Skocz do zawartości

Polityka w Polsce


Borys

Rekomendowane odpowiedzi

Godzinę temu, Koelner napisał(a):

większość naszych autostrad ma w planach rozbudowę ( np. a1 czy a2 ) więc prace "przygotowawcze" które zabierają najwięcej czasu mają dużą cześć za sobą.

ten trzeci pas między Warszawą a Łodzią Tusk przypisał sobie ponieważ coś tam ruszało jeszcze za PiSu w 2023 , nawet jest znany wykonawca.  ale o 4 nie słyszałem.

Chodzi mi o historię.

PO objęło władzę w końcówce 2007, a najwięcej autostrad oddaliśmy w latach 2010-2011. Więc pytanie czy uważasz, że kiedy średni czas skończenia autostrady to 8-10 lat, Tusk faktycznie zrobił to w mniej niż połowę?

Czy może jednak PO zbiera laury za projekty rozpoczęte dużo wcześniej?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Różnie można rozliczać ale też nie przesadzajmy kto zaczął bo dla niektórych autostrad z racji moich kwestii zawodowych analizowałem to przygotowano plany decyzjami lokalizacyjnymi wojewodów we wczesnych latach 90 niekiedy. Więc trudno tu o skonkretyzowanie definicji startu. Ważne kto pozyskał finansowanie inwestycji i ją przeprowadził a nie kto zaczął planowanie. I moja wypowiedź ma znamiona ogólne bo mało mnie interesuje to rozdzielanie zaszczytów Po/PIS. Wiadomo że oba ścierwa będą krzyczeć że to oni. 

Przecież można zaplanować nierealnie gęstą sieć i pisać że to ja zacząłem. 

Edytowane przez ignazz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, blackmagic napisał(a):

Całość jakieś 10 lat. Wykonanie zwykle dwa. Projekt budowlany wraz z uzyskaniem pozwolenia na budowę rok. Wszystko wcześniej czyli finansowania, steś, uzgodnienia, konsulatacje, wykupy gruntów, dśu - właśnie jakieś 7 lat

A Tusk to wszystko zrobił w półtorej miesiąca.

A ludzie go nie doceniają 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, RappaR napisał(a):

A Tusk to wszystko zrobił w półtorej miesiąca.

A ludzie go nie doceniają 

I tak i nie. Przy euro akurat wiele elementów przygotowawczych było skróconych i pewnie PO ma w tym sporą zasługę ale nie było też tak że startowali z pustej kartki. Ale kiedy poszczególne plany na autostrady powstawały to nie wiem - może być tak że były już 30 lat temu i de facto dopiero w 2008 zaczęli to uruchamiać. Ciężko powiedzieć. Dla przykładu plan obwodnicy śródmiejskich Wrocławia który teraz jeszcze jest realizowany na z 50 lat 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

np. odcinek a1  45m toruń włocławek , od przetargu na GW do oddania to było 3 lata (2010-2013) a wiemy, że ten odcinek miał prawie roczne opóźnienie bo GW się posypał.

ogólnie odcinki buduje się 2 lata ( od 20-30 km ) a 3 lata te dłuższe ( po 60 km ), 5 lat ( 2018-2023 ) robili Piotrków - Częstochowa ale tam aż 80km

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, blackmagic napisał(a):

I tak i nie. Przy euro akurat wiele elementów przygotowawczych było skróconych i pewnie PO ma w tym sporą zasługę ale nie było też tak że startowali z pustej kartki. Ale kiedy poszczególne plany na autostrady powstawały to nie wiem - może być tak że były już 30 lat temu i de facto dopiero w 2008 zaczęli to uruchamiać. Ciężko powiedzieć. Dla przykładu plan obwodnicy śródmiejskich Wrocławia który teraz jeszcze jest realizowany na z 50 lat 

Według Koelnera(i kilku innych osób) autostrady ruszyły TYLKO DZIĘKI PO.

Rekordowo dużo odcinków ODDANO w latach 2010-2011, kiedy PO objęło rządy pod koniec 2007.
Dlatego teraz pytanie - czy faktycznie w 5 tygodni 2007, 2008 i 2009 Tusk zdołał wszystko sprawnie załatwiać i skrócić z 8-10 lat do 3-4 lat, czy też jednak PO zebrało laury osiągnięć wcześniejszych ekip.

To jest do oceny osób z odpowiednią znajomością tematu 
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Koelner napisał(a):

wracaj do nory perfidny łgarzu. nigdzie nie napisałem że to „tylko dzięki PO”, więc przeproś albo się pierdol 

w sumie to tutaj masę razy pisałeś o tym jak to PO budowało autostrady, więc jak najbardziej słuszny wniosek Rappara 🙃

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.