Skocz do zawartości

wydarzenia na świecie (poza polską oraz ukrainą)


lorak

Rekomendowane odpowiedzi

1 godzinę temu, Kubbas napisał(a):

dobre jak jakis veteran wojenny mowi, robcie jak w Polsce, nie wpuszczajmy ich

jako ktos kto tam dlugo mieszkal

jakbyscie nie wiedzieli, po prostu tutaj kazdy tanczy wokol tematu zeby nie zostac nazwany rasista

nie chca muzlimow, ktorzy zyja we wlasnym sosie, nie asymiluja sie w zaden sposob z ich spolecznoscia, robia swoje getta

do Polaczkow takich jak ja nikt sie raczej o nic nie sra, bo pracujemy, normalnie sie dogadujemy z anglikami, chocby gramy w basket jak ja czy w pilke nozna, nie ciagniemy sociali ktore sa zajebiste w uk

wiadomo dalej wiekszosc jest lekkimi rasistami i przede wszystkim najbardziej falszywym narodem z jakim mialem doczynienia, ale sie im nie dziwie bo po prostu zajebano im kraj doslownie, jak jezdzilem na mecze ligowe do Sheffield jednego z wiekszych miast w UK to byscie pomysleli ze to jest jakies muslimskie miasto

ogolnie z 8, 10 lat za pozno raczej juz maja pozamiatane bo nie wypierdola ludzi, ktorzy maja obywatelstwa albo pelne prawa pobytu i osiedlenie

a Angielskie obywatelstwo to jeszcze z 7 lat temu mozna bylo placac 800 funtow i przechodzac latwe testy bardzo latwo dostac

teraz juz to ucieli i jest trudno

ogolnie po obu stronach na tym wiecu wyjebalo (chyba) sporo dziwakow, jak zawsze. w pyte bialych Chavs'ow, "oddajta moj kraj!". 

bialy zipek "calling-out" youtubera ze przeciez "nie jest stad" haha!

lewicowa Karen, nie kupujaca jego story o byciu synem Koreanki :P

ten gosciu z tego wiecu ("glowna figura") jedyne co moze obiecac tym disenfranchised bialym to wiecej izolacjonizmu i na tym konczy sie jego program. znaczy sie "jakos to bedzie", podobnie jak u Faraga i Brexitu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, memento1984 napisał(a):

tbf - Estonia to gowniana gospodarka i caly artykul mozna sprowadzic, ze zeby podratowac w obecnej sytuacji gospodarke, prawdopodobnie lepiej byloby miec wlasna walute. Wlasna walute ktora moznaby przekierowac w strone zwiekszenia konkurencyjnosci obnizajac jej wartosc - plebowi zawsze wiatr w oczy, nie rozwiazaloby to problemow u podloza, ot byloby ubozsze spoleczenstwo z (prawdopodobnie) mniejszym bezrobociem?

ale ogolnie gowniana wydajnosc EU gospodarki to nic nowego (eg PKB per capita) - najdziwniej sie robi na wschodniej flance EU, bo ceny (podstawowy "koszyk") dojezdzaja w okolice 75-80% a ta wydajnosc nadal jest na poziomie 33-40% topki EU. Klaszcza u nas glownie Ci, co sie zalapali na mieszkanie albo i dwa w kredo, 8-10+ lat temu. najzabawniejsze jest coraz wieksze niezadowolenie ze coraz wiecej migracji, efekt egoistycznego spoleczenstwa na sterydach, bo ludzie nie chca miec dzieci - zeby utrzymac status quo, to trzeba to bedzie jeszcze imigracje diametralnie zwiekszyc.

po prostu wkleiła ten artykuł nie właściwa osoba i trochę mnie zmyliła.

w artykule jest link do kolejnego artykułu tego samego autora czyli z gatunku jeden rabin powie tak a drugi powie nie 

„Rzeczpospolita” publikuje artykuł o euro, który jest bzdurą. Przedstawiamy fakty (obserwatorgospodarczy.pl)

Sęk w tym, że w kraju posiadającym własną walutę, poprawa konkurencyjności odbywa się przez deprecjację krajowej waluty (lub dewaluację przez celowe działanie banku centralnego) (patrz: Polska w okresie kryzysu finansowego 2008-10), 

 

W dniu 5.11.2021 o 19:15, RappaR napisał(a):

Jeśli wyłączymy 1/4 rządów Tuska to faktycznie dolar za rządów PO zdrożał "tylko" o 27% :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, Koelner napisał(a):

🤣 w artykule piszą o 10 miesięcznym spadku pkb w Estonii a euro przyjęli w 2011 roku ( 13 lat temu ) ,

I spadku PKB względem 2019. Polska się wzbogaciła i jesteśmy bogatsi od Estończyków 

17 godzin temu, Koelner napisał(a):

gdzie najlepiej wygląda Irlandia która ma euro od 1999 r

Konsumpcja Europa

irlandia to jeden z najbiedniejszych krajów starej unii. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, Koelner napisał(a):

tak i wrzuciłeś artykuł gdzie pokazuje że przez ostatnie 5 lat najszybciej nadrabia a Czechy które nie mają euro przeciwnie 🙃

To o ile nadrobiła pod względem poziomu zamożności przeciętnego obywatela?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, RappaR napisał(a):

To o ile nadrobiła pod względem poziomu zamożności przeciętnego obywatela?

odpowiedź sobie sam. jest X powodów aby nie przyjmować euro ale podany przez ciebie przeczy twoim poprzednim teoriom dlatego jest karuzela 🙃

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Koelner napisał(a):

odpowiedź sobie sam. jest X powodów aby nie przyjmować euro ale podany przez ciebie przeczy twoim poprzednim teoriom dlatego jest karuzela 🙃

W ogóle, bo co wrzuciłem w linku, Irlandia jest rajem podatkowym ze sztucznie nabitym PKB, gdzie główny efekt wzrostu PKB to wysokie ceny nieruchomości, na czym przeciętny obywatel bardziej traci niż zyskuje 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w skrócie

autor napisał, że dobrze mieć własną walutę ponieważ można się nią bawić jak za rządów Tuska (2008-2010) - twoja krytyka odnośnie spadku wtedy aef286a3b014c5-948-418-0-0-1655-731.png

 

podsumowując krytykujesz Tuska za użycia przywileju jakim jest posiadanie swojej waluty ( tłumaczył to @memento1984 oraz autor artykuły w linku który zamieściłeś i używał tego jako przywilej )

Sęk w tym, że w kraju posiadającym własną walutę, poprawa konkurencyjności odbywa się przez deprecjację krajowej waluty (lub dewaluację przez celowe działanie banku centralnego) (patrz: Polska w okresie kryzysu finansowego 2008-10), 

  W dniu 5.11.2021 o 19:15, RappaR napisał(a):

Jeśli wyłączymy 1/4 rządów Tuska to faktycznie dolar za rządów PO zdrożał "tylko" o 27% :)

 

ten autor i @memento1984 właśnie o tym pisze, że można zwiększyć konkurencyjność robiąc z siebie tanią siłę roboczą i rynek zbytu, z drugiej strony to krytykowałeś.

 

 

 

Edytowane przez Koelner
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 5.11.2021 o 11:27, Koelner napisał(a):

mieliśmy w 2015 roku stabilnego złotego , minimalną inflację i zdrowe stopy procentowe a przyszli wybitni analitycy :P

Krytykowałem tezę, że mieliśmy stabilnego złotego, nie krytykowałem tezy, że warto mieć własną walutą :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, RappaR napisał(a):

Krytykowałem tezę, że mieliśmy stabilnego złotego, nie krytykowałem tezy, że warto mieć własną walutą :) 

skrytykowałeś osłabienie złotego w czasie rządów Tuska a zdanie autora jest to atut w posiadaniu swojej waluty na którego powołałeś się w artykule

dla mnie możesz nazwać Tuska geniuszem ale ja jestem innego zdania 

W dniu 3.08.2024 o 21:22, RappaR napisał(a):
W dniu 5.11.2021 o 14:05, RappaR napisał(a):

Pensja w dolarach i w możliwościach kupowania za granica spadła za PO o jakieś 30% w 8 lat. Zajebiście no :) nic tylko klaskać 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Koelner napisał(a):

skrytykowałeś osłabienie złotego w czasie rządów Tuska a zdanie autora jest to atut w posiadaniu swojej waluty na którego powołałeś się w artykule

 

Stwierdziłem, że dolar zdrożał, nie napisałem, że jest to złe dla gospodarki. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 3.08.2024 o 21:22, RappaR napisał(a):

Spoko -> w sumie tutaj też konkretnie nie sprecyzowałeś swojej myśli więc „zajebiscie no tylko klaskać” . nie było tematu 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Koelner napisał(a):

skrytykowałeś osłabienie złotego w czasie rządów Tuska a zdanie autora jest to atut w posiadaniu swojej waluty na którego powołałeś się w artykule

dla mnie możesz nazwać Tuska geniuszem ale ja jestem innego zdania 

 

LOL, dla wewnetrznego spokoju to jedzie PPP-czkiem (najwazniejsze dla najbiedniejszych) ale pozniej wychodza aspiracje, upper-middle classowe rozterki - niemiecki/wloski/francuski/amerykanski/whatever samochod, ciuch, telefon, AGD, wakacje "zagramanic'o". I szczypaly Donaldowe deprecjacje zlotego - no ale dla Estonczykow, cud-malina by byla hahahahaahahah

Edytowane przez memento1984
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 5.08.2024 o 16:58, Kubbas napisał(a):

dobre jak jakis veteran wojenny mowi, robcie jak w Polsce, nie wpuszczajmy ich

jako ktos kto tam dlugo mieszkal

jakbyscie nie wiedzieli, po prostu tutaj kazdy tanczy wokol tematu zeby nie zostac nazwany rasista

nie chca muzlimow, ktorzy zyja we wlasnym sosie, nie asymiluja sie w zaden sposob z ich spolecznoscia, robia swoje getta

do Polaczkow takich jak ja nikt sie raczej o nic nie sra, bo pracujemy, normalnie sie dogadujemy z anglikami, chocby gramy w basket jak ja czy w pilke nozna, nie ciagniemy sociali ktore sa zajebiste w uk

wiadomo dalej wiekszosc jest lekkimi rasistami i przede wszystkim najbardziej falszywym narodem z jakim mialem doczynienia, ale sie im nie dziwie bo po prostu zajebano im kraj doslownie, jak jezdzilem na mecze ligowe do Sheffield jednego z wiekszych miast w UK to byscie pomysleli ze to jest jakies muslimskie miasto

ogolnie z 8, 10 lat za pozno raczej juz maja pozamiatane bo nie wypierdola ludzi, ktorzy maja obywatelstwa albo pelne prawa pobytu i osiedlenie

a Angielskie obywatelstwo to jeszcze z 7 lat temu mozna bylo placac 800 funtow i przechodzac latwe testy bardzo latwo dostac

teraz juz to ucieli i jest trudno

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   1 użytkownik

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.