Skocz do zawartości

ATF - GOAT Polak - draft


julekstep

Rekomendowane odpowiedzi

Wikipediowe (i nie tylko!) tldr na temat moich ludków:

Robert Lewandowski - sport. Zdecydowanie najlepszy nasz reprezentant najważniejszej i najbardziej konkurencyjnej dyscypliny sportowej. Nieformalna złota piłka w 2020 (tu raczej jest powszechny consensus że Lewy dostałby nagrodę gdyby nie anulowano jej w tym jednym roku) dodatkowo raz 2gie, dwa razy 4te i jeszcze 2 razy top10 na dalszych miejscach. Zwycięzca ligi mistrzów + masa rekordów w klubach i reprezentacji. Tylko trochę gorszy w skali all-time od Zmarzlika.

Irena Sendlerowa - aktywizm. Opiekunka społeczna, która w najgorszym możliwym okresie pokazała najlepsze cechy człowieka. Była najbardziej aktywną uczestniczką akcji 'przemycania' żydowskich dzieci z getta i umieszczania ich w polskich rodzinach i sierocińcach co - jak wiadomo - wiązało się z ryzykiem śmierci. Złapana i torturowana przez gestapo nie wydała żadnej tajemnicy. Nie jest znana dokładna liczba uratowanych w ten sposób dzieci, ale szacuje się że jest to 2,5k. Sama zainteresowana na pytanie ile dzieci uratowała odpowiadała 'za mało'. GOAT.

Pola Raksa - najładniejsza. "Za jej Poli Raksy twarz każdy by się zabić dał" Nuff said.

Pola Raksa ma dzisiaj urodziny. Nie uwierzycie jak aktualnie wygląda ta  piękna aktorka! - Wrocław, ESKA.pl\

Artur Rubinstein - muzyka. Jeden z najwybitniejszych pianistów wszechczasów, gdzie poza samą techniką wyróżniała go niesamowita charyzma. 80 lat na scenie i ponad 6 tysięcy zagranych koncertów daje mu możliwe że najlepsze longevity w całej tej zabawie. Mimo że po wojnie nie wrócił już na stale do Polski to jednak ciągle był prawilnym żydo-polakiem i tu fajna anegdotka -> kiedy w 1945 grano w San Francisco koncert przy okazji powoływania ONZ Rubinstein widząc że - jako jedynej - brakuje tam polskiej delegacji (decyzja Stalina) to kazał wszystkim, włącznie z Rosjanami, wstać i zaczął grać Mazurka Dąbrowskiego. Tak, świeżo po wojnie, w okresie najgłębszego stalinizmu rosyjska delegacja na historycznym wydarzeniu politycznym stała kiedy grano hymn polski. Ciekawe czy Kora albo Maryla to przebiją!

Kazimierz III Wielki - polityka. Powszechnie uznawany za jednego z najlepszych (jeśli nie najlepszego) króla w historii Polski. Nie ma może takich highlightów jak Wiedeń Sobieskiego czy Grunwald Jagiełły ale i bez tego potrafił, na drodze głównie pokojowej, rozwinąć kraj dużo bardziej niż dwaj wymienieni. Powiększył dwukrotnie terytorium kraju, wybudował 100 nowych miast 50 zamków i pierwszy w Polsce (i drugi w Europie środkowej) uniwersytet, rozwinął administrację i prawo. W skrócie "zastał Polskę drewnianą a zostawił murowaną". Dodatkowo to jedyny Polak, który dostał nicka 'Wielki' - kto grał w Crusader Kings ten wie że to nie jest taki łatwy achievement!. Aha - duży plus za to że tego króla można faktycznie uznać za Polaka!

Alfred Tarski - nauka. Najwybitniejszy przedstawiciel Szkoły Lwowsko-Warszawskiej. Wymieniany - obok Arystotelesa, Kurta Godla i Gottlieba Fregego - jako jeden z 4 najważniejszych logików wszechczasów. Jak gdzieś wymieniają Cię obok Arystotelesa to wiedz że coś się dzieje! Twórca semantycznej definicji prawdy (która - przykładowo - może rozwiązać paradoks kłamcy, aczkolwiek realne zastosowanie ma tylko w językach formalnych) oraz teorii modeli. W Polsce związany z UW, po wyjeździe do Stanów wykładał (praktycznie do końca życia) na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley.

Jan Tomasz Gross - antypolak. Socjolog, który postanowił pobawić się w historyka żeby pomóc w kreowaniu wizerunku Polaków jako współwinnych wydarzeń z II Wojny Światowej i robi to niestety skutecznie -> jego 'prace' zyskują uznanie na świecie mimo notorycznego naginania faktów i braku rzetelności a i lokalnie ma pomagierów do spraw promocji swojej osoby (jak chociażby jego kolega ze szkoły Adaś M). Zdania typu 'Polacy podczas 2 Wojny Światowej zabili więcej Żydów niż Niemców' to klasyk jego twórczości. Doczekał się nawet swojego tematu na forum eksperckim e-nba gdzie wykazane zostało jak bardzo kłamliwe rzeczy wypisuje (od zawyżania liczby ofiar Jedwabnego zaczynając na nieweryfikowalnych historiach z dupy kończąc - Polacy grający głowami Żydów w piłkę itp). Nie jest może bezpośrednio odpowiedzialny za takie bestialstwa jak inne osoby nominowane w tej kategorii, ale niestety jest duża szansa że efekty działań Janka i jego akolitów (Jan Grabowski!) jeszcze odczujemy.

Igor Mitoraj - sztuka. Nie znam się na sztuce, ale jego rzeźby stoją w wielu reprezentacyjnych miejscach najbardziej fancy miast świata (Canary Wharf w Londynie, jakieś potężne zabytki w Rzymie, Uniwersytet w Paryżu itd) a także lokalnie na krakowskim rynku (chyba top1 miejsce jeśli chodzi o wartość reprezentacyjną w PL). Nie wiem czy kwoty za jego 'dzieła' są konkurencyjne, ale na pewno jest numerem jeden jeśli chodzi o 'codzienną styczność ludzi na całym świecie z jego pracami'.

Isaac Singer - literatura. Laureat literackiej nagrody Nobla z 1978. Kolejny - po Rubinsteinie - polski Żyd, który po wyjeździe do USA nie zatracił kontaktu z krajem. Chociaż nigdy do Polski nie wrócił (trauma powojenna) to jednak akcja znakomitej części jego dzieł dzieje się w Polsce. Powieść 'NIewolnik' powinna zainteresować @DRK!

Jan Kulczyk - biznes/ekonomia. Klasyczny przykład na to że pierwszy milion trzeba ukraść dostać od starego. Mimo wszystko typ mnożył hajs po starych do tego stopnia że przez lata utrzymywał się na czele listy najbogatszych Polaków (zdecydowany nr 1 w tej kategorii jeśli chodzi o III RP). Siusiak straszny, ale bogaty i rozpoznawalny -> no i nie trzeba go googlować co w tej kategorii jest bardzo dużym plusem!

Janusz Gajos - film/teatr. Ja go brałem głównie ze względu na fit z Raksą (duet lepszy niż Stockton i Malone), ale patrząc po googlach to 3 pierwsze wyniki zapytania 'najlepsi polscy aktorzy wszechczasów' dają go na 1szym miejscu w swoich rankingach, więc chyba dość zajebiście. Na lokalnym podwórku osiągnął chyba wszystko co się dało.

Israel Ben-Eliezer - religia. XVIII-wieczny mistyk i twórca chasydyzmu, czyli ruchu w ramach judaizmu który kontynuowany jest po dziś dzień w ramach ortodoksji żydowskiej (nie każdy ortodoksyjny Żyd jest chasydem ofc, ale to są ci najbardziej hardkorowi od tych śmiesznych tańców itp). Znany pod przydomkiem Baal Szem Tow, czyli 'Mistrz Świętego Imienia" - słabo? W przeciwieństwie do wielu innych picków tej kategorii on miał realny (i bardzo istotny) wpływ na kształtowanie się odłamu danej religii. Dodatkowo świetny fit z Singerem (Kobe-Gasol vibes).

Edytowane przez julekstep
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Krótki opis moich zawodników. Nie będę kopiował wikipedii z powodu celu jaki przyświecał mi przy wyborze zawodników - brałem ludzi kogo znam, zamiast przez google szukać Mitorajów. Większość raczej jest znana i też nie wymaga przedstawiania, więc krótka lista zasług, dlaczego powinni być naj

 

Witold Pilecki - aktywizm Z osób na tej liście chyba się wykazała największym poświęceniem z największymi zasługami. Osoba, która samodzielne zgłosiła się do Oświęcimia, by stamtąd przekazać prawdę o holocauście na zachód. Po wojnie zmarł w katowniach UB cały czas deklarując wierność Polsce. Zawsze działał w zgodzie z własnym sumieniem, zawsze był gotów zaryzykować życie dla wyższych celi, podczas gdy wybrany wyżej Leszek był zajęty pół życia "wygrywaniem lotka"

Mieszko I - polityka Bez niego by w ogóle nie było tego tematu. Wiele kwestii można różnie oceniać, ale to on stworzył dominujący organizm plemienny nad Wisłą pokonując wszystkich konkurentów, podjął epokową decyzję o przyjęciu chrztu, zrewolucjonizował kraj tworząc po raz pierwszy na ziemiach polskich PAŃSTWO POLSKIE. Jego wpływ jest zdecydowanie największy. Jako dodatek - pierwszy w historii Polski skopał dupę Niemcom. To zawsze na plusie

Kazik - muzyka Kiedy reszta nie znając się na muzyce klasycznej zaczyna wszystkim opowiadać jak ich pick jest wyżej w którym internetowym rankingu, ja wziąłem kogoś, kogo faktycznie słucham. Kazik równy tydzień temu skończył 60 lat i jak można było posłuchać w jego wywiadzie urodzinowym u Mazurka - gra dalej koncerty dla trzech pokoleń. Do tego nagrał PIERWSZĄ w Polsce piosenkę rapową, jako że sam słucham głównie polskiego rapu, jest to dla mnie dodatkowy atut. Zresztą, każdy go zna i jak go można nie lubić i jako muzyka, i jako człowieka?

Józef Korzeniowski - literatura Tutaj wchodzimy w mój pierwszy wielki steal - wziąłem jedynego polskiego pisarza, który ma faktycznie impact międzynarodowy i jest nauczany na całym świecie. Jądro Ciemności jako jedyny polski utwór, był nie tylko przerabiany na lekcjach przez nas, ale także robią to dzieci na całym świecie na wszystkich zamieszkanych kontynentach. Żaden Polak nie może się poszczycić podobnym osiągnięciem i podobną rozpoznawalnością. Jak Julekstep powtarza o international value, tutaj jest tylko jeden król.

Deltapolak - antypolak Zbanowany chyba 5 razy, dalej wraca na forum, do jego osiągnięć życiowych należy podchodzenie do losowych Ukraińców w Polsce i ryczenie im z rosyjskim akcentem, że tu jest Polska, bojowe uciekanie przed ochroniarzem z biedronki, który wymagał od niego maseczki i siedzenie w Irlandii powtarzając, w tym kraju nie ma pracy dla ludzi z moim wykształceniem.

Pamiętaj - nie dając go na pierwszym miejscu na liście, jasno deklarujesz, że jesteś jego kolegą!

Stefan Banach - nauka Nawet nie spodziewałem się, że się uchowa tak nisko. Najwybitniejszy polski matematyk w historii. Z jego plusów, którymi się inni na liście nie mogą w większości pochwalić:

-całe życie spędził w Polsce, mówiąc po polsku i będąc absolutnie niekwestionowanie Polakiem z żadnym innym krajem nie mogąc przypisać sobie jego osiągnięć

-poprzez życie i naukę w Polsce, tworzył lwowską szkołę matematyczną, nauczając nowe pokolenie i miast być tylko błyskiem polskości na emigracji, tworzył faktycznie w Polsce podwaliny polskie nauki, nawet nauczając jeden z innych wyborów. 

Adam Małysz - sport Mój drugi wielki steal. Kto by się spodziewał, że Adaś ostanie się tak nisko? Zdecydowanie największy fenomen polskiego sportu, żaden ze sportowców nie był tak znany, tak rozpoznawalny, nie stworzył swoistego zjawisko socjologicznego w Polsce. Małysz był na ustach wszystkich, nawet jeśli nie oglądałeś, musiałeś mówić wszystkim o tym. Jako bonus dorzucam link https://download.komputerswiat.pl/gry-i-rozrywka/gry-sportowe/deluxe-ski-jump-2 Każdy w to skakał Adasiem 

Leonid Hurwicz - ekonomia/biznes W tej ciężkiej kategorii postawiłem na jedynego polskiego noblistę z ekonomii. Na tle ludzi co roztrwonili swój majątek, dogadywali się pod stołem z komunistami czy też nawet nie wiedzieli, że są Polakami, jest to zdecydoanie dobry wybór. Tym bardziej, że to jeden z nielicznych polskich noblistów, który skończył polską uczelnię(jedyny z tych, co nie mają nobla z literatury)

Grzegorz Rosiński - sztuka - miast googlować malarzy, rzeźbiarzy i Amerykanów, wybrałem kogoś, z kogo sztuką się zetknąłem. Za małego byłem fanem Thorgala, podobnie jak miliony na całym świecie. Możliwe, że najlepszy europejski rysownik komiksów, nie wiem co tutaj więcej dodać. Jak byłeś fanem Thorgala za młody, dasz na niego.

Święty Stanisław - religia Jedyny Polak będący patronem Polski. Święty Kościoła Katolicki, najważniejszy polski święty. Lepszego CV się nie da w tej zabawie, szczególnie gdzie większość to ateiści

Roksana Węgiel - najpiękniejsza Polka Gusta i guściki, dla mnie jest najpiękniejsza

get?__sig=hAaUEDboO_ya2MifpB2mcw&__expires=1679211042&uri=https%3A%2F%2Fscontent-fra5-2.cdninstagram.com%2Fv%2Ft51.2885-15%2F329603768_845192759875461_3759374968066033795_n.jpg%3Fstp%3Ddst-jpg_e35_p1080x1080%26_nc_ht%3Dscontent-fra5-2.cdninstagram.com%26_nc_cat%3D109%26_nc_ohc%3DHBeHBm6R_7QAX_7rfYG%26edm%3DAP_V10EBAAAA%26ccb%3D7-5%26oh%3D00_AfABAGe9XS_dz7UcgqiFup6uaI5d279oS_4RZas3Vo20Rw%26oe%3D641B6E56%26_nc_sid%3D4f375e
 
 
 
Tomasz Kot - film/teatr Według mnie Bogowie to najlepszy polski film, gdzie Kot zagrał bezbłędnie. W resume ma też główną rolę w Zimnej Wojnie z kolei uznawanej za najlepszy film ostatnich lat. Prawdopodobnie najlepszy współczesny polski aktor, jak się zestarzeje i wjedzie nostalgia filter pewnie będzie na czele rankingów najlepszych aktorów w historii
 
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ignacy Domeyko - nauka. Geolog, mineralog, inżynier górnictwa, badacz Ameryki Południowej, powstaniec listopadowy, jeden z najważniejszych naukowców w historii Chile.Dzięki jego badaniom rozwinął się przemysł górniczy, biedne Chile zyskało szanse wzbogacenia się i większej niezależności od zagranicy.Stworzył mapę geologiczną Chile, odkrył i zbadał wiele różnych gatunków węgla kamiennego, żył złota, przeorganizował największy obecnie uniwersytet w Chile na wzór europejskich uczelni wprowadzając go w nową erę. Znalazł nieznany wtedy minerał nazwany na jego cześć ,,domeykitem'' Jedna z planetoid i pasmo górskie w Chile (Cordillera de Domeykonazwana jest jego nazwiskiem.

Zbigniew Boniek - sport. Legenda polskiego sportu: 2x mistrz Polski, mistrzostwo Włoch i puchar Włoch, puchar Europy, superpuchar Europy, puchar zdobywców pucharów, 3 miejsce na MŚ, 3 miejsce w plebiscycie złotej piłki, all star team MŚ 1982 - osiągnięcia można wymieniać jeszcze długo ale wybrałem go też z innego powodu.Dla mnie Boniek to człowiek instytucja, ciężko znaleźć drugą osobę w historii Polskiego sportu która budziłaby taki szacunek i miała taką pozycję jak Zibi - dlaczego tak jest? Moim zdaniem dlatego że jest to elite mentalność zwycięzcy, bezczelność, młody Boniek wchodzi do szatni Widzewa i staje się liderem, przechodzi do Juventusu - nic się nie zmienia, nadal jest samcem alfa ale już w towarzystwie najlepszych piłkarzy świata.Jeden z najbardziej znanych i szanowanych polaków zagranicą - dla mnie w kategorii sport - no brainer.

Władysław Łokietek - polityka. Król Polski w latach 1320 - 1333r.Przede wszystkim dążył do zjednoczenia Polski, gdyby nie jego konsekwentne działania Polska mogłaby zostać częścią monarchii Luksemburgów albo zostać trwale podzielona.Za jego panowania Polska pierwszy raz starła się z Krzyżakami i nawiązała sojusz z Litwą no i wreszcie: zaczęto organizować ogólnopolską kancelarię i administrację oraz skarbowość.

Adam Stefan Sapieha - religia. Biskup diecezjalny krakowski, kardynał prezbiter i senator II Rzeczypospolitej.Jedna z najważniejszych postaci polskiego kościoła w XX wieku.Przez cały okres okupacji był organizatorem i koordynatorem zinstytucjonalizowanej pomocy dla ofiar wojny oraz poszkodowanych w wyniku działań zbrojnych. Po wybuchu wojny, 4 września 1939, powołał Obywatelski Komitet Pomocy z sekcjami: charytatywną, gospodarczą i sanitarną.Wielokrotnie apelował do władz okupacyjnych i podejmował próby interwencji w sprawie traktowania ludności polskiej pod okupacją.Zlecił udzielać potajemnie chrztu Żydom i wydawać im fałszywe metryki. 

Stanisław Lem - literatura. Pisarz gatunku SF, futurolog, miłośnik nauki i nowych technologii.Autor genialnych książek: Dzienniki Gwiazdowe, Niezwyciężony, Cyberiada no i wreszcie Solaris - jednej z najważniejszych dzieł literatury science fiction.Najczęściej tłumaczony Polski pisarz, przez pewien czas najbardziej poczytny nieanglojęzyczny pisarz SF, jego książki przetłumaczono na ponad 40 języków, osiągnęły łączny nakład ponad 30 milionów egzemplarzy.Wizjoner, człowiek który potrafił przewidywać przyszłość, piękny umysł.

Kora Jackowska - muzyka. Piosenkarka, ikona polskiego rocka. Znana najbardziej jako wokalistka zespołu Maanam z którym stworzyła ikoniczne już utwory.Osobiście mega wysoko cenię jej czysto wokalne umiejętności. które są moim zdaniem niedocenione.Jedno jest pewne przy tym nazwisku, na pewno była jedną z najbarwniejszych i najbardziej charyzmatycznych osób w polskiej muzyce.

Roman Polański - film. Reżyser, aktor. Powiem szczerze, co do tego picku mam osobisty stosunek i od razu wiedziałem że jeśli nikt mnie nie wyprzedzi to wybór padnie na niego.Jako kinoman który pochłania hurtowe ilości filmów i seriali ta kategoria jest mi wyjątkowo bliska a Roman Polański jest nie tylko moim ulubionym polskim reżyserem ale ulubionym reżyserem w ogóle.

Wybrana filmografia:

Pianista, Chinatown, Dziecko Rosemary, Frantic, Autor Widmo, Wstręt i moje ulubione Dziewiąte Wrota.

Nagrody:

Oscar - najlepszy reżyser 

Złoty Glob - najlepszy reżyser

BAFTA - najlepszy film, 2x najlepszy reżyser

Festiwal w Cannes - najlepszy film 

i wiele więcej

Nikt wśród polskich ludzi związanych z filmem nie osiągnął tak wiele, nikt inny nie miał takiej pozycji i nikt nie miał możliwości pracować ze światowymi gwiazdami kina. W mojej opinii zdecydowany numer jeden w tej kategorii.

Zdzisław Beksiński - sztuka. Malarz, rzeźbiarz, rysownik, fotograf. Jeden z najbardziej znanych i wszechstronnych polskich artystów XX wieku.Tworzył głównie surrealistyczne, fantastyczne, często budzące grozę obrazy.Mega ciekawy artysta, jego dzieła i ich tematyka to taki powiew świeżości, inności w smutnym jak pizda PRL'u.

Marcin Iwiński - biznes. Współzałożyciel CDProjekt i jej główny akcjonariusz, jeden z najbogatszych Polaków.Długo zastanawiałem się na kogo postawić, nie pomagało to że na prawdę sensownych kandydatów którzy mamy jak na lekarstwo.Przedsiębiorce dzięki któremu powstał Wiedźmin czy Cyberpunk - tytuły które znane są na całym świecie, w naszych warunkach to jest coś, przyznajcie :) Nie jest to kolejny nudny polski biznesmen który kasę dostał od ojca czy w sposób wątpliwy dorobił podczas transformacji tylko człowiek sukcesu w nowoczesnej branży.

Andrzej Poczobut - aktywizm. polsko - białoruski dziennikarz, publicysta i aktywista, działacz mniejszości polskiej na Białorusi.Wybór padł na człowieka ,,na czasie'' który mega mi imponuje, od lat stawia czoło białoruskiemu reżimowi przez co wielokrotnie był aresztowany a obecnie skazany na 8 lat kolonii karnej.Dla mnie jest to współczesny symbol walki o wolność i odwagi.

Natasza Urbańska - najładniejsza. Cóż mogę tutaj napisać, bardzo subiektywna kategoria.Może nie jest najpiękniejsza w dziejach ale zawsze mi się podobała, ma w sobie to coś.No i longevity, ona ma już 45 lat! 

Stefan Michnik - antypolak. Kapitan Ludowego Wojska Polskiego, sędzia wojskowy, adwokat, działacz komunistyczny i zwyczajna gnida.Człowiek który bezprawnie skazywał opozycję demokratyczną i członków Polskiego Państwa Podziemnego na śmierć.Nigdy nie złapany przez wymiar sprawiedliwości ale na szczęście szerzej znany ze względu na swojego brata.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co ja mogę powiedzieć? 

Starting five: 

PG: Kazimierz IV Jagiellończyk

SG: Maksymilian Kolbe

SF: Fryderyk Chopin

PF: Bolesław Berut

😄 Anita Włodarczyk

Fryderyk Chopin - top anchor ofensywy, point forward, który skomponuje rozegra, a zarazem zagra rzuci. Gość na Spotifyu robi podobne wyświetlenia do Beethovena czy Mozarta, i kilka-/kilkanaście razy większe od tych współczesnych polskich ,,artystów’’, niekwestionowany nr 1 polskiej muzyki. Najlepszy peak i longevity.

Anita Włodarczyk - z młotem daje taki spacing, że nikt się nie zbliży w promieniu 82 metrów. Jak już ustatalismy w temacie dyskusyjnym, rzut mlotem uprawia więcej zawodniczek niż np. skoki narciarskie, a Włodarczyk to ścisły top żeńskiej lekkoatletyki bez podziału na dyscypliny, bo jest historycznej skali dominatorką. Size, siła, dynamika – full package, idealny smallball center (xd).

Bolesław Bierut – topowy anchor w defensywie, w peaku zastopowałby większość Waszych ,,bohaterów’’. Archetyp antypolonizmu, inspirujący kolejne pokolenia zdrajców i anty-Polaków. Powszechny nr 1 rankingów na największych zdrajców i anty-Polaków. 

Kazimierz IV Jagiellończyk – mój Oscar Robertson, będzie Was rozgrywać tak jak rozgrywał Krzyżaków, jeden z najbardziej niedocenianych władców Polski, na historii zawsze w cieniu, a przez historyków powszechnie uważany za najlepszego z Jagiellonów, lepsze legacy od Jagiełły względem Krzyżaków/polityki wewnętrznej, co siłą rzeczy stawia go w górnej połowie najlepszych polskich władców. Na którym miejscu? Szczerze nie wiem, ale na pewno czołówka.

Maksymilian Kolbe - odda życie na parkiecie i poza nim żeby zwyciężyć, he he he. Idealny role player. Najbardziej uniwersalny wybór w swojej kategorii, wzór postępowania 80 lat po śmierci, i przez kolejne 800, I guess. 

Ławka:

Marian Rejewski – idealny 6th man, jak nie będzie szło – złamie każdy defensywny schemat. Nie wiem czy to dobry pick, może nie – miło jednak wziąć w nauce kogoś, kto wpłynął na losy świata. 

Henryk Sienkiewicz – nie dość, że quality minuty z ławki, to jeszcze pięknie opisze pożar Rzymu Waszej dupy, w Hollywood i w Polsce zrobią tego ekranizację, a w Polsce przeczyta to każdy, bo Sienkiewicz to najpopularniejszy polski pisarz, więc Wasze dzieci będą omawiać na polskim w liceum jak to przegraliście ze mną kolejnego ATF-a, joł. 

Krzysztof Kieślowski - … a Krzysztof Kieślowski zrobi z tego epicką trylogię, którą zachwycać się będzie cała kulturalna Europa, tak jak Niebieskim-Białym-Czerwonym. Wiecie, że jak Pulp Fiction dostawało Złotą Palmę w Cannes, to wielu się nie zgadzało, że kosztem Czerwonego? Mniej więcej o takiej skali talentu mówimy. Według skumulowanych rankingów krytyków to jest nr 2 w historii polskich reżyserów, i to tylko dlatego, że zmarł po 50-tce, a Polański na wygnaniu zrobił kilkanaście filmów (i dalej je robi), co powinno dawać do myślenia o jakim artystycznym peaku mówimy. Top3 zabawy luźno, impakt w kraju (Dekalog) i zagranicą (Francja). 

https://www.theyshootpictures.com/gf1000_all1000films_table.php

https://www.theyshootpictures.com/gf1000_top250directors.htm

Ludwik Zamenhof - trochę międzypokoleniowo, ale Zamenhof to mistrz od międzykulturowej komunikacji, więc nie będzie problemu z chemistry wśród Polaków. Każdy słyszał o języku esperanto, niekoniecznie słyszał, że zapoczątkował to Polak. Lepsze resume niż paru gagatkow od pokojowego Nobla, gdyby go dostał po 78421 nominacjach, poszedłby dużo wcześniej. Idealne uzupełnienie z ławki.

Jacek Malczewski – o Malczewskim nic zabawnego nie napiszę, bo w przeciwieństwie do Wyspiańskiego po prostu umiał malować. Niech każdy wpisze sobie w googlach i porówna najlepsze obrazy do wygibasów Wyspiańskiego czy Witkacego. Ostatnio jego obraz na aukcji poszedł za +20 mln, więc nawet pod względem relevancy bije paru ,,współczesnych’’ ,,artystów’’. Jak ktoś oddzieli sztukę od pisarstwa etc. to nie wierzę, żeby nie poszedł w pierwszej części rankingu.

Michał Sołowow – top versatility, niby przedsiębiorca, ale jak zwycięstwo zacznie uciekać, to wejdzie z ławki, wsiądzie do samochodu wyścigowego i je dogoni. Najlepsza trajektoria rozwoju tych early-miliarderów transformacji, zawsze w cieniu, niby czołowka, ale nigdy ścisły top, a w 2022 roku największy majątek, co pokazuje, że long-term chyba najlepiej dostosował się do warunków wolnego rynku.

Beata Tyszkiewicz – pewny siebie i swojej wartości team, więc pewna siebie i swojej wartości chearleaderka. Top kombinacja klasy i urody. 

dce3cc63c714af91feaf5723a8975491a06827fc

FaJD1D6XoAA0PxH.jpg

Cały team?

bd34306beea2c7e5239dab556ce183c7.jpg

 

Edytowane przez BMF
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Maria Curie-Skłodowskia - nauka.  Bardzo mocna kandydatka, nie tylko do wygrania swojej kategorii, ale też calego ATF. Jedyna osoba uhonorowana Noblem w dwóch różnych naukach przyrodniczych (chemia - rad i polon, fizyka - zjawisko promieniotwórczości). Należy do wąskiego grona pięciu osób, które otrzymały Nagrodę więcej niż raz. Jedyny noblista z Polski w nauce. Duże propsy dla Marii za nadanie nowo odkrytemu pierwiastkowi nazwy Polon na cześć Polski. Pierwsza kobieta profesor na Sorbonie. Ceniona w Polsce i na świecie https://www.sapaviva.com  Ciekawostka 1. Jako jedna z pierwszych kobiet w czasie I WŚ zdała na prawo jazdy, aby móc prowadzić... ciężarówki na których przewoziła aparaty rentgenowskie do badania rannych żołnierzy. Ciekawostka 2. Jej córka, Irene, także została noblistką z chemii. Sumując, jeśli Maria nie wygra tego ATF, przynajmniej w kategorii nauka, to będzie znaczyć, że łatwiej zgarnąć dwa Noble niż jednego  ATF -GOATa.

Jerzy Owsiak - aktywizm. Prawdopodobnie pick najmniej googlowany z uwagi na rozpoznawalność. Co więcej, dzięki twórcy WOŚP zapewne każdy z nas stał się częścią aktywizmu wrzucajac datek do puszki. Niesamowita rozpoznawalność dzięki zbiórkom prowadzonym na całej planecie , longevity, impact. Sprzęt oznaczony serduszkami WOŚP widział w szpitalach każdy, a może też pomógł Wam lub Waszym bliskim. Ponad 70K urządzeń przekazanych szpitalom pokazuje, że aktywizm nie skończył się z DWŚ, a życie ludzkie można ratować także w czasach pokoju.

Adam Mickiewicz- literatura. Uznawany za największego poetę polskiego romantyzmu oraz literatury polskiej, a także za jednego z większych na skalę europejską. Porównywany do Byrona i Goethego. Wykładowca w College de France, znany jako autor ballad, powieści poetyckich, dramatu ,,Dziady" oraz epopei narodowej ,,Pan Tadeusz". Szczególnie to ostatnie dzieło zasługuje na uwagę w obecnych czasach, gdy sławę można zdobyć po zrymowaniu kilkudziesięciu wersów+dolozeniu do nich muzyki. Mickiewicz stworzył 12 ksiąg pisanych wierszem ( kilkaset stron), aby było trudniej trzynastozgłoskowym aleksandrynem polskim. Dziś trudne do wyobrażenia. Kilka jego dzieł trafiło do Indexu ksiąg zakazanych KK. Z miejsca +1000 do prestiżu.

Bohdan Chmielnicki- antypolak. Najlepszy two-way player w sensie szkodnika geopolitycznego oraz przelanej krwi. Skuteczny zarówno jako trigger i akcelerator procesów, które doprowadziły do upadku Rzeczpospolitą jak i w pozbawianiu życia. Rok wybuchu powstania Chmielnickiego to cezura czasowa, po której  Rzeczpospolita może zapomnieć o mocarstwowej pozycji, początek chylenia się ku upadkowi. Na istne kuriozum zakrawa fakt, że początkowo Chmielnicki podniósł rebelię, aby wyrównać prywatne szkody, które spotkały go ze strony innego szlachcica ( m.in. poszło o kobietę). Wspólnie  z wladcami Szwecji, Prus, Siedmiogrodu, Bogusławem Radziwiłłem (pozdro @ignazz ) prekursor rozbiorów Polski (traktat w Radnot 1656). Trudno ustalić dokładną liczbę ofiar jaką wywołał bunt Chmielnickiego, ale sama rzeź wykupionych (kolejna abstrakcja) jeńców pod Batohem oraz masakra po zdobyciu Baru ( dobrze że chociaż Izabellę Bohun uratował) to prawdopodobnie około 15K ofiar, a takich miejsc było w czasie tej wojny domowej dziesiątki i setki. Jest odpowiedzialny za śmierć, często okrutną tysięcy. Najpewniej za sześciocyfrową liczbę ofiar.

Jerzy Popiełuszko- religia. Ksiądz, patriota, kapelan ,,Solidarności", obrońca praw człowieka, który swą postawą, a następnie męczeńską śmiercią zasłużył na miano błogosławionego i męczennika. Organizator ,,Mszy za Ojczyznę" gdzie wygłaszał kazania religijno-patriotyczne. Budziły one wielkie zainteresowanie społeczne i były solą w oku najwyższych dygnitarzy państwa. Mimo prób zastraszenia, niedanego pierwszego zamachu ks. Jerzy nie skorzystał z propozycji prymasa wyjazdu na studia do Rzymu. Kilka dni później zamordowany przez funkcjonariuszy SB. Pogrzeb był ogromną manifestacją patriotyczną, która zgromadziła od 100K (wesja władz) do nawet miliona osób. IMHO KK już nigdy później nie miał takiego poparcia społecznego.

Helena Modrzejewska- film/teatr. Najwybitniejsza aktorka w historii teatru w Polsce. Odniosła największe sukcesy z polskich aktorek i aktorów w skali globu. Szczególne uznanie zdobyła na najtrudniejszym rynku w USA. Uwielbiana za role szekspirowskie. Zagrała w ponad 260 sztukach. Szkoda, że ta kategoria łączy m.in reżyserów z aktorami. W kategorii czysto aktorskiej Helena GOAT, a tak zapewne przyjdzie jej ustąpić miejsca reżyserom.

Ewa Krzyżewska- najpiękniejsza Polka. Pani Ewa w wersji z ,,Popiołu i diamentu". Warte obejrzenia. Polecam

Eugeniusz Kwiatkowski- biznes/ekonomia. Minister Przemysłu i Handlu w II RP. Kierując resortem doprowadził do powstania Zakładów Azotowych w Mościskach/Tarnowie, pomysłodawca budowy portu w Gdyni i powstania polskiej floty handlowej, patron Centralnego Okręgu Przemysłowego. Miał opinię bardziej państwowca niż polityka. Jego sukcesy były tak dobrze odbierane, że po wojnie doceniła go nawet władza ludowa, mianując go Delegatem Rządu do Spraw Wybrzeża. Jeden z nielicznych polityków, który zasłużył na miano apolitycznnego fachowca.

Wojciech Kossak- sztuka. Jego dzieła charakteryzuje tematyka historyczna i batalistyczna, czesto kawaleryjska z dużym realizmem. Bardzo ceniony twórca, albowiem jego obrazy trafiały do muzeów cesarskich, niektóre zamawiał sam cesarz Franciszek Józef. Na przełomie wieków pracował także na zlecenie cesarza Wilhema II, którego gościł w swojej pracowni. Wyróżnia go tworzenie panoram. Uczestniczył w powstawaniu czterech takich dzieł, z ktorych najpopularniejsza jest ,,Panorama Raclawicka". Obraz o wym 114x15m namalował razem z Janem Styką, ale to Kossak uważany jest za tego, który odpowiada za większość prac.

Karol Szymanowski- muzyka. Jeden z najwybitniejszych polskich kompozytorów. Jego najsłynniejsze utwory to ,,Król Roger" , ,,Harnasie" i ,,Pieśń o nocy". Swoją twórczością zyskał miano ,,ojca polskiej muzyki współczesnej".

Grzegorz Lato- sport. To, że poszedł ze 143 pickiem to steal tego draftu. Bez wątpienia najbardziej utytułowany Polak w najpopularniejszej dyscyplinie sportowej. Multimedalista MŚ i IO, król strzelców najważniejszego turnieju, zdobywca największej ilości bramek dla Polski na MŚ(11), zdobywca pucharu mistrzów. Nie dane mu bylo zostać celebrytą (z uwagi na fizjonomię Shreka) ale jego rajd i bramkę z BRA w meczu o 3.miejsce pamięta każdy. Najpewniej najszybszy polski piłkarz (sorry Grosik). Gdyby dziś polski kopacz osiągnął jego sukcesy wszyscy z takiego grajka robiliby Santo Subito

Jarosław Kaczyński- polityka. Na koniec as w rękawie, który wziął od Waszych Kandydatów wszystko co najlepsze.

Lecimy chronologicznie:

Wzorem Mieszka I gotowy ochrzcić wszystko co się rusza i na drzewo nie ucieka.

Ma swoją wyprawę kijowską z marca 2022 jak Chrobry.

Zjednoczył prawicę tak dobrze jak Łokietek Polskę.

Zastał wymiar sprawiedliwości platformiany a zostawi pisowski niczym KW.

Jagiełło zadał Krzyżakom klęskę o niespotykanej skali, a Jaro zatruł Niemcom Odrę rtęcią, że zabrało skali.

Godny kontynuator idei Międzymorza jak Jagiellończyk.

Tak jak Batory ma duży sentyment do Węgrów.

Niczym JIIIS pod Wiedniem, rozgromił muzułmanów w Puszczy Białowieskiej tak mocno, że leśnicy z Lasów Państwowych do dziś kopią masowe groby.

Wzorem Kosciuszki zwalcza Rosję i stawia na USA.

Chciałby w historii być zrównany z Piłsudskim, z tą różnicą że nie jako KOMENDANT a PREZES.

Ciężko znaleźć jakieś podobieństwo do Aleksandra II.

Edytowane przez DRK
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nauka: Mikołaj Kopernik (1)

Z 1 pickiem poszedł oczywisty wybór. Mikołaj Kopernik czyli najsławniejszy oraz najpopularniejszy Polak ever o którym uczą we wszystkich podręcznikach na świecie.  

Cytat: "wstrzymał słońce a poruszył ziemię"

Ciekawostka: Rodzina jego ojca wywodziła się ze wsi Koperniki położonej nieopodal Nysy na Śląsku.

Sport: Robert Korzeniowski (72)

Polak z największą liczbą złotych medali olimpijskich, multimedialista, członek lekkoatletycznego Hall of Fame - legenda, posiadacz Orderu Odrodzenia Polski.

Cytat: „Niewielu w życiu spotkałem sportowców, którzy nie zawiedli i sprostali oczekiwaniom. Do tych niewielu należy Robert Korzeniowski, który jak Cezar mógł powiedzieć VENI, VIDI, VICI. Nasz Robert. Widzę go na ostatnich metrach przed stadionem Olimpijskim w Atenach jak z dużą przewagą, prawie swobodnie idzie po zwycięstwo. Tak świetnie zorganizowanego człowieka w swoim życiu spotkałem po raz pierwszy. Jak On to wszystko potrafił godzić!!! - Jacek Gmoch

Ciekawostka: Ma astmę.

Polityka: Tadeusz Kościuszko (24)

Bohater Polski oraz USA. Skonstruował West Point, czyli szkołę której absolwenci w ramach US Army zdobyli dominację przez ostatnie 100 lat. Jego nazwiskiem nazwano powstanie, człowiek walczący o równość poprawiając los chłopów w Polsce a uwalniając murzynów w USA. Uczestnik wojny o niepodległość USA, wojny z Rosją 1792, insurekcji kościuszkowskiej. Człowiek honoru. Przyjaciel Ojców Założycieli USA jak Jefferson czy Waszyngton.  

Cytat: "Za samą szlachtę bić się nie będę. Chcę wolności dla całego narodu i dla niej wystawię tylko me życie." - Tadeusz Kościuszko 

Ciekawostki: Kościuszko był zagorzałym przeciwnikiem instytucji kościoła. Twierdził on, że kościół trzyma ludzi w niewiedzy i jest on realnym zagrożeniem dla zdrowego rozsądku. Cytat: Kościół winien być oddzielony od państwa, nie wolno mu zajmować się kształceniem młodzieży. Naród winien być panem własnego losu i jego prawa powinny być nadrzędne wobec praw Kościoła. Żadna religia nie może im przeczyć, odwołując się do prawa boskiego, przeciwnie, każda religia powinna być posłuszna prawom ustanowionym przez naród. (...) Księża będą zawsze wykorzystywać ciemnotę i przesądy ludu. Będą posługiwać się religią jak maską, pod którą kryje się obłuda i zbrodniczość ich poczynań.

Podobno Kościuszko doradzał Waszyngtonowi w sprawie flagi USA i jest wzorowana do herbu ziemi sandomierskiej. 

2609.png

Religia: Jan Długosz (96)

Ojciec historii Polski. Spisane przez niego Roczniki czyli kroniki sławnego Królestwa Polskiego są fundamentem historii Polski oraz wykreował nasze spojrzenie na historię. Uczestnik soboru w Bazylei, pokoju II toruńskiego , niedoszły arcybiskup Pragi oraz Lwowa. Wychowawca królewiczów polski, synów Kazimierza Jagiellończyka: Władysława, Kazimierza, Jana, Aleksandra, Zygmunta i Fryderyka. Szczególnie wychowanie Zygmunta Starego w duchu katolickim przyczyniło się do kierunku w sprawie religii i reformacji w  Polsce. 

Cytat: Miłość ojczyzny przewyższa zwykle wszelką inną miłość. - Jan Długosz 

Ciekawostka: Uczestnik pielgrzymki do Jerozolimy. 

Literatura: Władysław Reymont (49)

Polski Noblista za "Chłopów" ale moją ulubioną jego pozycją to Ziemia Obiecana. Ziemia Obiecana to manifest polityczny i idealne lekarstwo aby wyleczyć człowieka z zamiłowania do korwinizmów oraz innych wariatów.

Cytat: Bieda łacniej przekuwa człowieka niźli kowal żelazo. - Władysław Reymont:

Ciekawostka: Był niemal ślepy.

 

Muzyka: Ignacy Jan Paderewski (25)

Polski pianista, mąż stanu, działacz niepodległościowy oraz premier. Podczas pobytu w USA został okrzyknięty: "mistrzem", "królem pianistów" " czarodziej klawiatury".

Cytat: Jestem Polakiem, wiernym synem Ojczyzny. Myśl o Polsce wielkiej i silnej, wolnej i niepodległej była i jest treścią mojego istnienia, urzeczywistnienie jej było i jest jedynym celem mojego życia - Jan Paderewski

Ciekawostka: Niemcy umieścili nazwisko Paderewskiego w tzw. Czarnej Księdze, która zawierała listę wrogów III Rzeszy.

Film/Teatr: Daniel Olbrychski (120)

Jeden z najwybitniejszych aktorów. Zagrał we wszystkich najważniejszych produkcjach dla polskiej świadomości historycznej jak Popioły, Pan Wołodyjowski, Potop, Ogniem i Mieczem, Pan Tadeusz, Sól ziemi czarnej, Wesele, Ziemia Obiecana, Przedwiośnie, Dekalog oraz grał w wielu produkcjach zagranicznych.

Cytat: Zajmuje (w filmie) miejsce zmarłego Zbyszka. Pasowany jakby na jego młodszego brata, podejmuje jego rolę. - Tadeusz Sobolewski 

Ciekawostka: Ciotka Olbrychskiego żyła 111 lat. 

Sztuka: Stanisław Ignacy Witkiewicz (97)

Mój ulubiony artysta, ćpun , alkoholik , malarz, pisarz, .....Polecam w Zakopane odwiedzić willę Witkiewiczówka. Jego działa i prace nie są dla każdego. 

Cytat: O ile alkohol i kokainę zaliczyć można do jadów realistycznych, – potęgują świat nie dając nastroju niesamowitości – o tyle peyotl nazwałbym narkotykiem metafizycznym, dającym poczucie dziwności istnienia, którego w stanie normalnym doznajemy niezmiernie rzadko – w chwilach samotności w górach, późno w nocy, w okresach wielkiego umysłowego przemęczenia, czasem na widok rzeczy bardzo pięknych, lub przy słuchaniu muzyki, o ile nie jest to po prostu normalnym wrażeniem metafizyczno-artystycznym, pochodzącym od pojmowania bezpośrednio samej Czystej Formy dzieła sztuki. - Witkacy

Ciekawostka: Popełnił samobójstwo 18 września 1939 z powodu agresji ZSRR 

Biznes/Ekonomia: Leszek Balcerowicz (73)

Autor planu Balcerowicza czyli przejścia Polski z gospodarki socjalistycznej centralnie sterowanej na kapitalistyczną, zdławił hiperinflację, urealnił kurs złotego. Do dzisiaj korzystamy z jego działalności.

Cytat: Balcerowicz musi odejść - Andrzej Lepper 

Ciekawostka: Cierpi na bezsenność.

Aktywizm: Jan Karski (48)

Oficer wojska polskiego, AK-owiec, świadek Holocaustu oraz twórca raportu na temat sytuacji w okupowanej Polsce. Po wojnie doradca Departamentu Stanu USA na temat europy śrd-wsch.

Cytat: Kto nie mówi po niemiecku – milczy. W tramwajach, sklepach, urzędach, na ulicy, w kawiarniach, fabrykach, domach publicznych, kinach – wszędzie panuje język niemiecki. Nigdzie nie słychać języka polskiego, poza ścisłym gronem rodzinnym. Jeżeli w ogonku po chleb, drzewo czy kartofle – ośmieli się ktoś mówić po polsku głośno – grozi mu, że zostanie odepchnięty na koniec, lub nic nie dostanie. - Jan Karski

Ciekawostka: Jan Karski na terenie getta warszawskiego przebywał w mundurze niemieckim a do obozu koncentracyjnego dostał się w ubraniu ukraińskiego pomocnika. 

Najładniejsza Polka: Barbara Brylska (144)

W latach 60/70 uchodziła za Polską seksbombę - najbardziej popularna polska aktorka bloku wschodniego za co dostała nawet medal z ZSRR.

Cytat:  Była najpiękniejszą aktorką Europy swojego pokolenia. - Daniel Olbrychski 

Ciekawostka: Zyskała miano polskiej Brigitte Bardot. 

Antypolak: Wanda Wasilewska (121)

Zdrajczyni, komunista, wiceprzewodnicząca PKWN , 6 kadencji Rady Najwyższej ZSRR, zdradziła swoich przyjaciół Komunistycznej Partii Polski, popierała pakt Ribbentrop Mołotow 

W tym przypadku nie będzie ani cytatu ani ciekawostki ponieważ to zwykłe kurwisko. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • ely3 odpiął/ęła ten temat

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.