Skocz do zawartości

wojna na ukrainie


lorak

Rekomendowane odpowiedzi

14 godzin temu, DLT_Braddock napisał:

Wielu w tym nawet taki Kołodko pisze wprost, że zachodnie sankcje nie działają tak jak powinny

A jakie to statystyki gospodarcze przemawiają za tym stwierdzeniem? Deficyt budżetowy największy od lat 90tys. Obecnie produkowane czołgi nie mają kilku ważnych elementów jak czujnik pogody czy nowoczesna optyka bo nie ma z czego ich produkować. Wpływy z podatków od ropy są sporo niższe

Gazprom wyprodukował 20% mniej gazu Eksport spadł o 45% . Zyski miał spore bo kiedy gaz był wysoki to jeszcze eksortował dużo ale druga połowa roku ju była średnia . A ten zapowiada sie dla niego kiepsko bo ceny poleciały ostro w dół. Stracił największych klientów w Europie. Chiny nie są w stanie przejąc tego gazu

Wystarczy popatrzeć jak wyglądały zyski w poszczególnych kwartałach by widzieć ,że z każdym kolejnym było coraz gorzej

W 4 kwartale esport spadł o 70% Porukcja o 30 %.. Ogólnie widać ,ze 4 kwartał już wyglądał kiepsko.. Dochody ze sprzedaży ropy w 4 kwartale już zaliczyły zjazd o 17% choć pierwsze 3 kwartały dały spory zysk Rosjanom.  Ogólnie jak popatrzysz na to ,że jeśli wytniemy ropę i gaz które miały spory wzrost cen i dały dobry zysk to dochody z eksportu spadły o 20%. Huty mają spore problemy obecnie. Zamówienia na nowe mieszkania w Moskwie spadły o 40% w 4 kwartale. I ogólnie 4 kwartał wyglądał już źle w Rosji. Więc jednak chyba sankcje powoli działają. Chyba naprawdę nikt nie oczekiwał ,że w gospodarce sankcje działają z dnia na dzien. Ale tak samo bardzo długo będzie trwał proces odkręcania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, Reikai napisał:

Wiesz co? Byłem we Wrocławiu i powiem Ci, że nie tylko oni jeżdżą do Egiptu. Stało się coś gorszego, oni się uśmiechali !

Ale jak to się tak uśmiechać? Przecież była Bucza, teatr w Mariupolu, ciężarna Marianna.... 

Na miejscu poborowych też bym się uśmiechał.... Uciec przed poborem, siedzieć sobie na zachodzie, korzystać z darmowych atrakcji w Polsce i wyjeżdżać sobie na wakacje. Byli wielcy ukraińscy patrioci jak Tymoszenko, obecni urzędnicy bawią się na luksusowych wakacjach, a ja czytam o zbiórkach w Polsce dla mieszkańców zniszczonego Bachmutu. 

Ponizej cytat z dzisiejszej prasy :

luksusowe wakacje źle wyglądają w sytuacji, gdy ojczyzna polityczki jest pogrążona w wojnie.

Wydaje mi się, że wakacje w Egipcie to w obecnej sytuacji Ukrainy spory luksus. Skoro Ukraińców stać na postawienie pomnika Suchewyczowi to nie byłoby problemu gdyby przejęli od Polaków te wszystkie zbiórki. 

No, ale jak ktoś chce finansować wczasy i korupcję ukraińskich urzędników to jego prawo. Nic mi do tego :)

Edytowane przez DLT_Braddock
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, DLT_Braddock napisał:

Ale jak to się tak uśmiechać? Przecież była Bucza, teatr w Mariupolu, ciężarna Marianna.... 

Na miejscu poborowych też bym się uśmiechał.... Uciec przed poborem, siedzieć sobie na zachodzie, korzystać z darmowych atrakcji w Polsce i wyjeżdżać sobie na wakacje. Byli wielcy ukraińscy patrioci jak Tymoszenko, obecni urzędnicy bawią się na luksusowych wakacjach, a ja czytam o zbiórkach w Polsce dla mieszkańców zniszczonego Bachmutu. 

Ponizej cytat z dzisiejszej prasy :

luksusowe wakacje źle wyglądają w sytuacji, gdy ojczyzna polityczki jest pogrążona w wojnie.

Wydaje mi się, że wakacje w Egipcie to w obecnej sytuacji Ukrainy spory luksus. Skoro Ukraińców stać na postawienie pomnika Suchewyczowi to nie byłoby problemu gdyby przejęli od Polaków te wszystkie zbiórki. 

No, ale jak ktoś chce finansować wczasy i korupcję ukraińskich urzędników to jego prawo. Nic mi do tego :)

Ni c***a nie mogę rozkminic czy jesteś trollem, czy serio się wypowiadasz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, january napisał:

 

Moje posty w przeciwieństwie do twoich pod moim adresem nie łamią żadnego punktu regulaminu forum. Więc nie wiem gdzie widzisz problem. Żadnych perm banów nie było. Był tylko jeden nałożony (chyba?) na 100 dni. Właściwie za nic. Swego czasu na forum zapanował niezdrowa pogromowa atmosfera. Twoją pasją widzę stały się wyzwiska pod moim adresem. Dawniej po prostu zgłosiłbym to do moderacji, ale mam to gdzieś. Kiedyś w wątku "pijany kącik" pijany RappaR wkleił zdjęcie z tobą. Ktoś tam twierdził, że to ty.  Jeśli tak to Wystarczy mi, że zobaczyłem jak wyglądasz, zrobiło mi się ciebie żal. Stwierdziłem, że masz i tak już ciężko. Tak więc nie będę się z tobą wdawał w głupie pyskówki, nie potrafię tak jak ty obrażać, wyzywać i "jechać po czyjejś rodzinie". 

Ten i dwa ost posty niech modzi przeniosą do innego działu 

2 godziny temu, Reikai napisał:

Ni c***a nie mogę rozkminic czy jesteś trollem, czy serio się wypowiadasz.

Czyżby jeden z dogmatów politycznej poprawności został podważony? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 27.01.2023 o 21:17, DLT_Braddock napisał:
W dniu 25.01.2023 o 10:09, Gregorius napisał:

1. cały cywilizowany

2. A zdaniem moim i wielu innych Polska powinna wysłać to co wysyła nawet jakby żadnego zwrotu nie dostała. 

3. Ja jestem dumny z Polaków którzy stanęli na wysokości zadania i od pierwszych dni oddolnie pomagają. Flagi na urzedach to bardzo miły gest wsparcia i solidarności z bestialsko mordowanym narodem.

4.O łapankach nie odpisałeś bo jak zwykle piszesz insynuacje niczym nie poparte.

5. Ale może o tym fałszowaniu historii przedstawisz jakiś dowód.

1. Jakieś 800 mln ludności świata 

2. Poszedłbym dalej. Wysłałbym jeszcze tych wszystkich celebryckich analityków i połowę piszacych w dziale "Inne" :)

3. Gorzej jak na państwowych budynkach powiewa tylko flaga ukraińska, a w Sejmie wisi na miejscu gospodarza. Widziałem ten mordowany naród dwa dni temu na lotnisku w Jasionce. Myślałem, że uciekają do Irlandii albo UK. Lecieli do El-Sharm el sheik. Wiem, że zaraz będziesz usprawiedliwiał, ale mnie to trochę zaskoczyło. Choć ukraińska elita urzędnicza bawi się w bardziej egzotycznych miejscach. Inna cześć kradnie na potęgę.

4. zdaje się, że to Ty mi kiedyś nie odpisałeś na moje pytanie "kiedy Ukraińcy przeprosili za Przewodowo?"  filmików z łapanek pełno na tt, fb, telegramie. Choć w Twojej bajce to ruska fałszywka.

5. Serio? Nic o tym nie wiesz? Nic nie powiedzieli w dziennikach, wydarzeniach i faktach??? Współczuję. 

1) Sam pisałeś o świecie zachodnim. Nie pasuje Ci odpowiedz to zmieniasz niby na cały świat. Sprawdź głosowania ONZ (wszystkie przegrane przez ruskich) kto kogo popiera.

2) jak pisałem na szczęście więcej osób gówno obchodzi Twoje zdanie i nie masz wpływu kompletnie na nic. 

3) Jak zwykle insynuacje i propaganda z którą podobno tak bardzo walczysz. Nie wiem jakim podłym trzeba być człowiek żeby bez żadnej refleksji pisać z pogardą o śmierci tysięcy( dziesiątek o ile już nie setek) osób   torturowanych, mordowanych i ostrzeliwanych przez ruskich.

4) Zdaje się że nie miałbys problemy z linkiem do fb lub tt ( telegrama nie używam) skoro są setki filmów gdyby były prawdziwe. ale niczego wiecej po tobie sie nie spodziewam niż kłamstw, prowokacji i insynuacji.

5) Jak wyżej.  jak przychodzi co do czego to masz gównianie argumenty. Jedyny co potrafisz to insynuacje i propaganda.

21 godzin temu, DLT_Braddock napisał:

Mnie razi ta tępa proukraińska propaganda a jak widzę, jak setki Ukraińców leci sobie na wakacje do Egiptu to jest mi wstyd za wielu Polaków, że po prostu dali się omamić telewizyjnej propagandzie. Za bardzo nieraz lukrujesz rzeczywistość. 

Mnie razi ta tępa proRuska propaganda i dziwi mnie jak można być taką osoba. Nie zakładam że bierzesz za to kase (no na pewno nie za pisanie na forum które czyta 50 os) wiec tylko wspołczuję że musisz być otoczony przez takie same osoby jak Ty które maja tak skrajne opinie że nawet nie próbują zrozumieć swiata i łykaja jak pelikany każda PR bajke ze strony ruskiej. 

Banki informacyjne są straszne jak ktoś nie próbuje nawet dotrzeć do prawdy. Na szczęście na tym forum dużo osób ma informacje z pierwszej ręki które pozwalają dużo informacji weryfikować i nie poddawać się tak tępej propagandzie jak próbujesz uprawiać. Szkoda że tutaj piszesz ale w sumie chyba po prostu będę całkowicie ignorował twoje posty. Bo szkoda na ciebie czasu. A jedynie w czym miałeś racje to to że nie ma paragrafu żeby Ciebie zbanować. Choć z drugiej strony to prywatne forum i nie obraziłbym się żeby poza trybem Ciebie usunąc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 27.01.2023 o 13:04, ely3 napisał:

Scenariusze są 4

1 - Ukraina pod koniec marca lub połowie kwietnia wyprowadzają swoją kontrofesywe w wyniku której zdobywają Melitopol, i wchodzą na Krym oraz w okolice Mariupole . To tylko scenariusz - nie jestem pewien na ile realny ale dla Rosjan to byłby sygnał mconego szoku. 

2 - Wbrew temu co pisze Wolski widać ,że Rosjanie nie mają nie wiadomo jak rozpędzonej machiny przemysłowej. Na front trafia sprzęt które miał iść na eksport. Trafiają Terminatory . Rakiety są wystrzeliwane albo staruszki z lat 60 albo produkcja z 22.  W każdym kolejnym kwartale Rosjanie zmniejszali ilość ognia co oznacza ,ze mają coraz mniej dostępnej amunicji 

...

Rosja opiera swoją koncepcje walki na duzej przewage w ostrzale. Jak im tego zabraknie to zaczną się cofać

3- Rosja ma w rezerwie 150 tys zmobilizowanych ,których trenują od października. Ci ludzie powoli otrzymają sprzęt , który nie nadawał się do walk rok temu ale rosyjskie fabryki doprowadziły go do gotowości bojowej. . Ma 6 armię której jeszcze nie ruszyli praktycznie. Mogą wykonać ponowne uderzenie na Sumy lub Charków. Ukraina będzie musiała znowu rozcieńczyć swoje siły. Pewnie uda im się zatrzymać uderzenie ale mogą już nie miec sił na własną ofensywę. Będą w impasie bez inicjatywy., To jeszcze nie jest złe. Gorzej jak Rosja ich przełamie i wtedy podpiszą pokój na złych warunkach

4 - Umiera Putin - 

 

Jest kilka wariantów ale realne są tylko dwa. Albo ukraińska ofensywa przełamie Rosjan w Zaporożu i ci wjadą na Krym. Albo Rosja przełamie Ukraine i wjadą do Sum albo Charkowa i Ukraina zacznie masowo przegrywać z powodu braku pieniędzy

Zasadniczo zgadzając się z tym co piszesz w 4 scenariuszach to jednak sama końcówka nie do końca zgadza się z nimi. Przewidywanie zakończania wojny jest bardzo trudne ,a tym bardziej mówienie o realnych scenariuszach zakończenia wojny. Nie mniej zgadzamy się że obie strony szykują ofensywę. W dalszym ciągu nie mamy pełnego obrazu co się dzieje pod Bahmutem. Bo obecnie równie prawdopodobne są dwa scenariusze. UA jest słabsza niż myślimy i postępy ruskie jeszcze chwilę potrwają a UA będzie musiała przerzucić siły z innych regionów i wtedy UA nie może myśleć o ataku w najbliższym czasie. UA nie tyle oddała Soledar bo broniła się tam bardzo mocno co w dalszym ciągu myśli o swojej ofensywie i bardziej liczy na spowolnienie i wykrwawienie sił ruskich oraz zużycie przez nich artylerii przy na ile to możliwe ograniczonych swoich stratach. Dlatego się wycofują, oddając teren. Z tego co dziś czytałem sytuacja dalej jest zła ale dalej to są minimalne straty terytorialne gdzie kolejne linie obronny są nie zagrożone. Grupa Wagnera już musiała zostać wycofana. Teraz walcza regularne siły ruskiej armii. Ale straty(potwierdzone) w tym w ciężkim sprzęcie są olbrzymi. Może się okazać ze kosztem utraty Bahmuty cała to wojsko będzie miało takie straty że ofensywa skończy się zanim się zacznie bo ruscy będą musieli przerzucać w tamten region dodatkowe siły.

W tym momencie wiadomo że ruscy mają około 200k słabo przeszkolonych wojsk plus jakieś siły jak 6 armia.  Rozumiem że gen Skrzypczak ostatnio straszył  że te siły zaaatakuja jednocześnie z Zaporoża , Kurska i Białorusi ale dla mnie to kompletnie nie realne.  Te siły z racji liczebności na pewno są w stanie na jednym kierunku przełamać obrone i zająć tereny (Sumy, Charków itd) ale problem z amunicja dalej pozostanie ale im dalej wejdą w głąb terytorium tym większym problem będzie z logistyka. Dlatego jeżeli Ruscy zaatakują w ciągu 2-3 miesięcy to czeka ich moim zdaniem katastrofa. Natomiast rzucanie tych sił w wybranych kierunkach i kolejna mobilizacja żeby być gotowym do ataku w okolicach maja-czerwca może uniemożliwić ofensywę UA a czas nie będzie wtedy grał na korzyść UA.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Gregorius napisał:

5) Jak wyżej.  jak przychodzi co do czego to masz gównianie argumenty. Jedyny co potrafisz to insynuacje i propaganda.

Mnie razi ta tępa proRuska propaganda i dziwi mnie jak można być taką osoba. Nie zakładam że bierzesz za to kase (no na pewno nie za pisanie na forum które czyta 50 os) wiec tylko wspołczuję że musisz być otoczony przez takie same osoby jak Ty które maja tak skrajne opinie że nawet nie próbują zrozumieć swiata i łykaja jak pelikany każda PR bajke ze strony ruskiej. 

Banki informacyjne są straszne jak ktoś nie próbuje nawet dotrzeć do prawdy. Na szczęście na tym forum dużo osób ma informacje z pierwszej ręki które pozwalają dużo informacji weryfikować i nie poddawać się tak tępej propagandzie jak próbujesz uprawiać. Szkoda że tutaj piszesz ale w sumie chyba po prostu będę całkowicie ignorował twoje posty. Bo szkoda na ciebie czasu. A jedynie w czym miałeś racje to to że nie ma paragrafu żeby Ciebie zbanować. Choć z drugiej strony to prywatne forum i nie obraziłbym się żeby poza trybem Ciebie usunąc.

5. Powiedz mi proszę jak można żyć w bańce, w której jest się świecie przekonanym że Ukraińcy przeprosili za Przewodowo? Fakty temu przeczą, ty wierzysz. Wracając do fałszerstw historycznych serwowanych zarówno przez ukr jak i pol władze 

a) UPA jak AK czy żołnierze wyklęci. Walczyli przede wszystkim z Sowietami 

b) Bandera cierpiał za Ukrainę w niemieckim obozie i nic nie wiedział o rzezi pol ludności na Wołyniu 

c) Orlęta Lwowskie walczyły przeciwko Bolszewikom 

d) powstanie styczniowe jako wspólna walka narodów pol i ukr przeciwko Moskalom. 

Czekam tylko, aż pojawi się wątek o ukr oddziałach pod Grunwaldem albo o tym, że jakiś ukr książę trzymał Boleslawa Chrobrego do chrztu. 

Dalej to już takie typowe szukanie onuc, spisku z Moskwy - po prostu brak odwagi, kiśmy się we własnym sosie itd. A za jakiś czas wyjdzie na to, że będę miał po prostu rację (tak jak w wątku o covid). Dziękuję. Nie oczekuje odp. 

Edytowane przez DLT_Braddock
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Gregorius napisał:

dalszym ciągu nie mamy pełnego obrazu co się dzieje pod Bahmutem.

To wygląda mniej więcej tak jakby Ukraina miała za mało żołnierzy na pierweszej linii frontu. To co pisałem jakis czas temu ,ze Ukraina zmieniła taktykę i często ma tylko kilku żołnierzy w pierwszym okopie to może być kwestia ,że rzeczywiscie się wykrwawili a ze względu na ofensywę nie chca przerzucić posiłków ale też bardzo realne jest że oni już umacniają swoją główną linię oporu Polecam ci wątek tego Ukraińca

Czaowy Jar to wzgórze dominujące nad okolica wzmacniane od lat. Bahmut to mały pikuś przy tym co jest za nim....Dziś padło Błahodatne . Krasna Hora raczej będzie trudna do utrzymania. Ale pamiętaj ,ze tam atakuja Wagnerowcy , którzy korzystają z braku błota i rzucają fale więźniów i za którymś razem łapiać Ukraińców i zdobywają teren...

W ogóle teraz tak naprawdę są 4 punkty zapalne

Kuzemiwka - Ukraina 2 tygodnie wprowadziła moim zdaniem jedna z dwóch swoich najlepszych brygad tj 92 Zmechanizowaną i ta zodbyła Nowoselewiskie. Zepchnęła 5 dni temu Rosjan ze stacji kolejowej. ORaz na północ od Kuzemiwki. Nowoseliwskie i tory są jakieś 20 metrów wyżej od Kuzemiwki a ta jest 80 metrów wyżej od Swatowe i wiosek wokół. Wioski bornił głónie Spexnaz 22 pułk oraz bataliony ługańskie lub mobików. Specnaz dał się zepchnąć do wschodniej częsci wioski. Dane FIMRS pokazują ,że od 2 dni ogień jest tylko w części rosyjskiej. Ponieważ Kuzemiwka jest na skraju wyżyny to artyleria musi strzelać 80 metrów w góre co jest nieefektywne a Ukraina zepchnęła Rosjan na północ od wsi. Rosjanie rzucili resztki 11 korpusu plus jakieś oddziały 1 armii pancernej ( raczej artyleria niż dywizje pancerne) Ale 92 jest wypoczęta ( bo miesiac nie brała udziału w walkach) ,ma przewagę terenu i spycha Rosjan. Jeśli padnie wioska to Rosjanie praktycznie wycofują się aż do Swatowe i mają utrudnioną logistykę do wiosek na północ od Swatowe i na południe.. Ukraina popełniła koszmarny błąd w listopadzie bo jak Kraken wtedy zdobył Nowoseliwskie to nie zdobyli terenu na północ i nie dali wzmocnień przez co Rosjanie odbili wioskę. Teraz zrobili to lepiej i to Rosjanie mają problem. Już się wycofali z kilku wiosek u podnóża skarpy ...

Kremin- Rosja 3 tygodnie temu zaczęli przerzucać 76 spadochronową elitarną jednostkę. Do tego tydzień temu przerzucili pułk Kadyrowców oraz 3 korpus ( ten nowo tworzony w sierpniu) . Rosjanie zdobyli  2 ośrodki wczasowe w lesie na południe od Kreminy ( co ciekawe nigdy nie wiedziałem ,ze Ukraina je zdobyła) . Zdjęcia i filmy z wczoraj pokazują ,ze Ukraina jest dokładnie kilka metrów od Zachodniej krawędzi wioski Dibrowa. Jakiś kilometr na południe od niej. Walki są zażarte ale Rosja wysłała sporo wzmocnień i Ukraina została zatrzymana. Nadal jest jakiś kilometr na połdunie od linii Dibrowa - Kremina oraz poszerza zdobycze wojkół Blihoriwki ale tam teraz są zacięte walki kto kogo złamie

Bahmut- Jak wspomniałem tu Ukraina przegrywa . Traci wioskę za wioską i wygląda na to ,ze opóźniają postęp ale jak na razie nie udaje im się nigdzie zatrzymać Rosjan

Vuhledar- Od 4 dni 155 Brygada Piechoty Morskiej wykrwawia się w atakach. Dostali sporo nowych mobików oraz czołgi T-80 produkowane w 2022 ale jak na razie straty są ogromne.

W ogóle Rosja od 2 tygodni rzuca się do ataku ale one są dziwnie przygotowane. Często bez artylerii po prostu idzie piechota z małą ilością czołgów albo tak jak tu 3 razy z rzędu w ten sam sposób z tego samego kierunku . I 72 ktora siedzi na dwóch 200 metrówych wzgórzach po prostu ich masakruje. Rosja nie ma jak zepchnąć ich ze wzgórz więc te ataki są fatalne.

Donieccy też próbują któryś raz atakować Vodiane ale skutek jest ten sam. ok 6-7 BMP zniszczone plus ok 50-60 trupów

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, DLT_Braddock napisał:

Dawniej po prostu zgłosiłbym to do moderacji, ale mam to gdzieś. Kiedyś w wątku "pijany kącik" pijany RappaR wkleił zdjęcie z tobą. Ktoś tam twierdził, że to ty.  Jeśli tak to

Mój drogi! To wątek, o stanie posiadania wiosek, strategicznych pagórków i leśnych zagajników (szczegółowy) we wschodniej Ukrainie, nie portfolio r-a z ujęciem "lepszej" ręki. 

Załóż wątek z "jedyną prawdą historyczną" i po sprawie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znany i lubiany wiceminister Melnyk wiedzie prym w nowych pomysłach na dozbrajanie ukraińskiej armii, a w tym przypadku nawet floty.

 

https://polskieradio24.pl/5/3/artykul/3110809,wiceszef-msz-ukrainy-prosi-o-niemieckie-okrety-podwodne-powstrzymaja-ataki-na-nasze-miasta

 

Tym razem polski arsenał nie zostanie nadszarpnięty. Z pustego i Salomon nie miałby z czego dać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, DRK napisał:

Znany i lubiany wiceminister Melnyk wiedzie prym w nowych pomysłach na dozbrajanie ukraińskiej armii, a w tym przypadku nawet floty.

https://polskieradio24.pl/5/3/artykul/3110809,wiceszef-msz-ukrainy-prosi-o-niemieckie-okrety-podwodne-powstrzymaja-ataki-na-nasze-miasta

Co dalej? USS Gerald R. Ford?

MDIwODg2YiUoFTl3SElvMGtNbS0OEGFmPFV1Zkh9

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.