Skocz do zawartości

ATF - GOAT Polak


Reikai

Rekomendowane odpowiedzi

1 minutę temu, julekstep napisał:

Heweliusz spoko, ale ma ten problem że on nawet w swojej podkategorii (astronomia) nie jest numerem jeden

Gramy w 12 luda i 11 nie da rady wykręcić topowego. Ale on jest top 2 astronom moim zdaniem i potwierdzają to nawet mniej poważne opracowania. Dodatkowo jako naukowiec jednym tchem jest wymieniamy w top 3. W wielu rankingach. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, julekstep napisał:

no u ignazza sporo farbowanych lisów

Pochodzę z Torunia stad polskość jest dosyć szerokim zbiorem gdzie wcześniej nawet Kopernik pisał o sobie Thorunczyk a nie Polak 

Kwestie narodowe wybijały się później jako te jednoznaczne. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, ignazz napisał:

Gramy w 12 luda i 11 nie da rady wykręcić topowego. Ale on jest top 2 astronom moim zdaniem i potwierdzają to nawet mniej poważne opracowania. Dodatkowo jako naukowiec jednym tchem jest wymieniamy w top 3. W wielu rankingach. 

 

1 minutę temu, ignazz napisał:

Pochodzę z Torunia stad polskość jest dosyć szerokim zbiorem gdzie wcześniej nawet Kopernik pisał o sobie Thorunczyk a nie Polak 

Kwestie narodowe wybijały się później jako te jednoznaczne. 

Heweliusz jakby był Polakiem to dobry pick. Ale serio, o ile Kopernik to wiadomo "dyskusyjna" sprawa, bo Niemcy roszczą sobie do niego prawa, to jednak Heweliusz jest tak bardzo bezdyskusyjnie Niemcem, że fakt, że mieszkał w portowym (WOLNYM) mieście należącym do Polski, jednak tego nie zmienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, julekstep napisał:

myślałem o nim (bo popularny) , ale to jest taki typ jednej akcji gdzie reszta kariery jest mocno dyskusyjna

taki John Paxson

No właśnie dla mnie to bardziej taki rajd w stylu mistrzowskiego Dirka :)

przynajmniej tak traktuję obronienie europy :)

Edytowane przez P_M
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, ignazz napisał:

GOAT jeżeli chodzi tez o piwo

Heweliusz zajmował się piwowarstwem, a w astronomii zasłynął dzięki mapom Księżyca. Jest też wynalazcą polemoskopu – pierwowzoru późniejszych peryskopów. 

Dobry w wyborze Żony. Wziął sąsiadkę co miała dwie kamienice obok i w posagu browar. 

Przeważnie naukowcy to niedojdy jeżeli chodzi o dobór partnerki. Ten wykazał się na polu biznes ;) 

Nie brałem go w biznesie bo szedł po trupach

W 1636 został członkiem, w 1643 starszym cechu browarników. Po śmierci ojca w 1653 odziedziczył kamienicę przy Korzennej 55 i jego browar. Gdy w 1653 zmarła jego matka, odziedziczył po niej browar przy ulicy Piwnej. Pierwsza żona Heweliusza zmarła w 1662. Półtora roku później ożenił się powtórnie z młodszą o 36 lat Elżbietą Koopman. Jej rodzice przybyli do Gdańska z Amsterdamu, byli majętni – posiadali położone pod Gdańskiem miejscowości Otomin i Sulmin. Elżbieta nie tylko prowadziła dom, ale także aktywnie pomagała Heweliuszowi w pracy naukowej. 

Miał 4 browary

?

Heweliusz miał swój prime, gdy ludność ziemi wynosiła ~0,6 mld (Królestwo Polskie ~11mln), więc miał dużo łatwiej. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, fluber napisał:

Maryli i Kazika nigdy nie było na banknocie. Ale może za często łażę do filharmonii i przeceniam te gałąź muzyki.

Raczej chodzilo mi o miedzynarodowa slawe i ponadczasowosc muzyki. Moniuszki nie graja na europejskich czy azjatyckich arenach z tego co wiem, a innych tak.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, RappaR napisał:

 

Heweliusz jakby był Polakiem to dobry pick. Ale serio, o ile Kopernik to wiadomo "dyskusyjna" sprawa, bo Niemcy roszczą sobie do niego prawa, to jednak Heweliusz jest tak bardzo bezdyskusyjnie Niemcem, że fakt, że mieszkał w portowym (WOLNYM) mieście należącym do Polski, jednak tego nie zmienia

Gdansk Wolny w czasach Heweliusza? 
Jagiellonczyk inkorporowal je do Korony i owszem obdarzał przywilejami ale wtedy słowo wolny używane było w kontekście wolności religijnej. To było miasto Rzeczypospolitej. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, julekstep napisał:

no u mnie był backupem Rubinsteina (a propos Rubinstein wybrany prawie 2 rundy później masakruje Paderewskiego w ich 'podkategorii', mając dodatkowo epickie longevity)

więc fajnie wyszło :P 

No taka halka w ciągu ostatnich kilku lat miała premiery w Finlandii, belgii, Portugalii, Czechach i Austrii. Jak na utwór z 19 wieku to świetnie się trzyma. 

Rubinstein > Paderewski easy

1 minutę temu, ernie9005 napisał:

Raczej chodzilo mi o miedzynarodowa slawe i ponadczasowosc muzyki. Moniuszki nie graja na europejskich czy azjatyckich arenach z tego co wiem, a innych tak.

Pewnie że grają 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • ely3 odpiął/ęła ten temat

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.