Skocz do zawartości

DRTG, RAPM, rankingi i inne statystyki


TrueLA24

Rekomendowane odpowiedzi

odpowiem z dziką rozkoszą na każde pytanie jakie mi będziesz łaskaw zadać.

 

zrobię to zaraz po tym, jak ty odpowiesz na pytania zadane przeze mnie tobie.

możesz to zrobić w wątku oryginalnym, tam gdzie są one wyartykułowane i opisane, żebyś

nie musiał się domyślać mojej znajomości albo nieznajomości tego czy siamtego.

 

i spróbuj nie zmieniać dyskusji w egzamin, na którym ja występuję w roli uczniaka, a

ty mandaryna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyzwoitość dyskusji wymaga, aby wygłaszający tezy je uzasadnił. Ty wygłosiłeś tezy w oparciu o DRTG, do których ja się nie mogę odnieść dopóki nie pokażesz, że rzeczywiście wiesz czym ten DRTG jest. Ale raczej nie ma co oczekiwać abyś nagle wykazał się tu znajomością tematu, tak więc czekają nas pewnie kolejne uniki z twojej strony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

fajny ten temat, niestety, czesc uzytkownikow forum [ np ja] zupelnie nie wie o co chodzi -- czy to z lenistwa i braku checi, czy z glupoty, braku umiejetnosci jezykowych czy z innych powodow

 

czy ktos poswiecilby sie na tyle i stworzyl watek z chocby ogolnymi opisami tego co kryje sie za statystykami ukrywajacymi sie za statystykami typu PRpgTghx3h7 + jakies linki do bardziej sczegolowych opisow ? mysle ze pomogloby to podniesieniu ogolnego poziomu dyskusji na forum

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale ja nic nie mówię ze jest to dobra statystyka, podałem tylko wzór, który jest poprawny.

A ze diabeł tkwi w szczegółach to już inna inszosc

Nie trzeba się bawić w to jak się liczy possession żeby widzec ze drtg zawodnika bardzo zależy od drtg zespołu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

fajny ten temat, niestety, czesc uzytkownikow forum [ np ja] zupelnie nie wie o co chodzi -- czy to z lenistwa i braku checi, czy z glupoty, braku umiejetnosci jezykowych czy z innych powodow

 

czy ktos poswiecilby sie na tyle i stworzyl watek z chocby ogolnymi opisami tego co kryje sie za statystykami ukrywajacymi sie za statystykami typu PRpgTghx3h7 + jakies linki do bardziej sczegolowych opisow ? mysle ze pomogloby to podniesieniu ogolnego poziomu dyskusji na forum

http://www.basketball-reference.com/about/glossary.html

 

Mam całe przetłumaczyć?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie ciekawi czemu tak wolno na b-ball reference idzie udostępnianie box-scorów z lat 80-tych i wcześniejszych. Jeszcze niedawno były tylko bodajże od 1989 roku, teraz widzę, że są od sezonu 1983/84 (jednak niekompletne, bo mamy praktycznie tylko statsy rzutowe, dopiero od 1985/86 mamy pełne). Przecież te box-scory muszą fizycznie istnieć i nawet jeżeli trzeba by je wklepać ręcznie do kompa to zrobienie jednego sezonu jest jednodniową robotą dla grupy kilkunastu murzynów/licealistów/studentów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@truerla24

primo, nie wydaje mi sie, zeby te przekomarzanki beztreściowe kogokolwiek obchodziły.

i nie chcę tego przeciągać ponad niezbędną długość.

 

secundo, moje pytania do ciebie odnosiły się wprost do rankingu na podst. DRTG wg

interpretacji [ samego rankingu i samej DRTG ], którą zaprezentowałeś, a więc niespecjalnie

rozumiem, co ma do rzeczy moje rozumienie tej kategorii statystycznej :] Poruszamy sięw

obrębie twojej interpretacji, a ty chcesz mojej, w momencie, w ktorym ja NIE zgłosiłem

sprzeciwu wobec twojego widzenia całego sensu ww. kategorii, a tylko zadałem pytania ? :]

Zupełnie nie rozumiem o co ci chodzi.

 

nie ulega dla mnie wątpliwości, ze chcesz zablokować całą dyskusję, przerodzić ją w

formułę "vasquez nie rozumie, więc trzeba mu na kolejnych 25 stronach tłumaczyć, jak

bardzo nie rozumie". Ale ja rozumiem :] Ty mi "wytlumaczyłeś" - a ja ci zadałem pytanie

w oparciu o twoje wytłumaczenia.

Teraz słucham odpowiedzi.

 

jesli nie chcesz - napisz, ze nie i już. Nie jestem upierdliwy i jak ktoś odmawia, to ja nie naciskam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Wychodzi na to, że Heat znowu nie mają żadnych szans, podobnie jak w ostatniej serii z OKC :)

W razie czego znajdzie się pierdyliard powodów w trakcie serii, jak w tym roku ;).

 

 

Ale btw, można wydzielić w sumie wątek z tym rankingiem, własnie skończył się sezon 11/12 i mamy podobno najbardziej zaawansowany wykaz tego jaka była wartość graczy w tych 10 latach:

 

http://stats-for-the-nba.appspot.com/ranking

 

Tier 1: LeBron, Garnett

Tier 2: Wade, Manu, Kobe, Paul, Duncan, Nash, Dirk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Koelner

 

Mi własnie defensywa wydaje się podejrzana. Dirk z TAK OGROMNYM impactem?

Bo Dirk jest niedoceniany pod względem defensywy. Po pierwsze dlatego, że mimo wszystko pierwsze wrażenie się liczy, to jest w przypadku Nowitzkiego takie, że jak przyszedł do ligi to był słabym (fizycznie) białasem z europy, więc przylgnęła do niego łatka słabego obrońcy (na początku nawet miało to jeszcze jako takie uzasadnienie). Po drugie większość osób przecenia znaczenie man to man D pod względem wpływu na defensywę drużyny. Praktyka pokazuje, że 1on1 D ma małe znaczenie dla obrony, ważniejsze są fundamentals i po prostu wypełnianie swojej roli - i w tym Dirk jest świetny. Do tego to wysoki, który w ataku gra dalej od kosza, więc często jako jeden z pierwszych wraca do obrony, a to ma ogromne znaczenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przecież RAPM ma w nazwie "adjusted" co sugeruje, że statsy są właśni korygowane o wpływ reszty zespołu (zresztą o wpływ przeciwnika również) na osiągnięcia pojedyńczego gracza.

 

Jeżeli już mamy rozmawiać o wadach tej statystyki to bym się przyczepił tego, że bardziej niż box-score promuje graczy krótko grających kosztem tych przebywających na boisku 35-40 minut. I stąd np. takie kwiatki jak Ostertag, Bradley czy Collison w czołówce pojedyńczych sezonów czy Manu w czołówce dekady. Oczywiście RAPM dobrze okazuje ich efektywność w tych minutach, które grają ale to oczywiste że Ostertag grający nie 15 a 40 minut w meczu dużo by na tej efektywności stracił i nie ma sensu porównywać go np. z Nowtizkim.

 

Inna wada to mierzenie defensywy ale tu chyba zawsze statsy będą niedoskonałe. Mnie najbardziej zaciekawił casus Tonio Walkera - w jednym sezonie miał def. RAPM na poziomie Defensive Player Of The Year a kolejne to słabizna, nawet na minusie. ;]

Edytowane przez Artlan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli już mamy rozmawiać o wadach tej statystyki to bym się przyczepił tego, że bardziej niż box-score promuje graczy krótko grających kosztem tych przebywających na boisku 35-40 minut.

Dlatego trzeba porównywać graczy o zbliżonym statusie, a nie all-starów z z czwartym wysokim w rotacji.

 

I stąd np. takie kwiatki jak Ostertag, Bradley czy Collison w czołówce pojedyńczych sezonów czy Manu w czołówce dekady.

Manu to akurat żaden kwiatek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.