Skocz do zawartości

Brexit


Eld

Rekomendowane odpowiedzi

Hejo,

 

zakładam nowy temat bo takie wydarzenie moim zdaniem zasługuje na osobną dyskusję.

 

W odpowiedzi na post loraka w temacie "polska scena polityczna":

 

Przez najbliższe dwa lata nic.

 

Zapewne też nic dla tych co tam już siedzą. Z tą różnicą, że będą duże wachania kursu GBP teraz i różnie może się odbić na dutkach jakie przysyłają do Polski.

 

Gorzej mają Ci co będą chcieli wyrwać na wyspy za +2 lata. Zacieśnią politykę imigracyjną to pewne.

 

Na razie mamy sraczkę na giełdach i panikę. USD, CHF i JPY strzeliły do góry.

 

Great Britain strzeliła sobie tym w kolano pod względem spójności zjednoczonego królestwa. Szkocja już chce drugie referendum bo 2/3 szkotów opowiedziało się za tym aby pozostać. Do tego dochodzi problem Irlandii Północnej i Ulsteru. Jednym z warunków "pokoju" było nie stawianie granicy. O ile jak UK i Irlandia były w UE nie było z tym problemu, o tyle teraz ta granica będzie granicą lądową UE! Ze wszystkim obostrzeniami z tym związanymi. Jak ktoś kiedyś przekraczał lądem granicę UE to wie o czym mówię. 

 

"Obyś żył w ciekawych czasach".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wtrace tylko uwage organizacyjna, z doswiadczenia wiem, ze tematy polityczne koncza sie wielka kłótnia, takze jesli nastapi obrazanie uzytkownikow i dyskusja bedzie schodzic do jednej wielkiej burdy, to bez ostrzezenia temat zostanie zamkniety. 

 

Takze wyprzedzajac nie psujmy sobie relacji koszykarskich miedzy forumowiczami polityka :smile:

 

----------

 

a wtracajac swoja wypowiedz, sam jestem ciekaw co sie stanie, mam mieszane uczucia i nie jestem w 100% za albo przeciw. Niestety jak dla mnie to skutek tego, ze UE coraz czesciej miesza sie w zycie rodzimych obywateli, a nie takie byly jej zalozenia przy powstawaniu. Zawsze mowiono, ze to tylko globalny rynek itd. a nie do konca okazalo sie tak byc.

 

Narody Europejskie sa rozne, kazdy ma swoja historie, swoj jezyk i nie ma mozliwosci, zebysmy zyli pod jedna flaga. Gdyby zostalo wszystko tak jak bylo w zalozeniach to nikt nie chcialby wychodzic, a tak to w UE zrobil sie jeden wielki balagan i nie jest wstanie nawet kontrolowac swoich granic zewnetrznych, to taki bedzie final. JAk narazie wszystko zmierza do "naturalnej normalnosci", czyli kazdy narod ma swoje Panstwo i chce sie wyrozniac na tle innych i bronic swoich granic.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie śledziłem zbytnio tej kwestii a ciekawi mnie pewna rzecz - jak wyglądały sondaże? Jeśli zwolennicy brexitu byli przez nie niedoszacowani to myślicie, że podobnie ma się sprawa z szansami Trumpa na prezydenturę w Stanach?

Edytowane przez Bogut
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie śledziłem zbytnio tej kwestii a ciekawi mnie pewna rzecz - jak wyglądały sondaże?

 

przed różnice były niewielkie, praktycznie rzut monetą. za to pierwsze sondaże referendalne dawały około 52% dla pozostania. tyle że nikt nie robił exit polla, więc nie ma co takich sondaży brać na poważnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawa sytuacja się zrobiło ale IMHO dobrze się stało. Pierwotna Unia była czymś bardzo fajnym, opierała się na zdrowych, rynkowych zasadach, współpracy i szacunku. Niestety to zmutowało w jakiegoś potworka osiągającego Himalaje biurokracji i marnowania hajsu, wcinanie się w strefy życia, w które chyba nie powinno. Do tego dochodzi sytuacja z przybyszami ze świata muzułmańskiego, otwieranie się na Turcję. Coś tu idzie nie tak i dobrze, że w końcu ktoś dał temu wyraz.

 

Liczę na refleksję i zwrot w kierunku współpracy gospodarczej (przede wszystkim).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie śledziłem zbytnio tej kwestii a ciekawi mnie pewna rzecz - jak wyglądały sondaże? Jeśli zwolennicy brexitu byli przez nie niedoszacowani to myślicie, że podobnie ma się sprawa z szansami Trumpa na prezydenturę w Stanach?

Może tak być. Teoretycznie UE, a polityka w US to sa 2 rozne kwestie. Kursy u bukow wczoraj na pozostanie GB i na zwyciestwo Demokratow prawie identyczne.

 

Trump jest cwany, a Clinton ma bardzo duzo za uszami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawa sytuacja się zrobiło ale IMHO dobrze się stało. Pierwotna Unia była czymś bardzo fajnym, opierała się na zdrowych, rynkowych zasadach, współpracy i szacunku. Niestety to zmutowało w jakiegoś potworka osiągającego Himalaje biurokracji i marnowania hajsu, wcinanie się w strefy życia, w które chyba nie powinno. Do tego dochodzi sytuacja z przybyszami ze świata muzułmańskiego, otwieranie się na Turcję. Coś tu idzie nie tak i dobrze, że w końcu ktoś dał temu wyraz.

 

Liczę na refleksję i zwrot w kierunku współpracy gospodarczej (przede wszystkim).

 

Dobrze napisane.

 

Miała być unia gospodarcza na zasadach i fundamentach EWG. A to rzeczywiście zmutowało do idiotyzmów typu że marchewka to owoc, żarówek, czy długości ogórków.

 

Co do imigrantów to totalna porażka ale to już zasługa Merkel. Turcja w EU? No comments...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O kurcze tego się nie spodziewałem. Anglicy to jednak głupole i moim zdaniem będą żałować tej decyzji, bo przyniesie im dużo więcej szkody niż pożytku, a emigracji spoza UE raczej i tak nie zmniejszy.

 

Siostra mieszka na stałe w UK i z tego co mówi, dla niej wiele się nie zmieni, poza utrudnionym podróżowaniem i niewiadomą, jeśli chodzi o niektóre ceny. Natomiast Polacy na benefitach wcześniej czy później je stracą i mogą szukać nowego domu (tych, co nie chcą pracować akurat nie żałuje) no i nowi raczej do UK nie będą mieli po co jechać.

 

Żyjemy w ciekawych czasach, historia właściwie pisze się na naszych oczach. Nie jestem ekspertem, żeby cokolwiek prorokować. Być może aż tak bardzo na nas wszystkich to nie wpłynie (poza czynnikami gospodarczymi, importem i eksportem towarów), Brytole sobie wyjdą i będą żyli swoim życiem. Ale jeśli jednak konsekwencje będą, to scenariusze są cholernie ciekawe. Efekt domina i referenda we Włoszech i we Francji? Odłączenie się Szkocji od UK, być może w dalszej perspektywie także Irlandii Północnej? Za bardzo polityki nie śledzę, ale na pewno teraz będę bardziej interesował się tym, co się dzieje i jak to wszystko się potoczy.

 

To co teraz ze mną? Mam wracać? Żyje tu dopiero pół roku, ale c***nia :]

 

Zapraszam do Irlandii. Nie mam z kim w kosza grać :smile:

 

A na poważnie, to jeśli masz stałą pracę to się nie przejmuj, pomyśl tylko o wyrobieniu sobie statusu rezydenta, jeśli już możesz (chyba jednak dopiero po roku, już nie pamiętam przepisów).

 

 Do tego dochodzi problem Irlandii Północnej i Ulsteru. Jednym z warunków "pokoju" było nie stawianie granicy. O ile jak UK i Irlandia były w UE nie było z tym problemu, o tyle teraz ta granica będzie granicą lądową UE! Ze wszystkim obostrzeniami z tym związanymi. Jak ktoś kiedyś przekraczał lądem granicę UE to wie o czym mówię. 

 

Żyję w Irlandii i tutejszy premier już zapowiedział, że żadnej fizycznej granicy nie powinno być i raczej na pewno nie będzie, bo żadna ze stron tego nie chce. Ciekawsze jest co się stanie, jeśli Irlandia Północna przeprowadzi referendum nt. odłączenia się od UK.

Edytowane przez Monty
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Żyję w Irlandii i tutejszy premier już zapowiedział, że żadnej fizycznej granicy nie powinno być i raczej na pewno nie będzie, bo żadna ze stron tego nie chce. Ciekawsze jest co się stanie, jeśli Irlandia Północna przeprowadzi referendum nt. odłączenia się od UK.

 

Nie chcieć to sobie oni mogą. UE im to narzuci. To będzie teraz zewnętrzna, lądowa granica Unii. A Unia ma odpowiednie regulacje jak ma być pilnowana, strzeżona, wraz z całą kontrolą paszportową.

 

Z Irlandią Północną też nie jest tak hop siup w przeciwieństwie do Szkocji, że zrobią sobie referendum i będzie cacy. I jak by się to miało skończyć? Suwerennym, malutkim drugim państwem na i tak małej wyspie, czy przyłączeniem do Irlandii? Oba rozwiązania prowadzą do nieciekawych rzeczy. Jakich? A no zapewne powrotem do tego...

 

https://pl.wikipedia.org/wiki/Konflikt_w_Irlandii_P%C3%B3%C5%82nocnej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jesteśmy zadowoleni z tej decyzji, ale szanujemy ją. Oczekujemy, że rząd Wielkiej Brytanii jak najszybciej zrealizuje w praktyce życzenie narodu brytyjskiego. Wszelka zwłoka przyczyni się do zwiększenia poczucia niepewności - mówi szef Komisji Europejskiej, Jean-Claude Juncker.

 

 

Niemiec wie o co chodzi :) to odnośnie tego kto chciał Brexitu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przecież facet jest z Luksemburga

 

Będzie efekt domina i to taki jakiego nam się nie śniło. W ostatnich kilku latach ludzi ogarnęła totalna głupawka i wybierają właśnie tak, lada moment do władzy dojdą ludzie pokroju Trumpa czy Le Pen. Koszmar dopiero się zacznie. Putin zaciera brudne łapska - udało mu się zrobić burdel na świecie przy pomocy odpowiednio posmarowanych pożytecznych idiotów.

Edytowane przez Zaphod
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chcieć to sobie oni mogą. UE im to narzuci. To będzie teraz zewnętrzna, lądowa granica Unii. A Unia ma odpowiednie regulacje jak ma być pilnowana, strzeżona, wraz z całą kontrolą paszportową.

 

Z Irlandią Północną też nie jest tak hop siup w przeciwieństwie do Szkocji, że zrobią sobie referendum i będzie cacy. I jak by się to miało skończyć? Suwerennym, malutkim drugim państwem na i tak małej wyspie, czy przyłączeniem do Irlandii? Oba rozwiązania prowadzą do nieciekawych rzeczy. Jakich? A no zapewne powrotem do tego...

 

https://pl.wikipedia.org/wiki/Konflikt_w_Irlandii_P%C3%B3%C5%82nocnej

 

Od tego są negocjacje. Jeśli UK zaproponuje rozsądne umowy o wymianie gospodarczej z Irlandią i resztą krajów UK (bo czytałem tez opinie, że zamiast tego może skupić się na imporcie tańszych produktów z Afryki i Azji), to najpewniej wraz z Irlandią będzie rządała pozostania granic tak, jak są. 

 

Wiem, że referendum w NI to w tej chwili s-f i odległe perspektywy, ale to samo całkiem niedawno można było mowic o wyjściu UK z EU czy odłączeniu Szkocji. Jeśli do tego dojdzie, to nie wyobrażam sobie, żeby nie było zapędow do zjednoczenia całej Irlandii, a skończyć się to może różnie, w tej chwili za wcześnie, żeby prorokować. Tak jak pisałem - w ciekawych i niepewnych czasach żyjemy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najbardziej ucieszony z Brexitu chyba Putin jest. Ma z głowy jakikolwiek negocjacje pomiędzy EU i Ukrainą, siła nacisku ekonomicznego też będzie w wykonaniu EU o wiele mniejsza teraz.

 

 

Nie wiem czy dobrze to widzę, ale Amerykany i Rosjany mają do przodu bo jest to jednak spore osłabienie UE. Mniejsze Państwa dostaną po pyskach i tyle. A jesli to sie Brytani oplaci to France zrobią to samo itd. .

 

 

Ogólnie też Polaków powinni z tej Anglii do Oceanów powyrzucać i by była gitara! 

|

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.