Skocz do zawartości

Polityka w Polsce


Borys

Rekomendowane odpowiedzi

18 minut temu, fluber napisał(a):

Jest ponad 40 okręgów do sejmu. O ile jeszcze o jedynkach zwykle decyduje centrala, to cała reszta rozbija się o lokalna pozycję, która wywalczą się właśnie poprzez partyjna działalność.

Teza o 90 procentach bez obowiązków medialnych też bzdurna. Mamy ponad 50 posłów ministrów w tej chwili 

 

Ok, inaczej zadam pytanie jak rozumiesz "partyjną działalność"?

Edytowane przez agresywnychomik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

40 minut temu, fluber napisał(a):

Jest ponad 40 okręgów do sejmu. O ile jeszcze o jedynkach zwykle decyduje centrala, to cała reszta rozbija się o lokalna pozycję, która wywalczą się właśnie poprzez partyjna działalność.

Dokładnie tak jest.

W zasadzie to tylko jakiś znany profesor/artysta/sportowiec może wejść w dużą polityką tak z buta. Cała reszta musi po prostu umieć w partyjną politykę.

W dniu 3.10.2024 o 19:51, P_M napisał(a):

większość posłów nie ma na większości obrad, co widać po pustych salach

Odnośnie tych pustych sal - będąc posłem też miałbym głęboko w piździe jakieś debaty o rybołówstwie i gospodarce morskiej. Nie da się znać na wszystkim i wszystkim się zajmować więc każda partia organizuje pewien podział obowiązków. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Życie_to_mem napisał(a):

Które z sejmowych komisji stałych nigdy się nie zebrały?

Komisje stałe - Sejm Rzeczypospolitej Polskiej

Na początek polecam przeglądać obecną kadencję sejmu :)
Wszedłem w jakieś pierwsze z brzegu:

https://www.sejm.gov.pl/Sejm10.nsf/PosKomZrealizowane.xsp?komisja=SPC01S powołana 7 marca - nigdy się nie zebrała.

https://www.sejm.gov.pl/Sejm10.nsf/agent.xsp?symbol=PODKOMISJAST&NrKadencji=10&KodPodKom=SPC02S - jw 7 marca powołana - 2 posiedzenie, najpierw 20 marca, zeby wybrać przewodniczącego, następnie 11 września, żeby... wybrać przewodniczącego.

Z resztą nawet Mazurek kiedyś wspominał o podobnych procederach, ale już nie chce mi się szukać video.

Godzinę temu, fluber napisał(a):

Jest ponad 40 okręgów do sejmu. O ile jeszcze o jedynkach zwykle decyduje centrala, to cała reszta rozbija się o lokalna pozycję, która wywalczą się właśnie poprzez partyjna działalność.

Teza o 90 procentach bez obowiązków medialnych też bzdurna. Mamy ponad 50 posłów ministrów w tej chwili 

 

ale partyjna działalność czyli mizdrzenie się do wodza, żeby być wysoko na liście na kolejne wybory, to nie jest praca, za którą płacimy posłom...
 

29 minut temu, Życie_to_mem napisał(a):

Dokładnie tak jest.

W zasadzie to tylko jakiś znany profesor/artysta/sportowiec może wejść w dużą polityką tak z buta. Cała reszta musi po prostu umieć w partyjną politykę.

Odnośnie tych pustych sal - będąc posłem też miałbym głęboko w piździe jakieś debaty o rybołówstwie i gospodarce morskiej. Nie da się znać na wszystkim i wszystkim się zajmować więc każda partia organizuje pewien podział obowiązków. 

 Ale to tylko potwierdzasz mój punkt i argument, że zdecydowana większość posiedzeń jest bez sensu, ergo tym bardziej jakieś kilometrówki i nie wiadomo jaka ilość czasu pracy jest tam totalnie zbędna. 

Again umienie w partyjną politykę, to nie jest część obowiązków posła sensu pracy jaką wykonuje dla kraju i za którą płącą podatnicy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, agresywnychomik napisał(a):

Ok, inaczej zadam pytanie jak rozumiesz "partyjną działalność"?

Budowanie struktur w danym okręgu, uczestnictwo w kluczowych wydarzeniach, zarządzanie działaniami niższych ranga członków w ramach sejmików/rad powiatów/rad miejskich w danym okręgu itd. 

5 minut temu, P_M napisał(a):

Na początek polecam przeglądać obecną kadencję sejmu :)
Wszedłem w jakieś pierwsze z brzegu:

https://www.sejm.gov.pl/Sejm10.nsf/PosKomZrealizowane.xsp?komisja=SPC01S powołana 7 marca - nigdy się nie zebrała.https://www.sejm.gov.pl/Sejm10.nsf/agent.xsp?symbol=PODKOMISJAST&NrKadencji=10&KodPodKom=SPC02S - jw 7 marca powołana - 2 posiedzenie, najpierw 20 marca, zeby wybrać przewodniczącego, następnie 11 września, żeby... wybrać przewodniczącego.
 

To co linkujesz to nie są komisje stałe. To są podkomisje. Komisja stała SPC, której podkomisje linkujesz, zebrała się w tej kadencji sejmu 44 razy.

6 minut temu, P_M napisał(a):

 

ale partyjna działalność czyli mizdrzenie się do wodza, żeby być wysoko na liście na kolejne wybory, to nie jest praca, za którą płacimy posłom...
 

Zgubiłem się. Jaka jest Twoja teza? Ze 90 procent posłów nie stara się być wysoko na liście?

2 godziny temu, P_M napisał(a):

 działalność partyjna dla 90% posłów nie istnieje.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, P_M napisał(a):

Wiem co linkuję, traktuje komisje i podkomisje stałe jako zbiór.  

Obawiam się że pytanie, które zadał inny użytkownik nie dotyczyło podkomisji i nie sądzę by traktował je jako zbiór.

 

1 godzinę temu, Życie_to_mem napisał(a):

Które z sejmowych komisji stałych nigdy się nie zebrały?

Komisje stałe - Sejm Rzeczypospolitej Polskiej

Ale jeżeli traktujesz je jako zbiór to komisja stała SPC i podkomisje zebrały się 46 razy, a nie nigdy 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24 minuty temu, P_M napisał(a):

Na początek polecam przeglądać obecną kadencję sejmu :)
Wszedłem w jakieś pierwsze z brzegu:

https://www.sejm.gov.pl/Sejm10.nsf/PosKomZrealizowane.xsp?komisja=SPC01S powołana 7 marca - nigdy się nie zebrała.

https://www.sejm.gov.pl/Sejm10.nsf/agent.xsp?symbol=PODKOMISJAST&NrKadencji=10&KodPodKom=SPC02S - jw 7 marca powołana - 2 posiedzenie, najpierw 20 marca, zeby wybrać przewodniczącego, następnie 11 września, żeby... wybrać przewodniczącego.

Z resztą nawet Mazurek kiedyś wspominał o podobnych procederach, ale już nie chce mi się szukać video.

Już ci @fluber wyjaśnił w czym rzecz więc nie będę po nim powtarzał. 

Sejmowe komisje stałe są podstawowym elementem procesu legislacyjnego. Owszem, są ze dwie czy trzy komisje, które za bardzo się nie przepracowują, ale to są wyjątki. 

Cytat

Ale to tylko potwierdzasz mój punkt i argument, że zdecydowana większość posiedzeń jest bez sensu

Mogę się zgodzić, że niektóre kwestie mogą być dyskutowane w innym trybie niż posiedzenie na sali plenarnej. 

Cytat

Again umienie w partyjną politykę, to nie jest część obowiązków posła sensu pracy jaką wykonuje dla kraju i za którą płącą podatnicy.

Jak to nie jest? Na tym przecież (między innymi) polega bycie politykiem. 

Edytowane przez Życie_to_mem
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W systemie partyjnym, im bardziej się wykażesz w partii, tym lepsza masz pozycję w partii, a im lepsza masz pozycję w partii tym masz większy wpływ na program partii. Praca partyjna jest absolutnie kluczowa dla posłów. Od tego zależy czy i w jakim stopniu będą mogli wprowadzić swoją wizję w życie 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, Życie_to_mem napisał(a):

Jak to nie jest? Na tym przecież (między innymi) polega bycie politykiem. 

Czy czas, w którym dojeżdzamy do pracy = to rzeczywista praca? rozmijamy się kompletnie w rozumieniu pracy jaką poseł powinien wykonywać dla swoich wyborców.

6 minut temu, Życie_to_mem napisał(a):

Już ci @fluber wyjaśnił w czym rzecz więc nie będę po nim powtarzał. 

 

Wyjaśniłem błąd flubera w tej kwestii, podkomisje stałe są dla przewodniczących podobnym bonusem finansowym (tylko 10% zamiast 20%) jak komisje stałe, więc to, że mniejszy bonus nie zmniejsza skali patologii, to tak jak z kilometrówkami. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, P_M napisał(a):

Czy czas, w którym dojeżdzamy do pracy = to rzeczywista praca? rozmijamy się kompletnie w rozumieniu pracy jaką poseł powinien wykonywać dla swoich wyborców.

Powodzenia w przeforsowaniu czegokolwiek bez poparcia w strukturach własnej partii. 

Cytat

Wyjaśniłem błąd flubera w tej kwestii, podkomisje stałe są dla przewodniczących podobnym bonusem finansowym (tylko 10% zamiast 20%) jak komisje stałe, więc to, że mniejszy bonus nie zmniejsza skali patologii, to tak jak z kilometrówkami. 

Ale to trochę nie na temat. Istotny jest przecież fakt, że większość posłów udziela się w komisjach stałych i te komisje regularnie obradują. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

39 minut temu, fluber napisał(a):

Budowanie struktur w danym okręgu, uczestnictwo w kluczowych wydarzeniach, zarządzanie działaniami niższych ranga członków w ramach sejmików/rad powiatów/rad miejskich w danym okręgu itd. 

Aaaaa budowanie struktur ! xD Tak z dzisaj gdzieś tam było coś rano o Małopolsce z jakąś agencją rozwoju, gdzie każdy chce do koryta, marszałek nie wie kogo wybrać bo ma naciski z dwóch stron ;)

Przypuszczam że byłe i przyszle struktury chcą sie zaszyć do wyborów, a marszałek jest zarzadzany jako nizsza struktura xD

Love it.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

   W sumie, nie wiem czy tu, czy temacie inwestowania to powinienem wrzucić, ale przypominam:

W dniu 4.01.2022 o 14:15, P_M napisał(a):

Żyjemy w Państwie kartonu i tektury, że nikt nie donosi o tym jak polski rząd daje ciała przy arbitrażu z Prairie/GreenX to jest jakaś paranoja. Zapewne skończy się ugodą, ale ciekawe ile z budżetu milionów/miliardów odpłynie. 

 

W dniu 4.01.2023 o 14:12, P_M napisał(a):

Powiem Wam prawdę, ceny paliw były zawyżone, bo Polska będzie musiała zapłacić jakieś 4mld zł za Arbitraż dla firmy GreenX, więc społeczeństwo musi się do tego dorzucić. Dodatkowo fakt, że Orlen ma być tym mega molochem wziąć pod swoje skrzydla PGNiG, to górnictwo to powiązany temat. 

https://www.bankier.pl/wiadomosc/GreenX-Metals-otrzyma-lacznie-1-3-mld-zl-odszkodowania-i-odsetek-od-Polski-8825364.html - 2,2 mld zł z odsetkami wliczonymi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Koelner napisał(a):

Piękne mamy "elyty". 

Godni następcy Rysia Czarneckiego nam rosną. Wydawało się, że mistrza kilometrówek nikt nie przeskoczy, a tu proszę, jeden prosty wałek z mieszkaniem a tyle korzyści udało się na nim wykręcić. Zresztą w kilometrówki też zaczynają nieśmiało wchodzić, już doszli do średniej 100 km dziennie a to przecież młodzi ludzie z potencjałem     

Edytowane przez Grzechu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.