Skocz do zawartości

Inflacja a inwestowanie


Orus92

Jak walczę z inflacją?  

19 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Jak walczę z inflacją?

    • Nie walczę - nie mam środków
      2
    • NIe walczę - mam środki, ale walczę wydając
      6
    • Inwestuje - lokaty
      2
    • Inwestuje - obligacje
      1
    • Inwestuje - akcje
      3
    • Inwestuje - nieruchomości
      3
    • Kupuje waluty obce
      1
    • Nadpłacam kredyt - Glapa mnie wykończy
      6
    • Inne
      3


Rekomendowane odpowiedzi

@Szulim

dzieki za info za PKO... No coż mleko sie rozlało i tutaj sie czasu nie cofnie. Szkoda, bo byłby prawie darmowy kredyt.. 2,8% w tamtym czasie, wiec teraz to nawet nie opłacaloby się go nadpłać tylko lokac na oligacjach i po 5 latach zrobic jedna dużą spłatę.

Co do ING to się zastanowię i jak coś to wrócę do Ciebie! Dzięki!

2 minuty temu, P_M napisał:

Przecież post 2017 nie ma kredytów hipotecznych gdzie jest prowizja za nadpłate kredytów, to ustawowo przecież zostało ogarnięte. 

No jak widać w PKO w 2020 była rekompensata. Rekompensata to pewnie nie Prowizja :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, P_M napisał:

Przecież post 2017 nie ma kredytów hipotecznych gdzie jest prowizja za nadpłate kredytów, to ustawowo przecież zostało ogarnięte. 

nie do końca

ustawa mówi, że prowizja za nadpłatę lub wcześniejszą spłatę nie może przekraczać 36mc - co spowodowało, że faktycznie większość banków zrezygnowało całkiem z tej opłaty, ale niektóre nadal mieli.

Natomiast stała stopa jeszcze rok temu była czymś totalnie mało używanym w bankach - wtedy tylko PKO SA i BP miały taką ofertę, potem doszło ING i mBank, a teraz jest już we wszystkich. No i faktycznie jeszcze pod koniec roku w większości banków była takowa opłata rekompensacyjna, ale już zrezygnowali bo ludzie się oburzyli o to i banki się obsrały że będą kolejne pozwy itp

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, Szulim napisał:

ustawa mówi, że prowizja za nadpłatę lub wcześniejszą spłatę nie może przekraczać 36mc - co spowodowało, że faktycznie większość banków zrezygnowało całkiem z tej opłaty, ale niektóre nadal mieli.

To chyba tylko jakieś mega c***owe banki, jak organizowalem kredyt z doradcą to żaden z topowych banków nie miał prowizji za nadpłatę. 

 

10 minut temu, Orus92 napisał:

@Szulim

dzieki za info za PKO... No coż mleko sie rozlało i tutaj sie czasu nie cofnie. Szkoda, bo byłby prawie darmowy kredyt.. 2,8% w tamtym czasie, wiec teraz to nawet nie opłacaloby się go nadpłać tylko lokac na oligacjach i po 5 latach zrobic jedna dużą spłatę.

Co do ING to się zastanowię i jak coś to wrócę do Ciebie! Dzięki!

No jak widać w PKO w 2020 była rekompensata. Rekompensata to pewnie nie Prowizja :D

Dałeś się w ch. Po prostu zrobić:/ doradca ewidentnie zjebał. 

Ja też będąc na zmiennym miałem w pewnym czasie mega niskie oprocentowanie, ale cóż zrobić, czasy darmowego pieniądza się skończyły, choć w sumie patrząc na inflację 15℅ oprocentowanie na 7℅ nie boli aż tak. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, P_M napisał:

To chyba tylko jakieś mega c***owe banki, jak organizowalem kredyt z doradcą to żaden z topowych banków nie miał prowizji za nadpłatę. 

true :D z pamięci teraz nie powiem ale na pewno PKO BP, mBank, Santander i Paribas miały (PKO BP i mBank chyba wziąż mają przy zmiennej ale musiałbym sprawdzić)

ogólnie fakt - doradca powinien takie rzeczy ogarniać, choć na pewno chciał dobrze - te kilka lat temu poza PKO BP czy SA nie było opcji na stałą stopę to raz, dwa PKO BP ten zapis o rekompensacie miał cały czas w umowach do kwietnia tego roku 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Szulim napisał:

true :D z pamięci teraz nie powiem ale na pewno PKO BP, mBank, Santander i Paribas miały (PKO BP i mBank chyba wziąż mają przy zmiennej ale musiałbym sprawdzić)

ogólnie fakt - doradca powinien takie rzeczy ogarniać, choć na pewno chciał dobrze - te kilka lat temu poza PKO BP czy SA nie było opcji na stałą stopę to raz, dwa PKO BP ten zapis o rekompensacie miał cały czas w umowach do kwietnia tego roku 

Ja kredyt w 2018 wnioskowałem i na zmienną Santander i ING nie miały żadnych prowizji ani rekompensat za nadpłaty, PKO bodajże też, ale tam nie wnioskowaliśmy. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Szulim napisał:

true :D z pamięci teraz nie powiem ale na pewno PKO BP, mBank, Santander i Paribas miały (PKO BP i mBank chyba wziąż mają przy zmiennej ale musiałbym sprawdzić)

ogólnie fakt - doradca powinien takie rzeczy ogarniać, choć na pewno chciał dobrze - te kilka lat temu poza PKO BP czy SA nie było opcji na stałą stopę to raz, dwa PKO BP ten zapis o rekompensacie miał cały czas w umowach do kwietnia tego roku 

no ale czy ten wzór który był to w tym momencie i tak nie dawał przy nadpłacie 0 dla banku? Przeciez z logicznego punktu widzenia nadpłacajac teraz stałe stopy bank zamiast 3% miałby co najmniej 6% (patrzac nawet na obligacje ROR)?

No cóż. Można było to bardziej sprawdzić, a teraz trzeba pić co sie nawarzyło :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, P_M napisał:

Ja kredyt w 2018 wnioskowałem i na zmienną Santander i ING nie miały żadnych prowizji ani rekompensat za nadpłaty, PKO bodajże też, ale tam nie wnioskowaliśmy. 

tak jak mówię, ciężko mi z pamięci teraz przytoczyć ale sprawdziłem sobie na dzisiaj:

- Pekao SA: 3% przez pierwsze 3 lata

- Alior: 3% przez 3 lata

- Paribas: 1% przez 3 lata

- BOŚ: 2% przez 3 lata

- BPS: 3% przez 3 lata

- PKO BP: 1,5% przez 3 lata

- Santander: 1% przez 3 lata 

brak opłat za wcześniejszą spłatę / nadpłatę:

- Millennium

- ING

- mBank

- CITI

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, Orus92 napisał:

Przyznam, że jestem dość świeży w inwestowaniu (w praktyce, bo w temat wkręciłem się dość mocno), ale mam nadzieje, że wywiąże się ciekawa dyskusja!  Czuje, że w realu nie mam znajomych równie mocno wkręconych w te kwestie, więc liczę, że znajdę tu sparingpartnerów i inne spojrzenie.


30 lat / żonaty
Z mojej strony z uwagi na hipotekę na zmiennym oprocentowaniu:
1. nadpłacam kredyt
2. Giełda przez IKE/IKZE swoje i żony - mniej wiecej połowa ETF + połowa pojedyńcze spółki z zagranicy.. Docelowo myślę nad czymś bardziej pasywnym na zasadzie większość ETF na cały świat + wybrane duże spółki w okazyjnych cenach.
3. Trochę oszczędności w polskich obligacjach EDO (tu jakoś nie jestem fanem z uwagi na osłabienie PLN)
4. Poduszka na lokatach/kontach oszczednosciowych

Niestety dopoki hipteka w grze myslę głównie o pozbyciu się długów...

ale boomer haha

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Opiszę mój case. Od razu mówię ja na inwestowaniu się średnio znam w sensie która spółkę kupić lub jak analizować ale jestem dobry z matmy i jestem zadowolony z moich decyzji choć to trochę gambling. Ale szczegóły.

Otóż tak się złożyło że większość moich środków mam zainwestowane w 1 spółce(baba.nyse) no może nie większość bo to 40% majątku ale to już duża kwota. Jak do tego doszło?

1. Kolega, który się trochę zna polecił mi kupić Alibabe bo spadła z 300 do 200 z kawałkiem i według wskaźników jest maga tania no i kupiłem za poważna kwotę.

2. No i spadła do 100 z hakiem, wiec znowu zakupiłem i tym samym obniżyłem sobie średni zakup do 158.

3. Rząd chiński kontynuował crack down na ich sektorze IT i spadła do 70 z hakiem, kupiłem prawie na samym dnie, obniżając sobie średni zakup do 129.

4. Trochę poszła do góry 110 z hakiem i znowu covid w Chinach ostatnio i spadła do 80 z hakiem, zrobiłem kolejny zakup obniżając średnia cenę zakupu do 119.

5. W końcu fortuna się odwróciła i poszła ostatnio do góry i jestem na zero a nawet na lekkim plusie na dzień dzisiejszy.

6. Jestem dumny z tych kolejnych zakupów bo gdybym nie robił tych zakupów to byłbym stratny 40% a wyszedłem na swoje mimo tak nie sprzyjających okolicznosci.

7. Teraz co dalej, już sporo zaryzykowałem to nie będę się zadowalał małym zyskiem, więc jakąś pierwsza transzę bym sprzedal przy 150(25%) jak znowu jebnie(np poniżej 100) i będę miał wolne środki to znowu będę dokupywał.

 Hipotekę też mam ale nie dużą już na szczęście, więc ostatnio jak Alibaba zmieniła kierunek to miałem środki które w nią nie przewaliłam i spłaciłem 30k. Generalnie miałem szczęście bo mieszkanie kupiłem w 2016 przed tymi wzrostami cen i większość już spłaciłem na niskich stopach procentowych.

Z innych rzeczy odnotowania od 3 lat mam IKE obligacje, wykorzystuje limit pod korek. Z dwóch pierwszych lat mam już niezły procent, trzeci rok skopalem i kupiłem w styczniu więc przez pierwszy rok mam tylko 1%. Ogólnie to spoko te obligacje antyinflacyjne  zwlasza na IKE. Ale to złotówka a ja wolę trzymać(przynajmniej tak narazie robię)jednak środki w zagranicznych walutach. Ale tym IKE  trochę dywersyfikuje walutowo portfel.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a czy ktokolwiek z was wie coś na temat krypto? 

po pierwsze - krypto i jego wzrosty są mocno uzależnione od przepływu swobodnego pieniądza na rynku - aktualnie sytuacja jest taka, że nie ma już wielkiego dodruku, stopy idą w górę, inflacja również i krypto raczej będzie testować dolne granice niż rosnąć 

dobry moment na zakup BTC to będzie jak spadnie w okolice 12-14k USD - w tym momencie zakup to bardzo duży long term, z wzięciem na siebie ryzyka utraty jeszcze ok połowy zainwestowanego kapitału w short term ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czemu nie ma w ankiecie "jestem niewolnikiem ale Pan Mateusz powiedzial, ze bedzie dobrze"?

No ja celowalem z ratka hipotecznego na max 2200-2400 do konca splaty, aktualnie mam 3600 netto wiec jest cudownie...gdyby nie zona i dwa dochody to moglbym w koncu zaczac sie prostytuowac na rynku szwedzkim bo tam zbyt jest wsrod bogatych milfow. Ide dzis opic inflacje poki mnie na to stac. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.