Skocz do zawartości

wydarzenia na świecie (poza polską oraz ukrainą)


lorak

Rekomendowane odpowiedzi

2 godziny temu, P_M napisał(a):

https://www.onet.pl/informacje/fakt/nowe-rewelacje-o-ufo-jestesmy-odwiedzani-zapewnia-admiral-usa/d65nh52,e763a960 trafił mi się w darmowym premium, jak myślicie mają stany te technologię obcych czy nie? :)

Albo całkiem źle pojmujemy fizykę, albo to niemożliwe.

Podróż międzygwiezdna wymaga takiej różnicy poziomów energetycznch, że to poziom większy niż między łowcami mamutów, a współczesnością.

13 minut temu, mistrzBeatka napisał(a):

zbyt male roznice technologiczne z ruskimi i chinami 

Z drugiej strony, w sumie nie byłoby żadnej różnicy. Jaskiniowiec nie zrobi inżynierii wstecznej rozbitego f-16.

 

Podróże międzygwiezdne to obecnie całkowite science-fiction. Czytałem sporo książek jak byłem młody na ten temat popularnonaukowych, te ksiązki były niektóre starsze z lat 80-tych na przykład i powiem szczerze, że nie zmieniło się nic. Dalej jesteśmy na etapie, że nie wiemy nawet jaki postęp musiałby się dokonać w jakich dziedzinach, byśmy mogli tego dokonać.

Projektowanie potencjalnego futurologicznego projektu przez czołowych inżynierów i fizyków statku kosmicznego tak naprawdę niczym się nie różni od opisania go przez pisarza.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minuty temu, RappaR napisał(a):

dyskutowaliśmy o tym. nic nowego 

W dniu 28.11.2023 o 23:24, RappaR napisał(a):

I tak rośnie od 70 lat, jakoś bez efektów żadnych

I to rośnięcie tapnęło, bo Japonia już się wyglebiła, Chiny i Korea Południowa właśnie to robią i generalnie kończy się ten wzrost przy katastrofie demograficznej.

A taki Pakistan, Indonezja czy Bangladesz(populacja większa od EU) jakoś żadnej klasy średniej od lat nie potrafią stworzyć(czemu niskie podatki przeszkadzają)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jakieś z pół roku temu chyba z Bartosiakiem widziałem wywiad z Dukajem odnośnie AI i z jakimś typem jak w plecy jest UE odnośnie tego 

Teraz, RappaR napisał(a):

Nie czytałeś artykułu, co nie?

długie nie jest

W długo oczekiwanym raporcie na temat tego, w jaki sposób powstrzymać spadek gospodarczy w Europie, były prezes Europejskiego Banku Centralnego (EBC) Mario Draghi stwierdza, że bez zainwestowania około 800 mld euro rocznie gospodarka Unii Europejskiej nie będzie w stanie wytrzymać konkurencji Stanów Zjednoczonych i Chin.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Koelner napisał(a):

jakieś z pół roku temu chyba z Bartosiakiem widziałem wywiad z Dukajem odnośnie AI i z jakimś typem jak w plecy jest UE odnośnie tego 

długie nie jest

W długo oczekiwanym raporcie na temat tego, w jaki sposób powstrzymać spadek gospodarczy w Europie, były prezes Europejskiego Banku Centralnego (EBC) Mario Draghi stwierdza, że bez zainwestowania około 800 mld euro rocznie gospodarka Unii Europejskiej nie będzie w stanie wytrzymać konkurencji Stanów Zjednoczonych i Chin.

 61 proc. całkowitego globalnego finansowania dla przedsięwzięć z obszaru sztucznej inteligencji trafia do firm amerykańskich, 17 proc. - do chińskich

https://www.money.pl/gospodarka/chiny-w-stagnacji-przez-lata-eksperci-bija-na-alarm-7031719787358976a.html

https://biznesalert.pl/chiny-ozpl-spowolnienie-gospdoarcze-kryzys/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, RappaR napisał(a):

jak wpiszesz sobie "Kryzys Chiny 2015" "Kryzys Chiny 2019" " Kryzys Chiny 2012" to też znajdziesz tego typu artykuły 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, RappaR napisał(a):

A co się stanie jak wpiszę kryzys EU 2015, kryzys EU 2019 i Kryzys Eu 2012?

to ty wklejasz jakieś linki i się nimi podpierasz więc to twój biznes 

GXG0GsZWoAANaKQ?format=jpg&name=medium

 

odnośnie Chin -> elektryki przeskoczyły samochodu spalinowe w sprzedaży a my jebiemy na Unię :D 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Koelner napisał(a):

to ty wklejasz jakieś linki i się nimi podpierasz więc to twój biznes 

GXG0GsZWoAANaKQ?format=jpg&name=medium

 

odnośnie Chin -> elektryki przeskoczyły samochodu spalinowe w sprzedaży a my jebiemy na Unię :D 

ciekawe, per capita to jakies 2x-3x mniej (ogolnie wszystkich nowych samochodow) niz np w US/EU, ale 15mln samych elektrykow (czyli tyle ile cala sprzedaz wszystkich nowych samochodow w 2023 w US i 1.5 w EU).

chinczycy slabo sie spozycjonowali bo mysleli, ze wygraja "gre" subsydiujac (zalewajac rynki EU/US) panele sloneczne (kek) i samochody elektryczne a tu zonk.

Edytowane przez memento1984
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

*warto jeszcze dodac ze sama tesla sprzedala 600tys, BMW i Merc ~800tys kazde (2023, dla kazdej firmy to okolo ~30% wszystkich sprzedanych samochodow). Chinczycy wyeksportowali wszystkich swoich tanich elektrycznych samochodow ~450k w tym czasie do EU. troche to wyglada tak, ze chinskie "elity" maja wyjebane w nowy green deal i importuja masowo drogie brandy z EU/US, ICE czy elektryki. Bieda mieszkajaca w pudelku na buty kupuje swoje, elektryczne subsydiowane.

ciekawy przypadek, bo zalanie tanimi panelami slonecznymi rynkow typu US/EU nie pyklo, bo robocizna jest ~3-4x drozsza niz zestaw paneli:

6kWh system, ~15 x 400W ($250/each=$3750 w detalu!), osprzet (inwertery/kontrolery) juz jest wiecej presence amerykanskiej produkcji. do kupy pewnie $5k-$6k w "materiale", z robocizna to ~$20k. "Federalni" subsydiuja amerykanskich robotnikow (tax credit, ~30% kosztu calkowitego instalacji, ~$6k). powiedzmy ~$14k wydatek na czysto -> jak pozyczasz te pieniadze na 3 lata, z odsetkami to $15.5k. 6kWh system wyprodukuje okolo ~8000kWh  w rok. Ja zuzylem prawie 11000kWh. Kosztowalo mnie to $2000/rok. na oko wychodzi mi "zysk" ~$1500/rok. Okolo 10 lat zajmie odzyskanie zainwestowanych pieniedzy, zeby wyjsc na zero. 

 

z elektrykami problem jest taki, ze hybrydy (~45mpg/gallon ~$3.20) sa ekonomicznie dokladnie prawie takim samym kosztem (3miles/1kWh -> 15kWh x $0.20 / 45miles -> $3.00). koszt elektryka to jest ~30% wiecej niz ICE. pozyczanie "piniondzy" to teraz 7.5%/rok. srednio elektryk kosztuje $34k, z kosztem kredytu na 5lat to ~$42k. troche drozsze ubezpieczenie, troche tansza eksploatacja.

Edytowane przez memento1984
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oglądałem ok. 50 minut i fatalna debata. Zero konkretów, zero merytoryki, nie dowiedziałem się w ogóle jaki mają plan, bo Harris prawie ciągle gadała o aborcji a Trump o imigrantach nawet gdy pytania były o coś zupełnie innego. To, że srali na siebie non stop to pominę, bo wiadomo. Do tego Kamala próbująca nieudolnie naśladować Dudę swoimi minami oraz Trump i Springfield w Ohio (do tej pory Springfield jedynie mi się kojarzyło z Massachusetts oraz HOF). Czekałem aż wejdą na temat konfliktów, ale wymiękłem i wyłączyłem. Kiepsko widzę USA z takimi "orłami" u sterów, bo dla mnie to jak wybór jak między kiłą a rzeżąćzką. U nas niby też, ale u nas prezydent ma dużo mniejszą rolę niż tam.

Wolałem nasze debaty gdzie byli jeszcze wszyscy kandydaci.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ogolnie komedia troche

proby dojezdzania trumpa przez pytajacych czyli drillujemy jego odpowiedzi i pytania domagajace sie odpowiedzi

takie same pytania do Harris bez zadnego follow upu dla unikajacej odpowiedzi jak z wycofaniem z afganu pytanie bylo czy obwinia sie za to jak to bylo zrobione i czy zrobila by cos inaczej

oczywiscie oba bez odpowiedzi

probuja ujebac goscia jak moga

do tego mniejsze podium dla Harris

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.