Skocz do zawartości

Polityka w Polsce


Borys

Rekomendowane odpowiedzi

4 godziny temu, mayor napisał(a):

Lotniska tak ale w miastach, a nie na kompletnym zadupiu. ,Takie pomysły są chore bo dojazd na lotnisko będzie trwał dłużej niż większość lotów. Pisząc o miastach nie miałem na uwadze takich metropolii jak Radom

byl kiedys w Baranowie... tam sie tylko zreszta na lotnisko nadaje ten areał 😛

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Koelner napisał(a):

Niedługo to będzie pod Warszawa 

Tak samo niedługo jak Luton będzie pod Londynem. ,A kiedy będzie do Baranowa połączenie metrem ? Budowanie takiego lotniska kosztem likwidacji i ograniczenia połączeń do regionalnych lotnisk to chory pomysł .,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, RappaR napisał(a):

Finlandia robiła co się dało, by Niemiec nie wygrał i by z Niemcem w sojuszu nie być, bo było to źle postrzegane. I przy pierwszej okazji Niemcy zaatakowało.

Z Finlandią wbrew pozorom sprawa jest bardziej skomplikowana.

I wojna (zimowa) sowiecko - fińska trwała od 30 listopada 1939 do 13 marca 1940. Nie ma wątpliwości, że agresorem w tej wojnie był stalinowski ZSSR. 

W przeciwieństwie do Polski, Litwy, Lotwy , Estonii, akurat Finlandii udało zachować niepodległość godząc się jednak na rozbójniczy, niekorzystny pokój ze Stalinem. Straciła kawał terytorium w środkowej Finlandii, na południu przesmyk karelski z linią Mannerheima   i na dokładkę półwysep Hanko. Finowie rozumieli, że uratował ich szczęśliwy splot wydarzeń na arenie międzynarodowej na przełomie zimy/wiosny 1940, który biorąc pod uwagę dalszą sytuację (upadek Francji, wzrost potęgi III Rzeszy) może już się nie powtórzyć.  

 

Finlandia postawiła na Niemcy. Jeszcze przed sowieckimi nalotami z 25 czerwca 1941, a nawet przed 22 czerwca 1941 (Barbarossa). Już 7 czerwca 1941 roku do Finlandii weszły niemieckie jednostki. Najpierw z okupowanej Norwegii do Finlandii została przetransportowana SS Kampfgruppe ,,Nord". Przed 14 czerwca z Niemiec do Finlandii drogą morską  dowieziono 169 DP Wehrmachtu. Razem utworzyły 36 Korpus, który z terytorium Finlandii miał nacierać na ZSSR.

Na tym nie koniec. Już po rozpoczęciu ,,Barbarossy" rano 22 czerwca z okupowanej Norwegii weszły do Finlandii jeszcze niemieckie 2. i 3. Dywizja Górska kierując się na pozycje wyjściowe do ataku na Murmańsk. 

Tak więc jeszcze przed nalotami sowieckimi 25 czerwca na terenie Finlandii, znajdowały się cztery niemieckie dywizje. Stacjonowało tam równie Luftwaffe, choć w niewielkiej ilości: 1 eskadra myśliwska + 2 klucze samolotów zwiadowczych dalekiego zasięgu. Ponadto niemieckie samoloty z Prus Wschodnich, które minowaly Kronsztad przed 25 czerwca też na powrocie planowo lądowały na fińskich lotniskach w celu uzupelnienia paliwa.

I choć całkiem mi nie po drodze z czerwonym moskiewskim zbrodniarzem to uczciwie muszę przyznać , że Finlandię w czerwcu 1941 ciężko uznać za stronę w 100% neutralną, tym bardziej za kogoś kto robi wszystko by Niemcy przegrali. I jakieś tam argumenty, żeby robić nalot 25 czerwca Stalin miał na obronę.

Ale w sumie nie dziwię się Waszej @Alonzo i @RappaR niezgodnosci co do kwestii fińskiej. Nawet sojusznicy GB i USA byli w tym temacie podzieleni. Pierwsi uznali Finów za sprzymierzencow Hitlera i wypowiedzieli im wojnę, drudzy już nie tak bardzo i zadowolili się jedynie zerwaniem stosunkow dyplomatycznych. I to dopiero w połowie 1944, wcześniej cały czas funkcjonowała tam amerykańska ambasada.

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, mayor napisał(a):

Lotniska tak ale w miastach, a nie na kompletnym zadupiu. ,Takie pomysły są chore bo dojazd na lotnisko będzie trwał dłużej niż większość lotów. Pisząc o miastach nie miałem na uwadze takich metropolii jak Radom

Realnie to jest tak - jeśli budować mega lotnisko w Polsce to w okolicach Strykowa a nie w Baranowie - w Strykowie jest wszystko - skrzyżowanie autostrad, bardzo blisko do przecięcia magistral kolejowych (Koluszki) Sama inwestycja jest dobrym pomysłem - ale lokalizacja jest dziwna. Mam wrażenie, że po prostu ktoś z PiSu ma tam kupione kupę ziemi i zarobi na wykupie.  Konieczność budowy całej infrastruktury od nowa w Baranowie po pierwsze inwestycję podraża a po drugie opóźnia w czasie bo im więcej trzeba zrobić tym dłużej to trwa. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

54 minuty temu, Sebastian napisał(a):

Realnie to jest tak - jeśli budować mega lotnisko w Polsce to w okolicach Strykowa a nie w Baranowie - w Strykowie jest wszystko - skrzyżowanie autostrad, bardzo blisko do przecięcia magistral kolejowych (Koluszki) Sama inwestycja jest dobrym pomysłem - ale lokalizacja jest dziwna. Mam wrażenie, że po prostu ktoś z PiSu ma tam kupione kupę ziemi i zarobi na wykupie.  Konieczność budowy całej infrastruktury od nowa w Baranowie po pierwsze inwestycję podraża a po drugie opóźnia w czasie bo im więcej trzeba zrobić tym dłużej to trwa. 

Przecież o to chodzi- prawdziwe pieniądze zarabia się tylko na drogich ,słomianych inwestycjach., Sama lokalizacja to jedno, a sens budowania tego lotniska i zamykania Okęcia to drugie. ,Przecież z założenia lotnisko CPK miało być pomostem przesiadkowym miedzy wschodem i zachodem co teraz zupełnie nie ma sensu kiedy ruski i białe ruski mają bana na latanie po naszym niebie ,a Ukraina wstrzymała ruch lotniczy .,Teraz większy sens by był w rozbudowie Jasionki , Balic, Pyrzowic bo to bardziej poręczne lokalizacje nawet jeżeli wojna na wschodzie się skończy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, DRK napisał(a):

I choć całkiem mi nie po drodze z czerwonym moskiewskim zbrodniarzem to uczciwie muszę przyznać , że Finlandię w czerwcu 1941 ciężko uznać za stronę w 100% neutralną, tym bardziej za kogoś kto robi wszystko by Niemcy przegrali. I jakieś tam argumenty, żeby robić nalot 25 czerwca Stalin miał na obronę.

Ale w sumie nie dziwię się Waszej @Alonzo i @RappaR niezgodnosci co do kwestii fińskiej. Nawet sojusznicy GB i USA byli w tym temacie podzieleni. Pierwsi uznali Finów za sprzymierzencow Hitlera i wypowiedzieli im wojnę, drudzy już nie tak bardzo i zadowolili się jedynie zerwaniem stosunkow dyplomatycznych. I to dopiero w połowie 1944, wcześniej cały czas funkcjonowała tam amerykańska ambasada.

Tu DRK mamy do czynienia z rapparyzacją historii jak przysłowiowy Seba się bierze za interpretacje nie mając pojęcia co robi. Historia nie jest czarno - biała i trzeba umieć ją odpowiednio czytać - stąd często są różne dyskusje i interpretacje poszczególnych zdarzeń, ale jak mamy niepodważalne fakty, to żaden poważny historyk nie wybiera sobie tylko tych faktów, które mu pasują odrzucając całą resztę.

W Europie podczas II wojny większość państw musiała się opowiedzieć po którejś ze stron i tak też zrobiła Finlandia. Dyplomacje kluczyły w zależności od ustrojów państw, ich położenia i bieżącej sytuacji - dlatego bardzo ciekawym wątkiem z cyklu co by było gdyby jest kwestia jakie alternatywy miała Polska.

Wrzuciłem kilka stronek, gdzie jest czarno na białym że Finlandia była jednym z państw Osi - bo i nie miała większego wyboru. Przystąpiła do paktu antykominternowskiego, później był jeszcze pakt Ryti - Ribbentrop (nie poparty przez parlament), ale w Finlandii stacjonowały (nie okupowały!!!) jak sam zresztą napisałeś wojska niemieckie, był utworzony Ochotniczy Fiński Batalion Waffen SS, działały też inne jednostki w armii niemieckiej, do tego trzeba być Sebą, żeby nie połączyć zsynchronizowanych działań wojsk fińskich z Barbarossą, gdzie Hitler nawet w swojej dyrektywie pisał : fińska armia będzie mieć za zadanie, zgodnie z postępem niemieckich armii na północnym skrzydle, nawiązywać walkę z jak największą liczbą Rosjan atakując na zachód lub po obu stronach jeziora Ładogi. Finowie powinni zająć również Hanko”.  Finowie mieli też ileś obozów dla jeńców sowieckich, w których zmarło/zginęło tez ileś tysięcy osób. Lepiej ich zaczęli traktować jak się kierunek wiatru zaczął zmieniać - też dość naturalne i charakterystyczne dla sojuszników Hitlera. np Bułgarzy (choć ich armia to to był jeden wielki nieprzydatny na froncie burdel) to była dzicz, która dokonywała mordów na ludności cywilnej, a później po prostu jak inni ot tak zmienili kierunek o 180 stopni.

Oczywiście Finowie wili się jak mogli, żeby swoja współpracę z III Rzesza ograniczyć do minimum, ale to już są niuanse związane z dyplomacją i sojuszami. Mieli o tyle dobrze, że byli na północy i nie byli na głównym kierunku marszu na Berlin - ot specyfika położenia. Mamy wojnę z Rosją, mamy wypowiedzenie wojny przez Wielka Brytanię Finlandii, mamy skoordynowane działania Finlandii i III Rzeszy przeciwko ZSRR, gdzie oczywiście trzeba Finom oddać, że po stronie Niemiec walczyli tylko z ZSRR (chyba nawet nie oblegali Leningradu), ale rapparyzacja tego co tu osławiony user powypisywał o historii pokazuje tylko jak to jest jak Seba się bierze ze swoimi mądrościami i bezmyślnymi googlowaniami za rewizjonizm historyczny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

7 minut temu, Alonzo napisał(a):

Oczywiście Finowie wili się jak mogli, żeby swoja współpracę z III Rzesza ograniczyć do minimum, ale to już są niuanse związane z dyplomacją i sojuszami. Mieli o tyle dobrze, że byli na północy i nie byli na głównym kierunku marszu na Berlin - ot specyfika położenia. Mamy wojnę z Rosją, mamy wypowiedzenie wojny przez Wielka Brytanię Finlandii, mamy skoordynowane działania Finlandii i III Rzeszy przeciwko ZSRR, gdzie oczywiście trzeba Finom oddać, że po stronie Niemiec walczyli tylko z ZSRR (chyba nawet nie oblegali Leningradu), ale rapparyzacja tego co tu osławiony user powypisywał o historii pokazuje tylko jak to jest jak Seba się bierze ze swoimi mądrościami i bezmyślnymi googlowaniami za rewizjonizm historyczny.

Widzę mocno wjechałem na kompleksy Ci ile razy powtarzasz słowo Seba :)

Napisałeś, że wszyscy sąsiedzi ZSRR sprzymierzyli się z Niemcami, co ejst oczywistym kłamstwem

I trzeciorzędny kłamca i oszust ma teraz ból dupy :) 

Edytowane przez RappaR
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, RappaR napisał(a):

 

Widzę mocno wjechałem na kompleksy Ci ile razy powtarzasz słowo Seba :)

Napisałeś, że wszyscy sąsiedzi ZSRR sprzymierzyli się z Niemcami, co ejst oczywistym kłamstwem

I trzeciorzędny kłamca i oszust ma teraz ból dupy :) 

Napisałem też, żebyś nie czytał na czarno - biało, bo tak się historii nie da czytać.

Jeszcze raz masz tu państwa Osi z Wikipedii:

https://pl.wikipedia.org/wiki/Państwa_Osi

Pytanie jest jedno - byli państwem Osi, czy nie byli?

Tam w pierwszym zdaniu masz przy Finlandii:

Finlandia była sojusznikiem Niemiec w wojnie przeciwko Związkowi Radzieckiemu.

Nie wiem czemu bez sensu z tym dyskutujesz. Ostatnio zauważyłem, że niestety każdy u nas zna się na wszystkim :( Po prostu zamknijmy ten temat, nie oczekuję od Ciebie żadnych przeprosin, ale na przyszłość warto sie nie upierać przy rzeczach na których nie znamy się zbyt dobrze. ja czytam, rozmawiam o historii od lat i juz kiedyś zrozumiałem, że nie ma czegoś takiego jak dobra Polska i złe Niemcy - są tylko ludzie, którzy bardziej lub mniej potrafią się odnaleźć lub nie w różnych dziejowych sytuacjach.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

28 minut temu, Alonzo napisał(a):

bezmyślnymi googlowaniami za rewizjonizm historyczny.

 

10 minut temu, Alonzo napisał(a):

Napisałem też, żebyś nie czytał na czarno - biało, bo tak się historii nie da czytać.

Jeszcze raz masz tu państwa Osi z Wikipedii:

https://pl.wikipedia.org/wiki/Państwa_Osi

 

 

Zabawne, serio :) 

 

 

Wypisz mi wszystkich sąsiadów ZSRR co mieli sojusz z Niemcami :)

och wait, nie potrafisz, Twoje CV ogranicza się do kłamania :)

A teraz wracaj do sprzedaży garnków emerytom 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za dyskusje Sebastianie Rapparski, była ona dla mnie niezwykle pouczająca :)

W sumie przypomniał mi się fajny filmik z yt, gdzie nagrany został normalny głos Hitlera z poufnej rozmowy z Mannerheimem, warto posłuchać bo normalny ton głosu Hitlera pokazuje nam zupełnie inny jego obraz niż wykreowanego krzykacza:

 

 

Edytowane przez Alonzo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, mayor napisał(a):

Przecież o to chodzi- prawdziwe pieniądze zarabia się tylko na drogich ,słomianych inwestycjach., Sama lokalizacja to jedno, a sens budowania tego lotniska i zamykania Okęcia to drugie. ,Przecież z założenia lotnisko CPK miało być pomostem przesiadkowym miedzy wschodem i zachodem co teraz zupełnie nie ma sensu kiedy ruski i białe ruski mają bana na latanie po naszym niebie ,a Ukraina wstrzymała ruch lotniczy .,Teraz większy sens by był w rozbudowie Jasionki , Balic, Pyrzowic bo to bardziej poręczne lokalizacje nawet jeżeli wojna na wschodzie się skończy.

to że idą boki to pewne ale wypadałoby żebyśmy mieli duże lotnisko tym bardziej że kiedyś wojna się skończy i naturalnie wybilibyśmy konkurencję na wschodzie. mnie jest po prostu wstyd że jak lata się po świecie to jesteśmy ograniczeni Okęciem które obsługuje tylko 14 mln pasażerów a ląduje w Belgradzie gdzie Serbia ma prawie 7 mln ludzi i obsłużyło ponad 6 mln pasażerów, ląduje w Oslo Gardermoen ( jedno z 4 lotnisk w Oslo ) a tam rocznie 19 mln ludzi. Naprawdę w Polsce powinno być większe lotnisko i w c***u to mam czy za to odpowiada PO PiS czy święty Mikołaj 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, Koelner napisał(a):

to że idą boki to pewne ale wypadałoby żebyśmy mieli duże lotnisko tym bardziej że kiedyś wojna się skończy i naturalnie wybilibyśmy konkurencję na wschodzie. mnie jest po prostu wstyd że jak lata się po świecie to jesteśmy ograniczeni Okęciem które obsługuje tylko 14 mln pasażerów a ląduje w Belgradzie gdzie Serbia ma prawie 7 mln ludzi i obsłużyło ponad 6 mln pasażerów, ląduje w Oslo Gardermoen ( jedno z 4 lotnisk w Oslo ) a tam rocznie 19 mln ludzi. Naprawdę w Polsce powinno być większe lotnisko i w c***u to mam czy za to odpowiada PO PiS czy święty Mikołaj 

https://dorzeczy.pl/kraj/65962/trzaskowski-trudno-bedzie-konkurowac-z-lotniskiem-w-berlnie.html

 

Ale przecież masz w Berlinie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.