wypadaloby to zrobic od sezonu 14/15 (analogicznie do zmian formatu lig), tak zeby kazdy przystepujac do gry wiedzial o co gra, nieprawdaż? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.