Skocz do zawartości

Podatki


RappaR

Rekomendowane odpowiedzi

  • 3 tygodnie później...

Dostałem kwotę podatku do zapłaty od księgowej i mam problem.

Otóż jest o 2 tysiące mniejsza niż na starych zasadach i tutaj pytanie - czy ona czegoś nie spieprzyła? Upiera się, że jest dobrze, a wychodzi mi teraz tylko 14% ryczałtu i 1300 ZUSu jako całość kosztów. Twierdzi, że ZUS jakoś się wylicza względem tego co płaciłem rok temu czy coś. Ktoś to zweryfikuje?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, RappaR napisał:

Dostałem kwotę podatku do zapłaty od księgowej i mam problem.

Otóż jest o 2 tysiące mniejsza niż na starych zasadach i tutaj pytanie - czy ona czegoś nie spieprzyła? Upiera się, że jest dobrze, a wychodzi mi teraz tylko 14% ryczałtu i 1300 ZUSu jako całość kosztów. Twierdzi, że ZUS jakoś się wylicza względem tego co płaciłem rok temu czy coś. Ktoś to zweryfikuje?

Idź do doradcy podatkowego ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, RappaR napisał:

Otóż jest o 2 tysiące mniejsza niż na starych zasadach i tutaj pytanie - czy ona czegoś nie spieprzyła? Upiera się, że jest dobrze, a wychodzi mi teraz tylko 14% ryczałtu i 1300 ZUSu jako całość kosztów. Twierdzi, że ZUS jakoś się wylicza względem tego co płaciłem rok temu czy coś. Ktoś to zweryfikuje?

Zakładam, że może chodzić tutaj o to:

Cytat

 

Bardzo istotna jest też jeszcze jedna kwestia. Osoby, które wybrały ryczałt od przychodów ewidencjonowanych w bieżącym roku, mogą opłacać tzw. składkę uproszczoną, pod warunkiem prowadzenia działalności cały poprzedni rok kalendarzowy (warunek konieczny). Dotyczy to sytuacji, kiedy w poprzednim roku korzystało się z opodatkowania:

  • według skali podatkowej;
  • podatkiem liniowym;
  • podatkiem z kwalifikowanych praw własności intelektualnej
  • lub ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.

Przy określaniu miesięcznej podstawy wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne przedsiębiorca może przyjąć kwotę przychodów uzyskanych w poprzednim roku kalendarzowym pomniejszoną o kwotę opłaconych w poprzednim roku kalendarzowym składek na ubezpieczenia emerytalne, rentowe, chorobowe i wypadkowe, jeżeli nie zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodów lub odliczone od dochodu. Tak ustaloną miesięczną podstawę wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne ubezpieczony jest zobligowany stosować przez cały rok kalendarzowy.

Zobacz więcej: https://poradnikprzedsiebiorcy.pl/-nowy-polski-lad-skladka-zdrowotna-uzalezniona-od-dochodu-i-bez-odliczenia

 

Ale oczywiście do weryfikacji po twojej stronie. Najlepiej rzeczywiście z doradcą podatkowym - (może @polskignom pomoże?)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciężko, bo trochę zmieniłem branże (na szczęście ;)) i tylko bokiem gdzies się ocieram o podatki i słucham narzekań na tego bubelka wprowadzonego chybcikiem. Ale, jesli księgowa faktycznie upiera się co do poprzedniego roku, to to jest jedyne z tego, co wiem, o co można się zaczepić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, RappaR napisał:

Dostałem kwotę podatku do zapłaty od księgowej i mam problem.

Otóż jest o 2 tysiące mniejsza niż na starych zasadach i tutaj pytanie - czy ona czegoś nie spieprzyła? Upiera się, że jest dobrze, a wychodzi mi teraz tylko 14% ryczałtu i 1300 ZUSu jako całość kosztów. Twierdzi, że ZUS jakoś się wylicza względem tego co płaciłem rok temu czy coś. Ktoś to zweryfikuje?

Masz dwie opcje.

albo robisz założenie ze przychód będzie taki jak rok temu i na tej podstawie płacisz składkę lub zaczynasz od niższej składki i przekraczając progi podwyższana jest składka z równoczesnym dopłacaniem do tych niedopłat z zeszłych miesięcy. 
ogólnie księgowi wola zapewne opcje kopii przychodów z roku poprzedniego bo nie musza pilnować limitu oraz potem doliczać dopłat do pierwszych zaniżonych składek ale przy bardzo wysokich przychodach z poprzednich lat robić kalkę na ten rok ma jedno zagrożenie. Jeżeli nie dojdziesz do zeszłorocznego poziomu będzie należał się zwrot podatku. A w obecnej sytuacji wygenerowanie przez fiskusa kasy na zwroty może być problematyczne. Pomijając fakt ze US to mściwe bydlę i priorytetem kontroli są firmy wnioskujące o zwroty. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, ignazz napisał:

Masz dwie opcje.

albo robisz założenie ze przychód będzie taki jak rok temu i na tej podstawie płacisz składkę lub zaczynasz od niższej składki i przekraczając progi podwyższana jest składka z równoczesnym dopłacaniem do tych niedopłat z zeszłych miesięcy. 
ogólnie księgowi wola zapewne opcje kopii przychodów z roku poprzedniego bo nie musza pilnować limitu oraz potem doliczać dopłat do pierwszych zaniżonych składek ale przy bardzo wysokich przychodach z poprzednich lat robić kalkę na ten rok ma jedno zagrożenie. Jeżeli nie dojdziesz do zeszłorocznego poziomu będzie należał się zwrot podatku. A w obecnej sytuacji wygenerowanie przez fiskusa kasy na zwroty może być problematyczne. Pomijając fakt ze US to mściwe bydlę i priorytetem kontroli są firmy wnioskujące o zwroty. 

Przychód będzie niższy niż w zeszłym roku zapewne, ale no - podatki mi sporo spadły, więc się dziwię. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, RappaR napisał:

Przychód będzie niższy niż w zeszłym roku zapewne, ale no - podatki mi sporo spadły, więc się dziwię. 

19% na 14% mimo podwyższenia składek to dla dobrze zarabiających zysk 

W ryczałcie nie o to chodzi. Po prostu pieniądze od ryczaltowcow idą do skarbu państwa a liniowy szedł do samorządów. 

To jest przegięcie na kosmiczna skale 

Oczywiście największy strzał idzie do Warszawy gdzie jest mnóstwo JDG

5 minut temu, RappaR napisał:

Przychód będzie niższy niż w zeszłym roku zapewne, ale no - podatki mi sporo spadły, więc się dziwię. 

Bym wybrał klasyczne rozwiązanie choć to są drobne różnice w kwotach to szedłbym w progowe płacenie składki z dopłata późniejsza. Po pierwsze lepiej na zeznaniu rocznym wykazywać niedopłatę a po drugie robiąc remont może bardziej skutecznie spożytkujesz te pieniądze bo ceny rosną. Kup szybciej nowy parkiet czy bidet niż z góry wrzutkę do US. Oczywiście trzeba mieć dyscyplinę finansowa aby dopłaty nie przewróciły na koniec ale te różnice nie będą liczone w dziesiątkach tysięcy 

Resume: byś płacił jeszcze mniej na starcie bo od pierwszego progu zdrowotnego 

Księgowa ma więcej liczenia ale to są dwa działania miesięcznie 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, Cardi napisał:

– Pandemia spowodowała chaos w gospodarce i inflację, a ustawodawca dołożył chaos prawny. Od 1 stycznia do ustawy o PIT wprowadzono 852 zmiany.

🤡

Patrząc na ich reformy sadownictwa , podatków , budowy lotniska, przekopu kanału, inwestycje infrastrukturalne  czy budowy elektryków to jedyne co im wyszło to drukowanie kasy i rozdawanie socjalu . 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Koelner napisał:

Patrząc na ich reformy sadownictwa , podatków , budowy lotniska, przekopu kanału, inwestycje infrastrukturalne  czy budowy elektryków to jedyne co im wyszło to drukowanie kasy i rozdawanie socjalu . 

Ja się domyślam, że lwia część tych zmian to przecinki, czy inne zmiany kosmetyczne...

 

 

Ale to też trzeba było wcześniej spi*****ić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Siemanko Panowie !

Proszę o pomoc. Mianowicie, dostałem od Rodziców "parę groszy" ( ani się nie żalę, ani się nie chwalę ) tytułem darowizny i oczywiście zgłosiłem ten fakt drukiem SD-Z2 w właściwym urzędzie skarbowym. Sprawa wygląda w ten sposób, iż praktycznie natychmiast przelałem te środki Żonie ( mamy wspólność majątkową ), żeby to Ona nimi dysponowała.

I tu moje pytanie - czy tę "transakcję" między nami małżonkami też musimy zgłaszać w US, tak jak zrobiłem to wcześniej, otrzymując środki od Rodziców ??

Z góry dzięki :)) !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, obywatelPP napisał:

Siemanko Panowie !

Proszę o pomoc. Mianowicie, dostałem od Rodziców "parę groszy" ( ani się nie żalę, ani się nie chwalę ) tytułem darowizny i oczywiście zgłosiłem ten fakt drukiem SD-Z2 w właściwym urzędzie skarbowym. Sprawa wygląda w ten sposób, iż praktycznie natychmiast przelałem te środki Żonie ( mamy wspólność majątkową ), żeby to Ona nimi dysponowała.

I tu moje pytanie - czy tę "transakcję" między nami małżonkami też musimy zgłaszać w US, tak jak zrobiłem to wcześniej, otrzymując środki od Rodziców ??

Z góry dzięki :)) !

jak nie masz intercyzy to nie musisz 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, obywatelPP napisał:

Siemanko Panowie !

Proszę o pomoc. Mianowicie, dostałem od Rodziców "parę groszy" ( ani się nie żalę, ani się nie chwalę ) tytułem darowizny i oczywiście zgłosiłem ten fakt drukiem SD-Z2 w właściwym urzędzie skarbowym. Sprawa wygląda w ten sposób, iż praktycznie natychmiast przelałem te środki Żonie ( mamy wspólność majątkową ), żeby to Ona nimi dysponowała.

I tu moje pytanie - czy tę "transakcję" między nami małżonkami też musimy zgłaszać w US, tak jak zrobiłem to wcześniej, otrzymując środki od Rodziców ??

Z góry dzięki :)) !

Chyba tylko gdy macie rozdzielnośc majątkową.. Ale przyznam, że strzelam. Jeśli macie wspólnotę to możesz jej "na waciki" przelewać miliony :) Tylko najpierw zadbaj o ich legalizację :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.